PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 1400؛ سال خاموشی IPv4 در ایران

misam5526
20-02-2019, 23:48
معاون وزیر ارتباطات در افتتاحیه این سمینار در تشریح ضرورت این گذر گفت: تا سال 2020 با جهانی مواجه هستیم که 50 میلیارد دستگاه در آن به هم متصل خواهند شد و این حجم تجهیزات، بیش از 10 برابر ظرفیت‌های Ipv4 است و از همین رو، سازمان فناوری اطلاعات ایران بر اساس اسناد بالادستی، موظف به برنامه‌ریزی برای گذر به Ipv6 شده است. ناظمی ادامه داد: سازمان فناوری اطلاعات بر اساس وظایف خود و همچنین آیین‌نامه‌هایی که از سوی رگولاتوری سازمان مقررات ارائه شده، وظیفه دارد که زیرساخت‌های گذر از IPv4 به IPv6 را مهیا کند و در همین راستا بیش از چهار پروژه با هزینه سه میلیارد تومان تعریف کرده و در حال اجرایی کردن آنهاست.

وی تصریح کرد: از نظر آماری، 30 درصد ترافیک سایت‌های معتبر و مشهور روی IPv6 ارائه می‌شود و دنیا در حال رفتن به این سمت است و ما هم برای ارائه مشاوره‌های لازم به سازمان‌ها، شرکت‌ها و تولیدکنندگانی که متقاضی استفاده از این استاندارد هستند، آمادگی و تمایل داریم.
معاون اداره کل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات نیز در این سمینار گفت: در آینده، هر آن چه که به آن نیاز خواهیم داشت با IPv6 کار خواهد کرد، به همین دلیل ضرورت گذر از IPv4 بیش از هر چیز دیگری احساس می‌شود.
«بهروز عباس‌زاده» افزود: طی این سال‌ها برای گذر از IPv6 ما سه فاز را پشت سر گذاشته‌ایم؛ در فاز اول مطالعه و بررسی‌های اولیه را انجام دادیم، در دومین فاز دوم، پیاده‌سازی اولیه و اجرای پایلوت طرح را آغاز کردیم.
وی با احتمال اینکه فاز سوم طرح ممکن است تا سه سال آینده نیز ادامه داشته باشد، گفت: فاز سوم و پایانی طرح، پیاده‌سازی وسیع IPv6 است که بعد از مرحله آزمایشی، در حال پیاده‌سازی وسیع هستیم و نهایتا از سال 1400، آی‌پی ورژن 4 را شات داون خواهیم کرد و کاملا به سمت IPv6 خواهیم رفت.

IPv4، چهارمین نسخه از پروتکل اینترنت است که از آن برای شناسایی گجت‌ها روی شبکه‌ اینترنت استفاده می‌شود. اینترنت پروتکل طراحی شده است تا از آن برای ایجاد ارتباط بین سیستم‌های متصل به هم برای ارسال بسته‌ها تحت شبکه‌ ارتباطی استفاده شود.
اینترنت پروتکل نسخه‌ ۴ را باید پرمصرف‌ترین پروتکل اینترنتی خواند که از آن برای ارتباط گجت‌ها با یکدیگر و همچنین شبکه‌ جهانی اینترنت استفاده می‌شود.
IPv4 از آدرس‌دهی ۳۲ بیتی بهره می‌برد که با استفاده از آن می‌توان ۲ به توان ۳۲ آدرس اینترنتی را (بیش از چهار میلیارد) آدرس‌دهی کرد. با توجه به گسترش اینترنت و افزایش تعداد گجت‌هایی که به اینترنت متصل می‌شوند، پیش‌بینی می‌شود تعداد آدرس‌های مبتنی بر نسخه‌ چهار در آینده‌ نزدیک تمام شود، چراکه هرروز شاهد افزایش گجت‌هایی نظیر گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها، تبلت‌ها، گجت‌های مبتنی بر اینترنت اشیا و کنسول‌های بازی با قابلیت اتصال به اینترنت هستیم.
محققان شبکه اینترنت پروتکل نسخه‌ ۶ را به همین علت و برای پوشش نیاز به آدرس‌های بیشتر معرفی کرده‌اند.
اینترنت پروتکل نسخه‌ ۶ که اینترنت پروتکل نسل بعدی (Internet Protocol next generation) نیز خوانده می‌شود، جدیدترین پروتکل اینترنت برای اختصاص آدرس آی‌پی است. این پروتکل جدید برای جایگزینی با IPv4 معرفی شده است.
IPv6 به این علت طراحی شده است تا علاوه بر داشتن آدرس‌های بیشتر برای اتصال گجت‌های بیشتر در مقایسه با IPv4، ظرفیت انتقال اطلاعات در شبکه اینترنت یا همان ترافیک را افزایش دهد.

