PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كسي از fpga چيزي ميدونه؟

mhentezari
12-01-2007, 02:06
سلام
ببخشيد مي خواستم بدونم fpga چي هست. آيا مثل avr ها هست؟
چون من با avr كار كردم و خيلي جالبه. مي خواستم بدونم اينم تو همون مايه هاست؟

ممنون

sajed DJ
12-01-2007, 07:05
mhentezariعزيز
FPGA يه جور تراشه قابل برنامه ريزيه كه شامل تعداد زيادي بلوك ،فيليپ فلاپ و گيته (بيشتر از 100000بلوك)كه عموما مبتني بر RAM ساخته شدن (يعني برقش قطع بشه همه چيز پاك ميشه)و بايد با هربار وصل شدن جريان در مدار دوباره برنامه ريزي بشن .
FPGA ها انواع مختلف با ساختار هاي مختلف و قابليت هاي پردازش مختلف دارن
VHDLزبان برنامه نويسيشونه
در مورد سوالتم فكر نميكنم زياد شبيه AVRباشه
اصلا يه عالم ديگست
با خود FPGA ميتوني انواع ميكرو كنترلر هارو مثل AVRها ،PICها،8088و... رو پياده سازي كني
اصلا هركار كه فكرشو كني ميتوني با اين پديده انجام بدي
امروز خودم داشتم مطلبي در مورد پياده سازي HDLبراي ارتباط با PCI ميخوندم . يعني به جاي استفاده از تراشه هاي كنترلر گذرگاه PCIكه معمولا هم گرون هستن برنامه مربوط به ارتباط با PCI رو كه تو اينترنت هم پيدا ميشه بگيري و همراه با برنامه خودت بريزي رو FPGAو تمام
خوشت اومد چه هيولاييه
راستي اينم بگم FPGA يعني:
Field Programmable Gate Array
موفق باشي

Hektor
12-01-2007, 09:13
منم بگم كه fpoa در راهه و fpga داره ميره كنار
اگه راجع به اين هم اطلاعاتي داشتيد بدين ممنون

mhentezari
13-01-2007, 14:26
اولا كه ممنون
ثانيا اين كه ميتوني بيشتر بگي، ببين مثلا avr atmega32 اگه اشتباه نكنم 40 تا پايه داره كه چند تاش براي راه اندازي و پروگرام كردنه، بقيه اش حكم IO رو دارند. و من ميتونم با برنامه نويسي با c اين پايه ها رو كنترل كنم يعني اون ها رو 0 يا 1 كنم يا pullUp و خلاصه اين اساس كارشه. حالا مثلا يك led به يك پايش وصل ميكني و بهش ميگي كه يك بشه. اون هم ولتاژ پين رو 5 ولت ميكنه و led روشن ميشه. اين اساس كاره.
ولي من خودم يك مدار رديف درست كردم و يك lcd و يك كيبرد 3*4 هم بهش وصل كردم و كلي برنامه روش ريختم و از اين كارا!
حالا fpga چي؟‌چطوري اون ميتونه انعطاف بيشتري از خودش نشون بده؟
راستي عكسي ازش دارين؟

ممنون

*NashenaS*
16-01-2007, 02:37
Field-programmable gate array

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

+

Google Search Results:

RoboJavad
18-01-2007, 02:57
با سلام
FPGA و CPLD دو خانواده اصلی از آرایه های گیتی می باشند . یک خانواده اصلی FPGA متعلق به Altera یعنی FLEX ( دو خانواده Flex 8000 و Flex 6000 ) می باشد و زبان برنامه نویسی AHDL و MAX-Plus II و زبان جدید و پیشرفته Quartus II نیز از این زبان ها می باشد .
شما در طراحی FPGA می توانید از مگافانشن های موجود مثلا a8255PPI (کدPLSM-8255) و یا مگافانکشن های موجود برای 2-8051 و یه عالمه مگافانکشن دیگر برای طرح های خود استفاده کنید .
یک توضیح ساده در مورد FPGA می تواند بدین صورت باشد : چند بلوک را در نظر بگیرید که توسط خطوط I/O به یکدیگر متصل شده اند که هر بلوک شامل چند فلیپ فلاپ و چند AND و NOT داخل این بلوک است ، اکنون شما هر بلوک را با توجه به مورد استفاده طرح ریزی میکنید و سپس خطوط I/O بین بلوک ها را برنامه ریزی می کنید . پروگرام کردن و نوع عملکرد FPGA شبه EPROM است ولی خیلی پیشرفته تر و ......

اگه کنکور ارشدرو توپ بدم تا یه 40-50 روز دیگه یه سری مطلب عالی براتون میزارم
:happy:

RoboJavad
19-01-2007, 12:27
اینم دو تا PDF

اگه خوندین بگین چتوره تا بدونم چی براتون بزارم ، ضمنا اگه زبون اصلی هم می خونین بگین که upload کنم

mhentezari
19-01-2007, 17:25
اینم دو تا PDF

اگه خوندین بگین چتوره تا بدونم چی براتون بزارم ، ضمنا اگه زبون اصلی هم می خونین بگین که upload کنم
ممنون. من همش رو نخوندم ولي خيلي خوب به نظر مياد.

RoboJavad
30-01-2007, 18:22
اینم چند تا pdf انگلیسی در مورد زبان VHDL, AHDL

elahe.s.a
20-06-2008, 09:06
salam
man yeki az karbarhaye jadid hastam ke daghighan dar morede hamin mozu matalebi ro niaz daram .sitehaye farsi dar in bare hamin 2 taii hastand ke tu bahshaye ghabli ham goftid ,age matlabe farsi dar in bare ke dar morede sakhtare FPGA behtar tozih dade bashe darid ,lotfan dar ekhtiare man gharar bedid.

iman_egr
27-06-2008, 08:58

it,s very nice thing

محمد مهندس
02-07-2008, 08:03
آقا یکی یک جزوه خوب از fpga بذاره تا استفاده کنیم.