PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آخرين مصاحبه ي شهرام كاشاني با BBC PERSIN (حتمن بخونيد)

Ali_k
14-05-2005, 14:42
ملاقات با شهرام از روی آسفالت شروع شد و به شن ختم شد.

يعنی که از شاهراه گذشتيم تا به لب دريا رسيديم. برای ملاقات دم در خونه اش قرار گذاشتيم و من چمدون به دست رفتم دم تو پياده رو کنار خونه اش وايسادم. فوری همديگرو شناختيم! علت؟: من و شهرام تنها کسانی بوديم که روز آفتابی مشکی تنمون بود و کلاه پشمی رو سرمون. اين يعنی ايرانی و اين يعنی قراره که عکس بگيريم! شهرام هم برخلاف تصورم گفت: " چمدونتو بيار بذار خونه که سبک بشی! " ( آخه خواننده ها هميشه دوست دارن مخفی باشن و کسی خونه شونو شناسايی نکنه )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خلاصه از اول کار خوب جوش خورديم و بساط نهار و نسيم اقيانوس و ضبط صوت جور شد. ميون صحبتها از شايعات حرف زديم ( ازدواجش با دوست دخترش شايعه است! ) و آلبوم جديدش " خوشحالم "، ويدئوها و زندگی روزمره اش.

با شهرام و نويد ( مرسی عکس ) رفتيم بالای ايوون يک رستوران نشستيم و گل گفتيم و شنفتيم و کالری به خودمون اضافه کرديم!

ديگه مصاحبه ما از پشت ميز کشيد به پشت فرمون و بعد هم پشت نرده ايوون ! ( باورتون نمی شه عکسها رو نگاه کنين )

بهزاد: ما الان لب ساحل اقيانوس آرام نشستيم. مثل اينکه تازگی ها اينجا اومدی، نه؟

شهرام کاشانی: من دو سالی ميشه " سن ديگو " زندگی می کنم. اينجا تقريبا 120 مايل با لس آنجلس فاصله داره.

اتفاقاً يه چيز جالب بگم که ما شايد تنها کسانی باشيم که در اين هوای خوب کنار دريا، هم کلاه گذاشتيم و هم لباس مشکی پوشيديم!

اتفاقاً منم وقتی ديدم شما هم مشکی پوشيدی به همين موضوع فکر کردم!

آلبوم جديدت " خوشحالم " وارد بازار شده. اما متاسفانه قبل از اون چند تا از آهنگ هاش رو روی اينترنت گذاشته بودن!درسته.

دو تا از آهنگ های آلبوم به صورت ويدئو پخش شده بود و اونها هم از روی تلويزيون کپی گرفته بودن و روی اينترنت گذاشته بودن. ولی چند تا ديگه از آهنگ هام که به صورت " اتود " بودن يواشکی رفت روی اينترنت! نمی دونم بچه ها از کجا اين آهنگ ها رو پيدا می کنند! اما بدونند که ما زحمت زيادی برای ارائه اين کارها می کشيم و واقعاً درآمد خاصی برای ما و کمپانی وجود نداره و با اين کارشون همون چيز کوچيکی هم که وجود داره رو از بين می برن. اينجوری کار ما رو برای بيرون دادن آلبوم بعدی خيلی سخت می کنن!

درباره ساخت آلبوم " خوشحالم " برامون بگو.

ساخت آلبوم " خوشحالم " از حدود دو سال پيش شروع شد که من تازه به سن ديگو اومده بودم. دختر خانمی به نام " ترانه مکرم " که شعر می نويسد از ايران به من ايميل زد و گفت که من چند تا کار دارم و می خوام براتون بفرستم. من قبول کردم و او هم شعرها رو برام فرستاد. از چند تا از کار خيلی خوشم اومد و يکی از اونها رو به اسم " دروغه " خوندم. اين آهنگ رو در برنامه تلويزونی تپش اجرا کردم و خلاصه کار ساخت آلبوم " خوشحالم " از همون جا شروع شد.

بعد به دبی رفتم و با يکی از دوستان به نام " شهرام فرشيد " آشنا شدم. وقتی بيشتر با شخصيت همديگه آشنا شديم شروع کرديم به کار کردن.

اتفاقاً من متوجه شدم تو از جمله هنرمندهايی هستی که روی شخصيت افراد اهميت ميدن و خيلی مهمه که روحيت باهاش بخونه يا نه! راجع به عکس های روی آلبومت هم وقتی که داشتيم صحبت می کرديم، همين حرف رو زدی که با عکاس جور شدی و تونستی اين عکس ها رو بگيری.

درسته. راستی عکس ها رو آقای " سعيد نوشين فر " گرفته که سال های زياديه که کار عکاسی انجام ميده.

