PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کسی می‌دونه کشورهای مختلف برای اینکه پهنای باند اینترنت کشورشون رو افزایش بدن، دقیقاً چیکار می‌کنن؟

hfj
15-08-2015, 15:22
سلام دوستان
کسی می‌دونه کشورهای مختلف برای اینکه پهنای باند اینترنت کشورشون رو افزایش بدن، دقیقاً چیکار می‌کنن؟
من فقط می‌دونم کابل‌های اینترنت زیر دریا وجود داره که به کشورهای مختلف اینترنت می‌رسونه.
خب حالا اون کشورهایی که پهنای باندشون خیلی زیاده چیکار کردن که سرعتشون انقدر زیاد شده؟
یعنی تعداد اون کابل‌های زیر دریا رو زیادتر کردن که پهنای باندشون زیادتر شده؟
یا اینکه به تعداد اون کابل‌ها بستگی نداره و چیزهای دیگری هم هست؟

این نقشه‌ی کابل‌های اینترنتی زیر دریا هست:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این هم سایت مذکور:
submarinecablemap.com
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگر روی نقشه به خلیج فارس نگاه کنید، می‌بینید که ایران هم نسبتاً کابل‌های زیادی اونجا داره.
پس چرا مسئولین میگن پهنای باندمون کمه؟
(البته شاید من اشتباه می‌کنم)
:n13:

و اون کابل‌ها احتمالاً به این شکل وارد کشورها می‌شه:

و این هم سرعت حلزونی اینترنت بنده:

sorooshfm
16-08-2015, 07:37
سلام دوستان
کسی می‌دونه کشورهای مختلف برای اینکه پهنای باند اینترنت کشورشون رو افزایش بدن، دقیقاً چیکار می‌کنن؟
من فقط می‌دونم کابل‌های اینترنت زیر دریا وجود داره که به کشورهای مختلف اینترنت می‌رسونه.
خب حالا اون کشورهایی که پهنای باندشون خیلی زیاده چیکار کردن که سرعتشون انقدر زیاد شده؟
یعنی تعداد اون کابل‌های زیر دریا رو زیادتر کردن که پهنای باندشون زیادتر شده؟
یا اینکه به تعداد اون کابل‌ها بستگی نداره و چیزهای دیگری هم هست؟

این نقشه‌ی کابل‌های اینترنتی زیر دریا هست:

این هم سایت مذکور:
submarinecablemap.com
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگر روی نقشه به خلیج فارس نگاه کنید، می‌بینید که ایران هم نسبتاً کابل‌های زیادی اونجا داره.
پس چرا مسئولین میگن پهنای باندمون کمه؟
(البته شاید من اشتباه می‌کنم)
:n13:

و اون کابل‌ها احتمالاً به این شکل وارد کشورها می‌شه:

و این هم سرعت حلزونی اینترنت بنده:
در جواب سوال دوم شما که میگید چرا سرعت اینترنت من حلزونی هست بدین صورته که دزدی و گرگی در تمام سرویس دهنده های اینترنت ایران وجود داره از زیر ساخت و مخابرات بگیر تا شرکت های ندا و هدف همشون هم خالی کردن زیاد جیب مردم وقتی هر گیگی بابتش ۴۰۰۰ تومان بدی اینم خودش یک نوع دزدی و گرانفروشی محسوب میشه و یک سری شرکت ها علاوه بر گرانفروشی تعداد یوزرهاشون هم بیشتر از حد مجازه که خوب بالطبع سرعت یوزرهاشون هم میاد پایین مثل های وب و صبانت و شاتل و غیره البته به شرطی که تو روزانه باشه و خطتتون هم به اندازه سرعت دلخواه بسته شده باشه وگرنه شبانه ها رو محدود میکنن خیلی از شرکت ها

hfj
16-08-2015, 13:23
خیلی ممنون از پاسخ شما.
خب تا الان یه چیزهای دیگه هم متوجه شدم و اینکه:

روی نقشه در قسمت خلیج فارس کابل‌های زیادی وجود داره، اما فقط 2 تا از اونها برای ایران هستن.
و اینکه ایران (به غیر از راه دریایی) 7 درگاه دیگه (که بصورت زمینی وارد ایران شدند) رو داره که در مجموع می‌شه 9 درگاه اینترنتی.

این هم ورودی‌های اینترنت در ایران:

هر کدوم از این ورودی‌ها (درگاه‌ها) با کابل‌هایی به نام STM-1 به ایران وارد شدند.
البته من دقیقاً نمی‌دونم STM-1 کابله یا یه چیز دیگس. اما تصور می‌کنم کابل‌های مخصوص اینترنت باشه.
هر STM-1 ظرفیتی حدود 155 مگابیت در ثانیه داره. حالا شما باید این رقم رو ضربدر 9 کنید. چون ایران در حال حاضر 9 تا STM-1 داره که میشه مجموع پهنای باند اینترنت ایران.

بنابراین می‌شه نتیجه گرفت، کشورها برای افزایش پهنای باند کشورشون، باید تعداد این STM-1‌ها رو افزایش بدن.
(که احتمالاً هر کدوم از این STM-1‌ها به عنوان یک ورودی تلقی می‌شه).

مطمئناً باز هم اطلاعات من ناقص هست.
و هنوز یه چیزی رو نمی‌دونم. اون هم اینکه گاهی اوقات می‌شنویم که ایران چند میلیون IP از خارج خریده.
آیا این موضوع هم می‌تونه به افزایش پهنای باند کشور کمک کنه یا نه؟ ولی من فکر می‌کنم که خریدن IP از خارج ربطی به پهنای باند نداشته باشه.

اگه کسی اطلاعات بیشتری راجع به چگونگی افزایش پهنای باند کشورها می‌دونه، خوشحال می‌شم اطلاعاتش رو با ما در میون بگذاره.

Amir 3d
16-08-2015, 13:23
در جواب سوال دوم شما که میگید چرا سرعت اینترنت من حلزونی هست بدین صورته که دزدی و گرگی در تمام سرویس دهنده های اینترنت ایران وجود داره از زیر ساخت و مخابرات بگیر تا شرکت های ندا و هدف همشون هم خالی کردن زیاد جیب مردم وقتی هر گیگی بابتش ۴۰۰۰ تومان بدی اینم خودش یک نوع دزدی و گرانفروشی محسوب میشه و یک سری شرکت ها علاوه بر گرانفروشی تعداد یوزرهاشون هم بیشتر از حد مجازه که خوب بالطبع سرعت یوزرهاشون هم میاد پایین مثل های وب و صبانت و شاتل و غیره البته به شرطی که تو روزانه باشه و خطتتون هم به اندازه سرعت دلخواه بسته شده باشه وگرنه شبانه ها رو محدود میکنن خیلی از شرکت ها

بله اما چیزی من قبلا راجب پهنای باند در این مورد خوندم به مقوله‌ ورژن ایرانیش فرق داره اگه اشتباه نکنم پهنای باند منظور سرعته که در ورژن ایرانی سرعت و حجم هست یک چیز من درآوردی!در مورد موبایل بگمانم صحیح است اما adsl نه!البته نه به این گرونی اما...
....
البته در مورد سرعت اینترنت هم برمیگرده به مساعل 30یاسی و مذهبی!چون از سایه ء ....

Sent from my GT-I9100G using Tapatalk

arminkoo
16-08-2015, 16:23
من یه سری اطلاعات اضافه کنم بازم ناقصه
برای افزایش پهنای باند کشور x ؛ اون کشور باید هم پهنای باند داخلیشو زیاد کنه و هم پهنای باند بین المل رو
حالا این یعنی چی ؟!
برای این که پهنای باند داخلی کشور x افزایش پیدا کنه باید با خرید سرور های قوی و راه اندازی شبکه مترو و .... وصل کردن اون به زیرساخت و ... , اونو به کاربر نهایی بروسونه تا من کاربر بتونم استفاده کنم .یه نکته مهم دیگه هم این هستش که پورت سرور هم برای من کاربر هم مهم هست به این دلیل که اگر سرور (دیتا سنتر ها ) قوی نباشه و همه کاربرها بخوان از ترافیک اون سرور استفاده کنن ؛سرور به مشکل بر میخوره و این باعث میشه که سرعته همه کاربر های موقع دانلود و آپلود بیاد پایین .
در پهنای باند داخلی کاربر به طور مستقیم به سرور هایی که داخل مرز کشور x هست وصل میشه و برای وصل شدن به سرور داخلی دیگه نیازی نیست که از مسیر بین المل اتصال انجام بشه
برای افزایش پهنای باند بین الملل هم باید کشور x با خرید لینک های stm 1 پهنای باندشو اضافه کنه .به خاطر این که در کل دنیا ما دیتا سنتر داریم و برای دریافت اطلاعات باید به این سرور های وصل باشیم . هرکردوم از این لینک های stm 1 امکان داره از یه جا امده باشه . که مهمترین این مسیر ها آذربایجان و گرجستان ترکیه عمان و ....................میاد داخل کشورمون .قیمت هر stm 1 تا اونجایی که یادمه چیزی تو مایه های 2 3 هزار دلار هست .که بازم بستگی به کیفیت مسیرو ولوکیشنو و .... داره .
خوب حالا چند تا سوال به وجود میاد که چطور تو امریکا سرعت 50 مگ نامحدود ماهی 50 دلار هست (150 هزار تومن)در صورتی که هر stm 1 سه هزار دلار هست.
خوب جواب این سوال این هست که هر کشوری باید شبکه داخلیه خودشو داشته باشه و تقویت کنه تا بتونه سرعت های بالاتر رو به کاربر بده تا قیمت تموم شده واسه 50 مگ نامحدود نره رو هزار دلار .برای همین هم هست که ایران میخواد شبکه ملی راه بندازه تا بتونه سرعت بهتر کیفیت بهتر رو به کاربر نهایی برسونه .پس اون 3 هزار دلار برای stm های بین الملی هست نه stm های داخلی .
مثلا اگه ایران بخواد سرعت 50 مگ نامحدود بده قیمت میره رو 5 میلیون ماهی .چون هنوز مانیتورینگ ما جوری نیست که بشه شبکه بین الملل و از شبکه داخلی تفکیک کنه و به همین خاطر همرو به قیمت بین الملل محاسبه میکنه .
دلیل دیگه گرونی هم به خاطر شرکت دوست و همسایه زیر ساخت هستش که انحصارو گرفته دستش .یعنی این که فقط فقط فقط فقط فقط فقط خودش میتونه stm 1 بین الملل بخره و به شرکت های بفروشه و چون رقیب نداره خودش قیمت میذاره والی آخر .
یه دلیل دیگه گرونی تکنولوژی گرون هست .80 درصد اونایی که الان از اینترنت استفاده میکنن از تکنولوژی dsl بر بستر سیم مسی استفاده میکنن .و چون این تکنولوژی نسبت به بستر های دیگه مثل فیبر نوری گرون تره به همین خاطر هست که کاربر نهایی باید پول بیشتری رو پرداخت کنه . (هزیته نکهداری از سیم مسی و مصرف برق و قیمت 1کیلو سیم مسی و ... گرون تر از فیبر نوری هست )
و محدودیت بزرگ سیم مسی این هست که سرعت بالاتر از 16 مگ نمیشه داد .چون سیم مسی فقط تا یه حدی میتونه این پهنای باند انتقال بده و ولی فیبر نوری چنین محدودیتی نداره .
یه نکته هم بگم الان زیر ساخت هر stm 1 که برای خودش 2 الی 3 هزار دلار تموم میشه(7 8 میلیون ) رو به قیمت 18 19 میلیون میفروشه به شرکت های pap .
بازم یه نکته دیگه مثلا من یه شرکت isp هستم و میخوام که پهنای باند بین الملل رو واسه مستری های بیشتر کنم تا مشتری هام سرعتشن پایین نیاد به خاطر شلوغی . اول میرم پیش زیر ساخت نامه میدم میگم stm میخوام میگه چند تا میگم 4 تا stm میخوام 620 مگ . میگه باش تو نوبت .بعده چند وقت میبینیم که پهنای باند بین المل شرکت من زیاد شده .
یه نکته دیگه هم بگم این که چون همون جور که توبالا گفتم هنوز شرکت ها پهنای باند داخلیرو به بین اللمل حساب میکنن ؛میان با انتقال میزبانی سایت های دانلود به سرور های داخلی و تخفیفات ویژه برای انتقال هاست به داخلی کلاه بزرگی رو سره ما میزان . قیمت هر گیگ داخلی هست 600 تا 800 تومن ولی برای بین الملل هست 1600 تا 2000 تومن . یعنی ما بازم با استفاده از هاست داخلی باید به تعرفه بین الملل پول پرداخت کنیم . که این یعنی دزدی .یعنی دیگه شرکت ها از این مصوبه سواستفاده میکنن

arminkoo
16-08-2015, 16:27

یه حساب سر انگشتی میشه فهمید که پهنای باند بیین المللی تایوان 1ترابیت خورده ای هست

یعنی پهنای باند بیین المللی تایوان 10 برار پهنای باند بین المللی ایران ( 150 گیگابیت ) هست

hfj
16-08-2015, 17:07
دستت درد نکنه arminkoo جان.
:n16:

من با خوندن مطلبت حسابی حال کردم و به اطلاعاتم اضافه شد.
فقط میشه به ما بگی این STM-1 که ISP‌ها از شرکت زیرساخت درخواست می‌کنن، دقیقاً چی هست؟
همون کابلیه که از کشورهای دیگه (چه بصورت زمینی و چه دریایی) وارد ایران می‌شه؟
یعنی اسم اون کابل‌ها، STM-1 هست؟

یعنی این‌؟

naasr
16-08-2015, 17:29
وزیر ارتباطات را بخاطر اضافه پهنای باند اینترنت به مجلس کشیدن و استیضاش کردند در طول جلسه برخی نمایندهای مخالف با افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت چنان نعره میکشیدن و بالا و پایین میپریدن که شورتهاشون پاره شده بوده حالا میگین چرا وضع اینترنت اینجوریه

arminkoo
16-08-2015, 17:59
دستت درد نکنه arminkoo جان.
:n16:

من با خوندن مطلبت حسابی حال کردم و به اطلاعاتم اضافه شد.
فقط میشه به ما بگی این STM-1 که ISP‌ها از شرکت زیرساخت درخواست می‌کنن، دقیقاً چی هست؟
همون کابلیه که از کشورهای دیگه (چه بصورت زمینی و چه دریایی) وارد ایران می‌شه؟
یعنی اسم اون کابل‌ها، STM-1 هست؟

یعنی این‌؟

خواهش میکنم بازم اطلاعاتم ناقصه .تو این انجمن کارشناس داریم که قشنگ بیاد از زیرو زبرش بگه.
اگر منظوره شما جنسش که از فیبر نوری هست . چون فقط فیبر نوری که توانشو داره این مقدار از اطلاعات رو انتقال بده و در اینده میشه اون محدودیتی که داره با پیشرفت علم ورداشت
مثلا چند تا کشور میان دورهم جمع میشن میگن میخوان شبکه پهنای باندشونو تقویت کنن
میان میگن هزینه کابل کشییش انقدره توانایی انتقال پهنای باندش انقدره شما انقدر هزینه ساخت سرور مادرشه و ....
که مثال همینی گقتم پروژه epeg هست .که مخفف europa persian exprex gateway .که از آلمان میاد و از روسیه و آذربایجان رد میشه میاد ایران بعد از پایین هم میره عمان.که بیشترین کابل کشیش داخلی ایران بوده. ظرفیت انتقال اولیه 540 گیگابیت رو داره که نوشته میشه تا 3.2 ترابیت هم افزایش داد
که تقریبا 1 سالی میشه ازش بهره بردای شده .
حالا ما چند تا کابل داریم دریایی زمینی هوایی که اونا رو وارد نمیشم چون زیاد اطلاعاتی ندارم.
اره اسم اون کابل ها stm هست .ولی بازم ممکنه اسم های دیگه دشاته باشه
بازم اطلاعات ناقص هست

sorooshfm
17-08-2015, 06:54
من یه سری اطلاعات اضافه کنم بازم ناقصه
برای افزایش پهنای باند کشور x ؛ اون کشور باید هم پهنای باند داخلیشو زیاد کنه و هم پهنای باند بین المل رو
حالا این یعنی چی ؟!
برای این که پهنای باند داخلی کشور x افزایش پیدا کنه باید با خرید سرور های قوی و راه اندازی شبکه مترو و .... وصل کردن اون به زیرساخت و ... , اونو به کاربر نهایی بروسونه تا من کاربر بتونم استفاده کنم .یه نکته مهم دیگه هم این هستش که پورت سرور هم برای من کاربر هم مهم هست به این دلیل که اگر سرور (دیتا سنتر ها ) قوی نباشه و همه کاربرها بخوان از ترافیک اون سرور استفاده کنن ؛سرور به مشکل بر میخوره و این باعث میشه که سرعته همه کاربر های موقع دانلود و آپلود بیاد پایین .
در پهنای باند داخلی کاربر به طور مستقیم به سرور هایی که داخل مرز کشور x هست وصل میشه و برای وصل شدن به سرور داخلی دیگه نیازی نیست که از مسیر بین المل اتصال انجام بشه
برای افزایش پهنای باند بین الملل هم باید کشور x با خرید لینک های stm 1 پهنای باندشو اضافه کنه .به خاطر این که در کل دنیا ما دیتا سنتر داریم و برای دریافت اطلاعات باید به این سرور های وصل باشیم . هرکردوم از این لینک های stm 1 امکان داره از یه جا امده باشه . که مهمترین این مسیر ها آذربایجان و گرجستان ترکیه عمان و ....................میاد داخل کشورمون .قیمت هر stm 1 تا اونجایی که یادمه چیزی تو مایه های 2 3 هزار دلار هست .که بازم بستگی به کیفیت مسیرو ولوکیشنو و .... داره .
خوب حالا چند تا سوال به وجود میاد که چطور تو امریکا سرعت 50 مگ نامحدود ماهی 50 دلار هست (150 هزار تومن)در صورتی که هر stm 1 سه هزار دلار هست.
خوب جواب این سوال این هست که هر کشوری باید شبکه داخلیه خودشو داشته باشه و تقویت کنه تا بتونه سرعت های بالاتر رو به کاربر بده تا قیمت تموم شده واسه 50 مگ نامحدود نره رو هزار دلار .برای همین هم هست که ایران میخواد شبکه ملی راه بندازه تا بتونه سرعت بهتر کیفیت بهتر رو به کاربر نهایی برسونه .پس اون 3 هزار دلار برای stm های بین الملی هست نه stm های داخلی .
مثلا اگه ایران بخواد سرعت 50 مگ نامحدود بده قیمت میره رو 5 میلیون ماهی .چون هنوز مانیتورینگ ما جوری نیست که بشه شبکه بین الملل و از شبکه داخلی تفکیک کنه و به همین خاطر همرو به قیمت بین الملل محاسبه میکنه .
دلیل دیگه گرونی هم به خاطر شرکت دوست و همسایه زیر ساخت هستش که انحصارو گرفته دستش .یعنی این که فقط فقط فقط فقط فقط فقط خودش میتونه stm 1 بین الملل بخره و به شرکت های بفروشه و چون رقیب نداره خودش قیمت میذاره والی آخر .
یه دلیل دیگه گرونی تکنولوژی گرون هست .80 درصد اونایی که الان از اینترنت استفاده میکنن از تکنولوژی dsl بر بستر سیم مسی استفاده میکنن .و چون این تکنولوژی نسبت به بستر های دیگه مثل فیبر نوری گرون تره به همین خاطر هست که کاربر نهایی باید پول بیشتری رو پرداخت کنه . (هزیته نکهداری از سیم مسی و مصرف برق و قیمت 1کیلو سیم مسی و ... گرون تر از فیبر نوری هست )
و محدودیت بزرگ سیم مسی این هست که سرعت بالاتر از 16 مگ نمیشه داد .چون سیم مسی فقط تا یه حدی میتونه این پهنای باند انتقال بده و ولی فیبر نوری چنین محدودیتی نداره .
یه نکته هم بگم الان زیر ساخت هر stm 1 که برای خودش 2 الی 3 هزار دلار تموم میشه(7 8 میلیون ) رو به قیمت 18 19 میلیون میفروشه به شرکت های pap .
بازم یه نکته دیگه مثلا من یه شرکت isp هستم و میخوام که پهنای باند بین الملل رو واسه مستری های بیشتر کنم تا مشتری هام سرعتشن پایین نیاد به خاطر شلوغی . اول میرم پیش زیر ساخت نامه میدم میگم stm میخوام میگه چند تا میگم 4 تا stm میخوام 620 مگ . میگه باش تو نوبت .بعده چند وقت میبینیم که پهنای باند بین المل شرکت من زیاد شده .
یه نکته دیگه هم بگم این که چون همون جور که توبالا گفتم هنوز شرکت ها پهنای باند داخلیرو به بین اللمل حساب میکنن ؛میان با انتقال میزبانی سایت های دانلود به سرور های داخلی و تخفیفات ویژه برای انتقال هاست به داخلی کلاه بزرگی رو سره ما میزان . قیمت هر گیگ داخلی هست 600 تا 800 تومن ولی برای بین الملل هست 1600 تا 2000 تومن . یعنی ما بازم با استفاده از هاست داخلی باید به تعرفه بین الملل پول پرداخت کنیم . که این یعنی دزدی .یعنی دیگه شرکت ها از این مصوبه سواستفاده میکنن
داداش ممنون از مقاله خوبت ولی الان شرکت ها هر گیگ رو نزدیگ ۴ هزار تومان حساب میکنن یعنی بالای ۳ هزار تومان تو هر گیگ شرکت ها میخورن و علت این که هم دیگه به شرکتی اجازه فعالیت نمیدن اینه که از دزدی و گرگی شون کم نشه یک وقتی و همشون هم به اون بالا وصل هستن یعنی هم میتونن محدودیت مورد قبول حکومت رو رعایت کنن هم ترافیک گرون رو به ملت بفروشن تازه یک مقداری هم از درآمدشون هم به عنوان حق السکوت به اون بالا بالاها میدن

Mahdi.Gamer
21-08-2015, 17:52
وزیر ارتباطات را بخاطر اضافه پهنای باند اینترنت به مجلس کشیدن و استیضاش کردند در طول جلسه برخی نمایندهای مخالف با افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت چنان نعره میکشیدن و بالا و پایین میپریدن که شورتهاشون پاره شده بوده حالا میگین چرا وضع اینترنت اینجوریه
اتفاقا بخاطر سرعت پایین و گرون بودن اینترنت استیضاح شد، در ضمن امریکا در مجلسش تصویب کرد که هرسال حدود۴۰میلیون دلار صرف ضربه زدن به ایران از طریق اینترنت بکنه ،توی این شرایط ایران چه کنه؟ سرعت و زیاد کنه و محدودیتو کم کنه تا دشمنِ منو تو راحت کارشو بکنه؟ البته قبول دارم از نظر قیمت دارن ظلم میکنن

Sent from my C2105 using Tapatalk

arminkoo
22-08-2015, 00:16
اتفاقا بخاطر سرعت پایین و گرون بودن اینترنت استیضاح شد، در ضمن امریکا در مجلسش تصویب کرد که هرسال حدود۴۰میلیون دلار صرف ضربه زدن به ایران از طریق اینترنت بکنه ،توی این شرایط ایران چه کنه؟ سرعت و زیاد کنه و محدودیتو کم کنه تا دشمنِ منو تو راحت کارشو بکنه؟ البته قبول دارم از نظر قیمت دارن ظلم میکنن

ولمون کن تو رو قران اینا چه ربطی به هم داره
تئوری توطئه داری شما

Mahdi.Gamer
22-08-2015, 11:41
ولمون کن تو رو قران اینا چه ربطی به هم داره
تئوری توطئه داری شما
توهم توطعه اونه که "بدون مدرک" بگم فلانی میخاد منو بکشه، مثلا وقتی یه مشت پست فطرت میخوان با ماشین تو خیابون بچه هاتون رو زیر بگیرن، پدر شما باید دستانداز درست کنه نه اینکه چاله چوله هارو پُر کُنه

sorooshfm
22-08-2015, 12:13
توهم توطعه اونه که "بدون مدرک" بگم فلانی میخاد منو بکشه، مثلا وقتی یه مشت پست فطرت میخوان با ماشین تو خیابون بچه هاتون رو زیر بگیرن، پدر شما باید دستانداز درست کنه نه اینکه چاله چوله هارو پُر کُنه

حالا اگه سرعت اینترنت زیاد بشه و محدودیت کم بشه بیگانه کشور رو تصرف میکنه؟!:n08::n08::n08::n08::n08:

naasr
22-08-2015, 14:58

دشمن من و شما اون به اصطلاح مسئولینی هست هزاران میلیارد پول که حق تمام مردم ایران هست را اختلاس میکنن بعد هم دولت برای جبرانش با افزایش قیمتها جیب من و شما را خالی میکنه

Mahdi.Gamer
22-08-2015, 15:16
دشمن من و شما اون به اصطلاح مسئولینی هست هزاران میلیارد پول که حق تمام مردم ایران هست را اختلاس ...

درسته، اختلاسگرا از امریکا صددرجه بدترن، اما نمیشه ۴تا آمار از سرعت اینترنت دنیا آوردو زیر ساخت مناسب ایران رو نشون دادو بدون درنظر گرفته شرایط های دیگه قضاوت کرد

Aryaeiboy
23-08-2015, 12:12

پسر گل هنوز خیلی برات زوده بخوای در مورد همچین مسائلی اظهار نظر بکنی. عزیز دل من شما بهتره در مورد مسائلی که اطلاعات داری اظهار نظر کنی.
دوست گل من هیچ مانعی تاکید می کنم هیچ مانعی نباید باعث جلوگیری از پیشرفت یک کشور بشه. این تئوری های توطئه و دشمن و... فقط و فقط برای جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات و در تاریکی نگه داشتن کسانی مثل شماست و اینکه شمایی که در هیچ موردی به حقت نرسیدی خیلی راحت بتونن انگشت اتهام رو به سمت بیگانه دراز کنن و خودشون رو از پاسخگویی رها کنن. موفق باشی.

poorya_2
23-08-2015, 12:31
اگه سوال این بود ، جواب های خوبی میشد بهش داد :n09:

ایران برای اینکه پهنای باند اینترنت کشور رو افزایش نده، دقیقاً چیکار می‌کنه؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

SNOW PATROL
23-08-2015, 12:35

سلام جسارتن میشه مدرک این صحبتتون که در مجلس آمریکا چنین چیزی برای "ضربه زدن" به "ایران " تصویب شده ارائه کنید؟

Mahdi.Gamer
23-08-2015, 14:29
سلام جسارتن میشه مدرک این صحبتتون که در مجلس آمریکا چنین چیزی برای "ضربه زدن" به "ایران " تصویب شده ارائه کنید؟
سلام، تو اخبار شنیدم سال۸۸، مجلس ما هم برای همین موضوع بیانیه داد همون موقع

Amir 3d
24-08-2015, 11:35
سلام، تو اخبار شنیدم سال۸۸، مجلس ما هم برای همین موضوع بیانیه داد همون موقع

LoL
از اخبار شبکه یک دیدی یا 20.30
میگم روزنامه ها هم اخبار خوبی ارائه میدن اونا رو هم بخون!
کلا تاپیک رو منحرفیدی دوست عزیز
موفق باشی !

Hapoofesgeli
24-08-2015, 12:58
LoL
از اخبار شبکه یک دیدی یا 20.30
میگم روزنامه ها هم اخبار خوبی ارائه میدن اونا رو هم بخون!

پسر گل هنوز خیلی برات زوده بخوای در مورد همچین مسائلی اظهار نظر بکنی. عزیز دل من شما بهتره در مورد مسائلی که اطلاعات داری اظهار نظر کنی.

حالا اگه سرعت اینترنت زیاد بشه و محدودیت کم بشه بیگانه کشور رو تصرف میکنه؟!:n08::n08::n08::n08::n08:

دوستان این چه وضعشه؟ یک نفر اومد و نظرش رو گفت، حالا شما نظر ایشون رو قبول ندارین لطف کنین منطقی و مودبانه دلایلتون رو مطرح کنید...
انگار مهدکودکِ...

Mahdi.Gamer
24-08-2015, 14:15
من فقط میگم هیف شمابچه های باسوادِ که از نظر علم بالاید ظاهرا ولی (عذر میخوام) دید تا نوک بینیِ،فکر کنم تو همین تاپیک خوندم پهنای باند ،چهارمین ابزار مهم دنیاست، (یعنی هم میشه استفاده مفید کرد ازش، هم برا هدف های کثیف)پس نمیشه درمورد موضوع به این مهمی فقط از نظر فنی بحث کردو مسائل دیگه رو ندید.ِ

The Dreadnaught
24-08-2015, 15:04
- فکر نمی کنم هیچ کشوری بیشتر از ژاپن از آمریکا صدمه خورده باشه، که همه شاهد هستیم نه تنها سرعت اینترنت بسیار بالایی به کاربراش میده بلکه روابط تجاری هم با آمریکا و همه کشورهای دیگه داره و بخش وسیعی از بازار این کشورها رو تصاحب کرده.

- کشورهای دیگه اگه بخوان صدمه بزنن نیازی ندارن الزاما از طریق اینترنت این کار رو انجام بدن. Stuxnet که از معروف ترین نمونه هاش بود، برید نگاه کنید چطوری وارد سیستمهای مورد هدف شده.

- تو هیچ کشوری سرورها و سیستم های حساس اصلا نباید به اینترنت وصل باشن و نیاز به شبکه های کاملا مجزا و مستقل دارن.

- این همه کشور پیشرفته تو دنیا هست همشون دنبال این هستن که سرعت و کیفیت اینترنت رو مرتب افزایش بدن چون رابطه مستقیم با پیشرفت صنعت IT کشورشون، همینطور سطح دسترسی اطلاعات مردم و کیفیت زندگی اونها داره، هیچ کدوم هم نگران این نیستن که "دشمن" بیاد از این طریق صدمه بزنه، فقط ما این وسط میفهمیم، اونا نمی فهمن.

Amir 3d
24-08-2015, 17:19
دوستان این چه وضعشه؟ یک نفر اومد و نظرش رو گفت، حالا شما نظر ایشون رو قبول ندارین لطف کنین منطقی و مودبانه دلایلتون رو مطرح کنید...
انگار مهدکودکِ...
مودبانه بود که مگه بد گفتم!
اگه اون نظرشو گفت من چی گفتم پس؟ دلیل هم بیاریم در مورد جوابش مقایر با قوانین تاپیکه یعنی عملا تو نت هم دست و پامون بسته است

[SIZE=2]- فکر نمی کنم هیچ کشوری بیشتر از ژاپن از آمریکا صدمه خورده باشه، که همه شاهد هستیم نه تنها سرعت اینترنت بسیار بالایی به کاربراش میده بلکه روابط تجاری هم با آمریکا و همه کشورهای دیگه داره و بخش وسیعی از بازار این کشورها رو تصاحب کرده

بله یاد یه جمله تو نت افتادم که نوشته بود امریکا هیروشیما رو با خاک یکسان کرد اونا هم نگفتند مرگ بر امریکا و .... الان تو خونه هر امریکایی تلفن پاناسونیک هست که این خودش قد هزاران فحش ه و ایناست...(تو یک سریال امریکایی درست دیدم تلفنشون پاناسونیک بود فکر کنم B.B بود)حالا کار به تلفنشونو فحش و... ندارم :دی اما خودتون سبک سنگین کنید کشوری به این کوچیکی که ممکنه بعضی قسمتاش بعد چند سال دیگه زیر آب بره چقدر پیشرفت کرده (نه منابعی داره نه چیزی!)
این جملت (نوک بینی)رو دقیقا باید برای شما بگم...من دیگه حرفی ندارم با شما چون بیفایدست!لطفا از ادامه بحث خوداری کنید.

brilliant1
27-08-2015, 21:18
پهنای باند stm1 با سرعت 155 مگابیت در ثانیه امکان دریافت حجم 50000 ترابایت در ماه را به صاحب خط می دهد.
اگر قیمت این خط را سه هزار دلار حساب کنیم هر ترا بایت حجم برای مخابرات (با نرخ دلار در شهریور 1394 که 3400 تومان است) 2000 ریال(200 تومان)هزینه دارد یعنی هر گیگا بایت 2 ریال.
اما اگر قیمت این خط را بر اساس تعرفه عادلانه! مخابرات 30 میلیون تومان محاسبه کنیم قیمت هر ترا بایت حجم بین المللی برای شرکتهای ارائه دهنده 6000 ریال(600 تومان) میگردد یعنی هر گیگا بایت 6 ریال.
پی نوشت:27 میلیون تومان را با لحاظ ده درصد مالیات حدودا 30 میلیون تومان محاسبه کردم.
لینک عکس:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Firebirds
27-08-2015, 21:31
مشکل اضافه نشدن پهنای باند کشور نبودن / تمون شدن IPv4 هست،
سیستم فیلترینگ توانایی کار کردن روی IPv6 رو فعلا ندارد،
برای همین اگر افزایش پهنای باند رو مساوی سرویس دهی به مشترکین جدید بدونیم، به نتیجه میرسیم که فعلا امکان افزایش پهنای باند موجود نیست.

brilliant1
27-08-2015, 21:36
مشکل اضافه نشدن پهنای باند کشور نبودن / تمون شدن IPv4 هست،
سیستم فیلترینگ توانایی کار کردن روی IPv6 رو فعلا ندارد،
برای همین اگر افزایش پهنای باند رو مساوی سرویس دهی به مشترکین جدید بدونیم، به نتیجه میرسیم که فعلا امکان افزایش پهنای باند موجود نیست.
چرا پهنای باند را اینقدر گرون می فروشند،پهنای باندی که هزینه ناچیزی دارد را شدیدا گرون می فروشند.
هر گیگ شش ریال هزینه دارد یعنی هیچ هزینه ای ندارد.
فقط هزینه خدمات دارد.مگر چقدر هزینه خدمات یه خط اینترنت است.
چند سال قبل هم اینترنت جهانی همین قدر ارزون بوده با مشترکان کم در داخل، اما گرون فروشی می کردند.
اینها به گرون فروشی و کم فروشی عادت کرده اند.
لطفا یکی محاسبه کنه و محاسبه را تایید یا رد کند.
محاسبات را دستی انجام دادم.

Firebirds
27-08-2015, 21:48
چرا پهنای باند را اینقدر گرون می فروشند،پهنای باندی که هزینه ناچیزی دارد را شدیدا گرون می فروشند.
هر گیگ شش ریال هزینه دارد یعنی هیچ هزینه ای ندارد.
فقط هزینه خدمات دارد.مگر چقدر هزینه خدمات یه خط اینترنت است.
چند سال قبل هم اینترنت جهانی همین قدر ارزون بوده با مشترکان کم در داخل، اما گرون فروشی می کردند.
اینها به گرون فروشی و کم فروشی عادت کرده اند.
لطفا یکی محاسبه کنه و محاسبه را تایید یا رد کند.
محاسبات را دستی انجام دادم.

دوستان خوبه چرا میپرسید، ولی واقعا نمیدونید و چرا می پرسید ؟!
چرا کشیدن فیبر نوری باید در انحصار زیر ساخت باشه ؟
واقعا ارتباط این همه چرا ها باهم مشخص نیست ؟

واقعا فکر میکنید در کشور پهنای باند نیست ؟!
این خبر رو که برابر دو سال پیش هست رو به دقت واو به واو بخونید.
فردا پهنای باند اینترنت در ایران هزار برابر می شود، اگر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

sorooshfm
28-08-2015, 03:39
دوستان خوبه چرا میپرسید، ولی واقعا نمیدونید و چرا می پرسید ؟!
چرا کشیدن فیبر نوری باید در انحصار زیر ساخت باشه ؟
واقعا ارتباط این همه چرا ها باهم مشخص نیست ؟

واقعا فکر میکنید در کشور پهنای باند نیست ؟!
این خبر رو که برابر دو سال پیش هست رو به دقت واو به واو بخونید.
فردا پهنای باند اینترنت در ایران هزار برابر می شود، اگر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
خوب مشخصه میخوان پول تو جیبی میلیاردی خودشون و بچه هاشون رو از ملت بگیرن بدون داشتن یک ریال ارث و میراث فقط و فقط با داشتن زد و بند با اون بالایی ها صاحب شرکت ها میلیاردر میشن مفت مفت اونوقت جوان تحصیلکرده ما یا باید بیکار باشه یا این که با چندرغاز حقوق زندگیشو بگذرونه اینجا تو ایران فقط و فقط یا باید زد و بند داشته باشی یا ارث و میراث قلمبه داشته باشی و یا این که کلاهبردار باشی وگرنه هیچ راهی نداری واسه پولدار شدن و متاسفانه این که این شرکت های اینترنتی هیچ وقت به کم راضی نبودن و به کاربر رحم نمیکنن و تا میتونن ملت رو میچاپند

Firebirds
28-08-2015, 08:34
اصلا بحث پول نیست.

brilliant1
02-09-2015, 07:14
هزینه اینترنت در ایران 3500 برابر ژاپن!

محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در حاشيه بهره‌برداري از فاز اول نخستين آزمايشگاه كارت هوشمند كشور در مركز تحقيقات صنايع انفورماتيك در غرب استان تهران با اشاره به تبليغات برخي از شركت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت درباره واگذاري اينترنت ارزان‌قيمت متذكر شد: قطعا وقتي كه شما يك سال خدمات اينترنتي را با 25 هزار تومان دريافت ‌مي‌كنيد بايد بدانيد بالا بودن سرعت تنها يك تبليغ است و در زمان امضاي قرارداد به شما خدمات اينترنتي با سرعت و حجم پايين ارائه ‌مي‌كنند؛ درباره كم‌فروشي اينترنت هم بايد بگويم كه اكثر شركت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت كم‌فروشي نمي‌كنند، اما برخي از آنها ممكن است به اين كار دست بزنند كه حتما با تذكر و جريمه روبه‌رو خواهند شد. به گزارش دانا، اين در حالي است كه از زماني كه پاي اينترنت به ايران بازشده است، هميشه بحث‌هايي پيرامون سرعت‌پايين اينترنت و قيمت بالاي آن بين كاربران وجود داشته است. اكثر كاربران اينترنت در ايران از كيفيت ارائه خدمات راضي نيستند. در مقابل شركت‌هايي كه در حوزه اينترنت سرويس‌دهي مي‌كنند، هميشه ادعاي كيفيت بالا را داشته و از قيمت پايين و عدم سوددهي آن مي‌نالند. به‌راستي حق با كدام طرف است؟
هزينه اينترنت در ايران ٢ برابر افغانستان
بر اساس گزارش سالانه وب‌سايت معتبر نتايندكس درباره ميانگين سرعت اينترنت در كشورهاي مختلف، ايران رتبه ١۶٩ را از ميان ١٩٢ كشور جهان از آن خود كرده است. اين رده‌بندي هرساله براساس ميليون‌ها تستي تنظيم مي‌شود كه كاربران كشورهاي مختلف براي ارزيابي سرعت اينترنت خود انجام داده‌اند. نكته جالب اينجاست كه ايران در سال‌هاي گذشته رتبه‌هاي بهتري ثبت كرده است. به عنوان مثال در ٢٣ فوريه ٢0١٢ ايران رتبه ١۵۵ دنيا را به دست آورد و در تست سالانه ٢0١0 رتبه ١۴٣ را به خود اختصاص داد. اين موضوع نشان مي‌دهد كه ساير كشورهاي دنيا در زمينه ارتقاي خدمات اينترنتي خود با سرعت بيشتري نسبت به ايران پيشرفت كرده‌اند. با توجه به اينكه در برنامه پنجم توسعه رتبه ٢ منطقه در زمينه دسترسي به اينترنت براي كشور پيش‌بيني شده بود، اما حالا نه ‌تنها ايران از نظر سرعت اينترنت رتبه آخر منطقه را از آن خود كرده است كه قيمت اينترنت در ايران دو برابر افغانستان و بيشتر از ٣۵00 برابر ژاپن است. بر اساس گزارش‌هاي منتشره، كمترين سرعت اينترنت در جهان متعلق به چند كشور آفريقايي مانند ليبي و اريتره و برخي از كشورهاي آمريكاي‌جنوبي مانند كوباست. از اين ميان ايران ركورددار كمترين سرعت اينترنت در خاورميانه نيز به‌شمار مي‌رود و افغانستان و ليبي در جايگاه‌هاي بالا‌تر از ايران دسته‌بندي شده‌اند. ايران از لحاظ قيمت دسترسي به اينترنت نيز يكي از گران‌قيمت‌ترين كشورهاي جهان به ‌شمار مي‌آيد. چندي پيش مركز پژوهش‌هاي مجلس با انتشار گزارشي اعلام كرد، خدمات اينترنت با ٢۵برابر قيمت اوليه به دست كاربران خانگي مي‌رسد. بنابراين گزارش هر STM١ پهناي باند اينترنت با قيمت ٩‌ميليون‌تومان به كشور وارد مي‌شود اما با قيمت ٢٣٢‌ميليون تومان به كاربران فروخته مي‌شود.
وضعيت ايران در رتبه‌بندي قيمت اينترنت
مقايسه قيمت اينترنت در ايران با ساير كشورها نيز بيان‌كننده تفاوت‌هاي محسوس در اين زمينه است. در حالي كه قيمت اينترنت 128 كيلو بيت در ثانيه‌اي ايران بين 10 تا 20 هزار تومان در ماه هزينه دارد قيمت اينترنت 224 مگابيت برثانيه‌اي مالزي تنها حدود 1500 تومان در ماه تعيين شده است. گزارش‌ها حاكي از آن است كه مثلا قيمت يك سرويس256K در ايران تقريبا 2 برابر امارات، 3 برابر مصر و 12 برابر تركيه است! در قيمت‌هاي خرده‌فروشي، هزينه پهناي باند در ايران تا بيش از 50 برابر قيمت جهاني مي‌رسد. بنا بر اعلام وزارت مخابرات افغانستان، قيمت ماهانه اينترنت يك مگابايتي ۴‌هزار افغاني است كه با توجه به نرخ ٧/۵۶ توماني يك افغاني، قيمت ماهانه اينترنت يك مگابايتي در افغانستان ٢٢۶‌هزار و ٨٠٠ تومان است كه تقريبا نصف قيمت اينترنت در ايران است. تعرفه مصوب اينترنت در‌ سال ٩٣ به اين ترتيب است: براي دريافت ماهانه اينترنت ١٢٨ كيلوبايتي ١٢‌هزار و ۵00، اينترنت ٢۵۶ كيلوبايتي ١۵‌هزار تومان، اينترنت ۵١٢ كيلوبايتي ٢۴0‌هزار تومان، اينترنت يك‌مگابايتي ۴٣0‌هزار تومان و اينترنت ٢ مگابايتي ٧۴0‌هزارتومان. براساس رده‌بندي جهاني، كشورهايي كه اينترنت يك‌مگابايت بر ثانيه را ماهانه با قيمتي بيشتر از ۴ دلار عرضه كنند، در رده كشورهاي گرانقيمت دسته‌بندي مي‌شوند.
وضعيت ايران در رتبه‌بندي سرعت اينترنت موبايل در جهان
رتبه‌بندي ديگري كه حائز اهميت است، رنكينگ سرعت دانلود اينترنت موبايل است. در اين رتبه‌بندي ايران در جايگاه ۹۸ از ميان ۱۱۴ كشور جهان قرار دارد، يعني تنها ۱۵ پله با رتبه آخر اختلاف دارد. مصر، بوسني، اندونزي و فلسطين در اين رده‌بندي از ايران بالاتر و پاكستان، هند، لائوس و تونس پايين‌تر از ايران قرار دارند. رتبه نخست اين رده‌بندي در اختيار نيوزلند، با سرعت دانلود اينترنت موبايل 55/26 مگابيت بر ثانيه است. چين، دانمارك، تايوان، امارات و فنلاند به ترتيب در جايگاه ۲ تا ۶ اين رده‌بندي قرار دارند. رتبه آخر اين رده‌بندي نيز در اختيار اكراين، با سرعت دانلود اينترنت موبايل 46/1 مگابيت بر ثانيه است. البته ناآرامي‌هاي سياسي اخير اكراين را نبايد در تاثير بر اين نتيجه ناديده گرفت. ويتنام، سودان، الجزاير، پاراگوئه و تانزانيا به ترتيب بالاتر از اكراين در انتهاي جدول قرار دارند. در رتبه‌بندي سرعت آپلود اينترنت موبايل در جهان نيز، ايران با دو پله صعود (!) نسبت به سرعت دانلود اينترنت موبايل در جايگاه ۹۶ از بين ۱۱۴ كشور جهان قرار دارد. در اين رده‌بندي نيجريه، مراكش، پاكستان و تركيه بالاتر از ايران و بوسني، اندونزي، فلسطين و بنگلادش پايين‌تر از ايران قرار دارند. جايگاه اول در اين رده‌بندي در اختيار دانمارك با سرعت آپلود اينترنت موبايل 66/11 مگابيت بر ثانيه است. لوكزامبورگ، تايوان، امارات، كويت و نيوزلند در جايگاه‌هاي بعدي اين رده‌بندي قرارگرفته‌اند. در انتهاي اين رنكينگ، سودان با متوسط سرعت آپلود اينترنت موبايل 49/0مگابيت بر ثانيه در جايگاه آخر قرار دارد. اكراين، ويتنام، نيكاراگوئه، ميانمار و پاراگوئه به ترتيب بالاتر از سودان در انتهاي اين رنكينگ قرار دارند. در صورتي كه دولت در وعده‌هاي خود همواره بيان مي‌كند كه قصد دارد تا ميزان دسترسي به اينترنت در كشور را بالا ببرد اما در عمل شاهد آن هستيم كه اينترنت كشور نه از لحاظ قيمت و نه از لحاظ كيفيت پيشرفتي نداشته است. مسلما ساده‌ترين راه‌حل، كاهش هزينه‌هاي پهناي باند است، چراكه در حال حاضر شركت فناوري اطلاعات به عنوان بزرگ‌ترين فراهم‌كننده پهناي باند كشور، يك شركت كاملا دولتي است. شايد بتوان به سادگي با تعيين حاشيه سود 20 درصد براي اين شركت، قيمت پهناي باند اينترنتي را تا حد زيادي كاهش داد!

منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

brilliant1
02-09-2015, 07:29
پهنای باند stm1 با سرعت 155 مگابیت در ثانیه امکان دریافت حجم 50000 ترابایت در ماه را به صاحب خط می دهد.
اگر قیمت این خط را سه هزار دلار حساب کنیم هر ترا بایت حجم برای مخابرات (با نرخ دلار در شهریور 1394 که 3400 تومان است) 2000 ریال(200 تومان)هزینه دارد یعنی هر گیگا بایت 2 ریال.
اما اگر قیمت این خط را بر اساس تعرفه عادلانه! مخابرات 30 میلیون تومان محاسبه کنیم قیمت هر ترا بایت حجم بین المللی برای شرکتهای ارائه دهنده 6000 ریال(600 تومان) میگردد یعنی هر گیگا بایت 6 ریال.
پی نوشت:27 میلیون تومان را با لحاظ ده درصد مالیات حدودا 30 میلیون تومان محاسبه کردم.
لینک عکس:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

هزینه اینترنت در ایران 3500 برابر ژاپن!

محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در حاشيه بهره‌برداري از فاز اول نخستين آزمايشگاه كارت هوشمند كشور در مركز تحقيقات صنايع انفورماتيك در غرب استان تهران با اشاره به تبليغات برخي از شركت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت درباره واگذاري اينترنت ارزان‌قيمت متذكر شد: قطعا وقتي كه شما يك سال خدمات اينترنتي را با 25 هزار تومان دريافت ‌مي‌كنيد بايد بدانيد بالا بودن سرعت تنها يك تبليغ است و در زمان امضاي قرارداد به شما خدمات اينترنتي با سرعت و حجم پايين ارائه ‌مي‌كنند؛ درباره كم‌فروشي اينترنت هم بايد بگويم كه اكثر شركت‌هاي ارائه‌دهنده اينترنت كم‌فروشي نمي‌كنند، اما برخي از آنها ممكن است به اين كار دست بزنند كه حتما با تذكر و جريمه روبه‌رو خواهند شد. به گزارش دانا، اين در حالي است كه از زماني كه پاي اينترنت به ايران بازشده است، هميشه بحث‌هايي پيرامون سرعت‌پايين اينترنت و قيمت بالاي آن بين كاربران وجود داشته است. اكثر كاربران اينترنت در ايران از كيفيت ارائه خدمات راضي نيستند. در مقابل شركت‌هايي كه در حوزه اينترنت سرويس‌دهي مي‌كنند، هميشه ادعاي كيفيت بالا را داشته و از قيمت پايين و عدم سوددهي آن مي‌نالند. به‌راستي حق با كدام طرف است؟
هزينه اينترنت در ايران ٢ برابر افغانستان
بر اساس گزارش سالانه وب‌سايت معتبر نتايندكس درباره ميانگين سرعت اينترنت در كشورهاي مختلف، ايران رتبه ١۶٩ را از ميان ١٩٢ كشور جهان از آن خود كرده است. اين رده‌بندي هرساله براساس ميليون‌ها تستي تنظيم مي‌شود كه كاربران كشورهاي مختلف براي ارزيابي سرعت اينترنت خود انجام داده‌اند. نكته جالب اينجاست كه ايران در سال‌هاي گذشته رتبه‌هاي بهتري ثبت كرده است. به عنوان مثال در ٢٣ فوريه ٢0١٢ ايران رتبه ١۵۵ دنيا را به دست آورد و در تست سالانه ٢0١0 رتبه ١۴٣ را به خود اختصاص داد. اين موضوع نشان مي‌دهد كه ساير كشورهاي دنيا در زمينه ارتقاي خدمات اينترنتي خود با سرعت بيشتري نسبت به ايران پيشرفت كرده‌اند. با توجه به اينكه در برنامه پنجم توسعه رتبه ٢ منطقه در زمينه دسترسي به اينترنت براي كشور پيش‌بيني شده بود، اما حالا نه ‌تنها ايران از نظر سرعت اينترنت رتبه آخر منطقه را از آن خود كرده است كه قيمت اينترنت در ايران دو برابر افغانستان و بيشتر از ٣۵00 برابر ژاپن است. بر اساس گزارش‌هاي منتشره، كمترين سرعت اينترنت در جهان متعلق به چند كشور آفريقايي مانند ليبي و اريتره و برخي از كشورهاي آمريكاي‌جنوبي مانند كوباست. از اين ميان ايران ركورددار كمترين سرعت اينترنت در خاورميانه نيز به‌شمار مي‌رود و افغانستان و ليبي در جايگاه‌هاي بالا‌تر از ايران دسته‌بندي شده‌اند. ايران از لحاظ قيمت دسترسي به اينترنت نيز يكي از گران‌قيمت‌ترين كشورهاي جهان به ‌شمار مي‌آيد. چندي پيش مركز پژوهش‌هاي مجلس با انتشار گزارشي اعلام كرد، خدمات اينترنت با ٢۵برابر قيمت اوليه به دست كاربران خانگي مي‌رسد. بنابراين گزارش هر STM١ پهناي باند اينترنت با قيمت ٩‌ميليون‌تومان به كشور وارد مي‌شود اما با قيمت ٢٣٢‌ميليون تومان به كاربران فروخته مي‌شود.
وضعيت ايران در رتبه‌بندي قيمت اينترنت
مقايسه قيمت اينترنت در ايران با ساير كشورها نيز بيان‌كننده تفاوت‌هاي محسوس در اين زمينه است. در حالي كه قيمت اينترنت 128 كيلو بيت در ثانيه‌اي ايران بين 10 تا 20 هزار تومان در ماه هزينه دارد قيمت اينترنت 224 مگابيت برثانيه‌اي مالزي تنها حدود 1500 تومان در ماه تعيين شده است. گزارش‌ها حاكي از آن است كه مثلا قيمت يك سرويس256K در ايران تقريبا 2 برابر امارات، 3 برابر مصر و 12 برابر تركيه است! در قيمت‌هاي خرده‌فروشي، هزينه پهناي باند در ايران تا بيش از 50 برابر قيمت جهاني مي‌رسد. بنا بر اعلام وزارت مخابرات افغانستان، قيمت ماهانه اينترنت يك مگابايتي ۴‌هزار افغاني است كه با توجه به نرخ ٧/۵۶ توماني يك افغاني، قيمت ماهانه اينترنت يك مگابايتي در افغانستان ٢٢۶‌هزار و ٨٠٠ تومان است كه تقريبا نصف قيمت اينترنت در ايران است. تعرفه مصوب اينترنت در‌ سال ٩٣ به اين ترتيب است: براي دريافت ماهانه اينترنت ١٢٨ كيلوبايتي ١٢‌هزار و ۵00، اينترنت ٢۵۶ كيلوبايتي ١۵‌هزار تومان، اينترنت ۵١٢ كيلوبايتي ٢۴0‌هزار تومان، اينترنت يك‌مگابايتي ۴٣0‌هزار تومان و اينترنت ٢ مگابايتي ٧۴0‌هزارتومان. براساس رده‌بندي جهاني، كشورهايي كه اينترنت يك‌مگابايت بر ثانيه را ماهانه با قيمتي بيشتر از ۴ دلار عرضه كنند، در رده كشورهاي گرانقيمت دسته‌بندي مي‌شوند.
وضعيت ايران در رتبه‌بندي سرعت اينترنت موبايل در جهان
رتبه‌بندي ديگري كه حائز اهميت است، رنكينگ سرعت دانلود اينترنت موبايل است. در اين رتبه‌بندي ايران در جايگاه ۹۸ از ميان ۱۱۴ كشور جهان قرار دارد، يعني تنها ۱۵ پله با رتبه آخر اختلاف دارد. مصر، بوسني، اندونزي و فلسطين در اين رده‌بندي از ايران بالاتر و پاكستان، هند، لائوس و تونس پايين‌تر از ايران قرار دارند. رتبه نخست اين رده‌بندي در اختيار نيوزلند، با سرعت دانلود اينترنت موبايل 55/26 مگابيت بر ثانيه است. چين، دانمارك، تايوان، امارات و فنلاند به ترتيب در جايگاه ۲ تا ۶ اين رده‌بندي قرار دارند. رتبه آخر اين رده‌بندي نيز در اختيار اكراين، با سرعت دانلود اينترنت موبايل 46/1 مگابيت بر ثانيه است. البته ناآرامي‌هاي سياسي اخير اكراين را نبايد در تاثير بر اين نتيجه ناديده گرفت. ويتنام، سودان، الجزاير، پاراگوئه و تانزانيا به ترتيب بالاتر از اكراين در انتهاي جدول قرار دارند. در رتبه‌بندي سرعت آپلود اينترنت موبايل در جهان نيز، ايران با دو پله صعود (!) نسبت به سرعت دانلود اينترنت موبايل در جايگاه ۹۶ از بين ۱۱۴ كشور جهان قرار دارد. در اين رده‌بندي نيجريه، مراكش، پاكستان و تركيه بالاتر از ايران و بوسني، اندونزي، فلسطين و بنگلادش پايين‌تر از ايران قرار دارند. جايگاه اول در اين رده‌بندي در اختيار دانمارك با سرعت آپلود اينترنت موبايل 66/11 مگابيت بر ثانيه است. لوكزامبورگ، تايوان، امارات، كويت و نيوزلند در جايگاه‌هاي بعدي اين رده‌بندي قرارگرفته‌اند. در انتهاي اين رنكينگ، سودان با متوسط سرعت آپلود اينترنت موبايل 49/0مگابيت بر ثانيه در جايگاه آخر قرار دارد. اكراين، ويتنام، نيكاراگوئه، ميانمار و پاراگوئه به ترتيب بالاتر از سودان در انتهاي اين رنكينگ قرار دارند. در صورتي كه دولت در وعده‌هاي خود همواره بيان مي‌كند كه قصد دارد تا ميزان دسترسي به اينترنت در كشور را بالا ببرد اما در عمل شاهد آن هستيم كه اينترنت كشور نه از لحاظ قيمت و نه از لحاظ كيفيت پيشرفتي نداشته است. مسلما ساده‌ترين راه‌حل، كاهش هزينه‌هاي پهناي باند است، چراكه در حال حاضر شركت فناوري اطلاعات به عنوان بزرگ‌ترين فراهم‌كننده پهناي باند كشور، يك شركت كاملا دولتي است. شايد بتوان به سادگي با تعيين حاشيه سود 20 درصد براي اين شركت، قيمت پهناي باند اينترنتي را تا حد زيادي كاهش داد!

منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چند روز قبل قیمت ترافیک را محاسبه کردم و هر گیگی که وارد کشور می شود را دو ریال بدست آوردم و در همین تاپیک نوشتم،روزنامه آرمان امروز نوشته اینترنت ایران 3500 برابر ژاپن با کاربران محاسبه می شود.
این روزنامه بر اساس تعرفه فروشی مخابرات به شرکتها که گیگی 6 ریال است اینترنت ایران را با ژاپن مقایسه کرده و 3500 برابر را بدست آورده.

sorooshfm
02-09-2015, 07:55
وای ۶ ریال در مقابل ۴۰۰۰ تومان چقدر خوبیم ما تو کلاهبرداری در حد لالیگا فرض کنید ۴۰۰۰ برابر هر گیگ رو گرانتر میفروشن البته اگه با حساب و کتاب هزینه نگهداری و هزینه شرکت حساب کنیم ۳۵۰۰ برابر هر گیگ را گرانتر توی پاچمون میکنن

zofishel
02-09-2015, 10:43
سلام
یه گزارشی خوندم از تیم تحقیق چی چی مجلس بود (دقیق نمی دونم) تو همون گزارش نوشته بود که زیرساخت هر stm1 رو 3 هزار دلار می خره اما اینترنت با 232 برابر قیمت به دست کاربر نهایی می رسه.
حالا پیدا کنید پرتقال فروش رو:n26:

brilliant1
02-09-2015, 20:40
ممنون از محاسبه دوستمون در تاپیک دیگر که محاسبه من را اصلاح کردند.
هر گیگی که مخابرات به شرکتها می فروشه 600 تومان هزینه دارد.
اما هر گیگ وارداتی 200 تومان هزینه دارد.

k1ozil
02-09-2015, 21:53
داشتم نظرات دوستان رو می خوندم
جالب بودن
ایشالله وضع نت ما خوب شه
حالا نظر خودم:
قایقی خواهم ساخت خواهم انداخت به اب دور خواهم شد از این خاک غریب..........:n06:
(اگه خدا کمک کنه/دانمارک فعلا راحت اقامت میده:n13:)