PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : . : : کمک : ماه های قمری با چه فصلی مقارن بوده : : .

عاشورا
22-01-2007, 09:50
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دوستان عزیز
ببخشید نه عنوان خوبی تونستم پیدا کنم نه نمیدونم این عنوان رو دقیقا کجا مطرح کنم ببخشید :blush:

من در قسمتی از تحقیق دانشگاهی نیاز دارم تا مشخص کنم وقایع اسلامی در چه فصلی اتفاق افتاده
مثلا همین عاشورا که در 10/1/61 هجری قمری یعنی 1367 سال پیش
اتفاق افتاده در چه فصلی و بهتر در چه ماه شمسی واقع شده

اگر هر ماه قمری 29 روز و 12 ساعت و 43 دقیقه باشه یعنی هر سال
356 روز و 7 ساعت ( اگر اشتباه هست تصحیح فرمایید)

و سال شمسی 365 روز و 12 ساعت باشد (اگر اشتباه هست تصحیح فرمایید)

من به چه روش و یا فرمولی و یا نرم افزاری قادر به این کار هستم
در ضمن آیا رویت ماه در کشور که امروز فردا میشه تاثیر در این امر داره خیلی ممنون

متاسفانه من رشته تحصیلیم هنر هست و جسارتا از شما بزرگان کمک میگیرم انشالله که کمک کنید

Reza Rokh
22-01-2007, 12:04
به کتاب گاهنامه تطبیقی سه هزار ساله تالیف احمد بیرشک

از شرکت انتشارات علمی و فرهنگی مراجعه فرمایید.

عاشورا
23-01-2007, 00:01
بسم الله الرحمن الرحیم

دوست عزیز خیلی ممنون که لطف کردید و جواب دادید
آدرس دارید لطف کنید.

؟ یعنی هیچ راه حل علمی - فرمول - نرم افزار وجود نداره ؟

Mohammad Hosseyn
23-01-2007, 01:42
سلام عاشورا جان دوست عزيز ...
ببين اين به دردت مي خوره يا نه ... اگه منظورت رو درست فهميده باشم همين مشكلت رو حل مي كنه ...

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اگه مشكل ديگه اي داشتي حتما بگو در خدمتيم ...
با تشكر

عاشورا
23-01-2007, 11:56
بسم الله الرحمن الرحیم

Mohammad Hosseyn سلام عزیز
بازهم دوستان به داد ما رسیدند خیلی ممنون
ولی متاسفانه دقیق نیست ما تو همین امسال امتحان کردم قمری رو یک روز جابجا محاصبه کرد
اشکال نداره همین که به فکر ما بودی خیلی ممنون
یا علی

Mohammad Hosseyn
24-01-2007, 01:04
بسم الله الرحمن الرحیم

Mohammad Hosseyn سلام عزیز
بازهم دوستان به داد ما رسیدند خیلی ممنون
ولی متاسفانه دقیق نیست ما تو همین امسال امتحان کردم قمری رو یک روز جابجا محاصبه کرد
اشکال نداره همین که به فکر ما بودی خیلی ممنون
یا علی
بازم دنبالش هستم اگه پيدا كردم من در خدمتم ...
فعلا

Babak
24-01-2007, 23:59
سلام
دقت بالاتر از + - 1 يا 2 عملی نيست
دليل اشکال در نرم افزار يا محاسبه نيست دليل نقص سيستم گاهشماری قمری است
نميتوان هيچ برنامه اي نوشت که دقتی بالاتر داشته باشد
در صورتی که با مبانی علمی و فقهی محاسبه سال و ماه قمری آشنا باشيد مبينيد که تعين ابتدای يک ماه بر دو اصل کلی ديد ناظر و فتوای حاکم شرع بنا شده
پس اختلاف در ديد ( ديده شدن يا نشدن ماه به دليل ضعف دستگاه رصدی ( از جمله چشم ) ، نبود شرايط مناسب در افق ناظر ( مثل ابری يا غبار آلود بودن هوا ) و همچنين اختلاف در فقه بين مفتيان ( مثل پذيرش يا عدم پذيرش حدوث رويت با چشم مسلح ) باعث اختلاف در حکم به رويت و نتيجتا اختلاف در روز های ماه قمری ميشود

تنها راه تعين دقيق زمان وقوع يک رخداد يافتن تقويمی ( منظور منبع ثبت وقايع است ) از همان دوره است که همزمان گاهشماری قمری را همراه با يک نوع از گاهشماری خورشيدی داشته باشد

توضيح :
از مدتی پيش بعضی از کشور ها ( مثل عربستان ) لحظه مقارنه ( قران نيرين _ حلول ماه نو نجومی ) را به عنوان آغاز ماه نو قمری پذيرفته اند
در صورتی که اين روش مبنا قرار گيرد ميتوان با دقت بسيار بالا تا حد ثانيه در چند ده هزار سال لحظه آغاز و پايان ماه قمری را محاسبه کرد
توضيح 2 :
مورد بالا اصلی ترين دليل اختلاف رخ داده در سال های اخير در بحث پايان ماه رمضان در بين کشور های اسلامی است
کشور هايی مثل ايران بر مبنای امکان رويت هلال با چشم مسلح ( بيت رهبری و بعضی از فقها مثل نوری همدانی ) و با چشم غير مسلح ( عده ديگری از فقها ) حكم به رويت هلال ميدهند

Mohammad Hosseyn
25-01-2007, 08:42
با سلام ، عاشورا جان ببين اين فرمول ها به دردت مي خوره ، ديروز پيداش كردم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

عاشورا
25-01-2007, 11:03
بسم الله الرحمن الرحیم

Babak عزیز ممنونم که وقت گذاشتی استفاده کردم

Mohammad Hosseyn عزیز خیلی ممنون اون لینکی که معرفی کردی بیشتر
به کارم خورد خیلی ممنون

از همه ممنونم و شرمنده

chista
02-02-2007, 13:47
سلام
دقت بالاتر از + - 1 يا 2 عملی نيست
دليل اشکال در نرم افزار يا محاسبه نيست دليل نقص سيستم گاهشماری قمری است
نميتوان هيچ برنامه اي نوشت که دقتی بالاتر داشته باشد
در صورتی که با مبانی علمی و فقهی محاسبه سال و ماه قمری آشنا باشيد مبينيد که تعين ابتدای يک ماه بر دو اصل کلی ديد ناظر و فتوای حاکم شرع بنا شده
پس اختلاف در ديد ( ديده شدن يا نشدن ماه به دليل ضعف دستگاه رصدی ( از جمله چشم ) ، نبود شرايط مناسب در افق ناظر ( مثل ابری يا غبار آلود بودن هوا ) و همچنين اختلاف در فقه بين مفتيان ( مثل پذيرش يا عدم پذيرش حدوث رويت با چشم مسلح ) باعث اختلاف در حکم به رويت و نتيجتا اختلاف در روز های ماه قمری ميشود

تنها راه تعين دقيق زمان وقوع يک رخداد يافتن تقويمی ( منظور منبع ثبت وقايع است ) از همان دوره است که همزمان گاهشماری قمری را همراه با يک نوع از گاهشماری خورشيدی داشته باشد

توضيح :
از مدتی پيش بعضی از کشور ها ( مثل عربستان ) لحظه مقارنه ( قران نيرين _ حلول ماه نو نجومی ) را به عنوان آغاز ماه نو قمری پذيرفته اند
در صورتی که اين روش مبنا قرار گيرد ميتوان با دقت بسيار بالا تا حد ثانيه در چند ده هزار سال لحظه آغاز و پايان ماه قمری را محاسبه کرد
توضيح 2 :
مورد بالا اصلی ترين دليل اختلاف رخ داده در سال های اخير در بحث پايان ماه رمضان در بين کشور های اسلامی است
کشور هايی مثل ايران بر مبنای امکان رويت هلال با چشم مسلح ( بيت رهبری و بعضی از فقها مثل نوری همدانی ) و با چشم غير مسلح ( عده ديگری از فقها ) حكم به رويت هلال ميدهند
امان از دست این عربها اینا که هر جای کارشون رو بگیری داره باد میده که این چه وضعی:biggrin: :biggrin: :blink:

