PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : داستان فراموش شده محمد علی؛ زیباترین خیانت دنیا

nw_nk
04-06-2016, 10:25
49 سال پس از دستِ رد کاسیوس کلی بر سینه ارتش آمریکا

داستان فراموش شده محمد علی؛ زیباترین خیانت دنیا

پیش از آن که به او لقب ورزشکار قرن بدهند؛ همدوره با مارتین لوتر کینگ و مالکوم ایکس بود و می گفت که "هیچدام از ویتنامی ها، هرگز مرا کاکاسیاه خطاب نکرده اند!"

طرفداری- در بیست و نهم آوریل سال 1967 و پس از اینکه محمد علی (کاسیوس کلی) از حضور در جنگ ویتنام امتناع کرد، مدرک بوکس او با حکم دادگاهی در هیوستون تگزاس از درجه اعتبار ساقط شد. این اتفاق برای آدمی رخ داد که با دوستانش و به هر جا که دعوت می شد، از زشتی های جنگ و نژادپرستی می گفت و باور داشت که غرور آمریکایی در ویتنام لکه دار شده است.

کلی یکی از یازده نفری بود که وارد ساختمان قدیمی اداره پست هیوستون شد. او نام اسلامی خود را از افسر مربوطه شنید که از وی می خواست سوگند بخورد و کلمات را از پس وی تکرار کند. کلی، واکنشی نداشت. افسر دیگری به سمت او آمد و گفت آقای علی، همراه من می آیید لطفا؟ کلی حرف نمی زد اما به دنبال او از اتاق خارج شد تا به عواقب اتفاقی که داشت رخ می داد، تن دهد. یک بار دیگر او را به همان اتاق آوردند تا برای دومین بار شانس سوگند خوردن را داشته باشد. امتناع کرد. پای برگه ای که در آن عواقب کارش را توضیح داده بود را امضا کرد.

غوغایی بین حامیانش بر پا شده بود. این شامل کمیسون بوکس نیویورک، فدراسیون جهانی بوکس و کمیته بوکس تگزاس هم می شد که عنوان قهرمان را از او برداشتند. سخنگوی وزارت دادگستری گفت که درخواست داده که یک هیئت منصفه فدرال برای صدور کیفرخواست علیه قهرمان سابق، کار خود را آغاز کنند. حکم صادره می توانست کلی را برای مدتی طولانی به زندان بیندازد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بیانیه ای با امضای کلی صادر شد که در آن نوشته بود با توجه به آگاهی ام به عنوان الگویی برای مسلمان ها و با توجه اعتقادات شخصی ام، درخواست حضور در ویتنام را رد کرده ام. نسبت به پیامدهای کارم آگاهم اما این تصمیمی بود که باعث می شود وجدان آسوده ای داشته باشم. قهرمانی جهان را داشتم، نه به خاطر اینکه آن را به من اهدا کرده باشند، نه به خاطر اینکه دین دیگری دارم؛ به خاطر اینکه آن را در رینگ به دست آورده ام. آن ها که می خواهند مدال را از من بگیرند و بر آن چوب حراج بزنند؛ به جای اینکه به من زیان بزنند، خود را زیر سوال می برند. هواداران ورزش و آدم های آزاده، هرگز نمی پذیرند که شخصی دیگر اینطور مدال را به دست بیاورد.

محمد علی برای پنج سال به زندان محکوم شد و ده هزار دلار جریمه شد. دادگاه تجدید نظر او را با قرار وثقه آزاد کرد. پاسپورت او از درجه اعتبار ساقط شد و عنوان قهرمانی جهان از او پس گرفته شد. همینطور از مبارزه در ایالات متحده محروم شد. در سال 1970 -وقتی 29 سال داشت- با رای دیوان عالی ایالات متحده به بوکس بازگشت و بهترین روزهایش را رقم زد. از کسی که به سراغ بوکس رفته بود تا از دزدهای دورچرخه اش در کودکی انتقام بگیرد، تا به آن جا رفت که یک سال بعد در 1971 دستکش هایش را در رینگ مقابل جو فریزر بر دست کرد تا نبرد قرن، آغاز شود.

نکته: نام "محمدعلی کلی" به عنوان نام او در ایران شناخته می شد که اشتباه است. در واقع او در طول زندگی سه نام داشت که دومی، کاسیوس کلی و پیش از گرویدن به دین اسلام بود. او تا انتهای عمر از مردم می خواست که وی را با نام اسلامی اش "محمد علی" صدا بزنند و اینطور است که او را همانطور که خود می خواست، محمد علی صدا می زنیم.