PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كمك مدار مهتابي ميخوام

haditkhm
18-10-2006, 13:25
سلام اساتيد محترم

من دنبال يه مداري هستم كه با ولتاز ورودي 12 ولت يه مهتابي 220 ولت 35وات رو روشن كنم

مدار رو به من نشون بديد
متشكرم. :)

shahabmusic
18-10-2006, 13:55
من مدار نميدونم ؛اگه مدار باشه خيلي خوب مي شه .
ولي مي توني از ترانس استفاده كني؛ البته نه اين ترانس هاي معمولي ؛ بهش ميگن ترانس افزايش دهنده .
برو توپ خونه(پشت شهرداري) اگه تهران هستي ؛برو به يه سيم پيچي بگو ميخواي 12 رو به 220 با 35 وات تبديل كني ؛برات يه ترانس ميپيچه كه اين كارو انجام ميده.
من مي خواستم يه زماني 12 رو به 220 با 120وات قدرت تبديل كنم ؛بهم گفتن 14هزار تومن هزينه داره (البته اين موضوع مال 3سال پيشه).
البته به قدرت ولتاژ ورودي هم ربط داره ؛ يعني نمي توني يه ولتاژ 12 ولت رو با قدرت 20وات به ولتاژ220 ولت با قدرت 100 وات تبديل كني.

يه چيز بهت بگم حال كني ؛ من حساب كردم با باتري 206 ميشه براي 6ساعت 4تا خونه رو برق داد.(البته تا 15خونه ميشه ولي بستگي به مصرف داره)

برو سوال كن ببين جريان چيه ؛جواب رو اينجا بگو.

saviss
18-10-2006, 14:20
من مدار نميدونم ؛اگه مدار باشه خيلي خوب مي شه .
ولي مي توني از ترانس استفاده كني؛ البته نه اين ترانس هاي معمولي ؛ بهش ميگن ترانس افزايش دهنده .
برو توپ خونه(پشت شهرداري) اگه تهران هستي ؛برو به يه سيم پيچي بگو ميخواي 12 رو به 220 با 35 وات تبديل كني ؛برات يه ترانس ميپيچه كه اين كارو انجام ميده.
من مي خواستم يه زماني 12 رو به 220 با 120وات قدرت تبديل كنم ؛بهم گفتن 14هزار تومن هزينه داره (البته اين موضوع مال 3سال پيشه).
البته به قدرت ولتاژ ورودي هم ربط داره ؛ يعني نمي توني يه ولتاژ 12 ولت رو با قدرت 20وات به ولتاژ220 ولت با قدرت 100 وات تبديل كني.

يه چيز بهت بگم حال كني ؛ من حساب كردم با باتري 206 ميشه براي 6ساعت 4تا خونه رو برق داد.(البته تا 15خونه ميشه ولي بستگي به مصرف داره)

برو سوال كن ببين جريان چيه ؛جواب رو اينجا بگو.
شهاب جان نمیشه!!!!
ببین برق شهر موج سینوسی ACهست با فرکانس50یا60 هرتز (یعنی جریان متناوبAlternativ Current)
و
برق(ولتاژ )باطری DCهست(یعنی جریان مستقیم یا)Direct Curent
پس بدون مبدل جریان کانورتر نمیشه ولتاژDCرو تبدیل به ACکرد(ولی برعکسش امکان داره) ووقتی نمیشه درنتیجه در سیم پیچ ثانویه ترانس مبدل ما به جز لحظه ی اول اتصال منبع (باطری)در بقیه ی زمان ها هیچ جریان القائی نخواهیم داشت
برای همین اول باید یک مبدل ولتاز DCبه ACسینوسی با توان حداقل20درصد بالاتر ازکل توان مصرفی بسازیم.......
که فکر مینم راحته ساختنش........
بعد ترانس مربوطه رو پیدا میکنیم یا میخریم یا سفارش میدیم......با20%توان تلفاتی بیشتر
میشه هم از ترانس 220به 12 با توانی که لازم داریم(به صورت آماده)استفاده کنیم ولی برعکس........
مجموعه این دستگاه رو بهش میگن اینورتر
یعنی باطری رو به مبدل ومبدل رو به قسمت12ولت ترانس وصل کنیم وازقسمت220ولتش خروجی220بگیریم
فرمول تون ورودی وخروجی هم هست
W=V 1xI 1=V 2xI 2

Moje RengeR
18-10-2006, 16:03
شما با این مدار میتونی ولتاژ12ولت رو به 220 تبدیل کنید.بعد اونو به فلور متصل کنید
وات مدار بستگي به مقدار توان ترانزيستورها و هچنين به ابعاد وبزرگي ترانس مدار دارد. مدار را ميتوان براي تامين توان 1 الي 1000 وات طراحي و استفاده نمود.با توجه به قطعات آورده شده در نقشه وبا استفاده از يک ترانس 15 آمپر مدار ميتواند باري تا 500 وات را تغذيه کند.دقت کنيد استفاده در توانهاي بالا از مدار باعث ميگردد که جريان مصرفي مدار نيز افزايش يابد و بدين صورت باطري سريعتر دشارژ ميشود.(مصرف بي رويه کار خيلي بديه)

حتما يک فيوز در خروجي مدار قرار دهيد.

بايستي حتما از خازن تانتاليوم در مدار استفاده شود چون خازن الکتروليت در اثر گرما منفجر ميشود.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قطعات:

C1, C2 2 68 uf, 25 V خازن تانتالیوم
R1, R2 2 10 Ohm, 5 Watt مقاومت
R3, R4 2 180 Ohm, 1 Watt مقاومت
D1, D2 2 HEP 154 دیود سیلیکون
Q1, Q2 2 2N3055 NPN ترانزیستور (به متن مراجعه شود)
T1 1 24V, ترانسفورمر با سر وسط (به متن مراجعه شود)

shahabmusic
18-10-2006, 16:15
ساويس جان سيم پيچش فرق داره ؛ شما نميتوني از ترانس معمولي (چون گفتي به خروجي 12 بدي و ورودي 220 بگيري) ؛ سيم پيچ حتما بايد افزاينده باشه.اصلا ساختار سيم پيچ هاي افزاينده با كاهنده فرق داره.

براي dc به ac هم خود ترانس عوض ميكنه ؛يعني سيستمش اينجوريه.
ولي اگه اين دوستمون با مدار بخواد افزايش بده حرف شما ساويس عزيز درسته كه اونجا هم اگه 2تا رگولاتور موازي كنه AC ميشه بدون هيچ نويزي.
رگولاتور هم يكيش فكر كنم YC-317 باشه (شماره ها ديگه فراموش شده) ولي رگولاتورها معمولا يه جور عمل ميكنن.

saviss
18-10-2006, 20:23
شما با این مدار میتونی ولتاژ12ولت رو به 220 تبدیل کنید.بعد اونو به فلور متصل کنید
وات مدار بستگي به مقدار توان ترانزيستورها و هچنين به ابعاد وبزرگي ترانس مدار دارد. مدار را ميتوان براي تامين توان 1 الي 1000 وات طراحي و استفاده نمود.با توجه به قطعات آورده شده در نقشه وبا استفاده از يک ترانس 15 آمپر مدار ميتواند باري تا 500 وات را تغذيه کند.دقت کنيد استفاده در توانهاي بالا از مدار باعث ميگردد که جريان مصرفي مدار نيز افزايش يابد و بدين صورت باطري سريعتر دشارژ ميشود.(مصرف بي رويه کار خيلي بديه)

حتما يک فيوز در خروجي مدار قرار دهيد.

خب اینکه یه مولتی ویبراتوره....که بصورت معکوس بسته شده.......نیست؟ ........
اما موج سینوسی که تولید نمیکنه........(البته بدرد مهتابی میخوره)آره اینم درست
(البته آمپر(شدت جریان)خروجی 2N3055مگه چندواته که میگین میشه باهاش 500وات رو تغذیه کرد؟
ترانس هم که باید قاعدتا15 (طبق گفته شما)آمپردر220ولت باشه اگه نه که طبق گفته ی شما بخوایم عمل کنیم.........وگرنه15آمپر12ولت که با حساب تلفات بیشتر از150وات نمیشه......

ساويس جان سيم پيچش فرق داره ؛ شما نميتوني از ترانس معمولي (چون گفتي به خروجي 12 بدي و ورودي 220 بگيري) ؛ سيم پيچ حتما بايد افزاينده باشه.اصلا ساختار سيم پيچ هاي افزاينده با كاهنده فرق داره.

