PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای اورکلاک و چند سوال در این مورد

amymor
29-07-2019, 00:28
سلام و خسته نباشید
مشخصات سیستمم:
سی پی یو:
core i3 6100
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرافیک:
gtx950
مدل دقیق:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

رم:
ram 8GB gskill

مادربرد:
h170 gaming 3 rev1.0
مدل دقیق:

پاور:
huntkey GS500

چندتا سوال دارم:
1. این سیستم رو 3 ساله دارم، میخام بدونم عمر باقی مونده هر کدوم قطعات از تقریبا چند سال دیگه هست و اگه اورکلاک بکنم چقد کم میشه.

2.کدوم قطعات قابلیت اورکلاک دارن؟

3. هر کدوم از قطعات توی حالت نرمال (بدون اورکلاک) چه دمایی باید داشته باشن و توی حالت اورکلاک چه دمایی مطلوبه؟

4.با چه برنامه ای می تونم دمای دقیق قطعات رو ببینم

5. اگه اورکلاک کنم دمای قطعات همیشه بالاست؟ یا میشه کاری کرد که فقط وقتی بازی می کنم اورکلاک بشه و وقتی کار های سبک با سیستم انجام میدم، به حالت معمولی بر گرده؟

خیلی ممنون

radarz
29-07-2019, 08:58
اين سيستم ديگه كارش تمومه اوركلاك انچناني هم نميشه

amymor
30-07-2019, 17:51
اين سيستم ديگه كارش تمومه اوركلاك انچناني هم نميشه

یه جا دیدم مادبرد های asrock h170 hyper از اورکلاک رم پشتیبانی می کنن، به نظرت اگه بایوس اونا رو نصب کنم می تونم اورکلاک کنم؟ فقط ترسم اینه که بایوس خراب بشه، ولی خب بایوس دوگانه داره. احتمالش هست که طوری خراب بشه که بایوس دوگانه هم نتونه کاری بکنه؟

javad2015
30-07-2019, 20:17
شما قدرت cpu و رمت خوبه لازم نیست اورکلاکش کنی.......با این cpu تو بازی های سنگین راحت بالای 50 فریم میشه گرفت اگه گرافیک هم قدرت کافی داشته باشه. ....اگر به دنبال اجرای بهتر بازی ها هستین باید دنبال گرافیک قویتر باشین.کلا اعتقادی به اورکلاک ندارم.10 درصد پرفرمنس بیشتر ارزشش رو نداره.
اگه گگرافیک زیر 35 فریم میده دیگه عمرش تمومه امروز عوضش نکنی باید فردا عوضش کنی.

amymor
31-07-2019, 02:13
شما قدرت cpu و رمت خوبه لازم نیست اورکلاکش کنی.......با این cpu تو بازی های سنگین راحت بالای 50 فریم میشه گرفت اگه گرافیک هم قدرت کافی داشته باشه. ....اگر به دنبال اجرای بهتر بازی ها هستین باید دنبال گرافیک قویتر باشین.کلا اعتقادی به اورکلاک ندارم.10 درصد پرفرمنس بیشتر ارزشش رو نداره.
اگه گگرافیک زیر 35 فریم میده دیگه عمرش تمومه امروز عوضش نکنی باید فردا عوضش کنی.

میخام گرافیکمو اورکلاک کنم،اما بم گفتن پاورت خوب نیست. با برنامه occt از پاور بنچمارک گرفتم، به نظرت چطوره؟ (برنامه دیگه ای هم سراغ داری برای پاور؟)
اگه بیش از توان پاور اورکلاک بشه، چی میشه مثلا؟ ممکنه قطعات به خاطر نرسیدن برق مورد نیازشون بسوزن؟

javad2015
31-07-2019, 02:34
پاور برا این سیستم توانش کافیه...........
پیشنهاد میکنم اور کلاک نکنی چون ارزشش رو نداره. نهایت 10 درصد افزایش پرفرمنس خواهید داشت.
مثلا فریم 30 میشه 33 ......با هزار دردسر و کاهش عمر و حتی خطر خرابی.

amymor
31-07-2019, 17:52
پاور برا این سیستم توانش کافیه...........
پیشنهاد میکنم اور کلاک نکنی چون ارزشش رو نداره. نهایت 10 درصد افزایش پرفرمنس خواهید داشت.
مثلا فریم 30 میشه 33 ......با هزار دردسر و کاهش عمر و حتی خطر خرابی.

1% درصد هم بهتر بشه، برا من مهمه، اگه سرعت فن ها رو توی برنامه extreme gaming engine بزارم روی حال turbo که دمای گرافیک روی 70 ثابت بمونه، مشکلی پیش نمیاد؟ ممکنه فن ها خراب بشن؟

javad2015
31-07-2019, 19:38
برنامه msi afterburner رو به همراه msi kmbustor دانلود کنید.
وقتی afterburner رو باز کردید دست به core voltage و powerlimit نزنید .کلاک هسته رو 10 تا 10 تا ببرید بالا و برای هر پله تست پایداری با نرم افزار kombustor بگیرید تا زمانی که نرم افزار شروع به گرفتن artifact کنه و ناپایدار بشه.
بعدش هم کلاک مموری رو 20 تا 20 تا ببرید بالا و بازم تست بگیرید با kombustor تا زمانی که سیستم ناپایدار شد رو پله اخر تنظمات رو ثبت کنید.برا هر تست معمولا 4 دقیقه پایداری کافیه.دما رو هم حین تست پایداری چک کنید.فن هم اتوماتیک باشه بهتره خودش به صورت پله ای عمل میکنه.کلا این کارت چون قدرتمند نیست مشکل دمایی نداره حتا با اور کلاک
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 821%2Fmsi-afterburner-video-capture-review.html&psig=AOvVaw1iBQF8NZ9kXH-gwuPHOQ48&ust=1564675247700891[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

amymor
31-07-2019, 21:30
برنامه msi afterburner رو به همراه msi kmbustor دانلود کنید.
وقتی afterburner رو باز کردید دست به core voltage و powerlimit نزنید .کلاک هسته رو 10 تا 10 تا ببرید بالا و برای هر پله تست پایداری با نرم افزار kombustor بگیرید تا زمانی که نرم افزار شروع به گرفتن artifact کنه و ناپایدار بشه.
بعدش هم کلاک مموری رو 20 تا 20 تا ببرید بالا و بازم تست بگیرید با kombustor تا زمانی که سیستم ناپایدار شد رو پله اخر تنظمات رو ثبت کنید.برا هر تست معمولا 4 دقیقه پایداری کافیه.دما رو هم حین تست پایداری چک کنید.فن هم اتوماتیک باشه بهتره خودش به صورت پله ای عمل میکنه.کلا این کارت چون قدرتمند نیست مشکل دمایی نداره حتا با اور کلاک

یه دنیا ممنون
1.منم نمیخام ترتیب پله ای فن ها رو به صورت یه خط صاف کنم، توی برنامه xtreme engine که مال خود گیگابایته، میخام بزارمش روی turbo ، کنارش هم نمودارش رو گذاشته.
این چیزی که خودش بود:
اینم حالت turbo:

آخه یکی بم گفت دمای معمولی برا گرافیک باید روی 70 باشه، من با occt تست کردم دما تا 80 میرفت، اگه اورکلاک کنم طبیعتا بیشتر از 80 میشه دیگه.توی gpu-z برای دما، rated رو زده 80 و maximum رو زده 95. حالا دما رو باید روی چه عددی ثابت کنم؟
2.برنامه furmark و pasmark هم دارم الان به نظرت بین این 4 تا برنامه(occt ،furmark ،Passmark ،msi kombustor) از کدوم استفاده کنم؟
3.برای اورکلاک برنامه msi afterburner هم دارم، اما این extreme engine هم باش میشه اورکلاک کرد، خوبیش اینه که اگه سیستم رو ریستارت یا خاموش کنی، بدون نیاز به باز کردن دوباره برنامه، تنظیمات اورکلاک باقی می مونن.msi afterburner هم اینطوریه؟
4. یه جا خوندم کارت گرافیک های انویدیا به جز gpu clock و مموری کلاک، Shader Clock هم میشه اورکلاک کرد. اون نرم افزار خاصی میخاد؟

javad2015
31-07-2019, 22:46
یه دنیا ممنون
1.منم نمیخام ترتیب پله ای فن ها رو به صورت یه خط صاف کنم، توی برنامه xtreme engine که مال خود گیگابایته، میخام بزارمش روی turbo ، کنارش هم نمودارش رو گذاشته.
این چیزی که خودش بود:
اینم حالت turbo:

آخه یکی بم گفت دمای معمولی برا گرافیک باید روی 70 باشه، من با occt تست کردم دما تا 80 میرفت، اگه اورکلاک کنم طبیعتا بیشتر از 80 میشه دیگه.توی gpu-z برای دما، rated رو زده 80 و maximum رو زده 95. حالا دما رو باید روی چه عددی ثابت کنم؟
2.برنامه furmark و pasmark هم دارم الان به نظرت بین این 4 تا برنامه(occt ،furmark ،Passmark ،msi kombustor) از کدوم استفاده کنم؟
3.برای اورکلاک برنامه msi afterburner هم دارم، اما این extreme engine هم باش میشه اورکلاک کرد، خوبیش اینه که اگه سیستم رو ریستارت یا خاموش کنی، بدون نیاز به باز کردن دوباره برنامه، تنظیمات اورکلاک باقی می مونن.msi afterburner هم اینطوریه؟
4. یه جا خوندم کارت گرافیک های انویدیا به جز gpu clock و مموری کلاک، Shader Clock هم میشه اورکلاک کرد. اون نرم افزار خاصی میخاد؟
بله برنامه msi afterburner اگه تو تنظیمات تیک گزینه startup with windows رو بزنید تنظیمات حین شروع ویندوز ست میشه اتوماتیک.
نرم افزار پایداری فشار زیادی به کارت میاره معمولا تو بازی شما 3 تا 4 درجه کمتر میبینید حد اکثر دمای گرافیک رو.
از همون kombustor استفاده کن چون مکمل msi afternurner هست.
میتونی بنچمارک هم بگیری و تفاوت امتیاز رو قبل و بعد اور مقایسه کنی.
gpu clock و shader clock به صورت خطی با هم افزایش و کاهش پیدا میکنن.جدا نیستند.

amymor
31-07-2019, 23:38
بله برنامه msi afterburner اگه تو تنظیمات تیک گزینه startup with windows رو بزنید تنظیمات حین شروع ویندوز ست میشه اتوماتیک.
نرم افزار پایداری فشار زیادی به کارت میاره معمولا تو بازی شما 3 تا 4 درجه کمتر میبینید حد اکثر دمای گرافیک رو.
از همون kombustor استفاده کن چون مکمل msi afternurner هست.
میتونی بنچمارک هم بگیری و تفاوت امتیاز رو قبل و بعد اور مقایسه کنی.
gpu clock و shader clock به صورت خطی با هم افزایش و کاهش پیدا میکنن.جدا نیستند.
خیلی منون. 3 ساله این گرافیک رو دارم، باید خمیر حرارتیش رو عوض کنم؟ چه نوع خمیر حرارتی رو پیشنهاد میدید؟

javad2015
31-07-2019, 23:55
بستگی داره به اینکه ایا گرافیک شما نسبت به زمان اولیه دماش بالاتر رفته یا نه.
من خودم 4 سال 770 داشتم از همون اولش دماش تو بازی حدود 78 بود در حالت لود کامل.هیچ وقتم خمیرش رو عوض نکردم چون میدونستم دماش نسبت به اولش تغییری نکرده.
یه چیزی جدا از تاپیک بگم.
الان یه 1060 گیگا خریدم دماش تو بازی بالای 60 نمیره!!!!!!
موندم سنسوشرش خرابه یا واقعا اینجوریه!البته کولرش خیلی بزرگه!

amymor
01-08-2019, 18:38
بستگی داره به اینکه ایا گرافیک شما نسبت به زمان اولیه دماش بالاتر رفته یا نه.

میگم kombustor رو نصب کرد ولی تعداد گزینه های تستش زیاده، کدومو بزارم؟:

بعد قابلیت نداره که بشه سر یه تایمی مثلا بعد 6 دقیقه خودکار قطع بشه؟ بعد پروسه ی تست رو به صورت نمودار نشون بده؟ آخه occt اینطور بود:

javad2015
01-08-2019, 19:24
برا نمایش نمودار باید از msi after burner لستفده کنی.

چون با occt کار کردی و اشنایی داری با همون تست پایاداری بگیر فرقی نداره

amymor
03-08-2019, 18:16
برا نمایش نمودار باید از msi after burner لستفده کنی.

چون با occt کار کردی و اشنایی داری با همون تست پایاداری بگیر فرقی نداره

خیلی ممنون:n12:

میگم kombustor یه قابلیت منحصر به فرد داره به نام artifact scanner ، من باش تست کردم، بعد 6 دقیقه پایین نوشته 178 تا آرتیفکت پیدا کرده. اما خب من با چشمم چیزی توی تصویر ندیدم، با برنامه furmark هم تست کردم اونجا هم با چشمم چیزی ندیدم. یعنی ممکنه آرتیفکت ها اینقد ریز باشن که دیده نشن؟ یا اینکه برنامه kombustor دقیق اعلام نمیکنه و اشتباه کرده؟

javad2015
03-08-2019, 18:20
تست های پایداری سنگینه.......تا زمانی که کرش نکنه مهم نیست.چون تو بازی نمیپره بیرون.

Gameking
11-06-2020, 21:58
درود ممکن هست به سوال من جواب بدید؟سپاسگذارم

- - - Updated - - -

درود ممکن هست به سوال من جواب بدید؟سپاسگذارم