تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 7 از 7

نام تاپيک: مشکل لینوکس بعد از نصب ویندوز 8

داره خودمونی میشه ehsango's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Little Paris

پيش فرض مشکل لینوکس بعد از نصب ویندوز 8

سلام دوستان
    قبل از نصب ویندوز 8 ، من ویندوز 7 و اوبونتو 12.04 رو کنار هم داشتم
    ویندوز 8 که نصب کردم...اوبونتو دیگه به هیچ عنوان بوت نمیشد...حتی با نرم افزار هایی مثل BCD هم که بوت رو بازسازی میکردم،دوباره ویندوز 8 بوت خودش رو جایگزین میکرد
    حالا ویندوز 8 رو پاک کردم و دوباره ویندوز 7 نصب کردم...ولی باز هم مشکل پابرجاست
    حتی اوبونتو رو پاک کردم و دوباره نصب کردم...ولی بعد از نصب دیگه بالا نمیاد...فقط ویندوز بالا میاد
    همین کار رو با بک ترک 5 و لوسید پاپی هم امتحان کردم...مشکل حل نشد...
    حالا چیکار کنم؟؟؟

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

طرح پارتیشن mbr هست یا gpt؟ (با چی هارد رو پارتیشن بندی کردین؟)
    disk management رو تو ویندوز باز کنید توی طرح mbr حداکثر 3 پارتیشن primary داریم که با رنگ متمایز و نوشته Primary مشخصن بقیه پارتیشنها logical هستند
    تو طرح gpt همه پارتیشنها primary هستند.

به احتمال زیاد هارد شما دارای طرح پارتیشن gpt مایکروسافتیه اگر اینطور بود :
    grub2 که بوت لودر اکثر دیستروهای لینوکسه نمیتونه مستقیما روی هارد با طرح پارتیشن gpt نصب بشه.نیاز به یه پارتیشن بدون فرمت به حجم 2 مگابایت درست در اول هارد دیسک داره(باید اولین پارتیشن داره) که دارای پرچم bios_grub باشه
    با gparted که در اکثر لینوکسهای live موجوده و ضمنا خودش رسانه live داره این پارتیشن رو ایجاد کنید و حتما پرچم رو ست کنید.اگر ویندوز هارد رو پارتیشن بندی کرده باشه احتمالا یه پارتیشن مخفی به حجم 200 مگابایت ایجاد کرده که اگر اونو 2 مگابایت resize کنید میتونید پارتیشن ذکر شده رو ایجاد کنید.
    پس از ایجاد این پارتیشن میتونید از طریق یه لینوکس LIVE گراب رو روی سکتور صفر هارد نصب کنید.

اخطار جدی میدم که در صورت نداشتن دانش و مطالعه کافی ممکنه به اطلاعاتتون صدمه بزنید.ابتدا تحقیق کنید و تمام راه حل های موجود و شاید ساده تر رو مدنظر داشته باشید.اگر لینوکس باز نیستید هر چی خوندید رو ندید بگیرید.ضمنا ممکنه کلا مشکل شما چیز دیگه ای باشه.

من مدتهاست با ویندوز کار نمیکنم و راه حل لینوکسی دادم اما در ویندوز هم همه کاری میشه کرد (2-3 سال قبل من همه کاری تو ویندوز میکردم اما حالا حضور ذهن ندارم)

3. 2 کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Little Paris

پيش فرض

الآن که لینوکس ها رو پاک کردم فقط ویندوز دارم...3 تا درایو Primary فقط دارم (یدونه همون 200 مگابایتیه، یکی درایو ویندوز، یکی هم یه درایو دیگه)
    میخوام دوباره اوبونتو رو نصب کنم، که از منوی نصب اوبونتو، دو تا درایو اولی رو پاک میکنم و بجاش دوتا درایو (home و swap) برای اوبونتو میسازم
    که ترکیب درایو ها میشه یه ext4 و یه swap و یه ntfs که همه primary هستن...ولی حتی در این حالت هم اوبونتو بعد از نصب بالا نمیاد... (درایو ها رو هم اول delete میکنم بعد create)

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

شاید این بتونه مشکل رو حل کنه.
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگر easybcd یا این نرم افزاری که گفتم مشکلتون رو حل نکرد :

اگر شما طرح پارتیشن dos یا همون mbr رو برای هاردیسکتون ایجاد کنید راحت میشید.شیوه غیر مخرب استفاده از gdisk که تو بعضی لینوکسهای live پیدا میشه که گزینه ای برای تبدیل gpt به mbr داره اما احتمالا مجبور میشید دوباره ویندوز رو نصب کنید.البته اگر طریقه استفاده از محیط recovery ویندوز 7 و 8 رو بدونید میتونید بدون نصب مجدد ویندوز( بعد از تبدیل غیر مخرب طرح پارتیشن) اون رو boot repair کنید.
    بعد از بوت از دی وی دی ویندوز 8 گزینه repair computer رو کلیک کنید.توی Advanced اول گزینه اتوماتیک و اگر ناموفق بود یه گزینه داره که خط فرمان رو باز میکنه.(با shift+f10 هم باز میشه)
    با دستور cd به پوشه x:\windows\system32 منتقل بشید. احتمالا یه فایل به نام bootrecv.exe (یا یه اسم مشابه این) تو این پوشه هست این دستور یه سوییچ داره به صورت rebuildbcd/ که bcd رو دوباره میسازه

اگر همه اینایی که گفتم براتون مشکله و اصلا با خط فرمان آشنا نیستید از اطلاعات شخصی یه پشتیبان روی یه هارد اکسترنال بگیرید.آخرین ورژن ویندوز xp نسخه student edition رو دانلود کنید(ازسافت98 دات آی آر) و از سی دی ویندوز xp بوت کنید و موقع انتخاب پارتیشن برای نصب کل پارتیشنها رو حذف و پارتیشن جدید ایجاد کنیدپارتیشن جدید رو فرمت کنید.اگر خواستید نصب رو ادامه بدید یا ندید.در هر حال پارتیشنهای شما دارای طرح dos style یا همون mbr خواهد شد.حالا دی وی دی ویندوز 8 رو بوت کنید و ویندوز رو نصب کنید.در نهایت لینوکس رو نصب کنید.

هارد کامپیوتر شما چند گیگه؟ چرا فقط 3 تا پارتیشن؟
    من یه هارد 250 گیگ دارم و 14 تا پارتیشن از 50 گیگ تا 2 مگ.تعدد پارتیشنها موجب استفاده بهینه میشه و مزایای زیادی داره.طرح پارتیشن کامپیوتر من :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    من از gpt به عنوان طرح پارتیشن استفاده میکنم ولی نه gpt مایکروسافت بلکه pure gpt که توسط gdisk لینوکس از mbr به gpt تبدیل کردم و اطلاعاتم هم از دست نرفت.ویندوز هم صرفا برای استفاده از پرینتر و tv capture به تازگی نصب کردم و تقریبا اصلا به ویندوز بوت نمیکنم.البته این از بی سوادی منه که نتونستم این سخت افزارها رو تو لینوکس کانفیگ کنم.
    Last edited by Ahmad24; 01-08-2013 at 18:52.

6. 2 کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Little Paris

پيش فرض

این همه پارتیشن؟؟؟!!!
    هارد من 1TB هست، یه پارتیشن 850 تایی برای اطلاعات شخصی (بخصوص فیلم) و بقیه فضای هارد هم برای سیستم عامل و نرم افزار ها...
    مگه لینوکس فقط به دو پارتیشن \ و swap نیاز نداره؟

تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

گاهی پیش میاد که یه پارتیشن مشکل پیدا کنه اگر شما هارد رو به تعداد معقولی پارتیشن تقسیم بندی کنی حتی در صورت بروز مشکل برای یکی به بقیه صدمه نمیرسه.تو ویندوز شما checkdisk و defrag میکنی هر چی حجم پارتیشنها کمتر باشه این عملیات کوتاهتر و با اطمینان بالاتر انجام میشه(تو 10 دقیقه احتمال اینکه برق بره بیشتره یا 3 ساعت؟)اگر وسط دیفرگ یا چک دیسک برق بره یا سیستم هنگ کنه وضعیت اطلاعات اون پارتیشن رو هواست.تو لینوکس دیفرگ اتوماته و دیفرگ نداریم.اما سیستم به صورت اتومات چک دیسک رو انجام میده که اگر سیستم فایل بیش از حد بزرگ باشه احتمال ایجاد مشکلات غیر مترقبه زیاده.اگر شما بالاتر از 4 گیگ رم داشته باشی میتونی از پارتیشن swap صرفنظر کنی حتی اگر نیاز به swap باشه مستندات لینوکسهای معتبر میگه ایجاد فایل swap بهتر از اختصاص دادن یه پارتیشن به swap هست.تو لینوکس شما میتونی فقط پارتیشن ریشه داشته باشی یا میتونی برای home و var و boot و غیره پارتیشنهای جداگانه ایجاد کنیاگر از lvm یا encrypted partition برای پارتیشن ریشه استفاده میکنید(یا سیستم فایلهای غیر متعارف) معمولا باید یه پارتیشن 200-300 مگابایتی برای boot ایجاد کنید.مستندات لینوکس به دلایل بسیار سفارش میکنن پارتیشن home رو جداگانه ایجاد کنید.به نظر من بهتره برای var هم یه پارتیشن جداگانه داشته باشید.var حاوی فایلهای cache مدیر بسته و بسیاری از فایلهای کوچک و log فایلهای daemon های نصب شده هست.اگر شما انشعاباتی مثل var یا boot رو در پارتیشنهای جداگانه قراربدید میتونید از سیستم فایل دیگری استفاده کنید.(مثلا سیستم فایل reiserfs برای فایلهای کوچک بهترین کارآیی رو داره وبرای var پیشنهاد میشه البته متاسفانه دیگه توسعه داده نمیشه)خلاصه اگر هر پارتیشن حجم منطقی داشته باشه دست شما باز میمونه اگر بخواید سیستم عامل جدید نصب کنید یا سیستم فایل رو عوض کنید یا ...سیستم من همیشه مولتی بوت بود حتی وقتی فقط ویندوز داستم.برای کل ویندوزها یه پارتیشن مشترک my documents داشتم.حالا هم مولتی بوت لینوکسه.الان یه هار اکسترنال 1 ترابایتی دارم که فقط یه پارتیشن ntfs داره و حدود 75 درصد پره و متاسفم که نمیتونم به چند پارتیشن تقسیمش کنم اگر کوچکترین مشکلی پیش بیاد کل اطلاعاتی که طی سالیان جمع کردم و با این اینترنت لاک پشتی دانلود کردم از بین میره اینه که توصیه میکنم حتی برای data هم از چند پارتیشن استفاده کنید مثلا یکی فیلم یکی نرم افزارها یکی بازیها و ...تو لینوکس دلایل تکنیکی برای ایجاد پارتیشنهای متعدد داریم.مثلا میتوانید برای یک پارتیشن آپشن noexec را تنظیم کنید.به این ترتیب هیچ فایلی در این پارتیشن اجرایی نیست.(مثلا پارتیشنی برای فایلهای دانلودی)
    Last edited by Ahmad24; 03-08-2013 at 02:21.

9. 2 کاربر از Ahmad24 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Little Paris

پيش فرض

چون لپ تاپه...مشکل رفتن برق نداره!
    و چون من تقریبا از همه ی فضای هارد استفاده میکنم...اگه تعداد پارتیشن ها رو زیاد کنم، از هر پارتیشنی 1 یا 2 گیگ خالی میمونه و بی استفاده میشه...
    به هر حال ممنون از توضیحات کاملت...
    من تا حالا پارتیشن swap هم میساختم...ولی با توجه به توضیحات بالا...انگار نیازی نیست...(8 گیگ رم دارم)

حالا چطوری با دستور gdisk طرح هارد رو از mbr به gpt تغییر بدم؟؟؟ بدون از دست رفتن اطلاعات؟؟؟
    البته فقط اون پارتیشن 850 تایی برام مهمه که پاک نشه...ولی اگه بشه بدون خراب شدن ویندوز درستش کرد که خیلی بهتره!

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •