PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Fate/Stay Night

Arrowtic
12-07-2015, 22:51
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
I'll remember this scene vividly when I've gone to hell

Fate/Stay Night یک Visual Novel هست که اولین بار در سال 2004 توسط شرکت Type-Moon منتشر شد و از همون موقع در ذهن خیلیا تبدیل شد به یکی از بهترین های تاریخ VN و توی مراجع مختلف VN ، از جمله سایت VNDB جایگاه اول رو در دست داره . یک مانگا(داستان مصور ژاپنی) به اسم Fate/Zero هم هست ازش که قبل از بازی اتفاق میفته . نباید این دو با هم جا به جا گرفته بشن .
با توجه به ناشناخته بودن Visual Novel ها در ایران و همچنین ذهنیت اشتباهی که دربارشون هست ، بهتره یه معرفی بشن .

Visual Novel چیست ؟

VN ها گروهی از بازی ها هستن که بیشترشون رو تصاویر ، نوشته و صداگذاری تشکیل میده و گیم پلی توشون اولویت پایین تری داره(البته نه اینکه صرفا یه داستان باشن و گیم پلی نداشته باشن) . این بازی ها عمدتا در ژاپن ساخته میشن و در بازار اونجا رونق خیلی بالایی دارن . VN ها سبک های خیلی زیادی دارن و از نظر های مختلف مثل محتوای جنـسی(توشون به شدت شایع ـه) ، سبک و میزان گیم پلی ، تعداد پایان ها و ... به دسته های مختلفی تقسیم میشن ، ولی چیزی که تو اکثریتشون بیشترین اهمیت رو داره ، داستان و شخصیت پردازی هست . بیشترشون دارای تعداد خیلی زیادی انتخاب و چندین پایان متفاوت هستن و تصمیمات و عملکرد پلیر هست که روند داستان رو توشون تعیین میکنه .

Fate/Stay Night با توجه به قدیمی و همچنین ژاپنی بودنش یه کم دردسر داره نصبش ، اما توی این پست من همه ی نسخه ها ، Route ها و همچنین آموزش گام به گام نصب بازی و ریختن پچ انگلیسی رو به طور کامل آموزش میدم و با خوندن خط به خط این پست مطمئن باشید که هم بازی رو خوب میشناسید و هم مشکلی تو نصب و اجرا نخواهید داشت . در نتیجه پیشنهاد میکنم که از سختی ظاهری نترسید و بدونید که ارزشش رو داره و با خوندن این پست سختی هایی که من و خیلیای دیگه کشیدیم رو نمیکشید و به آسونی شروع به بازی میکنید .
با توجه به مواردی که گفتم ، توی این پست اول نسخه های مختلف و آموزش نصب رو میگم ، و بعد داستان و کاراکترا رو معرفی میکنم .

Fate/Stay Night

همونطور که اول پست گفتم ، Fate/Stay Night یه VN شناخته شده و مشهور هست که از روش انیمه های متعددی هم ساخته شده که در سایت های مختلف امتیازات بالایی رو دارن . ولی موضوعی که خودنمایی میکنه ، کیفیت فوق العاده بالاتر VN ها نسبت به انیمه های ساخته شده هست ، چرا که داستان و شخصیت پردازی به شدت قویتری دارن .

داستان بازی سه شاخه هستش به نام های Fate و Unlimited Blade Works و Heaven's Feel که به همین ترتیب باید بازی بشن . مهمه که بدونید این سه مسیر با اینکه کاراکتراشون مشترکن ، اتمسفر و پایان های متفاوت دارن و بسته به انتخاب ها میشه به پایان های مختلف رسید .

سال 2006 شرکت DEEN از روی بازی یک انیمه ساخت به اسم Fate/Stay Night که شاخه ی Fate رو پوشش میده ، اما از دو شاخه دیگه هم مواردی رو میاره و درنتیجه برای کسی که میخواد بازیشون کنه اسپویل میکنه . این شرکت مدتی بعد یک انیمه ی سینمایی به اسم Fate/Stay Night : Unlimited Blade Works هم ساخت و شاخه ی دوم رو توش به نمایش گذاشت . ایراد بزرگش این بود که اومدن داستان 20 ساعتی رو تو 2 ساعت نمایش دادن و در نتیجه هم داستان و هم کاراکترا آسیب دیدن . در کل هیچ کدوم دو کار این شرکت پیشنهاد نمیشن .
شرکت Ufotable هم از روی بازی یک انیمه ی سریالی ساخته به اسم Fate/Zero که دو فصل داره(در کل 25 قسمت) و داستان قبل از Fate/Stay Night رو نشون میده . همچنین این شرکت داستان UBW رو هم انیمه کرده و در حال کار روی سومین داستان ، یعنی HF هست .
سه راه کلی هست برای استفاده از بازی و انیمه ها ، که من هر سه رو میگم ، ولی ادامه پست رو طبق سومی میگم ، چرا که بهترین و کامل ترینه و همچنین اگه کسی بخواد فقط بازی رو انجام بده و سراغ انیمه ها نره ، به هیچ مشکلی بر نمیخوره :