سابقه کاری تو به سالهای قبل يعنی دهه نود بر ميگرده. من خودم اولين بار تو رو در لندن ديدم و يادمه که اون زمان موهات بلند بود. اسم آلبوم اولت يادت مياد و اينکه چه سالی اون رو بيرون دادی؟

آلبوم K۱ در سال ۱۹۹۰ از شرکت پارس ويدئو اولين آلبوم من بود. ما اون موقع ها خيلی سختی کشيديم. الان هر کسی می تونه آلبومی بيرون نده ولی معروف بشه و ديگه اون دردسر قديم رو نداره. مثل خواننده ای به نام " دی جی مريم ". الان بچه ها با بودن اينترنت و برنامه های راديويی می تونن يک روزه صداشون رو به همه دنيا برسونن. ۱۵ سال پيش ما اين امکانات رو نداشتيم و سختی های زيادی کشيديم

يه يادی هم بکنيم از آلبوم قديمت " به کسی نگو " که من خيلی دوست داشتم دربارش باهات مصاحبه کنم و البته نشد. اما حالا که تير من به هدف خورده و پيش هم نشستيم دوست دارم درباره آهنگ " آفتاب " از اين آلبوم برامون بگی.

آلبوم " به کسی نگو " رو معمولاً به اسم آلبوم " نازی جون " ميشناسن. آهنگ " آفتاب " هم جزو آهنگ های رقصی و پاپی بود که برای خودش يک استيل و تنظيم نويی داشت. شعر و آهنگ " آفتاب " کار فريبرز حاج نبی و تنظيم قشنگ اون هم کار شوبرت آواکيان بود.

توی ويدئوی اين کار هم شما سوار اتوبوس قرمز دو طبقه، شبيه اتوبوس های های لندن هستين، درسته؟

آره. همه فکر کرده بودن که ما توی لندن بوديم. اما من اين اتوبوس رو در لس آنجلس کرايه کرده بودم!

فکر کنم بزودی داری ميری اروپا و کنسرت اجرا کنی، درسته؟

بله. سيزدهم ماه مه ( بيست و سوم ارديبهشت ) در آمستردام هلند برنامه دارم. بعد از اون هم ميرم به شهر کلن در آلمان.

مثل اينکه کلی دی جی هم اونجا باهات می زنن.

بله ما با دی جی ها روابطمون خوبه!

تيپ خودت هم مثل دی جی ها هست!

خوب پس اگه يه روزی کارمون به ورشکستگی خورد ميريم سراغ دی جی شدن!

برگرديم به آلبوم " خوشحالم " و آهنگ " دروغه ".

ترانه مکرم عزيز شعر اين آهنگ رو نوشته و دوست خوبم مهدی زنگنه آهنگ اون رو ساخته و شوبرت آواکيان هم تنظيم اون رو انجام داده.

چی شد از لس آنجلس به اينجا ( سن ديگو ) اومدی؟

من در لس آنجلس زياد از محيط کاری و هنری راضی نبودم. شايد اين به خاطر کارهای زيادی باشه که انجام ميدی و جوابی نمی گيری. ولی به هر حال من اين کار رو ۱۵ سال پيش شروع کردم. بعضی وقت هام کم ميارم و برای خودم سکوت می کنم. بعد دوباره سعی می کنم انرژی بگيرم و کارهای بهتری بکنم.

من قبل از اينکه به سن ديگو بيام، حدود هفت هشت ماه سعی کردم از برنامه های مختلف و کار خودم دوری کنم. به هر حال آلبوم آخرم " خوشحالم " هست و سعی می کنم در آينده کارهای بهتری هم به همين صورت بيرون بدم. همين جا قول ميدم در آلبوم بعديم برای تمام ايرانی ها يک مژده بسيار بزرگی دارم!
درباره دو تا " غ " صحبت کن. بگو وقتی غصه دار (۱) ميشی غذا (۲) کم می خوری يا زياد؟

من وقتی که غصه دار ميشم غذا نخورم هم چاق ميشم! من اصولاً می تونم در دو سه ماه ۱۵ تا ۲۰ کيلو لاغر کنم ولی خوب بعضی وقت هام آدم چاق ميشه ديگه!

ولی خوب توی محلی زندگی می کنی که همه ورزشکار هستند و بدن همه ورزشکاريه! پس اومدی اينجا که تحت کنترل اين حس عمومی باشی؟

دقيقاً. تحت کنترل حس مثبت! اينجا همه با هم خوب هستند و من از آب و هوای اينجا روحيه بسيار خوبی می گيرم. به قول معروف مغز من اينجا بيشتر کار می کنه!

خوب حالا درباره آهنگ " گريه تو در ميارم " صحبت کنيم. اول های اين آهنگ يه جوريه که انگار داره از توی راديو صدا در مياد! جريانش چيه؟

اتفاقاً يکی از بچه ها به من زنگ زده بود و داشت يک مقاله ای درباره همين آهنگ می نوشت و بهم گفت " وقتی اول اين آهنگ رو گوش داديم فکر کرديم اين آهنگ قديمی بوده و تو بازسازی کردی ". در صورتی که اصل ماجرا اينه که شهرام فرشيد وقتی اين آهنگ رو پشت تلفن من برای اولين بار می خوند، من اون رو از بلندگوی تلفنم ضبط کردم. بعداً توی ماشين که چند بار داشتم بهش گوش می کردم اين حس رو گرفتم که صدای خود شهرام رو اول آهنگ بذارم تا يک کار تازه ای بشه!

خيلی باحاله! پس اين صدای اول آهنگ، صدای شهرام فرشيده!

آره. صدای شهرام از بلندگوی تلفن خونه من!

شهرام، با آلبومت کلی ويدئو هم بيرون دادی، درسته؟

آره. من سه تا ويدئو از آلبوم جديدم آماده داشتم که به همراه آلبومم بيرون دادم.

بچه ها هميشه می پرسن چرا دخترهای ايرانی توی ويدئوهای تو نيستند و چرا هميشه دخترها بايد برقصند؟

من فکر کنم بهتره اين سوال رو از دخترهای ايرونی بپرسن که چرا توی ويدئوهای ايرونی نميان! من و خيلی از خواننده ها تا حالا ويدئوهايی هم داشتيم که توی اونها اصلاً دختری نبوده و به دل مردم هم نشسته. رقصنده دختر، رقصنده پسر، ماشين، استوديو و خونه قشنگ مثل آرايش کردن و زينت دادنه و اين ها فقط زينت و آرايش ويدئو هستند!

خودت بيشتر کدوم يکی از ويدئوهات رو دوست داری؟

" پات وای ميسم تا آخرش "

گفتی که چند روز ديگه در اروپا کنسرت داری. معمولاً از کی تمرين رو شروع می کنی؟

ما حدوداً از سه ماه قبل از اومدن آلبومم تمرين ها رو شروع کرديم و بچه ها الان آمادگی بسيار خوبی دارن. در سال نو چندين کنسرت داشتيم که خدا رو شکر همش خوب بود. کار جديدی که کرديم اين بوده که استيل گروه رو عوض کرديم و موزيکمون رو خيلی قوی تر کرديم. ديگه از اين به بعد مسئول صدای خودمون رو همراهمون می بريم و سعی می کنيم بيشتر تخصصی فکر کنيم.

لنز چشمهات رو هم می بری؟

اونها رو نه! من هميشه دوست داشتم کارهای جديدم با کارهای قبلی يک فرقی داشته باشه و بعضی وقت هام دوست دارم در هر آلبومی قيافم رو عوض کنم! در اين آلبومم سعی کردم رنگ چشمهام رو عوض کنم و خاکستری کنم! البته اين رنگ چشم به صورت طبيعی وجود نداره اما من يک رنگی رو انتخاب کردم که بچه ها بفهمن لنزه!

درباره کارهای آلبوم جديدت فکر کنم اکثر شعرها از شهرام فرشيده و تنظيم شوبرت آواکيان و بيشتر آهنگ هام ساخته خودته، درسته؟

ما در اين آلبوم همه با هم کار کرديم چون اين يک کار گروهی هست. مثلاً من به شهرام زنگ زدم و سوژه " گريه ات رو در ميارم " رو گفتم و اون هم شعر قشنگی براش درست کرد. اين کارها معمولاً به صورت گروهی انجام ميشه. توی کار خيلی وقت ها شعر رو عوض می کنيم، آهنگ رو عوض می کنيم و خلاصه با دعوا و کتک ( با لبخند ) آهنگ ها درست ميشه.

فکر می کنی محيط جايی که الان داری زندگی می کنی چقدر توی روحيه تو کمک می کنه و کلاً برامون بگو روزها چيکار می کنی؟

من خودم فکر می کنم برای آينده نزديک من خيلی مثبت هست. من خيلی احتياج به آرامش داشتم و تصميم گرفتم که بيام و در اينجا زندگی کنم. من آدم سحرخيزی هستم و روزها زود از خواب بلند ميشم. چون اينجا کار دارم و بايد به همه اين کارها رسيدگی کنم. خيلی ساعت ها پشت کامپيوترم هستم و به کارهای آهنگ های جديدم می رسم. از همين جا از دوستان دعوت می کنم که به وب سايت من به آدرس زير بيان:

بچه ها بهت ايميل هم می تونن بزنند؟

بله، صد در صد.

همه ايميل ها رو وقت می کنی بخونی؟

آره. من همه ايميل ها رو می خونم. اما جواب دادن به همه اونها آسون نيست. مثلاً من در روز ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تا ايميل می گيرم! در طول هفته می شينم و همه اونها رو می خونم.

شهرام جان خيلی ممنون که با ما بودی.

ممنون. از همين جا هم دوست دارم از همه طرفدارهای بی بی سی تشکر کنم که اون رو هميشه حمايت کردند و همين طور از شما که در همه اين سال ها من رو حمايت کردين. آخر سر بگم که من هميشه سعی می کنم آلبوم هام شبيه هم نباشن. از همين جا هم قول ميدم که آلبوم آينده من اصلاً شبيه آلبوم " خوشحالم " نخواهد بود!
[/img]تمام مطالب عين بي بي سي پرژن است