PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مدار ال ای دی چشمک زن !

Reza Azimy_RW
29-05-2016, 00:51
سلام اساتید
بعد از اینکه یکم تجربه به دست اوردم از الکترونیک رفتم سراغ ساده ترین نوع مدار یعنی ال ای دی چشمک زن و میخاستم بدون منبع ببینم خودم میتونم بسازم یا نه !
خلاصه بعد از اینکه نشد رفتم سراغ مدارهای آماده ولی به طرز عجیبی هیچ کدوم جواب نداد ! حتی تو دو تا شبیه ساز هم تست کردم ولی نشد !
مگه میشه اخه مدار به این سادگی ؟!
چند تا مدار از اینترنت گرفتم و پیاده کردم که آخریش اینه :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اینم پیاده کردم :
و اینم :

واقعا دیوونم کرده یعنی مشکل از شبیه سازاس ؟!
اگه مدارات به این سادگی رو نشه با شبیه ساز پیاده کرد که به درد اشغال میخورن که :n23:
مشکل از چیه ؟!

techno2001
29-05-2016, 02:03
سلام .
مدار 1 و 2 هر دو 1 مدار هستن فقط مقادیر الامان ها فرق میکنه .
احتمالان مشکل جزئی در طراحی شبیه سازش داشتین از نرم افزار پروتئوس (proteus) استفاده کنید.
برای طراحی فلشر میتونید از آی سی 555 استفاده کنید که ازش برای تولید پالس و ... استفاده میشه .
از سایت بالا میتونید پروژه ی طراحی آماده ی پروتئوس رو دریافت کنید.
با تغییر حجم خازن میتونید زمان روشن خاموش شدن رو کم و زیاد کنید..
مطالعه نحوه ی کارکرد ترانزیستور انواع بایاس ترانزیستور و تفاوت نوع NPN با PNP میتونه شروع خوبی برای طراحی باشه.
البته بهتر هست که از دیود یکسو ساز شروع کنید که با اتصال ساده ی دو عنصر نوع N و نوع P تشکیل میشن و ترانزیستور هم دقیقا مثل دیود ولی با یک اتصال اضافی ساخته میشه که بیس امیتر عملکرد شبیه به دیود رو داره.

Reza Azimy_RW
29-05-2016, 02:07
ممنون داداش از همون پروتئوس استفاده کردم و مولتی سیم . ای سی 555 رو میدونستم ولی یکم زیاده رویه واسه یه فلش کوچیک میخاستم با روش عادی انجام بدم

Reza Azimy_RW
29-05-2016, 02:17
اینم مدار توی پروتئوس تغریبا همونه :

خازنها رو هم همه جوره قطبا رو برعکس و تست کردم (+ولتاژ و ... ). دارم یه شبیه ساز دیگه میگیرم ببینم چججوریه !

ویرایش :

بقیه شبیه سازا که واقعا مذخرفن اینا یعنی خیلی خوبن الان :n29:

techno2001
29-05-2016, 02:30
من روی سیستم پروتئوس ندارم ولی تا جایی که یادم میاد 2 جور LED بود یکی نوع نگاتیو بود که باید از نوع معمولی استفاده میشد
شما ولتاز 2 سر LED رو اندازه بگیرین ببینین ولتاژ میوفته رو 2 سرش یا نه اگه ولتاژ داشت نوع LED رو تغییر بدین

Reza Azimy_RW
29-05-2016, 02:54
من چون همه کتابخونه هاش نصبه خیلی ال ای دی دارم همه رو تست کردم حتی منبع ولتاژ رو تغیر دادم ولی نتیجه ای نداد ! تا اینکه به جای یکی از خازنها از نوع انیمیت استفاده کردم و جواب داد ! ولی اگه واسه جفت خازنا این کارو میکردم نمیشد دوباره ! جای خازن انیمیت عدسی هم گذاشتم نشد ! عجیب به نظر میرسه . فعلا تنها با این وضعیت کار میکنه :
ولی دلیلشو نمیدونم :n13:

techno2001
29-05-2016, 03:17
من مشتاق شدم خودم تست کنم
مشکل از خازن های شماست پلاریتش رو اشتباه زدین

Reza Azimy_RW
29-05-2016, 16:29
نه قبلا عوض کرده بودم الان هم دوباره همه جوره دو تا خازنی در هر حالتی تست کردم ال ای دی ها روشن میمونن !

ویرایش »

ولتاژ منبعو از 9 اودم پایین به 5 رسید درست شد !
عاغا خیلی دمت گرم باعث شدی دوباره همه جوره مدارو تست کنم بفهمم :دی ممنون لطف کردی شبیه سازیش کردی :n06:

cancer140
13-04-2019, 19:58
سلام میخواستم بدونم با یه باتری قلمی چطور میشه یه ال ای دی ۵میل رو روشن کرد ؟