italodance
21-02-2019, 06:48
اینترنت کم سرعت نظیر هوشمند و ADSL پس باید بروند؟!؟

misam5526
21-02-2019, 17:45
اینترنت کم سرعت نظیر هوشمند و ADSL پس باید بروند؟!؟

این تغییر ، بنیادی تر و اساسی تر از بحث چگونگی انتقال دیتا به مشترک (سرویس وایرلس یا سیمی و انواع اون) و یا سرعت مشترک (میزان پهنای باند دریافتی توسط مشترک) و ... هست.

به بحث ورود نمیکنم چون مقالات و مطالب در نت زیاده... فقط یه سری مزایاش رو یاداوری میکنم.

1- کاهش قابل ملاحظه پینگ مشترک:
در یک شبکه به طور کامل ipv6 (یعنی از دستگاه مودم مشترک و تجهیزات شرکت سرویس دهنده ، روترهای واسطه تا سرور مقصد همه روی ipv6 تنظیم شده و فعالیت کنند) تاخیر به شدت کاهش پیدا میکنه یعنی پینگ مشترک با یک سرور خاص میتونه از نصف کمتر و حتی به یک سوم کاهش پیدا کنه (بسته به نوع شبکه فعلی).

نکته مهم اینه که حتی خطوط مسی که بهشون نویزدار میگیم هم از این بهبود بی نصیب نمیمونند.

2- حل مشکل استفاده از NAT:
روش nat کردن یک ای پی معتبر به تعداد زیادی زیر ای پی محلی رو اکثراً میشناسند و با مشکلاتش که در مورادی مثل بازی های انلاین یا سرویسهای مبتنی بر ای پی مثل تلفن اینترنتی یا ویدئو کنفرانس و ... رخ میده هم آشنا هستند. این مورد که در سرویسهای وایرلس اشتراکی مثل LTE رخ میده در نسل بعدی یعنی ipv6 کاملا حل شده و وجود ندارهف چون هر دیوایسی که به نت وصل میشه از هر روشی (چه سیمی و چه وایرلس ) یک ای پی معتبر منحصربفرد دریافت میکنه.

3- رمزنگاری IPsec:
بر خلاف نسل فعلی ipv4 که رمزنگاری اپشن بود و برای رمزنگاری نامبرده شده باید از تونل و نرم افزار اضافی استفاده میشد در نسل جدید به طور پیشفرض و اجباری دیتا تحت این رمزنگاری ارسال و دریافت میشه. کاربردهای دیگه ای علاوه بر امنیت مبدا تا مقصدف میتونه داشته باشه که در زمان خودش روش باید بحث بشه.

و یسری بهبودهای دیگه که شاید برای خواننده این تاپیک مهم نباشه ولی در بهبود سرویس دهی به مشترکین نقش خواهند داشت.

ShadowDragon
21-02-2019, 19:29
در مورد NAT و پینگ مطمینی؟
چون چند وقت پیش یکی میگفت هیچ فرقی برای کاربر نداره و صرفا مشکل IP ها حل میشه

و ایا ایرانسل همین الانش Ipv6 نیست؟؟

misam5526
21-02-2019, 19:49
در مورد NAT و پینگ مطمینی؟
چون چند وقت پیش یکی میگفت هیچ فرقی برای کاربر نداره و صرفا مشکل IP ها حل میشه

و ایا ایرانسل همین الانش Ipv6 نیست؟؟

1- بله مطمئنم. در اینترنت به فارسی یا انگلیسی مطلب زیاده که توضیح کامل داده شده.

2- ایرانسل یا شرکت دیگه به تنهایی اهمیت نداره بلکه باید یک مسیر از روترها همه ipv6 باشن. (از شرکت تا سرور مقصد) یعنی از دستگاه شما تا مقصد باید همه از ipv6 پشتیبانی کنند. وگرنه همچنان در کنار داشتن یک ادرس ipv6 باید از ادرسهای نسل فعلی ipv4 استفاده کنه شرکت برای ادرس دهی. در واقع روتر شرکت زیر ساخت باید بشناسه اون ادرس رو تا دیتا رو هدایت کنه. ممکنه شما بگی من ایرانسلم و میتونم ای پی نسل ششم داشته باشم ولی یکی از روترهای مسیری که دیتا بخارج میره به شما جواب میده که برو ادرس نسل چهار بیار این جدیدا رو من نمیشناسم...پس نه دیتایی میتونه به سمت تو بیاد و نه تو میتونی از دیتای سرورها استفاده کنی مادامی که یه ای پی نسل چهار به اون روتر معرفی بشه.

misam5526
22-02-2019, 13:51
وضعیت استقرار و ترافیک روی IPv6 در کشورهای مختلف جهان:

تصویر اول: 24 کشور که بیش از 15 درصد ترافیک انها IPv6 است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تصویر دوم: 49 کشور که بیش از 5 درصد ترافیک آنها IPv6 است.

تصویر سوم: 13 کشور که کمتر از 5 درصد ترافیک آنها IPv6 است.

radarz
23-02-2019, 19:11
خدایا اگر پیشت اینترنت پرسرعت داری ما رو ببر پیشه خودت /// 800 سال از دنیا عقبیم

saeed9009
23-02-2019, 19:32
این تغییر ، بنیادی تر و اساسی تر از بحث چگونگی انتقال دیتا به مشترک (سرویس وایرلس یا سیمی و انواع اون) و یا سرعت مشترک (میزان پهنای باند دریافتی توسط مشترک) و ... هست.

به بحث ورود نمیکنم چون مقالات و مطالب در نت زیاده... فقط یه سری مزایاش رو یاداوری میکنم.

در یک شبکه به طور کامل ipv6 (یعنی از دستگاه مودم مشترک و تجهیزات شرکت سرویس دهنده ، روترهای واسطه تا سرور مقصد همه روی ipv6 تنظیم شده و فعالیت کنند) تاخیر به شدت کاهش پیدا میکنه یعنی پینگ مشترک با یک سرور خاص میتونه از نصف کمتر و حتی به یک سوم کاهش پیدا کنه (بسته به نوع شبکه فعلی).

نکته مهم اینه که حتی خطوط مسی که بهشون نویزدار میگیم هم از این بهبود بی نصیب نمیمونند.

سلام
میشه برای این ادعا منبع معتبر معرفی کنید؟

misam5526
23-02-2019, 21:19
سلام
میشه برای این ادعا منبع معتبر معرفی کنید؟

این مقاله خوب و ساده این بخش رو توضیح داده:

kenshikan
08-11-2019, 20:13
ببخشيد اگه تاپيک چند ماه پيش رو بالا ميارم ولي موضوع چشمم رو گرفت و ديدم نميشه در برابر برخي آيتم هاي گفته شده خموشي گزيد:jealous:

خب اينکه عزيزان فن آوري به فکر افتادن دنبال گله گوسفندان جهاني برن چيز تازه اي نيست و زحمت کشيدن. خسته نباشن واقعا. يه کم ديگه صبر مي کردن. عجله اي نبود حالا....

ما در بسياري از زمينه ها دنباله رو کشورهاي توسعه يافته و مشخصا آمريکا هستيم و هنرمون فقط همينه که تلاش کنيم خيلي عقب نيافتيم. البته از سال 89 عزيزان سازمان فن آوري اطلاعات و همين آقاي ن.جهان... و نوچگان و وابستگان ايشون اون زمان براي وي6 کيسه دوختن و دکون زدن و گروه ضربت (!) تشکيل دادن. جالبه که بعد از جند تا سمينار و مصوبه و ميوه و سانديس و شام و ناهار و البته زدن بودجه هاي مربوطه به بدن، ديگه حتي دامنه ipv6.ir شون هم بالا نمياد و ما بعد از 9 سال کامل شمسي فقط يکي دو تا آي اس پي داريم که رسيدن به جايي که در سال 98 و نه سال بعد (بله 9 سال!!!) از طرح ضربت(!) اين عزيزان، بي سروصدا روي سرويس اينترنتي شون به مردم آدرس وي6 بدن که اونم گندش در اومده که گويا اونم فيل و تر نداره و داستان شده ....

اين فن آوري اي ها و اون زيرساختي ها هنر بکنن اين يه دونه آي اس پي بشه 10 تا، ولي تا 1400 در سيستم فشلي که ما توش هستيم معجزه نخواهد شد. دقت بفرماييد اين ترد در سال 97 آغاز شده و من دارم در نيم دوم پاييز 98 بهش جواب مي دم و هنوز اتفاق گسترده اي نيافتاده.

يکي اونکه در پست آغازين فرمودين آي پي وي 6 جديده، اتفاقا اصلا جديد نيست و پير شده. بدبخت 25 سالشه. يعني با منتاليته اون زمان اينترنت (دهه 1990 ميلادي) طراحي شده. زماني که کسي انبوه رايانه هاي شخصي و دستگاه هاي همراه و آي او تي و اپليکيشن هاي امروزي اينترنت رو نمي ديد و آي او تي رو پيش بيني نمي کرد و همه دغدغه شون چند تا آدرس بيشتر و اندکي افزايش پرفورمنس بود.

بعد هم قرار نيست وي6 به تنهايي بياد و معجزه بکنه. اگر هم اتفاقي بيافته از صدقه سر تکنولوژي هاي امنيتي و بهبود پروتکلهاي شبکه هست که از سال 2000 به اينور ساخته شدن نه پروتکل وي6 متولد سال 1990 و بوق که سنش از همين بچه جغله هايي که اين روزها تو دانشگاه و بازار براش داستان سرايي مي کنن، بيشتره!

اين درصدهايي که نشون دادين يعني فاجعه، يعني تعطيل. يعني نابود. يعني کشک. يعني يه تکنولوژي 25 ساله که با استاندارد و نورم دنياي کامپيوتر از وقت بازنشسته شدنش هم گذشته، هنوز به مرز 50 درصد ديپلوي شدن نرسيده و همون NAT و پراکسي همه اين سالها جورش رو کشيدن و آب از آب تکون نخورده. همين که هنوز بخش بزرگي از کشورهاي جهان هنوز مهاجرت نکردن يعني ايران غلط بکنه که سال 1400 سرخود وي4 رو شات داون بکنه چون اون وقت دسترسي خودش رو به اون بخش بزرگ باقيمانده وي4 اينترنت در سال 2021 قطع کرده. مگه اينکه بگيم اينترنت فقط همين گوگل و فيس بوک و آمازون هست و لاغير.

2- حل مشکل استفاده از NAT:

3- رمزنگاری IPsec:

و یسری بهبودهای دیگه که شاید برای خواننده این تاپیک مهم نباشه ولی در بهبود سرویس دهی به مشترکین نقش خواهند داشت.

0- آقا، من خواهش دارم، استدعا مي کنم ورود بکنيد. چرا تعارف مي کنيد. گنده اش نکنيد، اون پشت هيچ خبر خاصي نيست. هر چي هست روئه.

1- بيخيال برادر، کاهش پينگ فقط هنر آي پي وي 6 نيست. تو اين سالها که وي6 مي خواسته بياد اينقدر روترها و فايروالها و ... توسعه پيدا کردن که اون بهبودي که وي6 مي خواسته با حذف چند تا هدر و شکستن شاخ غولهاي دهه 90 ميلادي بهش برسه و توي پرفورمنس تغيير ايجاد بکنه، الان اين دستگاه ها با انگشت کوچيکه پاي چپ شون انجام ميدن و ديگه اين چيزها سالهاست به چپ شون نيست. البته حتما بهبود هاي وي6 تاثير داره و رم و سي پي يوي دستگاههاي شبکه رو يه درصدي آزاد مي کنه، ولي لطفا نگيد که وي6 مياد دنيا گلستان ميشه.

2- برادر من، اصلا NAT بدبخت مشکل نبود. خودش يه راه حل بوده و هست براي مصرف پرشتاب آي پي وي4 که اتفاقا همين 2 دهه و نيم دووم آوردنش نشون مي ده در جاي خودش چيز خوبي بوده. هم براي هدر رفت نشاني ها و هم افزايش امنيت. شما چند تا تکنولوژي تو دنياي کامپيوتر و به خصوص شبکه سراغ دارين که يه تنه 25 سال دووم آورده باشن؟

همين که وي6 مي خواد همه چيز يک شبکه داخلي رو لخت و عور ببره روي نت و بي پرده گره ها رو به هم وصل کنه (که شايد براي سالهاي آغاز اينترنت يک آرمان بود ولي الان يک ريسک بزرگه)، و اگر امنيت مي خواي ديگه بي برو و برگرد بايد فايروال و يو اي ام و چند تا راهکار ديگه داشته باشيد، خودش يه چالش بزرگ پرهزينه امنيتي هست که خيلي ها سرسري گرفتن. سوتي استفاده از مک ادرس در نشاني اينترنتي وي6 که به جاي خود

3- همين IPsec هم جزئي از آپشن ها و نه اصل وي6 هست که در وي4 هم وجود داره. معطل اومدن وي6 نبوده و نيست. چالش پرفورمنس رو هم بدتر نکنه شانس آورديم. پروتکل هاي تونل هر روز بهتر ميشن و آيپي-سک مال 30 سال پيشه. حتي وجودش اجباري هم نيست و اختياريه.

به جز اينها، وي6 بدبخت هنوز نيومده باگهايي براش دراومده که بدون وصله پينه اونها نميشه به کار گرفتش

4- اتفاقا مهمه. بگيد کدوم بهبودها که ما هم بهره مند بشيم و روي همون ها بحث کنيم.

خلاصه بگم. وي6 مث سربازي اجباريه. شايد 70 سال پيش چندين توجيه قوي پشتش داشت، ولي الان فقط يه آپشن توي کشورداري هست. آپشني که تاريخ مصرف مفيدش هم خيلي وقته گذشته. يا مث جاوا توي برنامه نويسيه. هست چون از اول يه شرکتي پشتش بوده. خودش اگه هم نبود، جايگزين زياد داشت. تو ايران که مطرح ميشه چون براي يه عده نون داره. يا...

پ.ن. ببخشيد، من يه کم تخت گاز رفتم منظورم شخص نويسينده پست نخست يا رد کردن به کارگيري وي6 نبوده و نيست. اين گير کلي من به اينجور نگاه به اين مساله ومسائل مشابه در دنياي تکنولوژي هست که در جاهاي مختلف با آب و تاب و با همين مدل استدلال سردستي و خزشده مطرح ميشن. اينکه مي بينم يهو ملت جوگير يه سوژه دست گرفتن و هي اين بادکنک رو بادش مي دن براي من و هم نسلي هاي من که از روزهاي نخست ورود اينترنت و خيلي چيزهاي ديگه به ايران دستي بر آتش داشتيم، يه نمه روي روانه. کساني هم اين وسط موج سواري مي کنن و بار خودشون رو مي بندن و يه عده جوان تازه کار هم فکر مي کنن با چه چيز ناب و خفني قراره کار بکنن.

پ.ن. من هم منتظر وي6 هستم ولي نه نسخه دولتي و دستوريش و نه نسخه جوگيرانه اش

پ.ن. همچنان از پاسخ و بحث سازنده استقبال مي نمايم.