PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : صفحه بندي - صفحه آرايي

iAR11
02-10-2006, 21:30
سلام. من اين تايپيك رو براي همه صفحه بندها و صفحه آراها درست كردم تا اطلاعات و تجربياتمون و رد و بدل كنيم و از هم چيز ياد بگيريم فرقي هم نداره با چه نرم افزاري اين كار رو مي كنيد ولي اين ديزاين در الويت هستش...

jia
29-10-2007, 15:19
سلام.پس چرا اینجا هیچ خبری نیست؟من کلی سوال صفحه بندی داشتم و هم میتونستم جواب سوالاتونو تا حدودی که بلدم بدم.پس چی شد؟تاپیکتون که خالیه.:18:

jia
24-12-2007, 14:26
سلام.از این به بعد اینجا ایندیزاین یاد میدم.
سوال داشتید بپرسید.در حد توانم و تا جایی که بلد باشم جواب میدم.:31:

jia
24-12-2007, 15:38
درست كردن يك فايل صحيح

1-Number of Pages

شما در اين قسمت تعداد صفحاتي كه نياز داريد كه آن را صفحه آرايي كنيد را وارد ميكنيد در ضمن احيانا بعدا تعداد صفحاتتان زياد تر شد نيز ميتونيد اضافه كنيد پس نيازي نيست دقيق تعداد صفحاتي كه نياز داريد رو الان وارد كنيد

2-Facing Page & Master Text Frame
Facing Page يعني صفحات شما دقيق بغل همديگر باشد يا نه
Master Text Frame هم يعني صفحات شما تك تك باشد

3-Page Size
Page Size هم آنچه كه اسمش پيداست سايز كتابتان مي باشد
توجه ( شما بايد دقيقا سايزي كه قرار است چاپ بشه + حاشيه هاي اطراف ) رو اينجا وارد كنيد

4-Orientation&Binding
با Orientition شما ميتونيد طوري تنظيم كنيد كه صفحات شما بصورت عمودي باشد يا افقي
با Binding شما ميتونيد طوري تنظيم كنيد كه صفحات شما بصورت راست به چپ باشد يا چپ با راست
توجه ( اگر كتاب شما فارسي مي باشد حتما بايد گزينه راست به چپ را انتخاب نماييد )

Columns-5
شما در اين قسمت مشخص ميكنيد كه صفحات شما به چند قسمت تبديل بشه
به عنوان مثال من 4 قسمت ميكنيم

6-Gutter
شما دقيق در اين قسمت مشخص ميكنيد كه فاصله بين هر Columns چقدر مي باشد

7-Margins

Margin در حقيقت به معني حاشيه مي باشد شما در اين قسمات ميتوانيد حاشه مورد نظرتون كه قصد داريد از اون بعدش كات بشه رو مشخص ميكنيد
Top به معناي بالا مي باشد
Buttom هم پايين
Inside هم داخل
Outside هم داخل

منبع:گرافيك پلانت

jia
24-12-2007, 15:40
-Facing Page & Master Text Frame
Master Text Frame هم يعني صفحات شما تك تك باشد

2-Facing Page & Master Text Frame

Master Text Frame هم يعني یه فریم متن به اندازه خود صفحات تو هر صفحه ایجاد شه

jia
24-12-2007, 15:45
کاربرد master ها در ایندیزاین

باید بگم جدای از یک مستر ساده ، سند شما میتونه حاوی چندین master page در هر زمان و هر جائی از سند شما باشه.
بعد از ساختن یک صفحه مستر ساده در آموزش قبل(B-master) من یه مستر جدید به نام C-master اضافه می کنم. در C-master یک مستطیل با رنگ متفاوت (نارنجی) به همراه strok قرار میدم(مثل شکل زیر).

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا سند شما حاوی سه تاmaster page هست (A-B-C).
حالا می تونید هر مستری که نیاز داشتید به صفحتون apply یا drag\drop کنید.
در شکل زیر من C-master رو در صفحه 3 اعمال می کنم (این صفحه قبلا حاوی B-master بود).

شما می تونید از master page ها برای ساختن صفحات جدید در سندتون استفاده کنید.
یک master page رو در هر جائی از پالت pages که میخواهید drag/drop کنید(من C-master رو انتخاب کردم)

یک صفحه جدید که حاوی C-master هست به انتهای سند اضافه میشه...

صفحه مستر رو قبل از صفحات رو در رو (facing page ) درگ کنید...

مستر صفحه 2 تغییر میکنه مثل شکل زیر.

صفحه مستر رو می تونید بعد از صفحات رو در رو (شکل 1) یا بین دو صفحه (شکل 2 ) درگ کنید.

Maysam-BFU
24-12-2007, 22:10
دوست عزیز ( jia ) ممنون از مطالب خوبت.

ادامه بده...

jia
24-12-2007, 23:39
معرفي منو Tools

پس از اجرای In design از منوی فایل گزینهNew وبعد Document را انتخاب کنید.
صفحه جدیدی مانند شکل زیر مشاهده می کنید،در این تصویر 1تعداد صفحات -2اندازه صفحه-3 تعداد ستون -4فاصله متن از بالا،5-پایین،-6عطف و 7-برش را مشخص می کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 680 در 395 پيکسل و حجم آن 52 کيلوبايت است.

در صفحه باز شده جدید شما می توانید منوها،پنجره هاو نوار ابزار برنامه را مشاهده کنید.

Tools
منوی tools شامل ابزار های کاربردی در برنامه In designمیباشد که به شرح هر یک می پردازیم.

1-‌ابزار Move: ابزار جابجایی و انتخاب کلی
2-‌ابزار Direct selection برای جابجایی و انتخاب جزئی
3-‌Pen tools: ایجاد منحنی
4-‌Type:ایجاد متن
5-‌Pencil:ابزار مداد
6-‌Line: کشیدن خطوط مستقیم و کج
7-‌Frame tools: کشیدن قاب برای عکس
8-‌Rectangle: کشیدن مربع،مستطیل،بیضی و ...
9-‌ ساختن دکمه (وب)
10- قیچی
11-Rotate: چرخیدن متن و عکس
12-Scales : برای ایجاد حالت به پرسپكتيو
13-شیب رنگ
14- کوچک و بزرگ کردن قاب همراه با عکس
15-Note: ابزاري براي نوشتن توضيح براي مطالب
16-Eye dropper:قطره چکان : برای برداشتن رنگ
17- دست (براي رفتن به قسمت هاي مختلف صفحه )
18-ذره بین (زوم كردن مثبت و منفي)

نکته اضافه: با انتخاب هر گزینه تنظیمات مربوط به هر قسمت در نوار بالای برنامه مشخص میشود.

منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

jia
24-12-2007, 23:44
دریافت فایل PDF آموزش InDesign به زبان فارسی

دوستانی که علاقه مند به کار با نرم افزار InDesign هستند می توانند فایل PDF آموزش این برنامه را از سایت زیر دانلود کنند .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

jia
24-12-2007, 23:51
در مورد BLEED:
مربوط به حاشيه گذاري هست . منتهي یکی از انواع حاشیه های اطراف کار شما و نوعی از حاشیه که لب بر مي شه و مربوط به طرح شما قبل از برش هست.همانطور كه مي دونيد ممکنه كار شما بر روي ورق هاي بزرگتر ي چاپ بشه که با توجه به اندازه كار ، پليت و دستگاه چاپ يا قالب و نوع صحافی و غیره باید یک سری حاشیه ها برای کار شما در نظر گرفت . به همین خاطر هم می گن كار شما دو تا اندازه داره اندازه قبل از برش و بعد از برش یا قبل از چاپ و بعد از چاپ و غیره ... .

بلیید نوعی از حاشیه هست که اونرو بعد از لب های اصلی کار اضافه می کنن. منتهی این حاشیه سفید نیست و در واقع با بزرگ تر شدن حواشی کار شما ایجاد شده . اما چرا این حاشیه رو می گذارند ؟ این فاصله رو عموما برای از بین بردن خطا های رایج برش یا قالب زدن اضافه می کنن اما خوب بسته به نوع فرآیند چاپ ممکنه دلایل دیگه هم داشته باشه. عموما وقتی که یک تصویر یا سطح رنگ در طرح شما به لبه صفحه چسبیده باشه. ممکنه هنگام برش خوردن برش یا قالب زنی خطا داشته باشه و اطراف کار شما سفیدک بزنه بنابراین حواشی اون صفحه رو کمی گسترش می دن تا هنگام برش خوردن اگه خطایی بوده لب کار یکدست بدون زایده باشه .

دقت کنید که همیشه اگر لازم بود حاشیه بلیید رو اضافه می کنید و البته اول حتما باید خط برش برای تعیین اندازه نهایی صفحه ای که برش می خوره بگذارید که این می شه مبنای برش از اون خط برش ها وحاشیه ها ی اضافی (بلیید ) هم در واقع واسه جبران عدم دقت یا کاربرد های تولیدی هستند که در نهایت برش خواهند خورد. اگر کار قالب زنی می شه و ممکن هم نیست از خط برش استفاده کرد باید اندازه قالب به اندازه نهایی شما ( یعنی اندازه قبل از حاشیه گذاری ) باشه.

اما توجه كنيد كه اين قضيه بلييد فقط نوعی از حواشی چسبیده به حاشیه های تصویر دار ( حالا هر نوع تصویری) کار شما هست و با مساله مربوط به انواع دیگه حاشیه ها مثل حاشیه های داخلی و قبل از خط برش یا ایجاد حاشیه برای لب پنچه ها و موارد مشابه اون فرق مي كنه و خود اين اندازه ها هم بايد در حده استاندارد در نظر گرفته بشه ‌ . از لبه اندازه نهایی کار یعنی از خط برش شما كه همون اندازه بعد از برش هست ( در روش افست ) عموما سه تا فاصله هست .

اول :همون بليد ( اگر لازم هست باشه ) بعد از خط برش ها یا اگر خط برش نمی شه استفاده کرده تا نيم يا يك يا يك و نيم سانت ( بنا به ضرورت و نوع کار متغیر هست)از حاشیه نهایی کار . /335
دوم : خط فاصله لب پنجه ماشين چاپ كه (ورق كاغذ رو مي گيره مي كشه تو ماشین چاپ) بعد از بلييد (اگر هست ) و البته از حاشیه ورقی ( یا ورق کلی یا صفحه چاپ شده ) که میره داخل دستگاه های چاپ و صحافی در نظر مي گيرن و به اون Gripper margin مي گن

سوم : فاصله خط سيلندر كه به اون cylinder line مي گن برای ورقی که داخل دستگاه چاپ افست می شه که اون رو هم برای حاشیه های چاپ نشدنی زینک که باید واسه بسته شدن به دستگاه سوراخ بشه در نظر می گیرن .
توجه كنين كه اين موارد در مورد چاپ افست بود و ممكنه در مورد بعضي روش هاي چاپي فرق بكنه .

و اما در مورد Slug :
این اصطلاح معانی مختلفی داره. اما در نشر رومیزی و چاپ که موضوع بحث ما هستند به معانی زیر هست:
1. در نشر رومیزی : slug یعنی شماره گذاری یا کد گذاری و مفهومش این هست که شما یک سری اطلاعات مختصری رو در خارج از محدوده ای که فضای چاپ شما هست قرار بدی. در واقع این اطلاعات از جمله اسم، تاریخ یا هر عنوان مختصر دیگه حاوی اطلاعات راهنما در مراحل مختلف طراحی و تولید هست که شما می تونی در خارج از محدوده چاپ صفحه خودت قرارش بدی حالا یا بصورت دیجیتالی یا حتی دست نویس. البته همونطور که واضح هست این اطلاعات چاپ نمی شن و صرفا جهت شناسایی یا پی گیری کار مورد استفاده قرار می گیرند.
2. اما در چاپ: slug اصطلاحی هست که در حروف چینی با استفاده از حروف برجسته سربی به کار می رفته.

در این حال به فضایی که توسط یک سطر از حروف چاپی اشغال می شد slug گفته می شده./335

jia
25-12-2007, 00:00
پروفایلهای رنگ در خروجی Pdf

jia
25-12-2007, 00:03
آموزش :: نحوه استايل بندي در اينديزاين ::
در اين آموزش شما نحوه استايل بندي در اينديزاين رو ياد مي گيريد...

استایل بندی هم ... کاربردش اینه که مثلا شما یه استایل متن یه استایل سوتیتر یه استایل تیتر و . ... تعریف میکنی .
بعد هر جا که بهش نیاز داشته باشی کافیه رو استایل مورد نظر بزنی تا متن به همون سبک در بیاد ...

براي شروع دكمه Shift +F11 رو مي زنيم
بعد براي ايجاد يك استايل جديد روي دكمه باز شونده كليك مي كنيم و گزينه اول رو انتخاب مي كنيم

در پنجره باز شونده تنضيمات زير رو بايد انجام بدين ، دقت كنيد سمت چپ تعداد تنظيمات و سمت راست
تنظيمات مربوط به اون قسمت هست.
توجه: در قسمت Shortcut بايد از دكمه هاي تركيبي Ctrl +يكي از اعداد 1 تا 9 استفاده كنيد.

بعد انتخاب درست تنظيمات پنجره دوم رو درست مي كنيم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 688 در 388 پيکسل و حجم آن 80 کيلوبايت است.

حالا مي رسيم به تنظيمات پنجره چهارم كه تو اينديزاين ME فعال هست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 691 در 391 پيکسل و حجم آن 82 کيلوبايت است.

تنضيمات پنجره پنجم هم مربوط به تنظيمات رنگ متن مي باشد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اين تصوير از اندازه واقعي خود کوچکتر نمايش داده مي شود. براي ديدن اين تصوير در اندازه واقعي اينجا را کليک کنيد. اندازه واقعي اين تصوير 672 در 389 پيکسل و حجم آن 67 کيلوبايت است.

توضيحات اضافه: 3 پنجره آخر مربوط به تنظيمات اضافه متن هست كه شامل تنظيمات اضافه خطوط زير متن و نحوه قرار گيري اونها هست ...
پنجره سوم هم مربوط به چرخيدگي متن و زاويه متن هست

وقتي تمام استايل هايي كه لازم داريم رو ساختيم شروع مي كنيم به كار و در جاي مناسب از هر كدوم استفاده مي كنيم
دقت كنيد تمام دكمه هاي ميانبر كه ساخته شده هم نمايش داده ميشه براي راحتي كار ....

jia
25-12-2007, 00:04
ساختن يك كتابخانه مجهز در in desigm!
ساختن یک کتابخانه مجهز!

زمانی که شما برای صفحه ارایی یک مجله به اشیا و گرادنیت های تکراری احتیاج دارید ، بهترین کار بری در دسترس بودن این اشیا داشتن یک کتابخانه (Library) می باشد.
برای ایجاد یک کتابخانه گزینه زیر را اجرا کنیدFile>New>Library

یک پنجره با عنوان (library)باز می شود که شما با گرفتن اشیاء مورد نظر و کشیدن به داخل این پنجره می توانید،تمام اشیا را به طور منظم و در دسترس داشته باشید.

همچنین شما می توانید کتابخانه خود را ذخیره کرده و در موراد گوناگون از ان استفاده لازم را ببرید.
در منوی باز شونده پنجره library می توانید نحوه چینش و دسته بندی کتابخانه را ببینید همچنین اضافه کردن یک شئ جدید یا پاک کردن ان.

jia
25-12-2007, 00:15
گرید بندی

در اینجا به معنی قرار دادن تصاویر و اشکال به صورت سیستماتیک هست . یعنی به زبان خیلی ساده گرید بندی یعنی این که چی کجا باشه و چه طور . منتها این بر اساس یه سری اصول هست . حالا این اصول می تونن بر گرفته از اصول ریاضی برگرفته از طبیعت یا عرف یا حتی ایده های شخصی باشن . اما اصول هستند یعنی چهار چوب هایی هستند که در نهایت باعث می شن اونچه که مخاطب ما می بینه گیج کننده نباشه و متوجه پیام مورد نظره ما بشه . پس در اینجا وقتی ما می یایم از اصولی که ناشی از مثلا محاسبات منطقی ریاضی هستند استفاده می کنیم شانس فهمیده شدن معانی مورد نظره ما خیلی بیشتره تا وقتی که می یایم از اصول شخصی استفاده می کنیم .
اما گرید بندی در صفحه آرایی چی هست :
حب گرید بندی یعنی این که ما یه نظمی به مطالب و تصاویر یک صفحه بدیم . حالا این گاهی یه صفحه کتاب هست گاهی یه صفحه بروشور. مهم اینه که مامی خوایم یه نظمی بدیم . مثلا من دلم می خواد با فونت 18 مطالب تایپ بشه از کنار صفحه نیم سانت فاصله ، شماره صفحات وسطه کتاب و فاصله سطر ها نیم سانت ....! خوب این اصوله منه و لطفا به من نگین دیونه ! چون من نیستم اما منظورم اینه که به شما بفهمونم اگر به دست راست می گیم ،راست این به خاطره اینه که یه قرار داد باشه واسه ایجاد یه نظم . حالا اگه من یه نظم جدیدی ایجاد می کنم باید هر چی که هست در نهایت به خونده شدن مطالب درک اونها و تصاویر لطمه نزنه و از لحاظ اقتصادی هم به صرفه باشه .
وقتی با گرید بندی آشنا بشیم متوجه خیلی چیزا می شیم و واقعا تعجب می کنیم که چه نظمی بین عناصره یک صفحه هست.

این صفحه رو ترجیحا یک صفحه مجله یا کتاب فرض کردم تا بحث موضوعیت پیدا کنه و زیاد حاشیه نریم . عناصر صفحه به تمامی اونچه که در یک صفحه کتاب می تونه ظاهر بشه اشاره داره ، منتها همانطوری که واضحه این به این معنا نیست که همه اینها ضرورتا باید وجود داشته باشن. اما اونجا که لازم باشه حتما هستند منتها در اشکال و شکل های خاصه خودشون. یک چیز رو هم متذکر می شم و اون اینه که ما فعلا داریم در ارتباط با یک صفحه معمولی کتاب صحبت می کنیم نه مثلا صفحه فهرست و عنوان و غیره.

و اما عناصر
1. اندازه صفحه
2 . حاشیه صفحه از چهار جهت ( که نشان دهنده نهایت فضای اشغال شده توسط متن هست )
3 . نوع و اندازه حروف بسته به نوع مطلب ( متن ، عناوین و غیره )
4. طول سطرها
5 . فاصله سطرها از هم
6 . پاراگراف
7. ستون متن
8 . شماره صفحات
9 . پاورقی
10 . تصاویر

jia
25-12-2007, 00:17
----------------------

Saeed kmss-D
25-12-2007, 16:47
سلام ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خيلي ممنون jia جان،
خيلي عالي بود.

موفق باشي♥♥♥

jia
25-12-2007, 21:12
چه تمهيداتي به كار ببنديم كه عكس ها در زمان گرفتن خروجي افت كيفيت نداشته باشند:

در اكثر مواقع بعد از ايمپورت كردن عكس با رزوليشن 300 و با پسوند Tif در هنگام گرفتن PDF

شاهد هستيم كيفيت عكس ها پايين تر از زمان ايمپورت كردن به برنامه است

حالا سوال اين است كه عكس ها با چه پسوندي و چه ويژگي هايي باشند كه بعد از وارد كردن به برنامه

و گرفتن خروجي افت كيفيت نداشته باشند ....

بایداز file>pdf export presets استفاده کنید و تنظیم آنرا بر روی press قرار دهید.
در ضمن در تنظیم آن compression ها را روی none قرار دهید.
همچنین optimize for fast web view را هم خاموش کنید.
در زمان گرفتن خروجي (مربوط به تنظيمات Acrobat Distiller)

كه بايد از ميان (Print و Priview و Ebook )... بايد Print را انتخاب نماييم
آنرا بر روی press قرار دهید و compression ها را هم خاموش کنید.

این کار را میتوانید با باز کردن دیستایلر و یا از خود تنظیمات آن در پرینت انجام دهید.

jia
25-12-2007, 21:30
أموزش صفحه بندي كتابي يا كاتالوكي كه توي ايندزاين طراحي شده

1-ابتدا يك سند جديد در اينديزاين باز مي كنيم به تعداد 8 صفحه ( اين فرمولي كه من ميكم براي هر تعداد صفحه اي كه دوست داشته باشيد يكسان مي باشد )

2-و من به خاطره اينكه وقت درست و حسابي ندارم همينجوري با عكس يه كتاب 8 صفحه اي تو 10 دقيقه درست ميكنم براي مثال

3-و حالا بر فرض ميكيرم كه اين كتاب ما اماده شده و ميخواييم صفحه بندي كنيم

و حالا جطور صفحه بندي كنيم كه تو برينت اصلي ما اين صفحات بغل هم بغل هم قرار بكيره

اخه اكه نكاه كنيم يه مجله يا يه كتابي هيج صفحه اي بغل صفحه بعدي خودش نيست ( به غير از از بعضي مجله ها تعداد بيش از حد زياد )

4-خوب حالا مياييم تمتم صفحه ها رو طبق عكس بالا تو يه فولدري دخيره ميكنيم

نكته: در اين قسمت بايد حتما روي

تا تمامي صفحات تك به تك دخيره بشه All page باشه

5-و حالا بايد تمام اين عكس ها رو تويه ايليسترتور بياريم كه صفحه بندي كنيم

ابتدا يه سند 50 در 70 باز ميكنيم ( سايز صفحه بسته به خودتون داره )

8-ما 8 صفحه داريم مياييم هر 4 تا صفحه رو تويه يه صفحه 50-70 ميريزيم و بغل هم قرار ميديم

اما .........

اينجوري بايد بغل هم قرار بديم

1 بغل 8 ( اخرين صفه ) - 2 بغل 7 - 3 بغل 6 - 4 بغل 5

اين فرموليه كه براي تمامي كتاب هاي تعداد بالا ميتونيد استفاده كنيد

9-و حالا كار ما اماده ميباشد مارك هاي انان رو ميزاريم و روانه برينت ميكنيم

اكه هم ميخواييد تو سي دي كنيد و به جاب خونه بدين اين نكته رو توجه كنيد كه تمام صفحاتي كه تو اينديزاين كردين
و به

Eps

كردين ان رو تويه فولدري به نام لينك كنيد

amin20
26-12-2007, 00:31
ممنون jia جان.واقعا عاليه.فقط يه خورده آروم تر که ما هم خودمونو برسونيم!:11:
فرموديد :
توجه ( شما بايد دقيقا سايزي كه قرار است چاپ بشه + حاشيه هاي اطراف ) رو اينجا وارد كنيد
1. يعني من که ميخوام روي کاغذ a3 چاپ کنم ،نبايد a3 رو انتخاب کنم؟!(سايز چاپ a3 + حاشيه 0.5cm).

در مورد bleed بيشتر توضيح بديد.مسئله خيلي پيچيده شده!

2. ميشه گفت bleed حاشيه پيشنهادي indesign است؟ با وجود margin چه نيازي به اين هست؟
به صورت خودکار براي کاغذ a4 از هر طرف 12 ميليمتر bleed ميده.
3. به نظرم خيلي زياده ،اينطوري کلي فضا رو از دست ميدم.اشکال نداره کمش کنم؟
4. اينطور که گفتيد نشر ما بسته به دستگاه چاپ و برش ممکنه وقتي از چاپ بيرون اومد 0 تا 12 ميليمتر حاشيه داشته باشه؟!

5.منظور از خط برش کجاست؟پست 10 پاراگراف 3 خيلي نامفهومه!دستگاه کجا رو برش ميزنه؟اگه فرضا آرم نشريه رو روي خط bleed قرار
دهيم ميتونيم مطمئن باشيم که برش نميخورد؟
6. من مفهوم قالب زني و زينک و اين چاپها رو درست متوجه نميشم.

شرمنده اگه سوالاتم استاندارد نيست!:31:

jia
26-12-2007, 18:58
ممنون jia جان.واقعا عاليه.فقط يه خورده آروم تر که ما هم خودمونو برسونيم!:11:
فرموديد :
1. يعني من که ميخوام روي کاغذ a3 چاپ کنم ،نبايد a3 رو انتخاب کنم؟!(سايز چاپ a3 + حاشيه 0.5cm).

در مورد bleed بيشتر توضيح بديد.مسئله خيلي پيچيده شده!

2. ميشه گفت bleed حاشيه پيشنهادي indesign است؟ با وجود margin چه نيازي به اين هست؟
به صورت خودکار براي کاغذ a4 از هر طرف 12 ميليمتر bleed ميده.
3. به نظرم خيلي زياده ،اينطوري کلي فضا رو از دست ميدم.اشکال نداره کمش کنم؟
4. اينطور که گفتيد نشر ما بسته به دستگاه چاپ و برش ممکنه وقتي از چاپ بيرون اومد 0 تا 12 ميليمتر حاشيه داشته باشه؟!

5.منظور از خط برش کجاست؟پست 10 پاراگراف 3 خيلي نامفهومه!دستگاه کجا رو برش ميزنه؟اگه فرضا آرم نشريه رو روي خط bleed قرار
دهيم ميتونيم مطمئن باشيم که برش نميخورد؟
6. من مفهوم قالب زني و زينک و اين چاپها رو درست متوجه نميشم.

شرمنده اگه سوالاتم استاندارد نيست!:31:

اسلاگ و بلید رو ولش کن.اونا که اصلا خطهای بیرونی کار هستن.اون خط بنفشه که تو برنامه ات حتما دیدی مارجینه.تو هر صفحه ای که باز کنی خود برنامه یه مارجین براش تعریف میکنه.
اما تو باید از مارجین تعیین شده توسط برنامه باز هم عقبتر بری.
چون احتمال داره.تو چاپ و برش یکم از متنت بره.
من اولین بار متنامو تا جایی که همون خط بنفشا بود چیدم.تو چاپخونه گفتن اشتباهه.ممکنه متنت برش بخوره .
من الان مجله ای که کار میکنم.سایزش 14 در 20.اما گفتن متن و تصویر و تمام المانهای مورد نظرت مثل شماره صفحه که میخوای بیفته تو چاپ .باید در 11در18 باشه.تصویرشو میذارم ببین.

این کادری که مشکی کردم.کادر پیشنهادی چاپخونه است
(تو هم میخوای خیالت راحت شه از چاپخونه ات بپرس.)
اون خط بنفش همون مارجین برنامه است مثلا .
بقیه اش هم که شماره صفحه و متن و تصویره.
البته میبینی که تصویرو یکم گذاشتم بیرون.چون اینجوری یه تیکه اش برش میخوره و قشنگتر میشه.

در مورد قالب زني و زينک و چاپ هم شرمنده.من اصلا اطلاعات چاپی ندارم.(این رو هم از سایتای دیگه گرفتم.)
سوالای چاپتو تو انجمن چاپ مطرح کن.
راستی عین سوالای تو رو یه جا مطرح کردم.به محض جواب دادنشون بهت میگم.
امیدوارم فعلا همین جواب مختصر من کمکت کنه.

mohammad24
26-12-2007, 22:43
سلام

jia جان به خاطر آموزش های خوبت ممنونم. اما از پست 13 به بعد من هیچ تصویری نمی بینم...

jia
26-12-2007, 23:12
سلام

jia جان به خاطر آموزش های خوبت ممنونم. اما از پست 13 به بعد من هیچ تصویری نمی بینم...

باید یکم صبر کنی.چون تصاویر زیاده انگار یکم صفحه سنگین شده.
رایت کلیک هم اگر بکنی و گزینه شو پیکچرو انتخاب کنی زودتر تصاویر میاد.:20:

jia
27-12-2007, 19:25
بچه ها برا ادامه پیدا کردن بحث سوالاتونو بپرسید.جون بحث ایندیزاین انقدر گسترده است که نمیتونم از یه جا شروع کنم و یه جا تمومش کنم.بهتره با سوال و جواب بریم جلو.مرسی.:20:

amin20
28-12-2007, 14:31
خيلي ممنون jia.اينکه همه چيز رو با عکس توضيح ميدي عاليه.

فکر ميگردم خط بنفش بليده!خب اصلا بليد رو بي خيال شدم.

ج jia:
من الان مجله ای که کار میکنم.سایزش 14 در 20.اما گفتن متن و تصویر و تمام المانهای مورد نظرت مثل شماره صفحه که میخوای بیفته تو چاپ .باید در 11در18 باشه
پس يعني بايد از چپ و راست لبه کاغذ هر طرف 1.5 سانت و از بالا و پايين لبه کاغذ هر طرف 1 سانت تا متن فاصله داشته باشيم.
با اين اوصاف وقتي از چاپخونه نشريت رو تحويل ميگيري ، سايز کاغذت يه چيزي بين 14در 20 و 11 در 18 و نامشخصه .و ممکنه متن
با لبه کاغذ 2ميل فاصله داشته باشه يا 12 ميل .يعني ممکنه عکس بزگ علوي کامل بيفته و ممکنه تا گوشش ببيفته! درسته؟؟!!
دقت کنيد: فرضا من ميخوام 1 سانت حاشيه داشته باشم و آرم نشريه از لبه کاغذ 2 سانت فاصله داشته باشه .خب حالا وقتي ممکنه دستگاه حاشيه را برش بزند و مشخص نيست خط برش کجاست ،من آرم رو کجا قرار بدم؟!!!
اينطوري که نميشه که!
مگه ميزان خطاي دستگاه چند ميليمتره؟!همه صفحات که ان شا الله از يک جا برش ميخورند؟(يا تک تک برش ميخورند).

اميدوارم متوجه منظورم شده باشيد.
من که گيج شدم.فکر کنم تا نرم چاپخونه و مراحل و نحوه چاپ و... رو نبينم ،متوجه نشم.

تصاوير پست 18 نمايش داده نميشن!show picture اصلا نيست.(تصويري وجود ندارد!)

jia
29-12-2007, 19:08

پس يعني بايد از چپ و راست لبه کاغذ هر طرف 1.5 سانت و از بالا و پايين لبه کاغذ هر طرف 1 سانت تا متن فاصله داشته باشيم.
با اين اوصاف وقتي از چاپخونه نشريت رو تحويل ميگيري ، سايز کاغذت يه چيزي بين 14در 20 و 11 در 18 و نامشخصه .و ممکنه متن
با لبه کاغذ 2ميل فاصله داشته باشه يا 12 ميل .يعني ممکنه عکس بزگ علوي کامل بيفته و ممکنه تا گوشش ببيفته! درسته؟؟!!
دقت کنيد: فرضا من ميخوام 1 سانت حاشيه داشته باشم و آرم نشريه از لبه کاغذ 2 سانت فاصله داشته باشه .خب حالا وقتي ممکنه دستگاه حاشيه را برش بزند و مشخص نيست خط برش کجاست ،من آرم رو کجا قرار بدم؟!!!
اينطوري که نميشه که!
مگه ميزان خطاي دستگاه چند ميليمتره؟!همه صفحات که ان شا الله از يک جا برش ميخورند؟(يا تک تک برش ميخورند).

من که گيج شدم.فکر کنم تا نرم چاپخونه و مراحل و نحوه چاپ و... رو نبينم ،متوجه نشم.

به نظر از چاپخونه ات بپرس.من نمیدونم اونا دستگاه چاپشون چه جوریه و اینا.
من فقط میدونم که اون چاپخونه ای که ما باهاش کار میکنیم گفت اینجوری باید باشه.
شرمنده ولی من اصلا اطلاعات چاپی ندارم.:41:
ببین انجمن چاپ میتونه راهنماییت کنه.!؟
(حالا تو از هر طرف یه مقدار فاصله بذار)

پست 18 رو هم در اسرع وقت درست میکنم.
ببخشید که نتونستم کمکت کنم.:11:

(اگه خواستی متن و آرم و تصویرتو بذار من یه نمونه برات درست کنم.)

3years
12-01-2008, 01:58

اينطوري که نميشه که!

امید وارم مشکلت حل شده باشه!
اما اگر سوالت هنوز پابرجاست | میزان خطای دستگاه برش اگر خراب نباشه بسیار پایینه (دهم میلیمتر) |
شما بگو نوع کاری که می خواهی بکنی چیه! (رو کاغذ روزنامه است یا نه و اینکه نوع صحافی چه جوریه؟؟!!!)
ومعمولاً برای قطع های حدود 12 در 20 سانتیمتر در نظر گرفتن فاصله 1.5 سانت از 3 طرف خارجی و 1 سانت از داخل معقول است.

amin20
13-01-2008, 01:48
ممنون که به همه سوالاتم جواب دادید.
از چاپخونه پرسیدم گفتند خطا بین یک تا 2 میلیمتره.با این حال هنوز ابهاماتی دارم.(با این اوصاف من می خوام نیم سانت حاشیه بدم.حرفیه؟!)
رو کاغذ روزنامه نیست.یه مجله ساده 30 صفحه ای.(برگه های A3 که از وسط تا میخوره و منگنه میشه)
اندازه معقول رو قبلا Jia گفته بود .من مشکلم چیز دیگه ایه!
بعد از امتحانات ترم خودم مشکل رو حل میکنم( با دیدن مراحل و نحوه چاپ و ... همه چی حله)

3years
13-01-2008, 02:48
ممنون که به همه سوالاتم جواب دادید.
از چاپخونه پرسیدم گفتند خطا بین یک تا 2 میلیمتره.با این حال هنوز ابهاماتی دارم.(با این اوصاف من می خوام نیم سانت حاشیه بدم.حرفیه؟!)
رو کاغذ روزنامه نیست.یه مجله ساده 30 صفحه ای.(برگه های A3 که از وسط تا میخوره و منگنه میشه)
اندازه معقول رو قبلا Jia گفته بود .من مشکلم چیز دیگه ایه!
بعد از امتحانات ترم خودم مشکل رو حل میکنم( با دیدن مراحل و نحوه چاپ و ... همه چی حله)

2 میلیمتر فاجعه است خوشتیپ ! البته نه تو این ملک !!!! :blink:

نیم سانت برای برش معقوله | حالا چرا اینقدر خشن میپرسی:

با این اوصاف من می خوام نیم سانت حاشیه بدم.حرفیه؟!

amin20
27-01-2008, 16:50
سلام دوستان عزیز-ممنون از همه:40:
بحث های مربوط به صفحه آرایی رو در انجمن مجید آنلاین و اینجا خوندم و
فعلا مشکلم layout ,فرم بندی مجله هست.

ببینید تحلیل من درسته؟:
در دنیای حقیقی من یه مجله 6 صفحه ای باید داشته باشم که از 3 برگه a3 تا شده به وجود میان که تبدیل
به 6 صفحه میشن.

خب من باید در indesin در کادر new اندازه صفحات رو a4 و تعداد صفحات رو 6 انتخاب کنم.
حالا شماره صفحه رو باید به صورت معمولی و 1-2-3-4-5-6 الی آخر بزنم به این ترتیب صفحه 2 روبروی 3 و صفحه 4 روبروی 5 قرار میگیره .

حالا باید در نرم افزار ایلیستریتور صفحات a3 ایجاد کنم و صفحات طراحی شده در Indesign رو
به صورت زیر به ایلیستریتور ببرم:
ترتیب صفحات : 1با 6 و 2با 5 و 3 با 4 (با رعایت این قانون :صفحات زوج ،سمت راست و صفحات فرد، سمت چپِ صفحه a3 .

حالا باید خروجی pdf بگیرم و به چاپخونه بدم.

لطفا این فایل رو که طراحی کردم بببینید :

چند سوال هم داخل فایل هست که ممنون میشم جواب بدید.

دوستان همراه ، میشه چند نمونه کاری با پسوند indd و pdf و ایلیستریتور آپلود کنید؟:11:

jia
29-01-2008, 21:51
من که نتونستم فایل ایندیزاینتو باز کنم.حالا نمیدونم به خاطر فونتاش بود یا چیز دیگه.
سوالاتو بذار اگه تونستم جواب میدم.
در ضمن من فقط ایندیزاین بلدم.راستی اینم بگم فرم بندی وظیفه چاپخونه است نه طراح.شما به صورت عادی باید صفحات پی دی اف کنی و تحویل چاپخونه بدی.
من آپلود کردن بلد نیستم یا یادم بده یا اگه خواستی تو یه سی دی یه سری فایل ایندیزاین از کارای خودم رو برات میریزم و برات میفرستم.(پول پیکش با خودت ها:31:)

amin20
30-01-2008, 19:41
سلام
در پست قبلی پرسیدم که تحلیل من درسته یا نه؟
(آپلود رو متوجه نمیشم جدی میگید یا نه)اگه جدیّه ،ایمیل فرستادن که بلدی مهندس.لطف کن و شرمندمون کن و برام بفرست :
amin_aminaee یاهوو دات کام.واقعا ممنون.
ایمیل هم بدید تا من فایلم رو براتون بفرستم.

راستی گفتید فرم بندی نیاز نیست.خب این فایل رو وقتی pdf گرفتم ترتیب صفحات این شد:
1-3-2-5-4-6 این طبیعیه؟یعنی به همین صورت بدم به چاپخونه؟

دوستان عزیز اگه میتونید کمک کنید.من زیاد وقت ندارم.

3years
31-01-2008, 01:09
من که نتونستم فایل ایندیزاینتو باز کنم.حالا نمیدونم به خاطر فونتاش بود یا چیز دیگه.
سوالاتو بذار اگه تونستم جواب میدم.
در ضمن من فقط ایندیزاین بلدم.راستی اینم بگم فرم بندی وظیفه چاپخونه است نه طراح.شما به صورت عادی باید صفحات پی دی اف کنی و تحویل چاپخونه بدی.
من آپلود کردن بلد نیستم یا یادم بده یا اگه خواستی تو یه سی دی یه سری فایل ایندیزاین از کارای خودم رو برات میریزم و برات میفرستم.(پول پیکش با خودت ها:31:)

ورژن فایل بالاتر از ورژن ایندیزاین شماست!

سلام
در پست قبلی پرسیدم که تحلیل من درسته یا نه؟
(آپلود رو متوجه نمیشم جدی میگید یا نه)اگه جدیّه ،ایمیل فرستادن که بلدی مهندس.لطف کن و شرمندمون کن و برام بفرست :
amin_aminaee یاهوو دات کام.واقعا ممنون.
ایمیل هم بدید تا من فایلم رو براتون بفرستم.

راستی گفتید فرم بندی نیاز نیست.خب این فایل رو وقتی pdf گرفتم ترتیب صفحات این شد:
1-3-2-5-4-6 این طبیعیه؟یعنی به همین صورت بدم به چاپخونه؟

دوستان عزیز اگه میتونید کمک کنید.من زیاد وقت ندارم.

نـــــــــــــــــه طبیعی نیست
pdf باید شماره صفحاتش مرتب باشه

عزیز دل برادر

شما چکار به فرم بندی داری | الکی سره خودتم درد نیار | فایلت رو مرتب و منظم (طبق شماره صفحات عادی) ببند و بده لیتو گرافی

محض اطلاعت: برای فرم بندی نیازی به ایلیستریتور نیست داداشم | فایل pdf میشه و توی مثلاً ایندیزاین و یا فری هند فرم بندی میشه همیــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــن

اگرم خیلی علاقه داری فرم بندی رو یاد بگیری میتونی از لیتو گراف بخواهی کارت رو که فرمبندی کرد برات رایت کنه بهت بده (یکم باید بری رو مخش)

amin20
01-02-2008, 19:15
3years ممنون.حالا چرا میزنی رفیق.
فرم بندی رو کار ندارم.خب من باید pdf تحویل چاپخونه بدم دیگه.خب گفتم که وقتی شماره صفحات رو به صورت معمولی میزنم و بعد pdf میگیرم.صفحات به ترتیب معمولی نیستند.دلیلش هم واضحه (چون ما ایرانی ها مجلاتمون از راست به چپ شماره گذاری میشن ولی ایندیزاین از چپ به راست شماره گذاری و pdf
میکنه.)اگه متوجه نشدید از فایل Pdf بگیرید متوجه میشید.
آقآ شما اگه فایل رو دیدی نظرتون رو هم مینوشتید خیلی خوب بود.

بازم بزن ولی کمک کن! و اگه ممکنه نمونه با پسوند indd , pdf آپلود کنید.

3years
02-02-2008, 01:20
3years ممنون.حالا چرا میزنی رفیق.
فرم بندی رو کار ندارم.خب من باید pdf تحویل چاپخونه بدم دیگه.خب گفتم که وقتی شماره صفحات رو به صورت معمولی میزنم و بعد pdf میگیرم.صفحات به ترتیب معمولی نیستند.دلیلش هم واضحه (چون ما ایرانی ها مجلاتمون از راست به چپ شماره گذاری میشن ولی ایندیزاین از چپ به راست شماره گذاری و pdf
میکنه.)اگه متوجه نشدید از فایل Pdf بگیرید متوجه میشید.
آقآ شما اگه فایل رو دیدی نظرتون رو هم مینوشتید خیلی خوب بود.

بازم بزن ولی کمک کن! و اگه ممکنه نمونه با پسوند indd , pdf آپلود کنید.

نوکرتم وقتی شما فایل رو درست شماره صفحه بزنی چرا باید تو pdf مشکل داشته باشه??!!!

حتما توی یکی از مراحل کارت یه مشکلی هست. چه جوری pdf میگیری؟ احتمالاً غلط pdf میگیری!

ورژن ایندیزاینت چیه؟؟

:10: من مخلصتم | کمکی از دستم بر بیاد دریغی نیست!

ضمناً اینترنتم فعلآً ذغالیه | حدود 1 هفته دیگه Adsl که وصل شد برات نمونه کار مفید میزارم!

amin20
04-02-2008, 12:22
قبلا cs2 داشتم که همونطور که گفتم شماره گذاری در اون به صورت چپ به راست بود:

الان cs3 me دارم که در قسمت binding میشه جهت شماره گذاری رو روی راست به چپ تنظیم کرد.(البته شاید cs2 هم داشته باشه ولی من ندیدم)

حالا دیگه به لطف دوستان عزیز با شماره صفحات مشکلی ندارم.

ی 1. حالا مشکلم فونتها هستند.سعی میکنم حلش کنم.ولی اگه یکی ده خط توضیحات ضروری مربوط به فونتها (کجا کپی بشن؟چه نوعی باشن؟همراه فایل به چاپخونه برن؟و...)
رو بگه ،ممنون میشم.(فکر کنم اینجا داره شلوغ میشه و بهتر یه مبحث به عنوان "مباحث مربوط به فونتها و کار با متن در ایندیزاین" باز بشه)

2.برای برش ،جاهایی که لبه کاغذ گرافیک هست ،2میلیمتر کافیه برای برش از صفحه بیرون بریم؟

3.برای خروج یک صفحه از زیر سلطه یک مستر باید چه کرد؟!
4.یک عکس را place میکنم.بعد عکس را از روی کامپیوترم پاک میکنم.مشکلی پیش می آید؟(میدونم که میشه relink یا fix کرد.منظورم بدون این کاره).

3years عزیزی.ممنون و منتظرم.:10:
آقا راستی اگه تو مجید آنلاین هم عضو هستید بگید،چون تو فکر کوچم .یه کوچ محکم!)
من میخوام با یکی چت کنم.آیدی بدید.:11:

jia
05-02-2008, 12:26
مهندس خودتی.:31:ما به تو کمک میکنیم و تو به ما تیکه میندازی.بابا ایول.!!

اما جواب سوالات شما:
پرسیدی اگه نصف عکس در یک صفحه و بقیه اش در صفحه بعدی باشه مشکلی پیش نمیاد.؟
نه اگه این دو صفحه کنار هم قرار بگیرن چیزی نمیشه. به نمونه کار من دقت کن.

jia
05-02-2008, 14:03
برای فونت هم باید از سری فونتهای B استفاده کنی.تو همه جا پیدا میشه.این بهترین فونتها برای کار گرافیکی و خیلی راحت میشه ازشون خروجی گرفت.

amin20
05-02-2008, 14:15
نه به خدا من منظوری نداشتم عزیز.
ممنون میشم اگه بقیه سوالاتم رو هم جواب بدید مخصوصا در مورد فونتها.چون وقتی میخوام pdf بگیرم گیر میده.
(از فونتهایی که همراه سیدی ایندیزاین بود (نوع tt . ب b badr , b morvarid , ......)استفاده کردم.(تو پوشه فونت ویندوز و پوشه فونت ایندیزاین کپی شون کردم.

jia
05-02-2008, 14:16
سایز فونت برای مجلات 12 و روزنامه هم 10 است.دیگه چی پرسیده بودی؟

jia
05-02-2008, 14:21
شوخی کردم بابا.:31:ناراحت نشو.

jia
05-02-2008, 14:22
چطوری پی دی اف میگیری.؟اکسپورت میکنی. بعد پی دی اف رو انتخاب میکن.اگه اینجوریه اینکارو نکن.چون ارور میده.باید بری تو بخش فایل بعد پرینت و بعد پرینترت رو آدوب پی دی اف انتخاب کنی.

file-print-adobe pdf یا کنترل پی رو بزن. ctrl+p

اگر هم پیغام missing font داد روی گزینه find font کلیک کن.
بعد روی فونتی که کنارش علامت مثلث زرد(و در داخلش یه علامت تعجبه) داره کلیک کن.
بعد change all رو بزن و بعد done رو بزن.بعد دوباره کنترل پی رو بزن و فایلاتو پی دی اف کن.حله؟

jia
05-02-2008, 14:46
برای خلاص شدن صفحه از یه مستر هم باید این کار رو بکنی:

یکبار روی صفحه مورد نظرت کلیک کن.بعد از پنجره page گزینه override all master page items
رو بزن.مستر اون صفحه ات از بین میره و میتونی خیلی راحت شماره صفحه یا هر چیزی که داری رو جابه جا یا اصلا دیلیت کنی.

jia
05-02-2008, 18:50
نمونه کار:

jia
05-02-2008, 18:59
نمونه کار:(نمیتونم پی دی اف و ایندیزاین بذارم چون حجمش زیاده):

jia
06-02-2008, 00:30

amin20
06-02-2008, 01:10
ممنون.
وافعا ممنون.
همین روزها کارم رو بهتون ایمیل میکنم.لطف کنید ببینید مشکلی نداره.و...

amin20
06-02-2008, 01:12
[QUOTE=amin20;2069292] سوال یک: فونتها (کجا کپی بشن؟چه نوعی باشن؟همراه فایل به چاپخونه برن؟و...)[/B]

2.سوال 2: برای برش ،جاهایی که لبه کاغذ گرافیک هست ،2میلیمتر کافیه برای برش از صفحه بیرون بریم؟

4.سوال 3: یک عکس را place میکنم.بعد عکس را از روی کامپیوترم پاک میکنم.مشکلی پیش می آید؟(میدونم که میشه relink یا fix کرد.منظورم بدون این کاره).
سوال 4 : آقا راستی اگه تو مجید آنلاین هم عضو هستید بگید،چون تو فکر کوچم .یه کوچ محکم!)

سوال 5: در ایندیزاین امکان miror کردن یک صفحه وجود داره؟یعنی میخوام اشیاء صفحه سمت راست کپی و flip بشن تو صفحه سمت چپ.(از منوی layout گزینه reverse layout هر چقدر امتحان کردم به نتیجه نرسیدم.)
سوال 6:وقتی فزیم متن دو ستونی درست میکنم .جهتش از چپ به راسته .چطوری از راست به چپش کنم؟

دوست عزیز ممنون از راهنمایی و نمونه کارهات.:10:(هرچند ایندیزلین میخواستم:46:).:11:حالا دیگه با فونتها مشکل ندارم.با این حال فرق فوکوله که از export یا print خروجی بگیرم؟(مهم نیست)

ج1: فونتها باید در پوشه فونت ویندوز کپی بشن.و اگر برای ایندیزاین قابل قبول باشن ،مثل فونتهای گروه b ، خودکار توکار میشن و نیاز نیست برن چاپخونه.
ج2و3و4و5و6=؟؟؟؟؟:23:
راستی کارت واقعا عالیه.
هر کس مرا چیزی بیاموزد مرا بندهء خویش ساخته.:rolleye:

3years
06-02-2008, 14:21
[quote=amin20;2069292] سوال یک: فونتها (کجا کپی بشن؟چه نوعی باشن؟همراه فایل به چاپخونه برن؟و...)[/b]

2.سوال 2: برای برش ،جاهایی که لبه کاغذ گرافیک هست ،2میلیمتر کافیه برای برش از صفحه بیرون بریم؟

4.سوال 3: یک عکس را place میکنم.بعد عکس را از روی کامپیوترم پاک میکنم.مشکلی پیش می آید؟(میدونم که میشه relink یا fix کرد.منظورم بدون این کاره).
سوال 4 : آقا راستی اگه تو مجید آنلاین هم عضو هستید بگید،چون تو فکر کوچم .یه کوچ محکم!)

سوال 5: در ایندیزاین امکان miror کردن یک صفحه وجود داره؟یعنی میخوام اشیاء صفحه سمت راست کپی و flip بشن تو صفحه سمت چپ.(از منوی layout گزینه reverse layout هر چقدر امتحان کردم به نتیجه نرسیدم.)
سوال 6:وقتی فزیم متن دو ستونی درست میکنم .جهتش از چپ به راسته .چطوری از راست به چپش کنم؟

دوست عزیز ممنون از راهنمایی و نمونه کارهات.:10:(هرچند ایندیزلین میخواستم:46:).:11:حالا دیگه با فونتها مشکل ندارم.با این حال فرق فوکوله که از export یا print خروجی بگیرم؟(مهم نیست)

ج1: فونتها باید در پوشه فونت ویندوز کپی بشن.و اگر برای ایندیزاین قابل قبول باشن ،مثل فونتهای گروه b ، خودکار توکار میشن و نیاز نیست برن چاپخونه.
ج2و3و4و5و6=؟؟؟؟؟:23:
راستی کارت واقعا عالیه.
هر کس مرا چیزی بیاموزد مرا بندهء خویش ساخته.:rolleye:

1. نه لازم نیست
2. 2 میلیمتر هم کافی است، اما یادت باشد که موقع خروجی گرفتن (pdf) فراموش نکنی آن 2 میلیمتر را هم در نظر بگیری (سایز bleed را اعمال کن)
3. در فایل indesign چون از تصاویر preview ساخته میشود مشکلی نیست؛ اما در خروجی (pdf) یا تصویر نمی آید، یا با رزولیشن پائیین می آید.
4. نه تو مجید نیستم (اگر مرا خطاب فرمودی)

5. بله امکانش هست:

6. منم تو خود ایندیزاین چیزی پیدا نکردم که اینکارو بکنه؛ اما خب دورش میزنم. اینجوری >>> یک فایل ورد خالی میسازم، فقط از راست به چپش میکنم و جهت متن را فارسی انتخاب می کنم. بعد فایل را تو ایندیزاین ایمپورت میکنم. یه تکست باکس با جهت درست دارم. همون چیزی که شما می خواهی.

موفق و پاینده باشی!

jia
06-02-2008, 15:19
3.برای اینکه تصاویرت گم نشه باید تصاویر را embed کنی(مثل سنجاق کردن عکس به برگه است.)
اینجوری اگه جای عکساتو عوض کنی یا حتی پاکشون کنی مشکلی پیش نمیاد.(البته حجم فایل ایندیزاینت یکم سنگین میشه.)
window-links-embed file

6.در مورد چپ و راست بودن ستونها متوجه نشدم.اصلا من تا حالا به همچین مشکلی بر نخوردم.من متن ورد رو باز میکنم و بعد سلکتش میکنم و بعد کپی و بعد پیست تو ایندیزاین.بعد نوع فونت و سایزشو به شکل دلخواه تنظیم میکنم.همین!!!

4.یه موقع تو مجید آنلاین بودم ولی الان نیستم.اصلا جواب نمیدن.(همین سوالای تو رو اونجا مطرح کرده بودم ولی اصلا جواب نمیدن.):13:

3years
06-02-2008, 17:50
3.برای اینکه تصاویرت گم نشه باید تصاویر را embed کنی(مثل سنجاق کردن عکس به برگه است.)
اینجوری اگه جای عکساتو عوض کنی یا حتی پاکشون کنی مشکلی پیش نمیاد. (البته حجم فایل ایندیزاینت یکم سنگین میشه.)
window-links-embed file

اکثراً چون کار ها باید مناسب چاپ و طبیعتاً تصاویر با dpi بالا باشد؛ اگر تصاویر را embed کند حجم فایل بیش از یکم سنگین میشه :31:

6.در مورد چپ و راست بودن ستونها متوجه نشدم.اصلا من تا حالا به همچین مشکلی بر نخوردم.من متن ورد رو باز میکنم و بعد سلکتش میکنم و بعد کپی و بعد پیست تو ایندیزاین.بعد نوع فونت و سایزشو به شکل دلخواه تنظیم میکنم.همین!!!

منظورش اینه که اگر تکست باکس رو دو ستون کن مطلب از ستون چپ شروع میشه نه راست!

4.یه موقع تو مجید آنلاین بودم ولی الان نیستم.اصلا جواب نمیدن.(همین سوالای تو رو اونجا مطرح کرده بودم ولی اصلا جواب نمیدن.):13:

نمیدونم چرا با مجید آنلاین زیاد حال نمیکنم!

amin20
06-02-2008, 18:20
آقایون واقعا ممنون.دارید خجالتم میدید.:26:

3years عزیز در مورد سوال 5 متوجه منظور من نشدید.حالا این عکس که فیلیپ شده باید بره توی صفحه روبرو دقیقا همونجایی که عکس اول قرار داره.
البته اینکار رو میشه به صورت دستی تنظیم کرد ،یعنی ببینم عکس اول در صفحه 1 از حاشیه چقدر
فاصله داره .عکس دوم (که فیلیپ شده) رو با موس ببرم توی صفحه 2 و همونقدر از حاشیه فاصله بدم.
چطور بگم؟!یه بار دیگه سوال رو بخونید.اگه متوجه نشدید سعی میکنم با عکس توضیح بدم.:46:

jia
06-02-2008, 19:01
من آقا نیستم.:31:

jia
06-02-2008, 19:13
کمک فوری.
خواهش میکنم کمک کنید فونتم بهم ریخته و هر کاری میکنم یکراست نمیشه.لطفا بگید چه جوری درستش کنم.زیاد هم وقت ندارم.کمک!:41::18::41:

3years
06-02-2008, 22:57
کمک فوری.
خواهش میکنم کمک کنید فونتم بهم ریخته و هر کاری میکنم یکراست نمیشه.لطفا بگید چه جوری درستش کنم.زیاد هم وقت ندارم.کمک!:41::18::41:

اگر اشتباه نکنم باید از این باشه!

3years
06-02-2008, 23:01
آقایون واقعا ممنون.دارید خجالتم میدید.:26:

3years عزیز در مورد سوال 5 متوجه منظور من نشدید.حالا این عکس که فیلیپ شده باید بره توی صفحه روبرو دقیقا همونجایی که عکس اول قرار داره.
البته اینکار رو میشه به صورت دستی تنظیم کرد ،یعنی ببینم عکس اول در صفحه 1 از حاشیه چقدر
فاصله داره .عکس دوم (که فیلیپ شده) رو با موس ببرم توی صفحه 2 و همونقدر از حاشیه فاصله بدم.
چطور بگم؟!یه بار دیگه سوال رو بخونید.اگه متوجه نشدید سعی میکنم با عکس توضیح بدم.:46:

ok، گمان نمیکنم راه دیگه ای باشد!

jia
07-02-2008, 01:04
اگر اشتباه نکنم باید از این باشه!

الهی خیر از جوونیت ببینی.درست شد.:20:

3years
07-02-2008, 01:25
الهی خیر از جوونیت ببینی.درست شد.:20:

قابلی نداشت!

ای بابا ما که آفتاب لبه بومیم!

پیشنهاد ساخت یک تاپیک توپ برای ایندیزاین دارم | مثلاً یک تاپیک مجزا برای انواع خروجی | و ...

راستی یه چیزی، میدونستید میشه pdf اکتیو تو ایندیزاین ساخت؟ با لینکهای فعال؟

فعلاً بای

jia
07-02-2008, 14:06
pdf اکتیو چیه؟؟
تاپیک ایندیزاینو شدیدا پایه ام. لطفا هر چی بلدی به ما هم یاد بده.متشکرم.:10:

jia
07-02-2008, 14:12
راستی من با کیفیت عکسا تو خروجی گرفتن پی دی اف مشکل دارم.
یعنی حتی با اینکه رزولوشن عکس رو 300 میکنم.بازم تو خروجی زیاد جالب در نمیاد.
میشه یکم درباره اش توضیح بدید.:20:

amin20
07-02-2008, 20:53
من آقا نیستم
پس خانمها و آقایون ممنون!بازم ممنون.:10:

پیشنهاد ساخت یک تاپیک توپ برای ایندیزاین دارم
ا تاپیک موافقم.من هم کمک میکنم(کوری عصا کش کور دیگر شود!!:31:). یه تاپیک بزنید "فونتها وفارسی نویسی و کار با متن در ایندیزاین" یکی "خروجی در ایندیزاین" یکی"نصب و پیغام خطاها در ایندیزاین" یکی "لیست آدرس مباحث ایندیزاین در سایت" و...

میدونستید میشه pdf اکتیو تو ایندیزاین ساخت؟
اگه منظورت از pdf فعال اینه که لینکها و book mark ها در اون کار کنند.یا اینکه فیلم یا صدا در اون قرار داد.آره من میدونم.فوق العاده ست.:27:

گمان نمیکنم راه دیگه ای باشد!
حتما راهی هست.(وقتی در پابلیشر microsoft این کار امکان داره پس در ایندیزاین adobe حتما امکان داره).:46:

این یه فایل تصویری آموزش ایندیزاینه.البته با jetaudio تصویر پخش نمیشه و فقط صدا هست.

ببینید اگه بدون تصویر فایده داشت یا تونستید player مناسبش رو پیدا کنید بگید تا باز هم آپلود کنم.
سایز فایل 4 مگابایته. (3years جان منم اینترنتم ذغالیه:31:)!

3years
07-02-2008, 21:10

تاپیک خروجی !!!

amin20
08-02-2008, 01:43
تاپیک لیست بحثهای مربوط به صفحه آرایی با ایندیزاین

ممنون 3years کار خوبی کردی.

amin20
08-02-2008, 21:39
نحوه ترتیب مطالبم چطور باشه.بخش به بخش یا اینکه در هم؟
مطالب من(مطالبم به درد بخور هستند؟پیشنهادی ندارید؟):
ادبی و دینی : کاریکاتور دانشکده - نقاشی - کاریکلماتور - معرفی دانشکده به زبان ادبی طنز - مقاله دینی
علمی آموزشی : اخبار علمی - asp - معرفی سایت - ضد ویروس - معرفی کتاب -معرفی برنامه - آموزش - نکات ریز (آیا میدانید)-حافظه فلش
دانشکده :اخبار دانشکده -معرفی-مصاحبه- ورودی های جدید- مصاحبه-آیین نامه انجمنهای علمی- مقاله انجمن علمی- فعالیت ترمهای گذشته انجمن - مقاله خوابگاه -فارغ التحصیلان برتر-دانشکده در فضای وب- مجموعه جدید -جلسات پرسش و پاسخ
مسابقه و نظر سنجی ارزیابی مقالات (صفحه آخر)

yousef m
14-02-2008, 03:03
سلام ،دوست خوبم اگه ميشه فايل پي دي اف آموزش اين ديزاين رو برام ايميل كن چون من هر چي كليك مي كنم اخطار مي ده. برام بفرست.ممنون youseftoka@gmail.com

amin20
14-02-2008, 21:54
بله!منظورتون صفحه اول پست شماره نهه دیگه.
آموزشش ده صفحه بیشتر نیست!
لینک جدید:

اگه نتونستید دانلود کنید نرم افزار دانلود منیجرتون رو غیر فعال کنید بعد دانلود کنید.اگه بازم نشد بفرمایید تا ایمیلش کنم.
دوست عزیز اگه زبانت فوله اینجا هم آموزش هست:

*
مثل اینکه کسی فایل صوتی من (صفحه قبل) رو دانلود نکرده!

ShayaneZekr
16-03-2008, 12:44
عبارت زير را دقيقاً در Word تايپ كنيد:

"پالايش (بين 300KHz و 100KHz) توسط آمپلي صورت مي‌گيرد."

نه كپي كنيد و نه در نرم‌افزار ديگري آن را بنويسيد.

حال كه اين جمله را در Word تايپ كرديد به عنوان منبع يك نوشته آن را براي صفحه‌آرايي به اينديزاين وارد كنيد.

عبارات KHz از جلوي اعداد به پشت آن‌ها نقل مكان مي‌كنند. آيا براي اين مشكل راه حلي وجود دارد؟

yousef1364
23-03-2008, 00:45
لطف کنید آموزش صفحه آرایی را برایم بفرستید

amin20
25-03-2008, 19:14
yousef1364 فایل رو برات فرستادم.:11:

عبارت زير را دقيقاً در Word تايپ كنيد:

"پالايش (بين 300KHz و 100KHz) توسط آمپلي صورت مي‌گيرد."

نه كپي كنيد و نه در نرم‌افزار ديگري آن را بنويسيد.

حال كه اين جمله را در Word تايپ كرديد به عنوان منبع يك نوشته آن را براي صفحه‌آرايي به اينديزاين وارد كنيد.

عبارات KHz از جلوي اعداد به پشت آن‌ها نقل مكان مي‌كنند. آيا براي اين مشكل راه حلي وجود دارد؟

درسته؛همینطوره که شما گفتید.
بهتره سوالاتتون رو در اینجا مطرح کنید:
سوالات، و هر آنچه مربوط به Adobe InDesign مي باشد در اين تاپيك مطرح شود

من در ایندیزاین بین 300 و khz یه فاصله دادم خودش درست شد(یعنی رفت جلو).
:27:
اگه دوستان راه بهتری پیدا کردید حتما بگید.:11:

تاپیک لیست بحثهای مربوط به صفحه آرایی با ایندیزاین

ShayaneZekr
09-04-2008, 08:32
amin20، درود گرم و شادباش نوروزي من را پذيرا باشيد.

اين راهكار نمي‌تواند راه‌حل اين مشكل باشد به 2 دليل:

1. عبارت "300KHz" در اصل يك كلمه است و ايجاد فاصله بين آن، آنرا تبديل به 2 كلمه مي‌كند. اين مشكل زماني مشخص مي‌شود كه اين عبارت در انتهاي يك خط در پاراگراف قرار بگيرد، چراكه آن‌زمان عدد 300 به خط بعد مي‌رود در حالي كه عبارت KHz همچنان در خط بالايي قرار دارد.

2. مقالات بسياري وجود دارند كه از اين دست عبارات در آنها به كرار بكار رفته است. خواندن تمام اين مقالات و پيدا كردن موارد اين‌چنيني و دستي اصلاح كردن تك‌تك آنها تقريباً ناممكن است.

3years
09-04-2008, 15:11
amin20، درود گرم و شادباش نوروزي من را پذيرا باشيد.

اين راهكار نمي‌تواند راه‌حل اين مشكل باشد به 2 دليل:

1. عبارت "300KHz" در اصل يك كلمه است و ايجاد فاصله بين آن، آنرا تبديل به 2 كلمه مي‌كند. اين مشكل زماني مشخص مي‌شود كه اين عبارت در انتهاي يك خط در پاراگراف قرار بگيرد، چراكه آن‌زمان عدد 300 به خط بعد مي‌رود در حالي كه عبارت KHz همچنان در خط بالايي قرار دارد.

2. مقالات بسياري وجود دارند كه از اين دست عبارات در آنها به كرار بكار رفته است. خواندن تمام اين مقالات و پيدا كردن موارد اين‌چنيني و دستي اصلاح كردن تك‌تك آنها تقريباً ناممكن است.

فایل ورد و فایل ایندیزاین خود را آپلود کنید. بررسی می شود.

موفق باشید.

ShayaneZekr
10-04-2008, 08:29
نيازي به آپلود نيست. اين ناهماهنگي اساساً بين اين دو نرم‌افزار برقرار است. براي مشاهده و بررسي اين مشكل همانطور كه در پست‌هاي قبلي نوشتم شما مي‌توانيد خودتان اين شرايط را بوجود آوريد.

3years
10-04-2008, 21:52
نيازي به آپلود نيست. اين ناهماهنگي اساساً بين اين دو نرم‌افزار برقرار است. براي مشاهده و بررسي اين مشكل همانطور كه در پست‌هاي قبلي نوشتم شما مي‌توانيد خودتان اين شرايط را بوجود آوريد.

خوب عزیز دل من همونجور نوشتم اما مشکلی پیش نیامد!

این را نمی شود ناهمانگی خواند، چون در ورد با متن و فونت جور دیگری رفتار می شود تا ایندیزاین!

البته برای جلو گیری از بروز چنین مشکلاتی باید یک رویه خلاقانه در موقع تایپ متن اصلی در پیش گرفته شود.

Mahnaz123456789
28-01-2009, 10:50
سلام. من يك نشريه دارم صفحه‌بندي مي‌كنم. آخر اين نشريه چكيده‌هاي انگليسي وجود دارد. آنها را چگونه در متن بياورم.؟

Libra
29-01-2009, 15:18
سلام. من يك نشريه دارم صفحه‌بندي مي‌كنم. آخر اين نشريه چكيده‌هاي انگليسي وجود دارد. آنها را چگونه در متن بياورم.؟

واضح تر بگید ، مشکل کجاست ؟

amin20
02-02-2009, 00:53
Mahnaz123456789 عزیز فقط یکجا سوالت رو مطرح کن لطفا.
منظورش اینه که :
جهت (direction) بخش فارسي و انگليسي با هم فرق مي‌كنه. چگونه مي‌توان اين دو را در يك فايل قرار داد؟

به نظر من که هیچ مشکلی وجود نداره.یعنی نیاز نیست کاری بکنی!

3years
02-02-2009, 06:26

سلام دوست عزیز

اگر تعداد چکیده‌ها بیش از چند صفحه است (مثلاً 2 یا 3 صفحه بیشتر) بهتر است آنها را در یک فایل جدید که مشخصات کلی آن مانند فایل فارسی باشد کار کنید؛ به استثنای موارد زیر که حتماً باید تغییر دهی:

1:

2:

P.A.Y.T.O.N
14-05-2009, 13:30
از دوستان عزیزی که مطالب آموزشی بنده رو بلند کردن تشکر میکنم، همچنین از کاربر jia
ممنون هستم که تمام مطالبم در گرافیک پلنت، سی جی و مجید رو در اینجا گردآوری کردند! البته از نوع ناقص
فکر می کنم لازم باشه از این به بعد روی متنها هم کپشن بزنم تا سرقت مطالب تالیفی از سوی افراد معلول الحال! صورت نگیره

mahmoudezoj
23-09-2014, 13:04
آقا يه لطفي مي كنين يه راهنماي كامل از كليدهاي ميانبر در اينديزاين برام بزارين؟
چندجا ديدم انگليسي بود لطفا فارسي باشه مثلا:
براي فريم دادن به عكسها: Ctrl+b
براي فشردگي حروف: Ctrl+Alt+فلش راست و چپ
و...
ممنون

sarasogoli_h
27-10-2015, 22:22
سلام .‌این فایل برای من باز نمیکنه ! میشه ب ایمیلم بفرستین ؟

حقیقتا من باید تا هفته ی دیگه یه مجله با استفاده از ایندیزاین طراحی کنم برا استادم . ولی من تازه میخوام ایندیزاین و یاد بگیرم !!! وقت هم کم دارم هر چی هم تو اینترنت سرچ کردم نمومه کاری ک بتونم از روش خودم طراحی کنم پیدا نشد . میشه چنتا از نمونه کارتونبرام ایمیل کنین نابتونم استفاده کنم ؟؟ خواهش میکنم زود جواب بدین ممنون . ایمیلمlavashak.tooorsh@gmail.com

sarasogoli_h
29-10-2015, 22:57
سلام دوست عزیز. عکس ها برای من باز نمیشن :n28:

sarasogoli_h
29-10-2015, 23:32
واقعا نیاز دارم که نمونه کاراتو ببینم ولی باز نمیشن
lavashak.tooorsh.gmail.com
اگر میل کنی ک خخخخخخیلی ممنون

Samarrr
12-12-2015, 14:47
با سلام میشه کسی به منم کمک کنه ؟
فرق بین صفحه ارا با صفحه بند چیه ؟