تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 3 از 3

نام تاپيک: چگونه یک سیستم خود را برای تابستان بهینه کنیم!

Banned
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض چگونه سیستم خود را برای تابستان بهینه کنیم!

با توجه به سوالات متعدد دوستان در مورد سیستم های خنک کننده و پیدا کردن یک راه حل برای خنک کردن سیستم لازم دونستم که این تاپیک رو ایجاد کنم و بر خی مشاهدات عینی و تستهای انجام شده رو در اینجا با همکاری دوستان دیگر بزاریم تا شاید کمک کوچکی باشد در جهت کارایی بهتر.
    توجه کنید که اولویت ما با کمترین هزینه است. و در مورد سیستم های خنک کننده اور کلاک صحبت نخواهیم کرد.

.................................................. .................................................. ...............................

فرض میکنیم که شما سیستمی دارید که بسیار گرم میشه و بودجه کافی هم برای خرید سیستم های خنک کننده ندارید.هر چند 50-60 هزار تومان چیزی نیست که بخواهیم بگوییم که کسی نداره اما هنر اینجاست که از کمترین امکانات بیشتر سود ممکن رو ببریم.
    من سیستمی داشتم که وقتی بازی میکردم درجه حرارت کارت گرافیک (7300 gt بدون فن فقط هیت سینک) تا 60 درجه سانتیگراد بالا میرفت و بعد از مدتی سیستم هنگ میکرد.
    برای حل این مشکل ابتدا در کیس رو باز گذاشتم تا اندکی مشکل حل بشه.اما ثمری نداشت.
    پس اولین چیزی که دستگیرم شد این بود که در 90 در صد از شرایط موجود باز گذاشتن در کیس هیچ کمکی به خنک شدن سیستم نخواهد کرد.
    اما یکم به تعلیمات فیزیکیم مراجعه کردم.سیستم رو از بالا به پایین ترین مکانی که میتونستم بردم.همونطور که میدونید هوای خنک به خاطر سنگینی که دارد پایین تر از هوای گرم قرار میگیرد.البته باز هم این مورد در 70 در صد از موارد از جمله یکنواخت بودم دمای محل قرار گیری کیس منفی بود.
    اما یه فکری به سرم زد.من یه فن 12 سانت رو ابتدا به صورت مکنده از کارت گرافیک به بیرون تعبیه کردم.دما تا 3-4 درجه پایین اومد.اما من قانع نبودم جهت فن رو بر عکس کردم و به طرز شگفت انگیزی دما از 60 درجه به 54 درجه سانتیگراد تغییر کرد.
    در کیس در حین این فرآیند باز بود و من هنوز با درب بسته تستی انجام ندادم که تو این تاپیک قصد دارم این کار رو بکنم.
    من این کار رو با دو فن 6 سانت برای چیپ مادر و رم ها هم انجام دادم و دمای رم ها تا حدودی پایین اومد.حتی برای هارد هم این کار رو انجام دادم و بازهم شاهد پایین اومدن دما بودم.
    اما میخوام تست اصلیم رو که سعی میکنم با استفاده از تکنیک های علمی انجام بشه رو از امروز شروع کنم و نتایج اون رو تو اینجا بزارم.
    من تو این تست که با قطعات زیر انجام میشه قصد دارم تا با استفاده از 2 فن 12 سانت و 2 فن 6 سانت روشی رو تست کنم که بتونه دمای سیستم رو با تولید صدای کم پایین بیار.امیدوارم که دوستانی که تجربه این کار رو دارن کمک کند تا به یه نتیجه مطلوب برسیم.

CPU:AMD-Athlon 64 3800
    VGA:Nvidia 7300 GT-hit
    Ram:2*1 GB Doual-800
    Main:Giga-MCP61
    H.D.D:500 gig Max-sata
    O.D.D:1 DVD Rom
    no modem
    minimal case
    ............................
    اما نرم افزار های مورد استفاده و بازی ها
    Adobe Photoshop CS4
    3dsMax 2010
    COD4-in normal mod
    ...........................
    اما نرم افزار های تست رو لطفا دوستان معرفی کنن تا هرچه سریتر تست رو انجام بدیم.
    امیدوارم مشارکت داشته باشید.
    Last edited by alirezak4; 21-05-2010 at 11:15.

2. 4 کاربر از alirezak4 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض

امرزو با نرم افزار CPUCool یک تست جزئی و گزرا برای اینکه نشون بدم یک فن چقدر میتونه تأثیر گزار باشه انجام دادم.
    تست تو بازی ندای وظیف 4 انجام شد.مرحیه این بازی و همه چیز در حد نرمال
    ابتدا با فن اینکار رو انجام دادم.
    یک فن دوازده سانت به صورت دمدنده به طرف گرافیک و یک فن 6 سانت بصورت مکنده از فضای بیین پردازنده و گرافیک.
    متأسفانه امروز دوربینم بیرون بود وگرنه عکس ها رو هم میزاشتم.اما تو آینده حتما این کار رو میکنم.
    در حالت روشن بودن فن ها این نتایج بعد از بازی بدست اومد.
    .................................................. ....................
    cor1=45
    cor2=50
    gpu cor=60
    .......................
    و در حالت خاموش بودن فن ها این نتایج:

cor1=45
    cor2=55
    gpu cor=65
    .........................
    همونطور که میبینید میزان 5 درجه در هسته دوم و 5 درجه در کارت گرافیک افزایش دما در حالت خاموش ودن فن ها داریم.
    .........................

