PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بررسی ترفندهای مختلف تصویری

animeditor
04-12-2006, 09:18
سلام جمیعاً
واسه بهتر شدن انجمن، این مبحث رو راه انداختم که اگه کسی سوالی راجع به تکنیک های فیلم سازی و جلوه های ویژه فیلم برداری یه صحنه خاص که توی تلویزیون یا هر جایی که دیده، بپرسه؛ من هم تا جایی که بتونم بهش جواب بدم. خواهش می کنم در مورد نرم افزارها نباشه؛ چون توی مباحث قبلی، تقریباً همه چیز گفته شده.
فقط عزیزان سعی کنن که اون نما رو کامل توضیح بدن و اگه تونستن یه عکس هم ازش بفرستن.
اگه خودم هم صحنه رو ندیده باشم، سعی می کنم پیداش کنم، ببینم و بعد جواب بدم.
یا علی

Sajjaddjf
05-12-2006, 00:19
سلام ميخواستم بدونم چطور با افتر یک عکس یا یک متن را به صورت حرکت قلمو (انیمیت) روی تصویر نشان دهیم

animeditor
06-12-2006, 02:52
سلام جمیعاً
دوست عزیز
منظور من از گذاشتن این تاپیک، اینه که در مورد کارهاییه که قبل و هنگام فیلم برداری و موقع تدوین انجام می دن، بحث کنیم نه نرم افزار یا پلاگینی خاص. اگه تاپیک های مربوط به حرکت ماتریکسی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و آمار زمین فوتبال ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و دو بازی از یک بازیگر در یک صحنه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو خونده باشی، منظورم رو متوجه می شی.
به گمونم تقصیر خودم باشه که منظورم رو نتونستم برسونم.
واسه عذرخواهی هم که شده یه تاپیک رو که یکی از اساتید قبلاً نوشتن، دوباره معرفی می کنم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %86
امیدوارم باقی دوستان هم در مورد جلوه های ویژه و تکنیک های فیلم برداری سوال کنن.
مجدداً با عرض عذر.
یا علی

animeditor
17-12-2006, 23:47
سلام جمیعاً
آقا پس اون نماهایی که قرار بود در موردشون بحث کنیم چی شد (هر کی تاپیک می ذاره خودش هم باهاس اونو پر کنه).
باشه... یه مطلب دیگه.

تو این قسمت می خوایم راجع به فیلم برداری از صحنه های رانندگی صحبت کنیم؛ صحنه هایی که دوربین با ماشین حرکت می کنه.

دو تا مشکل اساسی تو فیلم برداری این جور نماها وجود داره. یکی این که فضا واسه انتخاب نما و حرکت دوربین خیلی محدودتر از حالت عادیه و دوم این که چون دوربین مثل روی زمین ثابت نیست، طریقه نصب و ثابت کردنش خیلی مهمه. انجام این کارا روش خاصی نداره و هر کسی طبق نیاز و امکاناتش عمل می کنه. پس فقط سبک کارای داخلی رو با کارای خارجی مقایسه می کنیم.

1- توی ایران امکاناتش نیست که دوربین رو روی ماشین در حال حرکت از بیرون نصب کنن – چیز پیچیده ای هم نیست، فقط همت می خواد – واسه همین، دوربین رو عقب یه وانت می ذارن که جلوتر از ماشین مورد نظر حرکت کنه و واسه هر سرعت شدن هر دو تا وسیله، ماشین بازیگر رو با ماشینی که دوربین روی اون نصبه بوکسل می کنن و بعضی وقت ها هم واسه این که ماشین عقبی از کادر دوربین خارج نشه، چرخای جلوش رو بلند می کنن تا یه وقت بازیگر، اشتباهی فرمون نده. و این جوریه که بعضی وقتا می بینیم که ماشین، تو یه مسیر مستقیم می ره ولی بازیگر همش فرمون رو به چپ و راست حرکت می ده. توی سریال (( تولدی دیگر )) اون قدر جلوی پاترول رو برده بودن بالا، که خیال می کردی ماشین رو روی کفی گذاشتن. تقریباً از (( سریال خواب و بیدار )) به بعد، رسم شده که این نماها رو توی استودیو، جلوی پرده آبی هم می گیرن که البته خیلی تابلوه.
واسه نماهایی که راننده داره با بغل دستیش صحبت می کنه، دوریبن رو داخل ماشین کار می ذارن. البته چون دوربین حرفه ای مخصوص این کار نیست – یا شاید هم هست ولی استفاده نمی کنن – مسلمه که نماها تکراری از آب در میاد و می شه محل قرار گرفتن دوربین رو حدس زد. معمولاً توی این جور نماهای دو نفره، فیلم بردار روی صندلی می شینه و دوربین رو روی دوشش می ذاره. بعضی وقت ها هم واسه تکراری نشدن، نماها رو از زیر پا یا پشت سر نفرات می گیرن؛ البته جایی که دوربین جا بشه. سکانس صحبت دو نفر رو دوبار اجرا می کنن و هر بار از یه نما می گیرن و موقع مونتاژ، مرتب می چینن.

2- واسه کارای حرفه ای، سه تا فیلم هالیوودی مثال می زنم که خیلی ها حتماً دیدنشون.
واسه فیلم (( سرقت در 60 ثانیه )) با بازی نیکولاس کیج، اول همه بازیگرها یه دوره کلاس 6 ماهه آموزش رانندگی حرفه ای رفتن. از اون جایی که بهترین امکانات در اختیارشون بود، می تونستن واسه یه سکانس رانندگی، هم زمان 6 تا دوربین توی زاویه های مختلف روی ماشینی نصب کنن که با سرعت 140 کیلومتر حرکت می کرد و خود بازیگر رانندش بود نه بدل کار. نیازی هم به ماشین جلویی و بوکسل کردن نبود.
یادم نیست توی فیلم (( شماره شانس )) بود یا یه فیلم دیگه؛ نمای داخل ماشین رو توی استودیو گرفته بودن که اصلاً نمی شد استودیویی بودنش رو حدس زد! فقط از یه لحاظ مشخص بود و اون هم این که توی خیابون واقعی نمی شه دوربین رو اون جوری دور تا دور ماشین چرخوند و وارد ماشین کرد!¬¬
فیلم (( ماتریکس 2 )) رو که حتماً دیدین. واسه اون نماهایی که توی اتوبان گرفته بودن و لابه لای ماشین های دیگه و بالای تریلی می رفتن، از کرین Crane – توضیحش باشه واسه بعد - هم استفاده کرده بودن.
واسه نماهایی خاص که داخل ماشین می گیرن از دوربین های خیلی کوچیک استفاده می کنن و اونا رو جایی کار می ذارن که هر چی دقت می کنی، می بینی که این نما با دوربین های ما جور در نمیاد.

می دونم که اینا رو بلد بودین، ولی وقتی که نماهای درست و حسابی معرفی نمی کنین این جوری در میاد.
خیلی حرف زدم (:blink: تموم شد؟!).
منتظرم.
یا علی

animeditor
27-12-2006, 01:41
سلام جمیعاً
خیلی از دوستان می پرسن که چه جوری بعضی از تبلیغ های تلویزیونی این قدر خوش رنگ و جذابه؟!

خدمت همه دوستان عرض کنم که این حالت به خاطر کیفیت تصویره و پلاگین خاصی در کار نیست.
هیچ نرم افزاری نمی تونه این کار رو انجام بده.
(یعنی چی؟!)
چون تصویری رو که خراب شده هیچ وقت نمی شه درست کرد.
(یعنی چی؟!)
یعنی هیچ وقت نباهاس بذاری تصویر خراب بشه.
(یعنی چی؟!)
ای بابا ... بذار از اولش بگم.
تصویری که می بینید اون قدر جذابه به خاطر اینه که کیفیتش بالاست و رنگ بندیش حرفه ایه.
فیلم هایی که چنین وضوحی رو ندارن، به هر دلیل کیفیت تصویرشون افت پیدا کرده.

بذارید اول عمده ترین مسائلی رو که روی کیفیت تصویر تاثیر می ذارن بگم:
- طراحی صحنه و به خصوص نورپردازی حرفه ای (که توی ایران متاسفانه خیلی بهش بها نمی دن).
- استفاده از فیلترهای اصلاح کننده رنگ و شفافیت تصویر، در حین فیلم برداری (بستگی به مهارت فیلم بردار داره).
- کیفیت و قدرت دوربین فیلم برداری (فکر نکنم توضیح بخواد).
- کیفیت نواری که فیلم روی اون ضبط می شه (بهترین حالت اینه که از نوار خام استفاده کنن؛ نگهداری از نوارها هم خیلی مهمه. مغناطیس، گرد و خاک، رطوبت، دمای هوا و غیره، کیفیت تصویر روی نوار رو خراب می کنه).
- قدرت و سالم بودن دستگاه Player نوار (مثلاً حتی هدش کثیف نباشه).
- کیفیت و سالم بودن سیم های ارتباطی انتقال تصویر (هر جور اشکال سیم، روی تصویر نویز می ندازه و حتی باهاس دقت کنیم که سیم انتقال تصویر، از کنار سیم برق یا مغناطیس رد نشده باشه).
- قدرت و کیفیت سیستم مونتاژ (از کارت کپچر و کارت گرافیک گرفته تا RAM و CPU و برنامه مونتاژ).
...
شاید باورتون نشه ولی هر کدوم از این عوامل می تونن روی کیفیت تصویر تاثیر بذارن. وقتی شما از فیلم برداری تا مونتاژ مراقب کیفیت تصویرتون باشین، اون وقت توی همه برنامه های مونتاژ می شه به راحتی رنگ بندی فیلم رو قشنگ تر هم کرد.
فعلاً صدا و سیمای کشورمون از سیستم دیجیتال استفاده نمی کنه و هنوز آنالوگه -یعنی با نوار کار می کنه-.
توی سیستم آنالوگ هم بهترین کیفیت تصویر واسه نوار BETACAM هست و بعد از اون DV - منتظر آموزش ابزار و امکانات فیلم سازی باشید-.
یا علی

Shahin King
27-12-2006, 16:01
سلام

دوست عزیز باز هم تشکر . جز تشکر کار دیگری از دستمون بر نمیاد . هم اطلاعات کم بنده و هم کمبود وقت اجازه نمیده با شما همکاری کنم .
همینکه تنها و از روی علاقه به دوستان کمک میکنین بسیار بسیار از شما ممنونم .

موفق باشی

قربانت : شاهین [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

animeditor
28-12-2006, 01:02
سلام جمیعاً
شاهین جون خواهش می کنم از این حرفا نزن.
همین که مطالب بنده رو می خونن برام کافیه.
...
سوال: چرا عکسی رو که از فیلم می گیریم تار یا کشیده است؟
اول یه توضیح راجع به دلیل پیش اومدن این حالت بدم.
زمان واقعی، پیوسته است. یعنی می شه اون رو به بخش های بزرگ مثل سال و قرن، و بخش های کوچیک مثل دقیقه و ثانیه تقسیم کرد، ولی هر چه قدر واحد زمان رو کوچیک کنیم باز هم نمی شه گفت که از این کوچیک تر نمی شه. یعنی این که مثلاً یه ثانیه رو می شه به واحدهای هزارم ثانیه و یا میلیونیوم ثانیه و یا میلیاریوم ثانیه و خلاصه، بی نهایت کوچیک تقسیم کرد ولی باز هم اون واحد خیلی کوچیک، دارای مقداره و همیشه می تونه به قسمت های کوچیک تر تقسیم بشه.
سرتون رو درد نیارم... نمی خوام برم سراغ مسائل پیچیده زمان.
فقط می خوام بگم که اگه یه جسم، در حال حرکت باشه، توی کوچیک ترین واحد زمان هم دارای حرکته.
...
توی فیلم برداری، واسه این که حرکت رو القا کنن، زمان رو بر حسب استانداردهایی به واحد های کوچیک تقسیم می کنن و توی هر واحد، یه عکس می گیرن و همون رو نمایش می دن و تصویر، حرکت می کنه.
مثلاً توی سیستم تصویری PAL، هر ثانیه رو به 25 فریم تقسیم می کنن که هر فریم یه عکسه.
هر فریم، یه واحد زمانی کوچیک تر از ثانیه است که گفتم مقدارش صفر نمی شه و توی این سیستم، به اندازه 25/1 ثانیه است. یه جسم در حال حرکت، توی همین 25/1 ثانیه هم در حال حرکته.
پس یعنی هر فریم در موقع فیلم برداری، همه حرکت های یه جسم رو که توی 25/1 ثانیه انجام میده، روی خودش ذخیره می کنه.
(چی شد!!!)
فریم یه دونه است ولی جسم داره توی همون یه دونه فریم حرکت می کنه. پس هیچ وقت تصویرش توی یه فریم، مثل تصویرش در حالت ساکن، شفاف نیست.
یه امّا داره...
درسته که واحد زمان هیچ وقت صفر نمی شه امّا اگه اون قدر کوچیکش کنیم که به صفر نزدیک بشه چی؟!
اگه به صفر نزدیک بشه، پس مقدار حرکت جسم هم توی واحد زمان به صفر نزدیک می شه یعنی به حالت سکون نزدیک می شه؛ پس وضوح تصویر بهتر می شه.
(من که چیزی نفهمیدم!!!)
و نتیجه این که ...
کوچیک تر کردن واحد زمان توی فیلم برداری یعنی زیادتر کردن تعداد فریم ها در یه ثانیه.
...
وقتی فیلمی گرفته می شه، این حالت توی فریم هاش می مونه و هیچ وقت از درست نمی شه.
اگه یه عکس از فیلم گرفتی، در اصل یه فریم رو جدا کردی. با روتوش روی اون عکس می شه تا حدی درستش کرد یا بهتر بگم (( پوشوند ))، ولی این جزو یکی از خاصیت های فیلمه.
...
انیمیشن - چه دستی و چه کامپیوتری - برعکس فیلمه. یعنی توی هر فریم یه عکس درست می کنن و نمایش می دن تا جسم، در حال حرکت به نظر بیاد. هر فریم یه عکس طراحی شده است، نه حرکت های جسم در یه فریم. پس نباید این حالت واسه انیمیشن پیش بیاد. ولی بعضی وقت ها واسه این که انیمیشن، طبیعی به نظر بیاد، به اون یه فیلتر تار کننده می دن.
دیدی که انیمیشن برعکس فیلمه.

به این حالت می گن : (( موشن بلور Motion Blure )).

یا علی