براي dc به ac هم خود ترانس عوض ميكنه ؛يعني سيستمش اينجوريه.
ولي اگه اين دوستمون با مدار بخواد افزايش بده حرف شما ساويس عزيز درسته كه اونجا هم اگه 2تا رگولاتور موازي كنه AC ميشه بدون هيچ نويزي.
رگولاتور هم يكيش فكر كنم YC-317 باشه (شماره ها ديگه فراموش شده) ولي رگولاتورها معمولا يه جور عمل ميكنن.
شهاب جان چطور نمیشه از ترانس کاهنده بصورت معکوس استفاده کرد؟من متوجه نمیشم........ابهام دارم اینجا
میشه توضیح علمی تر ویا دقیقتر بدی؟
درموردdc به ac هم هیچ ترانسی به تنهائی(بدونه مدارمبدل)گمون نکنم همچی کاری بتونه بکنه.......یعنی ممکنه؟به تنهائی؟
درمورد رگولاتورها هم درسته حرفت قبول..........آره اینجوری میشه

Moje RengeR
19-10-2006, 02:55
تو دهن این ملت یه دستت درد نکنه نیست :angry:

Moje RengeR
19-10-2006, 02:58
(البته آمپر(شدت جریان)خروجی 2N3055مگه چندواته که میگین میشه باهاش 500وات رو تغذیه کرد؟
ترانس هم که باید قاعدتا15 (طبق گفته شما)آمپردر220ولت باشه اگه نه که طبق گفته ی شما بخوایم عمل کنیم.........وگرنه15آمپر12ولت که با حساب تلفات بیشتر از150وات نمیشه......

شهاب جان چطور نمیشه از ترانس کاهنده بصورت معکوس استفاده کرد؟من متوجه نمیشم........ابهام دارم اینجا
درموردdc به ac هم هیچ ترانسی به تنهائی(بدونه مدارمبدل)گمون نکنم همچی کاری بتونه بکنه.......یعنی ممکنه؟به تنهائی؟
اگه شما متن منو خونده باشید نوشتم که وات مدار بستگی به نوع ترانزستور داره
دوم اینکه گفته بودم که این مدار در وات های بالا تلفات زیادی داره
سوما شما برای راه اندازی یک فلور به 20الی 40وات نیاز دارید وحتما نباید از ترانس15 آمپر با توان 500وات استفاده کنید
چهارما اینکه ترانس از دو سیم پیچ ساخته شده که به وسیله هسته وامواج الکترو مقناطیس جریان یا ولتاژوکم و زیاد میکنند وقطر واندازه وتعداد دورشان با هم متفاوت است
من یک سوال ازشما دارم شما هیچ وت خروجی یک ترانس 6 ولتو به برق220میزینید برای اینکه از ورودی ولتاژ6 ولت بگیرید
میبینید اگه این کارو بکنید در مدار اتصال کوتاه به وجود میآید
این به این علت است که امپدانس خروجی کم است
ودرنتیجه امپدانس ورودی زیاد
درمثال ساده وصل کردن ولتاژ6 ولت به ورودی ترانس کاهنده مثل این میمونه که از ازیه مقاومت 1000کیلو ولتاژ .1 رو رد کنی

Moje RengeR
19-10-2006, 03:03

اگه شما متن منو خونده باشید نوشتم که وات مدار بستگی به نوع ترانزستور داره
دوم اینکه گفته بودم که این مدار در وات های بالا تلفات زیادی داره
سوما شما برای راه اندازی یک فلور به 20الی 40وات نیاز دارید وحتما نباید از ترانس15 آمپر با توان 500وات استفاده کنید
چهارما اینکه ترانس از دو سیم پیچ ساخته شده که به وسیله هسته وامواج الکترو مقناطیس جریان یا ولتاژوکم و زیاد میکنند وقطر واندازه وتعداد دورشان با هم متفاوت است
من یک سوال ازشما دارم شما هیچ وت خروجی یک ترانس 6 ولتو به برق220میزینید برای اینکه از ورودی ولتاژ6 ولت بگیرید
میبینید اگه این کارو بکنید در مدار اتصال کوتاه به وجود میآید
این به این علت است که امپدانس خروجی کم است
ودرنتیجه امپدانس ورودی زیاد
درمثال ساده وصل کردن ولتاژ6 ولت به ورودی ترانس کاهنده مثل این میمونه که از ازیه مقاومت 1000کیلو ولتاژ .1 رو رد کنی

shahabmusic
19-10-2006, 03:53
درمورد رگولاتورها هم درسته حرفت قبول..........آره اینجوری میشه[/QUOTE]
اين مدار دوستمون خوبه ولي من هرچي نگاهش ميكنم احساس ميكنم يه مشكلي داره ؛يه جاي كار ميلنگه ولي نميدونم كجاشه :sad: در ضمن مدار اين دوستمون فقط بدرد مصرف كننده موتوري مي خوره بخاطر نويز بسيار زيادي كه R3-R4-C1-C2 توليد مي كنند؛ اينو وصل كني به يه مصرف كننده مثل دوربين فيلمبرداري ؛تنها كاري كه ميكونه سويچ تحصيح كننده رو ميسوزونه كه نصف پول دوربينه :laughing: (البته اين براي تمام وسايل الكترونيكي صادق هست) اين دوستمون اگه ميتونه نويز اينو بگيره خوب ميشه اگرم نگرفت كه هيچي چون اين براي مهتابي خوبه... ;)