اما در مورد هارد من یک فن 6 سانت به صورت دمنده بر روی هارد نصب کردم و تست کپی و پخش یک فیلم را بر روی هارد با هم انجام دادم و نتایج رو با نرم افزار HDD Life یاد داشت کردم.
    32 درجه سانتی گراد در زمان فن روشن
    و
    36 در جه سانتی گراد در زمان فن خاموش

اما بد نیست که در مورد سی پی یو و گرافیک هم براتون بگم.
    بعد از 10 دقیقه که تمام فن ها خاموش شد،دمای هارد به 36 و هسته اول 48 و هسته دوم 48 و گرافیک به 68 درجه سانتی گراد رسید.تمام این دما در زمان کپ و پخش فیلم به وجود آمدند و در شرایط عادی
    هارد 35 و هسته اول 43 هسته دوم 43 و گرافیک 68 ثبت شدن.
    این چیزی بود که دوست داشتم بگم و تأثیر یک فن خوب بر روی سیستم رو به طور خلاصه وار براتون شرح بدم.در آینده تست های بیشتر همراه با عکس رو براتون میزارم.

4. 4 کاربر از alirezak4 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Dec 2008

پيش فرض

امروز با انجام یک تست به یه نتیجه عجیب رسیدم که حتما شما هم از شنیدنش تعجب خواهید کرد.
    تست امروز رو ابتدا با روشن کردن سیستم و کارکردن با اینترنت به مدت 1 ساعت انجام دادم.بعد از یک ساعت دمای قطعات به شکل زیر ثبت شد.

همانطور که میبینید دمای هارد در حالت عادی 31 درجه دمای هسته اول سی پی یو 36 درجه دمای دوم سی پی یو 40 و دمای کارت گرافیک 51 درجه سانتی گراد ثبت شده است.

اما بد نیست نحوه قرار گیری فن ها را در حالتی که درب کیس باز بوده است(در این مرحله من با درب کیس باز تست را انجام دادم) بدونید.

خوب حالا یک تست با بازی COD4 در یک مرحله انجام دادم.نتایج تست حرارت بعد از 15 دقیقه بازی کردن به این شکل ثبت شد.

همانطور که میبینید افزایش دما اجتناب ناپذیر است.
    خوب از بازی خارج شدم و به مدت 20 دقیقه فن ها رو خاموش کردم.و سیستم رو بی کار رها کردم

خوب فکر کنم نتایج کاملا گویای مفید بودن وجوود فن ها هستند.
    اما در همین حالت شروع به بازی کردم .همان بازی همان مرحله نتایج به طرز وحشتناکی داغ از آب در اومدن

همونطور که میبینید افزایش دما به طرز وحشتناکی محسوس هستش .مخصوصا در کارت گرافیک با دمای 76 درجه سانتی گراد من رو به وحشت انداخت و مجبورم کرد به یه فن 1000 تومانی که تونسته بود 16 درجه سانتی گراد دمای کارت گرافیک رو کاهش بده آفرین بگم

اما من تست دیگه هم زدم.من تمام فن ها رو باز کردم و همراه با سیم های داخل کیس سعی کردم که اونها رو به شکا منظم تری دسته بندی کنم.مثل شکل زیر.خوب به نظرم این کار باعث میشد که هوا رو بورد بهتر جریان داشته باشه و بشه نتیجه بهتری رو گرفت که همینطور هم شد.

اما تست این شکل در لحظه بی کار بودن سیستم.

همونطور که میبینید 2 تا سه درجه کاهش دما داشتیم.

اما من اینبار کیس رو بستم و با درب بسته تست زدم.حتما از نتیجه متعجب زده خواهید شد.

همونطور که میبینید 4 تا 6 درجه افزایش دما داشتیم.
    و این اصلا برای من باور کردنی نبود اما نتایج این رو نشون میداد.من که خودم باورم داشتم بسته بودن کیس به خنک شدن سیستم کمک میکنه اینجا به شک افتادم.من برای این سیستم از یک فن 12 سانته مکنده و یک فن 12 سانت دمنده بر روی گرافیک و از یک فن 6 سانت مکنده از روی برد و یک فن 6 سانت دمنده بر روی هارد استفاده کیدم.البته من نتیجه نهایی کیس بسته رو نمیخوام اینجا بگم چون راه های زیادی برای این روش وجود داره و احتمال داره که من راه رو اشتباه رفته باشم.

خوب امیدوارم که تونسته باشم تا اینجا کمکی بکنم.منتظر نظراتتون هستم

6. 10 کاربر از alirezak4 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •