تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 3 از 3

نام تاپيک: مرجع: آموزش در مورد کارهایی که باید قبل و بعد از نصب ویندوز انجام دهیم تا احتمال پاک شدن اطلاعات شخصی به حداقل برسد [ win XP ] ?!؟

کاربر فعال طراحی وب DaRiOuShJh's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    تـهران - امانیه

13 مرجع: آموزش در مورد کارهایی که باید قبل و بعد از نصب ویندوز انجام دهیم تا احتمال پاک شدن اطلاعات شخصی به حداقل برسد [ win XP ] ?!؟

سلام و خسته نباشید
    در این مورد خیلی دوستان اینور اونور پرسیده بودن که:

قبل از اینکه مثلا درایو C رو format کنیم و ویندوز رو نصب کنیم چه اطلاعاتی مهمن و میشه اونا رو نگه داشت تا بعد از نصب ویندوز برشون گردونیم و ...

این مقاله رو میخواستم برای وبلاگم بنویسم ولی گفتم یه نسخه هم اینجا بزارم که هم دوستانه اینجا استفاده کنن و هم بالاخره اطلاعاته منم محدوده! یه چیزایی من تجربه دارم یه چیزایی شما همه رو با هم در میون بزاریم تا انشالله به نتایجه کاملتر و جامع تری برسیم
    آموزش رو تو پسته دوم آپدیت میکنم هر چند وقت یه بار

اگر شما هم همکاری کردید و نکاته خودتون رو گفتید در پسته سوم لیستی از مطالبه شما تهیه میشه

از پست شماره ی 4 به بعد متعلق به شماس که همکاری کنید و به اطلاعاته خودتون و دوستاتون کمک کنید یا اینکه بی اعتنایی کنید و این تاپیک بره اون پایین ها
    در هر صورت برای من فرقی نمیکنه
    ولی بیشتر خوشحال میشم اگر شما هم کمک کنید

موفق و موید باشید
    داریــــــــــــوش

یه نکاتی هم قبل از شروعه مقاله اشاره کنم:

1. اکثره نکاتی که تو آموزش اشاره میکنم راه های مختلفه دیگه ای هم داره! اونا با خودتونه که برید و بگردید و پیدا کنید
    2. این آموزش مختص به Windows XP میشه و با اکثره سرویس پک ها هم مشکلی نداره
    3. نکاتی رو که میبینید مشکلی دارن یا راه های ساده تر و بهتری دارن در صورتی که امتحان کردید بگید تا در آموزش ویرایش شن
    4. مشکل یا توصیه یا چیزی هم بود همینجا اشاره کنید

تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    تـهران - امانیه

پيش فرض

در کلیه آموزش ها درایو C درایو پیش فرض ویندوز در نظر گرفته شده

مقدمه
    داریــــــــــــــوش میگه!×!:
    همانطور که میدونید خوده ویندوز هم بخش هایی برای Backup و Files and Settings Transfer Wizard داره ولی از اونجا که در سرویس پک های مختلف ممکنه به مشکل بر بخوره این موضوعا ت و همینطور اکثره برنامه هایی که بعد از نصب ویندوز تازه، نصب میشوند معمولا ورژن های بالاتری هستند و ممکنه سازگاری نداشته باشن و ...
    طیه این مراحل وقت گیر تر و ممکنه مشکل تر باشه ولی به جاش کنترل بهتر و دقیق تری روی اطلاعات دارید و همینطور مطمین تره!

1. نکـــــــــات و تــوصـــــیه هـــــــــــای عـــمومـــــــــی

خوب در ابتدا یه چند تا توصیه ساده میکنم که هم خیلی کاربردی هستن هم به درده مباحثه آینده میخورن:

1.1 اول از همه و مهمترینشون اینه که در صورتی که از My Documents استفاده میکنید حتما حتما اون رو در درایوی به جز C و درایوه ویندوز که هر چند وقت یه بار فرمت میشه، قرار بدید و آدرسه اون رو به آیکونه ویندوز بدید

1.2 بعضی از برنامه ها رو مدام بهشون plug-in و ... اضافه میکنید از قبیله: photoshop, dreamwaver, 3D max, و دیگر برنامه های طراحی، گرافیک، دستکاریه فیلم!!! و ....
    بهترین کار اینه که این برنامه ها در درایوی خارج از درایو C نصب کنید تا کارها و حجمه اطلاعاتی که بعد از نصبه دوبارشون احیانا پیش میاد داخله همون درایو باشه و هم سریعتر باشه و هم امن تر

1.3 اگر معمولا حجمه زیادی از اطلاعات رو میریزید و پاک میکنید هر چند مدت یه بار Defragment حتما لازمه برای اون درایو! کوتاهی نکنید و پسته گوش نندازید که بعضی اوقات عواقبه وخیمی داره!

