PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش و رفع اشکالات گیتاریست ها

Music_Fire
11-01-2007, 18:03
سلام دوستان هنرمند عزيز در اين تاپيك مي خواهيم به آموزش و رفع اشكال گيتاريست ها بپردازيم البته كسايي كه گيتار هم نمي زنند مي تونند سوال بپرسند ...

Music_Fire
11-01-2007, 18:07
آموزش خواندن تبلچر

دراین مبحث ميخوام در مورد تبلچر صحبت کنم البته ميدونم که اغلب شما با اين موضوع آشنا هستيد ولی بدنيست برای کسانی که با آن آشنايی ندارن يادآوری کنم.
تبلچر روشی برای نوشتن موسيقی نواخته شده روی گيتار است که در آن از نت نويسی استفاده نميشود.خواندن تبلچر بسيار ساده است و در ضمن روشی مناسب برای نوشتن نت در اينترنت ميباشد.در تبلچر بجای ۵ خط حامل از ۶ خط استفاده ميکنند که اين ۶ خط همان سيمهای گيتار هستند که به ترتيب از بالا به پايين نتهای(می.سی.سل.ر.لا.می)ميباش .
*چگونگی نام گذاری تبلچر بر اساس خطوط حامل ميباشد به اينصورت که ما ميدانيم که در خطهای حامل هر چه به سمت بال بياييم صدا زيرتر و هر چه به سمت پايين بياييم صدا بمتر ميشود در تبلچر هم از اين ويژگی استفاده شده است به همين خاطر است که در تبلچر بترتيب از نت زير (می) شروع شده و به سيم ۶ که دارای نت بم(می) ميباشد ختم شده(تبلچر نسبت به دسته گيتار بر عکس ميباشد)*
در تبلچر ما تنها ميتوانيم بفهميم که نتهای يک موزيک در کدام فرت و کدام سيم اجرا شده اما هيچ اطلاعی در مورد اينکه نت نواخته شده چنگ يا سياه يا گرد و... است را به ما نيميدهد.پس ما در صورتی که موزيک مورد نظر را شنيده باشيم ميتوانيم با ستفاده از تبلچر انرا در بياريم.اما موارد استفاد از تبلچر زياد است که بعدا ميبينيم...
در تبلچر ما از شماره استفاده ميکنيم که همان شماره فرت مورد نظر است.که از سيم آزاد که صفر است شروع ميشود تا الی آخر.بطور مثال اگر ما بخواهيم نت(ر) را که بروی سيم ۲ است اجرا کنيم آنرا بصورت زير نمايش ميدهيم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
حا اگر بخواهيم آکوردی نمايش دهيم آنرا بصورت زير نمايش ميدهيم. مثلا آکورد دو ماژور بصورت زير ميباشد(تمام نتها با هم اجرا ميشود):
*ياد آوری:صفر به معنی سيم آزاد ميباشد*

Music_Fire
11-01-2007, 18:09
براي شروع شما بايد اسم قسمت هاي مختلف گيتار رو بدونين
شما به يك پيك (( مضراب )) احتياج داريد تا كارتون رو شروع كنيد . اين تصوير يك پيك است .[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شما بايد پيك را همان گونه كه در تصوير مي بينيد در دست بگيريد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين ها نت هايي هستند كه با آن هاي سر و كار داريم

Do Re Mi Fa Sol La Si : نام لاتين
C D E F G A B : نام انگليسي

* نت ها و آكورد ها را هميشه از سمت چپ بخونيد

جاي نت ها بر روي 5 خط حامل

به ترتيب از چپ به راست
F- G- A- B- C- D- E- F- G- A- B- C- D- E- F- G

شما بايد جاي نت هارا بر روي فرت هاي گيتار ياد بگيرد
اول نت ها بر روي سيم هاي سولو يا سيم هاي نايلوني

نت ها فاصله زماني مختلفي دارند كه نت گرد 4 ضرب و نت سفيد 2 ضرب و نت سياه يك ضرب

ادامه مطلب را سر فرصت مي نويسم و بستگي به اين داره كه شما عزيزان چقدر هم كاري داشته باشيد ...

* اين هم يك تمرين ساده بر روي نت هاي سيم هاي نايلوني

Music_Fire
11-01-2007, 18:24
براي ياد گيري ريتم شما بايد با يك سري علائمي كه من براي نشون دادن ريتم استفاده ميكنم آشنا باشيد كه در پايين شما اين علائم رو ميبينيد. در ضمن من سعي ميكنم كه براي اموزش ريتم از تبلچر استفاده كنم اگر كسي از تبلچر اطلاعي ندارد ميتواند به قسمت مباحث آموزشي برود و اطلاعات لازم در مورد تبلچر را بدست اورد و در گيتار 3 سيم پايين را سيمهاي تريبل و 3 سيم بالا را سيمهاي باس گيتار مينامند

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ضربه روبه پايين

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ضربه به سمت بالا

خفه كردن صدا بوسيله دست*

--------------------------------------------------------------------------------

آموزش ريتم 4/2

ريتم 4/2 يا راك كه از آسانترين ريتمهاي موجود ميباشد كه آنرا به صورت خيلي ابتدايي به شما نشان دادم البته خود شما بعد از اينكه در ريتم قوي شديد ميتوانيد گونه هاي ديگر را بسازيد. بطور مثال شما ميخواهيد اين ريتم را بروي آكورد لا ماژور امتحان كنيد. حالت كلي را در تصوير ميبينيد. در اين ريتم ابتدا يك ضربه رو به پايين سپس ضربه رو به بالا و بعد از آن ضربه رو به پايين همرا با خفه كردن صدا وسر انجام ضربه رو به بالا .توجه داشته باشيد كه فاصله تمام ضربها بايد با هم برابر باشد در اينجا 4 ضربه داريم كه بين 4 ضرب با هم برابر است براي ياد گيري ابتدا از سرعت كم و سپس سرعت خود را بالا ببريد
فايل صوتي براي دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

براي ريتم 4/2 ميتوان بطور مثال به تاك از سياوش قميشي اشاره كرد

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آموزش ريتم 4/3

ريتم 4/3 يا والس كه از آسانترين ريتمهاي موجود ميباشد كه آنرا به دو صورت به شما نشان دادم البته خود شما بعد از اينكه در ريتم قوي شديد ميتوانيد گونه هاي ديگر را بسازيد. نوع اول به اينصورت ميباشد

بطور مثال شما ميخواهيد اين ريتم را بروي آكورد لا ماژور امتحان كنيد. در اين نوع ابتدا بوسيله انگشت شست يك ضربه به سيم باس(سيم5) گيتار زده ميشود و سپس دو بار بطور متوالي سه سيم فوق را كه در تصوير ميبينيد را بطور همزمان به صدا در مياوريم. همان طور كه در تصوير ميبينيد ضربه اول توسط شست به سمت پايين و دو ضربه ديگر به سمت بالا ميباشد ونكته مهم در اينست كه فاصله زماني تمام اين 3 ضرب با هم برابر است .بنابراين حالت كلي اين نوع ريتم به اين صورت است كه اول يك سيم باس سپس دوبار بطور متوالي و بطور همزمان 3 سيم پايين گيتار را به صدا در ميآوريم . پس در حالي كه آكورد لا ماژور را گرفته ايم اين ريتم را اجرا ميكنيم
فايل صوتي براي دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

البته شما ميتونيد با سيم باس كه در ضرب اول زده ميشود بازي كنيد يعني در ميزان اول ضربه بروي سيم 5 و در ميزان بعدي ضربه بروي سيم 4 زده شود(يكي در ميان) كه در تصوير پايين ميبينيد

نوع دوم كه نسبتا اسانتر ميباشد به اينگونه است كه 3 ضربه بطور منوالي به سمت پايين وارد ميشود كه ضربه اول ضربه اي است كه به سيم باس وارد ميشود و دو ضربه بعدي به سيمهاي تريبل وارد ميشود.نكته اي كه در اينجا وجود دارد اينست كه در ضربه اول كه ضربه به سيم باس است ؛ ميتوان ضربه را فقط بروي سيم 5 و6 و يا اينكه بروي سيم 4 و5 و6 باشد كه رعايت كردن آن زياد مهم نيست ونكته مهم در اينست كه فاصله زماني تمام اين 3 ضرب با هم برابر است

براي ريتم 4/3 ميتوان بطور مثال به آهنگ سلطان قلبها اشاره كرد

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آموزش ريتم 8/6 Slow Rock

ريتم 8/6 كه داراي انواع گوناگوني است.ابتدا من يك نوع آنرا كه به ريتم 8/6 سنگين (اسلو راك) معروف است به صورت خيلي ابتدايي به شما نشان ميدهم البته خود شما بعد از اينكه در ريتم قوي شديد ميتوانيد گونه هاي ديگر را بسازيد. بطور مثال شما ميخواهيد اين ريتم را بروي آكورد لا ماژور امتحان كنيد. حالت كلي را در تصوير ميبينيد.در ضمن در تصوير ضرباتي كه بالاي آن نقطه سياه وجود دارد يعني اينكه آن ضربات به سيم باس گيتار برخورد ميكند و بقيه ضربات بروي سيم تريبل گيتار برخورد مي كنند

براي ريتم 8/6 (سنگين)ميتوان بطور مثال به آهنگ نياز از فريدون فروغي اشاره كرد

آموزش ريتم 8/6 Fast

نوع ديگر ريتم 8/6 داراي سرعت بيشتري است و حالت ريتميك در آن بيشتر ديده ميشود.شكل كلي اين ريتم را در تصوير زير ميبينيد.همانطور كه در تصوير ميبينيد اولين ضربه رو به پايين ضربه اي است كه بروي سيم باس گيتار برخورد كرده و ضربه دوم (ضربه رو به پايين) كه نقطه سياه بروي آن قرار گرفته وبروي سيم تريبل گيتار اجرا مي شود بايد بگونه اي اجرا شود كه صداي تك تك سيمها شنيده شود و بعد از آن نوبت ضربه سوم كه ضربه رو به بالا و بروي سيمهاي تريبل اجرا ميگردد و سپس ضربه رو به پايين كه بروي سيم تريبل اجرا ميشود و ضربه آخر ضربه رو به بالا كه بروي سيم تريبل اجرا ميگردد.بطور مثال اين ريتم را بروي آكورد لا ماژور ميشنويم كه ابتدا بصورت آهسته اجرا شده و سپس آنرا با سرعت بيشتر اجرا كردم. البته شما نيز بايد از سرعت كم شروع كنيد و كم كم سرعت خود را در اجراي ريتم بالا ببريد

براي اين نوع ريتم 8/6 ميتوان بطور مثال به آهنگ عزيزم قصه نخور از احمد نبي زاده اشاره كرد

Music_Fire
11-01-2007, 18:40
ريتم 4/4 كه از مهمترين ريتمهاي گيتار ميباشد كه انواع مختلفي را ميتوان براي آن در نظر گرفت . در مورد اين نوع ريتم ميتوان گفت كه از تنوع بيشتري برخوردار است يعني ميتوان رقص دستهاي مختلفي را براي آن در نظر گرفت.من در اين مبحث سعي ميكنم آنواع مختلف را به شما آموزش بدم

نوع 1 ريتم 4/4: كه حالت كلي انرا در تصوير ميبينيد. همانطوري كه در تصوير مشاهده ميكنيد اولين ضربه كه با نقطه سياه مشخص شده ضربه رو به پايين بروي سيم باس گيتار ميباشد وبعد از آن ضربه رو به پايين بروي سيم تريبل گيتار ميباشد وبعد از آن 2 ضربه رو به بالا بروي سيم تريبل گيتار زده ميشود سپس ضربه رو به پايين بروي سيم تريبل و در انتها ضربه رو به بالا بروي سيم تريبل گيتار زده ميشود. در فايل صوتي من ابتدا براي شما دو ميزان اين ريتم رو به صورت خيلي ارام اجرا كردم سپس سرعت آنرا زياد كردم

براي ريتم 4/4 ميتوان بطور مثال به آهنگ بارونه از گروه آريان اشاره كرد

نوع 2 ريتم 4/4 : كه به مراتب مشكلتر از نوع اول آن است اما ميتوانيد با گوش كردن مداوم به اين فايل صوتي آنرا براحتي در آوريد.در اين ريتم ابتدا يك ضربه رو به پايين به سيمهاي باس گيتار كه با نقطه سياه مشخص شده وبعد از آن ضربه رو به بالا بروي سيمهاي تريبل گيتار زده ميشود سپس ضربه رو به پايين بروي سيمهاي تريبل را خواهيم داشت و بعد از آن ضربه رو به بالا بروي سيمهاي تريبل گيتار را خواهيم داشت كه همراه با اين ضربه صداي سيمها را خفه ميكنيم و با يك ستاره علامت گزادي شده(اين ضربه توسط انگشت شست انجام ميشود و به محض اينكه شست ضربه رو به بالا را ميزند با كف دست صداي سيم را نيز خفه ميكنيم) .سپس ضربه رو به بالا را بروي سيمهاي تريبل گيتار خواهيم داشت بعد از آن ضربه رو به پايين بروي سيمهاي تريبل و در انتها ضربه رو به بالا را بروي سيمهاي تريبل خواهيم داشت. به اين نكته توجه داشته باشيد كه تمام ضربات به غير از ضربه چهارم كه با انگشت شصت زده ميشود بقيه با انگشت اشاره زده ميشود

براي اين نوع ريتم 4/4 ميتوان بطور مثال به اكثر آهنگهاي 4/4 از جمله آهنگ سفر از فرامرز اصلاني اشاره كرد

نوع 3 ريتم 4/4 : كه پر استفاده ترين نوع ميباشد كه از نظر ضربات كاملا مانند نوع دوم هست با اين تفاوت كه خفه كردن صدا در اين ريتم بروي ضربه يكي مانده به آخر صورت ميگيرد كه در فايل صوتي ابتدا آن را آرام و سپس سريع اجرا كرد

در اين ريتم ابتدا يك ضربه رو به پايين به سيمهاي باس گيتار كه با نقطه سياه مشخص شده وبعد از آن ضربه رو به بالا بروي سيمهاي تريبل گيتار زده ميشود سپس ضربه رو به پايين بروي سيمهاي تريبل را خواهيم داشت و بعد از آن ضربه رو به بالا بروي سيمهاي تريبل گيتار را خواهيم داشت (اين ضربه توسط انگشت شست انجام ميشود ) .سپس ضربه رو به بالا را بروي سيمهاي تريبل گيتار خواهيم داشت بعد از آن ضربه رو به پايين بروي سيمهاي تريبل كه همزمان با اجرا كردن اين ضربه صدا را نيز توسط كف دست خفه ميكنيم و در انتها ضربه رو به بالا را بروي سيمهاي تريبل خواهيم داشت. به اين نكته توجه داشته باشيد كه تمام ضربات به غير از ضربه چهارم كه با انگشت شصت زده ميشود بقيه با انگشت اشاره زده ميشود

براي اين نوع ريتم 4/4 ميتوان بطور مثال به اكثر آهنگهاي 4/4 از جمله آهنگ عاشقم من از بابك اميني اشاره كرد

نوع 4 ريتم 4/4: در اين ريتم تنها نكته اي كه وجود داره اينست كه فاصله بين تمام ضربات مساوي است. در ضمن اين ريتم يك ريتم بسيار ظريف است بنابراين چنانچه با مضراب زده بشه از نظر شنوايي زيباتر ميباشد.همانطور كه در شكل ديده ميشه اين ريتم از 8 ضرب تشكيل شده و راحترين كار اينست كه كل ريتم با انگشت اشاره نواخته شود. همانطور كه در شكل ميبينيد ضربه اول ما يك ضربه رو به پايين است و ضربه دوم رو به بالا, ضربه سوم رو به پايين است و ضربه 4 رو به بالا, ضربه 5 ما رو به پايين است و همراه با آن صداي گيتار رو با كف دست خفه ميكنيم , ضربه 6 رو به بالا,ضربه 7 رو به پايين و ضربه8 رو به بالا است. شما ميتوانيد محدوده ضربات سيم را محدود كنيد به 4 سيم اول يا ميتوانيد اولين ضربه اين ريتم رو روي 3 سيم باس زده و بقيه را محدود كنيد به 4 سيم اول اين بستگي به شما داره.

نمونه اين ريتم در آهنگ گل آفتابگردون از آريان ديده ميشه

amir_hma
11-01-2007, 20:43
با این تاپیک خیلی موافقم.خیلی خوب و آموزندست.به شرطی که دوستان کم لطفی نکنن .بیان نظر بدن.همه چی یه طرفه نباشه.

amir_hma
11-01-2007, 20:51
راستی آرش شما چه سبکی کار کردی.می خوام بدونم توی دانشگاه سیستم آموزشی چه طوره.اصلا یکم درباره ی تحصیل موسیقی توی ایران به صورت آکادمیک بگو.

Music_Fire
11-01-2007, 22:31
راستش هنر توي ايران به خودت بستگي داره يعني بايد خودت در مورد همه چيز مطالعه بكني و وقتي يه چيزايي دستگيرت شد بري از استاد بپرسي و من سبك كلاسيك و پاپ((نواختن با Pick يا همو مضراب)) و بلوز كار كردم و ساز اصليمم گيتار الكتريكه و افكتzoom gfx8 و boss gt6 دارم مارك گيتارمم Fender ... در كل خودت بايد كار بكني ... حالا امير جان اگه شما هم كمكي خواستيد بگيد

Music_Fire
11-01-2007, 23:05
راهنمايي آكورد هاي ساده و پايه

Music_Fire
12-01-2007, 04:45
دوستان نگاه مي كني چيزي ياد مي گيريد حد اقد 2 دقيقه اينتر نت مصرف كنيد و با نظرات خودتون مارو دل گرم كنيد

M E T A L
12-01-2007, 13:00
آقا دستت درد نکنه.
واقعا مطالب مفید و آموزنده هستن.
حرف نداره.
لطفا ادامه بدید.

shamim24
13-01-2007, 22:58
با سلام و تشکر از مطالب بسیار آموزندتون....
من یک سوال داشتم...هر کسی که بتونه کمک کنه ممنون می شم...
من می خوام گیتار رو شروع کنم...البته قبلا یه چند ماهی یه دوره کوتاه چند ترمی پاپ رفته بودم البته چند سال پیش...حالا موندم الان پاپ برم یا کلاسیک...اصلا فرقشون دقیقا چیه؟؟؟این رو هم اضافه کنم که طالب آموختن هر چیز به روش اصولی و پایه ای هستم....ولی نمی دونم سبک کلاسیک از لحاظ سخت بودن چقدر با پاپ فرق داره؟؟و یاد گیریش خیلی خشک و سخت نباشه که زود دلسرد شم...با تشکر...:)

Enter
13-01-2007, 23:14
Music_Fire جان مرسی از پست های قشنگت منم مثه رفیق شفیقمون shamim24 دوست دارم گیتار رو یاد بگیرم اونم کلاسیکشو چون شنیدم که اکثر گیتاریستهای حرفه ای ومشهور اول کلاسیک رو استاد کردند

Music_Fire
14-01-2007, 10:23
اين دوتا سبك از نظر تكنيك هاي اوليه نواختن مثل هم هستند و هر دو را با پيك مي زنند... اما كلاسيك اسپانياي اصله ولي پاپ همه آهنگ هاي جديد رو ميشه زد و بيشتر براي گيتار الكتريك استفاده مي كنن ، اگه مي خواي كه گيتار آگوستيك يا همون معمولي كاركنيد كلاسيك بهتره ((يك موقع با فلامينكو كه با دست مي زنن اشتباه نگيريد ها)) .... اول كلاسيك كار كنيد بهتره

Music_Fire
14-01-2007, 10:58
قسمت ديگري از نت ها... نت چنگ كه به اندازه نيم ضرب است و در هنگام پايين رفتن پا يك نت مي زنيم و در هنگام برگشتن يك نت ديگر ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و به اين صورت بشماريد... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
چيز يگه اي كه بايد ياد بگيريد نقطه ي كنار نت است كه وقتي آنرا مي گذاريم به اندازه ي نيمي از ميزان آن نت به خود آن اضافه مي كند مثلان اگه به نت سياه نقطه اضافه كنيم به جاي يك ضرب آنراي يك و نيم ضرب اجرا مي كنيم مانند مثال...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
جاي چندتا نت روي دسته گيتار

شما بايد جاي تمامي نت ها روي دسته گيتار را ياد بگيريد ...

چيز ديگه اين است كه براي قشنگ تر زدن ملودي ها شما مي توانيد از تكنيك هاي مختلف (( كه بعدا كامل در مورد همه آنها صحبت مي كنم)) استفاده كنيد و يكي از بهرين آنها تكنيك سرخوردن است كه با شكل زير نشان مي دهند

اين هم يك تمرين ساده و زيبا كه شما مي تونيد با اجراي آن آن لذت ببريد

HitchcocK
14-01-2007, 16:37
اين دوتا سبك از نظر تكنيك هاي اوليه نواختن مثل هم هستند و هر دو را با پيك مي زنند... اما كلاسيك اسپانياي اصله ولي پاپ همه آهنگ هاي جديد رو ميشه زد و بيشتر براي گيتار الكتريك استفاده مي كنن ، اگه مي خواي كه گيتار آگوستيك يا همون معمولي كاركنيد كلاسيك بهتره ((يك موقع با فلامينكو كه با دست مي زنن اشتباه نگيريد ها)) .... اول كلاسيك كار كنيد بهتره

من در تعجبم...!!!!!!!!!!!!:blink:
چرا میگی کلاسیک رو با پیک می زنند؟؟؟؟؟؟
تا جایی که ما دیدیم و شنیدیم و زدیم و دست مردم دیدیم کلاسیک رو با انگشت کار میکنند!!!:blush:
مثل سگوویا - تارگا - جان ویلیامز - جان بریم (اساتید مسلم سبک کلاسیک) و.....
در قسمت دوم باهات موافقم .. آهنگهای سبک کلاسیک قدیمی هستند(همان طور که از اسمش پیداست)
ولی پاپ هم قدیمیه هم جدید (چون اکثرا از آکورد تشکیل شده , میشه همه چی باهاش زد)
در مورد گیتار الکتریک هم من هیچی نمی دونم پس سخن رو کوتاه میکنم و واگذار می کنم به اهل فن..:biggrin:
و اصلا چرا سبک کلاسیک رو با پاپ مقایسه می کنی ؟؟؟این دو تا هیچ ربطی به هم نداره:blink:
یه آهنگ پاپ اگه تشکیل شده از ریتم و آکورد باشه میتونی 2 تا 3 روزه بزنی(خیلی دست بالا یه هفته)
اگه ملودی باشه مثل love story یا godfather فکر کنم 1 ماه بتونی بزنی (خیلی عالی بدون تپق نهایتا 2 ماه)این زمان دقیقا برابر 1 قطعه کلاسیک معمولیه مثل ASTURIAS البته Easy version!!!!!!!!!!!!!!!
در حالی که یه قطعه مثل الحمبرا و یا کاپریچیو عرب رو باید بین 6 ماه تا یکسال تمرین کنی تا روان بزنی :)
به اون دوستامون هم پیشنهاد می دم برن کلاسیک کار کنن چون همه چیز رو از پایه شروع کنیم بهتره..
بعد از یه مدت هم میتونن سبکشون رو عوض کنن...مثلا برن فلامینگو کار کنن اونوقت یه برتری نسبت به اکثر فلامینگو کارها پیدا میکنند..چرا؟
چون که اکثر فلامینگو کارها سبک کلاسیک کار نکردند نت خوانی ضعیفی دارند و از روی تبلچر کار میکنن..ولی کلاسیک کارها نت خوانی بسیار خوبی دارند.
در نتیجه هر نتی رو میتونن اجرا کنن...

Music_Fire
14-01-2007, 19:22
راست مي گين اصلا حواسم نبود ... چون من بيشتر پاپ كار كردم و گيتار الكتريك ميزنم سبك كلاسيك رو با پاپي كه براي گيتار هاي آگوستيك هست اشتباه گرفتم ... ممنون كه يادم انداختي ((‌ تو ترم هاي اول يه چيزايي در موردش خونده بودم كه يادم رفته بود ... 3 سال پيش )) ... در ضمن من هم از قديمي بودن پاپ اين است كه نسبت به كلاسيك جديد تره در ضمن من هم نگفتم كه كلاسيك آسون تره ... چون اصولي تره گفتم اول كلاسيك كار كنند ...
* در كل خيلي ممنونم * [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MORINIO
14-01-2007, 22:03
دستتون درد نکنه...واقعا بحثتون جالبه..من خیلی خوشم اومد..:thumbsup:

HitchcocK
14-01-2007, 22:23
راست مي گين اصلا حواسم نبود ... چون من بيشتر پاپ كار كردم و گيتار الكتريك ميزنم سبك كلاسيك رو با پاپي كه براي گيتار هاي آگوستيك هست اشتباه گرفتم ... ممنون كه يادم انداختي ((‌ تو ترم هاي اول يه چيزايي در موردش خونده بودم كه يادم رفته بود ... 3 سال پيش )) ... در ضمن من هم از قديمي بودن پاپ اين است كه نسبت به كلاسيك جديد تره در ضمن من هم نگفتم كه كلاسيك آسون تره ... چون اصولي تره گفتم اول كلاسيك كار كنند ...
* در كل خيلي ممنونم * [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ok....
گفتم در تعجبم!!!
خلاصه معذرت می خوام... واقعا شکه شده بودم:blush:
SEE YOU :cool:

shamim24
15-01-2007, 10:41
در حالی که یه قطعه مثل الحمبرا و یا کاپریچیو عرب رو باید بین 6 ماه تا یکسال تمرین کنی تا روان بزنی :)

هی وووو........1 سال تمرین فقط برای یک قطعه؟؟؟؟؟!!!!!!!:ohno: آدم حوصلش سر میره....
حالا اگه یکی کلاسیک کارکنه بعدا خودش می تونه آهنگای پاپ رو هم بنوازه؟؟؟یا اینکه کلا ربطی ندارن....و اینکه در گیتار کلاسیک هم نواختن آکورد رو داریم یا نواختن ملودیه فقط؟؟؟؟این رو از این جهت پرسیدم که شخصا به موزیکهای پاپ علاقه بیشتری دارم...ولی نحوه آموزش پاپ یه مدلی بنظرم کشکی اومد (همانطوری که گفتم قبلا چند ترمی پاپ رفته بودم)از نحوه آموزشش خوشم نیومد ...رو این حساب خواستم در باره کلاسیک اطلاع کسب کنم....که گمونم آموزشش پایه ای تر و اساسی تره...

HitchcocK
15-01-2007, 14:00
هی وووو........1 سال تمرین فقط برای یک قطعه؟؟؟؟؟!!!!!!!:ohno: آدم حوصلش سر میره....
حالا اگه یکی کلاسیک کارکنه بعدا خودش می تونه آهنگای پاپ رو هم بنوازه؟؟؟یا اینکه کلا ربطی ندارن....و اینکه در گیتار کلاسیک هم نواختن آکورد رو داریم یا نواختن ملودیه فقط؟؟؟؟این رو از این جهت پرسیدم که شخصا به موزیکهای پاپ علاقه بیشتری دارم...ولی نحوه آموزش پاپ یه مدلی بنظرم کشکی اومد (همانطوری که گفتم قبلا چند ترمی پاپ رفته بودم)از نحوه آموزشش خوشم نیومد ...رو این حساب خواستم در باره کلاسیک اطلاع کسب کنم....که گمونم آموزشش پایه ای تر و اساسی تره...

نه دقیقا..
اول از اون باید بگم که الحمبرا یکی از سخت ترین قطعات کلاسیکه..همشون اینجوری نیستند.
بعد این که شما توی 1 ماه یا کمتر میتونی این قطعه رو بزنی ولی نمیتونی احساس اون آهنگ رو به شنونده منتقل کنی! برای این کار زمان لازمه..
بله..در کلاسیک هم آکورد وجود دارد ولی به نسبت پاپ کمتر با طرز نواختن متفاوت....
ولی در کل تمامشون به هم ربط داره..(چون تشکیل شده از نت و آکورد و دست چپ و راسته!!!!)
من پیشنهاد می کنم شما یه مدتی کلاسیک کار کنید تا با اصول پایه آشنا بشید , بعد از اون می تونیدتغییر سبک دهید و هر سبکی رو که دوست داشتید ادامه بدید و خواهش می کنم زود حوصلتون سر نره..بعد از یه مدت خودتون جذب گیتار میشید...:laughing:
موفق باشید:cool:

shamim24
16-01-2007, 17:48
خیلی ممنون از دوستان بسیار عزیزی که بسیار خوب راهنماییم کردن...حالا وقتی کلاس رفتم اشکالاتم رو حتما ازتون می پرسم..... :rolleye: :happy:

HitchcocK
16-01-2007, 20:41
خیلی ممنون از دوستان بسیار عزیزی که بسیار خوب راهنماییم کردن...حالا وقتی کلاس رفتم اشکالاتم رو حتما ازتون می پرسم..... :rolleye: :happy:

خواهش می کنم...اگه مشکلی بود من و دوستان دیگر که استاد بنده هستند در خدمت هستیم...امیدوارم که موفق باشی...:laughing:

Šam
18-01-2007, 00:24
Salam Bebakhshid mikhastam beporsam baraye shorooe gheteye Alhambra che tamrinio bayad kard ke angoshtaye i,m,a betoonan sedaye khoob va bolandi bedan?

metal_militia
18-01-2007, 11:34
حالا هر کی دوست داشته باشه

من خودم الکتریست مبتدی هستم در شاخه لید گیتار
و میخام اموزشامو تو سایت از 1 هفته دیگه تو سایت بزارم (از ابتدا بر مبنای کتاب تروی استا....)

پس کسایی که دنبال استاد می گردن من میتونم تا یه جایی کمکشون کنم

Babak
18-01-2007, 12:16
Salam Bebakhshid mikhastam beporsam baraye shorooe gheteye Alhambra che tamrinio bayad kard ke angoshtaye i,m,a betoonan sedaye khoob va bolandi bedan?

دوست عزيز به انجمن های پی سی ورد خوش امدين
لطف کنيد مطابق چارچوب انجمن از فنت فارسی برای نوشتن استفاده کنيد
ممنون

Music_Fire
20-01-2007, 01:11
يك سوال دارم ... اين عكسايي رو كه توي آموزش ميذارم رو ميتونيد ببينيد يا كامپيوتر من خرابه كه عكسارو نشون نميده...

Music_Fire
20-01-2007, 01:37
اجزای گیتار الکتریک

برای آشنايی شما و استفاده بهتر از گيتار اجزای آن را برای شما معرفی ميکنم:

بدنه(Body):قسمت اصلی گيتار ميباشد که به دسته متصل شده و بخشهايی مانند پيکاپ و خرک بروی آن قرار دارد.

خرک(Bridge):ناحيه ای است بروی گيتار که سيمهای گيتار بروی آن قرار ميگيرند.

فرت(Fret):قطعه ای فلزی که بروی دسته گيتار وجود دارد و پرده های موسيقی را از هم جدا ميکند.

سر دسته(Head Stock):قسمت ابتدايی گيتار ميباشد که سيمها در آنجا تنظيم ميشوند.

دسته(Neck):قسمت بلند و باريک گيتار است که نتها بروی آن قرار دارند.اين بخش بين بدنه و سر دسته گيتار قرار دارد.

سوئيچ پيکاپ(Pick up Switch):يک تعويض کننده که بروی بدنه گيتار قرار گرفته و برای تعويض پيکاپ جهت تغيير دادن تن و صدا بکار ميرود.

پيکاپ(Pick up):يک سيم پيچ مغناطيسی است که بروی بدنه گيتار و زير سيمها قرار دارد و وقتی سيمها مرتعش ميشوند تحت تاثير ميدان مغناطيسی پيکاپ قرار ميگيرند و اين تحريک به آمپلی فاير فرستاده ميشود وسپس آنجا اصلاح ميشود.

Tremolo:يک ميله است که به خرک متصل شده و با حرکت دادن آن به بالا و پايين خرک حرکت ميکند و باعث زير و بم شدن صدا ميشود در ضمن به آن اصطلاحا دسته Vibrato نيز گفته ميشود.

پيچهای کوک(Tuning Switch):پيچهايی که بروی دسته گيتار قرار گرفته اند و با آن ميتوان گيتار را کوک کرد.

کنترل صدا و تن: پيچهايی که بروی بدنه گيتار قرار گرفته و ميتوان صدا و تن گيتار را تغيير داد.

نحوه گرفتن گیتار

نحوه گرفتن گيتار بسته به نوع گيتار متفاوت است.براي در دست گرفتن يك گيتار آكوستيك قوس فرور رفته گيتار بايد بروي يكي از پاها قرار بگيرد اگه راست دست هستيد اصولا گيتار بروي پاي راست قرار ميگيرد و دسته گيتار به سمت چپ قرار ميگيرد.بازوي دست راست شما بايد طوري از كنار بدن خم شود كه اجازه دهد ساعد راستتان به راحتي بروي سيمها حركت كند. وضعيت دست چپ هم بطور كامل در پايين توضيح داده شده . نحوه گرفتن گيتار الكتريك تقريبا مشابه به گيتار اكوستيك است با اين تفاوت كه گرفتن گيتار الكتريك در حاليكه بازو از كنار بدن خم ميشود بخاطر شكل گيتار كمي مشكل ميباشد و به همين علت بعضي از گيتاريستها ترجيح ميدهند كه گيتار را با بند آويزان كنند براي روش بايد كمرتان كاملا صاف باشد . اگر شما بايستيد و گيتار را با بندآويزان كنيد بايد سعي كنيد گيتار را بيش از حد پايين نياريد زيرا اين كار باعث ميشود كه نواختن گيتار براي شما دشوار بشه به همين علت از بند كوتا يا آن را در وضيعت كوتا قرار دهيد.براي اينكه در گرفتن گيتار الكتريك مهارت پيدا كنيد بايد تمرين كافي داشته باشيد

وضعيت دست چپ:

دو روش متداول براي دست چپ وجود دارد. كه روش اول صحيحترين روش ممكن ميباشد شست دست پشت دسته گيتار قرار ميگيرد و مچ كمي خميده ميشود تصاوير زير وضعيت دست چپ را براي اين روش نشان ميدهد:
روش بعدي روشي است كه شست دست مانند اهرمي براي اجراي بعضي از تكنيكها بكار ميرود اين روش بيشتر مورد استفاده نوازندگان راك و بلوز ميباشد تصاوير زير وضعيت دست چپ را براي اين روش نشان ميدهد:

تکنيک نواختن با مضراب

براي نواختن گيتار دو حالت وجود دارد كه يكي استفاده از مضراب يا همان پيك ميباشد و حالت بعدي نواختن با انگشتان دست ميباشد حال من ميخوام نواختن با مضراب را به شما آموزش بدم. همان گونه كه اشاره كردم مضراب يا پيك وسيله اي است براي نواختن گيتار گه اندازه هاي گوناگوني دارد كه براي ابتدا از نوع متوسط آن استفاده ميكنيم .تصوير چگونگي گرفتن پيك را در تصوير مشاهده ميكنيم. اما چند نكته در اينجا وجود دارد : سعي كنيد مضراب را بيش ارز حد شل يا سفت نگيريد و نوك مضراب بيش از حد بيرون يا داخل نباشد و همينطور ضربات پيك و دست بايد موازي با سطح گيتار باشد يراي مضراب زدن تا جايي كه ميتوانيد سعي كنيد دست ارقسمت مچ داراي حركت باشد و براي نواختن بهتر است ساعد را به بدنه گيتار تكيه دهيم.

براي پيك دو حالت در نظر گرفته شده:

ضربه رو به پايين(Down strocke)که با علامت ^ نشان ميدهند و ضربه رو به بالا (Up strocke)که با علامت v نشان ميدهند.در پایین تمرينهای مربوط به تکنيک نواختن با مضراب را مشاهده کنيد. در ضمن تکنيک نواختن با انگشتان نيز در قسمت مباحث آموزشی در قسمت سبک فلامنکو وجود دارد( آپاياندو-تيراندو-پيکادو)که ميتوانيد مشاهده کنيد

تمرین
تمرين اول كه ضربات رو به پايين پيك ميباشد كه بروي هر سيم 2 ضربه وارد ميشود و آن را در حالي اجرا ميكنيم كه سيمها آزاد هستند
تمرين دوم كه ضربات رو به بالا پيك ميباشد كه بروي هر سيم 2 ضربه وارد ميشود و آن را در حالي اجرا ميكنيم كه سيمها آزاد هستند
تمرين سوم كه ضربات رو به پايين و بالا ميباشد كه بروي هر سيم 2 ضربه وارد ميشود و آن را در حالي اجرا ميكنيم كه سيمها آزاد هستند
تمرين چهارم كه در آن انگشت 1 و2 نيز دخالت دارند و 2 ضرب بروي هر سيم وارد ميشود بطور مثال و با توجه به تصوير فرت 5 سيم 6 را با انگشت 1 گرفته و ضربه رو به پايين ميزنيم و سپس فرت 6 سيم 6 را با انگشت 2 گرفته و ضربه رو به بالا ميزنيم و به همين صورت آن را براي سيمهاي ديگر اجرا ميكنيم
در تمرين پنجم انگشت 1و2و3و4 دخالت دارند و 4 ضرب بروي سيم وارد ميشود
در تمرين ششم انگشت 1و2و3 دخالت دارند و 3 ضرب بروي سيم وارد ميشود
تمام حركات فوق را بصورت رفت و برگشت اجرا كنيد بطور مثال وقتي از سيم 6 شروع ميشود و به سيم 1 ختم ميشود حالا از سيم 1 شروع كنيد و به سيم 6 ختم كنيد به عبارت ديگر نتها را چنانچه از اول به انتها اجرا ميكنيد بعد از آن از آخر به ابتدا اجرا كنيد در عين حال بايد ضربات رو به بالا و پايين را رعايت كنيد

... فعلا كافيه تا بعد .... نظر هم يادتون نره و اميدوارم ساير دوستان هم كمك كنند :rolleye:

HitchcocK
20-01-2007, 22:02
يك سوال دارم ... اين عكسايي رو كه توي آموزش ميذارم رو ميتونيد ببينيد يا كامپيوتر من خرابه كه عكسارو نشون نميده...

عزیزم عکسها مشکلی نداره...فکر کنم تنظیمات کامپیوترت ریخته به هم...:blink:

Music_Fire
24-01-2007, 23:03
خيلي ممنون

Music_Fire
24-01-2007, 23:26
يكي از پر استفاده ترين و مهمترين تكنيكهاي دست چپ ميباشد و تكنيكي است كه قابليت حركت از يك نت به نت ديگر را بصورت پيوسته و توسط يك فرت را ايجاد ميكند. روش كار به اينصورت است كه سيم مورد نظر را پس از مضراب زدن به سمت بم ترين سيم ميكشيم تا صداي نت مورد نظر از گيتار خارج شود. در ضمن عكس عمل Bend كردن ,Release نام دارد. يعني پس از Bending توسط Release , سيم به حالت اول بر ميگردد . در فيلم آموزشي ميبينيم كه ابتدا عمل ‌Bend صورت گرفته و سيم به سمت بالا ميرود و سپس سيم توسط Release به حالت قبل در ميايد فيلم آموزشي را از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دانلود كنيد. از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نيز ميتوانيد فيلم مربوط به يك مثال ديگر از اجراي اين دو تكنيك را دانلود كنيد. در تبلچر عمل Bend را با فلشی رو به بالا مشخص ميکنند و عکس آنرا به صورت فلش رو به پايين و چنانچه عمل Bend و Release با يکديگر همراه باشد آنرا بصورت منحنی که دارای فلشی رو به پايين است نشان ميدهند.در تصوير زير نيز بترتيب اين موارد را مشاهده ميکنيم:

Music_Fire
24-01-2007, 23:28
در اين بحث قصد دارم شمارو با مفهوم گام آشنا کنم.گام مجموعه ای از نتهاست که با يکديگر رابطه دارند وبه عبارت ديگر دارای فاصله های معينی از يکديگرند.گام از مفاهيم بسيار مهم در موسيقی است و تئوری موسيقی بر اساس گام بنا شده است.هرگام ميتونه بر اساس يک نت بنا بشه مانند گام لا مينور ويا گام دوماژور و...

بطور کلی گام در موسيقی به دو دسته تقسيم ميشه:
گام مينور وگام ماژور و ساير گامها از اين دو گام مشتق ميشود مانند گام پنتاتونيک.
توجه کنيد که تفاوت گامها از فاصله بين آنها نتيجه ميشود.خوب بريم سر اصل مطلب:

اولين گامي که ميخوام براتون بگم گام مينور است.
اين گام که از ۷ نت تشکيل شده و قالب کلي اون به اين شکل است:

شما ميتونيد با مشخص کردن نام گامتون با استفاده از اين قالب گام مورد نظر رو بدست بياريد.
بطور مثال شما ميخواهيد گام لا مينور را بدست بياريد بنا بر اين نت اصلي شما لا است.
از اونجايي که نت لا در فرت ۵ قرار گرفته بنابر اين اين قالب رو از فرت ۵ شروع ميکنيم.که تصوير بالا نيز گام لا مينور را به شما نشون داده.
راستي اين هم بگم که برای بدست آوردن گام بايد از سيم۶ شروع کنيد يعنی نت مورد نظر شما از اين سيم شروع ميشود و به ترتيب جلو ميرويم .(در تصوير بالا از بالا به پايين سيم بم ميشود)
در ضمن بگم که آهنگی گه در اين گام ساخته ميشود معمولا احساس غم وناراحتی را به شنونده القاء ميکند.پس اگه خواستيد آهنگ غم انگيز بسازيد ميتونين از اين گام استفاده کنيد.
نکته:گام نوازی يه تمرين بسيار مهم در بالا بردن سرعت و مهارت در انگشتان دست ميباشد.
واقعيت اينکه بهترين گيتاريستهای دنيا هم هر روز اين تمرين رو انجام ميدن پس شما هم از امروز اين تمرينو بايد بزاريد در برنامه روزانه زندگيتون.البته شما بايد در همه گامهايي که بّه شما آموزش ميدم تمرين گام نوازي رو داشته باشيد.

Music_Fire
24-01-2007, 23:30
فعلا مجاني بود ... از اين به بعد بايد نظر بديد و كمك كنيد

amir_hma
24-01-2007, 23:42
آرش تو این مدت انصافا خیلی وقت گذاشتی.واقعا خسته نباشی.

amir_hma
24-01-2007, 23:45
آرش یه سوال.
الان حدود 5 ماه دارم روی Hernecia Latinaاز پاکوپنیا کار می کنم نمیدونم زدیش یا نه.البته نه به طور پیوسته.ولی با این حال هنوزم نمیتونم تمیز بزنمش. یه جورایی از گیتار داره منو زده میکنه..چی کار کنم؟؟

Music_Fire
25-01-2007, 13:52
من كلاسيك كار نكردم و اين قطعه رو نزدم ... مي توني از هيچكاك بپرسي كه استاد سبك كلاسيكن

Music_Fire
25-01-2007, 13:59
تكنيك Hammer

اولين تكنيك دست چپی كه براي نواختن ملودی در گيتار الکتريک و آکوستيک به شما معرفی ميکنم, تکنيک Hammer است.اين تكنيك را با ذكر مثالي به شما آموزش ميدم:

انگشت يك را روي فرت سيم 5 قرار دهيد و مضراب بزنيد سپس انگشت 3 را روي فرت 7 همان سيم بدون مضراب زدن قرار دهيد صدايي كه از سيم خارج ميشود مربوط به فرت 7 سيم 3 ميباشد فيلم آموزشي اين تكنيك را ميتونيد از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])دانلود كنيد در ضمن شما ميتوانيد اين تكنيك را بيش يك بار نيز بطور متوالي اجرا كنيد كه فيلم آموزشي آنرا نيز از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ميتونيد دانلود كنيد در ضمن يك سري تمرين براي اين تكنيك و جود داره كه آنرا در تصاوير زير مشاهده ميكنيد. براي نشان دادن اين تكنيك , براي نوشتن تبلچر يا نت از حرف (H) استفاده ميكنند. از آنجايي كه سيستم آموزش و تمرين بر اساس تبلچر هست چنانچه فردي از چگونگي استفاده از تبلچر آگاهي نداشت ميتونه به مباحث آموزشي اين وبلاگ بره و مطلب كامل در مورد تبلچر را مطالعه كند.اين تصوير تبلچر را براي يكبار يا بيش از يكبار استفاده از اين تكنيك , كه در بالا ذكر شد را نشان ميدهد:

تصوير مربوط به تبلچر تمرينات اين تكنيك:

-----------------------------------------------------------------------------------

تكنيك Pull off

در اين درس با تكنيك ديگري از تكنيكهاي گيتار آكوستيك و الكتريك براي دست چپ آشنا ميشويم. اين تكنيك مانند تكنيك Hammer ميباشد كه آن را با ذكر مثالي به شما آموزش ميدهم.

انگشت شماره 3 را بروي فرت 7 سيم 3 قرار ميدهيم و انگشت 1 را بروي فرت 5 همان سيم قرار ميدهيم . سپس مضراب بزنيد و انگشت 3 را از روي فرت برد برداريد . اكنون شما بايد صداي فرت 5 سيم 3 را بشنويد از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ميتوانيد فيلم آموزشي را براي اين مثال دانلود كنيد . در ضمن اين تكنيك را ميتوان براي بيش از يكبار بطور متوالي انجام داد كه فيلم آموزشي آنرا ميتوانيد از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دانلود كنيد. همچنين تبلچر را براي 2 مثال فوق را ميتوانيد در زير مشاهده كنيد:

تمرين براي تكنيك Pull off :

----------------------------------------------------------------------

در ضمن ميتوان تكينك Pull off و Hammer را با هم تلفيق كرد كه فيلم آموزشي براي اين مثال را از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ميتوانيد دانلود كنيد كه ابتدا Hammer و سپس Pull off است.در ضمن حالت بر عكس نيز براي اين مثال صادق است كه ميتوانيد فيلم آموزشي آنرا از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دانلود كنيد. تصوير تمرين به روش تبلچر براي حالت تلفيق در زير مشاهده ميكنيم:

*سعي كنيد ارزش زماني بين نتها, مساوي باشد*

Music_Fire
25-01-2007, 14:31
با استفاده از اين برنامه ميتوانيد فايلهاي مخصوص را كه حاوي نت وتبلچر و ... ميباشند را باز كنيد .
DOWNLOAD ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Tuner:

با استفاده از اين برنامه و يك ميكروفون ميتوانيد گيتار خود و هر ساز ديگه اي را كوك كنيد.

DOWNLOAD ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Music_Fire
25-01-2007, 14:33
گام ماژور یکی از مهمترین گامهای موجود میباشد.اين گام برعکس گام مينورکه دارای حالت غم انگيز ميباشد.القاءکننده حالت شاديست.پس اگه خواستيد آهنگ شاد بسازيد ميتونيد در اين گام آهنگ بسازيد.اين گام نيز مانند گام مينور دارای ۷ نت ميباشد .شکل اين گام بروی دسته گيتار به اين شکل ميباشد:

شما ميتونيد با جابجا کردن اين قالب بروی دسته گيتار گام ماژور هر نت مورد نظر را بدست بياريد.که نت اصلی شما از سيم ۶ گيتار شروع ميشود .بطور مثال گام دوماژور از فرت ۸ شروع ميشود ويا گام لا ماژور از فرت ۵ شروع ميشود.بطور مثال شکل بالا بما گام دوماژور را نشان ميدهد. قالب فوق را که ميبينيد از فرت ۸ شروع کرديم و گام دو ماژور را بدست آورديم.
نکته: برای گام نوازی ترتيب اجرای نتها مهم ميباشد مثلا گام دوماژور که از نتهای دو.ر.می.فا.سل.لا.سی تشکيل شده شما هم بايد به همين ترتيب گام مورد نظر را بنوازيد. (ياداوری:دراين شکل از بالا به پايين سيم بم ميشود.)

Music_Fire
25-01-2007, 14:35
تا فردا ... اميد وارم استقبالتون خوب باشه

amir_hma
25-01-2007, 15:40
همون طور که گفتم این آهنگ از سلطان فلامنکو یعنی پاکو پنیا هستش.یعنی پاکو رو نمیشناسیو نمی دونی که سبکش فلامنکو هست؟

amir_hma
25-01-2007, 15:45
توماج تو می تونی بهم کمک کنی؟؟؟

HitchcocK
26-01-2007, 14:19
با استفاده از اين برنامه ميتوانيد فايلهاي مخصوص را كه حاوي نت وتبلچر و ... ميباشند را باز كنيد .

Tuner:

با استفاده از اين برنامه و يك ميكروفون ميتوانيد گيتار خود و هر ساز ديگه اي را كوك كنيد.

گیتار پرو کرک داره؟؟؟:laughing:

HitchcocK
26-01-2007, 14:23
توماج تو می تونی بهم کمک کنی؟؟؟

امیر جان من فلامینگو کار نکردم..ولی صبر کن از برو بچه های فلامینگو کار برات میپرسم که چه کار کنی...:laughing:

amir_hma
27-01-2007, 20:00
آرش جان درباره ی سبک فلامنکو مطلب بذار.دوستان با فلامنکو هم آشنا شن.

Music_Fire
28-01-2007, 20:59
گیتار پرو کرک داره؟؟؟:laughing:

بله ، چه جورم... هم فارسي ساز داره و هم كرك...

Music_Fire
28-01-2007, 21:03
همون طور که گفتم این آهنگ از سلطان فلامنکو یعنی پاکو پنیا هستش.یعنی پاکو رو نمیشناسیو نمی دونی که سبکش فلامنکو هست؟

من منظورم از كلاسيك اين بود كه اصلا با دست نمي زنم...
و توي ((همه چيز موسيقي)) يه متن هم در موردش گذاشتم

Music_Fire
28-01-2007, 21:16
من خيلي عصبانيم و يه مدتي نميام...كار هم دارم ... آخه چرا اي نمردم كه واسه گوش كردن آهنگ هاي آماده و حاضر كلي خوشي مي كنن ولي براي اين كه خودشون آهنگ بزنن هيچ تلاشي نمي كنند... اگه كاري داشتيد به من PM بديد

Music_fire_64@yahoo.com

Babak
28-01-2007, 23:37
صبور باش عزيز من
و به جای اينکه برای ديگران کاری انجام بدی برای دل خودت کار کن
اينجوری در هر صورت برنده هستی
اگر ادامه بدی من خوشحال ميشم به شخصه

HitchcocK
29-01-2007, 01:47
با عرض سلام و خسته نباشید به همه دوستان..
امروز میخوام یه مقاله ای (کوتاه و مختصر و مفید) در مورد گروه PINK FLOYD براتون بذارم که یکی از گروههای بسیار بزرگ و تحصیلکرده موسیقی دنیا به شمار میره...
البته خیلی از شما این گروه رو میشناسید ولی خواندن این مطالب هم ضرر نداره...;)
یکی از اولین Favorites های من هم به شمار میره..(خیلی دوستش دارم)

گروه پینک فلوید که در سال 1965 در کمبریج انگلستان تشکیل شد . یک گروه بزرگ به سبک بریتیش راک است . معروفیت این گروه برای ترانه سرائی ، پیچیدگی در ضبط استودیوئی ، هنر ساختن کاور آلبومها و کنسرتهای بی نظیر است . پینک فلوید یکی از معروفترین گروههای راک تا به امروز است که از لحاظ فروش آلبوم در جهان رتبه هفتم را دارد
این گروه در اواسط دهه 60 با رهبری Syd Barrett تشکیل شد ، پس از اندکی برت گروه را در سال 1968 ترک کرد و رهبری گروه را گیتاریست تکنواز و خواننده دیوید گیلمر به همراهی راجر واترز که نوازنده گیتار بیس ، ترانه نویس و همچنین خواننده بود ، بر عهده گرفتند
دلیل این موضوع استفاده بیش از حد Syd Barrett از مواد مخدر LSD بود که او را دچار مشکلات روانی کرده بود و هر روز بدتر میشد و کارهای غیر قابل پیش بینی و ناخوشایند از او سر میزد . کنسرتهای گروه تبدیل به فاجعه شده بود تا اینکه گروه تصمیم به نبردن او به کنسرتها گرفتند و در اوایل سال 1968 رفتن Syd Barrett از گروه حالت رسمی پیدا کرد
قبل از این نام گروه به نامهای متعددی مشهور بود مثل
Sigma 6 > T-Set > Megga Deaths >The Screaming Abdabs >Pink Floy Sound >> The Pink Floyd
فلسفه این نامگذاری بر اساس نامهای 2 هنرمند که سبک موسیقی آنها بلوز بود بوده است Pink Anderson and Floyd Council میباشد

اعضای اولیه گروه عبارتند از
Syd Barrett موسس گروه ، گیتاریست ،ترانه نویس و خواننده
Richard Wright خواننده و کیبورد زن
Roger Waters خواننده ، ترانه نویس و بیس زن
Nick Mason درام زن
Bob Klose نیز عضو این گروه بود که این گروه را قبل از ضبط اولین آلبوم ترک کرد
دلیل آن این بود که Syd Barrett طرفدار موسیقی آمریکائی و ادبیاتی بود ولی Bob Klose طرفدار موسیقی جاز سنگین بود
David Gilmore گیتاریست و خواننده که بعدها به گروه پیوست ..
با این وجود اولین آلبوم در آگوست 1967 به بازار عرضه شد که نامش the piper at the gates of down بود که تمامی آهنگهای آن توسط Barrett نوشته شده بود

از سال 1974 تا 1983 گروه تحت رهبری راجر واترز بود که در این بین آلبومهای The Wall , Animals , Wish you were here منتشر شده که در نظر بسیاری از طرفداران گروه بهمراه آلبوم طرف سیاه ماه در درجه اول قرار گرفتند .
موضوع غیبت در آلبوم Wish you were here اهنگ Shine on you Crazy Dimond در ستایش Syd Barrett بود

در سال 1983 راجر واترز بدلیل وجود اختلاف با دیوید گیلمر گروه را ترک کرد و گروه بطور غیر رسمی منحل شد . راجر توانست با تلاش فراوان حق انتشار دو آلبوم دیوار و طرف تاریک ماه را از آن خود کند . بقیه اعضای پینک فلوید در زمانهای مختلف آهنگها و آلبومهای شخصی خود را به بازار عرضه کردند
در سال 1987 Nick Mason و David Gilmore اعضای گروه را جمع کرده و رهبری گروه را David بر عهده گرفت
تا اینکه در تاریخ 2 جولای 2005 Roger Waters بعد از 20 سال جدائی از گروه فقط برای یک شب در کنسرت Live8 در لندن به این گروه پیوست و این گروه در برابر تعداد زیادی از طرفداران از سراسر جهان هنر نمائی کردند که جمعیت تماشاچیان بیش از دویست هزار نفر بود
آنها چندین آلبوم تولید کردند ، که موفقیت جهانی را آلبوم طرف تاریک ماه در سال 1973 برای آنها به ارمغان آورد . برای بار دوم این گروه بعد از 6 سال با آلبوم دیوار در سال 1979 خود را به جهانیان نشان داد که بی شک این 2 آلبوم ، از معرفترین آلبومهای موسیقی راک در جهان بشمار می روند..

امیدوارم که خوشتون اومده باشه...

HitchcocK
29-01-2007, 02:02
برای آشنایی با سبکهای مختلف گیتار یه مختصری مطلب میخوام بذارم که سبکها رو بهتر بشناسید...
از فلامنکو شروع میکنم..

سبک فلامنکو

اصل و نسب این سبک به آندلس منطقه ای در جنوب اسپانیا می رسد به درستی معلوم نیست که چه کس یا کسانی برای اولین بار این موسیقی را اجرا نمودنده اند ، ولی فلامنکو شناسان معتقدند کولی های مهاجر عبری و مسلمانان که در جنوب اسپانیا زندگی می کردند با اسپانیا ادغام شده ( رقص ها ، آوازها و نوا هایشان ) در هم آمیخته و موسیقی فلامینکوئی را که امروز ما میشناسیم به وجود آمده است
البته آهنگسازان بزرگی چون زریاب را نباید فراموش کرد زریاب نام یکی از موسیقیدانان بزرگ ایران است که در زمان حکومت عباسیان ظهور کرد وی همدوره ابراهیم موصلی و فرزندش اسحق از بزرگترین موسیقیدانان دربار عباسیان بود ، زریاب تا آخر عمر در کوردبا از شهرهای اسپنیا می زیست ودر آنجا یک مدرسه موسیقی بنا نهاد و تاثیر بسزائی در موسیقی آندلس داشت
کلمه فلامنکو در لغت به معنای آتش است . آتش که از درون انسان شعله می گیرد و دلهای دیگران را نیز آتش میزند
فلامنکو دارای سه عنصر اصلی رقص ، آواز و گیتار می باشد . در محور اصلی آواز قرار دارد و بعد رقص به همراهی گیتار . در گذشته گیتار بیشتر نقش همراهی کننده را داشته ولی بعد ها توسط استادان با ارزشی چون Roman Montaya & Nino Ricardo و تنی چند به صورت تکنوازی با پنج انگشت دست راست به مرحله بالاتری از نظر هنری در این سبک راه یافت
انواع سبک ها و ریتم های گوناگون در فلامینکو بقدری متنوع است که درک آنها را برای نو آشنایان بسیار مشکل میسازد و راهی نیست جز شنیدن بسیار و ایجاد یک ارتباط روحی و حسی بین ریتمها و صداها

منظور از فلامنکو یا همان رقص تند کولیهای اسپانیا را از زبان یکی از بزرگان این سبک یعنی پاکو دلو چیا میآوریم . پاکو دلو چیا میگوید نوائی که در اطراف شماست توسط افرادی که میبینید ساخته شده است ، شما آهنگ میسازید به همراهه مردم ، شما یاد میگیرید آنرا از خانواده ، دوستان ودر نوشیدنیهای جشنها ، سپس کار میکنید روی تکنیک نوازندگی ، گیتاریست نیازی به مطالعه کردن ندارد در صورتیکه آن همراهه هر آهنگی هست . یک گیتاریست ماهر مدتی از وقتش را با کار کردن همراهه نوازندگان کم تجربه و البته پر استعراد صرف میکند . شما باید زندگی یک کولی که سراسر آشوب است را درک کنید و این یک علتی است که موسیقی فلامنکو که راهی بدون نظم و آشوب است بطوریکه شما آنرا میدانید . ما سعی نمیکنیم تا چیزهائی را بهمراهه تفکراتمان سازماندهی کنیم ، ما به مدرسه نرفتیم تا اونو پیدا کنیم ، ما فقط زندگی میکنیم ... آهنگ در هر جای زندگی ما هست
در مورد فلامنکو بعضی این گفتار را سند قرار داده و اشاره میکنند به مردم فلمنگی که در قرن 16 به اسپانیا رسیده بودند و البته اسپانیائی نبودند . عقیده دیگری میگوید که این گفتاراز کلمه عربی فلاه منگو به معنی پرواز خوش آیند میآید
آنچه مسلم است اینست که فلامنکو ترکیبی از فرهنگهای مختلف کولی ، مسلمان و یهودی است که در یک زمان در آندلوس ادر جنوب اسپانیا ساکن بودند و تاثیر آنها را را براحتی در خوانندگی و ریتم گیتار دید . اما این یک نوع هنر مرکب هم هست که ترکیب شده از گیتار زدن ، خواندن ، رقصیدن و جلوه لایه های پر قدرت ریتم و هیجان ، که پاکو دلو چیا قادر بود این اختلافات جزئی را در سن خیلی کم بفهمد

در فلامنکو یک گیتاریست در درجه نخست نباید مانع انجام کار خواننده شود . دلوچیا توضیح میدهد : اینجا یک دیالوگ در حال انجام است ، خواننده کلمات را میخواند . در فلامنکو هیچ آوازی به خودی خود نیست ، فقط غزلیات کوتاه ، بنابراین گیتاریست صدای خواننده را دنبل میکند . یک قسمت از رسم در فلامنکو اینست که نه خیلی سخت و نه خیلی زیاد ساز نزند بلکه شما باید خواننده را پشتیبانی و او را کمک نمائید

ماخذ : تاریخ موسیقی از حسنی سعدی - مجله موزیک ایران - داستان مصور موسیقی مغرب زمین و ترجمه ای از Fernando Gonzales

HitchcocK
29-01-2007, 02:19
سبک کلاسیک 1820-1750

اصطلاح کلاسیک معانی گوناگونی دارد ، و به همین سبب می تواند شبهه انگیز باشد
این اصطلاح گاه به دوران باستانی یونان و روم اشاره دارد ، یا ممکن است برای هر اثری که از جذابیت پایدار و همیشگی برخوردار است به کار رود
بسیاری از مردم اصطلاح موسیقی کلاسیک را برای هرگونه موسیقی که راک ، جاز ، عامیانه یا فولکلوریک ، و یا پاپ نباشد به کار می برند

تاریخ نویسان موسیقی اصطلاح کلاسیک را از حوضه ای در تاریخ هنر که معنای ویژه تری دارد وام گرفته اند : نقاشی ، پیکره سازی و معماری پایان سده هجدهم و اوایل سده نوزدهم اغلب تاثیر پذیرفته از سر مشق های یونانی و رومی بوده اند . اما موسیقی این دوران چندانارتباطی با موسیقی عصر باستان ندارد

این سبک از حدود سال های 1750 تا 1820 شکوفا بود
و پس از آن دوران رومانتیک و ...

بزرگترین آهنگسازان دوره کلاسیک میتوان از یوزف هایدن ، ولفگانگ آمادئوس موتسارت و لود ویگ وان بتهوون نام برد و از آهنگسازانی که برای گیتار در دوره ذکر شده بوده اند و قدمی بزرگ و موثر در راه اعتلای این ساز برداشته اند میتوان از تارگا Francisco Tarrega , دیونیزو آگوادو Dionisio Aguado Ygacia و فرناندو سور Fernando Macari Sor نام برد....

ماخذ : تاریخ موسیقی از حسنی سعدی - مجله موزیک ایران - داستان مصور موسیقی مغرب زمین

HitchcocK
29-01-2007, 02:27
سبک جاز 1950-1900

این موسیقی آفریده نوازندگانی ، اغلب از سیاهان آمریکا بود که در خیابان ها ، بارها ، محله های پست و سالن های رقص نیواورلئان و دیگر شهر های جنوبی ایالت متحده به اجرا می پرداختند
جاز را میتوان به طور عام به عنوان گونه ای از موسیقی که ریشه در بداهه نوازی دارد و ریتم سنکوپ دار ، ضرب یکنواخت و رنگ آمیزی و تکنیک های خاص اجرائی از ویژه گیهای آن است توصیف کرد

جاز اولیه ،عناصر فرهنگ های موسیقیائی متعددی همچون فرهنگ های آفریقای باختری ، آمریکا و اروپا را در هم آمیخت . خاستگاه برده های آمریکائی که اغلب از آفریقای باختری که امروزه شامل غنا ، نیجریه و چند کشور دیگر است بود

تکیه بر بداهه نوازی ، استفاده از طبل ، صدا های کوبشی و ریتم های پیچیده ، شماری از عناصر موسیقی باختری هستند که بر جاز تاثیر داشته اند

از آهنگسازان برجسته این سبک میتوان از لوئی آرمسترانگ ، دوک الینگتون ، بنی گودمن چارلی پارکر و جان کالترین نام برد

ماخذ : تاریخ موسیقی از حسنی سعدی - مجله موزیک ایران - داستان مصور موسیقی مغرب زمین

HitchcocK
29-01-2007, 02:36
سبک بلوز

بلوز در شمار منابع جاز است . بلوز از موسیقی عامیانه سیاهان آمریکا ، مانند آوازهای کشت و کار ، آوازهای مذهبی و ترانه های بردگان مناطق گوناگون سرچشمه گرفت
زمان پیدایش بلوز معلوم نیست اما در حدود دهه 1890 این ترانه ها در کشتزارهای جنوب ایالت متحده خوانده میشده است
بلوز محلی Country Blues اولیه که بطور معمول با همراهی گیتار اجرا می شد فرم یا سبک خاصی نداشت . فرم شاعرانه و موسیقیائی بلوز در حدود سال 1910 شکوفا شد . در دهه 1920 تب بلوز در میان سیاهان آمریکا بالا گرفت ، در همین دهه بود که بلوز به فرم موسیقیائی پر کاربردی بدل شد که علاوه بر آوازخوانان ، این سبک توسط نوازندگان جاز نیز به کار می رفت
تاثیر بلوز در سبک های مردم پسند مانند ریتم و بلوز ، راک اند رول و سول آشکارا دیده میشود . بلوزهای آوازی بیانی بسیار شخصی دارند . این آوازها اغلب به مضامینی همچون درد ، خیانت ، بی وفائی و عشق یک جانبه می پردازند . در این سبک از نت های افتاده ، سایه پردازی ریز پرده ای ، تاخیرها و عجله های ریتمیک و خزش های آوازی بهره میگیرند
ملودی های آنان شامل نت های بلو یا محزون متعددی است که با اندکی بم کردن نت های سوم ، پنجم و هفتم گام ماژور پدید می آید
از برجستگان این سبک میتوان به ویلیام کریستوفر هندی W.C.Handy , بسی اسمیت و از معاصرین به اریک کلپتون و بی بی کینگ اشاره کرد

amir_hma
29-01-2007, 10:17
توماج عالی بود.:thumbsup:

Music_Fire
31-01-2007, 17:18
عالي بود ولي چه فايده كه كسي استقبال نمي كنه...

Music_Fire
31-01-2007, 17:22
صبور باش عزيز من
و به جای اينکه برای ديگران کاری انجام بدی برای دل خودت کار کن
اينجوری در هر صورت برنده هستی
اگر ادامه بدی من خوشحال ميشم به شخصه

انيم حرفيه
:sad:

metal_militia
01-02-2007, 00:56
موزیک فایر جان من تنبل انقدر دست رو دست گذاشتم تا....

دستت درد نکنه

هر کس اموزش حرفه ای از روی کتاب مرجع تروی استا تی... رو می خاد بره بخره تا من از روی اون بهش اینترنتی و بدون هزینه یاد بدم

amir_hma
01-02-2007, 02:13
هرکی باشه خسته و ناراحت میشه.آرش جان خسته نباشی .
توی این فروم والپیپر عکس خواننده ها 5000 تا بیننده داره اما........ .
همه چیز ما ایرونی ها همینطوریه.

amir_hma
01-02-2007, 02:34
حرفه ای ها بشتابید!!!!!!!!!!!!1

ثبت نام در مستر کلاس مهرداد پاکباز
مستر کلاس نوازنده برجسته گیتار کلاسیک آقای مهرداد پاکبار در بهمن ماه برگزار خواهد شد. یزودی از طریق سایت Guitar4all تاریخ برگزاری و همچنین نحوه ثبت نام اعلام خواهد شد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][1].JPG

اعضای فعال :
باید 2 الی 3 قطعه برای اجرا در روز مستر کلاس آماده نمایند بهمراه نت این قطعات

اعضای غیر فعال : در جلسات مستر کلاس بعنوان بیننده حضور خواهند داشت.

برای پیش ثبت نام در کلاس ها و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن

09121970051
منبع:سایت guitar4all

amir_hma
01-02-2007, 02:45
مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر
گروه جيپسی کينگز هشت نفرن ولی برای اين گفتگوی راديوئی فقط سه - چهار نفرشون آمده بودن. از بينشون چهره خواننده گروه نيکولا آشنا بود. پاسکال نامی هم بين اين چهار نفر نشسته بود و به سوالات گوينده پاسخ ميداد.

بچه ها هم که شنيدن اين گروه تاريخی از بی بی سی سر درآورده مثل قشون مغول حمله ور شدن به استوديوی شماره ۶ بی بی سی .

لارا:” از پشت پنجره ديدم چهارتا مرد ميانسال با شيکمای گنده نشستن و سه تا شون دارن ديلينگ ديلينگ گيتار ميزنن”.

شکوه ( که تو عکس صورتش معلوم نيست) :” باورشون نمی شد که ما از بخش فارسی آمديم ديدنشون.اصلأ نمی دونستن که ماها هم بهشون گوش ميديم.”
اردوان:” وقتی ديدمشون برق منو گرفت ! و با اينکه موسيقی الکترونيک گوش ميدم بعد از ديدن گروه جيپسی کينگز تو استوديو به موسيقی زنده بدون هيچ صدای مصنوعی ای ايمان آوردم .”

پوريا:” من چی بگم ؟”

منم (بهزاد با کلاه) خودم برلين بودم و مشغول پخش گزارش از کنسرت اوهام بنابراين نتونستم جيپسی کينگز رو از نزديک ببينم، گروهی که بيشتر از هر گروه ديگه ای موسقی پاپ دنيا رو تحت تأثير گذاشتن و بعد از اينکه سالهای ۸۰ ميلادی تو يک ديسکو تو لندن کارهاشون پخش شد بتدريج سر زبونها افتادن و جهانگير شدن.
ولی ترجمه مصاحبه رو براتون می نويسم. بخونين حال کنين (عکسها رو پوريا گرفته)

چرا گروه جيپسی کينگز تو فرانسه زندگی ميکنه در حالی که موسيقی و اصلشون ماله اسپانياست؟

خوب اجداد ما اسپانيائی هستند ولی زمان حکومت فرانکو در اسپانيا که رفتار خوبی با کولی ها نداشتن، بنابراين خانواده ما و بيشتر کولی ها به کشورهای مختلف مهاجرت کردن و ما هم آمديم به جنوب فرانسه که تا امروز هم اينجا هستيم. ولی بهرحال کولی خانه به دوشه و وطنی نداره.

راز موفقيت و جهانگير شدن موسقی گروه جيپسی کينگز چی ميتونه باشه ؟

يک عامل مهم موفقيت ما اون حس سرمستيه که تو کارمون شنيده ميشه وکاملأ حس مهمونی و شادمانی رو تو اجراهامون حفظ می کنيم و يک علت ديگه هم خوب نوع موسيقی ای هستش که ميزنيم، سبک رومبا فلامنکو.

رومبا فلامنکو يک تلفيقيه از فلامنکو و رومبا ( که کار گروه ماست. رومبا رو تو اسپانياشنيديم . اين موسيقی رو شنيديم و وقتی ديديم که سبک شاديه و مردم باهاش ميرقصن از حس اون سبک موسيقی که اصلش ماله آفريقاست و از زمان برده داری وارد کوبا شد و بعد به اروپا شده، استفاده کرديم . برای همين فلامنکوئی که ما می زنيم شاد و با روحه .

درباره آلبوم جديدشون که از فاقد سازهای الکترونيک هستش:

ما تو استوديو آهنگهامونو ضبط ميکرديم و نوارشو ميداديم دست تنظيم کننده. اون روشون کار ميکرد و ما هم دخالتی نداشتيم. همه چيز در يک محيط دربسته انجام ميشد.
ولی تو اين آلبوم جديدمون آمديم و ضبط استوديو رو منتفی کرديم و رفتيم تو يک کلبه سنگی که سقف چوبی داره، کلبه ای بوده که قديما برای کشت ابريشم ازش استفاده ميشده ، اونجا دور هم جمع شديم و گيتار زديموخونديم.

صدا بردار با نصب ميکروفن دور و بر کلبه صدای ما رو ضبط کرده.
اينجوری حس واقعی موسيقی کولی فلامنکو رو زنده کرديم انگار که دور آتيش جمع شديم و مهمونی گرفتيم درست مثل روزهای قديم . اينجوری کار اين آلبوم جديدمون کاملا با کارهای قديميمون فرق ميکنه خيلی زنده تر و شادابتره و هيچ ساز الکترونيکی ای توش استفاده نشده.همه چيز در يک طبيعت زيبا و ساکت اجرا شده.

عکس روی جلد آلبوممون هم يک عکس سياه و سفيد قديميه. عکس يک گروه کوليه که کنار کاروانهاشون ايستادن و دور بچه هائی که دارن ميرقصن حلقه زدن. اين عکس مال کولی های اسپانيا در زمان فرانکوهستش.

زبان

زبان آهنگهای ما کاتالان ِ (منطقه ای در اسپانيا که مرکزش بارسلونا است) ولی با کلمات مخصوص کولی ها قاطی شده. که نه اسپانيائيه نه فرانسوی بلکه زبان مخصوص خودمونه واين زبان برای مامهمه چون زبانيه که ميشه باهاش احساساتمون رو از ته دل بيان کنيم.

مي دونستين که تو ايران هم معروف هستين؟

ما هيچوقت ايران نبوديم و اصلأ نميدونستيم که توی ايران اينقدر معروفيم.
ولی خو شحال ميشيم شرايطی پيش بياد که بريم ايران و برای مردم کنسرت بديم.
البته نميدونيم که بما اجازه ميدن يا نه.

جيپسی کينگز و ايرانی ها

اصلا با ايرانيا برخورد داشتين ؟

وقتی که تو آمريکا کنسرت ميديم ، خيلی از ايرانيا ميان ديدنمون تو شهرهائی مثل لس آنجلس و شهرهای بزرگ ديگه بخصوص، واز اين راه با ايرانيها آشنا شديم .

چرا خيلی وقت بود که ازتون خبری نبود ؟

مدتی مشغول ضبط اين آلبوم جديدمون بوديم roots يا ريشه ها. قبلش هم تور کنسرتهامون بود بيشتر تو ژاپن و آمريکا روی صحنه رفتيم.

برای همين خيلی مشغول بوديم. البته آلبوم قبليمون موفق نبود. علتش رو هم می دونيم. نوع ضبط آهنگهامون شبيه کارهای قبليمون بود برای همين فکر ميکنيم که برای شنونده تاز گی نداشته. به اين خاطر سبک آلبوم جديدمون رو عوض کرديم و فقط گيتار آکوستيک زديم.

يک آهنگ برای شنونده ها مون ؟

اين آهنگ عاشقانه رو comosianto تقديم می کنيم به شنونده های توی ايران و جاهای ديگه ..
منبع: بی بی سی

HitchcocK
01-02-2007, 10:33
مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر

مرسی امیر جان..جالب بود...:laughing: نشنیده بودم...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فقط در مورد این مطلب

ما هيچوقت ايران نبوديم و اصلأ نميدونستيم که توی ايران اينقدر معروفيم.
ولی خوشحال ميشيم شرايطی پيش بياد که بريم ايران و برای مردم کنسرت بديم.
البته نميدونيم که بما اجازه ميدن يا نه.

