PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : --- تست سلامت هارد؟

saman1330
06-12-2015, 21:22
درود
دوستان من 6 ساله که از لپ تاپم استفاده میکنم و تقریبن 90درصد هاردش هم پر هست(500گیگ)
میخاستم ببینم راهی برای تست سلامت هارد هست یا نه
چون اطلاعات مهمی توش دارم و نمیخام یهو خراب شه
چکار کنم
سپاس:n16:

mhda69
06-12-2015, 22:04
نرم افزار hd tune رو نصب کنید و قسمت health سلامت هارد رو چک کنید...
اما در هرصورت 6 سال کارکردن هارد این معنی رو میده ک بهتره حتما یه بکاپ از اطلاعاتتون بگیرین...

saman1330
07-12-2015, 18:38
نتیجه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]í_-2015_18-35.png ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]í_-2015_18-35.png ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اوضاع چجوریاست؟
:n16:

hamid3369
07-12-2015, 18:48
نتیجه

اوضاع چجوریاست؟
:n16:

دوست گرامی کاملا مشخصه failed پیغام اخطاره دما رو با فن پایین بیاریین اون sector conut هم اگه تعدادش افزایش پیدا نکنه ایرادی نداره

saman1330
07-12-2015, 19:08
اون faild که بخاطر دمای بالاست
در باره ی reallocated sector که یه هشدار داده چیزی نمیدونین؟

ata.royalfalcon
07-12-2015, 22:28
اون faild که بخاطر دمای بالاست
در باره ی reallocated sector که یه هشدار داده چیزی نمیدونین؟

یه بدسکتوری داشت که قابل ترمیم نبوده و در نتیجه با سکتورهای سالم remap شده . این تعریف کلی Reallocated Sector Count هست.
Scroll Bar قسمت Health این برنامه رو پایین بیارید . بقیه موارد OK هستند ؟
مسئله دیگه ای که در قسمت Error Scan دیده میشه وجود چند سکتور با سرعت خواندن بیش از حد پایین (Delay Sector) هست . به هر حال از اونجایی که اطلاعات برای شما مهم هست توصیه میکنم یک کپی داشته باشید .

saman1330
08-12-2015, 18:36
سپاس
بقیه موارد در health اوکی بودن
راهی برای درست کردن اون بدسکتوری وجود نداره؟(شاید برنامه ای مثل hdd regenerator )
در رابطه با error scan متوجه نشدم(وقتی که scan شد همه ی سکتور ها سبز بود و من گزینه ی speed map رو ک زدم به این شکل در اومد و بعضی از اونا قرمز شد)
مرسی بخاطر راهنماییتون:n16:

saman1330
17-12-2015, 11:51
میشه جواب بدین لطفن:n02:

ata.royalfalcon
17-12-2015, 19:48
سپاس
بقیه موارد در health اوکی بودن
راهی برای درست کردن اون بدسکتوری وجود نداره؟(شاید برنامه ای مثل hdd regenerator )
در رابطه با error scan متوجه نشدم(وقتی که scan شد همه ی سکتور ها سبز بود و من گزینه ی speed map رو ک زدم به این شکل در اومد و بعضی از اونا قرمز شد)
مرسی بخاطر راهنماییتون:n16:

مشکل (05) در عکسی که گذاشتید با نرم افزارهای مختلف مثلاً HDD regenerator نمیتونید برطرف کنید . نیاز به ابزارهای خاص هست که معمولاً باید G-list به P-list منتقل و SMART هارد دیسک ریسیت بشه . ولی اگر تعدادش بمرور زمان بیشتر نمیشه لازم نیست نگران این مورد باشید .

در مورد قسمت آخر ؛ این هارد دیسک ممکن هست Delay Sector هم داشته باشه (بلاکهای قرمز و زرد) . البته نرم افزار HD Tune Pro ، نرم افزار کاملی در زمینه سرعت خواندن و نوشتن سکتورها نیست . چون سرعت سکتورها رو مشخص نمیکنه چند میلی ثانیه هست و گزارش کاملتری ارائه نمیکنه .
میتونید از برنامه HDD Scan استفاده کنید . همانطوریکه در عکس زیر مشخص هست سکتورها رو براساس سرعت دسته بندی میکنه .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یا اینکه از برنامه Hard Disk Sentinel استفاده کنید . در عکس زیر سرعت سکتورها رو بصورت نمودار مشخص هست .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاکید میکنم قبل از اینکه هرکاری بخواهید روی این هارد دیسک انجام بدید از اطلاعات یک کپی روی هارد دیسک دیگه داشته باشید .

saman1330
18-12-2015, 14:25
مرسی
اینم انالیز با برنامه فوق

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اوضاع چجوریه؟
اگه خوب نیست درمان داره یا نه
ممنون:n16:

ata.royalfalcon
19-12-2015, 08:30
مرسی
اینم انالیز با برنامه فوق

اوضاع چجوریه؟
اگه خوب نیست درمان داره یا نه
ممنون:n16:

Delay Sector ها معمولاً درست نمیشوند و اگر تعدادشون بیشتر بشه باعث کاهش سرعت هارد دیسک میشه . این مشکل ناشی از فرسودگی ، کیفیت پایین و حتی خرابی در Firmware و ماژولهای نرم افزاری و ... باشه . در عکسی که گذاشتید سکتورهای بیشتر از 150 میلی ثانیه Delay Sector محسوب میشوند .

saman1330
19-04-2016, 21:44
درود
دوستان 4 ماهی میشه که از پست اول میگذره و الان یکبار دیگه من با tune pro یبار دیگه تست کردم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اول_اردیبهشت.png ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تعداد reallocated sector ها از 1 به عدد 4 رسیده. این نشونه بدیه؟
ضمنن من 6 ساله که این لپ تاپ رو دارم و از فن خنک کننده زیرش استفاده میکنم ولی خیلی دمای هارد بالا میره معمولن.
نیاز داره باز شه و تمیز شه؟
چکار کنم
سپاس

محمد7966
19-04-2016, 22:11
درود
دوستان 4 ماهی میشه که از پست اول میگذره و الان یکبار دیگه من با tune pro یبار دیگه تست کردم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اول_اردیبهشت.png ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ضمنن من 6 ساله که این لپ تاپ رو دارم و از فن خنک کننده زیرش استفاده میکنم ولی خیلی دمای هارد بالا میره معمولن.
چکار کنم
سپاس

سلام

منم لبتابمو 6 ساله دارم اون 4 برای من 3 شده که آقای عطا گفتند جای نگرانی نیست حالا نمیدونم 4 نگرانی ایجاد میکنه یا نه

اتفاقا دما لبتاب من هم بالا میره وقتی cpu خیلی کار کنه،اگر کار نکنه معمولا 42 هست

البته من تا حالا خیلی سرویسش کردم،با الکل تمیزش کردم،شما هم همین کارو کنید،فکر میکنم گردگیریش نکردید،تازه من اصلا از کول پد هم استفاده نمیکنم و دماش 42

sajad-tnt
19-04-2016, 22:18
درود

چکار کنم
سپاس
اگه تعداد reallocated sector ها به مرور زمان افزایش داشته باشه, 100% بعدا دچار مشکل جدی میشید...
پیشنهاد میکنم حتما از اطلاعاتتون BackUp داشته باشید...