1.4 همیشه ماشینه نو بهتر از ماشینه دسته دو و تعمیری هست! پس شما هم اگر به درایورها دسترسی دارید سعی کنید نسحه ی جدیدی fresh installation از ویندوز رو به جای تعمیر یا Repair نصب کنید

1.5 حتما حتما و همیشه قبل از اقدام به فرمت درایو تمامی CD ها و درایورهای مربوط به کامپیوتر رو از قبیله:

• مادربرد motherboard
    • کارت تصویر VGA
    • کارت صدا
    • و احیانا مودم اگه لازم داره و همینطور کارت های دیگه:
    • --- card
    • TV card
    • CAPTURE
    • و ...

رو همینطور Windows رو تست کنید و اگر شد از درست بودنشون اطمینان حاصل کنید

1.6 اطلاعاتتون رو در امانه خدا! مثله آجر تو درایو ها رو هم و قاطی پاتی نریزید فولدر رو برای همین منظور گزاشتن!

1.7 تا اونجا که ممکنه اطلاعاتی رو که خیلی کم استفاده مینکنید ازشون از هارد پاک کنید و یا روی DVD رایت کنید مثلا فیلم ها، آلبوم ها، کلیپ ها، ورژن های قدیمی یه برنامه ها و ...

1.8 برنامه هایی رو که شناخت ندارید و استفاده هم نمیکنید الکی نصب نکنید! همیشه آخرین ورژن برنامه ها لزوما بهتر و پر امکانات تر نیست مخصوصا نسخه های بتا!

1.9 فایل هایی که خودشون حجمه زیادی ندارن ولی از فایل های ریزه زیادی تشکیل شدن رو به صورته آرشیو (rar یا zip) نگه دارید مثلا فونت ها، بعضی فایل های بازی ها، براش ها، فایل های صدای ریز و میز! و ....
    winrar خودش method های مختلفی داره برای اینکار از store یا نگهاداری گرفته تا ....
    وقته زیادی هم برای extract کردنشون لازم نداره

1.10 معمولا خوده برنامه ی defragment و اسکن ویندوز اکس پی از قدرت و سرعت بالایی برخورد نیست از برنامه های دیگه در این مورد استفاده کنید

2. قـــــبل از نـــصــب ویــــــــندوز

برای این قسمت شما باید به بعضی از نکاتی که در بخش پیش اشاره شد دقت و عمل کنید تا راحت تر و سریعتر به کارتون برسید

عموما قسمت هایی که گرفتنه backup ازشون توصیه میشه این قسمت ها هستند:

C:\Documents and Settings\*-your user profile-*
    C:\Program Files
    C:\WINDOWS

--------------------------------------------------

توجه: برای مشاهده ی اکثره قسمت ها باید از قسمته:

Tools --> Folder Option

به این صورت عمل کنید:

1. حالته Show hidden files and Folders رو انتخاب کنید تا اکثره فولدر ها و فایل های مخفی نمایش داده بشن
    2. گزینه ی Hide Protected Operating system Files رو از حالته انتخاب خارج کنید

فقط دست کاری تو فولدرهایی که نمیدونید یا آشنایی ندارید اکیدا ممنوع!×!

----------------------------------------------------

توضیح: منظور از عبارت backup چیست؟
    پاسخ: این عبارت به معنای پشتیبان هست و در اینجا به معنیه اینه که محتویاته folder ای که بهش اشاره میکنم یا خودش رو COPY/PASTE کنید به صورته منظم و به همین ترتیبه قرار گیری در فولدری مثلا به نامه BU در یک درایو دیگه

2.1 توضیحات مربوط به قسمت اول یعنی: C:\Documents and Settings\*-your user profile-*0

این قسمت شامل اکثره اطلاعات شخصی یوزر شما و تنظیماته برنامه ها هست و مهمترین بخشه

شما بعد از وارد شدن به فولدره یوزرتون فولدرهای مخفی یا غیر مخفی مختلفی رو مشاهده میکنید
    برای من آدرسه پروفایلم اینه: C:\Documents and Settings\DARIOUSH

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Favorites
    اگر کاربر مرورگر Internet Explorer هستید bookmark های شما در این قسمت نگه داری میشند!

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Local Settings\Application Data
    تعدادی از اطلاعات و تنظیمات برنامه ها در این قسمت از ویندوز نگه داری میشند! نیازی نیست شما همه ی فایل ها کپی کنید! تنها اونایی که بیشتر تغییر میدید و costumize میکنید!
    مثلا پوشه ی mozilla میتونه خیلی کاربردی باشه چون مربوط به مرورگر fire fox هست و تمامیه اطلاعات، کوکی ها و فایل های سایت هایی که مشاهده کردید اینجا نگه داره میشن

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Application Data
    اینجا هم مقداری دیگه از اطلاعاته هر نر م افزار ذخیره میشه ولی بیشتر مخصوص catch برنامه ها هست! ولی در هر صورت اگر پوشه ی برنامه ای رو در قسمته قبل کپی گرفتید اینجا هم هاله همون برنامه رو کپی بگیرید
    کار از محکم کاری عیب نمیکنه!×!

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Recent
    لیستی از shortcut هایی که شما در این اواخر استفاده کردید! اینها همون هایی هستند که در start menu در فسمتی کشویی با همین نام نشان داده میشن! چیزی برای بک اپ گرفتن اینجا نیست!