باید بگم که افسوس..... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در رابطه با این مطلب هم

عکس روی جلد آلبوممون هم يک عکس سياه و سفيد قديميه. عکس يک گروه کوليه که کنار کاروانهاشون ايستادن و دور بچه هائی که دارن ميرقصن حلقه زدن. اين عکس مال کولی های اسپانيا در زمان فرانکوهستش.

اگه کسی این عکس رو داره لطف کنه بگذاره..:laughing:
من تا حالا فکر میکردم این عکس روی جلد آلبوم جدیدش هست...(آلبوم آخری که ازشون دارم اینه)

البته شاید این مربوط به آلبوم قبلیش باشه (یعنی آلبوم جدیدتر از اینم اومده)؟؟؟!!!:blink: :blink: :blink:

amir_hma
01-02-2007, 12:43
اردشير فرح و خورخه استرانز[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
Ardeshir Farah & Jeorge Strunz 24 سال با هم همكاري داشته اند و سبكي نو براي گيتار آكوستيك ( نه الكتريك ) پايه گذاري كرده اند . استرانز اهل كاستاريكا و فرح اهل ايران است . خورخه استرانز و اردشير فرح به دليل بهره گرفتن از دو فرهنگ متفاوت از كاستاريكا ( آمريكاي جنوبي ) و ايران توانسته اند به موسيقي غني در فرم بسيار جالب نوازندگي خويش دست يازند .
P>
آنها يكديگر را در سال 1979 ديدند ؛ جايي كه براي اولين بار ، موسيقي آمريكاي لاتين با موسيقي خاور ميانه بخصوص ايران تلاقي پيدا كرد .
خورخه استرانز در خانواده اي كاستاريكايي بدنيا آمد . خانواده وي بسيار با اصل و نسب بودند كه شامل سيمون بوليوار ستوان محبوب هم مي شد !
استرانز در سن 6 سالگي با گيتار آشنا شد و در كاستاريكا ، كولومبيا ، مكزيك ، اسپانيا ، انگليس و كانادا بزرگ شد ! او دانش موسيقي خود را از پايه موسيقي كلاسيك شروع كرد و موسيقي فلامينكو را بعد از كلاسيك فرا گرفت .
بعدها كه روي موسيقي آمريكاي لاتين متمركز شد به بداهه نوازي جز پرداخت . او در عين حال در موسيقي خويش كه نشات گرفته از موسيقي فلامينكو است به فرمهاي لاتين جز و موسيقي محلي آمريكاي لاتين هم توجه بسيار داشت .
او بسيار خوب گيتار فلامينكو را مي نواخت و خواننده ها و رقاص هاي اسپانيايي را همراهي مي نمود . اين برنامه از 16 سالگي وي تا 20 سالگي ادامه داشت . بعد ازاين زمان بود كه او مصمم شد كه روي موسيقي خود ، يعني موسيقي آمريكاي لاتين متمركز شود .
اردشير فرح در ايران و انگليس بزرگ شده است . او گيتار را از كودكي شروع كرده است . روي موسيقي محبوب و مردمي ايران بسيار تمركز داشته و نكته جالب او بداهه نوازي هاي زيباي او بوده است . چ

او اجراها و ضبط هاي بسياري با هنرمندان و خوانندگان مشهور ايراني داشته است . لازم به ذكر است كه او ايران را بعد از انقلاب ترك گفته است .
خورخه استرانز با پدرش كه يك ديپلومات بود به آمريكاي شمالي سفر كرد ؛ زماني كه اردشير فرح در آنجا مشغول تحصيل در رشته معماري بود . اردشير فرح تصميم گرفت كه براي ديدن استرانز كه با يك گروه جز به نام Caldera برنامه داشت ، برود . ( حاصل اين اجراها « 4 آلبوم در عمارت كنگره در شهر واشنگتن » بود . )
روزي كه اين دو گيتاريست يكديگر را ديدند ، گويي دو برادر كه همديگر را گم كرده بودند دوباره به هم رسيده اند !!! كاملا مشخص بود كه آنها دو برادر گيتاريست هستند با هدفهاي متفاوتي در دنيا !

آنها بلافاصله مشغول اولين پروژه خود بنام ( Mosaico ( 1980 شدند كه خودشان تهيه كنند گي اين آلبوم را بر عهده داشتند . به اين دليل كه كمپانيهاي بزرگ موسيقي آمادگي لازم براي اين نوع موسيقي كه در نوع خود جديد بود را نداشتند .
براي اولين بار راديو جز از اين آلبوم استقبال كرد و كمپاني جز جهاني متعلق به ريچارد بارك تهيه كنندگي كارهاي آنان را برعهده گرفت كه دو آلبوم Frontera ( 1983 ) و Guitarras ( 1984 ) حاصل اين همكاري است .
آلبوم بسيار عميق و صميمي Misterio در سال 1989 توسط Waterlily Acostic/Audio Quest منتشر شد . موفقيت شگفت انگيز ركوردهاي دو آلبوم Priaml magic ( 1990 ) و Americas در سال 1992 كه بوسيله شركت Mesa / Atlantic منتشر شده بود ، عناوين بهترين موسيقي سال و همچنين نامزدي جايزه معتبر گرمي را بدنبال داشت

دو هنرمند پس از اين كمپاني شخصي خود را كه Selva ( جنگل ) نام داشت ، راه اندازي كردند. دوستي آنها باعث توليد آلبومي شد بنام Heat of the sun كه هفته ها Top 10 موسيقي جهان بود . آلبوم Live كه اجراي زنده موسيقي آنهاست ، يكي ديگر از آلبومهاي موفق اين دو نفر به شمار مي آيد كه آهنگهاي قبلي را با رنگي جديد اجرا كرده اند .
شماري ديگر از آلبومهاي ايشان از اين قرارند :
Best of Strunz & Farah ( 2000 )
String weave ( 2001 )
Rio de Colores ( ۲۰۰۳ )
در مورد اين دو نفر و سبك آنها صحبت زياد شده است . ولي اين نكته مهم است كه در نهايت دوستي آنها ، كار و نفس موفقيت بسيار مهم بوده است . دوستي در كار حرفه اي مي تواند پايه اي قوي بسازد براي اينكه دونفر 24 سال با يكديگر ساز بزنند و گذشته از لذت ؛ به اهدافي كه داشته اند برسند .
مطمئا اين دو مكمل يكديگر بوده اند و اگر جز اين مي بود ، اين موسيقي حياتي نمي يافت و در اولين ثانيه ها به خاموشي مي گرايئد و در اندك زماني به ورطه فراموشي از اذهان مردم مي افتاد . اردشير فرخ و خورخه استرانز از دوستان صميمي پاكو د لوسيا Paco de Lucia نوازنده نامي گيتار فلامينكو هستند و جالب اينجاست :
زماني كه مي خواستند آلبوم Guitar Trio را ركورد كنند ، به جاي ال دي ميولا Al di meola نوازنده گيتار اوي شن سيم فلزي ـ استيل جز ـ ( Ovation Guitar ) خورخه استرانز به جان مک لافلين پيشنهاد شده است ! كسي كه اصرار بر استفاده از خورخه استرانز در اين آلبوم داشته كسي نبوده جز دوست صميمي او ، پاكو د لوسيا !
موسيقي اين دو بر پايه يك تم بنا شده كه بداهه نوازي حول اين محور انجام مي شود . اما اين بداهه ها بقدري تكرار شده اند كه نوازنده ها فقط سعي در تغيير رنگ آنها دارند و نه تغيير كلي ملودي .
سرعتهاي بسيار زياد و پاساژهاي بسيار سريع و آرپژها از فرمهاي تشكيل دهنده موسيقي آنها هستند . پيشنهاد مي كنم حتما به آلبومهاي اين دو نوازنده بسيار خوب گوش كنيد .
اردشير فرح با خوانندگانی چون :
فرامرز اصلانی . فرامرز آصف . امير آرام . هايده . ليلا فروهر . منصور . معين . بيژن مرتضوی همکاری داشته است .
با نوازندگانی چون :
بابک امينی . بيژن مرتضوی . ( ايرانيها )
استنلی کلارک ( نوازنده معروف گيتار باس و کنتر باس )
گروه آنها به اتفاق با اين افراد هم همکاری داشته اند :
Pepe Habichuela, Agustín Carbonell “El Bola”, Jose Miguel Carmona (of Ketama), Gerardo Nuñez, Ramón Jimenez, and Rafael Riqueni.
و Joan Baez و Jackson Browne

منبع : گیتار برای همه

HitchcocK
01-02-2007, 14:59
اردشير فرح با خوانندگانی چون :
فرامرز اصلانی . فرامرز آصف . امير آرام . هايده . ليلا فروهر . منصور . معين . بيژن مرتضوی همکاری داشته است .

خیلی کارش ردیفه...
امیر جان توی یکی از کنسرتهای داریوش هم من دیدمش ولی یادم نیست کدوم کنسرت بود..؟؟:blink:
میدونی مربوط به چه سالی و کجا بود ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

amir_hma
01-02-2007, 15:30
خیلی کارش ردیفه...
امیر جان توی یکی از کنسرتهای داریوش هم من دیدمش ولی یادم نیست کدوم کنسرت بود..؟؟:blink:
میدونی مربوط به چه سالی و کجا بود ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
نمیدونم.
بهتره این سوال توی تاپیک طرفدارای داریوش مطرح شه.

HitchcocK
01-02-2007, 23:37
نمیدونم.
بهتره این سوال توی تاپیک طرفدارای داریوش مطرح شه.

ok فکر خوبیه.. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Music_Fire
02-02-2007, 16:31
علي بود دوستان ولي سعي كنيد كه مصاحبه ها رو توي همه چيز موسيقي بذاريد ...

Music_Fire
12-02-2007, 13:18
در این درس ميخوام گام پنتاتونيک مينور و ماژور را به شما آموزش بدم.

گام پنتاتونيک مينور: اين گام از ۵ نت تشکيل شده و از مهمترين گامها در موسيقی مدرن است.قالب کلی آن بروی دسته گيتار بصورت زير است:

در اين قالب ما ميخواهيم گام لا پنتاتونيک مينور را به شما نشان بديم.چون اين گام از نت پايه لا واقع در سيم ۶ فرت ۵ (نت لا) شروع شده و به همين خاطر نام گام لا پنتاتونيک مينور ميباشد.
سعی کنيد که اين قالب را انقدر تمرين کنيد تا برای پيدا کردن نتهای گام نيازی به فکر کردن نداشته باشيد و بدون مکث نتهای گام را بشناسيد.
در ضمن اين قالب را ميتوانيد در سراسر دسته گيتار جابجا کنيد و گام مورد نظر را بدست اوريد.
مثلا اگه شما گام دو پنتاتونيک مينور را بخواهيد بايد اين قالب را از فرت ۸ سيم ۶ شروع کنيد.

گام پنتاتونيک ماژور:اين گام نيز مانند گام پنتاتونيک مينور از ۵ نت تشکيل شده و قالب کلی آن بروی دسته گيتار بصورت زير ميباشد:

در اين تصوير من گام دو ماژور پنتاتونيک را به شما نشان دادم .البته با جابجايي اين قالب ميتوانيد گامهای مختلف را از گام پنتاتونيک ماژور بسازيد.

Music_Fire
12-02-2007, 13:20
خيلي وقته كه سري به اين تاپيك نزديد ... من يك مدت اينترنتم خراب بود هركار مي كردم لوگين نمي شد...

008
14-02-2007, 11:47
برادرا سامو علیک
ای ول ای ول ای وی
آفرم
to0o0o0o0o0o0o00o00o00o0o0p agha to0o0o000o0000o0o000op

008
14-02-2007, 11:57
راهنمايي آكورد هاي ساده و پايه
آقا در مورد این یه توضیح موچکولو میدی؟
mer30

008
16-02-2007, 11:37
بابا مرسی
این همه توضیح کی وقت میکنه بخونه
کلی حال دادی

divoonejoon
20-02-2007, 01:07
برادرا سامو علیک
ای ول ای ول ای وی
آفرم
to0o0o0o0o0o0o00o00o00o0o0p agha to0o0o000o0000o0o000op

آقا در مورد این یه توضیح موچکولو میدی؟
mer30

بابا مرسی
این همه توضیح کی وقت میکنه بخونه
کلی حال دادی

دوست عزیز زدن چند پست پشت سره هم توی فروم خلافه قوانینه... شما اگر نیازی به اضافه کردن مطالبی دارین با استفاده از دکمه ویرایش پستتون رو ویرایش کنید.... ممنون از توجهتون...:)

008
21-02-2007, 10:28
سلام
سالی 1 بارم کسی نمیاد اینجا پست بزنه
برا همین پشت سر هم شده
ببخشید

Music_Fire
27-02-2007, 13:26
ببخشيد من يه كم درگير بودم داشتم با بچه ها روي چند تا آهنگ كار مي كرديم و وقت اومدن نداشتم...

در مورد اون آكورد ها ... خيلي سادست اسم آكورد بالاي هر عكس نوشته شده و در عكس هم دسته گيتار از بالا به پايين قرار گرفته اون عددهاي كوچيكي هم كه كنار برخي از آكورد ها نوشته شده شماره ي شروع باره هستش ... در كل تمام آكورد هايي هستن كه ساده اند و بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرن...

راستي من از اينكه شما خيلي منتظر موندين خيلي شرمندم... خيلي هم خوشهالم كه يكي پيدا شد كه تشويقمون كنه.

Music_Fire
27-02-2007, 13:44
بعد از يك تاخير بالاخره اومدم...

در این درس ميخوام گام پنتاتونيک مينور و ماژور را به شما آموزش بدم

گام پنتاتونيک مينور: اين گام از ۵ نت تشکيل شده و از مهمترين گامها در موسيقی مدرن است.قالب کلی آن بروی دسته گيتار بصورت زير است:

در اين قالب ما ميخواهيم گام لا پنتاتونيک مينور را به شما نشان بديم.چون اين گام از نت پايه لا واقع در سيم ۶ فرت ۵ (نت لا) شروع شده و به همين خاطر نام گام لا پنتاتونيک مينور ميباشد.
سعی کنيد که اين قالب را انقدر تمرين کنيد تا برای پيدا کردن نتهای گام نيازی به فکر کردن نداشته باشيد و بدون مکث نتهای گام را بشناسيد.
در ضمن اين قالب را ميتوانيد در سراسر دسته گيتار جابجا کنيد و گام مورد نظر را بدست اوريد.
مثلا اگه شما گام دو پنتاتونيک مينور را بخواهيد بايد اين قالب را از فرت ۸ سيم ۶ شروع کنيد.

گام پنتاتونيک ماژور:اين گام نيز مانند گام پنتاتونيک مينور از ۵ نت تشکيل شده و قالب کلی آن بروی دسته گيتار بصورت زير ميباشد:

در اين تصوير من گام دو ماژور پنتاتونيک را به شما نشان دادم .البته با جابجايي اين قالب ميتوانيد گامهای مختلف را از گام پنتاتونيک ماژور بسازيد.

