PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند تا سئوال رانندگی

ehsan_iace
26-12-2016, 00:46
1. آیا در رسیدن به سرعت گیرهایی که شبیه سکو هستند باید دنده را کم کنیم؟ مثلاً از دنده سه به دنده دو بیاییم؟

2. وقتی در سر چهارراه میخواهیم دور بزنیم و به مسیر برگشت مسیری که رانندگی میکردیم برگردیم باید در کدام لاین قرار بگیریم؟ لاین سرعت یا لاین میانی؟ یا لاین سمت راستی مسیر؟

3. در قبل از رسیدن به پیچها باید دنده را کم کنیم؟ چه دنده‌ایی برای پیچیدن مناسبتر است؟

4. وقتی راننده پشت سری به ماشین ما خیلی نزدیک رانندگی میکند چه کار کنیم؟ چون اگر کوچکترین ترمزی کنیم از عقب به ماشینمان میزند؟

hosseinf722
26-12-2016, 08:41
1. آیا در رسیدن به سرعت گیرهایی که شبیه سکو هستند باید دنده را کم کنیم؟ مثلاً از دنده سه به دنده دو بیاییم؟

2. وقتی در سر چهارراه میخواهیم دور بزنیم و به مسیر برگشت مسیری که رانندگی میکردیم برگردیم باید در کدام لاین قرار بگیریم؟ لاین سرعت یا لاین میانی؟ یا لاین سمت راستی مسیر؟

3. در قبل از رسیدن به پیچها باید دنده را کم کنیم؟ چه دنده‌ایی برای پیچیدن مناسبتر است؟

4. وقتی راننده پشت سری به ماشین ما خیلی نزدیک رانندگی میکند چه کار کنیم؟ چون اگر کوچکترین ترمزی کنیم از عقب به ماشینمان میزند؟

1-منظورتون از ایناست؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کاری که من می کنم اینه که هر نوع سرعت گیری که باشه چه سکویی و چه غیر سکویی قبل از این که بهش برسم سرعتمو کم می کنم. این کارو معمولا با معکوس دادن و ترمز کردن تدریجی انجام می دم و تا قبل از این که چرخ ماشین بره رو سرعت گیر به سرعت مناسب برای رد شدن ازش رسیدم.

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــ

2- فکر می کنم تو همون لاین سرعت ( چپ ترین لاین) باید باشیم.

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـ

3- سوال خیلی کلی هست. بستگی به درجه پیچ ( پیچ تند یا ملایم) ، نوع ماشین ، سرعت ، مهارت راننده ، شیب جاده و.... داره. پس نمی شه برای همه پیچ ها سرعت و دنده مشخصی معین کرد.
در حالت کلی اگه سرعتتون در حدی هست که وقتی وارد پیچ می شین ماشین منحرف نمی شه و با همون سرعت می تونین از پیچ خارج شین به نظرم لزومی نداره معکوس بدین.

4- اگه فکر می کنین راننده ناشی ای هست و یا قصد کرم ریختن داره، راحت ترین راه اینه که بکشین کنار تا رد شه و بعد دوباره برگردین تو لاین خودتون و با آرامش به راه تون ادامه بدین. ولی به نظرم زیاد دقت نکنین بهش چون بعضیا خوششون میاد بچسبون به ماشین جلویی

اینا نظر من بود که شاید درست نباشه :):)

mohamad skystar
26-12-2016, 13:43

سلام به ترتیب جواب میدم

1. شما قبل از رسیدن به هر نوع سرعت گیری باید سرعت خودرو را کم کرده و به مراتب دنده هم کم میکنید
دقت داشته باشید هیچ وقت روی سرعت گیرها ترمز نکنید برای دنده کم کردن باعث فشار اومدن به خودرو میشه

2. وقتی دور میزنید باید تو همون لاین اول ( لاین سرعت ) به رانندگی ادامه بدید چون با تغییر مسیر ناگهانی
امکان بروز حادثه و تصادف هست وقتی مسافتی را طی کردید با زدن راهنما میتونید به لاین های کناری برید

3. قبل از هر نوع پیچ باید سرعت خودرو را کم کنید اینکه با چه دنده ای در پیچ حرکت کنید بستگی به درجه هر پیچ داره
برخی پیچ ها به دلیل تندی بیش از حد حتی با دنده 1 باید حرکت کرد اما پیچ های نرم تر را با دنده 3 هم ممکنه اما بیشتر نه
در تمام پیچ ها با هر شرایطی با سرعت مطمئنه حرکت کنید تا بر روی خودرو مسلط باشید.