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\NetHood و C:\Documents and Settings\DARIOUSH\PrintHood
    معمولا در کامپیوتر های تنها خالی هستند و به درده کامپیوتر هایی که شبکه هستن یا پرینتر دارن میخورن! با اینجا هم کاری نداشته باشید

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\SendTo
    همون قسمته send to ای هست که در منوی کلیک راست دارید
    اینجا هم معمولا چیزی برای بک اپ گرفتن نداره

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Start Menu
    آیکون های start menu ی شما! اگه تغییری دادی میتونید بک آپ بگیرید ولی لزومی نداره

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Templates
    اینجا هم چیزی برای شما نداره!×!

C:\Documents and Settings\DARIOUSH\Desktop
    فولدره desktop شما! اگر روی دسکتاپتون عادت دارید فایل و ... نگه دارید حتما از این قسمت backup بگیرید

2.2 توضیحات مربوط به قسمت دوم یعنی: 0
    C:\Program Files

این قسمت در بیشتره کامپیوترها متغیر هست و به برنامه هایی که نصب میشه بر روی ویندوز بستگی داره

فقط به گفتنه همین نکته بسنده میکنم که برنامه هایی رو که تو طوله کار با ویندوز اپدیت به یه صورتی در این قسمت آپدیت های خودشون رو نگه میدارن
    اگر با فولدرها و ... آشنایی ندارید کله فولدره اصلیه برنامه رو کپی کنید

برنامه هایی از قبیله:

yahoomessnger
    انتی ویروس ها
    flash player
    shockwave
    --- dream
    و ...

شامله این موارد میشن!

2.3 توضیحات مربوط به قسمت سوم یعنی: 0
    C:\WINDOWS

این قسمت هم چیزه خاصی برای بک آپ گرفتن نداره
    فقط به فولدر های مهمش میشه به این ها اشاره کرد:

C:\WINDOWS\Fonts
    C:\WINDOWS\java
    C:\WINDOWS\Downloaded Program Files
    C:\WINDOWS\system32

//////////////////////////////////////////

--> توجه مهم: در گرفتنه backup در طیه مراحله بالا هیچ وقت فایل ها رو CUT یا MOVE یا پاک نکنید!
    تنها شما مجاز به COPY هستید نگران فایل های باقی مانده نباشید .... آنها در مرحله ی Format خودشون پاک میشن

3. بــــــعــد از نـــصــب ویــــــــندوز

این قسمت برای من سخت ترین و اعصاب خورد کن ترین قسمته نصبه ویندوز
    شما باید تمامیه برنامه ها رو دوباره نصب کنید!!×!@@#%#$^&*

این قمست هم تمامی در دسته خودتونه! نمیتونم پیشنهادی بدم
    فقط چند تا توصیه برای راحت تر شدن و سریعتر شدن کارتون میکنم:

3.1 برنامه ها نباید لزوما جدیتر باشن

3.2 برای راحت تر شدنه کارتون در دفعات بعد برنامه هایی که نصب میکنید رو ازشون در یک فولدره جدا shortcut بگیرید که دیگه احتیاجی به گشتنه دنباله هر کدوم نباشه

3.3 همیشه اول و اول درایور ها ی قطعات رو نصب کنید و ویندوز رو restart کنید
    بعد تنظیماته قسمت های مخلف رو از Control Panel انجام دهید
    بعد از restart دوباره برنامه ها و ... رو نصب کنید تا به مشکلی بر نخورید

3.4 برنامه هایی که بعده ها بهشون احتیاج پیدا میکنید رو از اول نصب نکنید! هر وقت احتیاج داشتید نصب کنید

3.5 اگر از AutoPatcher ها استفاده میکنید همیشه بلافاصله بعد از نصب درایور ها و restart و قبل از اینکه تغییری در تنظیماته پیش فرضه ویندوز بدید اجراشون کنید و با دقت گزینه ها رو انتخاب کنید!

3.6 موقعه دوباره ریختنه backup ها سر جاشون دقت کنید که:

• ورژن ها مشابه باشن
    • به همون ترتیبه و اسم های قبل باشن، باید Replace بشن
    • اگر بک آپ هاتون خیلی قدیمی هستن استفاده نکنید ازشون!

خوب دیگه چیزی به زهنم نمیرسه حدودا نوشتنه این مقاله 3 ساعت طول کشید و امیدوارم به کارتون بیاد
    موارده بعدی رو هم لازم بود اضافه میکنم به همین پست
    سوالات و پیشنهادتون رو حتما بگید
    اگر مشکلی هم میبینید بگید چون من متن هایی رو که مینوسم تصحیح نمیکنن و اون رو میزارم به عهده ی خواننده

موفق و مید باشید
    داریــــــــوش
    چهار شنبه 23 مرداد 1387 ساعت 2 بامداد

DARIOUSHJH

تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    تـهران - امانیه

پيش فرض

رزرو شد برای درج لیست پست های شما

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •