PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روشهاي جهت يابي

bb
06-10-2006, 07:48
روشهاي جهت يابي

الف – در روز

•بوسيله ساعت مچي و خورشيد

•بوسيله سايه چوب

ب – در شب

•بوسيله ستاره قطبي

•بوسيله هلال ماه

به وسيله ساعت مچي و خورشيد

•در هنگام روز ساعت را به طور افقي بگيريد.

•عقربه ساعت شمار را به طرف خورشيد اشاره دهيد.

•نيمساز زاويه بين عقربه ساعت شمار و علامت ساعت دوازده جنوب را نشان خواهد داد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به وسيله سايه چوب

•يك ميله چوبي يا فلزي را به طور عمودي در زمين قرار مي دهيم.

•نوك سايه ميله چوبي را علامت مي گذاريم

•پس از مدتي نوك سايه ميله چوبي را كه تغيير كرده است علامت گذاري مي كنيم.

•به وسيله خطي اين دو نقطه را در روي زمين به هم وصل مي كنيم .

•اگر خطي بر اين خط عمود كنيم جهت شمال و جنوب را براي ما مشخص مي كند.

نكته

•زمين دور محوري فرضي كه از شمال و جنوب اين كره بزرگ مي گذرد مي چرخد.

•اين چرخش زمين موجب مي شود كه ما تصور كنيم ستارگان جاي خود را در آسمان تغيير مي دهند.

•تنها يك ستاره وجود دارد كه جاي آن در آسمان ثابت مي باشد به نام ستاره قطبي.

•اگر بتوانيـم اين ستــاره ثــابت وغير متحرك را در آسمان پيدا كنيم و رو به آن بـايستيم درسـت به سمت شمال ايستاده ايم.

پيدا نمودن شمال حقيقي توسط ستاره ها

•در هنگام شب كه آسمـان صـاف است از يـك مجمــوعـه هفـت ستــاره اي بـه نـــام دب اكبر ( خرس بزرگ ) استفاده مي كنيم. شكل اين هفت ستاره به صورت يك ملاقه است كه هـر گاه فاصله دو ستاره سر آن را پنج برابر امتـداد دهيم به ستاره قطبي مي رسيم كه خود ابتـداي هفت ستاره دب اصغر ( خرس كوچك) است.

به وسيله هلال ماه

•هميشه هـلال ماه در نيمـه اول ماه تحدبش ( برجستگي ) آن به سمـت غرب و در نيمه دوم ماه به سمت شرق مي باشد.

•طول آن بر حسب فاصله ها در روي زمـين مشخص مي شود.

Dr.Adeli
21-10-2006, 01:03
در مورد روش خزه ننوشتن bb

فکر کنید اصلاً از جهت یابی چیزی نمی دونین، با خودتون فکر کنین خزه ها کجاها دوست دارن رشد کنن!!!
بعد هم یادتون بیاد که تو ایران سایه ها همیشه به سمت شمال تشکیل میشه(چون در نیمکره شمالی هستیم)

حالا راحت بگین شمال و جنوب کجاست!

اگه یه تنه درختان بریده شده دیدیم اول به خطوط درخت نگاه می‌کنیم هرجا که فاصله خطوط به هم نزدیک باشد سمت شمال و هرجا که فاصله خطوط از هم دور باشد سمت جنوب را نسان می‌دهد.

روشهاي جهت يابي

به وسيله هلال ماه

•هميشه هـلال ماه در نيمـه اول ماه تحدبش ( برجستگي ) آن به سمـت غرب و در نيمه دوم ماه به سمت شرق مي باشد.

•طول آن بر حسب فاصله ها در روي زمـين مشخص مي شود.

اگه یادمون نیاد که اون روز چندم برجه چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :blink: :blink:

اگه یادمون نیومد در نیمه اول هستیم یا نیمه دوم دوطرف ماه را از بالا به پایین وصل میکنیم اگه حرف p شد نیمه اول و اگر حرف q شد نیمه دوم هستش ;) .

یادتون باشه روش ساعت تو نیمکره جنوبی شمال رو نشون میده
و یادتون باشه که سایه عقربه ساعت شمار باید به زیر خودش بره

البته از قبرستون هم میشه یه جورهایی استفاده کرد!(رو به قبله!!!)

ويرايش: لطفا پستهاي پشت سر هم رو در يك پست ارسال كنيد.

mercedes
30-10-2006, 21:30
یه روش دیگه هم هست اینطوری که سر یه سوزن رو به آهن ربا مالش بدین و توی یه جسم مثلا چوب پنبه که روی آب شناور باشه فرو کنید سر سوزن رو به شمال میچرخه

Sherpa
26-12-2006, 21:14
سلام

دوستان یه سئوال دارم . مایلم جهت یابی با استفاده از سایه را با این فرض( روش) بدونم :
فرض کنید یک میله ( مثلا به ارتفاع یک متر ) بصورت عمودی روی زمین نصب شده
آیا سایه آن در زمان ظهر (شرعی) جهت دقیق شمال را نشون میده و یا در ساعت دیگری این اتفاق میفته ؟

موفق باشید

Renjer Babi
26-12-2006, 23:14
سلام

دوستان یه سئوال دارم . مایلم جهت یابی با استفاده از سایه را با این فرض( روش) بدونم :
فرض کنید یک میله ( مثلا به ارتفاع یک متر ) بصورت عمودی روی زمین نصب شده
آیا سایه آن در زمان ظهر (شرعی) جهت دقیق شمال را نشون میده و یا در ساعت دیگری این اتفاق میفته ؟

موفق باشید
سلام

انواع زیادی داریم من یه مختصر توضیح میدم اگه متوجه نشدی بپرس راهنماییت میکنیم»»»»»»

فرض کن وسط یه بیابون گیر کردی اونوقت نیاز به دانستن جهت ها داری تا به مقصدت برسی.

در این موقع اولین چیزی که باید دنبالش بگردی یه چوب تقریبا صاف هست. نیم متر باشه کافی هست.

توجه کن که باید آفتاب وجود داشته باشه........

شما چوب رو تقریبا به طور عمودی در زمین فرو میکنی.بعد میبینی یه سایه ایجاد میشه.انتهای سایه رو یه دونه سنگ بزار .حدود 20 دقیقه منتظر بمون.میبینی که سایه جابجا شده ، بعد انتهای سایه دوم رو هم یه سنگ دیگه بزار .

امتداد این دو سایه رو با خطی به هم وصل کن.در این لحظه پنجه پای چپــت رو روی علامت اول و پای راستت رو روی علامت دوم بزار به گونه ای که چوب پشت سرت قرار بگیره.در این حالت سمت روبروی شما شمال است.

این روش ابتدایی هست به تبع دقت زیادی نخواهد داشت . ولی برای پیدا کردن مسیرت می تونه کمکت کنه.

ممنون

Sherpa
27-12-2006, 00:40
سلام
انواع زیادی داریم من یه مختصر توضیح میدم اگه متوجه نشدی بپرس راهنماییت میکنیم»»»»»»
فرض کن وسط یه بیابون گیر کردی اونوقت نیاز به دانستن جهت ها داری تا به مقصدت برسی.
در این موقع اولین چیزی که باید دنبالش بگردی یه چوب تقریبا صاف هست. نیم متر باشه کافی هست.
توجه کن که باید آفتاب وجود داشته باشه........
شما چوب رو تقریبا به طور عمودی در زمین فرو میکنی.بعد میبینی یه سایه ایجاد میشه.انتهای سایه رو یه دونه سنگ بزار .حدود 20 دقیقه منتظر بمون.میبینی که سایه جابجا شده ، بعد انتهای سایه دوم رو هم یه سنگ دیگه بزار .امتداد این دو سایه رو با خطی به هم وصل کن.در این لحظه پنجه پای چپــت رو روی علامت اول و پای راستت رو روی علامت دوم بزار به گونه ای که چوب پشت سرت قرار بگیره.در این حالت سمت روبروی شما شمال است.
این روش ابتدایی هست به تبع دقت زیادی نخواهد داشت . ولی برای پیدا کردن مسیرت می تونه کمکت کنه.
ممنون
]

سلام

دوست عزیز ممنونم که وقت گذاشتی و ما را شرمنده کردی .
این روشی که نوشتی برای من جدید و جالب و یاد آور روشی بود که با ساعت عقربه ای و نیمساز زاویه های عقربه آن انجام میدهند . اما سئوال من بعبارت دیگه اینه آیا راس ساعت خاصی سایه یک میله عمودی جهت شمال را نشون میده ؟ و آیا این ساعت( زمان ) ظهر شرعیه یا وقت دیگریست ؟

با تشکر

Sherpa
27-12-2006, 01:06
جالبه سئوال منتقل شد به اینجا مطالب جالبی هم توی این تاپیک دیدیم !

chista
27-12-2006, 12:11
واقعا ممنون من خیلی وقت پیش (زمان کودکی) این روش ساعت رو شنیده بودم ولی یادم نبود گه گاهی آدم توی این فیلمهای اونور آبی میبینه که مثلا توی یه بیابون گم شدن ملت و به راحتی راهشونو پیدا میکنن من شنیدم که این چیز ها رو تو دبستان بهشون یاد میدن ولی تو دبستان ما که خبری نبود:sad: :blink: واقعا دست دوستان درد نکنه من فکر میکنم واسه من زشت بود توی این سن و سال این روشهای ساده رو بلد نباشم:blush: :biggrin:

مرتضی nvcd
28-12-2006, 10:02
سلام

از روش های باحالی استفاده می کنید .حالا اگر اون روز هوا ابری بودچکار کنیم؟

تازه بارون می اومد و شما توی یه جنگل هم نبودین.

منظورم این نیست که موضوع رو پیچ بدم واقعا اگه این اتفاق بیافته (که افتاد)چی کار باید کرد.

برای من اتفاق افتاد (توی روستایی توی شمال)البته ما اونجا درختی که خز داشته باشه پیدا نکردیم ولی با استفاده

از مسیر رود خانه و شیب مکانی که گم شده بودیم و یه سری اطلاعات قبلی از محل تونستیم نجات پیدا کنیم

بهر حال راههای دیگری شما می شناسید؟؟؟

محمد گل
29-12-2006, 03:37
سلام
جالب بود .
همیشه از این کارا کن .

Babak
29-12-2006, 14:05
سلام

دوست عزیز ممنونم که وقت گذاشتی و ما را شرمنده کردی .
این روشی که نوشتی برای من جدید و جالب و یاد آور روشی بود که با ساعت عقربه ای و نیمساز زاویه های عقربه آن انجام میدهند . اما سئوال من بعبارت دیگه اینه آیا راس ساعت خاصی سایه یک میله عمودی جهت شمال را نشون میده ؟ و آیا این ساعت( زمان ) ظهر شرعیه یا وقت دیگریست ؟

با تشکر

اين رو جمع کنيد با پاسخی که بابی جان دادن
در نيمکره شمالی ( خارج از منطقه استوايي بين مدار رأس السرطان و رأس الجدی ) در نيمروز ( ظهر شرعی ) خورشيد در سمت الرأس ( بالای سر ) قرار ميگيره در همين لحظه که سايه به کوتاه ترين اندازه ( طول ) ميرسه به سمت شمال اشاره ميکنه
در نيمکره جنوبی برعکس سايه به سمت جنوب اشاره ميکنه

نشانگر رو بطور عمودی نصب ميکنيم
از صبح تا غروب مسير سايه رو رسم ميکنيم
يک نيم بيضی به دست مياد ميانه اين کمان ( نزديکترين بخش کمان به شاخص ) رو با يک خط به شاخص وصل ميکنيم اين خط در امتداد جنوب شمال قرار ميگيره با دقت بالا

Sherpa
29-12-2006, 15:22
اين رو جمع کنيد با پاسخی که بابی جان دادن
در نيمکره شمالی ( خارج از منطقه استوايي بين مدار رأس السرطان و رأس الجدی ) در نيمروز ( ظهر شرعی ) خورشيد در سمت الرأس ( بالای سر ) قرار ميگيره در همين لحظه که سايه به کوتاه ترين اندازه ( طول ) ميرسه به سمت شمال اشاره ميکنه در نيمکره جنوبی برعکس سايه به سمت جنوب اشاره ميکنه
نشانگر رو بطور عمودی نصب ميکنيم از صبح تا غروب مسير سايه رو رسم ميکنيم
يک نيم بيضی به دست مياد ميانه اين کمان ( نزديکترين بخش کمان به شاخص ) رو با يک خط به شاخص وصل ميکنيم اين خط در امتداد جنوب شمال قرار ميگيره با دقت بالا

سلام

با تشکر از شما دوست عزیز.
آیا ممکنه گفته شما را به اینصورت و بزبان ساده تری بیان کنیم ؟!
هنگام ظهر شرعی ( تهران) سایه شاخص دقیقا سمت شمال را نشون میده !
چون بگفته شما در این ساعت طول شاخص کوتاه ترینه ! و آیا بازهم نیازی به رسم نيم بيضی داریم ؟

موفق باشی

Babak
30-12-2006, 14:27
سلام

با تشکر از شما دوست عزیز.
آیا ممکنه گفته شما را به اینصورت و بزبان ساده تری بیان کنیم ؟!
هنگام ظهر شرعی ( تهران) سایه شاخص دقیقا سمت شمال را نشون میده !
چون بگفته شما در این ساعت طول شاخص کوتاه ترینه ! و آیا بازهم نیازی به رسم نيم بيضی داریم ؟

موفق باشی

بله
البته با توجه به اين نکته که شاخص قطب جغرافيايي زمين رو نشون ميده نه قطب مغناطيسی زمين رو

Sherpa
30-12-2006, 16:33
بله . البته با توجه به اين نکته که شاخص قطب جغرافيايي زمين رو نشون ميده نه قطب مغناطيسی زمين رو

دوست عزیز ممنون

در این شکل خط قرمز شاخص مغناطیسه درسته ؟
و لطفا بگید اون شاخصی که توی نقشه شهر ها معمولا استفاده میشه کدامه ؟
جغرافیایی یا مغناطیسی ؟

موفق باشی

Sherpa
30-12-2006, 17:02
با اجازه یه سئوال دیگه هم بپرسم !
سایه شاخص هر درجه را در چه مدت طی میکنه ؟
بعبارت دیگه اون 11.5 درجه از نظر زمانی چند دقیقه میشه ؟
(با حساب من 46 دقیقه میشه درسته ؟!)

با تشکر

Babak
30-12-2006, 17:27
بله خط قرمز قطب مغناطيسی زمينه
با کمی ترديد ميگم نقشه شهر ها رو بر مبنای قطب جغرافيايي رسم ميکنند چون قطب مغناطيسی زمين به سرعت ( در مقياس زمين شناسی ) حرکت ميکنه و نميشه بر مبنای اون نقشه ها رو ترسيم کرد
سايه هر درجه رو تقريباً در 4 دقيقه طی ميکنه به اين دليل ميگم تقريباً چون سرعت گردش زمين به دور خورشيد طبق قانن کپلر متغيره در زمستان ها سريع تر و در تابستان ها آهسته تر البته در اين مقياس فکر نميکنم چندان محسوس باشه

Sherpa
31-12-2006, 00:44
بله خط قرمز قطب مغناطيسی زمينه
با کمی ترديد ميگم نقشه شهر ها رو بر مبنای قطب جغرافيايي رسم ميکنند چون قطب مغناطيسی زمين به سرعت ( در مقياس زمين شناسی ) حرکت ميکنه و نميشه بر مبنای اون نقشه ها رو ترسيم کرد
سايه هر درجه رو تقريباً در 4 دقيقه طی ميکنه به اين دليل ميگم تقريباً چون سرعت گردش زمين به دور خورشيد طبق قانن کپلر متغيره در زمستان ها سريع تر و در تابستان ها آهسته تر البته در اين مقياس فکر نميکنم چندان محسوس باشه

ممنون . من هم همون 4 دقيقه را منظور كرده ام .
با اين توصيف آيا ميتونيم بگيم كه سايه شاخص
46 دقيقه قبل از اذان ظهر بسمت شمال مغناطيسي
و موقع اذان ظهر بسمت شمال جغرافيايي است ؟!
كه در اينصورت اين يه روش نسبتا دقيقي ميتونه باشه !

با تشكر