PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ترانسها وتبدیل امپر و ولتاژ

Reza Azimy_RW
15-04-2016, 14:52
سلام دوستان
چند تا سواله ولی به هم مربوطه
-
من یه منبع با ولتاژ 15 و 2 امپر دارم که میخام امپرشو کاهش بدم به 1.5 و ولتاژ هم 12 ! با قطعات الکترونیکی مثل مقاومت و ترانزیستور و ... میشه چنین کاری کرد ؟ با ترانسپیچی چی ؟ اصلا بهترین راه چیه ؟
-
دومین سوال من یه باتری دارم که 1.5 امپر و 12 ولتاژ داره و با اون میتونم یه لامپی که 1.5 امپر و 12 ولته رو مثلا 5 ساعت روشن نگه دارم الان من یه وسیله دارم که به حدود 4 ولت و 4.5 امپر نیاز داره الان طبق قانون توان I*V=P میشه 18 W توان که دارم . این توان رو با ترانس به صورت معکوس میتونم به 4 ولت و 4.5 امپر برسونم (اگه جایی اشتباه فهمیدم بگید ممنون) حالا سوال اینجاست با همین هم میتونم دستگاهمو 5 ساعت روشن نگه دارم ؟(طبق سوال بالا)
آیا راه دیگه ای به جز استفاده از ترانس هست ؟ مثلا با ترانزیستور و مقاومت و ...
---
آیا کلا" راهی هست که ولتاژ و امپر رو با هم ببریم بالا ؟ همه میگن ترانزیسور تقویت میکنه منظور از این تقویت ولتاژ همون خاصیت کلید بودنشه یا واقعا میتونه این کارو انجام بده ؟ بسیار بسیار ممنون

محمد7966
15-04-2016, 15:20
سلام بذارید دست و پا شکسته از خزعبلاتی(البته چون علاقه ندارم میگم خزعبل،قصد توهین ندارم) که تو دانشگاه به ما یاد دادند بگم

کلا با بستن ترازنیستورها به صورتت ترکیبی میشه جریان و ولتاز رو تقویت کرده که تو کتابای الکترونیک میتونید بعضی از این مداراتو ببینید،مثال حل شده داره

مثلا با یه جریان یا ولتاژ ورودی کم ،ولتاژ یا جریان خروجی رو چند برابر کنید

بقیه سوالاتو هم چیزی تو خاطرم نیست از خزعبلات برق:n02:

amin_947
15-04-2016, 18:35
سلام دوستان
چند تا سواله ولی به هم مربوطه
-
من یه منبع با ولتاژ 15 و 2 امپر دارم که میخام امپرشو کاهش بدم به 1.5 و ولتاژ هم 12 ! با قطعات الکترونیکی مثل مقاومت و ترانزیستور و ... میشه چنین کاری کرد ؟ با ترانسپیچی چی ؟ اصلا بهترین راه چیه ؟
-
دومین سوال من یه باتری دارم که 1.5 امپر و 12 ولتاژ داره و با اون میتونم یه لامپی که 1.5 امپر و 12 ولته رو مثلا 5 ساعت روشن نگه دارم الان من یه وسیله دارم که به حدود 4 ولت و 4.5 امپر نیاز داره الان طبق قانون توان I*V=P میشه 18 W توان که دارم . این توان رو با ترانس به صورت معکوس میتونم به 4 ولت و 4.5 امپر برسونم (اگه جایی اشتباه فهمیدم بگید ممنون) حالا سوال اینجاست با همین هم میتونم دستگاهمو 5 ساعت روشن نگه دارم ؟(طبق سوال بالا)
آیا راه دیگه ای به جز استفاده از ترانس هست ؟ مثلا با ترانزیستور و مقاومت و ...
---
آیا کلا" راهی هست که ولتاژ و امپر رو با هم ببریم بالا ؟ همه میگن ترانزیسور تقویت میکنه منظور از این تقویت ولتاژ همون خاصیت کلید بودنشه یا واقعا میتونه این کارو انجام بده ؟ بسیار بسیار ممنون

دوست عزیز

در مورد سوال اول:
جریان رو معمولا بار تعیین می کنه نه منبع! اون آمپری که میگید روی منبع شما نوشته شده (یعنی 2 آمپر)، حداکثر جریانی هست که منبع شما می تونه به بار متصل شده به دو سرش به شما تحویل بده. مثلا شما می تونید یک بار نیم آمپری رو بدون مشکل به منبع وصل کنید و دلیلی نداره که حتما بار شما 2 آمپر باشه اما بار بیشتر از 2 آمپر به منبع شما آسیب می رسونه. آسانترین راه تبدیل این ولتاژ هم، استفاده از ترانس هست که معمولا مقادیر نسبت تبدیل استانداردی دارند و بعید می دونم ترانسی برای تبدیل 15 ولت به 12 ولتی وجود داشته باشه و باید خودتون سیم پیچی کنین! به جز ترانس، مدارهای کانورتر بسیاری هم برای تبدیل ولتاژ وجود داره که از نیمه هادی ها برای تبدیل ولتاژ استفاده می کنن و می تونین با جستجو در گوگل نمونه هاش رو ببینید.
در مورد سوال دوم:
منظورتون از ترانس به صورت معکوس متوجه نشدم ! در کل، ترانس برای برق متناوب یا Ac جوابگو هست و در مورد برق شما (که در این حالت باتری بوده و طبیعتا DC هست) نمی تونین مستقیما ازترانس استفاده کنین (مگر اینکه اول تبدیل کنین به برق AC و بعد با ترانس ولتاژش رو کاهش بدین که خب هم راهکار گرونی هست و هم پیچیده!). می تونین از کانوترهای Buck در این مورد استفاده کنین که باز نمونه هاش توی گوگل یا کتاب های الکترونیک قدرت موجوده.
در مورد اینکه باتری شما توانایی 5 ساعت روشن نگه داشتن لامپ رو داره یا نه باید بگم که تقریبا بله! یعنی شاید یکمی از 5 ساعت کمتر که اون هعم به خاطر تلفات کانورتری هست که توی مسیرش قرار دادین وگرنه بار شما همون 18 وات رو مصرف می کنه.
در مورد سوال آخر:
برای اینکار شما باید توان خلق کنین! (یه کاری که با ادوات پسیو قابل انجام نیست) یعنی باید یه منبع دیگه (مثلا یه باتری دیگه) رو کنار منبع فعلی تون قرار بدین. اون تقویتی هم که شنیدین یعنی تقویت ولتاژ یا جریان و نه به صورت همزمان!

Reza Azimy_RW
15-04-2016, 22:56
در مورد اینکه باتری شما توانایی 5 ساعت روشن نگه داشتن لامپ رو داره یا نه باید بگم که تقریبا بله! یعنی شاید یکمی از 5 ساعت کمتر که اون هعم به خاطر تلفات کانورتری هست که توی مسیرش قرار دادین وگرنه بار شما همون 18 وات رو مصرف می کنه.
دمت گرم داداش من سوال اصلیم در این مورد این بود که اگه با تبدیل به Ac یا هر روشی این 18 وات (12 ولت و 2 امپر) رو بکنم 4.5 امپر و 4 ولت میتونه یه دستگاهی که 4.5 امپر و 4 ولت داره رو هم 5 ساعت روشن نگه داره ؟
ویرایش میشه

Reza Azimy_RW
15-04-2016, 23:04
اون تقویتی هم که شنیدین یعنی تقویت ولتاژ یا جریان و نه به صورت همزمان!
یعنی همون کم کرردن ولتاژ و زیاد کردن جریان و ... هست ؟
یعنی به خودی خود نیروی اضافه ای تولید نمیکنه درسته ؟
ترانزیستور هایی که به صورت یه کلید عمل میکنن چی ؟
انواع ترانزیستور یعنی کاراییشو از کجا بفهمم یه مقادیری و جداولی پیدا کردم ولی توی تست چیز دیگه ای بود ! تست با نرم افزار ProfiCAD
واقعا مطالبتون به دردم خورد خصوصا در مورد افزایش و کاهش ولتاژ :n12:

راستی با سیم پیچی ترانس میشه ولتاژ و جریان رو جداگانه کنترل کرد ؟ چون مثلا وقتی ولتاژ از 10 میاد 5 امپرش هم از 5 نمیاد 2.5 ؟ :دی میشه جفتشو کامل کنترل کرد ؟

amin_947
16-04-2016, 10:43
دمت گرم داداش من سوال اصلیم در این مورد این بود که اگه با تبدیل به Ac یا هر روشی این 18 وات (12 ولت و 2 امپر) رو بکنم 4.5 امپر و 4 ولت میتونه یه دستگاهی که 4.5 امپر و 4 ولت داره رو هم 5 ساعت روشن نگه داره ؟
ویرایش میشه

بله. همانطور که عرض کردم به جز اون بحث تلفاتی که برای این تبدیل بوجود میاد، تقریبا لامپ رو همون 5 ساعت روشن نگه میداره براتون.

یعنی همون کم کرردن ولتاژ و زیاد کردن جریان و ... هست ؟

بله

یعنی به خودی خود نیروی اضافه ای تولید نمیکنه درسته ؟

بله

ترانزیستور هایی که به صورت یه کلید عمل میکنن چی ؟

فرقی نداره. ترانزیستور هم مثل سلف، خازن، مقاومت و ...، یک عنصر پسیو هست و توانی تولید نمی کنه.

انواع ترانزیستور یعنی کاراییشو از کجا بفهمم یه مقادیری و جداولی پیدا کردم ولی توی تست چیز دیگه ای بود ! تست با نرم افزار ProfiCAD

ترانزیستورها انواع بسیار زیادی دارن و بهتره برای دانستن کارایی هاشون به کتاب های الکترونیک قدرت مراجعه کنین. اون مقادیری هم که توی دیتاشیت ترانزیستورها می بینین، ارقامی هستن که توی تست های خاص و در شرایط استاندارد آزمایشگاهی بدست میان و ممکنه در عمل اندکی مقادیری که وجود داره با مقادیر مذکور متفاوت باشه (البته اصولا در دیتاشیت ها درصد خطا رو هم بعضا ذکر می کنن)

واقعا مطالبتون به دردم خورد خصوصا در مورد افزایش و کاهش ولتاژ :n12:

:n16::n16:

راستی با سیم پیچی ترانس میشه ولتاژ و جریان رو جداگانه کنترل کرد ؟ چون مثلا وقتی ولتاژ از 10 میاد 5 امپرش هم از 5 نمیاد 2.5 ؟ :دی میشه جفتشو کامل کنترل کرد ؟

همانطور که قبلا هم گفتم، کنترل جریان دست شما نیست و بارِ شما تعیین می کنه که چقدر جریان میخواد. اما اگه منظورتون مقدار نامی ترانس هست باید عرض کنم که با ولتاژ و جریان ترانس با هم نسبت عکس دارن یعنی اگه یه ترانس، ولتاژ رو نصف کنه، جریان نامی رو دو برابر می کنه و برعکس (البته این در شرایط ایده ال هست یعنی زمانی که ترانس شما بدون تلفات باشه. در حالت واقعی اندکی این نسبت تغییر می کنه اما همون حول و حوش هست)

Reza Azimy_RW
16-04-2016, 21:04
داداش واقعا دمت گرم یهو بردیم جلو :n12::n02::n06:
عاغا با یه حرکت انتحاری مداری طراحی و تست کردم که مقادیری که میخاستمو تبدیل کنم .

همانطور که قبلا هم گفتم، کنترل جریان دست شما نیست و بارِ شما تعیین می کنه
منظور من این بود که که دو سر سیم رو وصل کنیم به هم چقدر جریان عبور میکنه :دی حده اکثر جریان عبوری

با یه حرکت خلاقانه تونستم یه مدار بزنم برای تبدیل ولتاژم :
ولتاژ و جریان فعلی :
15.25 ولت
2.3 امپر
هدف :
12 V
1.3 A

مدار :
:n10::n02:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

amin_947
17-04-2016, 08:15
به هدف رسیدید اما به چه قیمتی ؟!!! :n02:
مدار شما ساده ترین مدار تقسیم ولتاژ هست اما خدای تلفات !!!

Reza Azimy_RW
17-04-2016, 15:18
داداش نیم امپر که دیگه تلفات حساب نمیشه بیخیال :دی
یعنی با ترانزیستور میساختم بهتر بود ؟
ترانزیستورای معمولی تحمل این ولتاژ و ... رو دارن ؟
دمت گرم واسه تحلیل و مشکل یابی مدار :n06:
____

یه مداری دیدم امپر و جریان همزمان تقویت میشد (امیتر مشترک . یه مثال ساده بود ) این چجوریه مگه نگفتید ترانزیستور خاصیت تقویت کنندگی نداره و فقط از ولتاژ مثلا میده به امپر یا برعکس ؟! ؟

amin_947
17-04-2016, 16:03
البته تلفات یعنی توان و نه جریان!!
بذارید یکمی روشنترش کنم براتون. اگه توان اون مقاومت متغیر رو حساب کنید (ولتاژ دو سرش به توان 2 تقسیم بر مقاومت) میشه 25/(15.25*15.25) یعنی 9.3 وات
توان مقاومت سری شده با بارتون هم (مقاومت ضربدر جریان عبوری به توان 2) میشه 4*1.3*1.3 یعنی 6.7 وات
پس جمعا شما 16 وات دارید توی این دو تا مقاومت تلف می کنید
حالا بیاد توان بارتون رو حساب کنید (ولتاژ ضربدر جریان) که برابر 12*1.3 یعنی 15.6 وات

نتیجه: شما دارید تقریبا به اندازۀ بارتون تلفات ایجاد می کنید!!! یعنی فاجعه :n02:

در مورد سوال دوم: آمپر و جریان یکی هستند! شاید منظورتون ولتاژ بوده! در هر صورت باید مدار رو دید اما مطمئنا چنین امکانی وجود نداره!!

Reza Azimy_RW
17-04-2016, 16:34
بله منظورم امپر و ولتاژ بود ایشون ادعا میکنن :

در مورد ولتاژ که درست میگن ولی نمیدونم چجوری باید امپر منبع رو سنجید یا ست کرد دقیقا :n36:

الان به نظر شما من واسه تبدیل این ولتاژ و امپر پایین که گفتم خدمتتون (که خودم مدارشو زدم مثلا :دئ) چه راهی بهتره چیکار کنم اگه یه نمونه ساده بزارید واقعا عالی میشه ممنونتم :n12:

Reza Azimy_RW
17-04-2016, 16:47
راستی یه چیز دیگه :
مقاومت فقط جلو امپرو میگیره و کاری به ولتاژ نداره
چیزی هست که فقط جلو ولتاژو بگیره و کاری به امپر نداشته باشه ؟

یا تنها راه اینه با پتاسیومتر باید ولتاژو همراه با جریان کم و زیاد کرد ؟

داداش کلا" از لا به لای حرفات نکته زیاد یاد میگیرم غیر از سوالم دمت گرم که کامل توضیح میدی :n12:

راستی پتاسیومتر ولتاژو از 1 به 0 و برعکس میکنه یا از یک به -1 هم میره ؟ یعنی ولتاژ منفی هم میده ؟

amin_947
17-04-2016, 18:09
بله منظورم امپر و ولتاژ بود ایشون ادعا میکنن :

در مورد ولتاژ که درست میگن ولی نمیدونم چجوری باید امپر منبع رو سنجید یا ست کرد دقیقا :n36:

الان به نظر شما من واسه تبدیل این ولتاژ و امپر پایین که گفتم خدمتتون (که خودم مدارشو زدم مثلا :دئ) چه راهی بهتره چیکار کنم اگه یه نمونه ساده بزارید واقعا عالی میشه ممنونتم :n12:

توی همین مداری که گذاشتی اگه دقت کنی، ولتاژ رو به میلی ولت داده یعنی 0.075 ولت! بنابراین این مدار ولتاژ رو تقویت نکرده و تقویت کنندۀ جریان هست.
در مورد مدار هم بستگی به بارتون داره. اگه همون لامپ مد نظرتون باشه یعنی بار مقاومتی خالص، با سوئیچ کردن یک تریستور خیلی ساده می تونین ولتاژ رو بیارید پایین.

راستی یه چیز دیگه :
مقاومت فقط جلو امپرو میگیره و کاری به ولتاژ نداره
چیزی هست که فقط جلو ولتاژو بگیره و کاری به امپر نداشته باشه ؟

یا تنها راه اینه با پتاسیومتر باید ولتاژو همراه با جریان کم و زیاد کرد ؟

داداش کلا" از لا به لای حرفات نکته زیاد یاد میگیرم غیر از سوالم دمت گرم که کامل توضیح میدی :n12:

راستی پتاسیومتر ولتاژو از 1 به 0 و برعکس میکنه یا از یک به -1 هم میره ؟ یعنی ولتاژ منفی هم میده ؟

منظورتون رو از جلوی فلان را گرفتن دقیقا متوجه نمیشم :n02:
کلا به کمک مقاومت های موازی میشه عمل تقسیم جریان رو انجام داد و از مقاومت های سری برای تقسیم ولتاژ استفاده میشه. مثلا شما اگه بخوای جریان عبوری از لامپت رو کم کنی، کافیه یه مقاومت باهاش موازی کنی و اگه بخوای ولتاژش رو کم کنی باید یه مقاومت باهاش سری کنی و اگه بخوای هم ولتاژ و هم جریان رو با هم کم کنی باید از مقاومت سری و موازی با هم استفاده کنی (دقیقا همون کاری که توی مدار صفحۀ قبل انجام دادی :n06:)
در مورد سوال آخر هم جواب خیر هست. پتانسیومتر ولتاژ رو منفی نمی کنه.

Reza Azimy_RW
17-04-2016, 22:21
منظورتون رو از جلوی فلان را گرفتن دقیقا متوجه نمیشم :n02:
فلان نگفتم جون من :n13:

با سوئیچ کردن یک تریستور خیلی ساده می تونین ولتاژ رو بیارید پایین.
تریستور که کار کلید انجام میده فقط مگه نه ؟! :n36:

کافیه یه مقاومت باهاش موازی کنی و اگه بخوای ولتاژش رو کم کنی باید یه مقاومت باهاش سری کنی و اگه بخوای هم ولتاژ و هم جریان رو با هم کم کنی باید از مقاومت سری و موازی با هم استفاده کنی (دقیقا همون کاری که توی مدار صفحۀ قبل انجام دادی :n06:)

خوب مشکل اینجاست وقتی ولتاژ کم میشه جریان هم کم میشه من چجوری دوباره یکم جریان بهش اضافه کنم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

amin_947
18-04-2016, 08:10
فلان نگفتم جون من :n13:

تریستور که کار کلید انجام میده فقط مگه نه ؟! :n36:

خوب مشکل اینجاست وقتی ولتاژ کم میشه جریان هم کم میشه من چجوری دوباره یکم جریان بهش اضافه کنم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منظور از فلان، همون آمپر یا ولتاژ بود که گفته بودین :n02:
دقیقا تریستور کار یک کلید رو انجام میده. با سوئیچ کردن اون در پهنای باند دلخواه می تونین ولتاژ مؤثر رو تا حد مورد نیاز بیارید پایین.
خب باید مقدار مقاومت ها رو درست تعیین کنی (کلا اون روش رو بی خیال شو :n02: چون اگه بخوای لامپت همون 5 ساعت روشن بمونه با اون روش مقاومتی، لامپت 2 ساعت بیشتر روشن نمی مونه!)

Reza Azimy_RW
18-04-2016, 10:47
اوه اوه عاغا رسیدم به مدار خاک تو سرم اینقد خنگ بودم
من فکر میکردم جریان کمتر از چیزی که میخام میشه تو ولتاژ 12 که اونم حل شدنی بود با این روش دیشب زد به کلم الان اومدم دقیق که همه چیو اوکی کردم دیدم خیلی ساده تر از این حرفا بود :n30:
نه داداش این ولتاژ و امپریه که میخاستم داشته باشم به عنوان منبع تلفات مهم نیست از این به بعده که از امپر به ولت و از ولت به امپر مهم میشه :n02:

فعلا که کارم راه افتاد دمت گرم داداش واقعا نهایت کمک رو بهم رسوندی خیلی میخامت :n12::n11:

Reza Azimy_RW
18-04-2016, 11:46
راستی تلفات مدار رو حساب کردم حدود 4.6 واته :n09:

amin_947
18-04-2016, 14:31
راستی تلفات مدار رو حساب کردم حدود 4.6 واته :n09:

فکر کنم اشتباه حساب کردید (باید توان تلف شده توی هر سه مقاومت رو حساب کنید و با هم جمع کنین)
تلفات کل مدار شما 16.1 وات هست :n06:

Reza Azimy_RW
18-04-2016, 20:43
مگه نگفتید ولتاژ دو سر مقاومت :

(ولتاژ دو سرش به توان 2 تقسیم بر مقاومت)
منم دقیقا طبق همین فرمول با مولتی متر دو سر مقاومتو ولتاژشو میگرفتم / به توان 2 / تقسیم بر مقاومت = وات :

(باید توان تلف شده توی هر سه مقاومت رو حساب کنید و با هم جمع کنین)
من دقیقا مولتی متر گذاشتما البته توی شبیه ساز مطمئنید اشتباه نمیکنید ؟:n12:

Reza Azimy_RW
18-04-2016, 20:52
داداش کاش یه نگاه به این پی دی اف مینداختی (چند صفحه کوتاهه ) اونجا میگه همین تبدیل ولتاژ و جریانه یه جورایی امپرو به ولتاژ تبدیل میکنه و برعکسو ... طبق همین مدارها
من فک کنم یه چیزی رو اشتبا متوجه شدم ممنونت میشم روشنم کنی :n16:

amin_947
19-04-2016, 08:31
مگه نگفتید ولتاژ دو سر مقاومت :

منم دقیقا طبق همین فرمول با مولتی متر دو سر مقاومتو ولتاژشو میگرفتم / به توان 2 / تقسیم بر مقاومت = وات :

من دقیقا مولتی متر گذاشتما البته توی شبیه ساز مطمئنید اشتباه نمیکنید ؟:n12:

احتمالا به این دلیل هست که توی شبیه ساز، هنوز از منبع ایجاد شده توسط شما (XMM1) جریانی عبور نمی کنه. به محض اتصال بار و کشیده شدن 1.3 آمپر توسط اون، تلفات مدار شما اون مقداری خواهد شد که عرض کردم.

داداش کاش یه نگاه به این پی دی اف مینداختی (چند صفحه کوتاهه ) اونجا میگه همین تبدیل ولتاژ و جریانه یه جورایی امپرو به ولتاژ تبدیل میکنه و برعکسو ... طبق همین مدارها
من فک کنم یه چیزی رو اشتبا متوجه شدم ممنونت میشم روشنم کنی :n16:

فایل پی دی اف شما برام باز نشد اما از روی عنوانش حدس می زنم که قانون تونن و نورتن رو مطرح کرده که صرفا برای تحلیل مدار هست.

محمد7966
19-04-2016, 11:10
آره فایل pdf همون قانون تونن و نورتن بوده،من بازش کردم

Reza Azimy_RW
19-04-2016, 18:03
احتمالا به این دلیل هست که توی شبیه ساز، هنوز از منبع ایجاد شده توسط شما (XMM1) جریانی عبور نمی کنه. به محض اتصال بار و کشیده شدن 1.3 آمپر توسط اون، تلفات مدار شما اون مقداری خواهد شد که عرض کردم.
دمت گرم داداش اها من اشتباه کرده بودم ولی الان خروجی رو گذاشتم رو امپرمتر . انگار اتصال کوتاه دیگه یعنی 1.3 امپرو دارم میکشم و ولتها رو یکی یکی برسی کردم :

-------

R1 =2 اهم :
ولتازی که ازش عبور میکنه در حالتی که گفتم :
2.91 V
بنابر این :
(2.91*2.91)/2 = 4.23 W

R2 = 32 اهم :
ولتاژ عبوری : 2.739
(2.739*2.739)/32=0.23W

R3 = 2اهم :
ولتاژ عبوری : 2.91
(2.91*2.91)/2 = W 4.23

جمع توانها (تلفات) 4.23+4.23+0.23 = 8.69 W

و قبلی 16 W باو خودش نصف پیشرفته نا امیدم نکنید :دی
بیشتر از قبل شد ولی خیلی بهتر از استفاده از پتاسیومتره و کمتر تلفات داره چون پتاسیومتر انگار باید R1و R2 رو مساوی بگیری بنابر این جریان کم میاری تو ولتاژ 12 که رسید بعد باید یا تقویت کنی یا ... که دهنت صافه :n02::n11:

Reza Azimy_RW
19-04-2016, 18:18
راستی هر مقاومتی خاستی بیرون گیرت میاد یا باید اینترنتی بگیری ؟
ینی مغازه الکترونیکی از مقاومت 1 اهمی تا 5000M رو داره ؟:دی

محمد7966
19-04-2016, 18:28

آره مغازه ها میفروشند

الکترونیکی ها دارند انواع مقاومت و خازن و...

amin_947
19-04-2016, 18:29
دمت گرم داداش اها من اشتباه کرده بودم ولی الان خروجی رو گذاشتم رو امپرمتر . انگار اتصال کوتاه دیگه یعنی 1.3 امپرو دارم میکشم و ولتها رو یکی یکی برسی کردم :

-------

R1 =2 اهم :
ولتازی که ازش عبور میکنه در حالتی که گفتم :
2.91 V
بنابر این :
(2.91*2.91)/2 = 4.23 W

R2 = 32 اهم :
ولتاژ عبوری : 2.739
(2.739*2.739)/32=0.23W

R3 = 2اهم :
ولتاژ عبوری : 2.91
(2.91*2.91)/2 = W 4.23

جمع توانها (تلفات) 4.23+4.23+0.23 = 8.69 W

و قبلی 16 W باو خودش نصف پیشرفته نا امیدم نکنید :دی
بیشتر از قبل شد ولی خیلی بهتر از استفاده از پتاسیومتره و کمتر تلفات داره چون پتاسیومتر انگار باید R1و R2 رو مساوی بگیری بنابر این جریان کم میاری تو ولتاژ 12 که رسید بعد باید یا تقویت کنی یا ... که دهنت صافه :n02::n11:

فکر کنم باز هم اشتباه شده :n02: چون طبق قانون KVL باید جمع ولتاژهای روی مقاومت های R1 و R2 برابر ولتاژ منبع یعنی 15.28 ولت بشه :n06:

مقاومت که دارن منتها اون مقاومت های معمولی که توی کیت ها می بینی، 0.25 وات هستند و در مورد مدار شما، باید مقاومت های به اصطلاح وات بالا تهیه کنین (بسته به توانی که توشون تلف میشه) که شاید پیدا کردنش سخت تر باشه

Reza Azimy_RW
19-04-2016, 18:41
:n13:
البته مدار اصلی اینه من اون یه تیکه رو به دلیلی که تو عکس نوشتم به عنوان منبع در نظر گرفتم و محاصبه نکردم :

:n29:

راستی مثلا یه تریلی 180 امپر و 12 ولته من اگه بخام امپرشو بسنجم که اتصال کوتاه میشه باتری منفجر میشه چجوری این کارو میکنن ؟!

amin_947
19-04-2016, 19:08
:n13:
البته مدار اصلی اینه من اون یه تیکه رو به دلیلی که تو عکس نوشتم به عنوان منبع در نظر گرفتم و محاصبه نکردم :

:n29:

راستی مثلا یه تریلی 180 امپر و 12 ولته من اگه بخام امپرشو بسنجم که اتصال کوتاه میشه باتری منفجر میشه چجوری این کارو میکنن ؟!

دلیل اینکه منبع شما تنظیم آمپر نداره اینه که شما به زور نمی تونین به چیزی جریان تزریق کنین!! همونطور که چندبار هم گفته شد، جریان رو بار شما تعیین می کنه نه منبع!
قبل از اینکه بحث رو اینقدر کشدارش کنیم :n02: بهتره شما مقاومت باری که دارین رو بدست بیارین و بعد جایگزین اون مولتیمتر توی مدارتون کنین تا شرایط درست رو برای مدارتون ایجاد کرده باشید. بعد با هم صحبت می کنیم :n02:
واسه تریلی! هم آمپرمترهای مخصوص وجود داره.

Reza Azimy_RW
19-04-2016, 19:54
دلیل اینکه منبع شما تنظیم آمپر نداره اینه که شما به زور نمی تونین به چیزی جریان تزریق کنین!! همونطور که چندبار هم گفته شد، جریان رو بار شما تعیین می کنه نه منبع!
شما فرض کنید بار من یه تیکه اهنه که اتصال کوتاه میخام بدم تا داغ شه . چند بار گفتم حده اکثر جریانی که منبع میتونه بده رو میخام 1.5 باشه مثلا . یعنی یه جورایی اگه دستگاهی بیشتر از این رو خاست جریان بیشتر نده !

واسه تریلی! هم آمپرمترهای مخصوص وجود داره.
همین مولتی مترا که زده تا 1000 امپر مشکلی ایجاد نمیکنه ؟ اتصال کوتاه نمیشه نابود کنه باتری رو ؟!

Reza Azimy_RW
20-04-2016, 16:52
اصلا یه جور دیگه مطرح کنم سوالمو
من یه باتری دارم که 90 امپره و 12 ولت DC
میخام ولتاژ برسه به 3 ولت و نهایتا" 4-5 امپر خروجی بده یعنی اگه دستگاهی بیشتر از اینو خاست نده محدود کنه امپرو . یعنی اگه دو سر سیمو هم به هم وصل کنیم نهایتا" 5 امپر به گردش در بیاد تبدیل ولتاژ هم انجام شه بدون تلفات ( البته تلفات جزئی مهم نیست )
بهترین راه چیه ؟
همین یه اشاره کنی از چه راهی برم میرم دنبالش دمت گرم مثلا از دیمر میشه استفاده کرد ؟!

Reza Azimy_RW
21-04-2016, 01:39
عاغا شرمنده رفقا با سوالام گیجتون کردم من متوجه شدم به یه یک محدود کننده امپر نیاز دارم که نزاره امپری بالاتر از 4.5 امپر بره
______
قبلا اینجوری پرسیده بودم که حده اکثر جریانی که میتونه بده 4.5 امپر باشه ! چون یکم فکرم تو تبدیل AC و ترانس بود اونموقع نمیدونستم توی دی سی باید دنبال چی بگردم شرمنده :n03:

من یه چنین مداری میخاستم :
که اتصال کوتاهی که به وجود میاد (توسط سیمپیچ)یهو 180 امپره باتری رو نکشه بسوزه یا باتری بترکه ! الان امپرمترو سری میکنی 4.5 امپر و 12 ولته .
این مدار تلفاتش چقدره یعنی تغریبا صفره دیگه ؟!
اونوقت فقط مشکل اینه این ولتاژو تغیری نداده اگه بخام ولتاژ رو هم بیارم پایین بدون تلفات ممکنه ؟ اگه ممکنه یه اشاره ای به راه حل هم بکنید از همین ترانزیستورا استفاده کنم واسه اون کار هم میشه ؟ :n12:

New Ray
23-04-2016, 13:59
برادر دقیقا چی میخوای؟ مبدل 12 به 3 با محدود کننده جریان 5 آمپر؟ اگه این باشه یه مدار رگولاتوری با بازده پایین میشه ساخت ؛ و یا پیشرفته تر تبدیل dc به dc با بازده بالا البته باید نمونه گیر ولتاژ خروجی داشته باشه برای تثبیت ولتاژ ، و همچنین نمونه گیر جریان خروجی برای محدود کردن جریان.

یه سری ماژول و مبدل آماده هم هست ولی تنوع رنج ولتاژ زیادی ندارن. درواقع منابع سوییچینگ هستن. دقیقا بگین برای راه اندازی چه مداراتی میخواین ؟ و این ولتاژ پایین حتما به 4-5 آمپر نیاز داره و ... ؟

Reza Azimy_RW
23-04-2016, 15:05
دقیقا بگین برای راه اندازی چه مداراتی میخواین ؟
داغ کردن یک سیم پیچ . اون مدار بالایی مدار هیتر 12 ولت هست
یعنی شما فرض بگیر اتصال کوتاه . یه جورایی همین مداری که گذاشتم ولی نباید بیشتر از 16 وات یا مثلا 5 امپر و 3 ولت بیشتر از باتری بکشه یه جورایی محدود کنه . چرا ؟ چون یه وسیله ای که 1.3 امپر و 12 ولت مصرف میکنه ( حدود 16 وات) میتونه تا صبح روشن بمونه و باتری نخابه ولی وسیله من به جریان بیشتری نیاز داره بنابر این باید حده اکثر 5 امپر و 3 ولت بکشه تا بیشتر از 16 وات نشه. چون باتری میخابه . حالا سیم پیچ هم داغ نشد نشد
دقیقا همینو میخام :دی
حالا مدار بالایی همینه دقیقا 4 امپر حده اکثر به سیم پیچ اجازه میده استفاده کنه ولی با ولتاژ 12 . اینجوری که من حساب میکنم 16 وات خیلی میزنه بالاتر بنابر این ولتاژو میخام بیارم پایین یه مثال بزنی عالی میشه داداش:n30:

New Ray
24-04-2016, 15:45
مدار بالا مقادیرش مشکل داره و مدارتون میسوزه !

داغ کردن یک سیم پیچ . اون مدار بالایی مدار هیتر 12 ولت هست
یعنی شما فرض بگیر اتصال کوتاه . یه جورایی همین مداری که گذاشتم ولی نباید بیشتر از 16 وات یا مثلا 5 امپر و 3 ولت بیشتر از باتری بکشه یه جورایی محدود کنه . چرا ؟ چون یه وسیله ای که 1.3 امپر و 12 ولت مصرف میکنه ( حدود 16 وات) میتونه تا صبح روشن بمونه و باتری نخابه ولی وسیله من به جریان بیشتری نیاز داره بنابر این باید حده اکثر 5 امپر و 3 ولت بکشه تا بیشتر از 16 وات نشه. چون باتری میخابه . حالا سیم پیچ هم داغ نشد نشد
دقیقا همینو میخام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
حالا مدار بالایی همینه دقیقا 4 امپر حده اکثر به سیم پیچ اجازه میده استفاده کنه ولی با ولتاژ 12 . اینجوری که من حساب میکنم 16 وات خیلی میزنه بالاتر بنابر این ولتاژو میخام بیارم پایین یه مثال بزنی عالی میشه داداش:n30:

اینطوری به نظر میرسه امپدانس هیتر شما خیلی پایینه و مستقیم به ولتاژ DC نمیشه وصلش کرد. راه مقاومتی هم که تلفاتش زیاده.
میتونید مداری مثل PWM یا تولید پالس براش بسازید که مدار بالا هم چنین کاری میکنه و پهنای پالس هم قابل تغییره. فقط جزییات دقیق خروجی با آزمایش تجربی مشخص میشه. همچنین اون ترانزیستور TIP122 برای شما ضعیفه و باید جریان بالاتر و مقاومت حالت روشن خیلی پایینی داشته باشه. برای ترانزیستور خروجی ماسفت جریان بالا انتخاب بهتری هست .

میتونید دنبال مداراتی مثل زیر بگردید البته اگه جواب بگیرید :

برای راه اندازی خودکار در رنج تعیین شده هم مداری مثل زیر میشه اضافه کرد. البته خروجی آیسیها رو بجای ترانزیستور با کمی تغییرات باید به مدار قبل مثلا پایه reset آیسی 555 وصل کرد تا مدار و فعال یا غیر فعال کنه : ( این قسمت فعلا مهم نیست :n02: )

Reza Azimy_RW
24-04-2016, 18:37
ایول داداش ممنون از این اطلاعات کامل دمت گرم الان روش زومم ببینم چی به چیه بعد میام سوالامو احتمالا" میپرسم (:دی) یا نتیجه رو
فعلا :n12::n12::n12:

Reza Azimy_RW
26-04-2016, 17:08
رضا آمد ... :دی
عاغا اینطوری که من فهمیدم کلا کار محدود کردن جریان رو اون مافست انجام میده و مربعی کردن موج فقط برای افزایش انرژیه درسته (افزایش راندمان (داغ شدن سیمپیچ) نصبت به جریان دریافتی) ؟
پس ولتاژ اینجا کم نشده ؟
یعنی من اگه 4 امپر بگیرم 4*12 میشه 48 وات و :
چون من منبعم 12 ولته ولی نمیخام بیشتر از 16 وات مصرف کنم :
برای کاهش ولتاژ بدون تلفات چیکار کنم ؟

البته اگه درست گرفته باشم :n13:
از دوستانی که کمک کردن تا اینجای تایپیک کلا ممنون :n12::n12::n12:

Reza Azimy_RW
26-04-2016, 20:58
راستی با دیود زنر اگه ولتاژو تنظیم کنیم تلفاتی نداره ؟ (موازی )
یعنی اول ولتازو تنظیم کنیم بعد ادامه کار ؟
این ورودی 12 ولت 12 امپر : (اون قاومت اول به عنوان تثبیت جریان منبعه)

از اونجا که R1 به عنوان تثبیت جریان منبع بود یعنی در اصل میشه این :

این تلفات نداره ؟
درسته ینی :n13:

New Ray
27-04-2016, 02:36
رضا آمد ... :دی
عاغا اینطوری که من فهمیدم کلا کار محدود کردن جریان رو اون مافست انجام میده و مربعی کردن موج فقط برای افزایش انرژیه درسته (افزایش راندمان (داغ شدن سیمپیچ) نصبت به جریان دریافتی) ؟
پس ولتاژ اینجا کم نشده ؟
یعنی من اگه 4 امپر بگیرم 4*12 میشه 48 وات و :
چون من منبعم 12 ولته ولی نمیخام بیشتر از 16 وات مصرف کنم :
برای کاهش ولتاژ بدون تلفات چیکار کنم ؟

البته اگه درست گرفته باشم :n13:
از دوستانی که کمک کردن تا اینجای تایپیک کلا ممنون :n12::n12::n12:

راستی با دیود زنر اگه ولتاژو تنظیم کنیم تلفاتی نداره ؟ (موازی )
یعنی اول ولتازو تنظیم کنیم بعد ادامه کار ؟

برداشتتون از مدار خیلی درست نبوده؛
ما باید برای نتیجه ساده تر راه حل مناسبی که به ذهنمون میرسه ارائه بدیم. حالا اگه هدفتون گرم کردن یک فضا با قدرت 16 وات باشه نیاز نیست حتما از هیتر استفاده کنید؛ میتونید از خوده مقاومتهای گچی هم استفاده کنید!

اما اگه حتما باید از همون هیتر استفاده کنید کار سخت میشه : یا باید ولتاژ دوسرش رو تغییر بدید که بصورت عادی تلفات داره، و یا زمان قطع و وصلش رو! (اصطلاحا بهش تغییر پهنای پالس میگن)

یعنی با ایجاد فواصل زمانی دلخواه همون ولتاژ 12 ولت رو ذره ذره بهش میدید و در نتیجه توان مصرفی هم کاهش پیدا میکنه. مدارات pwm چنین کاری میکنن و ترانزیستور خروجی کار سوییچ ولتاژ 12 ولت رو انجام میده. با این روش بصورت تئوری تلفاتی نداریم.

مثال:
فرضا باتری شما 16Wh (وات بر ساعت) هست یعنی اگه به هیتر 16 واتی بزنید بعد از یکساعت خالی میشه. حالا اگه در طول اون یکساعت مثلا 30 دقیقه روشن و 30 دقیقه خاموش باشه ، بعد از یکساعت میبینید هنوز خالی نشده! چرا؟
چون هیتر شما فقط 30 دقیقه به باتری وصل بوده ؛ یعنی با روش بالا باتری یکساعت دیگه هم کار میکنه (نیم ساعت قطع و نیم ساعت وصل). پس زمان قطع و وصل هم در تعیین توان مصرفی موثره و کار pwm اینه.

دیود زنر هم مثل مقاومت از روش سری کردن ولتاژ برای تقسیم ولتاژ استفاده میکنه که باعث تلفات میشه و در توانهای بالا استفاده نمیشه. ( این کلمه تنظیم خیلی کلمه ظریفیه ولی در توانهای بالا دیگه قلدر میشه و زور قطعاتی مثل زنر بهش نمیرسه :n02: )

Reza Azimy_RW
27-04-2016, 14:44
دمت گرم داداش الان فهمیدم چی شد :دی :n12:
فقط یه سوال آیا ولتاژ هم کمکی به داغ شدن سیم پیچ میکنه یا نه فقط جریان ؟ یعنی اگه ولتاژ 3 بود با الان که 12 هست فرقی میکنه ؟
چون من دو ترانس dc دارم یه ترانس 6 ولت دارم 2 امپر حس میکنم بیشتر از اون ترانسی که 16 ولت 2 امپر داره سیم پیچو داغ میکنه ! درست متوجه شدم ؟!

Reza Azimy_RW
27-04-2016, 16:52
یه ای سی خیلی جالب پیدا کردم محصول 2015 (:دئ) تنظیم ولتاژ و جریان خطی با تلفات بسیار پایین تا 7 آمپر هم میتونه جواب بده ممنون میشم به اینم یه نگاه بندازید ببینید چیه من درست فهمیدم یا نه
این دیتاشیت ایی سی :
IC LT 1584 , ...

ویرایش »
دمت گرم داداش با خوندن مقالاتی در مورد بحث سوئیچینگ فهمیدم قضیه چیه کلا"
فقط همین یه سوال مونده برام که نمیفهممش :

آیا ولتاژ هم کمکی به داغ شدن سیم پیچ میکنه یا نه فقط جریان ؟
چون من دو ترانس dc دارم یه ترانس 6 ولت دارم 2 امپر حس میکنم بیشتر از اون ترانسی که 16 ولت 2 امپر داره سیم پیچو داغ میکنه ! درست متوجه شدم ؟!

New Ray
28-04-2016, 02:30
یه ای سی خیلی جالب پیدا کردم محصول 2015 (:دئ) تنظیم ولتاژ و جریان خطی با تلفات بسیار پایین تا 7 آمپر هم میتونه جواب بده ممنون میشم به اینم یه نگاه بندازید ببینید چیه من درست فهمیدم یا نه
این دیتاشیت ایی سی :
IC LT 1584 , ...

ویرایش »
دمت گرم داداش با خوندن مقالاتی در مورد بحث سوئیچینگ فهمیدم قضیه چیه کلا"
فقط همین یه سوال مونده برام که نمیفهممش :

اون آیسی هم مثل بقیه رگولاتور عادی هست و تلفات زیاد داره. البته بدرد شما نمیخوره چون ولتاژ 4.7 تا 7 ولت رو به 3.3 تبدیل میکنه. (تلفات پایین نداره، منظور از low drop out در دیتاشیت اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی هست که نسبت به رگولاتورهای عادی پایین تره)

+
ولتاژ منبع به تنهایی چیزی نیست. زمانی که شما یک بار رو بهش متصل کنید، بسته به مقاومت بار، مقدار جریان خاصی از منبع کشیده میشه. این شرایط باعث تبدیل انرژی الکتریکی منبع به انرژی دیگری میشه مثل نور در لامپ یا حرارت در هیتر .
در واقع زمانی که جریان الکتریکی برقرار میشه، تبدیل انرژی انجام میشه. پس میگیم گرم شدن سیم پیچ هم به جریانی که ازش میگذره مربوطه (چون ولتاژ منبع که همیشه ثابت بوده / 12 ولت مثلا)

* حرارت تولید شده یعنی مقدار توانی که مصرف شده. حالا چون ولتاژ منبع ثابته دیگه نمیگیم ولتاژ 12 ولت باعث حرارت شد، بلکه میگیم جریان مثلا 2 آمپر باعث حرارت سیم پیچ شد. (این فقط توضیح ما هست در واقع برای توصیف حرارت توان مهمه نه ولتاژ و جریان)
مثال:
یک هیتر 220 ولت با 1 آمپر میتونه 220 وات گرما تولید کنه. اما یک هیتر 12 ولت باید 18 آمپر مصرف کنه تا همون 220 وات گرما رو تولید کنه.

+
اون دو ترانسی که گفتین احتمالا ضعیف هستن و هیتر که وصل میکنید چون نمیتونن جریان زیادی بدند افت ولتاژ پیدا میکنند. مخصوصا ترانس ولتاژ بالاتر (با فرض سایز یکسان دو ترانس) جریان کمتری میتونه بده و احتمالا کمتر گرم میکنه.

Reza Azimy_RW
28-04-2016, 12:59
دمت گرم استاد کاملا منو روشن کردی :n12::n11:

Reza Azimy_RW
12-05-2016, 20:31
سلام دوستان دوباره :دی
من به یه نکته ای برخوردم که چرا اصلا از 555 (فرکانس مربعی) استفاده کنم چرا از یه مافست خالی استفاده نکنم واسه محدود کردن جریان ؟
یعنی اون مدار چه برتری نسبت به یه ماسفت خالی داره ؟
منظورم اینجوریه :

نصبت به این :

Reza Azimy_RW
12-05-2016, 23:07
عاغا الان عملی مدار 555 رو تست کردم عالی بود و چیزی که ازش فهمیدم این بود که ولتاژو کم و زیاد میکنه
روی موتور تست کردم جواب داد فقط چرا به هیتر که وصل میشه (اتصال کوتاه ) آی سی اینقد داغ میکنه ؟!
ویرایش :
راستی چرا با شبیه ساز نمیشه اینجور مدارا رو خروجیشو اندازه گرفت ؟! (مدارایی مثل باک و ... )
اونوقت جریان خروجی چه ربطی به ای سی داره که داغ میکنه ای سی که فقط داره پالس تولید میکنه ؟!

مدار هم دقیقا این مدار بود

New Ray
14-05-2016, 00:55
خروجی 555 به زور موتورهای ضعیف و میچرخونه ولی هیتر مقاومت خیلی کمتری داره و به آیسی فشار میاره. بین خروجی آیسی و ورودی ماسفت حتما یه مقاومت چند ده اهم تا چند صد اهم قرار بده. ( اینکه فقط طرز کار یه قطعه رو بدونیم باعث نمیشه در عمل ازش درست استفاده کنیم باید سایر قطعات جانبی دیگری هم با توجه به خصوصیات مدار قرار بدیم )

هم آیسی و هم ماسفت تحمل مقدار مشخصی توان و گرما رو دارن. حالا 555 که راحت نمیسوزه ولی اگه همینطوری ماسفت و وصل کردی، خیلی با احترام دفنش کن :n02: چون شکل پایه های ماسفت در بالا اشتباهه! ( تصویر اولی در دو تا پست عقب تر درسته). معمولا در صورت تست و استفاده عملی ترانزیستور باید هیت سینک داشته باشه. اول با یه لامپ تست کنین.

+
خروجی این مدارات معمولا با اسیلوسکوپ دیده میشن. توی نرم افزارتون دنبال oscilloscope بگردین. و توی نقشه هم معمولا مقاومت بار رو به طور تقریبی باید بدونید و قرار بدید تا نتیجه بهتر بشه.

Reza Azimy_RW
14-05-2016, 02:10
ایول واقعا دمت گرم داداش :n12:

شکل پایه های ماسفت در بالا اشتباهه!
من تا الان فکر میکردم سورس ورودیه درین خروجی !
البته تو مدار درست بسته بودم یعنی وقتی دیدم خروجی نمیده ماسفتو برعکس کردم :دی

Reza Azimy_RW
14-05-2016, 02:57
( اینکه فقط طرز کار یه قطعه رو بدونیم باعث نمیشه در عمل ازش درست استفاده کنیم باید سایر قطعات جانبی دیگری هم با توجه به خصوصیات مدار قرار بدیم )

دمت گرم داداش آماتورم دیگه چه میشه کرد :دی
یه مقاومت 50 کیلو اهمی اونجایی که گفتید گذاشتم و ولتاژ با پتاسیومتر مثل قبل تغیر میکرد ولی جریان صفر |0| بود ! وقتی مقاومت رو برداری جریان حدود 0.4 امپر ثابت میمونه . فک کنم ماسفتمو اشتباه انتخاب کردم باید حالت سوئیچ داشته باشه هوم ؟!

ویرایش :

تو دیتاشیت ماسفتم زده 100 ولت 33 امپر و نمادش این شکلیه :

IRF540N

اون دیود رو شکل زنر زده نمیدونم واسه چی :n13:

New Ray
15-05-2016, 16:21
تو این سیستم multisim ندارم ، به هر حال مدار و این شکلی ببند :

به جای هیتر لامپ یا آرمیچر بزار تست کن.
اینجا شکل موج اسیلوسکوپ نشون میده که در ولوم 10 درصد ، خروجی با پهنای پالس کمتری فعال شده و گرما و مصرف باتری کاهش پیدا میکنه. با افزایش ولوم هم پهنای ولتاژ خروجی بیشتر میشه و گرما و مصرف باتری هم افزایش پیدا میکنه.

اون دیود زنر داخل خوده ترانزیستوره و به دیود آوالانچ مشهوره . جلوی ولتاژهای ضربه ای سیم پیچها رو میگیره تا ترانزیستور نسوزه. ( با اتصال بارهای سلفی مثل سیم پیچ ، یک لحظه ولتاژ ناخواسته بسیار بالایی در جهت عکس ولتاژ اعمالی تولید میشه، با اتصال معکوس دیود جلوی این ولتاژ گرفته میشه )

* مقادیر و دلخواه تعیین نکن :n02: تقریبا نزدیک رنجی که گفته شده بزار. البته دوتا مقاومت 2.2 کیلو رو میتونی بین 1 کیلو تا 10 کیلو هم بزاری. و برای ترانزیستور هم ممکنه نیاز به هیتسینک باشه. دقت کن ماسفت این مدار از نوع N هست و هر مدلی پیدا کردی میتونی بزاری به شرط جریان بالای 20 آمپر. IRF3205 جریان 80 آمپر هم گزینه بهتریه. دیودها هم 1N4007 خوبه.

Reza Azimy_RW
17-05-2016, 13:58
ایول داداش از وقتی که گذاشتی واقعا ممنون شرمنده کردی :n12:
راستی دوستان فک نکنین قضیه پول در کاره و میخام از کسی سو استفاده کنم من خودم کار کردم تو بخش برنامه نویسی و ... به اینجور آدما برخورد کردم و حالم از این افراد بهم میخوره :n21:(مثلا یارو با پارتی بازی یه پروژه گرفته هیچی هم بلد نیست و با سو استفاده از بقیه میخاد به پول برسه )
من فقط به دلیل علاقه مند بودن به رباتیک و اینکه قبل از برنامه نویسی علاقه شدیدی به الکترونیک داشتم اومدم سمت این قضیه ( بعد از چندین سال که حتی یه خازن دستم نگرفته بودم ! )
و چون الان چِت کردم رو بحث تولید انرژی لازم بود تبدیل آمپر و ... رو بدون تلفات یاد بگیرم .
از همه دوستان هم ممنون مطمئنا ارزش کاری که کردین رو میدونم و مدیون تک تکتونم :n12::n12::n12:

Reza Azimy_RW
25-05-2016, 01:33
داداش مدار رو راه اندازی کردم با دقیقا همین قطعات و ماسفت IRF3205 . هیچ قعه ای مشکلی نداشت جز مقاومت 100 اهم که میره تو گیت ماسفت که خیلی داغ میکرد . حالا مشکل اینجاست نتونستم ولتاژ دو سرش رو حساب کنم ببینم تلفاتش چقدره یه مقاومت مناسب جایگزینش کنم ! چرا ؟! احتمالا به خاطر اینکه برق قطع و وصل میشه (همون موج مربعی ) که نمیدونم الان باید چیکار کنم
چجوری میشه ولتاژ و جریان رو تو این فرکانس اندازه گرفت آیا باید بزارم رو AC ? بعد AC رو طبق چه فرمولی تلفاتش رو حساب کنم ؟ :n13:
اصلا با افزایش مقاومت میشه مشکلو برطرف کرد ؟ تو شبیه ساز نمیدونم چرا از 100 اهم میره بالاتر ارور میده . فرکانس رو هم میخاستم زیاد کنم ببینم چی میشه ولی با شبیه ساز نشد C2 رو بیشتر از 150 نانو استفاده کنم . تو هر شرایطی تستش کردم :n03:
اصلا پایه گیت مگه جریان مصرفیش تغریبا 0 نیست ؟ پس چرا باید داغ کنه مقاومت یا آی سی ؟ این سوالو ممنون میشم توضیح بدی مغزمو درگیر کرده

ویرایش 1 :
شبیه ساز :
C2 رو قطع کردم مشکل تنظیم فرکانس برطرف شد فکر نکنم نیازی هم بهش باشه ؟! بنابر این فرکانسو کم کردم تا زمان و وصل طولانی بشه و ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه گرتم از صد میلی ولت تجاوز نمیکنه جریان هم که تغریبا صفر در حد میکرو امپر الان رفتم واسه تست روی برد
ویرایش 2:
روی برد :
با تغیر فرکانس تفاروتی نکرد
اختلاف ولتاژ بین پایه های مقاومت 100 اهمی تا 10 ولت میرسید ! با افزایش مقاومت توان خروجی کم میشد و کمکی نمیکرد .
جریان رو نتونستم توی خروجی اندازه بگیرم . چجوری این کارو انجام بدم ؟ با مولتی متر 1 میلی آمپر نشون میداد ! در صورتی که واتقعا اینطور نبود چون در این صورت نمیتونست موتور کوچیکی که به عنوان تست برای خروجی گذاشته بودمو راه بندازه

الان باز سوال اصلی اینه اصلا چرا پایه گیت توان مصرف میکنه و باعث داغ شدن مقاومت میشه ! در صورتی که همه جا گفته شده جریانی مصرف نمیکنه . دیگه مغزم ترکید :n28::n30:
ماسفت پایه گیت همیشه وسطه دیگه ؟ البته تست با مولتی متر هم همینو میگه

New Ray
26-05-2016, 10:16
داداش مدار رو راه اندازی کردم با دقیقا همین قطعات و ماسفت IRF3205 . هیچ قعه ای مشکلی نداشت جز مقاومت 100 اهم که میره تو گیت ماسفت که خیلی داغ میکرد . حالا مشکل اینجاست نتونستم ولتاژ دو سرش رو حساب کنم ببینم تلفاتش چقدره یه مقاومت مناسب جایگزینش کنم ! چرا ؟! احتمالا به خاطر اینکه برق قطع و وصل میشه (همون موج مربعی ) که نمیدونم الان باید چیکار کنم
چجوری میشه ولتاژ و جریان رو تو این فرکانس اندازه گرفت آیا باید بزارم رو AC ? بعد AC رو طبق چه فرمولی تلفاتش رو حساب کنم ؟ :n13:
اصلا با افزایش مقاومت میشه مشکلو برطرف کرد ؟ تو شبیه ساز نمیدونم چرا از 100 اهم میره بالاتر ارور میده . فرکانس رو هم میخاستم زیاد کنم ببینم چی میشه ولی با شبیه ساز نشد C2 رو بیشتر از 150 نانو استفاده کنم . تو هر شرایطی تستش کردم :n03:
اصلا پایه گیت مگه جریان مصرفیش تغریبا 0 نیست ؟ پس چرا باید داغ کنه مقاومت یا آی سی ؟ این سوالو ممنون میشم توضیح بدی مغزمو درگیر کرده

ویرایش 1 :
شبیه ساز :
C2 رو قطع کردم مشکل تنظیم فرکانس برطرف شد فکر نکنم نیازی هم بهش باشه ؟! بنابر این فرکانسو کم کردم تا زمان و وصل طولانی بشه و ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه گرتم از صد میلی ولت تجاوز نمیکنه جریان هم که تغریبا صفر در حد میکرو امپر الان رفتم واسه تست روی برد
ویرایش 2:
روی برد :
با تغیر فرکانس تفاروتی نکرد
اختلاف ولتاژ بین پایه های مقاومت 100 اهمی تا 10 ولت میرسید ! با افزایش مقاومت توان خروجی کم میشد و کمکی نمیکرد .
جریان رو نتونستم توی خروجی اندازه بگیرم . چجوری این کارو انجام بدم ؟ با مولتی متر 1 میلی آمپر نشون میداد ! در صورتی که واتقعا اینطور نبود چون در این صورت نمیتونست موتور کوچیکی که به عنوان تست برای خروجی گذاشته بودمو راه بندازه

