PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مــبــاحــث مــرتــبــط بــا اعــداد اول

mahmood-gt2
24-09-2006, 22:54
سلام.... :happy:

نظرتون راجع به ادعای این سایت چیه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

stariq
25-09-2006, 01:58
من شک دارم. رفرنس توی یه مجله علمی نداده

mahmood-gt2
25-09-2006, 12:30
من هم همین طور..... بهش میل زدم گفتم حداقل باید اثبات فرمول رو یه جا بنویسه، جواب نداد...
خالی بسته

ali_hp
25-09-2006, 12:52
سلام فرمول درست است.ولی هیچ ارزشی ندارد.
با استفاده از قضیه ویلسون و عکس ان می توان نتایج زیر را بدست اورد:
H(m)=2m+1 برای m هایی که 2m+1 عددی اول باشد.
H(m)=2 برای mهایی که 2m+1 اول نیست.
خود من هم قبلا فرمولی مشابه بذست اورده بودم که ان هم بر پایه قضیه ویلسون بود.( قضیه ویلسون وعکس ان
شرطی لازم وکافی برای اول بودن یک عدد ارایه می کنند.)

mahmood-gt2
25-09-2006, 15:37
سلام فرمول درست است.ولی هیچ ارزشی ندارد.
با استفاده از قضیه ویلسون و عکس ان می توان نتایج زیر را بدست اورد:
H(m)=2m+1 برای m هایی که 2m+1 عددی اول باشد.
H(m)=2 برای mهایی که 2m+1 اول نیست.
خود من هم قبلا فرمولی مشابه بذست اورده بودم که ان هم بر پایه قضیه ویلسون بود.( قضیه ویلسون وعکس ان
شرطی لازم وکافی برای اول بودن یک عدد ارایه می کنند.)

اینی که شما الان گفتی اثبات بید؟ جل الخالق... :blink:

ali_hp
26-09-2006, 12:26
اینی که شما الان گفتی اثبات بید؟ جل الخالق... :blink:
نه دوست عزيز اثبات نبود فقط يك راهنمايي كوچولو براي اثبات بود.

ali_hp
26-09-2006, 13:36
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فرمول را در بالا مي بينيد. دو مطلب زير را ثابت مي كنم.
(1) براي m هايي كه 2m+1 اول است داريم: H(m)=2m+1
(2) برايm هايي كه 2m+1 اول نيست داريم : H(m)=2
اگر دورابطه بالا براي تابع H ثابت شود به سادگي مي توان نتيجه گرفت كه H فقط غدد اول توليد مي كند و همه اعداد اول را نيز توليد مي كند.
دو لم براي اثبات روابط يك ودو مي گويم.
لم يك.
قضيه ويلسون:براي هر عدد اول n داريم:
عكس قضيه ويلسون:اگر براي عدد طبيعي n>1 داشته باشيم:
انگاه n عددي اول است.
لم دو.فرض كنيد x عددي حقيقي ومثبت باشد:
اگر x طبيعي باشد:
و اگر x طبيعي نباشد:
لم يك كه قضيه ويلسون و عكس ان است.
در لم دو وقتي x طبيعي است با توجه به اينكه x با جز صحيح x برابر است داريم:
وقتي xطبيعي نيست داريم:
حالا روابط (1),(2) را ثابت مي كنم:
(1):فرض كنيد m عددي باشد كه 2m+1 اول است.پس طبق قضيه ويلسون ازلم يك براي عدد اول 2m+1 داريم:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پس
عددي طبيعي است و طبق لم دو داريم:
پس:
(2):فزض كنيد m عددي باشد كه 2m+1 اول نباشد.پس طبق عكس قضيه ويلسون از لم يك:
عددي طبيعي نيست و طبق لم دو :
پس:
اين هم يك فرمول مشابه:
البته اين فرمولها ارزشي ندارند!

mahmood-gt2
26-09-2006, 15:00
چرا ارزشی نداره؟... اگه واقعاً این فرمول باشه پس دیگه چه نیازی به سوپر کامپیوتر ها هست که همین الان هم دارن عدد های بزرگ رو امتحان می کنند.؟

ali_hp
26-09-2006, 20:05
چرا ارزشی نداره؟... اگه واقعاً این فرمول باشه پس دیگه چه نیازی به سوپر کامپیوتر ها هست که همین الان هم دارن عدد های بزرگ رو امتحان می کنند.؟
محاسبه مقدار H براي مقادير بزرگ m به محاسبات بسيار زيادي نياز دارد که حتي با سريعترين کامپيوترهاي امروزي
نيز نمي توان اين محاسبات را انجام داد.
اگر براي محاسبه مقدار H مستقيما از فرمول داده شده استفاده کنيم تنها محاسبه
انرژيي بسيار بيشتر از ساده ترين روشها براي پيدا کردن اعداد اول مي خواهد.
اگر در اين فرمول پيچيدگيهايي که طراح ان براي شگفت اور شدن ان بوجود اورده را حذف کنيم اين فرمول ازقضيه ويلسون و عکس ان که شرطي لازم وکافي براي اول بودن يک عدد ارايه مي کنندبراي پيدا کردن اعداد اول استفاده مي کند.که به قرار زير است:
براي هر عدد طبيعي n>1 مقدار
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] محاسبه مي شود.و اگر اين مقدار بر n بخش پذير بود n اول است ودرغير اين صورت n مرکب است.
روشي که مستقيما با استفاده از تعريف اعداد اول بدست مي ايد روش زير است که محاسبات ان از روش بالا کمتر و
کارايي ان بيشتر است.براي هر عدد طبيعي n بخش پذيري n برهمه اعداد طبيعي کوچکتر از n و بزرگتر از يک را چک مي کنيم و اگر بر هيچکدام بخش پذير نبود اول است و در غير اينصورت مرکب است.

Prince_OF_Paradise
01-11-2006, 12:20
به نظر من براي اعداد اول فرمولي وجود ندارد چون هز يك قانون خاص تبعيت نمي كند فرمولهايي وجود دارد ولي فرمول مشخصي ندارد

bimo
03-11-2006, 02:25
مكنه هركدوم از يه قانون تبعيت كنن ولي اين فرمول طبق اون اثبات بالا كاملاً درسته و قابل قبول است.

mbooma patrick
27-11-2006, 15:39
بايد توجه كرد كه اين فرمول مشخص نيست برعكسش برقرارباشد.يعني اين كه مثلا ما يك عدد داريم كه مشخص نيست اول است و ميخواهيم بدهنيم اول هست يا نه؟؟‌‌‌‌‌‌‌

ali_hp
28-11-2006, 00:10
بايد توجه كرد كه اين فرمول مشخص نيست برعكسش برقرارباشد.يعني اين كه مثلا ما يك عدد داريم كه مشخص نيست اول است و ميخواهيم بدهنيم اول هست يا نه؟؟‌‌‌‌‌‌‌
سلام
فرض کنید عدد m که نمی دانیم اول است یا مرکب داده شده است.H(m)l را حساب می کنیم اگر از دو بزرگتر بود m اول است و در غیر اینصورت مرکب.

وهاب 41
18-04-2007, 13:17
برای اعداد اول فرمولی قاطع وجود دارد
اما این فرمول در صورت اعداد نمی باشد بلکه در بطن اعداد است و کسی که به مفهوم اعداد پی ببرد می تواند به ساختار فرمول اعداد اول برسد

خلقت هستی در 7 مرحله انجام شده

alitopol
25-05-2007, 11:08
گروهی از دانشمندان بین المللی موفق شدند در مدت زمان کوتاهی اعداد اول یک عدد خاص را که بطور طبیعی برای محاسبه آن یک قرن زمان نیاز بود، تقسیم کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، سه مرکز تحقیقاتی با استفاده از یک شبکه رایانه ای به مدت 11 ماه اعداد اول یک عدد خاص 307 رقمی را در فاکتورهای خود تقسیم کردند.
محققان دانشگاه "اکوله پلی تکنیک فدرال لوییزانا" در آمریکا، دانشگاه "بن" در آلمان و دانشگاه "ان تی تی" در ژاپن موفق شدند اعداد اول یک عدد 307 رقمی را با تقسیم فاکتورهایش تعیین کنند.

در این خصوص "آرجین لنسترا" از دانشگاه اکوله اظهار داشت : "این بزرگترین عدد خاص است که تاکنون در خود تقسیم شده است."
بنابر گزارش آنسا، به گفته این دانشمندان تا به امروز چند عدد اول بسیار بزرگ ساده شناسایی شده بودند، اما این اولین بار است که یک عدد اول بزرگ و خاص تقسیم شده است که این رویداد در تاریخ ریاضی دنیا یک رکورد بسیار مهم به شمار می رود.
این عدد 307 رقمی با استفاده از سیستم رایانه ای بسیار پیشرفته ای با متد خاصی که مخصوص تقسیم اعداد بزرگ خاص است، محاسبه شده است. این متد را آرجین لنسترا در دهه 80 اختراع کرده است.
رکورد پیشین محاسبه اعداد اول در سال 2005 مربوط به تقسیم یک عدد 200 رقمی ساده به فاکتورهایش است.
اعداد اول در حقیقت اعدادی طبیعی هستند که می توانند تنها بر عدد یک و بر خوشان تقسیم شوند.

rouhallah
27-05-2007, 12:28
روشي که مستقيما با استفاده از تعريف اعداد اول بدست مي ايد روش زير است که محاسبات ان از روش بالا کمتر و
کارايي ان بيشتر است.
براي هر عدد طبيعي n بخش پذيري n برهمه اعداد طبيعي کوچکتر از n و بزرگتر از يک را چک مي کنيم و اگر بر هيچکدام بخش پذير نبود اول است و در غير اينصورت مرکب است.

بنام خدا
با سلام
دوست عزيز ولي با كمي دقت ميبينيد كه زمان روش بخش پذيري رو به نصف كاهش داد
اگر خوب دقت كنيد ميبينيد كه كافي عدد n رو كه ميخواهيم بفهميم اول هست يا نه تا به اعداد 2 تا n/2 تقسيم كنيم
اگر بر هيچ كدام بخش پذير نبود عدد ما اول است
دليلش هم اينه كه اگر از n/2 بگذريم و n رو تقسيم بر اون عدد بكنيم خارج قسمت كمتر 2 ميشود و مهمتر اينكه عددي غير صحيح ميباشد . در صورتي كه ما فقط خارج قسمتهاي صحيح رو مد نظر داريم

batlagh
08-06-2007, 13:45
سلام
من یه چیز جالب بدست آوردم فقط نمی دونم چه جور ثابی می شه :
19 عدد اول
199 عدد اول
1999 عدد اول
19999 عدد اول
199999 عدد اول
من می خوام ببینم می شه اثبات کرد با نه در ضمن من کلاس دوم دبیرستان رشته ریاضی هستم در این هم برام توضیح بدید
متشکرم

mir@
08-06-2007, 18:34
سلام
من یه چیز جالب بدست آوردم فقط نمی دونم چه جور ثابی می شه :
19 عدد اول
199 عدد اول
1999 عدد اول
19999 عدد اول
199999 عدد اول
من می خوام ببینم می شه اثبات کرد با نه در ضمن من کلاس دوم دبیرستان رشته ریاضی هستم در این هم برام توضیح بدید
متشکرم

متاسفانه حدستون درست نیست دوست عزیز، :41:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

rouhallah
18-06-2007, 01:11
با سلامي دوباره

همون طور كه شايد فهميديد من هم از علاقه مندان به دنبال كردن حل مسئله دنباله‌ي اعداد اول هستم. و اين علاقه از 6 تا 7 سال پيش شروع شده
من هم دنبال پيدا كردن فرمولي براي دنباله اعداد اول بودم . در اوايل فكر ميكردم ميشود يك رابه يا تابع معمولي براي اون پيدا كرد ولي بعد احساس كردم كه اگر رابطه اي بين اين اعداد باشد به احتمال زياد رابطه اي بازگشتي است پس دنبال پيدا كردن رابطه اي بازگشتي بودم تا توانستم يك رابطه از نظر خودم خوب براي اين اعداد پيدا كنم . البته شايد اگر بدانيد اين رابطه تا عدد 41 يا 43 خوب كار ميكند آن را رابطه ي خوي ندانيد ولي براي من از آن جهت خوب است كه توانستم پس از مدتها رابطه اي بيابم كه از سد عدد اول 29 عبور كند . علت شكست من در قبل از اين رابطه اين بود كه فرمولهايم نميتوانستند با فاصله 6 تايي 23 تا 29 كنار آيند و همين جا از كار مي‌افتادند . اما فرمول جديد اين سد رو شكست.
شايد باز هم برايتان اهميت نداشته باشد و فرمول من رو يك فرمول بيخود بدونيد چون حتي نميتونه صد تا عدد اول رو هم بدست بياره.
شايد هم اون رو فرمولي خوب بدونيد ولي بگوييد اين فرمول قبلاً بدست اومده ، در اين صورت من بايد بگويم اگر همچين فرمولي قبلاً بدست اومده باشه من هرگز از اون خبر نداشتم
اين هم فرمول يا بهتر بگويم فرمولها:
اگر Bn رو عدد اول n ام فرض كنيم كه n انديس B ميباشد ، m هم انديسي عددي باشه كه براي هر كدوم از فرمولهاي زير از 0 شروع ميشه و به ازاي هر افزايش n اون هم يكي زياد ميشه و اعداد 1 و 3 و 4 هم انديس باشند. اون وقت خواهيم داشت

براي اعداد اول مرتبه فرد (Bn=(2Bn+m-4)+(Bn+m-1

و براي اعدا اول در مرتبه زوج

(Bn=(Bn+m-4)+(2Bn+m-3

اين رو هم اضافه كنم كه طبيعتاً طبق اون چيزي كه تو اين فرمولها داريم اولين عدد اول كه محاسبه ميشه عدد 11 هست چون من بر پايه ي عدد هاي 2 و 3 و 5 و 7 اين فرمول رو بدست آوردم و ناچاراً اونها رو نميشه تو اين فرمول توليد كرد.

حال در اين مورد نظراتتون رو بگوييد شايد نتيجه بهتري حاصل شد

mir@
18-06-2007, 11:51
ممکمنه چند تا عدد رو به عنوان مثال با این فرمول به دست بیارید.

من متوجه نمیشم دقیقاً Bn ها که به صورت بازگشتی هستند اولش باید چند باشه و اعداد مرتبه زوج و فرد یعنی چی و m دقیقاً چه نسبتی با n داره.

ممنون :11:

rouhallah
18-06-2007, 15:49
ممکمنه چند تا عدد رو به عنوان مثال با این فرمول به دست بیارید.

من متوجه نمیشم دقیقاً Bn ها که به صورت بازگشتی هستند اولش باید چند باشه و اعداد مرتبه زوج و فرد یعنی چی و m دقیقاً چه نسبتی با n داره.

ممنون :11:
با سلام به دوست عزيز
اول بگم كه منظورم ازعدد هاي مرتبه زوج و فرد اينه كه مثلاً اولين عدد اول كه 2هست مرتبه فرد داره و دومين عدد اول كه 3 هست مرتبه زوج دارههمين طور بخواهيم عدد ها رو بشماريم ميتونيم به هر عدد اول يك عدد طبيعي نسبت دهيم پس اين طوري هر عدد اول يا مرتبه زوج داره يا مرتبه فرد

دوم اينكه همون طور كه گفتم اين فرمول از عدد 11 شروع به توليد ميكنه يعني ما به ناچار بايد از عدد هاي 2،3،5،7 به عنوان پايه بازگشت استفاده كنيم
در مورد m هم همون طور كه گفتم اون هم يك انديس مثل n هست كه براي هر يك از دو فرمول از 0 شروع ميشه يعني مثلاً اگه بخواهيم با فرمول اول عدد 11 رو كه در مرتبه 5 قرار داره پس مرتبه اي فرد هست بدست بياوريم
اين گونه عمل ميكنيم
اول فرض ميكنيم كه نميدونيم عدد اول بعد 7 چيه و اون رو با Bn نشون ميديم حالا طبق اون فرمول كه بود
(Bn=(2Bn+m-4)+(Bn+m-1
بايد طبق عبارت 2Bn+m-4 از اون عدد اولي كه نميدونيم چيه 4+m تا بيايم عقب . و چون گفتيم براي شروع m از 0 شروع ميشه پس در كل 4 تا به عقب برميگرديم خب اگر يكي بياييم ميشه 7 اگر دوتا بيايم ميشه 5 و اگر همين طور عقب بياييم به اولين عدد اول يعني 2 ميرسيم حالا طبق فرمول اين عدد كه در اينجا 2 هست ر و دوبرابر ميكنيم سپس ميبينيم طبق فرمول بايد عدد بدست اومده رو با عددي كه از Bn+m-1 بدست ميادجمع كنيم طبق اين عبارت چون m صفر هست پس بايد يكي بياييم عقب يهني عدد 7 حالا اون عدد قبيل رو كه 2 ضرب در 2 يعني چهار بدست آورديم رو باين 7 جمع ميكنيم كه ميشه 11 راستي يك اشتبه كوچيك كردم و يادم رفت تو فرمول دوم كه مربوط به مرتبه زوج ميشد يك عدد 2 بزارم خب حالا اصلحش ميكنم و براي مرتبه زوج فرمول درست اينه :
(Bn=(Bn+m-4)+(2Bn+m-3
اگر شما با فرمول دوم عدد 6 ام كه مرتبش زوج هست رو بخواين بدست بيارين ميبينيد كه عدد 13 بدست مياد
بازم اگه سوال بود بپرسيد
با تشكر از توجه شما

mir@
18-06-2007, 16:56
سلام

یعنی فرمول شما اینه؟

که در آن n مرتبه عدد اول است که مثلاً برای 11 برابر 5 و برای 13 عدد 6

و m برابر است با ؟؟

برای اعداد مرتبه فرد و زوج از صفر شروع میشه و برای هر کدوم یکی یکی زیاد میشه؟
یعنی برای 11 و 13 برابر 0
برای 17 و 19 برابر 1
و الی آخر؟

rouhallah
18-06-2007, 17:41
سلام

یعنی فرمول شما اینه؟

که در آن n مرتبه عدد اول است که مثلاً برای 11 برابر 5 و برای 13 عدد 6

و m برابر است با ؟؟

برای اعداد مرتبه فرد و زوج از صفر شروع میشه و برای هر کدوم یکی یکی زیاد میشه؟
یعنی برای 11 و 13 برابر 0
برای 17 و 19 برابر 1
و الی آخر؟
بله دقيقاً همينطوره

mir@
18-06-2007, 18:53
دوست عزیز،

من نمی تونم 17 رو با این فرمول به دست بیارم.

برای 17، n=7 و m=1 و از فرمول بالایی باید استفاده بشه که .... بدیهی است که نمیشه.

چه باید کرد؟ (من حتی بعد از زلزله هم به فکر علم و دانشم )

rouhallah
19-06-2007, 19:20
با سلام به دوست خوبم كه با توجهشون تونستند يك اشكال جزئي رو تو فرمول بهم نشون بدن
اين اشكال هم ناشي از روشي بود كه من براي بدست آوردن فرمول استفاده كرده بودم و يادم رفته بود در فرمول نهايي علامت + بين m و n رو به علامت منفي تبديل كنم
حالا با اجازه شما چون وقت نداشتم تصوير فرمولي كه شما مرتب كرده بوديد رو يك كم تغيير دادم و دوباره آپلود كردم

حالا امتحان كنيد مطمئناً ديگه درست كار ميكنه

mir@
20-06-2007, 00:02
سلام دوست عزیز و باپشتکار :20: ،

من برای فرمول های شما برنامه MATLAB زیر رو نوشتم (منم بیکارما:31: ) :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اعدادی که تولید کرد به این صورته :

نظرتون چیه؟
به هر حال شما هدف بلندی دارید و امیدوارم موفق باشید :11:

pp8khat
20-06-2007, 11:17

نظرتون چیه؟

آقا اینا که بعضی هاشون اول نیستن(55و65و105و135و 69 و ...)!
باید توی برنامتون یه کاری کنین که عدد اول به دست آمده یکانش 2یا 5 یا 0 نباشه.یا جمع رقم هایش مضربی از 3 نباشد.

rouhallah
20-06-2007, 19:20

نظرتون چیه؟
با سلام دوباره
بله من هم گفتم كه اين فرمول ها تا عدد 41 درست كار ميكنه
حالا بايد رويش كار كنم تا ببينم ميشه با تغييراتي اونو براي همه اعدا اول درست كرد

root professional
26-06-2007, 10:11
به چه درد مي خوره بزرگترين اعدادي كه در طبيعت لازم ميشه از 70^10 بيشتر نيست.
اين در تمام حوضه هاي علميه يعني در هيچ كدام از علوم آكادميك عددي بزرگتر از اين به ندرت يافت ميشه و تغريبا نايابه.

mofidy1
26-06-2007, 13:19
گروهی از دانشمندان بین المللی موفق شدند در مدت زمان کوتاهی اعداد اول یک عدد خاص را که بطور طبیعی برای محاسبه آن یک قرن زمان نیاز بود، تقسیم کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، سه مرکز تحقیقاتی با استفاده از یک شبکه رایانه ای به مدت 11 ماه اعداد اول یک عدد خاص 307 رقمی را در فاکتورهای خود تقسیم کردند.
محققان دانشگاه "اکوله پلی تکنیک فدرال لوییزانا" در آمریکا، دانشگاه "بن" در آلمان و دانشگاه "ان تی تی" در ژاپن موفق شدند اعداد اول یک عدد 307 رقمی را با تقسیم فاکتورهایش تعیین کنند.

در این خصوص "آرجین لنسترا" از دانشگاه اکوله اظهار داشت : "این بزرگترین عدد خاص است که تاکنون در خود تقسیم شده است."
بنابر گزارش آنسا، به گفته این دانشمندان تا به امروز چند عدد اول بسیار بزرگ ساده شناسایی شده بودند، اما این اولین بار است که یک عدد اول بزرگ و خاص تقسیم شده است که این رویداد در تاریخ ریاضی دنیا یک رکورد بسیار مهم به شمار می رود.
این عدد 307 رقمی با استفاده از سیستم رایانه ای بسیار پیشرفته ای با متد خاصی که مخصوص تقسیم اعداد بزرگ خاص است، محاسبه شده است. این متد را آرجین لنسترا در دهه 80 اختراع کرده است.
رکورد پیشین محاسبه اعداد اول در سال 2005 مربوط به تقسیم یک عدد 200 رقمی ساده به فاکتورهایش است.
اعداد اول در حقیقت اعدادی طبیعی هستند که می توانند تنها بر عدد یک و بر خوشان تقسیم شوند.

با سلام

دوست عزیز منبع این خبر را حتماً ذکر کنید.

موفق باشید.

5 تیر 1386

batlagh
11-07-2007, 22:43
:24: :24: :24:

mir@
11-07-2007, 23:14
معلومه نیستن دوست عزیز،

همه شون مجموع ارقامشون میشه 6 که نتیجتاً بر 3 بخش پذیرند و لذا اول نیستند.

Mahdi.Farasat
15-08-2007, 15:11
سلام این اولین پست من تو فروم است
این مطلب کوتاه رو می گم شاید به درد کسایی که دنبال فرمول مولد اعداد اول هستند بخوره

در سال 1947، میلز (W.H.Mills) ثابت کرد که عدد حقیقی مثبتی مانند r وجود دارد به طوری که

[f(n)=[r^3n

در براکت r به توان 3 ضربدر n رسیده است
به ازای هر عدد طبیعی فقط عدد اول تولید می کند. ( [ ] نمایشگر تابع جزء صحیح است). این قضیه کاملاً وجودی است چرا که حتی یک عدد اول با این تابع نمی توان ساخت زیرا عدد حقیقی r نامعلوم است.

itbazar
04-09-2007, 00:32
سلام!
خوشحالم که یک انجمن پیدا کردم که به صورت تخصصی به اعداد اول می پردازه!
این خبر(کشف فرمول اعداد اول) رو خیلی جدی نگیرید!
من از یک نفر آدم مطلع ( دکتری فلسفه ریاضی فیزیک ) پرسیدم!
اون می گفت که فرمول ایشون چیزه جدیدی نیست مگر اینکه تمام اعداد اول رو نشون بده!
و اگر این خبر صحت داشت خبرش مثل بمب توی دنیا منفجر می شد!!!
اما
باید منتظر موند تا کتابش چاپ بشه تا همه چیز مشخص بشه و توسط مجامع علمی معتبر تایید بشه!

ضمناً توی نوشته های آقای موسوی چند تا ایراد گرفته بود:
آقای موسوی حدس گلد باخ رو کاملاً اشتباه نوشته بود!

ولی اگه این خبر صحت داشته باشه خیییییییییییییییییییییییی ییییییییییییییییییییلی خیییییییییییییییییییییییی یییییییییییییییییییلی همه ی ما ایرانی ها خوشحال می شیم!
اگه خبر بیشتری داشتین حتما به من خبر بدین:

itbazar2000@yahoo.com (itbazar2000@yahoo.com)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق و سربلند باشین!

itbazar
04-09-2007, 00:36
یادم رفت بگم:
من هم 2 سال پیش روی اعداد اول کار کردم و به نتایج بسیار خوبی رسیدم و در جشنواره خوارزمی شرکت دادم اما.... چون با داور ها دعوامون شد ( به دلیل پارتی بازی) و به معاون وزیر شکایتشون رو کردیم طرحم رو حذف کردن.....!!
طرح من به جای اینکه فرمول پیشنهاد بده روشی برای تشخیص این بود که عددی اول هست یا نه و با محاسبات سر انگشتی که کردم دیدم طرحم 1/3 از محاسبات رو کم می کرد و اثبات جبریش هم بدست آوردم. اما چون اثبات آنالیزی نداشتم نتونستم کاری از پیش ببرم.

پیشنهاد من :
وقتتون را روی فرمول حدر ندین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چون هر فرمولی که پیدا کنید تا اثبات آنالیزی ازش نداشته باشین قبول نمی کنند!!!!!!!!!!!و این در سطح دکتری ریاضی و بالاتره!!!!!!!!!!!!!!!!!...........!!!

اگه اطلاعات بیشتری خواستین و یا شما داشتین با آدی من تماس بگیرین چون من دیر به دیر به انجمن سر می زنم:
itbazar2000
web: itbazar.tk
یا حق!

pp8khat
11-11-2007, 14:47
سلام.
این مجله برهان که نوشته فرمول اعداد اول رو که اون یارو که قبلاً تو همین انجمن یکی لینک سایتشو داده بود به دست آورده !!اثباتش هم نوشته !!
این موضوع صحت داره؟؟
اگه باور نمی کنید عکس صفحه ی مجله رو آپ کنم؟

h_duel
12-11-2007, 16:24
اگر اثباتش رو بذاری متشکر میشم.

parastoO_bigharar
15-11-2007, 11:41
سلام به همگی من امروز عضو شدم. میخواستم بدونم این فرمولی که ازش حرف می زنید چیه؟
آخه من هفته دیگه در مورد اعداد اول سمینار دارم.

sd70
16-11-2007, 11:43
سلام به همگی من امروز عضو شدم. میخواستم بدونم این فرمولی که ازش حرف می زنید چیه؟
آخه من هفته دیگه در مورد اعداد اول سمینار دارم.
اسم سايتي که اون فرمول رو گذاشته تو صفحه اول همين تاپيک هست.

اينم سايتش:

SuB
16-11-2007, 17:29
یادم رفت بگم:
پیشنهاد من :
وقتتون را روی فرمول حدر ندین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چون هر فرمولی که پیدا کنید تا اثبات آنالیزی ازش نداشته باشین قبول نمی کنند!!!!!!!!!!!و این در سطح دکتری ریاضی و بالاتره!!!!!!!!!!!!!!!!!...........!!!
یا حق!
پیشنهاد خوبی نکردید. توی این چند هزار سالی که جهانیان دربه‌در دنبال یه فرمول برای تولید تمام اعداد اول می‌گشتند، به نتایج خوبی دست یافتند.
شاید به دنبال فرمول اعداد اول گشتن، باعث پیدا شدن قضیه‌های جدیدی درباره حساب بشه.:10:

sir_reza
21-11-2007, 23:22
سلام به همه دوستان

sir_reza
22-11-2007, 08:16
سلام به همه دوستان

می خوام ثابت کنم این آقا دروغ گفته.

از اینجا شروع می کنم که همونطور که می دونید براکت هر عددی کوچکتر و یا مساوی با خود آن عدد است. پس اگر براکت هر عددی رو بر خود آن عدد تقسیم کنیم، جواب برابر با یک و یا کوچکتر از یک خواهد بود.

حالا به فرمول پروفسور نگاه کنید. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به توان آن توجه کنید که یک براکت است. داخل این براکت، براکت یک عدد (یعنی براکت عدد ((2m)!+1)/(2m+1) ) ضربدر معکوس خود این عدد شده (یا به عبارتی براکت عدد مذکور تقسیم بر خود آن عدد شده). که همان طور که گفتیم یک عدد کوچکتر یا مساوی با یک است. پس حاصل براکت این "عدد کوچکتر یا مساوی با یک" (که توان فرمول را تشکیل می داد) برابر با یک یا صفر است.

در نتیجه این فرمول 2 حالت بیشتر ندارد:

1- اگر توان صفر باشد آنگاه H(m)=2 که عدد اول است

2- اگر توان یک باشد آنگاه H(m)=2m+1 که یک عدد فرد است و می دونیم که هر عدد فردی اول نیست.