Music_Fire
27-02-2007, 13:47
در نواختن گيتار فلامنكو ناخن نقش خيلي مهمي دارد. از آنجايي كه ضربه ناخن باعث ارتعاش سيمهاي گيتار ميشود بنابر اين اندازه ناخنهاي دست بايد به اندازه كافي باشد تا صداي واضح و شفافي را توليد كند و همچنين نبايد از يك حدي بلند تر باشد چون باعث كند شدن دست در هنگام اجراي تكنيكهاي گيتار فلامنكو ميشود.اندازه مناسب ناخن ها در تكنيكهايي مانند تكنيك آپاياندو و تيراندو و راسگوادو به ما كمك ميكند كه اين تكنيكها را بصورت دقيق و واضح اجرا كنيم. با توجه به تصوير شما ميتونيد اندازه استاندارد ناخن را ببينيد. چرا که اگر اندازه ناخن بیش از حد باشه سرعت دستشون پايين مياد...

اندازه استاندارد ناخن:
ناخنها بايد به اندازه 1 الي 1.5 ميلي متر از نوك انگشت بيرون زده باشه. البته ممكنه نوازندگان مختلف طول ناخنهاي مختلفي ترجيح دهند.ولي به شما توصيه ميشه كه با همين طول نسبي كه مشاهده ميكنيد و استاندارد هست شروع كنيد البته چند نكته در مورد ناخن انگشت كوچك و شست ميباشد: بهتر است كه ناخن انگشت كوچك از بقيه ناخنها بلند تر باشه تا براي اجراي راسگوادو با مشكلي روبرو نشيد. و همچنين ناخن انگشت شصت از نظر اندازه خيلي با اهميت ميباشد. البته علت بلند بودن ناخن شصت براي توليد صداي مطلوب ميباشدمخصوصا در هنگام ضربات رو به بالا در تكنيك آلزاپوا كه آن را بعدا به شما معرفي ميكنم. براي جلوگيري از شكستگي نااخن شما ميتوانيد از لاكهاي بيرنگ مانند برق لاك استفاده كنيد و همچنين خوردن قرص كلسيم و ژله به رشد واستحكام ناخن مي افزايد.

Music_Fire
27-02-2007, 13:49
از اين به بعد هر روز بين ساعت 1-2 حتما ميام...

008
05-03-2007, 18:29
ممنون ممممممممممممممممممممممممم ممررررررررررررررررسسسسسسس سسسسسسسیییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییییییی ییییییییی

divoonejoon
12-03-2007, 18:08
سلام ....ممنون از آموزش های خوب و کاملتون...من تمام آموزش ها رو بصورت pdf تو تاپیک pdf مطالب جالب و آموزشی انجمن موسیقی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) قرارد دادم تا مطالعه اون برای علاقه مندان به آموزش گیتار راحت تر شه.

HitchcocK
17-03-2007, 20:20
سلام ....ممنون از آموزش های خوب و کاملتون...من تمام آموزش ها رو بصورت pdf تو تاپیک pdf مطالب جالب و آموزشی انجمن موسیقی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) قرارد دادم تا مطالعه اون برای علاقه مندان به آموزش گیتار راحت تر شه.

مرسي divoonejoon كه به فكرموني...:11:

sepantash
17-04-2007, 18:53
با سلام خدمت دوستان بسيار خوب و هنرمندم

من تازه در فروم شما عضو شدم و ديدم فعاليتهاي خوبي داره صورت ميگيره . و خيلي خوشحال شدم .
من علاقه مند به رشته گيتار كلاسيك هستم و در اين رشته فعاليت ميكنم .
البته بيشتر عشق به نوازندگي و موسيقي است كه اين فعاليت را همچنان ادامه ميدهم .
از دوستان تقاضامندم از اونجا كه تعداد بسيار تاپيكها باعث گيج شدن اينجانب شد مرا راهنمايي كنند .
سوال من اينه كه آيا تاپيك خاصي در رشته گيتار كلاسيك وجود دارد كه با علاقه مندان اين رشته بتوانيم بيشتر آشنا شويم و اطلاعات را تبادل كنيم و فعاليتهاي ديگر در زمينه نوازندگي .
پيشاپيش از جوابتون متشكرم

Music_Fire
23-04-2007, 15:33
من شرمنده ي همتون شدم ... يه مدت هركاري كه مي كردم نمي تونستم لوگين بشم ... خدا بخواد مشكلم حل شد.

Agha Farzan
24-05-2007, 16:43
سلام
من تازه با اين تاپيك آشنا شدم. هنوز وقت نكردم بخونمش ولي از شما تشكر مي كنم كه هواي ما تازه كارها رو داريد !

Agha Farzan
01-06-2007, 01:46
ظاهرا اينجا تعطيله ! چرا؟

eagle.mehdi
05-06-2007, 11:10
با سلام
خسته نباشيد
لطفاً چند نت قطعه گيتار كلاسيك براي دانلود در سايت قرار دهيد
متشكرم

rassool
10-06-2007, 13:22
باسلام
اولین نت دو که بالای خط های حامل قرار داره روی کدام سیم و کدام فرت هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Music_Fire
18-06-2007, 18:14
با سلام دوباره به تمام دوستان دو تا خبر خوب براي دوستان دارم (البته در مورد خودم است)
1- اين تابستون فارق التحصيل مي شم
2- فوق ليسانس موسيقي قبول شدم...

Music_Fire
18-06-2007, 18:16
باسلام
اولین نت دو که بالای خط های حامل قرار داره روی کدام سیم و کدام فرت هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سيم 1 فرت 8

Music_Fire
18-06-2007, 18:51
من سرم خيلي شلوغه اگه كسي خاست كتاب جيسون رو بگيره و كار كنه و هرجا مشكل داشت من و سايرين هسنيم كه كمكش كنيم

mewziq
08-07-2007, 17:30
من میخوام بدونم چطور میشه آهنگها یا سمپل های موزیک ایرانی رو با گیتار زد؟ در ضمن چطور میشه به زبان انگلیسی تبدیلش کرد؟

Rock Magic
12-07-2007, 10:22
با سلام دوباره به تمام دوستان دو تا خبر خوب براي دوستان دارم (البته در مورد خودم است)
1- اين تابستون فارق التحصيل مي شم
2- فوق ليسانس موسيقي قبول شدم...
سلام
تبریک میگم امیدوارم که در مراحل بعدی هم موفق باشی..
یه چند تا سوال داشتم
برای وارد شدن به رشته موسیقی باید چه سازهایی رو فول باشی؟
خود شما ساز تخصصیتون جی بود؟
کدوم دانشگاه هستید؟
ممنون:10:

Music_Fire
12-07-2007, 18:34
دانشگاه تهران بخش موسيقيش افتاده تو شهر كرج ... رئيس دانشگاه هم آقاي لطفي بودن
آدرس: كرج، خيابان طالقاني، ميدان آزادگان، بلوار امام رضا، روبروي شهرك اوج، دانشگده موسيقي

يه ساز رو بايد به عنوان ساز تخصصي انتخواب كني و بقيه ساز هارو هم بتوني در سطح حرفه اي بزني
من خودم ساز تخصصيم گيتاره ، در شاخه ليد ... و ساز دومم هم ويولونه ، پيانو و درام هم مي زنم و تو داشگا هم نوازندگي موسيقي جهاني رو انتخاب كردم
كلن 135 واحد مي گذرونيم
20 واحد عمومي
26 واحد پايه
15 واحد اصلي
74 واحد تخصصي

از اول مهر هم بايد برم واسه فوق ...

Music_Fire
12-07-2007, 18:37
اگه مي خواي گيتارو شروع كني كتاب جيسون رو بگير و هر جا مشكل داشتي من كمكت مي كنم

Rock Magic
12-07-2007, 23:27
دانشگاه تهران بخش موسيقيش افتاده تو شهر كرج ... رئيس دانشگاه هم آقاي لطفي بودن
آدرس: كرج، خيابان طالقاني، ميدان آزادگان، بلوار امام رضا، روبروي شهرك اوج، دانشگده موسيقي

يه ساز رو بايد به عنوان ساز تخصصي انتخواب كني و بقيه ساز هارو هم بتوني در سطح حرفه اي بزني
من خودم ساز تخصصيم گيتاره ، در شاخه ليد ... و ساز دومم هم ويولونه ، پيانو و درام هم مي زنم و تو داشگا هم نوازندگي موسيقي جهاني رو انتخاب كردم
كلن 135 واحد مي گذرونيم
20 واحد عمومي
26 واحد پايه
15 واحد اصلي
74 واحد تخصصي

از اول مهر هم بايد برم واسه فوق ...

اگه مي خواي گيتارو شروع كني كتاب جيسون رو بگير و هر جا مشكل داشتي من كمكت مي كنم

ممنون از جوابت :46:
من اگه فقط یه ساز رو تخصص داشته باشم چی بازم میتونم برم تو این رشته:10:

Music_Fire
12-07-2007, 23:43
ممنون از جوابت :46:
من اگه فقط یه ساز رو تخصص داشته باشم چی بازم میتونم برم تو این رشته:10:

شما مطمئن باشين كه اگه يك ساز رو به صورت فوق حرفه اي ياد بگيرين نا خود آگاه نواختن ساز هاي ديگه هم ياد مي گيرين :thumbsup: ... در ضمن حتما واسه كنكور هنر برين يه آموزشگاه ثبت نام كنين

Music_Fire
19-07-2007, 00:05
دوباره آموزش رو شروع كردم
------------------
نت

نت های موسیقی همانند صداهای موسیقی ، هر کدام دارای یک شکل و یک نام خاص خود میباشند ، که با شناخت آنها می توان به ارزش زمانی هر نت نسبت به نت دیگری پی برد

در تصویر بالا در قسمت نتها از بالا به پاین نت گرد ، سفید ، سیاه و چنگ و ارزش زمانی آنها سکوتهای Rest نسبت به یکدیگر قابل ملاحظه هستند و در سمت راست در قسمت سکوت ها
گرد و سفید ، سیاه و چنگ دیده میشود

توضیح اینکه نت گرد بعنوان واحد اندازه گیری ارزش زمانی نتها یا واحد موسیقی در نظر بگیریم 1/1 ، ارزش زمانی نت سفید نصف نت گرد بوده و برابر 1/2 نت گرد میباشد و نت سیاه 1/2 نت سفید و در اصل 1/4 نت گرد میباشد الی آخر

هرگاه بیش از یک نت چنگ بدنبال هم قرار گیرند میتوان آنها را توسط یک خط بیکدیگر وصل نمود و پرچمهایشان را حذف کرد
برای نوشتن نت های موسیقی ، لازم است از خطوطی به نام خطوط حامل استفاده کرد

------------------

خطوط حامل

خطوط حامل پنج خط افقی و موازی یکدیگر میباشد که نتهای موسیقی بر رو و مابین خطوط قرار گرفته و معانی منحصر به خود را پیدا میکنند
خطوط حامل از پائین به بالا شماره گذاری میشوند و نتها بر روی آن از سمت چپ به راست نگارش و اجرا میشوند
در بالا و پائین خطوط حامل ، می توان نت های دیگری را با خطوط کمکی مشخص نمود
-----------------
كليد سل

کلید در سمت چپ خطوط حامل قرار میگیرد و جایگاه صداها و وسعت صدا دهندگی صدای انسان یا سازها را مشخص میکند
بعلت گوناگون بودن سازها و با وسعت صدادهندگیهای متفاوت از نظر ایجاد صداهای زیر و بم ، لذا کلیدهای مختلفی جهت هر یک از خانواده سازها بکار گرفته میشود که برای اجرای قطعات توسط گیتار از کلید سل استفاده میشود

میباشد که با تغییراتی گرافیکی همانند شکل بالا شده است G این کلید تغییر یافته کلمه
کلید سل از خط دوم شروع شده و نشان دهنده اینست که نتی که بر روی خط دوم قرار میگیرد صدای سل نامیده و نتهای دیگر از روی این نت بدست می آیند
در شکل زیر نتها بر حسب نت سل اسم گذاری شده است در قسمت اول نتهای روی خطوط ودر قسمت دوم نتهای مابین خطوط مشاهده میشود

----------------
میزان و خط میزان

هر جمله موسیقی ، از نظر زمان به قسمت های مساوی تقسیم میگردد . هر یک ازین تقسیمات را میزان و خط قائمی که آنها را از هم جدا میکند خط میزان نامیده میشود
میزان ها ارتباط مستقیمی با واحداندازه گیری ارزش زمانی دارند و حالت و چگونگی وزن و ریتم را بیان میکنند . این نظم در جمله های موسیقی را میتوان با صدای تیک ، تاک ساعت مقایسه نمود
---------------
دولا خط تكرار و پايان

دو خط موازی یکی ضخیم و دیگری نازک و عمود بر حامل با دو نقطه در بین خطوط دوم و سوم ، سوم و چهام ، نشانگر علامت تکرار میباشد ( تصویر سمت راست ) اگر بخشی از میزانهای یک قطعه را بخواهیم دوبار تکرار کنیم ، میتوان توسط دو دولا خط تکرار این عمل را انجام داد . یکی در ابتدای میزان و دیگری در انتهای میزان مورد نظر مشخص میشود
--------------
كسر ميزان

با نشان دادن شماره ضرب ها یا شمارش آنها ، میتوان ارزش زمانی نتها را مشخص نمود
سمبل شمارش و ارزش زمانی نتها نسبت به یکدیگر در اول هر قطعه بعد از کلید توسط یک عدد کسری مشخص میگردد که به آن کسر میزان یا علامت زمان گویند

به عنوان مثال که در تصویر 4/4 بالا آمده است صورت کسر نشان دهنده چهار شماره یا ضرب در هر میزان میباشد
و مخرج کسر نشان دهنده واحد یعنی نت گرد است
بنابرایندر هر میزان تنها از یک نت گرد یا دو نت سفید یا چهار نت سیاه و... استفاده میشود

مثال دیگر : کس میزان 6/8 را در نظر بگیرید
صورت کسر بدین معنی است که در هر میزان از 6 ضرب استفاده میشود
و مخرج کسر بدین معنی است که نت گرد 8 ضرب میباشد ، بنابراین نت سفید چهار ضرب ، نت سیاه دو ضرب و نت چنگ یک ضرب میشود

---------
خب فكر كنم كافي باشه به اميد اينكه تمام مبتديان يه روزي حرفه اي بشن و يادي از ما بكنن

mehdig84
31-07-2007, 11:07
سلام..امیدوارم حال همتون خوب باشه.من تازه با این تاپیک آشنا شدم.من به گیتار کلاسیک و فلامنکو علاقه دارم.امیدوارم بتونم جواب سوالم رو از اینجا بگیرم.:10::11:
اینهم یه آلبوم جدید از Armik گیتاریست بسیار محبوب من...لطفا اگر خوشتان آمد بفرمایید من آلبوم های بیشتری بزارم...

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mehdig84
31-07-2007, 11:13
اینو اشتباه فرستادم....چطوری می تونم پاک کنم؟

weltsuss
02-09-2007, 01:21
salam
shoma farhad majzoob mishnasin?
karesh chetore?

maxeemo
02-09-2007, 03:05
salam
shoma farhad majzoob mishnasin?
karesh chetore?