الان باز سوال اصلی اینه اصلا چرا پایه گیت توان مصرف میکنه و باعث داغ شدن مقاومت میشه ! در صورتی که همه جا گفته شده جریانی مصرف نمیکنه . دیگه مغزم ترکید :n28::n30:
ماسفت پایه گیت همیشه وسطه دیگه ؟ البته تست با مولتی متر هم همینو میگه

بخشهای مختلف و جدا تست کن. اول از ماسفت مطمئن شو که درست وصل کردی و سالمه:

گیت قرار نیست حتما وسط باشه! تو دیتاشیت هم آخرش یه جایی نوشته. بهتره تست کنی ولی فکر میکنم اگه قطعه رو مقابل خودت بگیری و اسمش روبروت باشه، از سمت چپ: گیت - درین - سورس باید باشه. بدنه هم معمولا پایه وسط هست که میشه درین.
به هرحال با تست دیود مولتی متر اتصال پایه ها رو با هم چک کن اون دوپایه ای که یک دیود بینشون نشون میده (همون دیود زنر داخلی که ولتاژ حدود 600mV میلی ولت روی دستگاه نشون میده) پایه های درین و سورس هستن. در این حالت سورس به سیم مثبت و درین به سیم منفی مولتی متر وصله. پایه دیگر هم گیت میشه.

تست عملی هم برای ماسفت انجام بده تا ببینی سالمه یا نه ؛ موتور رو بین ولتاژ مثبت و پایه درین وصل کن و سورس هم به منفی . حالا اگه با یه مقاومت مثلا 1 کیلو پایه گیت رو به مثبت وصل کنی موتور باید روشن بشه و با اتصال گیت به منفی موتور خاموش میشه.

تست خروجی آیسی:
اول خازن C2 رو بذار سرجاش :n09: اون خازن اگه نباشه معمولا فرکانس خروجی آیسی تا ماکسیمم بالا میره و ممکنه مدار دچار مشکل بشه. خروجی این مدار موج مربعی با فرکانس حدود 150 هرتز باید باشه (مقدارش خیلی مهم نیست).
* یه راه ساده سری کردن یک بلندگو با مقاومت 100 اهم و اتصالش بین خروجی پایه 3 آیسی و منفی یا مثبت هست که در هردو صورت صدای هوم یا سوت از بلندگو شنیده میشه. ( با تغییر فرکانس خارج از محدوده شنوایی صدایی نمیشنوی ها! )
* راه بهتر بجای بلندگو از LED استفاده کنیم که با مقاومت 1 کیلو سری شده بین پایه 3 و منفی یا مثبت قرار میدیم، در اینصورت با چرخش ولوم مقدار نور LED هم تغییر میکنه.

+
برای تست عملی امیدوارم ماسفت یه هیت سینک کوچیک داشته باشه وگرنه در توان بیشتر از 2 وات میسوزه!
اندازه گیری جریان و ولتاژ خروجی مدار با مولتی متر درست جواب نمیده چون فرکانس و پلاریته و شکل موج در این قضیه دخیل هستن. مولتی مترهای پیشرفته و گرونتر شاید درست نشون بدن. بهترین راه اسیلوسکوپه.

البته شما یک خازن 2200 یا 4700 میکرو فاراد بین مثبت و منفی مدار بزارید و ورودی مثبت از باتری رو با یه مقاومت 0.47 اهم 5 وات سری کنید و به مدار وصل کنید. حالا آمپرمتر و بین باتری و این مقاومت بزارید جریان تقریبی رو میتونید ببینید.

Reza Azimy_RW
27-05-2016, 12:24
بابا دمت گرم پایه هابی ماسفت اشتباه بود همه چی اوکی شد مفهومی هم مدارو گرفتم چجوریه :n20::n12:
قبلا اشتباه ماسفت تست میکردم الکتریسیته ساکن بدنم روش تاثیر میزاشته یه راه توپ واسه تست ماسفت با مولتی متر پیدا کردم :n06:
فقط طبیعیه ماسفت یکم داغ کنه دیگه برای حل مشکلشم هرچی بیشتر داغ میکنه باید هیت سینکو بزرگ کنم . یا لازمه یه فن کوچیک هم بهش اضافه کنم ؟!:n06:
خدایش دمت گرم تغریبا کاملا از ساز و کارش سر در آوردم شرمنده اگه خنگ بازی در اوردم :دی

Reza Azimy_RW
27-05-2016, 12:51
شبیه ساز Proteos 8 رو دانلود کردم واقعا عالیه . چیه این مولتی سیم مدام ارور الکی میگیره دهن سرویس کن تازه هیچ وقت هم نمیفهمه مشکل از کجاس . یه چیزی هست که تو مدارس تدریس میشه :n21:
فقط کسی عایا میدونه مربع قرمز یا آبی بالای یه قطعه چه معنی رو میده موقع پلی ؟!
و اینکه پتاسیومتر قابل تنظیم کجاشه که تو این عکس زیر استفاده کردین من هرچی گشتم پیدا نکردم . هست ولی قابل تنظیم نیست ثابته !

ویرایش :

راستی واسه کمتر شدن حرارت و پخش شدنش میشه از چند ماسفت موازی استفاده کنم به جای یه دونه ؟ چون مدت زمان زیادی قراره روشن بمونه

New Ray
30-05-2016, 11:01
پتانسیومتر خوبش POT-HG هست که 0 تا 100 درصد داره. ماسفت فکر نکنم خیلی داغ کنه، اگه همه چیز خوب باشه با یه هیت سینک کوچیک چندسانتی جواب میده و نیاز به اضافه کردن ترانزیستور نیست. بعد از چند دقیقه که ترانزیستور به دمای نسبتا ثابتی میرسه اگه انگشتت و بچسبونی بهش و گرما رو تحمل کنی اونم تحمل میکنه :n09:

اون مربعای قرمز و آبی برای مدارات دیجیتال کاربرد دارن که مثلا وضعیت پورتهای یه آیسی رو نشون میدن. معمولا تو ولتاژهای حدود 5 ولت پیداشون میشه :n02: از قسمت تنظیمات میشه غیرفعالش کرد.

Reza Azimy_RW
30-05-2016, 16:12
عاغا دمت گرم خیلی میخامت کلا " نصف الکترونیکو سر این پروژه یاد گرفتم . از طرز کار کلٌی مدارات سر در آوردم که خودش خیلیه . بازم ممنون :n12:

ویرایش :

با یه هیت سینک کوچیک چندسانتی جواب میده و نیاز به اضافه کردن ترانزیستور نیست. بعد از چند دقیقه که ترانزیستور به دمای نسبتا ثابتی میرسه اگه انگشتت و بچسبونی بهش و گرما رو تحمل کنی اونم تحمل میکنه :n09:
داداش هیت سینکم تغریبا دو سه سانته منظورت از این تست دستی اینه که دستمو به هیت سینک بزارم ببینم چقد داغ شده یا خوده ترانزیستور ؟!

New Ray
31-05-2016, 15:54
فرقی نداره اتصالات فلزی تقریبا دماشون یکسانه. قسمت پلاستیکی ترانزیستور که دما رو خیلی انتقال نمیده.
بازاری بگم اگه هنوز نسوخت یعنی خوبه :n09:

Reza Azimy_RW
02-06-2016, 02:18
دمت گرم پس یکی باید احتمالا فدا شه :دی ممنون :n12:

Reza Azimy_RW
14-06-2016, 23:37
اساتید یه ترانس 7 امپر گرفتم تا همه چی قشنگ تست شه
اول اینکه جریان مصرفی(ورودی به برد) رو میشه با مولتی متر اندازه گرفت یعنی عددی که نشون میده واقعیه ؟ (چون جریان خروجی قطع و وصل میشه پرسیدم )
دوم اینکه مثلا اگه بخام مطمئن باشه از نظر نسوختن ماسفت ,موازی کردن چند ماسفت که اشکالی نداره ؟ تاثیر داره دیگه ؟
سوم اینکه هیتر از جنس مس هست (سیمهای باریک مسی ) وقتی وصل میکنم مشکلی نیست ولی این قسمت که مشخص کردم توی عکس زیر بعد از حدود 5 دقییقه ذوب شد ! چیزایی که تست کردم نشون میده سیم مسی ورودی به سورس داغ میشه فقط . یعنی قسمت فلزی زیر برد که ادامه همون سیمه داغ نمیشه ! جنس فلزز زیر بردا چیه ؟ یا به خاطر زیاد بودن قطر فلزاس که داغ نمیشه ؟ بعد از لحیم کاری روی برد برطرف میشه این مشکل ؟ :n03:

یه سوال فنی دیگه هم که هست مگه منظور از اینکه ماسفت مثلا 100 آمپره یعنی 100 امپر میتونه عبور بده ؟ پس چجوری با سه امپر خروجی داغ میکنه ؟

قول دادم واسه پدرم این بخاریو درست کنم اونم هزینه خرید ترانسو ... فعالیت در زمینه الکترونیکمو ... ساپورت کنه اگه نشه باید کف خواب آسفالت شم :دی

_ راستی یه چیز بی ربط من با ولتاژ حدود 150 ولت یه چند تا شوک الکتریکی به مغزم دادم ببینم چی میشه چند روزه تو عالم هپروتم خدا رو شکر تاثیر داشت ولی منفی بوده تا حالا :دی

New Ray
16-06-2016, 15:16
پیشنهاد میکنم ورودی تغذیه مدار رو 2 تا خازن 4700 میکرو موازی کنی. بعد امپرمتر و بین منبع و تغذیه مدار بزاری جریان تقریبی رو احتمالا نشون میده. فقط مولتی متر باید جریان 20 آمپر رو تحمل کنه و زمان اندازه گیری از چند ثانیه بیشتر نشه و سیم پراب اصلی یا جنس خوب باشه.

