PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ترانسهای کاهنده

Reza Azimy_RW
13-03-2016, 00:14
سلام خدمت اساتید
سوال من اینه که چرا از ترانسهای کاهنده استفاده میشه ؟ چرا به جاش از نیمه رساناها استفاده نمیکنن که خیلی کم هزینه تره ؟
مشکل چیه ؟!:n13:

ali_mohandes
13-03-2016, 08:53
سلام خدمت اساتید
سوال من اینه که چرا از ترانسهای کاهنده استفاده میشه ؟ چرا به جاش از نیمه رساناها استفاده نمیکنن که خیلی کم هزینه تره ؟
سلام
ترانس رو استفاده می کنن به دو دلیل هم ایزولاسیون هم کاهش ولتاژ....
نیمه هادی ها به درد این کارنمی خورن.....

Reza Azimy_RW
13-03-2016, 20:13
دست شما درد نکنه اگه دقت کرده بودین سوال من همین بود که چرا به درد این کار نمیخورن :دئ
حرارت زیاد تولید میکنن ؟! یا ... اینجور موارد

ali_mohandes
14-03-2016, 18:41
دست شما درد نکنه اگه دقت کرده بودین سوال من همین بود که چرا به درد این کار نمیخورن :دئ
حرارت زیاد تولید میکنن ؟! یا ... اینجور موارد
دقیقانمی دونم......یعنی مطمئن نیستم...ولی فکر می کنم به دلیل این که نیمه هادی ها جریان کم از خود عبور میدن توی جریانات بالا کار برد ندارن....
البته من اینطور فکر می کنم.....

Reza Azimy_RW
23-03-2016, 17:19
باو یعنی هیشکی نمیدونه ؟
اینهمه مهندس برق داریم اونوقت یکیشون سوال به این سادگی رو نمیدونه !
مدرکهای فروشی ... مغزهای بی خریدار

SNOW PATROL
23-03-2016, 20:16
سلام خدمت اساتید

سلام مهم ترین و باز هم مهم ترین دلیل راندمان و بازده بسیار پایین مدارات رگولاتوری/رکتیفایری هست و همچنین حرارت بسیار زیاد تولید شده توسط این مدارات ... از مدارهای رگولاتوری در جاهای که توان مصرفی زیاد نیست استفاده میشه
اما اگر مثلن میخواهید ولتاژ 220 ولت رو به 12 برسونید و امپراژ مثلا 2 امپر از خروجی بگیرید اجتمال اینکه بتونید از این مدار به عنوان یک هیتر استفاده کنید (به دلیل تلفات حرارتی بسیار زیاد ) هست (بازده زیر 10 درصد در برابر بازده جتی بیش از 80 درصدی ترانسفورمر ها)

اگر در حد اطلاعات عمومی لازم دارید فکر میکنم کافی باشه اما اگر نیاز به اثبات و فرمول ها دارید باید به رفرنس ها مراجعه کنم

البته موارد دیگری مانند مبحث Galvanic isolation ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])هم میتونه در انتخاب نوع و روش مورد استفاده دخیل باشه

Reza Azimy_RW
29-03-2016, 16:16
داداش دمت گرم جوابمو تغریبا گرفتم
یعنی من با مقاومت میتونم وتاژ رو مثلا به 20 برسونم ولی بیشتر از مثلا یه آمپر نمیتونم ازش بکشم درسته ؟
اقا دمت گرم
چند روز بود خودم درگیر ازمایشات بودم .یکی از ایت ترانسای کاهنده2*2 سانتیمیتری کوچولو روی مدارا رو میخاستم تست کنم ببینم چجوریه همین که زدم به برق ترکید کنتور پرید . همین الان با مقاومت داشتم تست میکردم که ولتاژو بیارم پایین نترکیدن هیچ کدوم ولی خروجی رو درست تست نکردم . چون نمیدونم آمپر برق شهری چقدره ؟
کاهش ولتاژ باعث کاهش جریان هم میشه ؟
ترسیدم جریانو با مولتی متر چک کنم چون مولتی مترم تا 10 امپر میکشه یهو بالاتر باشه بترکه !
خلاصه دمت گرم داداش اگه بقیه جوابها رو هم ردیف کنی عالی میشه نیازی به فرمول بندی نیست :n06:
در اصل میخام 2 امپر داشته باشم و با اینکه حدود 4-5 ترانس دارم همه فقط ولتاژشون فرق میکنه جریان همه یا از 45ma تا 550ma
راستی همین الان یادم اومد ترانسها رو موازی کنم فک کنم جریان بره بالا :n09:

