PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یکسان نبودن design capacity و Current capacity در لپتاب ایسوس

komail
16-06-2016, 00:49
سلام
g551 vw دارم و 3 روزه خریدم
این عکسیه که از خروجی نرم افزار Battery care گرفتم
این تفاوتی که بین design capacity و Current capacity هست طبیعیه؟
یه جا نوشته بود باتری نو باید عدد این دوتا یکی باشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

amir_t6262
16-06-2016, 10:05
سلام.
در دیگر مدلهای ایسوس هم این مورد را دیدم.
و فکر میکنم طبیعی باشد.
به دو احتمال:
اول اینکه با این کار، جلوی شارژ شدن 100 درصد باتری گرفته میشود. همانطور که میدانید شارژ شدن کامل و دشارژ شدن کامل، باتری را زودتر خراب میکند.
دوم اینکه، کلا آن چیزی که در واقعیت برای ظرفیت باتری گفته میشود، با آنچه در عمل اتفاق میفتد، یکی نیست.

فقط شما حواست باشد که آیا Wear level در طول زمان، بطور غیرعادی کم میشود یا نه؟

komail
17-06-2016, 20:22
سلام.
در دیگر مدلهای ایسوس هم این مورد را دیدم.
و فکر میکنم طبیعی باشد.
به دو احتمال:
اول اینکه با این کار، جلوی شارژ شدن 100 درصد باتری گرفته میشود. همانطور که میدانید شارژ شدن کامل و دشارژ شدن کامل، باتری را زودتر خراب میکند.
دوم اینکه، کلا آن چیزی که در واقعیت برای ظرفیت باتری گفته میشود، با آنچه در عمل اتفاق میفتد، یکی نیست.

فقط شما حواست باشد که آیا Wear level در طول زمان، بطور غیرعادی کم میشود یا نه؟

wear level موقعی که شارژ 100 هست؟
الان که 76 درصده 1.69%
یعنی باتریو نباید 100 درصد شارژ کنم؟
رو چه درصدی بهتره؟

wear level چیو نشون میده؟

amir_t6262
19-06-2016, 08:09
همانطور که میدانی، باتری در اثر گذشت زمان از قابلیتش برای نگهداشت انرژی کم میشه.

از تقسیم ظرفیت فعلی باتری بر ظرفیت اصلی (اولیه) باتری، میزان نشت باتری یا همان wear level محاسبه میشود.

نکته اینجاست که اگر باتری کالیبره شود، میزان ظرفیت اصلی تغییر میکند. دلیلش هم اینه که میزان نگهداشت باتری به ساعت و ... درست نمایش داده شود.

باتری را هم همانطور که گفتم نباید 100 درصد ظرفیت واقعی شارژ شود.
برخی کمپانی ها، بطور نرم افزاری، ظرفیت باتری را طوری دستکاری میکنند که عملا باتری هیچوقت کاملا شارژ نشود. یعنی همیشه میزان ظرفیت فعلی شون از ظرفیت اصلی شون کمتر است (که همین wear level است)

یا مثلا اینکه تا زمانی که باتری به زیر مثلا 95 درصد نرسد، شارژ نشود.

اینها راهکارهایی است برای مراقبت بهتر از باتری.

لنوو به جای این کار، از نرم افزار energy management در برخی مدلهایش استفاده میکند که با آن نرم افزار شما، میزان شارژ باتری را میتوانی روی 60 درصد نگه داری.