PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست راهنمایی درباره ی آمارهای اقتصادی استان ها

pashangparsi6
06-08-2015, 20:20
با درود

دوستان گرامی اقتصاددان

بنده برای یک مقاله که دارم روش کار می کنم نیازمند آمارهای معتبر از منابع معتبر هستم که بتونم چند شاخص رو به تفکیک استان های ایران با هم بسنجم که نشون دهنده ی وضعیت اقتصادی هر استان باشه و نشون بده برای نمونه برپایه ی فلان شاخص این استان از اون یکی استان وضعیت بهتر یا بدتر اقتصادی داره

برای نمونه من آمار بیکاری رو تونستم از مرکز آمار ایران به دست بیارم ولی نیاز به شاخص های دیگه ای دارم که نشون دهنده ی وضعیت هر استان باشه

لطفا در این زمینه بنده رو راهنمایی کنید

با سپاس

Mohammad Hosseyn
12-08-2015, 02:25
با درود

دوستان گرامی اقتصاددان

بنده برای یک مقاله که دارم روش کار می کنم نیازمند آمارهای معتبر از منابع معتبر هستم که بتونم چند شاخص رو به تفکیک استان های ایران با هم بسنجم که نشون دهنده ی وضعیت اقتصادی هر استان باشه و نشون بده برای نمونه برپایه ی فلان شاخص این استان از اون یکی استان وضعیت بهتر یا بدتر اقتصادی داره

برای نمونه من آمار بیکاری رو تونستم از مرکز آمار ایران به دست بیارم ولی نیاز به شاخص های دیگه ای دارم که نشون دهنده ی وضعیت هر استان باشه

لطفا در این زمینه بنده رو راهنمایی کنید

با سپاس

بهترین منبع داده برای همچین کارهایی خود مرکز آمار هست ولی مرکز امار تمام داده هاشو رایگان روی سایت قرار نمیده و نیازه شما بصورت حضوری برید اونجا (تهران خیابان فاطمی) و درخواست بدید و احتمال زیاد آمارها وجود داره بهتون با هزینه ی نچندان زیاد میدن ...

روش دوم اینه که برید از سازمان های مربوط هر استان درخواست کنید که خیلی دشواره هم تعداد زیاده و هم درگیر مسائل اداری میشید و عملا نمیصرفه ...

سایت مرکز آمار خیلی روشنه حتما خودتون گشتید و امارها نبوده ... در هر صورت بگید چه اماری شاید بشه یافت تو اینترنت ...

pashangparsi6
12-08-2015, 20:51
بله بدبختانه به جز آمار بیکاری چیز ویژه ای نتونستم پیداکنم

در کل می خواستم بدونم شاخص های رفاه چی هست؟

برای نمونه مدتی پیش یک آماری مطرح شده بود به نام: توزیع درآمد به تفکیک استان ها

این آمار در دسترس نیست؟

Mohammad Hosseyn
13-08-2015, 08:29
بله بدبختانه به جز آمار بیکاری چیز ویژه ای نتونستم پیداکنم

در کل می خواستم بدونم شاخص های رفاه چی هست؟

برای نمونه مدتی پیش یک آماری مطرح شده بود به نام: توزیع درآمد به تفکیک استان ها

این آمار در دسترس نیست؟

خیلی به دید بدبختی نگاه نکنید :n02:
همه‌ جای دنیا همینه برای گرفتن Data باید از مرازک آماری اقدام بشه و همه ی داده ها عمومی منتشر نمیشن به خصوص داده های خرد ...

شاخص رفاه منظورتون شاخص رفاه منظورتون دقیقا چه شاخصی هست؟ یه شاخص ترکیبی یا نه مورد خاصی منظورتونه ؟ چون مثلا ما شاخص های ترکیبی مثل شاخص لگاتوم داریم (من نمیدونم نوع ترکیبش مشخصه یا نه ولی المان هاش معلومه). یا خود شما میتونید شاخص ترکیبی بسازید و ...

ولی اونجوری که من میدونم بسیاری از داده ها با دقت زیادی تو مرکز آمار وجود داره، توزیع درآمد که داده‌ی پیچده ای نیست و حتما وجود داره ... بعیده شما مراجعه کنید و دست خالی برگردید :n39:

pashangparsi6
13-08-2015, 11:34
خیلی به دید بدبختی نگاه نکنید :n02:
همه‌ جای دنیا همینه برای گرفتن Data باید از مرازک آماری اقدام بشه و همه ی داده ها عمومی منتشر نمیشن به خصوص داده های خرد ...

شاخص رفاه منظورتون شاخص رفاه منظورتون دقیقا چه شاخصی هست؟ یه شاخص ترکیبی یا نه مورد خاصی منظورتونه ؟ چون مثلا ما شاخص های ترکیبی مثل شاخص لگاتوم داریم (من نمیدونم نوع ترکیبش مشخصه یا نه ولی المان هاش معلومه). یا خود شما میتونید شاخص ترکیبی بسازید و ...

ولی اونجوری که من میدونم بسیاری از داده ها با دقت زیادی تو مرکز آمار وجود داره، توزیع درآمد که داده‌ی پیچده ای نیست و حتما وجود داره ... بعیده شما مراجعه کنید و دست خالی برگردید :n39:

نه می خواستم بدونم برای اینکه رفاه اقتصادی یک منطقه رو بخوان بررسی کنند چه چیزهایی رو در نظر می گیرند؟ (برای نمونه نرخ بیکاری + نرخ توزیع درآمد + و...)

الان این نرخ توزیع درآمد به تفکیک استان ها رو خاطرم هست که منتشر شده بود و رسانه ها پخش کردن و .. ولی هرچی می گردم توی اینترنتی پیداش نمی کنم!

Mohammad Hosseyn
13-08-2015, 19:40
نه می خواستم بدونم برای اینکه رفاه اقتصادی یک منطقه رو بخوان بررسی کنند چه چیزهایی رو در نظر می گیرند؟ (برای نمونه نرخ بیکاری + نرخ توزیع درآمد + و...)

الان این نرخ توزیع درآمد به تفکیک استان ها رو خاطرم هست که منتشر شده بود و رسانه ها پخش کردن و .. ولی هرچی می گردم توی اینترنتی پیداش نمی کنم!

خیلی چیزها میتونه در نظر گرفته بشه ... مثلا شاخص لگاتوم بعنوان مشهورترین شاخص رفاه این فاکتورها رو در نظر میگیره :

اقتصاد (منظور رفاه اقتصادی که مهمترین شاخصش درآمد سرانه هست) ، فرصت‌های کارآفرینی، حکمرانی (نظام حکومتی)، تحصیلات، سلامت، امنیت، آزادی های فردی، سرمایه اجتماعی

اگر بخواید تو سطح استانی بررسی کنید قاعدتا بحث حکمرانی و آزادی های فردی حذف میشه چون تو یه کشوری مثل ایران این شرایط برای همه استانها تقریبا یکسانه (تو کشورهایی مثل امریکا بخاطر فدرالی بودن یکسان نیست).

حالا شما برای هر فاکتور باید یه متغییر مناسب در نظر بگیری که داده هاش هم وجود داشته باشه و یه شاخص ترکیبی برای رفاه از اون بسازی.

مثلا برای اقتصاد همون درآمد سرانه. برای تحصیلات سطح نرخ بیسوادی، برای سلامت سرانه تعداد پزشک یا تعداد تخت بیمارستانی یا میزان مرگ و میر ناشی از بیماری یا تعداد کودکان که فوت میکنن و ... ، برای امنیت میتونی میزان جرم و جنایت رو ببینی، برای سرمایه اجتماعی هم فکر کنم باید بعضی از عوامل نهادی بررسی بشه که الان تو ذهنم نیست ولی مقالات مرتبط رو بخونید شاخص هاش رو میبینید ...

بنابراین نیازه که شما چندتا مقاله و کار پژوهشی انجام شده بخصوص فارسی رو بخونی و ببینی چه شاخص هایی مناسب ترن و براشون داده هم هست بعد داده جمع اوری بشه و شاخص ترکیبی ایجاد بشه ...