این به اصطلاح پروفسور حتی نگفته که مقالش تو کدوم مجله معتبر چاپ شده و فقط به مجله رشد آموزش و پروش ارجاع داده!!!

اگر یک جستجو تو گوگل به زبان انگلیسی بکنید می بینید که خبری نیست.

من از رادیو متاسفم که بدون تحقیق که آیا این قضیه درسته یا نه شروع به تو بوق کردن می کنه!!

فقط باعث شده یه جورایی معروف بشه!!! خوب راهی والله!!!

negarine
22-11-2007, 23:03
فرمول رو دیدم...اگه واقعا جزء صحیح باشه که حرف بالایی کاملا درسته و 2m+1 همیشه اول نیست
ولی اگه چیز دیگه ای هست...بهتره روشن کنین.
منم فکر نمیکنم با این فرمول به جایی رسید.:13:

Dolphin 7
22-11-2007, 23:37
يه سوال فني :31:

مي شه بگين اين اعداد اول موارد كاربردش چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
يه جا خوندم واسه پسورد گذاشتن رو كامپيوتر كاربرد داره ولي نفهميدم به چه درد پسوردگذاري مي خوره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگه كسي در مورد اينكه اعداد اول چه ربطي به پسوردگذاري داره و موارد كابرد ديگشم مي دونه بگه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

rouhallah
24-11-2007, 23:10
يه سوال فني :31:

مي شه بگين اين اعداد اول موارد كاربردش چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
يه جا خوندم واسه پسورد گذاشتن رو كامپيوتر كاربرد داره ولي نفهميدم به چه درد پسوردگذاري مي خوره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگه كسي در مورد اينكه اعداد اول چه ربطي به پسوردگذاري داره و موارد كابرد ديگشم مي دونه بگه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام دوست برای این به درد پسوورد گذاشتن میخوره که هنوز فرمولی برای دنباله این اعداد بدست نیومده
و تا وقتی این طوری باشه خب میشه به صورت تصادفی یک عدد اول رو در پسوورد گذاشت
اما اگه یک زمانی دنباله این اعداد پیدا بشه و بشه مثلاً با فرمولی عدد اول n ام رو بدست آورد دیگه این اعداد بدرد پسوورد گذاشتن نمیخوره

Dolphin 7
25-11-2007, 12:40
سلام دوست برای این به درد پسوورد گذاشتن میخوره که هنوز فرمولی برای دنباله این اعداد بدست نیومده
و تا وقتی این طوری باشه خب میشه به صورت تصادفی یک عدد اول رو در پسوورد گذاشت
اما اگه یک زمانی دنباله این اعداد پیدا بشه و بشه مثلاً با فرمولی عدد اول n ام رو بدست آورد دیگه این اعداد بدرد پسوورد گذاشتن نمیخوره

چطوري با يه فرمول مي شه پسورد كامپيوترو پيدا كرد؟ :18:
مثلا اگه من پسورد كامپيوترمو بذارم 36578 يه فرمول چطوري مي تونه اينو پيدا كنه؟ مگه نبايد يكي يكي عددا رو امتحان كنه ؟ :18:
فرمول موقعي كاربرد داره كه يه چيزي يه نظمي داشته باشه و بشه با اون فرمول و نظمي كه داره بشه يه عدديو پيدا كرد خب حالا اون عددي كه من انتخاب كردمو از رو كدوم نظم مي خواد پيدا كنه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اولا كه شايد من عددو شانسي و الكي انتخاب كرده باشم دوما به فرض كه يه دليلي داشته كه اونو انتخاب كردم ولي اون دليل يه چيز ذهني ممكنه باشه مثلا ممكنه تاريخ تولد خودم يا يه نفر ديگه باشه يا شماره تلفن خونمون باشه يا چيز ديگه ولي اون فرمول كه ديگه اينا رو نمي تونه در نظر بگيره كه پس چطوري با يه فرمول مي شه پسورد كامپيوترو پيدا كرد؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Dolphin 7
27-11-2007, 20:34

تو فرمول بالا فك كنم اون چيزايي كه شبيه براكته ( [ ] ) ولي بالاش خط نداره علامت گرد كردن رو به بالا باشه چون يكي از بر و بچ كه ازش پرسيدم علامت گرد كردن رو به بالا چيه يه شكلي مث همينو واسم توضح داد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگه اون علامت علامت گرد كردن رو به بالا باشه من فرمولشو تو فلش نوشتم و تست كردم ولي واسه چن تا عدد اول كار مي داد و واسه بقيش ديگه مشكل پيدا مي كرد به اضافه اينكه چون فرمولش فاكتوريل داره واسه به دس آوردن يه عدد اول دو رقمي بايد محاسبات چن صد رقمي انجام بديم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
حالا اگه كسي مي دونه اون علامت همون علامت گرد كردن رو به بالاس يا نه بگه كه من فرمولشو بنويسم و جواباشو به دس بيارم و خبرشو بتون بدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mir@
27-11-2007, 22:03
رو به پايينه دلفين جون

Dolphin 7
27-11-2007, 22:16
رو به پايينه دلفين جون

از حد اقل كلمات استفاده كردي كه نكنه بش ماليات بخوره؟ :31:
چي رو به پايينه؟ علامت گرد كردنو مي گي؟ مطمئني؟ اگه اونو مي گي يكي از بچه ها گفت اگه علامت جزء صحيح يا براكت دندونه هاي بالا رو نداشت (يه چيزي مث همين [ ] ) علامت گرد كردن رو به بالاس يعني اشتبا گفته؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مگه بالم بش نرسه مي دم كوسه بخورتش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :27:

mir@
28-11-2007, 19:19

Dolphin 7
28-11-2007, 19:56

پس فرق جزء صحيح با اون اوليه كه نوشتي چيه؟ :18:
جزء صحيح دو و سه دهمم (2.3) مي شه دو (2) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
يعني الان تو اون فرموله اون با جزء صحيح فرقي نداره؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تو سايتشم يه چيزايي نوشته ولي چون انگليسيه و منم زبونم در حد I am a black board هس نتونسم ترجمش كنم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اينم سايتشه :

mir@
28-11-2007, 20:08
جزء صحيح همون اوليه ... فرق نداره

pp8khat
29-11-2007, 15:33
دلفین جون!خوب پشت سر ما حرف می زنی و میگی و می خندیا!!(شوخی)
که کوسه منو بخوره،ها؟؟؟(شوخی)
من که اشتباه نگفتم،پستمم هم اونجا هست،ویرایشش هم نکردم،باور نداری برو نگاه کن!
تازه من بهت گفتم که اگه نفهمیدی بگو عکس آپلود کنم که...
اگه تا حالا هم نفهمیدی:
گرد کردن رو به پایین:
گرد کردن رو به بالا:

Dolphin 7
29-11-2007, 19:40
ويرايش : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به نظر مياد نرم افزاري كه باش محاسباتو انجام دادم دقت لازمو نداشته و اعدادي كه به دس اومده احتمالا غلطه پس : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تا اطلاع ثانوي محاسبات مربوط به فرمول مورد بحث در اين پست فاقد استنداد و اعتبار بيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دلفین جون!خوب پشت سر ما حرف می زنی و میگی و می خندیا!!(شوخی)
که کوسه منو بخوره،ها؟؟؟(شوخی)
من که اشتباه نگفتم،پستمم هم اونجا هست،ویرایشش هم نکردم،باور نداری برو نگاه کن!
تازه من بهت گفتم که اگه نفهمیدی بگو عکس آپلود کنم که...
اگه تا حالا هم نفهمیدی:
گرد کردن رو به پایین:
گرد کردن رو به بالا:

پش سرت حرف نزدم كنارت حرف زدم تو تو تاپيك بغلي بودي گفتم حتما مي شنوي راضي اي :27:
پستتم دوباره ديدم راس مي گي گرد كردن رو به بالا رو گفته بودي علامت جزء صحي بدون دندون هاي پايينه :43:
حالا ديگه فهميدم گرد كردن رو به بالا علامتش چي بيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تو رم اگه كوسهه هنوز نخورتت بش مي گم نخورتت نگران نباش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :31:
راسي اين نرم افزار نوشتن فرمول كه ازش استفاده مي كنين چيه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
يه برنامه غير از ورد مي خوام كه كم حجم باشه و بشه باش فرمول نويسي كرد و عكسشو بدون بك گراند سيويد يعني ترانسپرنت باشه بك گراندش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اينم نتيجه عدد گذاري اعداد يك تا صد (100-1) تو اين فرمول :

H(1)=3 , H(2)=5 , H(3)=2 , H(4)=2 , H(5)=11 , H(6)=13 , H(7)=2 , H(8)=17 , H(9)=19 , H(10)=21

H(11)=23 , H(12)=25 , H(13)=2 , H(14)=29 , H(15)=31 , H(16)=33 , H(17)=35 , H(18)=2 , H(19)=2 , H(20)=41

H(21)=2 , H(22)=2 , H(23)=47 , H(24)=2 , H(25)=51 , H(26)=53 , H(27)=2 , H(28)=2 , H(29)=59 , H(30)=61

H(31)=63 , H(32)=2 , H(33)=67 , H(34)=2 , H(35)=71 , H(36)=73 , H(37)=75 , H(38)=77 , H(39)=79 , H(40)=81

H(41)=2 , H(42)=85 , H(43)=87 , H(44)=89 , H(45)=91 , H(46)=93 , H(47)=95 , H(48)=2 , H(49)=99 , H(50)=101

H(51)=103 , H(52)=105 , H(53)=2 , H(54)=109 , H(55)=2 , H(56)=113 , H(57)=115 , H(58)=117 , H(59)=2 , H(60)=121

H(61)=123 , H(62)=125 , H(63)=2 , H(64)=2 , H(65)=131 , H(66)=133 , H(67)=135 , H(68)=137 , H(69)=2 , H(70)=141

H(71)=143 , H(72)=145 , H(73)=147 , H(74)=2 , H(75)=151 , H(76)=2 , H(77)=2 , H(78)=157 , H(79)=2 , H(80)=2

H(81)=163 , H(82)=165 , H(83)=167 , H(84)=2 , H(85)=2 , H(86)=NaN , H(87)=NaN , H(88)=NaN , H(89)=NaN , H(90)=NaN

H(91)=NaN , H(92)=NaN , H(93)=NaN , H(94)=NaN , H(95)=NaN , H(96)=NaN , H(97)=NaN , H(98)=NaN , H(99)=NaN , H(100)=NaN

غير از اون عدداي دو (2) كه مرتب بين اعداد تكرار مي شه مهم ترين مشكل اينه كه اين فرمول خطا داره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اونايي كه با رنگ قرمز مشخص كردم يه تعداد از خطاهاي اين فرموله كه از m=10 شروع مي شه كه جوابش مي شه 21 كه البته 21 عدد اول نيس چون به 3 و 7 بخش پذيره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به علاوه اينكه چون فاكتوريل مي گيره اعداد خيلي نجومي مي شه و همونجور كه مي بينين واسه m=86 به بعد ديگه فلش نتونسته حساب كنه (NaN گذاشته به جاي جواب) چون اعداد چند صد رقميه (حدودا 300 رقم) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگرم يه كم اعداد به هم ريخته شرمنده من بي تخصيرم همش تخصير پي سي ورده :43:

تا اطلاع ثانوي محاسبات مربوط به فرمول مورد بحث در اين پست فاقد استنداد و اعتبار بيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

pp8khat
29-11-2007, 21:40
من از MathType استفاده می کنم...
لینک دانلود:(حجم=5.230 مگابایت)

برای بیشتر از 30 روز استفاده کردن،سریال می خواد...
ورژن من 5.2c هستش...
این هم سریالم بود،شاید برای تو هم کار کنه...
MTWE521-011740-7SDWR

Hazy
30-11-2007, 23:00
هر كي كشف كرد جايزه نصف نصف!
راستي دانشگاه هاوارد چند هزار دلار جايزه ميداد؟

Dolphin 7
08-12-2007, 13:45
من از MathType استفاده می کنم...
لینک دانلود:(حجم=5.230 مگابایت)

برای بیشتر از 30 روز استفاده کردن،سریال می خواد...
ورژن من 5.2c هستش...
این هم سریالم بود،شاید برای تو هم کار کنه...
MTWE521-011740-7SDWR

ممنون ورژن شيششو تو همين پي سي ورد پيدا كردم دانلوديدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

هر كي كشف كرد جايزه نصف نصف!
راستي دانشگاه هاوارد چند هزار دلار جايزه ميداد؟

چن هزار دلار؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
البته من به خاطر پولش نمي گما من اصن واسه پيشرفت علمه كه مي خوام فرمول اعداد اولو پيدا كنم :27: :31:

zahedy2006
20-12-2007, 01:51
با سلام
من همین الان عضو شدم و آخر (نه وسط) فروم بازم. می دونم این مطلب قدیمیه اما یه چندتا چیز به ذهنم رسید.
با اینکه دوستمون امتحان کردند و روی 12 جواب نداد اما خب
این قضیه ویلسون

و این یک فرض ساده

و این ادامه دادن قضیه

و این هم شرط برقراری درستی تابع

و فکر کنم ایراد همین جا باشه. چون ما داریم از عکس فرض ساده می رویم جلو.
. همچنین طبق ویلسون (p-1)!+1 بر p و همچنین p بر p بخشپذیر است. پس عملا جزء صحیح بیخود است. اما چون ما داریم از عکس فرض می رویم جلو اینگونه می شود.
راستی شرط که معلومه چرا: چون اگر اینجوری باشه توان صورت 1 و توان مخرج صفر می شود که در غیر اینصورت عدد صحیح نمی ده چه برسه به اول اما چون این p از فرض ما نتیجه گرفته شده نمی تونه درست باشه چون ما اون را گرفتیم و جلو آمدیم نه اینکه عددی (معلوم نیست چیه) را بگیریم و به این برسیم.
در ضمن برای نوشتن ریاضی در word به منوی insert و سپس object و سپس microsoft equation بروید

پسورد نویسی:
کسی and و or باینری می دونه چیه.
خب یک توضیح کوتاه:
می دونید در کامپیوتر همه چیز باینری یعنی صفر و یک هستند. در and باینری حاصل جمع باینری دو عدد باینری فقط اگر همه یک باشند ، یک است و اگر 0 و 1 باشد صفر و یا اگر هر دو صفر باشند 0 است.
مثلا:
10110001
11011000
10010000
است.
اما در Or کافی است یکی یک باشد. نتیجه همان یک است یعنی حاصل بالا میشه
10110001
11011000
11111001
حالا با این چجوری رمز می سازند. شما یک رشته باینری را در نظر می گیرید. (که از عددی اول خیلی بزرگ به دست می آید.)
حالا کارکتر های رمز را کنار هم قرار داده و با رمزی که تعیین کرده اید or یا and باینری می کنید. اگر حاصل هملن عدد اول (به شکل باینری) شد رمز درست است وگرنه غلطه.

این روش رمز گذاری ea sport است که همانطور که می دانید چندین رمز برای یک بازی داریم که علت آن همین است. به نقل از (یادم رفته اما فکر کنم کلیک بجام جم ود)

به هر حال ببخشید

john nash
23-12-2007, 09:37
فرمولش رو بگو.

pp8khat
23-12-2007, 13:46
اثباتش 9 10 صفحه هست...
مقدور نیست بذارمش...
فرمول و سایت کاشفش هم رو می تونید از لینک زیر به دست بیارید:

zahedy2006
23-12-2007, 18:18
دوست عزیز سایتش که تغییری نکرده است.

pp8khat
24-12-2007, 07:01
دوست عزیز سایتش که تغییری نکرده است.

دوست عزیز مگه من گفتم تغییر کرده سایتش؟؟؟
:11:

zahedy2006
24-12-2007, 17:16
دوست عزیز مگه من گفتم تغییر کرده سایتش؟؟؟

منظورم این بود که قبلا این سایت و فرمول معرفی شده بود و در عدد 12 خطا داشت. حالا من رفتم به سایت دیدم هیچ تغییری رخ نداده. حالا چراه نشریه برهان اونو چاپ کرده معلوم نیست.

راستی فعل اسنادی باید همیشه آخر بیاید مگه اینکه جمله بلاغی باشد. (اینم همینجوری یادم اومد)

دارم رو اثبات یا ردش کار می کنم. ببینیم به جایی می رسیم یا نه ولی تو اون یکی تاپیک یه چیزهایی زده بودم. نمی دونم خوندید یا نه

pp8khat
24-12-2007, 20:17
منظورم این بود که قبلا این سایت و فرمول معرفی شده بود و در عدد 12 خطا داشت. حالا من رفتم به سایت دیدم هیچ تغییری رخ نداده. حالا چراه نشریه برهان اونو چاپ کرده معلوم نیست.

راستی فعل اسنادی باید همیشه آخر بیاید مگه اینکه جمله بلاغی باشد. (اینم همینجوری یادم اومد)

دارم رو اثبات یا ردش کار می کنم. ببینیم به جایی می رسیم یا نه ولی تو اون یکی تاپیک یه چیزهایی زده بودم. نمی دونم خوندید یا نه

من خودم بفهمی نفهمی 9 ماهه پیگیر اعداد اولم...
عجب!!شما مطمئنی؟؟؟
اگه این جوری بود که به کاشفش ++A نمی دادن!!
شما از کدوم برنامه استفاده کردی؟؟
اعتبار مجله برهان که زیر سوال می ره!!
کجایی پاکر جان!!!

Dolphin 7
27-12-2007, 11:35
پست مربوط به محاسبات فرمول ( لينك زير ) تا اطلاع ثانوي فاقد استنداد و اعتبار بيد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Meisam Khan
27-12-2007, 17:51
منم شك دارم همچين فرمولي باشه.

xepelx
01-04-2008, 18:50
با سلام
من قصددارم نظرخودم رادرباره فرمول اعداداول بیان کنم.
هه میدانیم تلاشهای زیادی توسط بسیاری ازافراد برای پیداکردن فرمول تولیداعداداول صورت گرفته که بنده در ضمن ادای احترام به همه این افراد، فکرمیکنم برای اعداداول هیچ فرمول خاصی وجودندارد.
به ایندلیل که اعداداول باضرب شدن درعدد 1 خودراایجاد نموده وباضرب درهرعددی غیراز1 اقدام به ساختن اعدادمرکب مینمایند.بدیهی است درفضای خالی بین اعدادمرکب بازآنچه باقی میماند،اعداداول است که دقیقاازلحظه پیدایش درسرنوشت تمامی اعدادطبیعی دیگراعم ازمرکب و اول بطورشگفت انگیزی ،تابینهایت موثرخواهندبود.
بطورمثال وقتی عدد 3 درفاصله بین 4=2*2 و 6=2*3 قرارگرفت وبعنوان یک عدداول وغیرقابل تجزیه قلمدادشد،بنابراین ازاین لحظه ببعدکلیه مکانهایی که ازضرب کردن عدد 3 درهرعدد دیگر اشغال میگردد نمیتواندبه عددی اول تعلق داشته باشد.بعبارت دیگرتمامی اعداد مرکب مضرب 3 ،تا بینهایت جایگاه خودرادرمجموعه اعدادطبیعی بعنوان یک عدد مرکب تثبیت میکنند.واین یعنی اینکه مااحتیاج به فرمولی کلی داریم که بتواند بدون درنظرگرفتن این دسته ازاعداد ( یعنی کلیه مضارب 3 که تعدادشان نیز بینهایت است ) اعداددیگری راتولیدکرده ویادست کم این قبیل ازاعدادراحذف نماید.
همین مسئله برای عدد 5و7و....وبطورکلی تمامی اعداداول وجوددارد.
یعنی همزمان فرمول فرضی پیشنهادی ما بایدقادرباشداعدادغیرمضرب 5و7و...راتولیدکرده ویا دست کم قادربه حذف آنها باشد.بنابراین میبینیم که مسئله درنوع خودبسیار پیچیده خواهدبود.
بعبارت دیگرشایدارائه یک فرمول مولداعداداول (آنهم فقط بطورتصادفی)دربدوامربتواند وردتوجه قرارگیردولی قطعا این فرمول بافرض محال درست بودن هم فقط میتواندتیپ بخصوصی ازاعداداول راتولیدنمایدکه نمونه بارزآن همین فرمول معروف مرسن است .
همانطورکه همه میدانیم بزرگترین عدداول کشف شده تابعی ازاین فرمول است واگراشتباه نکنم بابیش از شش میلیون رقم بعنوان چهل وسومین عدداول مرسن شناخته شده واین خوددلیلی برناکارآمدی این فرمول خواهدبود چراکه چهل وسومین عدد اول تولیدشده ازاین فرمول ،بیش ازشش میلیون رقم دارد واین درحالیست که تعداداعدادمرکب تولیدشده ازهمین فرمول بسیاربسیار بیشتراست.
چه بسا ممکن است درهمسایگی همین عدداول بسیاربزرگ ،عدداول دیگری یافت شودکه ازفرمول ناشناخته دیگری تولیدشده باشد آنهم با توانایی نسبی بسیاربالاتری ازفرمول پیشنهادی توسط مرسن .
بعبارت دیگر ارائه فرمول کلی برای این منظور قدری شبیه کارکیمیاگری درعلم شیمی بوده بااین تفاوت که این آرزودرمورداعدادبنظربنده هرگزبواقعیت نخواهدپیوست .

ازطرف دیگراعداداول راشایدبتوان باکمیت فیزیکی اجرام آسمانی هم قدری قابل قیاس دانست .
میدانیم هرجرمی که درجهان هستی شکل میگیرد تمامی اجرام جهان راتادوردست ترین کهکشانهابلافاصله تحت تاثیرمیدان جاذبه خودقرارداده وازاجرام دیگرهم بلافاصله اثرمیپذیرد. که به آن سرعت انتشارامواج جاذبه میگویندوزمان آن صفربوده وبالاترین سرعت موجوددرجهان است وتاحتی مطلقاباسرعت نورقابل مقایسه نیست .
همین رابطه بگونه ای دیگربرای اعداداول یافت میشودبه اینترتیب که هرعدداول به محض خلق شدن بلافاصله تمامی اعدادمرکب طبیعی بزرگترازخود راتحت تاثیرخود قرارداده وآنهارا در مکانهایی که اختصاص به مضارب خودداردمستقرمینماید.
پس تلاش برای دستیابی به یک فرمول جامع قابل تحسین اماغیرممکن خواهد بود زیراعلاوه بردلایل بالا بایداین واقعیت رانیزپذیرفت که مرکب بودن واول بودن درمجموعه عدادطبیعی دراصل دوروی یک سکه اندکه غیرممکن است بتوان هرکدام رابصورت یک واقعیت منفردومستقل ازدیگری موردتوجه و ارزیابی قرارداد.
درپایان ازطولانی شدن این نوشتار ازمحضرهمه شمابزرگواران عذرخواهی مینمایم.
ارادتمند شما-امیر

pp8khat
04-04-2008, 22:24
سلام آقا امیر.دستتون درد نکنه.واقعاً مطلب جالبی نوشتید.
اما شما یه چیز رو دست کم گرفتید:
اپراتور های ریاضیات.
توی مقایسه ای که شما انجام دادید فقط اپراتور(یا فکر کنم بهش عملگر می گن) ضرب رو مورد توجه قرار دادید.
توی ریاضی اپراتور های خیلی زیادی وجود دارد.مثلاً همون عمل جمع با این که توی ابتدایی هم ساده محسوب می شه اما هنوز خیلی از ریاضیدان ها از جمع می ترسند و همواره در فکر راهی برای تبدیل جمع به ضرب هستند.
یا مثلاً ترکیب قدر مطلق با توان با براکت یک چیز خیلی پیچیده ای میشه...
منظورم اینه که توی ریاضی دست ریاضی دان ها خیلی خیلی بازه...مثل این که به شما بگن با این بی نهایت وسیله ساختمون سازی یه ساختمون بساز...شما با بی نهایت فاکتوریل حالت می تونید اون ساختمون رو بسازید.
اما راجع به اعداد اول،فقط فرمول مرسن که نیست.شما یه سرچ بکن تو ویکی پدیا بنویس Prime Numbers Formula بعد می بینید که چقدر فرمول پیشنهاد شده..اما همشون یه ضعف هایی دارند..یا همه رو پوشش نمی دند یا محاسبه خیلی سختی دارند یا معلوم نیست که nامین عدد اول از اونها تولید بشه...
این شکست ها و تناقض ها به خاطر اینه از اپراتور های مناسب استفاده نشده...
2و3و5و7و11و13و17و19و...
همین سری لعنتی،که سال هاست که ریاضیدان ها و... رو بدبخت کرده ممکنه یک جمله عمومی خیلی خیلی ساده داشته باشه...ممکنه هم اینقدر پیچیده باشه که هرگز کشف نشه...
درسته که مضارب اعداد اول،مرکب می شن اما شما یه لحظه توجه کن:
اولین عدد اول 2 هست.پس هیچ یک از اعدادی که مضرب 2 هستند،اول نیستند.(یعنی هر عددی که توی یکانش 0و2و4و6و8 داره می پره)
دومین عدد اول 3 هست.پس هیچ یک از اعدادی که مضرب 3 هستند،اول نیستند.(یعنی هر عددی که جمع رقم های اون بشه مضربی از 3 می پره)
و الی آخر...
یعنی هرچی محدودمون عدد های بزرگتری باشه اعداد اول کمتری پیدا می شن...یعنی با گذشت زمان،اعداد اول نایاب و نایاب تر می شن و طبق این استدلال سری اعداد اول متناهی است!!!
در حالی که که ثابت شده سری اعداد اول نامتناهی است.
اما اشکال از کجای استدلال من بود؟؟ اشکال استدلال من شبیه اشکال استدلال شما بود.
طبق پست شما،برای سری اعداد زوج،فرد یا ..هم نباید فرمولی کلی وجود داشته باشه.
مثلاً فرمول مولد اعداد زوج: این فرمول باید در آن واحد هم بتواند اعداد مضرب 2 را پیدا کند و آن اعدادی را هم که مضرب 2 نیستند(یعنی مضرب اعداد اولی که غیر از 2 هستند) را بی خیال شود!اما تعداد این اعداد اول بی نهایت است.حال چگونه فرمول 2n توانسته هم اعداد مضرب 2 را پیدا کند و هم بتواند بگوید که هر عددی که تابع این فرمول نباشد،مضربی از عددی اول غیر 2(بی شمار تا) است؟؟
(البته بحث من روی مجموعه اعداد طبیعی بود)
موفق باشید.

xepelx
06-04-2008, 01:21
دوست خوب من.
ازتوجه شما بسیارمتشکرم واجازه میخواهم تامواردی راباستحضارشمابرسانم.

1)وقتی صحبت ازاعداداول یامرکب میشودمافقط وفقط با عمل ضرب وتقسیم سروکارداریم ونه اپراتوردیگر.
درمورداعداداول میگوییم هرعددطبیعی که به اعداداول تاقبل ازریشه خودبخش پذیرنباشدآنگاه آن عدداول است.
بنابراین تصورنمیکنم حضوراپراتورهای دیگردراین بحث مشکلی راحل کند.هرچندبرای پیچیده ترکردن مطلب میتوان بطورمثال بجای گفتن عدد 15 مضرب 3در5 است این کلمه رابکارببریم که مجموع 5 بارجمع کردن عدد3 پانزده است که به نظربنده جمله دوم قدری پیچیده تراست .واصالتافکرمیکنم عمل ضرب برای این اختراع شد تاازتکرارمکررات عمل اپراتورجمع جلوگیری کرده وکارآن راساده ترنماید.
بنابراین هرچنددرریاضیات دست ریاضیدانها خیلی بازبوده (ومن هم باشما هم عقیده ام) اماناچارابازهم خاطرنشان میکنم که مادرمورداعداداول ومرکب صحبت میکنیم ودراین مقوله فقط با عمل ضرب وعکس آن یعنی عمل تقسیم سروکارداریم .

2)درموردساختمان سازی اگر منظورشماازبینهایت وسیله ،تعبیربه بینهایت فیزیکی است به این معناکه با تعداد زیادی وسیله میتوان تعدادزیادی یافرمهای زیادی ساختمان ساخت این ممکن است البته بااین شرط که سنخیت رافرامش نکنیم وبطورمثال تیرآهن اسکلت رابجای ملات سیمان بکارنبریم چون دراینصورت نه تنهاساختمانی نساخته ایم بلکه باعث ضایع شدن مصالح هم شده ایم .ولی اگرمنظوربینهایت بمعنای واقعی آن درریاضیات است که انصافامن معنای آن رانمیفهمم وخوشحال میشوم توضیح دهیدچطورمیتوانیم بینهایت وسیله دراختیارداشته باشیم درحالیکه اصولا نمیدانیم بینهایت چه عددی است . وبعداگرنائل به درک چنین عددی باشیم بازهم نمیدانم که حاصلضرب بینهایت وسیله دربینهایت ساختمان (که بنظرم ازمصادیق ابهام است ) به چه معناست وحتی باادراک این موردهم بنده بازازفهم این واقعیت عاجزم که تشبیه بینهایت وسیله برای ساخت بینهایت ساختمان میخواهدچه چیزی رادرمورداعداداول به ماالقاء میکند جزاینکه میتوان بینهایت فرمول پیشنهادکردکه هرکدام تیپ خاصی ا زاعداداول راتولیدمیکنند؟وآیااین خودبه معنای آن نیست که به هرحال فرمول جامعی که تولیدکننده همه اعداداول باشدبالتبع وجودنخواهدداشت؟وآیا اصولابنده به این نکته درمتن قبلی به شکل دیگری اشاره نکرده ام (بطوریکه جنابعالی هم درنامه اخیرتان به صراحت به آن پرداخته اید؟) فکرکنم حداقل در اینمورد هم عقیده ایم پس مجالی برای جدال نیست ..

3)درموردفرمول مرسن من ادعای انحصاری بودن آنرانداشته وحتی مدعی ناکارآمدی آن هستم و اگرمتن قبلی راباکمی حوصله بخوانید، خواهید دیدکه بنده گفته ام "ممکن است فرمولهای بسیاردیگری وجودداشته باشد که توانایی نسبی بسیاربالاتری ازفرمول پیشنهادی توسط مرسن راداراباشند"واین یعنی اینکه من هم مانندشمابه وجود فرمولهای متعدد کشف شده ویاکشف نشده دیگرکاملامعتقدم ومعتقدم حتی میتوان بینهایت فرمول برای این منظورپیشنهادکرد.بهمین علت دوست عزیزفکرمیکنم علت عدم مراجعه بنده به ویکی پدیا برای یافتن این فرمولها (صرفنظرازکم سوادی خودم) به این علت باشد که بربینهایت نمیتوان احاطه یافت (حتی اگرفرض کنیم که تمامی فرمولهاکشف شده وبدنبال آن فرض کنیم همگی درویکی پدیا ثبت شده باشند).

4)درموردمجموعه اعداداول (ونه سری اعداداول)،من نه تنها آنهارالعنتی و عامل بدبختی ریاضیدانها نمیدانم بلکه بنظرم باعث بسیاری ازپیشرفتهای ریاضیات همین زیبائیهای آشکارونهان این مجموعه است.کارل فردریک گاوس بعنوان یکی ازبزرگترین چهره های شناخته شده درتاریخ ریاضیات جمله بسیارزیبایی دارد بدین مضمون که "ریاضیات ملکه علوم است ونظریه اعداد ملکه ریاضیات "حال اگر ازهمین ملکه ریاضیات بیاییم اعداداول (بزعم جنابعالی لعنتی راحذف کنیم ) انصافا چه چیزدیگری باقی میماند که برقامت زیبای ریاضیات عرض اندام نماید؟شمابهترازمن میدانیدکه چندین مسئله زیباوپیچیده ازقبیل فرضیه ریمان -حدس گلدباخ -نظریه اعداداول دوقلوو....همگی برستونهای این مجموعه بینظیراستوارند؟تعجب میکنم که شما چطورآنهاراباعث بدبختی ریاضیدانهامیدانیدوخوشحال میشوم دست کم ریاضیدانی رابه بنده معرفی نماییدکه مصداق این جمله شمابوده وبرآن معترف وحتی اگربرفرض محال چنین بوده ویا شمابعنوان یک ریاضیدان، خدای ناکرده این جمله رادرموردخودتان بکاربرده باشید که ازصمیم قلب آرزومیکنم اینطورنباشد،پس بفرماییدفایده شرکت درچنین مباحثی چه خواهد بودبجزاضافه کردن برمیزان بدبختیهاوحال آنکه درموردجنابعالی که ازاعضای فعال انجمن بوده (ونه تازه کارمانندبنده )فکرمیکنم هرگزاینطورنبوده حتی بسیارعلاقمندهم باشید.

5)فرموده ایدکه اولین عدداول 2 بوده وکلیه مضارب 2 میپرن وبعدبه عدد3 اشاره فرموده وقاعده بخش پذیری بر3 رایادآوری کرده ایدوالی آخروبعدهم خاطرنشان نمودیدکه باگسترش محدوده (که منظورشمارابدلیل کم سوادی ازمحدوده نمیفهمم )اعداداول نایابترونایابترشده بعدهم بلافاصله نتیجه گرفته ایدکه ازاینرو اعداداول متناهی بوده واین استلال را(البته بنظرمن پارادوکس ونه استدلال ) رابلافاصله بااستدلال اینجانب مقایسه فرموده واشکال گرفته ایدوحال آنکه من به هیچ چیزاستدلال نکرده ودرهمه مواردفقط نظرخودم راگفته ام وشماازقول من اعلام فرموده ایدپس برای اعدازوج هم نمیتواندفرمولی وجودداشته باشدبه این علت که فرمول مربوطه هم بایداعدادزوج راتولید کند وهم بقول شمابیخیال مضارب اعداداول غیراز2 بشود.....
میخواهم بگویم که پارادکس شما همینجاست.چون من فقط گفته ام که فرمولی برای اعداداول وجودنداردونه اعدادزوج ودرهیچ کجااسم اعدادزوج رانبرده ام که همه میدانیم بلطف عدد2 براحتی ازمجموعه اعداداول حذف میشوندودرارائه نظرخودم ازکلمه "یا "بمعنای ترکیب فصلی استفاده کرده ام ونه ازکلمه" و "بعنوان ترکیب عطفی وگفته ام فرمول موردنظریابایدقائل به تولیداعداداول بوده یاقادربه حذف اعدادمرکب که تصورنمیکنم حتی بافرض استدلال بودن هم دارای تناقض باشدومصراازشماتقاضامیکنم متن نامه قبلی رایکباردیگرباحوصله بخوانیدوباعجله بررسی نکنیدودرضمن تفاوتهای ترکیبات عطفی وفصلی رانیزدرجبرگزارههاازنظربگذ رانید،آنگاه خودتان متوجه عدم تناسب قیاس درمقایسه اعدادزوج ویاحتی اعدادفرد درمقابل اعداداول خواهیدشد.
بنده هیچ ادعایی درزمینه ریاضیات نداشته وفقط خودرایک ریاضی خوان میدانیم وفکرمیکنم همه کسانی که ریاضیات رادرحد راهنمایی وبه اندازه من بدانند،بخوبی میدانند که 2k نمایش اعدادزوج و 2k+1 نمایش اعدادفرددرمجموعه اعدادطبیعی بوده وایکاش میشدباهمین دو تا فرمول ساده ویاچیزی شبیه آن تکلیف اعداداول رانیزروشن کردولی افسوس که اینطورنیست وشایدبدلیل همین غیرقابل تسخیربودنشان است که توجه همه اذهان رابسمت خودبرمی انگیزند.
درپایان بازهم ازشمادوست عزیزوخوانندگان دیگراین مطالب بدلیل تطویل کلام عذرخواهی میکنم.
ارادتمندشما-امیر

Dolphin 7
27-04-2008, 11:34
به نظر من كه اعداد اول فرمول داره چون هر چيزي كه نظمي داشته باشه رو مي شه به صورت فرمول در آورد كه اعداد اولم معلومه كه يه نظمي دارن و اون نم اينه كه به " اعداد اول قبل از خودشون " يا كلا " اعداد قبل از خودشون " بخش پذير نباشن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولي دو تا سوال فني برام پيش اومده كه : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1- فرمولي مث فرمولي كه اين تاپيك واسش زده شده واقعا به درد مي خوره؟ آخه اين فرمول واسه به دس آوردن يه عدد اول دو رقمي بايد محاسبات سنگيني انجام بده ، كلا پيدا كردن فرمول اعداد اول مهمه يا فرمولي كه قابل استفاده باشه؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2- اصن با وجود كامپيوتر و چن خط زبان برنامه نويسي و استفاده از روش قديمي آزمون و خطا ( كه يه عددو تست كنه و اگه اول بود ذخيره كنه و اگه نبود بره سراغ عدد بعدي ) چه اشكالي داره كه بايد خودمونو واسه پيدا كردن يه فرمول به زحمت بندازيم؟ خب كامپيوتر خودش تو چن ثانيه مي تونه اعداد اول چن رقميو بمون بده اون چن خط برنامه نويسيم اون قد راحته كه هر كسي مي تونه خودش بنويسه يا از تو سايتايي كه در مورد پيدا كردن اعداد اول توضيح دادن كپي كنه تو اون برنامه مورد نظر ، تازه مي شه ماشين حسابيم درس كرد كه حد اقل تا چن صد تا اعدد اولو راحت در اختيارمون بذاره پس چه احتياجي به فرمول هس؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

payamjan
20-07-2008, 18:46

نظرتون راجع به ادعای این سایت چیه: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من کاری به ادعای این سایت ندارم.خودم فرمولی کشف کرده ام که تمام اعداد اول را به دست می دهد.
فرمول از این قرار است:
1-(2 به توان(n-1))
که nشماره عدد اول مورد نظر است.مثلا برای عدد اول5،nبرابر است با 3
این فرمول طلایی برای اولین عدد اول،2،برای دومین عدد اول،3،برای سومین عدد اول،5و....را به دست می دهد.اثبات این فرمول در سطح ریاضیات پروفشیونال است که به دلیل مشکل بودن و طولانی بودن بیان نمی شود.متشکرم:27::27::27::27:

zahedy2006
20-07-2008, 19:48
چقدر شبيه فرمول مرسن هست اين فرمول بالاييه !! خنده

hamed valizadeh
29-07-2008, 08:09
سلام

می خواستم بدونم که چه جوری بعضیا اثبات می کنند که یه عدد خاص اول هست؟ مثلا من تو یه مقاله خوندم که یکی ثابت کرده که

اوله؟

میشه توضیح بدین که چجوری این کارو می کنند؟

ممنون، hamed valizadeh

dkhatibi
29-07-2008, 10:19
ینک بالا اثبات کلیتری دارد.

Dolphin 7
30-07-2008, 17:40
سلام

می خواستم بدونم که چه جوری بعضیا اثبات می کنند که یه عدد خاص اول هست؟ مثلا من تو یه مقاله خوندم که یکی ثابت کرده که

اوله؟

میشه توضیح بدین که چجوری این کارو می کنند؟

ممنون، hamed valizadeh

بعضي از اعداد اولو مي شه به صورت 2 به توان n منهاي 1يا به اضافه 1 نوشت : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين عدديم كه مي گي كسي طبق فرمول خاصي پيدا نكرده چون فرمولي هنوز واسه اعداد اول وجود نداره يا حداقل فرمول به درد بخوري نيس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اون شخصي كه اين عددو پيدا كرده نشسته حساب كرده و به يه عددي رسيده كه اول بوده بعد چون اون عدد بزرگ بوده با استفاده از همون روشي كه گفتم سعي كرده به صورت ساده تري بنويسه كه تو اين مورد مشكلي پيش نيمده و تونسته به همون فرمي كه گفتم تبديلش كنه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
معمولا هر كسي عدد اولي پيدا مي كنه سعي مي كنن به همين صورت يا يه شكل ساده تري درش بيارن و الا نوشتن يه عدد چن صد رقمي و خوندش و مقايسش با اعداد اول ديگه كار زياد راحتي نيس :34:

saravan soft
18-12-2008, 16:51
دوستان من کا این 7 صفحه رو مطالعه کردم و می گم اعداد اول حتما فرمول دارند هم چون اشکال فراکتال ها که سالیان دراز فکر می کردند فرمول ندارند در ضمن من خودم تو کار محاسبات هستم که یک بخشی از فعالیت هایم مربوط بع اعداد اول هست اینم سایت من

metalsmooth
28-12-2008, 15:24
دوستان عزیز مطالب را با دقت بخونید اون تابع جواب می ده که به جای m عدد اول بگذارید ولی من یه رابطه جدید پیدا کردم که به ازای جمله عدد اول می ده مثل :
T1 = 2 t2 =3 t3=5 & .....

mkarimigsi
02-02-2009, 17:31
لطفا كمي در مورد ادعاي سايت url][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][/url توضيح بدين

خيلي متشكرم

M O B I N
24-02-2009, 16:16

نظرتون راجع به ادعای این سایت چیه: [url][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][/url

این بیشتر شبیه الگوریتمه تا فرمول...

dampayi
24-02-2009, 16:53
من نونستم صفحات قبلو بخونم ولی خیالتون راحت برای اعداد اول هنوز نتونستن فرمول کشف کنند!

چند وقت پیش یکی همچین ادعایی کرد که با یه مثال خیلی تابلو که اگه اشتباه نکنم اگه جای ایکسش 64 میذاشتی رد می شد!

تو بچگی ها مون هم می گفتتند که تا فلانمون عدداول پیدا شده هر کی بعدیشو بگه فلان جا بهش فلان قدر پول می ده!!!!!!!!

zahedy2006
24-02-2009, 21:16
لطفا كمي در مورد ادعاي سايت url][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][/url توضيح بدين

خيلي متشكرم

پست 53 رو بخون
از روی فرمول مرسن حالات جواب رو پیدا کرده است
در واقع کاری نکرده!!!

تو بچگی ها مون هم می گفتتند که تا فلانمون عدداول پیدا شده هر کی بعدیشو بگه فلان جا بهش فلان قدر پول می ده!!!!!!!!

اون از روی فرمول اعداد اول مرسن هست که فکر کنم عدد اول بعدی خودش یه عدد 200 رقمی بشه!!!

حالا شما واسه چند هزار دلار می تونی بنویسی بسم الله

Olis
24-02-2009, 21:46
پس اینکه میگن چندمین عدد اول رو پیدا کردیم و نمیدونم کنفرانس میزارنو اینا چیه !!؟

اگه فرمول داشته باشه که دیگه همه ی اعداد اول معلومن

حالا هرچی هم بزرگ باشه کارشو ابر رایانه ها انجام میدن

k1kz
27-02-2009, 22:39
سلام دوستان میشه بجای فرمول برای اعداد اول در مورد مطلب به درد بخورتری در مورد این اعداد صحبت کنیم؟
احتمالا شما اعداد محتملا اول (2prp) که از قانونی شبیه قانون فرما نتیجه میشه شنیدین
این اعداد این طوری تعریف میشن

هر عددی (2prp) نباشه قطعا اول هم نیست خیلی ساده میشه تشخیص داد یک عدد در پایه 2 محتملا اول (2prp) است
و وقتی باشه به احتمال بسیار زیاد اوله مثلا تعداد اعداد (2prp) کوچکتر از یک میلیون که اول نیستند فقط 245 تاست ولی تعداد کل اعداد اول کوچکتر از یک میلیون 78498تاست جالبتر اینکه فرمولهای زیادی وجود داره که فقط این اعداد رو تولید کنه (و از نظر محاسباتی هم خیلی سریع هستند)وتشخیص یک 13 میلیون رقمی فکر کنم حتی با دست و ماشین حساب هم سخت نیست در صورتی که بزرگترین عدد اول شناخته شده 13 میلیون رقمیه .نظرتون راجع به این اعداد چیه؟
در مورد اعداد اول تابع شمارش (pi ( n بسیار به سختی برآورد میشه ولی اگه تابع شمارنده این اعداد رو تعریف کنیم چی؟
یعنی به نظر شما تعداد اعداد (2prp) کمتر از یک عدد n چطور برآورد میشه ؟ کسی اگه فکری داره بگه
ممنون
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

mahmood_2510
03-06-2009, 10:26
بچه ها سلام
من دانشجوی کارشناسی رشته ریاضی محض از دانشگاه مازندران هستم
نظریه اعداد هم گذروندم و می تونم بگم که از چیزها سردرمیارم
اما گمون نمی کنم که فرمول پرفسور صحیح باشه
بدون هیچ شوخی عرض می کنم
من خودم فرمولی رو کشف کردم که براحتی اعداد اول رو به ترتیب در اختیارمون قرار میده
اونو تا عدد 2003 امتحان کردم و به ترتیب همه ی اعداد اول رو در اختیارمون گذاشت
فرمول بسیار جالبیه
به برخی از اساتید دانشکده نشون دادم بسیار خوششون اومد و بنده رو مورد تشویق خودشون قرار دادن
الان این فرمول رو در اختیار یکی بچه های ریاضی کاربردی قرار دادم تا برنامه شو به زبان C بنویسه
همونطور که می دونید بزرگترین عدد اولی که تا به حال کشف شده 24 رقمیه
اما وقتی برنامه شو بنویسیم می تونیم تا هر چند رقمی که دلمون بخواد اعداد اول رو بدست بیاریم
به زودی این فرمول رو بنده (محمود حسنی به همراه دوست عزیزم محمد خاویاری) در اختیار عموم قرار میدیم
اگه کسی خواست با من مکاتبه کنه این ایمیل منه: mahmood_2510@yahoo.com

ali_hp
23-06-2009, 09:05
همونطور که می دونید بزرگترین عدد اولی که تا به حال کشف شده 24 رقمیه
اما وقتی برنامه شو بنویسیم می تونیم تا هر چند رقمی که دلمون بخواد اعداد اول رو بدست بیاریم

سلام،دوست عزیز اشتباه می کنید،اعداد اول بسیار بزرگتری هم پیدا شده ان،مثلا با12978189رقم!
برنامه و الگوریتم برای بدست اوردن اعداد اول هم خیلی وجود دارد،مثلا غربال اراتستن که همه باهاش اشنا هستن،اما هر برنامه ای هم که بنویسیم باز محدودیت محاسباتی داریم و هیچ وقت به اینجا نمیرسیم که تا هر چند رقمی که دلمون بخواد عدد اول بدست بیاریم!

root professional
23-06-2009, 10:13
سلام،دوست عزیز اشتباه می کنید،اعداد اول بسیار بزرگتری هم پیدا شده ان،مثلا با12978189رقم!
برنامه و الگوریتم برای بدست اوردن اعداد اول هم خیلی وجود دارد،مثلا غربال اراتستن که همه باهاش اشنا هستن،اما هر برنامه ای هم که بنویسیم باز محدودیت محاسباتی داریم و هیچ وقت به اینجا نمیرسیم که تا هر چند رقمی که دلمون بخواد عدد اول بدست بیاریم!

این اعداد شبه اول هستند که برای رمز گذاری استفاده می شوند در واقع در کامپیوتر این اعداد اول به حساب میان اما برای محاسبه اعداد اول هیچ الگوریتم مستقیمی وجود نداره و تمام راهها مثل غربال اراتستن تکراری هستند.
ما با حافظه های فعلی قادر به محاسبه اعداد اول تا حد نیاز هستیم.(فراموش نکنید که ما حافظه های سریع (RAM Style Disk) تا 10 ترابایت و CPU های 10GHz داریم).:10:

ali_hp
23-06-2009, 10:45
این اعداد شبه اول هستند که برای رمز گذاری استفاده می شوند در واقع در کامپیوتر این اعداد اول به حساب میان اما برای محاسبه اعداد اول هیچ الگوریتم مستقیمی وجود نداره و تمام راهها مثل غربال اراتستن تکراری هستند.
ما با حافظه های فعلی قادر به محاسبه اعداد اول تا حد نیاز هستیم.(فراموش نکنید که ما حافظه های سریع (RAM Style Disk) تا 10 ترابایت و CPU های 10GHz داریم).:10:
سلام
منظورتون از اعداد شبه اول اعدادی که فقط چهار مقسوم علیه طبیعی دارن؟
ولی توی سایت گفته اولن،نگفته شبه اولن،تعریفشم اولش اورده!
تعریف الگوریتم مستقیم و تکراری چیه؟مثلا الگوریتم محاسبه فاکتوریل تکراریه؟mod چطور؟
خیلی خوبه که با حافظه های فعلی قادر به محاسبه اعداد اول تا حد نیاز هستیم
ولی به هر حال ما هر نوع حافظه ای هم که داشته باشیم،اعدادبزرگی وجود دارند که حتی قابل تعریف برای این حافظه نباشند،پس هیچ وقت نمی تونیم بگیم که اعداد اول تا هر چند رقم که دلمون بخواد می تونیم تولید کنیم.