PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : لیزر دقیقا چیست ؟

Reza Azimy_RW
09-07-2016, 01:34
سلام دوستان
لیزر یه منبع نور قویه که با استفاده از چند یا یک عدسی نور رو در حالت موازی قرار میدن ؟ فقط همین ؟ تفاوتی توی منبع نور لیزر و نور معمولی هست جز قدرتش ؟
اگه در مورد کارکرد لیزر سوزاننده هم اطلاعاتی داشته باشدی ممنون میشم :n12: مثلا لیزر سوزاننده هم از همین روش استفاده میکنه ؟
برای اینکه منظورم واضحتر شه این عکسو زدم :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

taghi_ramzi
09-07-2016, 08:20
لیزر هم یه نوع نوره ، ولی با طول موج متفاوت نسبت به نور عادی

لیزرهای مختلفی به صورت صنعتی هست ، بیشتر دستگاههای لیزر صنعتی از گاز co2 برای تولید لیزر استفاده میکنن
مکانیزم دقیق ایجاد لیزر رو نمیدونم ، ولی داخل دستگاه لیزر یه تیوب شیشه ای به قطر حدود 15 سانت و طول حدود 2 متر هست که داخلش چند تا قطعه و یه لوله مارپیچ شیشه ای هست
لیزر از اون تیوب درمیاد و با کمک آینه و عدسی متمرکز میشه روی قطعه و قطعه رو میبره
توجه کنید که اون نوری که از تیوب درمیاد ، حتی قبل از عدسی، به شدت خطرناکه و حتی برخوردش در حد ثانیه هم راحت می تونه بسوزونه
ظاهرا تیوب یه قطعه یا ماده ای داره که لیزر رو ایجاد میکنه و بعد از یه مدت خاص تموم میشه.

در خصوص لیزر صنعتی اگه اطلاعات بیشتر خواستید شاید بتونم کمک کنم.

Reza Azimy_RW
10-07-2016, 14:43
خیلی ممنون عزیز:n12:
بیشتر در مورد تولید و تفاوت با نور معمولی میخام بدونم ولی اطلاعات دیگه هم اگه دارید از همون لیزر صنعتی ممنون میشم بفرمایید
مثلا لیزر سواننده توی یه نقطه متمرکزه یا مستقیمه ؟ یا طول موج نور چرا باعث خاص شدنش میشه ؟

taghi_ramzi
10-07-2016, 20:29
من منظورتون رو از سطر آخر متوچه نشدم
ولی بیشتر توضیح میدم
لیزری که از تیوب در میاد نامرئیه و قطری حدود نیم سانتیمتر داره، ولی اگه چیزی تو مسیرش باشه راحت می سوزونه
حدود دو سه سانت به خروجی مونده یه عدسی مخصوص هست
این عدسی قطرش حدود 1.5 سانته و قیمتش حدود 300 هزار تومن
لیزر وقتی به این عدسی میرسه قطرش حدود 1/10 الی 1/20 میلیمتر میشه و هر چی زیرش باشه رو میبره مثل کاردی که کره میبره. حرارت به حدی هست که بیشتر متریالهایی که استفاده میشن مستقیم بخار میشن ، یعنی هیچ زائده یا لبه ای باقی نمی مونه.
یه بار هم من اتفاقی لیزر زدم به انگشتم (بعد از عدسی) ، لیزر از یه طرف رفت و از طرف دیگه در اومد.
به شدت دردناک ، ولی بدون خونریزی بود و سریع دردش از بین رفت. فکر میکنم به همین دلیله که توی پزشکی ازش استفاده میشه.

بازم سوالی باشه من در خدمتم.

Reza Azimy_RW
10-07-2016, 21:18
دمت گرم داداش اطلاعات خیلی خوبی بود ممنون
اونوقت سوزاننده بودنش فقط ربطی به عدسی داره ؟
مثلا این لیزرای سوزاننده که با دی وی دی رایتر میسازن (دستی) تفاوتش با لیزرای اسباب بازی در لنزشه که باعث سوزان شدنش میشه ؟
منظورم از این سوال :

مثلا لیزر سواننده توی یه نقطه متمرکزه یا مستقیمه ؟ یا طول موج نور چرا باعث خاص شدنش میشه ؟
این بود که عدسی لیزر مثل عدسی که نور خورشیدو تو یه نقطه خاص متمرکز میکنه فقط اون نقطه رو برای سوزوندن نشونه میره یا به طور مستقیم هر چی جلوش باشه میسوزونه ؟ یعنی تفاوتی وجود نداره شی در فاصله 1 یا 10 سانتیمتری باشه ؟

taghi_ramzi
11-07-2016, 08:32
لیزر با توجه به قدرتش کلاس بندی داره. از کلاس یک تا چهار

دستگاههای سی دی رایتر کلاس یک هستن ، یعنی پایینترین، منتها خود قسمت رایتر کلاس سه هست ، ولی چون اشعه نمیتونه از محیط رایتر بیاد بیرون ، به همین دلیل کلاس یک محسوب میشه.

دستگاههای برش صنعتی کلاس چهار هستن یعنی قویترین
تفاوت اینها تو منبع نوره ، یعنی منبعی که لیزر ایجاد میکنه قوی یا ضعیفه که باعث ایجاد کلاس بندی میشه.

در خصوص قسمت دوم ، اون عدسی که عرض کردم یه منطقه فوکوس داره. تو دستگاهها و عدسیای مختلف این منطقه فرق می کنه
دستگاههای ما از چهار میل الی نیم سانت زیر عدسی به اندازه حدود یک و نیم سانتی متر می تونن ببرن. بیشتر از اون کارایی ندارن. فاصله کمی بالا پایین بشه هم ممکنه ببرن ولی بهترین کارایی تو فاصله ایه که عرض شد.
دستگاههای برش فلز لیزری هم هستن که قیمتهای خیلی بالایی دارن (تو الکامپ دیدم حدود یه میلیارد) ، اونها حتما مشخصات متفاوتی دارن.

Reza Azimy_RW
12-07-2016, 01:46
ممنون داداش اطلاعات مفیدی بود :n12:

3274
14-07-2016, 21:32
چند نکته :
۱. اولین ویژگی لیزر اینه که یک دسته پرتو تک فام هست یعنی تک رنگ، تک فرکانس. غیر ممکنه لیزری داشته باشیم که ترکیبی از چند رنگ باشه
۲. دومین ویژگی لیزر اینه که پرتوها همدوس و هم فاز هستن
۳. پرتوهای لیزر کاملا با هم موازی هستن. موازی کردن پرتوها که اتفاقا فهم تولید لیزر هم از اینجا شروع میشه به اینصورته که مثلا در لیزرهای قدیم که منبع تولیدشون جامد (مثلا بلور یاقوت) بود در دو طرف این منبع تولید نور، آینه میذاشتن ولی یکی از این آینه ها نیم شفاف بود. حالا با تحریک بلور و تولید نور، پرتوهای نوری که به آینه ی اصلی میخوردن منعکس می شدن و به آینه ی نیم شفاف می تابیدن و دوباره برگشت به آینه ی اصلی و دوباره هم بازتاب به نیم شفاف و این پدیده ی بازتاب از آینه ی شفاف و نیم شفاف بهم اونقدر ادامه پیدا می کرد که پرتوهای غیر موازی حذف شده و پرتوها موازی و همدوس وقتی شدت مناسب رو هم پیدا می کردن از آینه ی نیم شفاف می زدن بیرون و اینجوری بود که پرتوها کاملا موازی تولید می شد. پس از عدسی استفاده نمیشد. لیزرهای جامد و گاز و همچنین مایع عمدتا چون توان بالایی دارن کاربرد صنعتی دارن
۴.لیزرهای رایج فعلی (غیر صنعتی) چون اغلب از نوع نیمه رسانا هستن همین باعث جمع و جور شدن ابعاد، قیمت پایین، و نیاز به انرژی کم شده و منتهی شده به خروجش از داخل آزمایشگاهها و صنایع و رسیدنش دست مردم. این لیزرها از ساختار دیودهای نورافشان بهره می برند و استفاده از عدسی در اونها مرسومه
۵. بد نیست به نقش پرفسور علی جوان، دانشمند آزمایشگاه ملی بل اشاره کنم که مخترع لیزر گازی در دنیاست

Reza Azimy_RW
14-07-2016, 22:43
ممنون داداش خیلی اطلاعات جالبی بود اگه از منبع این اطلاعات یه نشونی بدین یا لطف کنین خودتون اگه چیز بیشتری میدونین بگین خیلی بهتره مثلا لیزر آبی منظور چیه ؟!

3274
15-07-2016, 04:47
منبعش که کلاسهای فیزیک اپتیک Optics حوالی سالهای ۷۸ بود بعلاوه ی یک کتاب خیلی قدیمی درباره ی مبانی لیزر و همچنین میزر. گشتم الان پیداش نکردم
ولی لازم به یادآوریه که مبانی علمی هر پدیده ای یک موضوعه، مهندسی ه اون یک موضوع متفاوت
بخشی از مهندسی (ساخت، ساختمان، و عملکرد) اون رو آقای taghi_ramzi گفتن و کمی از مبانیش رو هم اشاره کردم. لینک زیر اطلاعات خوبی درباره ی انواع لیزرها نوشته
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ضمنا لیزر نامرئی فروسرخ قابلیت سوزاندن داره خواه این لیزر مستقل و نامرئی باشه و خواه به یک لیزر مرئی دیگه مثلا سبز یا آبی یا بنفش و ... ضمیمه شده باشه (این نوع در بازار هست اما خیلی کمیاب و بسیار گرانه) چون لیزر فروسرخ بسبب قابلیت سوزاندنش بسرعت باعث کوری میشه

3274
15-07-2016, 04:57
+
اکثریت فروشنده های آنلاین که فیلمهای لیزر سوزاننده رو در کنار محصولشون گذاشتن دروغگو بوده و در عمل یک لیزر پوینتر ساده (سبز، قرمز و یا آبی) برای شما می فرستن!