PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ولتاژ واقعی !؟

Reza Azimy_RW
01-05-2016, 00:12
سلام خدمت اساتید
چرا ترانسها همیشه از چیزی که روشون نوشته شده بیشتر ولتاژ و جریان میدن ؟
مثلا روی شارژر نوشته 5 ولت ولی با مولتی متر حدودا 7.5 نشون میده
یه یه ترانس دارم زده 3 ولت و حده اکثر 550 میلی امپر ولی 6 ولت و 2 امپر تغریبا خروجی میده طبق مولتی متر
یا یکی دیگه که 7.5 ولت زده و 8.5 نشون میده و ....
با دو تا مولتی متر هم تست کردم همینه مشکل از اون نیست !
بالاخره ولتاژ واقعی کدومه ؟!

راستی واسه لحیم کاری و کارای حساس لرزش دست دارم دستگاه ارزون قیمتی نیست این مشکلو برطرف کنه ؟ :دی

●●●FDR●●●
01-05-2016, 04:46
فکر کنم وقتی روی ترانس بار بزاری مثلا یه مصرف کننده بهش وصل کنی ولتاژش میاد روی همون ولتاژی که روش نوشته. موقعی که چیزی بهش متصل نیست ولتاژش یکمی بالاتر از حالت عادی هستش . یه مصرف کننده بهش وصل کن بعدش ولتاژ رو اندازه بگیر

amin_947
01-05-2016, 08:24
به به. آقا رضا :n02:

در مورد ولتاژ:
عرض کنم خدمتتون که اون ولتاژ بیشتری که به شما نشون میده به 2 دلیل هست:
1) خطای سیم پیچی خود ترانس که نسبت تبدیلش دقیق نیست و با کمی خطا همراه هست
2) ولتاژ ورودی بیشتر. یعنی فرض کن شما ترانس 220 به 6 داری. حالا اگه برق ورودی اش بیشتر از 220 باشه، طبیعتا خروجی اون هم بیشتر خواهد بود. می تونین ولتاژ پریز رو اندازه بگیرید و مطمئنا 220 نیست :n02:

در مورد جریان:
اصولا دستگاه های قدرت مثل دستگاه های الکترونیک سوسول نیستن :n02: یعنی شما اگه بیشتر هم ازشون کار بکشید به زودی ها خراب نمیشن بلکه آروم آروم عمرشون رو میدن به شما :n02: ترانس شما هم می تونه جریان بیشتر از 550 میلی آمپر رو بده اما گرم و گرمتر میشه و عایق سیم پیچ هاش به مرور نابود میشه و کلا دیگه غیرقابل استفاده میشه.

در مورد لحیم کاری:
تنها راه کنترل استرس هست :n02:

حیزون
01-05-2016, 09:35
شاید ترانس هاش چینیه

Pr0m3en
01-05-2016, 10:07
درود
توان خروجی دقیق نمیشه هیچ وقت و نزدیکترین ها با کیفیت ترین ها و گرون ترین ها هستند
مثله پاور سیستم

Reza Azimy_RW
01-05-2016, 13:57
نوکر داش امیر :دی
ممنون دوستان پس همونی که مولتی متر نشون میده واقعیه
درسته ولتاژ ورودی هم باید 220 باشه که من الان اندازه گرفتم 225 بود :n13: این مملکت به برقشم نمیشه اطمینان کرد :n02::n12:

hady1364
02-05-2016, 11:56
نوکر داش امیر :دی
ممنون دوستان پس همونی که مولتی متر نشون میده واقعیه
درسته ولتاژ ورودی هم باید 220 باشه که من الان اندازه گرفتم 225 بود :n13: این مملکت به برقشم نمیشه اطمینان کرد :n02::n12:
جالبه ولتاژ خونه ما 230.5 ولت هست!!! :n02: اوضاعی داریم:n02:

amin_947
02-05-2016, 14:43
جالبه ولتاژ خونه ما 230.5 ولت هست!!! :n02: اوضاعی داریم:n02:

لازم به ذکر هست که طبق استاندارد تا 10 درصد بالا و پایین تر از 220 ولت، اضافه ولتاژ محسوب نمیشه :n06:

New Ray
03-05-2016, 03:23
اون اختلاف زیاد کاملا بخاطر ولتاژ ورودی و خطای سیم پیچی نیست؛ این موارد فقط کمی تاثیرگذارن.
ولتاژ ترانس برحسب ac هست که پس از یکسو سازی وتبدیل به dc حدود 1.4 برابر افزایش پیدا میکنه. همینطور گاهی ترانسهای ولتاژ پایین رو کمی بالاتر می پیچند تا بعد از عبور از دیودها اون افت جبران بشه. علاوه بر اینها ولتاژ زیر بار هم کاهش پیدا میکنه و معمولا با عبور جریانی که روی آداپتور نوشته شده تقریبا خروجی به اون مقدار 3 ولت میرسه.

در کل این آداپتورها قرار نیست ولتاژ دقیق و ثابتی بدند و برای استفاده های دقیق باید از مدارات تثبیت ولتاژ استفاده بشه.

Reza Azimy_RW
05-05-2016, 00:13
ممنون از راهنمایی دوستان :n12:

لازم به ذکر هست که طبق استاندارد تا 10 درصد بالا و پایین تر از 220 ولت، اضافه ولتاژ محسوب نمیشه
این استاندارد کجاست ؟! کی ؟!
یعنی بیشتر از 44 ولت اختلاف ولتاژ استاندارده ؟! 220 ولت و 10 درصد یعنی تغریبا 22 ولت بالاتر و 22 ولت پایینتر !
فک کنم استاندارد ایرانه هرچی هست داغون ترین استانداردیه که دیدم :n13:

amin_947
05-05-2016, 08:36
ممنون از راهنمایی دوستان :n12:

این استاندارد کجاست ؟! کی ؟!
یعنی بیشتر از 44 ولت اختلاف ولتاژ استاندارده ؟! 220 ولت و 10 درصد یعنی تغریبا 22 ولت بالاتر و 22 ولت پایینتر !
فک کنم استاندارد ایرانه هرچی هست داغون ترین استانداردیه که دیدم :n13:

این استانداردها مربوط به کیفیت توان (Power Quality) میشه و در همه جای دنیا مرسومه
شما اگه روی دستگاه ها رو هم بخونی اغلب ولتاژ ورودی رو نوشته 200 تا 240 ولت :n06:

Reza Azimy_RW
07-05-2016, 13:52
اونوقت مثلا یه منبع داریم با ولتاژ 12 که یه دستگاه 3 امپری بهش وصل میکنیم منبع کم میاره و افت ولتاژ ایجاد میشه . اگه بخوایم توان مصرفی رو اندازه بگیریم باید در حالی که داره جریان میگیره ولتاژ رو محاصبه کرد ؟ یا همون ولتاژ 12 رو در نظر گرفت ؟
اونوقت میشه سه تا دیود 1 امپری رو موازی کرد و 3 امپر جریان رو ازش عبور داد ؟ باید موازی بشه یا سری ؟!
در مورد خازن چجوریه با موازی کردنش میزان ذخیره سازی میره بالاتر و سری کردن ولتاژ درسته ؟!

amin_947
07-05-2016, 14:49
اونوقت مثلا یه منبع داریم با ولتاژ 12 که یه دستگاه 3 امپری بهش وصل میکنیم منبع کم میاره و افت ولتاژ ایجاد میشه . اگه بخوایم توان مصرفی رو اندازه بگیریم باید در حالی که داره جریان میگیره ولتاژ رو محاصبه کرد ؟ یا همون ولتاژ 12 رو در نظر گرفت ؟
اونوقت میشه سه تا دیود 1 امپری رو موازی کرد و 3 امپر جریان رو ازش عبور داد ؟ باید موازی بشه یا سری ؟!
در مورد خازن چجوریه با موازی کردنش میزان ذخیره سازی میره بالاتر و سری کردن ولتاژ درسته ؟!
ما کاری نداریم که ولتاژ نامی منبع چی بوده. ولتاژ حال حاضر بار ضربدر جریانش میشه توان مصرفی بار در اون لحظه
برای عبور جریان 3 آمپری میشه سه تا دیوید 1 آمپری رو موازی کرد (دیودهای یکسان)
سوال آخر رو متوجه نشدم !!

Reza Azimy_RW
07-05-2016, 17:56
دمت گرم داداش آخری مهم نیس یه جا یکی اشتباه تایپی نوشته بود برا افزایش جریان سری کنیم دیودا رو مغز منو دیشب تا حالا درگیر کرده بود :دی :n12:

3274
11-05-2016, 13:34
سلام خدمت اساتید
چرا ترانسها همیشه از چیزی که روشون نوشته شده بیشتر ولتاژ و جریان میدن ؟
مثلا روی شارژر نوشته 5 ولت ولی با مولتی متر حدودا 7.5 نشون میده
یه یه ترانس دارم زده 3 ولت و حده اکثر 550 میلی امپر ولی 6 ولت و 2 امپر تغریبا خروجی میده طبق مولتی متر
یا یکی دیگه که 7.5 ولت زده و 8.5 نشون میده و ....
با دو تا مولتی متر هم تست کردم همینه مشکل از اون نیست !
بالاخره ولتاژ واقعی کدومه ؟!

راستی واسه لحیم کاری و کارای حساس لرزش دست دارم دستگاه ارزون قیمتی نیست این مشکلو برطرف کنه ؟ :دی
منبع تغذیه ی شما سوییچینگ هست یا دارای چوک و ترانس؟ (چون هم صحبت ترانس کردین و هم شارژر)
در مجموع همونطور که گفتند اولا وقتی منبع رو زیر بار میذارین باید به مولتمتر نگاه کنین دوما منابع تغذیه هر چه باکیفیت تر و گرانتر باشند خروجی دقیق تری هم دارند کما اینکه برد پیچیده تری هم دارن، و سوما قدری ولتاژ بالاتر که قبل از زیر بار رفتن نشون میده که میتونه حاصل کار خازنها باشه اما بمحض اتصال مصرف کننده، ولتاژ تثبیت میشه
اما درباره ی شدت جریان (آمپراژ) اگر منبع شما پتانسیل تولید شدت جریان بالاتر رو داشته باشه هیچ ضرری برای مصرف کننده نداره چون مصرف کننده ها به ولتاژ حساسند نه به آمپراژ، و حسب نیازشون جریان رو عبور میدن
البته یک استثنا وجود داره و اونم مصرف کننده های LED هست. مثلا اگر شما ۶ تا LED دو ولتی رو با هم سری کنین تا با برق ماشین (۱۴v - ۱۱/۵) با هم روشن بشن تدریجا با افزایش گرمای LEDها شدت جریان بیشتر از حد مجازشون رو می کشن که باعث سوختنشون میشه لذا در این موارد استثناء، باید علاوه بر تثبیت ولتاژ، نسبت به تثبیت شدت جریان هم باید اقدام کرد و اونم استفاده از درایور هست

Reza Azimy_RW
18-05-2016, 18:22
دمت گرم داداش من به این پست پاسخ دادم الان اومدم میبینم نیستش :n13: منبعم ترانسه سوئیچینگ نیست
ممنوناز اطلاعاتتون :n12: