PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Microcontrollers ، میکروکنترلرها

NAJAFI_Z
03-02-2007, 00:47
Microcontrollers

میکروکنترلرها

موتورولا یکی از بهترین سازنده های میکروکنترلر محصوب می شود اما در حال حاضر رقیب قدرتمندی مانند ATMEL را چه در کارهای تحقیقاتی و چه در صنعت و سیستم های نظامی نمی تواند کنار بگذارد . من از محصولات atmel با چند خانواده در پروژه های خودم استفاده می کنم . اول امکانات متنوع و بسیار پرقدرت خانواده mcs-51 ( ساخت INTEL و تحقیق و توسعه و تولید انبوع توسط بسیاری از سازندگان بزرگ و ATMEL ) را در نظر دارم که هنوز انتخاب اول مهندسین برق الکنرونیک دنیا است این خانواده بزرگ ترین خانواده میکرو ها است و آنقدر اجزا ی مختلف در آن یافت می شود که قابل ذکر نیست دوم آنکه R&D ( تحقیق و توسعه ) و محصولات و کامپایلر های بسیار متنوع برای این خانواده وجود دارد و کاملا در دسترس می باشد و بسیار هم ارزان است جالب است تمام محصولات و چیپ هایی که به نحوی با مدار های واسطه سرو کار داردند یک اینستراکشن جدا و مخصوص برای mcs-51 دارند و نحوه ی ارتباط با آن دارند .) یعنی بسیار رایج و شناخته شده است .

در مرحله بعد شرایط و امکانات بهترین میکرو کنترل دنیا یعنی AVR ( ساخت INTEL و تحقیق و توسعه و تولید انبوع توسط ATMEL ) فراموش نمی کنم . حتی جدید ترین مدل های خانواده ی موتورولا به گرد امکانات magaAVR نمی رسند AVR از نظر امکانات دارای A/D و PWM سریع با رزولوشن بالا هسته پر قدرت و حافظه های FLASH , RAM , EEPROM بالا
High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller , Real Time Counter .

خانواده بسیار گسترده و توان پردازشی تا 20 MIPS ( منظور از MIPS میلیون دستور العملی است که در ثانیه انجام می شود . )و ... و مهم تر از همه ی آنها کامپایلر های بسیار پرقدرت و همچنین رایج بودن خانواده و همچنین در دست بودن و ارزان بودن و جالبه بگم که پرفروش ترین میکرو کنترلر دنیا . در نهایت باید بگم میل و گرایش مهندسان برق الکترونیک دنیا به سمت خانواده AVR است .

AVR ها دارای خانواده بسیار جالبی هستند که ترکیب میکرو کنترلر و FPGA است که بسیار خانواده پرکابردی هم هست فکر شو بکنید ترکیب FPGA با میکرو کنترلر چه کاربرد هایی خواهد داشت . مخصوصا در سیستم های مخابراتی و PLC و کنترل PCI و ... انطباق با پروتکل های روز دنیا مثل USB 2 و ...

میکرو دیگری که در بعضی از طرح هایم در نظر دارم در واقع فقط یک میکرو نیست dspic . در واقع یک دیجیتال سیگنال کنترلر است که امکانات پردازش سیگنال ها و الگو یابی سیگنال ها و همچنین محاسبه ی و طراحی انواع فیلترFFT به صورت سخت افزاری و A/D , D/A های بسیار پر سرعت و با رزولوشن 14 bit با دو هسته ی پردازشی کار می کند 30MIPS برای کنترلر و 50MIPS برای DSP . جالبه که این نوع از کنترلر ها با امکانات بسیار پرقدرت خیلی ارزان همراه با کامپایلر های پرقدرت و در دسترس است و خیلی هم رایج بوده و هیچ مشکلی با آن نخواهید داشت .

و اما در پایان پرقدرت ترین میکرو کنترلر روز خانواده ای است به نام ARM ( ساخت INTEL و تحقیق و توسعه و تولید انبوع توسط ATMEL ) . این نوع میکرو توان پردازشی به قدر یک پردازنده ی پنتیوم || را دارد و یک مینی کامپیوتر کامل است من در ضمینه ی کار با آنها هنوز تازه کار هستم . ابن نوع قابلییت اجرای سیستم عامل دارند .

*** از مسئولين سايت خواهشمندم دسترسي من را افزايش بدم تا من بتونم عكس بارگزاري كنم ***
من حدودا 2 سال است كه مدير انجمن روباتيك موسسه تبيان و شبكه رشد هستم مي توانيم همكاري هاي خوبي با هم داشته باشيم .

پويا نجفي زنجاني
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NAJAFI_Z@ROSHD.IR

Vmusic
03-02-2007, 08:39
با سلام خدمت شما دوست عزیز !!

عضویتتون رو تبریک میگم !![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امیدوارم لحظات خوبی رو در کنار هم داشته باشیم و از اطلاعات مفید شما بهرمند بشیم!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته جسارت نباشه... ما برا قرار دادن عکس تو متن خودمون این کارارو می کنیم ...
برا گذاشتن عکس می تونی بری به یکی از سایتای اپلود عکس مثل tinypic.com ...
بعد مراحل زیر رو بری همه چی حل می شه...

رو هرکدوم از عکسا کلیک کنی بزرگ می شن...

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

لینک وسطی رو تو متن قرار میدی ...

ممنون موفق باشی .... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

alibeigi
04-02-2007, 19:57
سلام یک سوال برای برنامه نویسی AVR بیسیک بهتره یا c ؟
چرا؟

Iran-PC
07-02-2007, 15:12
بستگی به خودت و کاری که میخوای انجام بدی داره.
کارهایی که لازمه خودت کنترل بیشتری رو سخت افزار داشته باشی و حجم و سرعت برنامه برات خیلی مهم باشه C بهتره.
اما اگر برنامه هایی که میخوای بنویسی این شرایط رو ندارند و نیاز به توابع زیاد برنامه ای مثل bascom داری خوب برو سراغ bascom.

alibeigi
07-02-2007, 18:00
من تو دانشگاه با بیسیک کار کردم اما جایی که کار می کنم با C برنامه می نویسند اینه که بر سر 2 راهی بیسیک و c مانده ام!

Mirzaie
09-02-2007, 05:39
زبان سی در مقایسه با بیسک خیلی پیشرفته تره. اصلا قابل قیاس نیستن. با زبان سی برای سخت افزارها میتوان درایور نوشت.

محمد امين
28-02-2007, 12:20
زبان سی در مقایسه با بیسک خیلی پیشرفته تره. اصلا قابل قیاس نیستن. با زبان سی برای سخت افزارها میتوان درایور نوشت.
سلام
ببخشيد براي ياد گرفتن c براي ميكروي AVR و نوشتن كد با codeVisionAVR به نظرتون كدوم كتاب موجود در بازار بهتره؟ تعدادشون خيلي زياده
ممنون

telmak
07-03-2007, 11:28
به نام خدا
با عرض سلام خدمت دوستان
من می خواهم یک روبات مسیر یاب ساده درست کنم البته در سایت ها و وبلاگ های مختلف اموزش ان وجود دارد ولی هیچ کدام نحوه پروگرامر کردن میکرو های avr را ننوشته اند وفقط به نوشتن برنامه بسنده کرده اند
حال از شما درخواست می کنم که من این کد ها را در کجای برنامه bascom بنویسم یا کپی پیست کنم
وچگونه ان را کامپایل کنم وچگونه به میکرو انتقال دهم