داغ کردن اون سیم نشون میده جریان زیادی از مدار میگذره. (احتمالا بالای 3 - 4 آمپر) در استفاده از بردبورد قسمتهای قدرت رو بیرون جدا اتصال بده نه داخل بورد! اتصالات داخل بورد ضعیف نیستن ( مثلا تا 10 آمپرم شاید جواب بده) ولی بخاطر اتصال ضعیفشون با سیم ورودی و همینطور بدنه پلاستیکی بردبورد برای جریانهای بالای 2 آمپر مناسب نیستن. اینجا باید از منفی منبع یک انشعاب مستقیم به سورس ببری همینطور انشعاب دیگری از مثبت به هیتر و از هیتر به درین. اون بخش خروجی رو کلا بیرون بذار.

در طراحی برد pcb هم اون بخشهایی که گفتم باید ضخامت بالای 3 - 4 میلیمتر داشته باشن. یعنی از مسیر مثبت تا منفی در قسمتهای خروجی بعلاوه اتصال خازنهای 4700 میکرو و مقاومتهای 5 وات.

+
تو دیتاشیت ترانزیستور نمیگه این 100 آمپره. بلکه در شرایط آزمایشگاهی که همونجا ضمیمه میکنه مینویسه در چه شرایطی اون جریان رو میتونه بده. معمولا شاخصهایی مثل حرارت محیط ، حرارت خود بدنه ، ولتاژ درین سورس ، توان ، و مقدار دیوتی سایکل ( زیر 3 درصد ! ) در این اندازه گیری دخیل هستن. این جریان مثلا 100 آمپر ماکسیمم جریان در شرایط نسبتا ایده آل هست.

در کل میشه با رعایت شرایط خوب نصف جریان رو راحت ازش کشید.
داغ شدن قطعه نشون میده توان تلف شده وجود داره؛ که اگر مدار درست کارکنه مشکلی نباید باشه. در واقع عبور جریان از یک مقاومت یا سیمی که مقاومت زیادی داره باعث افت ولتاژ در دوسر سیم میشه و این باعث اتلاف توان میشه. ( توان تلف شده در سیم = ولتاژ دوسر سیم x جریان عبوری از سیم ) .
مقاومت داخلی ترانزیستورت خیلی پایینه حدود 0.008 اهم؛ درحالی که مقاومت اون سیم ذوب شده بالاست و اتصالش هم ضعیفه و باعث اتلاف توان و تولید گرما شده. البته ترانزیستور هم داغ کرده و همش مربوط به سیم نیست. بیارش بیرون با هویه اتصال بده.

تصویر :

+
شوک 150 ولت روی سر چیز خوبی نیست. انجمن رو از وجود خودت بی نصیب نکن رضا :n02:

این مدار چون جنبه آموزشی داشت با این قطعات ساخته شد. هر چند در مواردی که جریان مصرفی برای منبع قابل نحمل باشه میشه از رله و تریستور و غیره هم استفاده کرد. البته فرکانس کار دیگه به این شکل بالا نیست و در تایمهای قطع و وصل چند ثانیه ای یا چند دقیقه ای باید روشنشون کرد.
اما پیشنهاد من قرار دادن یک فن پشت هیتر هست تا هوای خنک رو از پشت دستگاه به هیتر و بیرون بفرسته. این فن کارایی رو خیلی افزایش میده.

Reza Azimy_RW
17-06-2016, 01:13
داداش اون خازن 4700 میکروفاراد و مقاومتای 0.5 اهم فقط واسه تست جریان مصرفیه ؟ بعد از تست برداشته میشن ؟ دقیقا کاربرد مقاومتهای 5 وات رو متوجه نشدم :n36:
اون 470 میکروفارادیه واسه چی اضافه شد ؟
اونوقت کلا همینجوری این سوالو پرسیدم با موازی کردن مثلا دو ماسفت گرما بینشون تقسیم میشه ?

ر طراحی برد pcb هم اون بخشهایی که گفتم باید ضخامت بالای 3 - 4 میلیمتر داشته باشن
راستی این قسمت رو هم متوجه نشدم کلفتی برد چه ربطی به جریان داره منظور همون برد کائوچویی بود دیگه ؟

ویرایش :

و اینکه هیتر از جنس مس هست به این خاطر مس انتخاب کردم که نسبت به جریانی که بهش میدم گرمای بیشتری بده چون مقاومت کمتری داره . اون سیمایی که واسه هیتر میزارن مقاومتشون خیلی بالاس واسه همین جریان زیادی لازم دارن واسه گرم شدن . درست فهمیدم ؟ !
اینو تسدیم با سیم المنیومی متوجه شدم :n06:

Reza Azimy_RW
20-06-2016, 20:31
ایول داداش دمت گرم کم کم نا امید شده بودم پیش خودم میگفتم این یه ذره ترانزیستور چجوری میخاد این جریانو تحمل کنه الان اتصالای اصلی رو از بیرون لحیم کردم یه ذره هم ماسفت یا ... داغ نمیکنه خیلی خیلی ممنون شرمنده زیاد اذیتت کردم میخامت :n02::n12:

New Ray
25-06-2016, 04:47
داداش اون خازن 4700 میکروفاراد و مقاومتای 0.5 اهم فقط واسه تست جریان مصرفیه ؟ بعد از تست برداشته میشن ؟ دقیقا کاربرد مقاومتهای 5 وات رو متوجه نشدم :n36:
اون 470 میکروفارادیه واسه چی اضافه شد ؟
اونوقت کلا همینجوری این سوالو پرسیدم با موازی کردن مثلا دو ماسفت گرما بینشون تقسیم میشه ?

راستی این قسمت رو هم متوجه نشدم کلفتی برد چه ربطی به جریان داره منظور همون برد کائوچویی بود دیگه ؟

ویرایش :

اینو تسدیم با سیم المنیومی متوجه شدم :n06:

مقاومت سمت چپی در نقشه ( زیر نیم اهم - 5 وات ) بهتره باشه. سمت راستی بعد از خازن رو واسه تست بزار ولی در استفاده نهایی نمیخواد بزاری .
کار مقاومت سمت چپ اینه که ولتاژ ورودی رو صافتر کنه برای ذخیره در خازنها. در واقع یک فیلتر پایین گذر محسوب میشه که موج ac ورودی رو در خازن کاهش میده و در سیکلهای مثبت که هیتر روشن میشه مانع عبور جریان لحظه ای بالا از منبع میشه . (این جریان لحظه ای به مرور ممکنه به خازن تغذیه یا منبع آسیب بزنه)

اون دیود بعلاوه خازن 470 میکرو ، تغذیه مدار آیسی رو از مدار قدرت مجزا و تثبیت میکنه. در سیکلهای مثبت ولتاژ تغذیه با نوساناتی همراه میشه که این خازن ولتاژ رو جداگانه تثبیت میکنه و دیود مانع برگشت این ولتاژ صاف به قسمت قدرت میشه.

خطوطی که روی بردهای مدار کشیده میشن بسته به جریان عبوری ضخامت بیشتر یا کمتری دارن. به طور تقریبی جریان 1 آمپر بهتره ضخامت 1 میلیمتر رو براش در نظر بگیری. و برای جریان تا 10 آمپر در این مدار خطوط قدرتش حداقل 3 تا 4 میلیمتر ضخامت داشته باشه. در خطوطی که اجبارا نازکتر باید کشیده بشن میشه کمی اون خط رو قلع اندود کرد. البته در بردهای کائوچویی بهتره اینکار و نکنی چون گرمای لحیمش زیاد میشه و مس از برد جدا میشه.

و اینکه هیتر از جنس مس هست به این خاطر مس انتخاب کردم که نسبت به جریانی که بهش میدم گرمای بیشتری بده چون مقاومت کمتری داره . اون سیمایی که واسه هیتر میزارن مقاومتشون خیلی بالاس واسه همین جریان زیادی لازم دارن واسه گرم شدن . درست فهمیدم ؟ ! اینو تسدیم با سیم المنیومی متوجه شدم :n06:
درسته.
آلمینیوم نمیدونم چقدر با مس اختلاف حرارت داشته؛ بنظرم تفاوت زیادی نباید باشه. ولی نیکل کروم که سیم هیترها یا مقاومتهای گچی هم هست بله بخاطر مقاومت بالاترش جریان کمتر و در نتیجه توان و حرارت کمتری تولید میکنه. در عمل مس یا آلمینیوم جریان خیلی زیادی از منبع میکشن چون مقاومتشون نزدیک صفره. از همون سیم هیتر استفاده بشه بهتره، حداقل منبع تغذیه نابود نمیشه :n09:

Mohamadali.f
08-12-2017, 00:53
سلام ...خسته نباشید ..من میخام سیستم ماشین رو در خونه راه بندازم ...همه چی اوکی و درست ..انا نمیدونم با چی برق ۲۲۰ رو به ۱۲ تبدیل کنم ..و اینکه چه آمپر مناسبه تا کم نیاره ...ممنون میشم راهنمایی کنید