PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد آمپیلی فایر

mnh40
21-06-2016, 12:38
سلام به دوستان گل:n16:

اگه میشه یکم در مورد آمپیلی فایر توضیح بدین ممنون میشم مثلا اینکه اگه یه آمپیلی فایر با آر ام اس 60 وات و توان مثلا 500 وات چه باندایی رو از نظر مشخصات کاملا ساپورت میکنه (مارک مهم نیست) یا اینکه مثلا یه باند با آر ام اس 100 وات چه آمپیلی با چه مشخصاتی براش خوبه مثلا آر ام اس آمپیلی فایر باید چند باشه و توانش چقدر باشه که کامل باند رو ساپورت کنه و غیره و غیره
البته نمیدونم تونستم منظورم رو خوب برسونم یا نه
اگه بشه یه تایپیک جداگانه برای مبحث آمپیلی فایر آقا حمید بزنن که خیلی هم خوب میشه و دیگه از سوال های اینکه چه آمپیلی برای این باندم خوبه یا اینکه یه آمپ فلان دارم میخواستم بدونم چه باندی براش خوبه کمتر میشه

ممنون :n40:

ali_mohandes
21-06-2016, 13:16
سلام
RMSتوان واقیه 500وات توان نامی یا توانیه که شرکت روی باند زده...

این که چ باندی ساپورت میشه بستگی یه شما هم داره جدای از توان مجاز باند (مثلا یه باند 50ار ام اس واسه یه امپلی فار 45 ار ام اس کافیه)البته این چیزا در بعضیا سلیقه ای در بعضی ها هم دقیق محاسبه می کنن...مثلا برای سخنرانی یه باند فول رنج نیاز دارید....
برای صدای نرم وبیس ساب ووفر نیاز داری(ورودی امپلی فایر یه فیلتر پایین گذر هم باید باشه حتما)
واسه صدای ریز (تریبل)به توییتر نیاز دارید فیلتر بالا گذر در ورودی امپلی فایر باید باشه حتما
برای تفکیک صدا سیستم های حرفه ای که می بندن هم توییرت و هم ووفر می زارن...هیچی دیگه کم نداره..عالیه...صداشون

mnh40
21-06-2016, 19:12
سلام
RMSتوان واقیه 500وات توان نامی یا توانیه که شرکت روی باند زده...
......

همه اینهایی که گفتید درست ولی منظور من این بود که برای مثال یه باند 150 ار ام اس یا مثلا 100 آر ام اس , توان واقعی آمپیلی باید چند باشه که کامل باند رو ساپورت کنه حالا میخواد ساب باشه یا باند یا تیوتر منظور من اینه که مثلا یه شخصی که باند داره میخواد آمپیلی بخره که باندش رو کامل ساپورت کنه یا مثلا اگه یه ساب داره اون رو کامل ساپورت کنه یا بالعکس , مثلا آمپیلی داره میخواد یه باندی بخره که اون آمپیلی اونو کامل ساپورت کنه
در کل منظورم اینه که یه باند با مثلا 150 وات آر ام اس حتما باید براش یه آمپی خرید که 150 آر ام اس داشته باشه تا بصورت کامل ساپورت بشه یا اینکه نه یه آمپ 100 ار ام اس بصورت کامل اونو ساپورت میکنه ؟؟ اینکه یه آمپ 100 آر ام اس هم ساپورتش میکنه درست ,, ولی به صورت کامل یعنی از تمام 150 واتش
امیدوارم تونسته باشم منظورم رو گفته باشم

ali_mohandes
22-06-2016, 09:37
همه اینهایی که گفتید درست ولی منظور من این بود که برای مثال یه باند 150 ار ام اس یا مثلا 100 آر ام اس , توان واقعی آمپیلی باید چند باشه که کامل باند رو ساپورت کنه حالا میخواد ساب باشه یا باند یا تیوتر منظور من اینه که مثلا یه شخصی که باند داره میخواد آمپیلی بخره که باندش رو کامل ساپورت کنه یا مثلا اگه یه ساب داره اون رو کامل ساپورت کنه یا بالعکس , مثلا آمپیلی داره میخواد یه باندی بخره که اون آمپیلی اونو کامل ساپورت کنه
در کل منظورم اینه که یه باند با مثلا 150 وات آر ام اس حتما باید براش یه آمپی خرید که 150 آر ام اس داشته باشه تا بصورت کامل ساپورت بشه یا اینکه نه یه آمپ 100 ار ام اس بصورت کامل اونو ساپورت میکنه ؟؟ اینکه یه آمپ 100 آر ام اس هم ساپورتش میکنه درست ,, ولی به صورت کامل یعنی از تمام 150 واتش
امیدوارم تونسته باشم منظورم رو گفته باشم

سلام
بابا من توی پست قبلی هم گفتم واست که....چیزی نیست بازم توضیح میدم
به نظر من باند باید یکم قوی تر از امپلی فایر باشه یا اگه توانش کم تر از امپ با یک جور با امپ هستش گین رو تنظیم کنید که همه توان رو از بلند گونکشید اینجوری عمر بلندگو بیشتره...
کلا این که توان باند یکم بالا تر از امپلی باشه (اگه هم نبود همونطور که گفتم گین رو روی توان کمتر تنظیمش کنید)

mnh40
22-06-2016, 12:18
سلام
بابا من توی پست قبلی هم گفتم واست که....چیزی نیست بازم توضیح میدم
به نظر من باند باید یکم قوی تر از امپلی فایر باشه یا اگه توانش کم تر از امپ با یک جور با امپ هستش گین رو تنظیم کنید که همه توان رو از بلند گونکشید اینجوری عمر بلندگو بیشتره...
کلا این که توان باند یکم بالا تر از امپلی باشه (اگه هم نبود همونطور که گفتم گین رو روی توان کمتر تنظیمش کنید)

بازم ممنون از جوابت :n16:
تو توضیحاتت نوشتی برای مثال باند 50 یه آمپ 45, این یعنی 10 درصد آر ام اس کمتر
مثلا برای باند 100 آر ام اس که آمپ 90 نیست که یعنی باید یه آمپ 100 ار ام اس پیدا کنی بعد گین رو یخورده کم کنی ؟؟؟ یا اینکه من بد متوجه شدم شما بگو تقریبا چند درصد باید کمتر باشه
بعد اینکه توان نامی بعضی از آمپیلی ها مثلا 350 وات زده ولی واقعیش رو زده 60 ار ام اس حالا اگه توان نامی یه باند مثلا 500 باشه و آر ام اس اون 60 اونموقع این آمپ بدرد این باند میخوره یانه منظورم اینه که فقط باید به ار ام اس این آمپیلی توجه کرد ؟؟
خلاصه مبتدی بودن من رو ببخشید که باعث سوالات مکرر میشه

ali_mohandes
22-06-2016, 18:23
بازم ممنون از جوابت :n16:
تو توضیحاتت نوشتی برای مثال باند 50 یه آمپ 45, این یعنی 10 درصد آر ام اس کمتر
مثلا برای باند 100 آر ام اس که آمپ 90 نیست که یعنی باید یه آمپ 100 ار ام اس پیدا کنی بعد گین رو یخورده کم کنی ؟؟؟ یا اینکه من بد متوجه شدم شما بگو تقریبا چند درصد باید کمتر باشه
بعد اینکه توان نامی بعضی از آمپیلی ها مثلا 350 وات زده ولی واقعیش رو زده 60 ار ام اس حالا اگه توان نامی یه باند مثلا 500 باشه و آر ام اس اون 60 اونموقع این آمپ بدرد این باند میخوره یانه منظورم اینه که فقط باید به ار ام اس این آمپیلی توجه کرد ؟؟
خلاصه مبتدی بودن من رو ببخشید که باعث سوالات مکرر میشه

من توضیحاتی که دادم در حالت توان واقعی بود
رصد دقیقی نداره توان باند یه ذره بیشتر امپلی فایر باید باشه (یا بهتر بگم هیچ وقت همه توان باند رو توی مدت طولانی ازش نگیر کل حرف من اینه)
شرکت ها توان الکی مینویسن واسه فروششون مثلا این ساب های 1000وات jblکه می فروشن خیلی زیاد باشه 100وات که مطمئن باش بیشتر 55یا60وات نیست

mnh40
22-06-2016, 18:59
در واقع تو خرید آمپیلی به آر ام اس توجه کنیم حالا چه توان نامیش میخواد 500 باشه یا 350 یعنی اگه دوتا آمپ با ار ام اس یکسان مثلا 80 داشته باشیم ولی یکی توان نامیش 500 باشه و دیگری 350 فرقی نمیکنه با هم ؟؟ فقط ار ام اس مهمه ؟؟
دوم اینکه به نظر شما به طور مثال برای یه باند 100 آر ام اس یه آمپ با 100 آر ام اس بگیریم بعد یکم گین رو کم کنیم بهتره یا یه آمپ با آر ام اس 60 یا 70 ؟؟

و یه سوال دیگه اینکه یه آمپ دوکانال فقط یک جفت باند رو جواب میده ؟؟

خلاصه اینکه خیلی سوال دارم در مورد آمپ که شاید سوالای خیلی از دوستان هم باشه و ممنونم از اینکه با صبر به سوالات جواب میدید:n16:

ali_mohandes
24-06-2016, 08:07
در واقع تو خرید آمپیلی به آر ام اس توجه کنیم حالا چه توان نامیش میخواد 500 باشه یا 350 یعنی اگه دوتا آمپ با ار ام اس یکسان مثلا 80 داشته باشیم ولی یکی توان نامیش 500 باشه و دیگری 350 فرقی نمیکنه با هم ؟؟ فقط ار ام اس مهمه ؟؟
دوم اینکه به نظر شما به طور مثال برای یه باند 100 آر ام اس یه آمپ با 100 آر ام اس بگیریم بعد یکم گین رو کم کنیم بهتره یا یه آمپ با آر ام اس 60 یا 70 ؟؟

و یه سوال دیگه اینکه یه آمپ دوکانال فقط یک جفت باند رو جواب میده ؟؟

خلاصه اینکه خیلی سوال دارم در مورد آمپ که شاید سوالای خیلی از دوستان هم باشه و ممنونم از اینکه با صبر به سوالات جواب میدید:n16:

سلام
در مورد اون توان هایی که گفتید شرکت ها همش رو الکی می نویسن چ بنویسه ار ام اس چ بنویسه نامی چ وات
همش واسه فروش محصولاتشونه
اون سوالتون که میگید دوکانله بله دوتا بند بیشتر نمیشه وصل کرد (اگه یه تغییرات توی امپدانس باید بدی شاید بشه زیاد به این فکر نکن قاطی می کنی بعدا منظورمو می فهمی)

hamidR15
24-06-2016, 19:05
سلام
کارشناسان اهل فن معتقدند که توان خروجی RMS هر کانال آمپلیفایر باید با توان ورودی RMS درایور برابر باشه.این در شرایطی هست که ولتاژ ورودی امپلیفایر ثابت و 14.4 باشه.(استثنا هم داریم که با ولتاز کمتر توان آمپلی رو اعلام کردن که کاری ندارم.)
در عمل هیچ وقت اینگونه نیست. تقریبا 99% سیستمها وقتی زیر بار میرن ولتاژ دینام به 13.9 یا 13.8 در بهترین شرایط افت پیدا میکنه. پس دیگه ما خروجی X وات اعلامی کارخونه رو ندارم.
بنابراین بهتره توان خروجی آمپلیفایر کمی از توان درایور بیشتر باشه.من خودم تجربه درایور 75 واتی و امپ لیفایر 125 واتی رو داشتم.

mnh40
25-06-2016, 12:38
ممنون از آقا حمید و علی آقا
آقا حمید فقط یه سوال اینکه اگه خروجی آمپیلی بیشتر از باند باشه به باند صدمه نمیزنه تو طولانی مدت ؟؟

hamidR15
25-06-2016, 16:47
ممنون از آقا حمید و علی آقا
آقا حمید فقط یه سوال اینکه اگه خروجی آمپیلی بیشتر از باند باشه به باند صدمه نمیزنه تو طولانی مدت ؟؟
سلام
وات اگر خیلی بالا باشه چرا.مثلا در حد ماکزیمم یا پیک توان درایور باشه.
اما بزرگترین عامل مخرب اسپیکرها وات نیست بلکه دیستورشن و کلیپ و بعدش توان کمتر از rms اسپیکر هست.
اگر سیستم و گین آمپلیفایر صحیح تنظیم شده باشه به هیچ عنوان حتی تا 30% توان RMS بالاتر هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
در حال حاضر من به ساب ووفر 500 واتیم دارم 650 وات ورودی واقعی اما سالم میدم.بدون هیچ مشکلی داره درایو میشه.تا 750 واتم جا داره
تمام این داستان مربوط به اسپیکرها و آمپلیفایرهای استاندارد و برند هست که میتوان به اعداد اعلامی کارخانه های سازنده اعتماد نمود.نه کالاهی فیک.