4. وقتی راننده ماشین پشت سر خیلی نزدیک به شما رانندگی میکنه سعی کنید بهش راه بدین تا رد بشه و هیچ وقت
سعی نکنید با افزایش سرعت این فاصله رو زیاد کنید.
اگر ترمز کنید کار بسیار خظرناکی هست که منجر به تصادف میشه و مقصر هم اون راننده ماشین عقبی هست

ehsan_iace
26-12-2016, 19:37
2. وقتی دور میزنید باید تو همون لاین اول ( لاین سرعت ) به رانندگی ادامه بدید چون با تغییر مسیر ناگهانی
امکان بروز حادثه و تصادف هست وقتی مسافتی را طی کردید با زدن راهنما میتونید به لاین های کناری برید

ممنون برای جوابی که دادید
آخه وقتی میچیم نمیتوانم سرعتم را بلافاصله بعد از پیچیدن به حد لاین سرعت برسانم (من با دنده یک دارم دور میزنم) ماشینهایی که در این لاین هستند هم سرعتشان معمولاً بالای 70 یا 80 است و امکان دارد تصادف بشه!

mohamad skystar
26-12-2016, 20:26
آخه وقتی میچیم نمیتوانم سرعتم را بلافاصله بعد از پیچیدن به حد لاین سرعت برسانم (من با دنده یک دارم دور میزنم) ماشینهایی که در این لاین هستند هم سرعتشان معمولاً بالای 70 یا 80 است و امکان دارد تصادف بشه!

آفرین به نکته خوبی اشاره کردین
حالت توقف شما برای دور زدن و اون زمانی که میخواین دور کامل بزنید و در لاین حرکت قرار بگیرید مهم هست
به مراتب باید زمانی حرکت کنید که تشخیص بدین بیشترین فاصله رو با خودروهایی که دارن به شما نزدیک میشن دارید
سرعت عمل در رانندگی هم مهم هست

ehsan_iace
31-12-2016, 20:54
امروز یک موقعیتی برایم پیش آمد : در لاین سرعت میرفتم از پشت ماشین جلویی یک کارتن به زمین افتاد فضا سمت راستم پر بود
ماشین پشت سری‌ام هم به من نزدیک بود برای همین ترمز کامل نکردم سرعت را کم کردم و به آرامی به کارتن زدم خوشبختانه خالی بود

در چنین موقعیتی که وسیله‌ایی از پشت ماشین جلویی درون جاده و در مسیر ما می‌افتد چیکار باید کنیم؟

Reza31001
31-12-2016, 21:48
امروز یک موقعیتی برایم پیش آمد : در لاین سرعت میرفتم از پشت ماشین جلویی یک کارتن به زمین افتاد فضا سمت راستم پر بود
ماشین پشت سری‌ام هم به من نزدیک بود برای همین ترمز کامل نکردم سرعت را کم کردم و به آرامی به کارتن زدم خوشبختانه خالی بود

در چنین موقعیتی که وسیله‌ایی از پشت ماشین جلویی درون جاده و در مسیر ما می‌افتد چیکار باید کنیم؟
طبیعتا باید از برخورد جلوگیری کنید:n02:

فاصله طولی برای همینه+سرعت مطمئنه
این طوری وقتی حادثه ای مشابه چیزی که گفتین رخ بده با یه ترمز به موقع از برخورد جلوگیری میشه
ولی اگه فاصله کم باشه یا سرعت زیاد، دیگه بستگی به موقعیت داره که چطوری مانع رو رد کنید یا در بدترین حالت مجبور بشین تصمیم بگیرید بین مانع و ماشین بغلی و گاردریل به کی بزنید!

arash66_2m
31-12-2016, 22:02
سلام. منم یه سوال دارم.
تو یه سرازیری معمولی دارم میرم و یه دور برگردن هم پایین سرازیری هست به صورت گرد.
من وقتی به سمت سرازیری میرم معمولا با دنده خلاص میرم تا اخر دور برگردان. و با توجه به این در حالت دنده خلاص هم هستم وقتی دور تموم میشه میخوام گاز بدم دیگه دنده رو از یک شروع نمی کنم که ماشین سنگین بشه . یه راست میزنم به دنده سه و ادامه مسیر رو میرم. ایا این برای ماشین و دنده مشکلی پیش میاره یا نه کاملا طبیعیه ؟؟!! در چنین مواقعی بهتره چیکار کنیم ؟

hosseinf722
01-01-2017, 08:44
سلام. منم یه سوال دارم.
تو یه سرازیری معمولی دارم میرم و یه دور برگردن هم پایین سرازیری هست به صورت گرد.
من وقتی به سمت سرازیری میرم معمولا با دنده خلاص میرم تا اخر دور برگردان. و با توجه به این در حالت دنده خلاص هم هستم وقتی دور تموم میشه میخوام گاز بدم دیگه دنده رو از یک شروع نمی کنم که ماشین سنگین بشه . یه راست میزنم به دنده سه و ادامه مسیر رو میرم. ایا این برای ماشین و دنده مشکلی پیش میاره یا نه کاملا طبیعیه ؟؟!! در چنین مواقعی بهتره چیکار کنیم ؟

سلام
چرا توی سرازیری خلاص می کنین دنده رو؟
توی سرازیری درگیر بودن دنده یه کمک هست برای کاهش سرعت و جلوگیری از استفاده بیش تر ترمز

mohamad skystar
01-01-2017, 12:38
سلام. منم یه سوال دارم.

دوست عزیز کار خطرناکی هست خلاص کردن ماشین در سرازیری
شما حتما باید از دنده سنگین استفاده کنید
چون در سرازیری با ترمزهای مکرر عملکرد سیستم ترمز کاهش پیدا میکنه
و ترمز عکس العمل خوبی نداره و باعث حادثه میشه

ehsan_iace
01-01-2017, 14:29
آیا میشه آینه را جوری تنظیم کرد که نقطه کور نداشته باشه؟

یا برای هر تغییر مسیری باید حتماً سر را برگردانیم و مسیر پشت سری مسیری که میخواهیم برویم را چک کنیم؟

hosseinf722
01-01-2017, 14:37
آیا میشه آینه را جوری تنظیم کرد که نقطه کور نداشته باشه؟

یا برای هر تغییر مسیری باید حتماً سر را برگردانیم و مسیر پشت سری مسیری که میخواهیم برویم را چک کنیم؟

برای هر تغییر مسیری لازم نیست که سر رو بچرخونین ولی بعضی وقتا خیلی مفیده، مثلا وقتی می خواین از پارک دربیاین سرتونو برگردونین و سمت چپ رو کامل چک کنین.

siava5h
01-01-2017, 15:17

2- فکر می کنم تو همون لاین سرعت ( چپ ترین لاین) باید باشیم.

دوستان به این مطلب دقت کنند شاید جوابهای شما از روی درک نادرست از سوال باشد.
جواب این سول برای دو شرایط مختلف متفاوت است.
دور زدن در داخل شهر و دور زدن در کمربندی ها و اتوبانهای بین شهری و اطراف شهر:

شرظ اول در دوز زدن رفتن به لاین سمت راست است. اما در خیابانهای داخل شهر که بعضی ها پهن هستند و بخاطر ایجاد ترافیک، اینکار غیر منطقی است و موجب تشدید ترافیک و ایجاد مشکلات تردد برای دیگر راننده ها میشود. در داخل شهر حداکثر سرعت مجاز 50 کیلومتر است و نیازی به این ندارید که به سمت راست بروید و بهتر است از حداکثر گردش ماشین به دور خود استفاد کنید و در هر لاینی که قرار گرفته اید بدون توقف رانندگی کنید. حتی اگر این لاین، لاین اول (چپ) باشد. و در صورتی که لاین اول است بهتر است که شتاب گیری کنید تا موجب دردسر دیگران نباشید.

اما اگر در اتوبانها و یا کمربندی های اطراف شهر هستید، به هبچ وجه حق ندارید بعد از دور زدن در لاینهای اول و میانی قرار بگیرید. چونکه ما حریم راه و بریدگی خیابان داریم و در صورتی ک در این حریم دچار تصادف شوید حتی از پشت، شما مقصر هستید.

در هنگام دور زدن در اینطور مسیرهایی که رانندگان حداقل 70 کیلومتر سرعت دارند و تا 110 کیلومتر هم میرسد. شما تا 20 ثانیه آینده نمیتوانید به این سرعت برسید و تصادف شما حتمی است. و راننده پشت سری حتی در هنگام ترمز بالای 20-30 متر خط ترمز دارد.

شما در اینطور محلها بایستی کاملا در محل بریدگی توقف کرده و به شانه خاکی آنطرف جاده وارد شوید. و در صورتی که موجب تصادف نمیوشید وارد لاین انتهایی (راست شوی) . که بعد از مدتی که مهارت کافی پیداکردید میتوانید به جای شانه خاکی، مستقیما در لاین سمت راست قرار بگیرید. اما به هیچ وجه نباید در لاینهای سرعت و میانی قرار بگیرید.