ساويس جان راستش تمام نقشه ها و تمام فرمول ها از يادم رفته چون وسط مدارس بخاطر سفر مدرسه رو ول كردم :sad:
ميدونم اين موضوع رو چيجوري برداشت كردي و هي ميخوام بهت علمي توضيح بدم ولي نقشه ها يادم نمياد ؛نوك زبونمه هاااا ولي نمي تونم فكرمو و نظرمو برسونم :sad: :sad: :blush: :blush:
ببين اصلا سيستم ترانس هاي كاهنده با افزاينده فرق داره .
در مورد ac-dc بگم كه تمام ترانس ها با امواج الكترومقناطيس عمل مي كنند و انرژي رو هدر مي دن ميشه كاهنده و انرژي رو داخل هسته ذخيره مي كنن مي شه افزاينده . پس اينجا متوجه ميشيم كه ولتاژ ورودي هرچي باشه به امواج الكترومقناطيس كه سينوسي هست تبديل ميشه ؛پس ما در هر صورت از خروجي مدار جريان سينوسي(AC) دريافت مي كنيم.
آره براي تبديل AC به DC حتما بايد از تبديل استفاده بشه ولي براي افزاينده مدار تبديل احتياج نيست چون ما خروجي AC ميخوايم ديگه چرا DC بكنيمش ؟؟؟؟ :ohno: ولي حتما مدار تحصيح كننيده مي خواد چون عوامل محيطي هميشه پارامترها رو تغيير ميده و هميشه 2-3 ولت كم و زيتد داريم ;)

سال دوم هنرستان كار عملي قرار بود آمپلي فاير وصل كنيم به ماشين ؛چشم هات روز بد نبينه من مدار تحصيح كننده نزاشته بودم ؛وقتي ديدم براي آملي فايره مشكلي پيش نيومد گفتم پس همه چيز حله رفتم وصلش كردم به دوربين ديجيتال :tongue: چشت روز بد نبينه چه دود شفافي از دوربين اومد بيرون :laughing: خلاصه رفتم گارانتي دوربينه 4تا دليل الكي اوردم كه خود دوربين الكي سوخته ؛4تا اصطلاح الكترونيكي براش گفتم يارو ديد نميشه كاري كنه :biggrin: من سمج تر از اين حرف هاا هستم :rolleye: آخر يه نو بهم داد ؛:laughing: :blink: :ohno: البته 1ماه آورد برد منو :angry: ولي انقدر حال داد مسئول فني(به قول خودشون) خر كردم :laughing: :tongue:

اينو گفتم كه براي هر ترانسي حتما تحصيح كننده بزارين حتي اگه تا حالا مشكلي پيش نيو ورده ;)

haditkhm
19-10-2006, 19:09
موجه رنجر ممنونم از طرح مدارت .
ممكنه در مورد مدارت بيشتر توضيح بدي.

haditkhm
19-10-2006, 19:17
موجي رينجر ممنون از مدارت .
اين مدار چقدر خرج داره.

saviss
19-10-2006, 19:43
موجي رينجر ممنون از مدارت .
اين مدار چقدر خرج داره.
ممنون میشم اگه کارکرد خبر بدی..........
شاید تموم این مدت اشتباه میکردم........
راستی........Moje RengeRجان این مدار ......دقیقا طبق همین المان ها(همین ترانزیستورا و بقیه ی چیزا.........)چند وات خروجی داره دقیقا؟

ولتاژ بایوس2N3055هم اگه زحمت نیست ..........بگو چه قدره؟.........اصلا :
مشخصات 2N3055رو اینجا میشه بزاری؟مدل توشیبا یاRCA
قربون دستت

تو دهن این ملت یه دستت درد نکنه نیست
عصبانی هم نشو .........
سوال کردم:دی

Moje RengeR
19-10-2006, 21:51
از عملی بودن این مدار به خودتون هیچ شکی راه ندین
قیمتش 2700 آخرش 3000 تومن البته با ترانس 24 وات
درمورد اینکه پرسیدید بااین مدار چند وات خوروجی میشه گرفت من تا24 وات الی 30وات شو دیدم
واز لینک زیرم میتو نید مشخصات2n3055رو دانلود کنید
2n3055 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سیس8
12-01-2016, 16:17
این همه طول کشید عضو شم
چرا مدار رو نمی تونم ببینم؟؟؟؟؟؟؟:n34: