PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سروو موتور

tarasheh2
20-10-2006, 19:19
سلام دوستان
يك سروو موتور دارم تعداد كلافاش 8 تاست
درايورش رو دارين
ساختار كار سرو چگونه است اگر هم سايتي دارين ممنون مي شم معرفي كنيد

Mirzaie
22-10-2006, 20:58
من هم همین سوال رو داشتم! نمی دونم موتور معمولی چه فرقی با سروو موتور داره ... فرقش در گیربکسی هست که سروو داره یا چیز دیگه ای؟

tarasheh2
25-10-2006, 20:27
نه
موتوري با روتور و استاتور سيم پيچي كه با فركانس كنترل ميشه و هتمن داراي فيدبك است

Mirzaie
09-12-2006, 15:31
کسی چیز بیشتری نمی دونه؟
من در سایت سولاربوتیک چند نمونه از این موتور دیدم که درونشون آرمیچر معمولی با یک گیربگس و یک مدار برای کنترل وجود داشت!

alibeigi
16-12-2006, 21:48
عکس موتور را بگذار بهت جواب بدهم

mahdi6631
01-01-2007, 00:10
دوستان کسی میتونه من رو هم راهنمائی کنه .
من میخوام اطلاعات کاملی از سروو موتور و نحوه کارکردن وکنترل کردنش بدونم . ترجیحا لطف کنید و مقاله ای در این رابطه (ترجیحا فارسی ) به mahdi6631@yahoo.com بفرستین. با تشکر .

Reza Alimadadi
02-01-2007, 03:19
سلام ! کمی درباره سرو موتور ميدانم و حدودا ۱۸۰ درجه چرخش داره که ميشود با سيگنال آن را کنترل کرد و در همان درجه دلخواه ثابت بماند که بستگی به قدرت خود موتور دارد که نتوان آن را به چپ يا راست چرخاند . بدین معنا که موتور با سیگنال داده شده توسط ما در یک زاویه حاص ثابت می ماند . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] , [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ,

tarasheh2
05-01-2007, 07:31
با تشکر از تمام دوستان
اطلاعت جدیدی دارم امیدوارم برای علاقمند مفید باشه
ساختار داخلی مثل یک موتور معمولی
دارای انکودر داخلی که دقت موتور با ان در ارتباته
دقت بسته به نوع تا کمتر از یک صدم درجه
معمولا موتور با درایورش است
یک قیمت هم که گرفتم مارک دلتا 1.5kw موتور حدود 650 تومان و دراور ان حدود 750 تومان بود
دقت 0.01 درجه بود
کاربرد ساده ان ر ا میتوان هد ویدیو گفت
اطلاعات دیگری هم دارم که بعد میگم

Mirzaie
06-01-2007, 15:47
با تشکر از تمام دوستان
اطلاعت جدیدی دارم امیدوارم برای علاقمند مفید باشه
ساختار داخلی مثل یک موتور معمولی
دارای انکودر داخلی که دقت موتور با ان در ارتباته
دقت بسته به نوع تا کمتر از یک صدم درجه
معمولا موتور با درایورش است
یک قیمت هم که گرفتم مارک دلتا 1.5kw موتور حدود 650 تومان و دراور ان حدود 750 تومان بود
دقت 0.01 درجه بود
کاربرد ساده ان ر ا میتوان هد ویدیو گفت
اطلاعات دیگری هم دارم که بعد میگم
عزیز این موتورها رو از کجا بخریم؟ آدرس مغازه ای چیزی؟ در ضمن من در مسابقات روبوکاپ سال پیش یک شرکت رو دیدم که نمونه های تجاری و مناسب ساخت روبات رو وارد کرده بود. آدرسشون نزدیک خیابان حجاب بود ولی من مغازه شون رو پیدا نکردم!

a.sarayani
06-11-2007, 18:22
مقايسه Servo motor و Stepper motor

سروو موتور يک سيستم کنترل بسته ( Close loop ) است در حالی که Stepper motor يک سيستم حلقه باز است ( open loop ) يعنی سيستم بدون فيد بک ، بنابر اين احتمال خطا در آن زياد است ولی در سروو موتور مدارات فيد بک بکار رفته در آن تشکيل يک سيستم حلقه بسته می دهد . فيد بک سروو موتور يک انکدر نوری است که محور آن به سقف موتور کوبل شده است . هر انکدر در ازای دوری مشخص قطار پالس توليد می کند برای مثال يک انکدر ۲۵۰۰ پالس در ازای گردش يک دور محور آن پالس۲۵۰۰ توليد می کند که درايو سروو موتور اين پالس را دريافت می کند و شمارش تعداد آن موقعيت محوری موتور را تشخيص می دهد .
عدم وجود انکدر در Stepper motor باعث می شود که کنترل خط به سيم فرمان بدهد و درک عينی از موقعيت محوری موتور نداشته باشد . امروزه در اکثر سيستم های خطی استفاده ازسروو موتور به جای Stepper motor رايج تر شده و کاربرد بيشتری دارد .

a.sarayani
06-11-2007, 18:26
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

a.sarayani
06-11-2007, 18:27
قسمت های مختلف سيستم سروو :
يک سيستم سروو شامل موتور درايو و کنترل کننده است . شماتيک يک سيستم سروو در تصوير زير آورده شده است .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بعد از پيکر بندی سيستم بالا ، سيستم اماده کار است . کنترل کننده (PLC) به درايو فرمان های لازم را می دهد و درايو اين فرمان ها را به سيم قدرت که شامل IGBT و MOSFET می باشد اعمال می کند و موتور شروع به حرکت می کند . با حرکت موتور عنصر فيدبک موقعيت موتور را برای درايو ارسال می کند و درايو موقعيت موتور را تشخيص می دهد .
خروجی فرمان درايو حالت موتور و درايو را به کنترل اعلام می کند . برای مثال زمانی که موتور Over lood می شود و يا موتور به سرعت دلخواه ما رسد يا در موقعيت داده قرار می گيرد .
پياده سازی سيستم کنترلی PID در درايو باعث شده که دقت آن به مراتب افزايش يابد .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید