PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک و راهنمایی برای آپدیت بایوس لب تاب ایسر 5742ZG ( دوستان حرفه ای بیان )

mehr1362
12-08-2015, 05:10
با سلام خدمت دوستان و مدیران
از دوستانی که تجربه ی آپدیت بایوس دارند تقاضای راهنمایی ، مشورت و کمک دارم .
لطفا اگر میتونید به بنده مشاوره بدین ، چند دقیقه وقتتون را بذارید ، پیشاپیش ممنونم :n16:

لب تاب ایسر مدل 5742ZG دارم که از همون ابتدا که خریداری شد ، دو تا مشکل داشت :
1- گاهی بعد از روشن شدن و اومدن مارک acer دوباره خودش ریست میشه و دفعه دوم ویندوز بالا میاد ، شاید هر 30 باری که من با پاور لب تاب را روشن کنم یکبار این مورد خودش را نشون بده .
2- گاهی هم بی دلیل صفحه ی مرگ بلو اسکرین ظاهر میشه و اتوماتیک ریست میشه ، که شاید این دومی ربطی به بایوس و باگ احتمالی اون نداشته باشه ، اما باز مطمئنم از رم یا گرافیگ لب تاب هم نیست .

نسخه ی بایوس فعلی 1.15 هست و در سایت پشتیبانی بایوس قدیمی ترین بایوس 1.23 هست که تصویرش را میبینید :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

حالا من در خوف و رجا هستم که آیا آپدیت کنم یا نه ؟ با توجه به چیزهایی که در نت خوندم و نوشتند اگر مشکلی پیش بیاد باید آیسی جدا بشه و پروگرام بشه و فلان و بهمان ... و 50 حداقل خرج تعمیرش میشه و ...

سه نسخه از بایوس را دانلود زدم و البته با جستجو در یوتوب از نحوه آپدیت فلش و اینکه چطوری هست مطلع شدم .
روند آپدیت شدن بایوس با حالت آماده ای که خود ایسر ترتیب داده در اینجا :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تصویر سه نسخه را در پائین میزارم تا بتونم بهتر منظورم را برسانم :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

همونطور که میبینید در دو نسخه 1.27 و 1.29 ، همنام با فایل اجرایی فایلی با فرمت fd هست که البته مطمئن نیستم همون فایل بایوس باشه ، فایل دیگری هم هست با فرمت rom .
در تکست همراه بایوس ها طریقه ی آپدیت بایوس را گفته ولی در نسخه ی بایوس 1.30 ، اون فایل اجرایی با فایلی که پسوند fd داره همنام نیستند و روی اون x64 نوشته ، حالا آیا ربطی به ویندوز 64 بیت داره یا نه نمیدونم ، فقط همینقدر میدونم که من از ویندوز 32 بیت استفاده میکنم . تصویر تکست آموزش اپدیت بایوس :

تصمیم گرفتم اگر قرار شد آپدیت بزنم از بایوس 1.27 و یا 1.29 استفاده کنم ، اما حقیقت باز نگرانم مشکلی ایجاد بشه و به دردسر بیفتم ، از هزینه بگیر تا دنبال تعمیرکار گشتن و معطلی و البته هارد لب تاب که فایل شخصی داره !
دوستان با تجربه ، که قبلا اینکار را کردید ، لطفا راهنمایی کنید چکار کنم و چکار نکنم !
قبلا بایوس مادربورد آپدیت زدم ولی با چیزهایی که از نت خوندم باز خیلی نگرانم .
ممنون میشم تجربه خودتون را به اشتراک بگذارید .

mehr1362
13-08-2015, 00:40
12 سال پای سیستم همه کاری کردیم و یاد گرفتیم جز آپدیت بایوس لب تاب !
ظاهرا بقیه هم مثل خودم هستن ، در این زمینه کسی حرفی برای زدن نداره