SNOW PATROL
29-03-2016, 19:37
داداش دمت گرم جوابمو تغریبا گرفتم
یعنی من با مقاومت میتونم وتاژ رو مثلا به 20 برسونم ولی بیشتر از مثلا یه آمپر نمیتونم ازش بکشم درسته ؟
اقا دمت گرم
چند روز بود خودم درگیر ازمایشات بودم .یکی از ایت ترانسای کاهنده2*2 سانتیمیتری کوچولو روی مدارا رو میخاستم تست کنم ببینم چجوریه همین که زدم به برق ترکید کنتور پرید . همین الان با مقاومت داشتم تست میکردم که ولتاژو بیارم پایین نترکیدن هیچ کدوم ولی خروجی رو درست تست نکردم . چون نمیدونم آمپر برق شهری چقدره ؟
کاهش ولتاژ باعث کاهش جریان هم میشه ؟
ترسیدم جریانو با مولتی متر چک کنم چون مولتی مترم تا 10 امپر میکشه یهو بالاتر باشه بترکه !
خلاصه دمت گرم داداش اگه بقیه جوابها رو هم ردیف کنی عالی میشه نیازی به فرمول بندی نیست :n06:
در اصل میخام 2 امپر داشته باشم و با اینکه حدود 4-5 ترانس دارم همه فقط ولتاژشون فرق میکنه جریان همه یا از 45ma تا 550ma
راستی همین الان یادم اومد ترانسها رو موازی کنم فک کنم جریان بره بالا :n09:

دوست عزیز اگر شما میخواهید برق 220 ولت رو با مقاومت به 20 برسونید کار بسیار اشتباهی از نظر عملی هست و اصولا حتی اگر عملی باشد برای داشتن ولتاژ خروجی ثابت باید اطلاع دقیق از مقدار مقاومت بار متصل شده به مدار داشته باشید(تازه اگر در انتخاب مقاومتی که قراره دو سرش ولتاژ رو افت دهید دقت کافی داشته باشید ) 200 ولت افت ولتاژ 2 امپر هم که می خواهید خروجی بگیرید(حتمن باید جریان مصرفی ثابت باشه) میشه یک مقاومت 400 وات سری !!!!....
امپراژ برخلاف ولتاژ مقدار ثابتی نداره بلکه به مصرف کننده بستگی داره فیوز های اکثر منازل تا 25 امپر هست یعنی میتونه از 0 تا 25 امپر متغیر باشه
برای استفاده از امپر متر هم باید اطلاع داشته باشید که امپرمتر باید حتما و حتما به صورت سری در مدار قرار گیرد .
کلن از فکر استفاده از یک مقاومت به جای ترانس بیاید بیرون دوست من از روش شما برای توان های پایین مثلن روشن کردن یک led دو ولتی با ولتاژ 5 ولتی با جریان های میلی امپری استفاده میشه نه چنین وات هایی

موازی کردن ذو ترانس هم به این سادگی که شما میگید نیست باید دانش این کار رو داشته باشید

amin_947
29-03-2016, 21:28
دوست عزیز
این بحثی که ابتدای تاپیک مطرح کردید (استفاده از نیمه هادی ها به جای ترانس) در واقع قبلا انجام شده! و اسمش «منبع تغذیۀ سوئیچینگ» هست که با جستجو در گوگل می تونید مطالب بسیاری در مورد اون مطالعه کنید (جهت مثال، شارژر گوشی شما از همین تکنولوژی استفاده می کنه)

Reza Azimy_RW
31-03-2016, 20:50
ممنون ازتوضیحات کاملت عزیز خیلی خیلی ممنون از فکر مقاومت اومدم بیرون

موازی کردن ذو ترانس هم به این سادگی که شما میگید نیست باید دانش این کار رو داشته باشید

کار خاصی مگه باید کرد ؟ من موازی کردم امپر هم جمع شد . یعنی یه ترانس دو امپری پیدا کردم یا یکی دیگه جمع زدم شد سه امپر
من اگه پنج امپر داشتم کافی بود
این مدارهای تبدیل ولتاژ به جریان قضیش چیه ؟ ولتاژو کم کنی جریانو زیاد

amin_947
01-04-2016, 08:43
کار خاصی مگه باید کرد ؟ من موازی کردم امپر هم جمع شد . یعنی یه ترانس دو امپری پیدا کردم یا یکی دیگه جمع زدم شد سه امپر

برای موازی کردن اصولی ترانس ها باید چندین شرط لازم بررسی بشه. پیشنهاد می کنم لینک زیر رو ببینید. مطالب مفیدی توش هست:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]