PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال هايي در مورد روش چاپ ليزري يراي تهيه Pcb

arman_linkin
13-12-2006, 17:03
سلام دوستان..لطفا هركي جواب سوال هاي منو مي دونه در اسرع وقت پاسخ بده...سوال هاي من در مورد مقاله زير هست(البته تو همين انجمن يه مقاله در همين باره چاپ شده بود ولي هر چي مي گردم پيداش نمي كنم).

انتقال تونر با استفاده از پرينتر ليزري يا فتوكپي
طريقه كار : همانطور كه از نام اين روش پيداست ما با تونر پرينتر كه تركيباتي حاوي پلاستيك و گرافيت است سروكار داريم
در اين روش طرحي كه توسط كامپيوتر اماده شده است روي سطح كاغذ چاپ شده و سپس سطح كاغذ چاپ شده ( فتوكپي شده ) را كه حاوي تونر ميباشد روي سطح مسي فيبر مدار چاپي قرار ميدهيم - كاغذ را محكم روي سطح فيبر ثابت كرده و با اطوي برقي داغ ( بدون بخار ) كه از پشت كاغذ قرار ميدهيم طرح را از كاغذ روي ورقه مسي فيبر منتقل ميكنيم
مكانيسم عمل اينگونه است كه تونري كه تركيب آن از مواد پلاستيكي است توسط حرارت اطو ذوب شده و به سطح فيبر ميچسبد
دو روش وجود دارد : خشك و مرطوب
در روش خشك فيلم نازكي كه در برابر حرارت مقاوم است با نوعي ماده كه از تركيبات رس چيني ميباشد پوشانده شده و سپس فيلم مذكور در داخل پرينتر ليزري گذاشته شده و طرح مدار چاپي ما روي آن منتقل ميشود سپس در مرحله بعد تونري كه به فيلم چسبيده است روي سطح مسي فيبر مدارچاپي قرار داده شده با حرارت مجدد توسط اطوي داغ يا پرس گرم ذوب شده و به سطح مسي ميچسبد . بعد از سرد شدن كامل تونر سخت شده و با ظرافت لبه فيلم را گرفته و از سطح فيبر جدا ميكنيم با اينكار خطوط تونر كه اتصال و چسبندگي بيشتري با سطح مسي دارند ار رويه فيلم جدا شده طرح بطور كامل روي مس منتقل ميشود
اين نوع كاغذ كه dry toner transfer paper ناميده ميشود با نام تجارتي Press-N-Peel توسط شركت هاي آمريكايي Dyna art و Techniks در بسته بندي و سايز هاي گوناگون توليد ميشود
در روش مرطوب ماده اي كه فيلم با آن پوشانده شده است داراي ژلاتين ميباشد و بعد از انجام انتقال حرارتي مانند مورد روش خشك كه توضيح داده شد فيبري كه فيلم انتقال بر روي سطح مسي آن چسبيده است در آب گرم قرار داده شده و بعد از گذشت مدت ۵ الي ۱۰ دقيقه ژلاتين نرم شده و در آب حل شده فيلم به آساني از سطح فيبر جدا ميشود در حاليكه تونر چاپ شده روي فيلم كاملا به روي فيبر منتقل شده است .
=============================
و اما اگر طالب يك مدارچاپي خيلي باكيفيت هستيد و وقت كمي براي تهيه ان داريد مطلب زير براي شما است

طرح عملي كه در اينجا توضيح خواهم داد و نياز به هيچگونه وسايل اختصاصي يا پيچيده ندارد نوعي روش انتقال مرطوب ميباشد كه طرفداران زيادي در سراسر جهان پيدا كرده است :
مواد مورد نياز :
فيبر مدار چاپي مرغوب به اندازه مورد لزوم
برنامه تهيه مدار چاپي از قبيل پروتل يا اوركد و غيره
پرينتر ليزري با قابليت تفكيك بيشتر از 300 dpi
كاغذ چاپ عكاسي سياه و سفيد در اندازه مناسب
اطوي لباس
ظرف آب گرم
طريقه كار :
الف - طرح دلخواه خود را با استفاده از نرم افزار هاي طراحي مدار چاپي آماده ميكنيم ( protel 99se or protel dxp or orcad ....etc)
ب - كاغذ چاپ عكاسي را كه يك رويه براق ژلاتيني دارد از طرف براق داخل پرينتر ليزري گداشته و طرح مورد نظرمان را روي آن پرينت ميكنيم .
ج - فيبر مدار چاپي را كه قبلا آماده كرده ايم كاملا با اسكاچ و مايع ظرفشويي و آب ميشوييم اگر نقاطي از سطح مسي آن داراي لك و يا زنگ مقاوم بود و با اسكاچ پاك نشد با استفاده از نوعي سمباده آبي كه در بازار ابزار فروش ها بنام پوست آب ( پوستاب) معروف است و از انواع ظريف مثلا ۴۰۰ يا ۶۰۰ بايد باشد زير آب گرفته كاملا لك زدايي كرده و سطح آنرا كاملا صاف و براق ميكنيم ( توجه : از پشم سيمي استفاده نكيد چون روي سطح مسي خط مياندازد ) .
د - براي زدودن چربي هاي احتمالي باقيمانده روي سطح مسي فيبر از آلكل استفاده ميكنيم نوع خاصي از الكل كه جهت اين منظور بكار ميرود الكل ايزوپروپيل ميباشد اگر موجود نبود از آلكل معمولي هم ميتوانيد استفاده كنيد ( الكل سفيد بهتر است چون الكل صنعتي لك بجا ميگذارد )
ه - در خاتمه جهت تميزي بهتر و نهايي سطح فيبر چند بار آنرا با پارچه تميز كتاني خوب پاك كنيد و صيقل دهيد تا اثري از مواد چربي روي فيبر باقي نماند
( توضيح فني : اگر چربي روي سطح فيبر وجود داشته باشد مانع از چسبيدن تونر به سطح فيبر ميشود )
( اخطار : حتي الامكان از دستكش پلاستيكي تميز استفاده كرده و بعد از پاك شدن كامل فيبر از لمس نمودن سطح آن با با انگشت يا دست اكيدا خود داري كنيد )
و - اطوي معمولي لباس را به برق زده و درجه آنرا روي كتان قرار دهيد تا كاملا داغ شود ( توضيح : نبايد از بخار استفاده شود چون كار را خراب ميكند - اگر اطوي شما ازنوع بخار است آب درون آنرا خالي كرده و دكمه بخار آنرا ببنديد ) .
ز - طرح چاپ شده روي كاغذ عكاسي را از طرف براق و ژلاتيني آن كه حاوي طرح ما است روي سطح مسي فيبر بطور دقيق قرار داده و ثابت نگه داشته و توسط اطوي داغ شده بمدت ۲ الي ۳ دقيقه در حالي كه فشار نسبتا مناسبي هم روي اطو وارد ميكنيم آنرا حرارت ميدهيم تا كاغذ ( طرح ) كاملا به سطح مسي فيبر بچسبد .
( اخطار : در ثانيه هاي اوليه نبايد حركتي اضافي كه باعث جابجا شدن تماس كاغذ با سطح فيبر شود انجام داد - كف اطو بايد كاملا مماس با سطح مسي فيبر باشد و فشار روي اطو بايد در تمام سطح تماس يكنواخت و يكسان باشد )
ح - اطو را از روي سطح فيبر جدا ميكنم ( مشاهده بصري : رنگ كاغذ داغ شده زرد مايل به قهوه اي شده است ) - كمي صبر ميكنيم تا فيبر سرد شود و بعد آنرا به مدت ۱۰ الي ۲۰ دقيقه در ظرف محتوي آب گرم قرار ميدهيم جهت تسريع عمل نفوذ آب به الياف كاغذ عكاسي چند قطره از مايع ظرفشويي به آب گرم اضافه ميكنيم .
ط - بعد از مدت تعيين شده لبه كاغذ را با دقت گرفته و با ظرافت از سطح فيبر جدا ميكنيم . فيبر آماده اسيد كاري است .

سوالها
1.كاغذ Press-N-Peel رو از كجا مي تونم تهيه كنم .اصلا تو ايران اومده يا نه؟؟؟
2.اگر بخوام به جاي اين نوع كاغذ از كاغذ هاي پشت برچسب ها استفاده كنم كه حالت روغني دارند...آيا ميشه اونارو از كتاب فروشا ها خريد؟؟
3.مي دونين كه در مدارات نقشه فيبر رو برعكس چاپ مي كنن چون ما مي خواهيم از طرف بدون مس فيبر استفاده كنيم....در اين روش يكبار نقشه هنگام اتو كردن برعكس مي شود (چون ما كاغذ رو از پشت روي فيبر خام مي زاريم)...سپس دوباره بر عكس مي شود پس در واقع بر عكس بر عكس بر عكس مي شود (كه مساوي عكس است)در نتيجه در آخر هنگام چيدن قطعات همه چيز برعكس است(خدا كنه فهميده باشششين:blink: )
حالا من مي خوام يه نرم افزار بم معرفي كنين كه بتونم نقشه رو برعكس كنم.....!!!!........!!!!
4.من مي خوام يه نقشه رو از توي يه كتاب به اين روش اجرا كنم.يعني بايد اول اسكنش كنم بعد پرينت:puke: ولي وقتي اسكن مي كنم اون جاهايي كه بايد سياه باشه به علت دقت اسكنر خاكستري مي شه در نتيجه فيبر تميز در نمي ياد . البته من تونستم يه كم كنتراست رو بالا ببرم(شكل اولي) ولي.......... . در واقع من مي خوام فيبر مثله عكس2 باشه.حالا به نظرتون چي كار كنم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Mirzaie
14-12-2006, 06:14
در مورد کاغذ میتونی از کاغذهای فتو با وزن کم استفاده کنی که در بازار فراوان هست. اون کاغذ ترنس هم در بازار یافت میشه. البته من در انقلاب دیدم. یک مغازه هم کنار پاساژ ایران خ ولیعصر هست که فکر کنم داره.
نرم افزار هم برای کار برعکس کردن زیاده. بهترین همین فتوشاپ. در ضمن با همین فوتوشاپ میتونید خطوط مشکی رو پررنگ کنید و حتی اسمتون هم روی برد بنویسید. در ضمن نقاط اضافی رو هم با پاک کن بپاکید.

pcb
04-01-2007, 15:22
دوست عزيز من اين مقاله را خوندم
من يك روش ساده تر و كم هزينه تر توسيه ميكنم
و اونم استفاده از كاغذ ترنس پرنس به جاي كاغذ foto
مه من خودم از آن استفاده مي كنم وكيفيت عالي داره ...:)

دوم شما بايد عكس با fotoshop ويرايش كني :sad:
يا زمان اسكن عكس با كيفيت 300 يا 600 اسكن كني :rolleye:

arman_linkin
11-01-2007, 12:05
دوست عزيز من اين مقاله را خوندم
من يك روش ساده تر و كم هزينه تر توسيه ميكنم
و اونم استفاده از كاغذ ترنس پرنس به جاي كاغذ foto
مه من خودم از آن استفاده مي كنم وكيفيت عالي داره ...:)

دوم شما بايد عكس با fotoshop ويرايش كني :sad:
يا زمان اسكن عكس با كيفيت 300 يا 600 اسكن كني :rolleye:

سلام
مشكل اول حل شد.با گلاسه بهترين نتيجه رو گرفتم:biggrin: :happy:
مشكل دوم هم حل شد . با كپي ديجيتال مي شه همون نتيجه رو گرفت چون ماده استفاده شده در اون مثله پرينتر رنگيه.كيفيتش هم كه عاليه.

با تشكر
آرمان

maryam988
05-06-2013, 18:53
من وقتي فيبر رو توي اسيد ميندازم يه جاهايي از مدار نابود ميشن تو اسيد يه جاهايي از اون هم اصلا مسش پاك حل نميشه اگر فيبر رو هم بيشتر تو اسيد نگه دارم قسمت بيشتري از مدار تو مس حل ميشه و نابود ميشه .حالا سوالم اينه كه چرا اينطوري ميشه؟راه حلش چيه؟من اگر بخوام قسمت هايي كه مسش پاك نشده رو اگر بخوام مسش رو از بين ببرم بايد چكار كنم؟