PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اقا یه سوال درمورد سفر به ماه

مرتضی nvcd
29-11-2006, 15:47
سلام

حتما شنیدی یا دیدید که وقتی فضا نوردان اپلو 11 بر روی سطح ماه نشستند تونستند طلوع زمین رو از ماه

ببینند .

من چرخیدم دیدم همیشه ماه یک طرفشو بهسمت ما می کنه پس در نتیجه اگه یه نفرروی ماه باشه زمین براش

توی اسمون ثابته.پس در نتیجه طلوع که ناشی از حرکت جسم در افق باشه قابل قبول نیست. شما نظرتون چیه؟

راستی بگم من از اون ادمهایی نیستم که توی سفر به ماه شک دارهبلکه فکر می کنم یه جای کار من دارم اشتباه می کنم ولی هرچی میگردم پیدا نمی کنم کجاست

Babak
01-12-2006, 19:17
چه سؤال به جايي
نظر شما کاملاً درسته
از ديد ناظر مستقر در ماه زمين طلوع و غروب نميکنه
يا شايد هم ميکنه اما به معنايي ديگه
اگر شما روی سطح ماه ( اطراف ماه از ديد ناظر زمينی ) قرار بگيريد ( که در اين صورت زمين رو در افق خودتون ميبينيد ) شاهد خواهيد بود که زمين گه گاه به زير افق ميره و دوباره بلا ميآد
اين پديده رو ما رخ گرد ميگيم

در واقع ما از روي سطح زمين مي‌توانيم کمي‌از سوي ديگر ماه را هم ببينيم! (چيزي درحدود 9٪) زيرا مدار ماه حول زمين بيضوي است و نه يک دايره کامل. بدين سبب سرعت چرخش ماه دور زمين متغير است. (‌قانون سوم کپلر و يا حتي دوم! ‌) پس سرعت گردش وضعي و انتقالي ماه هميشه دقيقا برابر نيست! و اين بدان معناست که گاهي، حرکت وضعي از حرکت انتقالي عقب مي‌افتد و گاهي از آن پيشي مي‌گيرد و در نتيجه ما مي‌توانيم کمي‌از سمت ديگر ماه را ببينيم. اين پديده رخ‌گرد يا ليبراسيون ناميده مي‌شود. پديده‌اي که با کمي‌ پيگري و حوصله مي‌توانيد خودتان شاهدش باشيد و آن را ثبت کنيد

مرتضی nvcd
19-12-2006, 17:33
سلام

اگر کسی برای ادامه جواب به این سوال اماده است ما منتظریم.

mohammad24
19-12-2006, 23:12
سلام

ظاهرا تنها جواب همان رخگرد ماه هست. چون همان طور که خودتون به درستی متوجه شدید طلوع و غروب زمین برای ناظر روی سطح ماه معنا نداره. به عبارت دیگه ناظر در هر نقطه ای از ماه قرار بگیره، بسته به این که ان نقطه چه وضعیتی نسبت به زمین داشته باشه، همیشه زمین رو در نقطه ای (تقریبا) ثابت خواهد دید.
اگر این نقطه جایی باشه که زمین در افق محل قرار بگیره تغییرات جزئی باعث طلوع و غروب جزئی زمین خواهد شد.

مرتضی nvcd
20-12-2006, 20:04
سلام

ظاهرا تنها جواب همان رخگرد ماه هست. چون همان طور که خودتون به درستی متوجه شدید طلوع و غروب زمین برای ناظر روی سطح ماه معنا نداره. به عبارت دیگه ناظر در هر نقطه ای از ماه قرار بگیره، بسته به این که ان نقطه چه وضعیتی نسبت به زمین داشته باشه، همیشه زمین رو در نقطه ای (تقریبا) ثابت خواهد دید.
اگر این نقطه جایی باشه که زمین در افق محل قرار بگیره تغییرات جزئی باعث طلوع و غروب جزئی زمین خواهد شد.

سلام

دوست عزیز درسته که رخ گرد باعث این کار می تونه باشه ولی مکان فرود اپلو 11 جایه که اصلا زمین در بالا ترین

نقطه از افق قرار داره و اگه می خواست غروب کنه پس ما باید تقریبا 45 درجه دیگه از اون طرف ماه رو هم می دیدیم

بهر حال من فکر می کنم این طور نباشه.

ممنون از جوابت