PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كاربرد دكمه Scroll Lockچیست؟

sajjad kharrazi
15-10-2006, 12:02
کاربرد دکمه Scroll Lock چیست؟

Nutillus
16-10-2006, 08:51
قبلا توی dos برای فارسی تایپ کردن از این کلید استفاده می شد . ولی توی ویندوز فکر نمی کنم کاربردی داشته باشه

Captain Nemo
17-10-2006, 01:51
یکی به من گفت که وقتی که دو مونیتور رو یه کیس داریم (با استفاده از یه نوع سویچ میشه این کارو کرد) برای اینکه بتونیم بین مونیتورها سویچ کنیم از این کلید استفاده میکنیم.

BoomDoongDang
17-10-2006, 11:32
کلید Scroll Lock از زمان کیبودر های 83 کلیدی (83-key PC/XT) و بعد 84 کلیدی (84-key AT) کامپیوتر های IBM ، استفاده داشت .
بعد از اون در کیبورد های 101 کلیدی هم باقی موند .
در DOُS از ان کلید همون استفاده ای میشد که از اسمش مشخصه . یعنی وقتی اطلاعات زیادی روی Screen نمایش داده میشد و Screen خیلی سریع Scroll میشد، این کلید زده میشد تا Scroll موقتا متوقف بشه . در این حالت چراغش روشن میشد . بعد دوباره با زدن اون کلید و خاموش شدن چراغش ، Scroll ادامه پیدا میکرد. یک کاربر برای دیدن اطلاعات چند صفحه ای مجبور بود این کلید رو هی روشن و خاموش کنه :sad: (الان دیگه Scroll Bar داریم :laughing: )

بجز DOS ، اگه اشتباه نکنم ، در کامپیوتر های Main Frame که Unix داشتند از این کلید برای Scroll کردن Command line اسنفاده میشده یا شاید هم هنوز میشه (هر کی میدونه به من هم بگه :happy: )

تا جایی که میدونم این کلید الان انقدر ها هم به درد نخور نیست .
یک جایی خوندم که تو برنامه Excel هم ازش استفاده میشه (یعنی کلا در برنامه های Spread Sheet) . موقعی که این کلید روشن باشه و با کلیدهای حرکتی بالا و پایین بریم ، صفحه Scroll میشه ولی Active cell (خونه جاری) تغییری نمیکنه (این رو خودم امتحان نکردم)

خلاصه اینا !!!!!!! :blush:

خووووووب بییییییییید ؟!!!!؟؟؟

Programer
17-10-2006, 18:50
یه بار تو لینوکس دیدم که کار سویچ بین زبان ها رو میکرد اگه اشتباه نکنم لینوکس کارآمد بود
به نظر من میشه تو برنامه نویسی ازش مثل کلیدهای تابعی استفاده کرد

Nutillus
18-10-2006, 13:03
اره اون سوییچ اسمش Kvm البته بعضی از سوویچ هاخودشون کلید دارن بعضی ها هم با ترکیب کلید های کیبورد ... .

amirkayvan
23-10-2006, 09:52
البته تو اينترنت تو بعضي فرومها با فعال ويا غير فعال كردنش مي توانيم فارسي ويا انگليسي تايپ كنيم( براي ورود به فروم)