PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد دماسنج

sajjad kharrazi
13-11-2006, 14:16
یک دماسنج جیوه ای را به این شکل مدرج می کنیم که نقطه ذوب یخ را صفر و نقطه جوش آب را 100 درجه قرار می دهیم. وبین آنها را به صد قسمت مساوی تقسیم می کنیم. حال دماسنج دیگری را که در آن مایع غیر مشخصی است به کمک این دماسنج درجه بندی می کنیم. به این ترتیب که در مجاورت اجسام مختلف هر دمایی که دماسنج جیوه ای نشان دهد، روی دماسنج جدید می نویسیم. کدامیک از احکام زیر صحیح است؟

1)در دماسنج جدید نیز بین نقطه ذوب و جوش آب به 100 قسمت مساوی تقسیم شده است.
2)ممکن است در دماسنج جدید فاصله درجات متوالی یکسان نباشد.
3)این امکان وجود دارد که دماسنج جدید دو دمای مختلف را در یک نقطه نشان دهد.
4)گزینه های 2و3 هر دو صحیح است.

ازتون خواهش میکنم اگر بلدید جواب بدید((((((((((((((با دلیل و توضیح))))))))))))

امگا
13-11-2006, 15:41
مورد يك صحيح است..براي اينكه مسعله رو لو ندم تا سايرين هم روش فكر كنن فقط در همين حد بگم كه نكته روي آب هستش

M E T A L
13-11-2006, 18:34
گذينه يك
ولي عجب سوال خفني .
واقعا مخ ميخاد.

sajjad kharrazi
13-11-2006, 18:37
گذينه يك
ولي عجب سوال خفني .
واقعا مخ ميخاد.

با دليل بگو لطفا
چرا گزينه 1

Braveheart
13-11-2006, 19:44
گزینه 4 [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
گزینه 3 که احتمال درست بودنش فراوانه به این دلیل که بعضی از مواد در طبیعت تغییر دمای نامحسوسی دارند و شاید چند درجه را یکسان نشان دهند
گزینه 2 هم به این علت صحیح است که مواد لزوما در طبیعت بر یک اساس تغییر درجه نمی دهند و ممکن است در بعضی درجات خاص تغییر وضعیتشان تفاوت نماید
راستی اینو هم بگم که رشته من الکترونیک می باشد ، پس اینکه ممکنه جوابم اشتباه باشه طبیعیه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohammad99
13-11-2006, 20:47
دوست من از نظر من گزینه 3 درست است
چرا؟
طرز کار دما سنج بر حسب انبساط مایعات است
اگر داخل دماسنج اب باشد بین 0 تا 4 برعکس قوانین سیالات عمل میکند
پس دو دما را در یک نقطه نشان میدهد

اگه غلط بود ما رو ببخشید چون ما تازه پیش دانشگاهی هستیم

امگا
14-11-2006, 02:42
اي بابا چرا دقت نمي كنيد ..من حوصله ي توضيح اين جور چيزارو ندارم ..راستش اصلا نمي تونم خوب توزيح بدم و معمولا واسه هركي توزيح مي دم گيج مي شه..
ببينيد حواصتون باشه كه داريد مقايسه مي كنيد پس نبايد خواص متلق ماده رو در نظر گرفت ببلكه بايد مشتركات رو حذف و متفاوت ها رو بررسي كرد ..در اينجا عامل تفاوت ويژه (آّب) در انبساط و انقباض يك عامل مشتركه پس تفاوتي نمي كنه...
اميد وارم متوجه شده باشيد..البته يكم ممكنه واسه شما سنگين باشه..چون من آيكيوم در تستي كه گرفتم تو اول دبيرستان 136 بود كه خوب من يه سري مساعل رو بديهي ميدونم كه شايد براي بعضي ديگه پيچيده باشه..اين كاملا طبيعيه

Farbod_h
14-11-2006, 02:54
تستیش این جوری میشه: 2و 3 چرته پس چهار خود به خود خذف میشه پس فقط یک می مونه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] این مخ می خواست؟ غلط بودن 2و3 هم جزو بدیهی ترین چیز هاس فکر کنم یه بچه اول دبیرستانی راحت این رو می فهمه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

M E T A L
14-11-2006, 12:05
آقا شرمنده.
مثل خيلي ديگه از تست هايي كه الكي ترازمو بد ميكنن. اين يكي هم بي دقت خوندم.
بايد سرش فكر كنم...

M E T A L
14-11-2006, 12:24
گذينه دو به تنهايي صحيح است.
يك كه خيلي بديهي اشتباهه.
دليل سه هم اينه كه هر ماده اي بالاخره در هر دمايي هر قدر هم كم , انبساط داده ميشه.
يعني دلتا t هر قدر هم ناچيز باشه ولي تغيير ميكنه.
و از انجا كه ممكنه ماده اي در دماهاي بالاتر به طور تناوبي تغيير انبساط بده و مثلا بين 50 تا 60 درجه بيشتر از 20 تا 30 درجه انبساط پيدا كنه هست. گزينه 2 درسته.

مرتضی nvcd
15-11-2006, 10:49
سلام

به نظر من جواب سوال گزینه 1 می شود

چون اگر در دماسنج مجهول هر مایعی قرار دهیم بهر حال در یک نقطه ای دمای 0و در نقطه ی دیگر دمای 100را نشان خواهد داد. هر چند ممکن است طول نقاط نسبت به دماسنج جیوه ای فرق کند .

اما گزینه 2 را به این دلیل رد می کنم که هر چه هم مایع با جیوه فرق کند فاصله دما ها در ان طبق روابط فیزیکی تنها به میزان اختلاف دما یا دلتا تتا(تغییر دما) ربط دارد.

گزینه 3 به دلیل اینکه بهرحال در دماسنج که مایع خواصی در ان قرار دما ها باعث افزایش حجم می شود و امکان ندارد

مثلا دما بالا برود بعد پایین بیاید

گزینه 4 که واضح است.

اگر جواب اشتباه بود ببخشید

timas
09-09-2007, 08:29
گزينه 4 پاسخ صحيح است
به دلايل زير
چون گزينه 2و3 صحيح است زيرا

مايع موجود در لوله ناشناخته است پس احتمال دارد رفتار انبساطي آن خطي نباشد و همين مسئله باعث ميشود هر دو گزينه 2 و 3 صحيح باشند و نهايتا" گزينه 4 كه هر دوي آنهاست .

دوستان دقت داشته باشند كه مايعات لزوما" مثل فلزات و گازها از انبساط خطي پيروي نمي كنند .

Mohammad Hosseyn
09-09-2007, 10:13
عنوان تایپیک عوض شد ... لطفا در انتخاب عنوان دقت کنید ...
با تشکر ...

saeed-d
17-07-2008, 13:35
1
اله....................

farbod123
17-07-2008, 14:25
آره گزینه ی یک جواب درسته...
دلیل هم همون که آقا مرتضی گفت...

hlpmostafa
17-07-2008, 22:53
سلام بر دوستان
جواب های شما رو بررسی می کنم

گزینه 4 که واضح است.
چرا در بحث فیزیکی این طوری حرف می زنید؟!!

گزينه 4 پاسخ صحيح است
درست!!!
دلیل صحت گزینه ی 2:
این نوع دماسنج ها بر اساس انبساط و انقباض کار می کنند.پس باید مایع مورد استفاده حداقل در بازه ی دمایی تعیین شده رفتار خطی بین دما و حجم داشته باشد.اما مثلا آب استثناست
دلیل صحت گزینه ی 3:
اگر مایع ناشناخته به دمای نهان تبخیر یا انجماد برسد وضعیت متفاوت است....
پس گزینه ی 4

مرتضی nvcd
18-07-2008, 01:12
چرا در بحث فیزیکی این طوری حرف می زنید؟!!

ببخشید ؟!!!

خوب وقتی جواب یک باشه ... و بخوای جوابای دیگه رو رد کنی ... 2 که معلومه ... 3 هم معلومه ... 4 هم که گزینه 2 و 3 بود ... باید چی می نوشتم اونوقت ؟