سلام، دوست عزیز به انجمن موسیقی p30world خوش اومدین. توجه داشته باشین که فارسی نویسی در این انجمن جزو قوانین هست، لطف کنید فارسی تایپ کنید. خیلی ممنون... :40:

weltsuss
03-09-2007, 01:01
سلام.
چشم.از این به بعد.
حالا به فارسی:
کسی فرهاد مجذوب رو می شناسه؟
کارش چطوره؟

ramyar.v
03-09-2007, 03:03
بچه ها اگه یه اهنگ بزارم کسی میتونه برام اکورد هاشو در بیاره؟

)(^A^)(
08-09-2007, 15:52
سلام.
حالا اهنگ رو بزار شايد اكورد هاشو داشته باشم.

saman_dexter
14-09-2007, 19:06
سلام استادان ... آقا من مي خوام يه گيتار الكتريك بگيرم ولي اول بايد چرتكه بندازم كه زياد گرون در نياد واسه همين چند سوال داشتم اميدوارم يكي پيدا بشه به من جواب بده =
1- توي 18 سالگي ياد گرفتن گيتار الكتريك دير نيست ؟
2-براي شروع چه ماركي بگيريم ؟ ( زياد گرون نباشه چون شايد داغونش كرديم )
3-آمپلي خوب هم معرفي كنيد ؟
3-كلاسهاي آموزشيش چند در مياد ؟

آرشین
23-09-2007, 01:08
مشکل کوک کردن داشتین پیام خصوصی بدین

Doyenfery
30-09-2007, 00:59
سلام استادان ... آقا من مي خوام يه گيتار الكتريك بگيرم ولي اول بايد چرتكه بندازم كه زياد گرون در نياد واسه همين چند سوال داشتم اميدوارم يكي پيدا بشه به من جواب بده =
1- توي 18 سالگي ياد گرفتن گيتار الكتريك دير نيست ؟
2-براي شروع چه ماركي بگيريم ؟ ( زياد گرون نباشه چون شايد داغونش كرديم )
3-آمپلي خوب هم معرفي كنيد ؟
3-كلاسهاي آموزشيش چند در مياد ؟

1- 18 سالگی دیر نیست . ولی موسیقیو میشه از 6 سالگی هم شروع کرد .
2-به نظر من یاماها
3-....
3. جلسه ای 2500 خوبه. (مناسبه)
موفق باشید

kurdestani
05-10-2007, 10:12
با سلام
کاربر جدید سایتتون هستم بچه شمال والبرز ولی عاشق زاگرس و مردمانش
به خصوص موزیک کردی وعاشق یه ساز هستم که کرد ها به آن دیوان گویند
و ترک ها باغلاما.
دلم می خاست تایپیک اموزش این ساز رو هم راه بندازیم کردها این سازو خیلی
خوب ودلنشین می نوازند.
اگه ماهواره دارین شبکه های زیر(مربوط به کردستان ترکیه):

ROj-12476-h-27500-3/4
و همچنین کانال کردی که فقط موزیک پخش می کند :(البته بیشتر موزیک خوانندگان کرد ترکیه را پخش می کند)
mezopotamia tv (mmc)-12476-h-27500-3/4
چند تا عکس از این ساز می گذارم:

kurdestani
05-10-2007, 10:16
اگه موافقین چنین تایپیکی درست کنیم بگین(عکسهاشم تو همون تایپیک میذارم)

ترکان این سازو تقریبا یک ضرب می نوازند و خود شون می گن که متود ما بهتر
هست ولی کرد ها اونو خیلی زیباتر ودلنشین تر می نوازند.

toopak
06-10-2007, 02:07
karetoon kheyli 20e ishallah ke khasteh nabashi man ke estefadeh kardam .kheyli mofid boud

maxeemo
06-10-2007, 02:18
karetoon kheyli 20e ishallah ke khasteh nabashi man ke estefadeh kardam .kheyli mofid boud

دوست عزیزم، فقط لطف کنین فارسی تایپ کنین، خیلی ممنون... :11:

:40::40::40::40::40:

toopak
06-10-2007, 02:56
zemne salam khetab be aghaye hitchcocke aziz bayad begam ye chizayeesh ro rast gofti ama man dar taajobam ke shoma ke in hame sokhanrane khoobi hastin chera be flamenko migid flamingo

toopak
06-10-2007, 02:58
mazerat mikham man az windows vista estefadeh mikonam
va be hamin dalil ham nemitoonam farsi type konam
dar in mored ham age mitoonid mano rahnemayee befarmayeen jenabe maxeemo
ba tashakor

orlan2magic_66
07-10-2007, 01:15
سلام
آقا من دنبال کتاب راسگاوادو های پیشرفته می گردم...به جز فریوله و تریوله و پنج تایی..اگه کسی الکترونیکی شو داره بگه ممنون

toopak
07-10-2007, 03:03
اگه موافقین چنین تایپیکی درست کنیم بگین(عکسهاشم تو همون تایپیک میذارم)

ترکان این سازو تقریبا یک ضرب می نوازند و خود شون می گن که متود ما بهتر
هست ولی کرد ها اونو خیلی زیباتر ودلنشین تر می نوازند.
salam golam manam kordam
bahat 100 % movafegham
rasti mikhastam bahat bishtar ashna besham
"kart nya" khvahafeez

ya30n
08-10-2007, 22:12
آقا ما ميخوايم واسه دل خودمون بزنيم
ميگن چه نوع سبكي ميخواي كار كني
بودجت چقدره

من ميخوام غمگين بزنم
هيچي هم سر رشته ندارم
اصلا هيچي
لطفا در مورد خريد گيتار خوب كمكم كنيد

راستي اين گيتار هايي كه تو متال هست چه جوريه؟
قيمتش
روش كارش
يا حق (:

Rock Magic
09-10-2007, 09:27
آقا ما ميخوايم واسه دل خودمون بزنيم
ميگن چه نوع سبكي ميخواي كار كني
بودجت چقدره

من ميخوام غمگين بزنم
هيچي هم سر رشته ندارم
اصلا هيچي
لطفا در مورد خريد گيتار خوب كمكم كنيد

راستي اين گيتار هايي كه تو متال هست چه جوريه؟
قيمتش
روش كارش
يا حق (:
:27:
شما برو یه گیتار اکوستیک (نایلون) یا همون کلاسیک بخر برایه شروع یه 70 80 تومنی لازم داری...شما اگه این گیتار رو یاد گرفتید میتونید گیتار الکتریک یا به قوله خودتون متال هم بزنید

ya30n
10-10-2007, 15:15
:27:
شما برو یه گیتار اکوستیک (نایلون) یا همون کلاسیک بخر برایه شروع یه 70 80 تومنی لازم داری...شما اگه این گیتار رو یاد گرفتید میتونید گیتار الکتریک یا به قوله خودتون متال هم بزنید

قربونت برم عزيز:10:
يا حق (:

Nazanin_rose
11-10-2007, 01:37
سلام ، من تازه اومدم ، میشه یه نفر توضیح بده اینجا چی کار می کنین ؟:31::20:

و یه سوال ؟
من الان در دوره آموزش گیتارم ، وقتی دوره تکمیلی رو گذروندم می تونم گیتار الکتریک هم بزنم ؟
یعنی نحوه زدن و نت ها و آکورد هاش با گیتار فرق داره ؟ اگه میشه یه نفر توضیح بده
مرسی:11:

Youena
11-10-2007, 23:13
میگم اینجا تکنیکهای فلامنکو هم اموزش میدین

pcalixp
15-10-2007, 10:19
این کلوپ گوکان اوزن خیلی جالبه حتما یه سر بزنید و هرچی خواستید بگید تا بذارم

farzadshekoohi
15-10-2007, 11:47
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز
من دونبال کسی می گردم که تو شیراز باشه و آکورد یاد بده (خصوصی بیاد خونه )
آیا کسی از دوستان سراغ داره :8:

PLAΨMID
18-10-2007, 22:11
بسيار عالي و آموزنده.

دستتون درد نكنه .

PLAΨMID
18-10-2007, 22:17
توي 18 سالگي ياد گرفتن گيتار الكتريك دير نيست ؟

بابا دمت گرم . پاك نااميدمون كردي !
من تازه ميخوام تو 23 سالگي سبك كلاسيكو شروع كنم !!
:40:
راستي يه سوال :
جايگاه تبلچر در يادگيري گيتار كلاسيك چيه و اصلا توصيه ميشه يا نه ؟

يه چيز ديگه :

اگه ممكنه در مورد تكنيك ترمولو (طول ناخن-نحوه نواختن سيمها) توضيح بدين. اين تكنيك مربوط به چه سطحي از يادگيري سبك كلاسيك هستش ؟ منظورم اينه كه بعد از چه مدتي ميشه تمرينش كرد و چه قطعاتي رو واسه تمرين توصيه ميكنين ؟

sadegh1366
28-11-2007, 08:12
آقا دستتون درد نکنه واقعا با این تاپیک گل کاشتید. مخصوصا قسمت های آموزش که بطور کامل توضیح دادین.
من تمام صفحات رو خوندم فقط یه مشکلی هست من مبتدی هستم یعنی فوق مبتدی و شما هم تو بیشتر راهنماییهاتون گفتید که اگه آدم بخواد شروع کنه بهتره با گیتار کلاسیک شروع کنه اما چه خوب بود اگه آموزش گیتار کلاسیک هم به سادگیه همین آموزش ها میذاشتین
بازم میگم همتون مرسی دارین که وقت میذارین و بچه ها رو راهنمایی میکنین

sadegh1366
03-12-2007, 11:31
سلام دوستان پس از جستجو های زیادی که در رابطه با آموزش گیتار کردم یه آموزش کامل و جامع در رابطه با گیتار گیرم اومد که واسطون میذارم دانلود کنید
توجه: این آموزش برای افرادی هم که حتی از موسیقی هیچی بلد نیستند مفید و کارساز هست
تمام این آموزش به زبان فارسی نوشته شده.

این فایل رو از اینجا دانلود کنید:

مترصد
15-12-2007, 11:51
با سلام
بنده تازه شروع به آموزش گیتار نموده ام .
تمارین بنده در حد شناخت سیمها ، باره های مربوط به سیمهای می ، سی ، سول ، ر بوده است .
برای تمرین بیشتر احتیاج به نتهای ساده بدون آکورد دارم .
در صورت امکان راهنمائی بفرمائید .
با تشکر

absorb3000
30-12-2007, 19:49
آقا یه مقدار آکورد پاپ بذار بریم یه حالی بکنیم .. البته از آهنگهای جدید

Doyenfery
30-12-2007, 21:50
با سلام
بنده تازه شروع به آموزش گیتار نموده ام .
تمارین بنده در حد شناخت سیمها ، باره های مربوط به سیمهای می ، سی ، سول ، ر بوده است .
برای تمرین بیشتر احتیاج به نتهای ساده بدون آکورد دارم .
در صورت امکان راهنمائی بفرمائید .
با تشکر

فعلا رو حرکات دست و درست گرفتن فرت ها کار کن
تا هر دو دستت راه بیفته .
- حرکت عقرب رو مرتب کار کن.
- سعی کن بتونی (اگه راست دستی) خوب رو سیم ها بری و بیای و همینطور وقتی یه فرتو گرفتی سیم سیم بالاییی و پایینو سهوا نگرفته باشی.
- همیشه شست اون دستی که فرت میگیری باید پشت ِ دسته گیتار ; درست وسط چهار انگشت باشه.
2 هفته ای رو این چیزا که گفتم کار کن .

Doyenfery
30-12-2007, 21:55
آقا یه مقدار آکورد پاپ بذار بریم یه حالی بکنیم .. البته از آهنگهای جدید

قبلا ً یه تاپیک استیکی داشتیم واسه نت و آکورد .
سرچ کن می یابی .
(خوب بود همچنان استیکی باقی می موند ... مفید بود)

HAMED1074
20-02-2014, 13:06
بسیار عالللللللی است . ممنون از شما

5743422
22-07-2015, 23:08
با عرض سلام و خسته نباشید

من یه مدته ک دارم گیتار کار میکنم - کتاب مل بی 1 رو تموم کردم - ریتمو آکوردم کار کردم و الان یه مدته دارم مل بی 2 رو کار میکنم - خواستم ببینم نظرتون راجع به مل بی چی هست . کار کردن کتاب مل بی در کل خوب هست یا نه -

zagtoosh
14-01-2016, 15:48
سلام به دوستان عزیز از اساتید کسی ریتم آهنگ عشق من از علی عبدالمالکی رو برای آموزش تازه کاری چون حقیر میذاره
یه دنیا تشکر:n12::n12::n12:

PLAΨMID
19-01-2016, 19:45
عجیبه که این تاپییک بالا اومد !!!!
توی صفحه قبلی من یه پست دارم مربوط به 8 سال پیش !!!!:n04:

Ezel
11-03-2016, 12:20
عجیبه که این تاپییک بالا اومد !!!!
توی صفحه قبلی من یه پست دارم مربوط به 8 سال پیش !!!!:n04:

برادر حالا بعد از 8 سال به جواب سوالت رسیدی ؟

جايگاه تبلچر در يادگيري گيتار كلاسيك چيه و اصلا توصيه ميشه يا نه ؟

:n02::n02:

بعد از 8 سال نظر خودت در مورد تبلچر استفاده کردن چیه ؟ برای اونهایی که تازه میخوان ساز رو یاد بگیرن خوبه یا نه ؟ از این منظر که بتونن چهارتا ریتم بزنن و حال کنن با ساز تا بعد با اشتیاق بیشتر برن سراغ باقی داستانها

new evil
16-04-2016, 23:33
درود
من تازه گیتارو شروع کردم دنبال یه فروم موسیقی فعال مخصوصا توی زمینه ی گیتارم
سراغ دارید فرومی؟

PLAΨMID
18-06-2016, 22:28
برادر حالا بعد از 8 سال به جواب سوالت رسیدی ؟

:n02::n02:

بعد از 8 سال نظر خودت در مورد تبلچر استفاده کردن چیه ؟ برای اونهایی که تازه میخوان ساز رو یاد بگیرن خوبه یا نه ؟ از این منظر که بتونن چهارتا ریتم بزنن و حال کنن با ساز تا بعد با اشتیاق بیشتر برن سراغ باقی داستانها
تبلچر برای کمک به اونایی که با انگشت گذاری دست چپ مشکل دارن خیلی خوبه . همینطور واسه آرپژ ها . هر چند اکثر اساتید به من گفتند که اعتقادی به تبلچر ندارن ولی واقعیتش اینه که من قطعه آستوریاس رو با تبلچر یاد گرفتم . به نظرم برای شروع و برای کسانی که میخوان با گیتار آشنا بشن و یکی دو تا آهنگ بزنن و اصطلاحا "با گیتار رفیق بشن" تبلچر خوبه . باعث میشه اعتماد به نفس گیتاریست بالا بره . چون میبینه که گیتار زدن همچین کار سختی هم که فکر میکرده نیست :n02:ولی نت خوانی چیزیه که هیچ جور نمیشه ازش فرار کرد و باید بلاخره یک روز باهاش روبرو بشید !!! پس بهتره از همون اوایل این کار رو انجام بدید .

Zachyrock
28-12-2016, 13:57
بهترین روش یادگیری نت ها چیست که از روی نت خوانی بنوازیم