سلام. منم یه سوال دارم.
احساس شمارا در خلاص کردن ماشین در سرازیری درک میکنم.
به جای خلاص کردن، دنده را به یک دنده بالاتر ببرید و کلاچ را رها کنید. اینطور هم ماشینتان در حال گاز خوردن نیست و هم سرعت شما به شدت کم نمیشود.
خلاص کردن یک مشکل بزرگ برای ماشین ایجاد میکند.
اگر در هنگام حرکت خلاص، ماشین خاموش کند، شما فقط یک بار میتوانید پدال ترمز را فشار دهید و در دفعه دوم ترمز عمل نمیکند و با فریاد شهادت طلبانه وارد مانع میشوید.:n18:
هیچ فرقی هم نداره از کدوم دنده شروع کنی.

hosseinf722
01-01-2017, 15:45
دوستان به این مطلب دقت کنند

1- این اعداد رو چجوری محاسبه کردین؟

شما تا 20 ثانیه آینده نمیتوانید به این سرعت برسید و تصادف شما حتمی است. و راننده پشت سری حتی در هنگام ترمز بالای 20-30 متر خط ترمز دارد.

2. در مورد این جمله بیشتر توضح می دین؟

شرظ اول در دوز زدن رفتن به لاین سمت راست است.

ehsan_iace
01-01-2017, 16:45
برای هر تغییر مسیری لازم نیست که سر رو بچرخونین ولی بعضی وقتا خیلی مفیده، مثلا وقتی می خواین از پارک دربیاین سرتونو برگردونین و سمت چپ رو کامل چک کنین.

من فکر میکنم سر چرخاندن و چک کردن نقطه کور پشت سر برای هر تغییر لاینی لازمه بارها شده که میخواستم تغییر لاین بدهم و در آینه‌های جانبی (راست یا چپ) هیچ ماشینی در مسیر نبوده ولی تو نقطه کور ماشین‌ام یک ماشین دیگر داشته حرکت میکرده و با بوق آن ماشین متوجه وجود آن ماشین شدم

siava5h
01-01-2017, 17:08
1- این اعداد رو چجوری محاسبه کردین؟

2. در مورد این جمله بیشتر توضح می دین؟

احتمالا منظورت 0 تا 100 در مدت 7-13 ثانیه هستش.
اون 0-100 مربوط به یک راننده حرفه ای با حداکثر سرعت عمل در تعویض دنده و شناخت حداکثر قدرت گشتاوری موتور و بکار گیری آن و حداقل سر خوردگی لاستیک بر روی سطح جاده، با بهترین نوع بنزین و حداکثر سلامتی خودرو و حداکثر اصطکاک بین لاستیک و زمین و حداکثر پاسخ دهی خودرو هستش.
حالا به نظر شما 0-100 شما چند ثانیه هستش؟ :n27:
0-100 یک راننده تازه کار چطور؟ :n29:

فکر کنم بیش از 20 ثانیه بشه دیگه.

اون شرط رو گفتم دیگه.
در هر شرایطی شما در بریدگی تصادف کنی مقصر هستی و رد خور نداره. حتی اگه از پشت بزنن و طرف شاهد پیدا کنه تو بریدگی دور زدی مقصر میشی.
اصولا لاین سمت راست لاین کند رو هستش و این لاینها در هیچ جا استثنا پیدا نمیکنه. ماشینی که در دنده 2 قرار داره کند رو هست.

در مورد خط ترمز نمیخوام به مسائل فیزیکی استناد کنم. آمارهای تصادفات رانندگی رقمهای بیش از این رو هم اعلام کردن. و من خط ترمز حدودا کمی کمتر از 50 متر رو هم دیدم که مربوط به یک سمند قدیمی بود و ماشینش هم متوقف نشد و جره شد. البته سرعتش خیلی بالا بود. 160 تا
شما بایستی خاک نشستن رو سطح جاده، وجود دوده و روغنهای رو سطح جاده، پودر لاستیکهای سطح جاده، فرسدگی لاستیک و شرایط آب و هوایی رو هم در نظر بگیری.

arash66_2m
02-01-2017, 21:01
سلام
چرا توی سرازیری خلاص می کنین دنده رو؟
توی سرازیری درگیر بودن دنده یه کمک هست برای کاهش سرعت و جلوگیری از استفاده بیش تر ترمز

درسته . ولی تو این جور مواقع مستقیم دادن به دنده سه مشکلی به ماشین وارد میکنه یا نه؟

siava5h
02-01-2017, 21:34
درسته . ولی تو این جور مواقع مستقیم دادن به دنده سه مشکلی به ماشین وارد میکنه یا نه؟

نه، هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

hosseinf722
03-01-2017, 09:51

اگه دنده مرده نمی شه، احتمالا مشکلی پیش نمیاد
یعنی اگر سرعت ماشین با دنده ای که توش هستین هماهنگ باشه، اشکالی نداره بزنین دنده 3

ehsan_iace
03-01-2017, 18:00
چطور میشه تو کوچه‌های تنگ یا وقتی داری از کنار دیوار یا عابر پیاده یا ماشین دیگه رد میشی مطمئن باشی که بهش نمیخوری؟

من تو فاصله دور میتونم خوب تخمین بزنم که به مانع روبرو میخورم یا نه ولی در فاصله نزدیک نمیتوانم تشخیص بدهم که دارم بهش میخورم یا نه

hosseinf722
03-01-2017, 20:07
چطور میشه تو کوچه‌های تنگ یا وقتی داری از کنار دیوار یا عابر پیاده یا ماشین دیگه رد میشی مطمئن باشی که بهش نمیخوری؟

من تو فاصله دور میتونم خوب تخمین بزنم که به مانع روبرو میخورم یا نه ولی در فاصله نزدیک نمیتوانم تشخیص بدهم که دارم بهش میخورم یا نه

روش خاصی به ذهنم نمی رسه، باید بیشتر رانندگی کنین تا اندازه های ماشین بیاد دستتون.

siava5h
04-01-2017, 17:30

این به مهارت رانندگی مربوط میشه و معیاری نداره.
باید حس کنی که داری برخورد میکنی یا نه...

البته دوستان ما نظرات متفاوتی هم ارائه میکنن. : نگران نباش. شما برو، اگه خورد صدا میکنه. :n18:

ehsan_iace
07-01-2017, 15:38
آینه وسط خودرو چطور باید باشه؟ بهتره که تخت باشه؟ یا از دو طرف کمی خمیده؟ سایزش (طولش و عرضش) استاندارد خاصی داره؟ اگر نکته خاصی در انتخاب آینه هست ممنون میشوم راهنمایی‌ام کنید

siava5h
07-01-2017, 16:24
آینه وسط خودرو چطور باید باشه؟ بهتره که تخت باشه؟ یا از دو طرف کمی خمیده؟ سایزش (طولش و عرضش) استاندارد خاصی داره؟ اگر نکته خاصی در انتخاب آینه هست ممنون میشوم راهنمایی‌ام کنید

هرچی پهن تر باشه دیدت به پشت بیشتره ولی باعث کور کردن دید جلو میشه.
اگه خمیده باشه در تشخیص فاصله اجسام دچار مشکل میشی و معمولا در تشخیص موتور سیکلت در پشت سرت هم دچار مشکل میشی. بهتره به همون اندازه ای که کارخونه در نظر گرفته اکتفا کنی. دید آینه رو تا جایی به سمت خودت بگیر که صورتت در تصویر دیده نشه. اینطوری فضای بیستری از پشت سر و چپ رو میبینی. و در هنگام سبقت گرفتن خیلی کمکت میکنه.
آینه بغل رو طوری تنظیم کن که اگه سرت رو یک کمی کج کنی بتونی بدنه ماشین رو ببینی و در حالت عادی بدنه در تصویر نباشه. اینطوری فضای بیستری از اطراف رو میبین که بازهم در هنگام سبقت و یا انحراف به راست کمکت میکنه.
البته این کار در هنگام پارک کردن یا دنده قب رفتن کمی سخت میشه که با کج کردن سرت میتونی این مشکل رو برطرف کنی.

ehsan_iace
15-01-2017, 21:12
سلام یک سئوال دارم فقط نخندید!

آیا آینه وسط (آینه داخل خودرو) میتونه خودش باعث محدود شدن دید راننده بخصوص برای افرادی که مثل من قد بلند هستند بشه؟

من یک موقعهایی شده که دارم تو مسیر حرکت میکنم و از فرعی یا کوچه سمت راستم یک ماشین یا موتور سر وسیله نقلیه‌اش را داده بیرون ولی من ندیدمش تا وقتی که آنقدر آمده بیرون که از پشت آینه وسط خارج شده! و این خیلی بده چون ممکنه یکدفعه بیاد بیرون و من وقتی بهش میخورم تازه متوجه شوم که این وسیله داشته میامده طرف من!

تو اینترنت هم یک سرچی کردم چند نفر دیگه هم همین مشکل را دارند و برای حلش آینه وسط را جابه‌جا کردند:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]