PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : DNS server چیست؟

SANBOR
16-01-2007, 06:35
سلام برادران و خواهران

این قست DND server در قسمت Control Pane l> Network Connections
است در پرو پرتیس قسمت tcp/ip لطفا سریع جواب بدین

lindows
16-01-2007, 07:00
اونجا بايد آي پي سرور dns را وارد كرد
كار سرور دي ان اس اينكه كه آدرس وارد شده را به آي پي تبديل ميكنه
مثلا وقتي تايپ ميكنيم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اين آدرس به دي ان اس سرور ميره و به ما آي پي اون سايت را بر ميگردونه
و بعد با آي پي دنبال اون سايت ميره
چون كلا اينترنت با آي پي كار ميكنه و اين اسم ها براي راحت تر شدن كاره

اميدوارم اين توضيح مختصر به دردتون خورده باشه

Gabana
16-01-2007, 14:17
در سيستم هاي مبتني بر TCP/IP براي ارتباط كامپيوتر ها با يكديگر دو را كلي وجود دارد . ارتباط از طريق IP يا ارتباط از طريق نام سيستم . براي يوزر ها و كاربران حفظ كردن نام به مراتب اسانتر از آدرس IP هست . لذا سيستمي بايد وجود داشته باشد تا بتواند اسم را به IP تبديل كند .

در واقع DNS يك Naming System يا بعبارت دقيق تر Name Resolution هست كه توانايي تبديل نام به IP را دارد .
براي مثال در شبكه شما با File Server بنام FileSRV قصد ارتباط داريد . لذا به طريق زير ارتباط برقرار مي كنيد :
مثلا وارد كردن اسم با استفاده از UNC Path كه شما را به فايل سروري راهنمايي مي كند . در اينصورت ابتدا اسم آن توسط سرور DNS تبديل به آدرس IP مي شود و اين آدرس به سيستم شما بر گردانده مي شود و سيستم از طريق اين آدرس با سرور ارتباط برقرار مي كند .

توضيح مختصري بود در مورد اين سيستم .

secure
02-02-2007, 03:13
dns server دارای دو قسمت به نام های forward lookup zone , reverse lookup zone k هست که هر کدو وضیفه خاصی داره Revers lookup zone مربوط به ترجمه اسم به ای پی و Forward lookup zone مربوط به ترجمه ای
پی به اسم هست البته تنها وظیفه DNS Server ها این نیست بلکه تنظیمات مربوط به Forwarder ها و DNS Caching ,...رو هم میشه از این قسمت تنظیم کرد.

chista
02-02-2007, 13:19
dns server دارای دو قسمت به نام های forward lookup zone , reverse lookup zone k هست که هر کدو وضیفه خاصی داره Revers lookup zone مربوط به ترجمه اسم به ای پی و Forward lookup zone مربوط به ترجمه ای
پی به اسم هست البته تنها وظیفه DNS Server ها این نیست بلکه تنظیمات مربوط به Forwarder ها و DNS Caching ,...رو هم میشه از این قسمت تنظیم کرد.

دوست خوب به سوال دوستمون توجه کنید

این قست DND server در قسمت Control Pane l> Network Connections
است در پرو پرتیس قسمت tcp/ip لطفا سریع جواب بدین
ضمن این که شما وظایف DNS سرور رو درست بیان میکنید ولی فورواردر یا کش کردن ربطی به این قسمت نداره اینها تنظیماتی هست که روی DNS سرور اعمال میشه نه اینجا
در ضمن خیلی خوشحال هستم که با دوستی آشنا میشم که مدرک CCIE داره اگه ممکنه شیر پروفایلتون تو سیسکو رو اینجا بذارین تا دوستان ببینند امیدوارم روزهای خوبی در کنار هم داشته باشیم
مهر افزون سربلند و پیروز باشید

secure
02-02-2007, 13:39
نه من هنوز این مدرک رو ندام ولی از آرزوهای دیرینم بوده که این مدرک رو داشته باشم :) من هم همینطور در ضمن من فعلا دوره ی infra رو دارم میگذرونم.

secure
02-02-2007, 13:41
بله من سوال رو اشتباه متوجه شدم عذر میخوام ولی بد نیست این اطلاعات رو هم دونست:

ـ DNS Server: یک server است که hostname ها و آدرس IP آنها را در خود ذخیره دارد . بجای داشتن server های دستی InterNIC همة ISP های این سیاره از یک DNS Server بهره می جویند .

زمانیکه شما در یک hostname تایپ می کنید و به مودم (modem) خود می گویید که به آن وصل شود ، کامپیوتر شما عملی (action) به نام جستجوی ِDNS (DNS LOOKUP) انجام می دهد . بعبارت دیگر کامپیوتر شما از DNS Server درون ISP (سرویس دهندة اینترنت = Internet Service Provider ) آدرس IP مناسب را برای hostname تایپ شده توسط شما درخواست می کند .اگر DNS Server درون ISP شما پاسخ را نداند آنرا از یک DNS Server سطح بالاتر دریافت خواهد کرد . و همینطور اگر DNS Server سطح بالاتر جوابی نداشته باشد باز هم به سراغ DNS Server سطح بالاتر خواهد رفت و ... . که در نهایت به بالاترین مرحله یعنی InterNIC خواهد رسید .

اگر DNS Server در اولین مرحله آدرس IP را دانست آنرا به شما خواهد داد و سریعاَ ارتباط برقرار می شود . اگر اینطور نبود ( و آن تنها با درخواست از دیگر Server ها آنرا یافته بود ) در ابتدا آنرا (IP یافت شده ) را به database خود می افزاید و سپس آنرا به شما می دهد و ارتباط کمی دیرتر برقرار می شود . همین امر است که یکی از اختلافات بین ISP ها را مشخص می سازد . که هر چه DNS Server یک ISP از database وسیع تری (نزدیک به InterNIC ) برخوردار باشد، سرعت بالاتری در بازیابی اطلاعات و باز کردن سایت های شما خواهد داشت .

ـ InterNIC :‌ پايگاه داده اي ثبت نام دامنه (Domain Registration Database) و برترين و بزرگترين DNS Server روي زمين مي باشد . شما مي توانيد با مراجعه به آدرس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و انتخاب لينكي (link) به نام whois و سپس وارد كردن سايت مورد نظر در فيلد داده شده به جستجو دربارة سايت مربوطه و webserver آن بپردازيد كه مي تواند مفيد باشد .

بر گرفته از سایت : p30news

erfan2000volt
02-03-2007, 23:31
جالب بود..استفاده کردم

mdn32345
17-04-2013, 08:33
من pc و Laptop شبکه کردم و اینترنت رو Share کردم . سوالی که برام پیش اومده اینه چرا تا زمانی که Alternate رو وارد نکنم Client نمی تونه به اینترنت وصل شه ؟ آیا مقدار دهی Preferred و Alternate الزامی هست ؟
با تشکر

azaramir
17-04-2013, 08:37
تایپیک رو از تو قبرش در اوردی یه تایپیک جدا میزدی بهتر نبود ؟