farzam5
11-03-2007, 12:47
سالها به خاطر نوع کارهایی که داشته ام مجبور به تبدیل تقویم بوده ام.
متاسفانه باید بگویم تبد یل میان شمسی و قمری از پیچیده ترین موارد است.
شاید بدانی که تقویم قمری به دو روش مختلف محاسبه میشود. در کشورهای سنی روز اول ماه نه بر اساس رویت هلال بلکه بر اساس لحظه رسیدن ماه به خورشید محاسبه میشود. در کشورهای شیعه اول ماه بر اساس رویت هلال محاسبه میشود. خوب میبینی که طبیعی است که تاریخ قمری ما و دیگران بر حسب مبنای کار ممکن است متفاوت باشد. از طرفی لابد متوجه شده ای که فرمول های موجود دارای اعداد اعشاری اند. راستی بر سر این خورده اعشارها چه می آید؟ آنها یکی از منابع جبری تولید خطا اند چرا که همواره باید یا حذف شوند یا به یک روز کامل تبدیل شوند. شما هیچ فرمول یا برنامه پیدا نمیکنید که عاری از خطا باشد. البته عیب از تقویم نیست. عیب از این موجودات عجیبی است که عدد اعشار نام دارند. کار با آنها یعنی بروز خطا در موقعی که هیچ فکرش را نمیکنیم. البته یک راه خوب برای تبدیل عاری از خطای هر نوع تقویم موجود است. آن را تطبیق تقویمها میگویند. سعی میکنم آن را با مثالی روشن کنم: مثلا همین واقعه عاشورا---بر اساس تقویم قمری روزها را میشماریم تا به یک روز معین مثلا امروز برسیم . فرض کن بشود 354000 روز. حالا از روی تقویم مقصد(در اینجا شمسی) سروته میشماریم تا به روز معادل آن(در اینجا شمسی) برسیم. البته باید مواظب روزهای کبیسه هر دو تقویم بوده و آنها را لحاظ کنیم. به این ترتیب میتوان معادل دقیق بین شمسی و قمری سنی را یافت. در مورد قمری شیعی اگر تاریخ مورد نظر در آخرین ماه قمری باشد کار به همان شکل گفته شده است.در غیر این صورت به علت اینکه باید از زمانهای رویت هلال ماههای آن سال خاص باخبر باشیم که به احتمال زیاد هیچ اسنادی ازآنها موجود نیست کار به بن بست کشیده شده و باید دلمان را به جوابهای تقریبی فرمولهای با اعشار خوش کنیم. حالا این موضوع را برای خود و دیگران روشن کن که تبدیل شمسی به قمری سنی میخواهی یا قمری شیعی. از پرگویی ام عذر میخواهم. امیدوارم با ظرافتهای تبدیل آشنا شده و پی به علل واقعی خطاها برده باشی. میتوانی این مقاله را برای روشن کردن ذهن اساتید تحقیقاتی خود به آنها ارایه دهی. راه دیگر(البته اگر مثل خودم بخواهی بجنگی) اینکه از یکی از دوستان که برنامه نویسی میداند بخواهی که یک برنامه روزشمار تطبیقی بدون استفاده از اعداد اعشاری تبدیل بر اساس توضیحات گفته شده بنویسد و از آن کمک بگیری. راستی اگر ما دقیق ترین تبدیل دنیا را انجام دهیم یک تاریخ فرضی بدست می آید که باید درست باشد اما چه بسا پیشینیان در درازای تاریخ اشتباهی کوچک کرده و باعث شده باشند که تاریخی که واقعا ثبت شده با تاریخ صد درصد صحیح ما تطابق نداشته باشد! یک پیشنهاد دیگر هم دارم:تاریخ های مورد نظرت را در وبلاگ بنویس و نوع معادل مورد نظرت را مشخص کن(قمری شیعی یا سنی)-تا همه دوستانی که با کار آشنایند در معادت یابی یاریت کنند. آخر تهیه چرخ از اختراع آن ساده تر است.

ارادتمند

Renjer Babi
11-03-2007, 21:24
farzam5 عزیز عضویتتون رو در این سایت تبریک میگم.

خیلی جالب،جامع و کامل توضیح دادید .
امیدوارم مشکل دوستان حل شده باشه.

ممنون