کسایی که اصلا نمیخوان بازی کنن ،میتونن به این ترتیب انیمه ها رو ببینن : UBW ----> HF ----> Fate/Zero . البته دقت کنید که هنوز انیمه ی HF نیومده . Fate/Zero هم با اینکه داستانش قبل از بقیست ، بهتره آخر دیده بشه تا داستانش قابل درک باشه . اما در کل این روش پیشنهاد نمیشه ، چون بازی خیلی سرتر و زیباتره .
با توجه به اینکه برای مسیر Fate انیمه ی خوبی نیست ، یه کاری که میشه کرد اینه که فقط مسیر Fate بازی بشه ، بعد انیمه ی UBW ، بعد انیمه HF(وقتی اومد) و بعد هم انیمه Fate/Zero دیده بشه . این روش از اولی بهتره ، اما باز هم بهترین کار نیست . انیمه ی UBW یه کار خیلی با کیفیته(توی مرجع انیمه یعنی myanimelist فصل اولش رتبه 84 و فصل دومش رتبه 29 رو داره) اما با این وجود باز هم کیفیت داستان و شخصیت پردازیش مثل بازی نیست .
روش نهایی هم اینه که اول کامل بازی کنید و بعد برید سراغ انیمه ها . تو این روش ، چون بازی رو کامل انجام دادید میتونید Fate/Zero رو بذارید همون اول و بعد UBW و HF رو ببینید . این روش بهترین هست و تنها مشکلش اینه که خیلی طول میکشه . اما وقتی وارد داستان بازی بشید میبینید که ارزششو داره .

نسخه های مختلف بازی

بازی چندین نسخه داره که معرفی میکنم و میگم که کدوم رو باید بگیرید و لینک تورنت رو هم در آخر میذارم . دقت کنید که حتما نسخه ای که میگم رو بگیرید ، چون از همه نظر کامله و همچنین قابل بهینه سازیه ، به طوری که کسایی که مثلا با صحـنه های جنسی کار مشکل دارن ، میتونن اونا رو غیر فعال کنن .

اولین نسخه همونیه که سال 2004 منتشر شد . این نسخه تصاویرش قدیمی هستن و صداگذاری نداره و یه نسخه ی بالا هجده سال محسوب میشه .
مدتی بعد نسخه ای به اسم Realta Nua برای PS2 منتشر شد که خشونت و موارد جنـسی رو حذف کردن ازش . توی این نسخه صداگذاری اضافه شد و تصاویر جدید شدن و حالت مدرن تر گرفتن . مدتی بعد هم این نسخه برای PC و PS Vita منتشر شد و توش برای راحتی اون 3 مسیر داستان رو جدا کردن ، یعنی هر کدوم فایل اجرایی مخصوص خودش رو داشت .

این دو نسخه هر دوشون ژاپنی بودن ، اما طرفدارا با سال ها کار تونستن یه پچ انگلیسی برای هر دو بدن . نسخه ی اول پچش کامل بود ، اما نسخه ی دوم بعضی از نوشته های جدید توش ترجمه نشده بود .
اما بالاخره در اکتبر 2014 یه پچ ترجمه ی کامل هم از بازی منتشر شد . توی این نسخه ، اون صحنه های حذف شده به بازی برگردونده شدن ، تصاویر و آهنگ های جدید هم توش گنجانده شدن و مهم تر از اون قابلیت بهینه سازی بازی اضافه شد به طوری که اگه کسی بخواد میتونه بازی رو به شکل درجه سنی بالا ، و اگه هم بخواد بدون صحنه هایی که گفتم بازی کنه .

آموزش نصب

حالا که همه ی نسخه ها رو توضیح دادم ، روش نصب رو به صورت مرحله به مرحله میذارم . دقت کنید که توی آخرین نسخه ای که اومده سه مسیر داستانی فایل اجرایی جدا از هم دارن .

بازی و پچش رو دانلود کنید . رو هم میشن 7.5 گیگ .
الآن باید 7 تا فایل Rar داشته باشید . 3 تاشون مخصوص اون 3 مسیر داستانن ، 3 تا کرک هستن و یکی هم پچ انگلیسی به همراه مخلفاتش . Route های اصلی رو که اسم فایلاشون Fate ، Unlimited Blade Works و Heaven's Feel هست Extract کنید . حالا کرک های هر کدوم رو هم Extract کنید و فایلاشونو(هر کدوم دو فایل داره) داخل پوشه ی خود مسیر داستانی بریزید .

برای راحتی کارتون و درگیر نشدن با System Locale و امسال اون ، اسم پوشه ها و اسم فایل Exe مربوط به کرک رو تغییر بدید تا توش ژاپنی نباشه . مثلا اسم پوشه ی Fate/stay night[Realta Nua] -Fate- رو به Fate تغییر بدید و اسم اون فایل 3 مگیه کرک رو هم بذارید Fate . برای هر سه مسیر این کارو بکنید .
خب ، الآن خود بازی آمادست و میمونه زبان انگلیسی و مخلفات . فایل Rar رو اکسترکت کنید . الآن 6 تا پوشه دارید . پوشه ی faterealtanua_savedata که خالیه رو کپی کنید تو My Documents(میتونید پوشه ای با این اسم خودتون بسازید اونجا ، ولی اینطوری مطمئنید که هیچ اشتباهی تو اسمش نبوده) . حالا محتویات همه ی پوشه های دیگه به جز پوشه ی Vita OP Patches رو بریزید تو همین faterealtanua_savedata که توی My Documents ـه(دقت کنید که باید محتویاتشونو بریزید و نه خود پوشه ها رو)
حالا کافیه بازی رو اجرا کنید . برای اجرا همون فایل Exe ی کرک که اسمشو عوض کردیم رو باز کنید . ترتیب بازی رو هم دوباره میگم : Fate ----> UBW ----> HF

یه توضیحی هم بدم درباره ی این Vita OP Patches که گفتم کپی نکنید : توی نسخه ی PS Vita ی بازی سه تیتراژ آغازین جدید(Opening) به بازی اضافه شد که متاسفانه پر اسپویل هستن . یعنی اگه ببینیدشون اتفاقات آینده رو لو میدن(به خصوص یکیشون) . میتونید این پوشه رو هم کپی کنید اما Opening های Vita رو که روز سوم بازی نشون داده میشن Skip کنید . ولی من پیشنهاد میکنم بار اول کلا نریزیدشون تا با خیال راحت فقط Opening های اورجینال رو ببینید . وقتی بازی رو تموم کردید میتونید اینا رو هم کپی کنید/ببینید . همچنین دقت کنید که برای دیدنشون باید آخرین نسخه ی LAV رو داشته باشید ، که میتونید از لینک زیر دانلودش کنید(درصورتی که در پایان مقدمه بازی با ارور ویدئو مواجه بشید به دلیل نداشتن اینه) :

به عنوان نکته نهایی هم اینکه اگه نمیخواید محتوای بزرگسال رو ببینید ، توی Config از منوی خود بازی ، اون جلوی H-Scenes رو Off کنید . شخصا پیشنهادم اینه که به غیر از مسیر HF تو بقیه این صحنه ها رو خاموش کنید . بر خلاف بقیه داستان ، نویسندگیشون به نظرم نسبتا ضعیف بود و نبودشون بهتره و ارزش رو پایین نمیاره . مسیر HF هم واسه این میگم که Off کردن اون گزینه چند تیکه ی دیگه رو به خاطر خشونت بالاشون حذف میکنه که بهتره اون تیکه ها دیده بشن .
داستان و کاراکتر ها
داستان این بازی جوریه که به عنوان مقدمه نمیشه خیلی واردش شد ، چون بیشتر مواردش رو بهتره شخص خودش از طریق داستان ببینه . برای مثال در زمینه ی کاراکتر ، کاراکتر نقش اصلی که ما در طول بازی به جاش بازی میکنیم همون اول وارد نمیشه و بهتره شخص خودش هویتش رو ببینه .
موضوع اصلی داستان بازی ، پیرامون Grail War پنجم هست . Grail War ها نبرد هایی هستن که هر چند سال رخ میدن و توش 7 جادوگر که Master خطاب میشن ، با هم تا سر حد مرگ میجنگن . جادوگری که برنده بشه به Grail دست پیدا میکنه . یک جسم افسانه ای که گفته میشه میتونه هر آرزویی رو برآورده کنه . مهمترین سلاح هر Master موجوداتی به نام Servant ها هستن . به صورت عادی هر جادوگر یک Servant رو به این دنیا میخونه و باهاش قراداد میبنده تا در طول جنگ بهش کمک کنه .
این که چه افرادی Master میشن رو خود Grail مشخص میکنه . این افراد که همشون جادوگر یا به اصطلاح Magus هستن پس از انتخاب شدنشون میتونن Servant ها رو به این دنیا بیارن .
Servant ها موجودات روح مانندی هستن که میتونن به شکل مادی هم در بیان . هر Servant یک هویت افسانه ای داره و پس از مرگش به دلیل محبوبیتش بین مردم به این مقام رسیده و به نوعی جاودانه شده . برای مثال افرادی مثل حسن صباح و یا هرکول تبدیل به Servant شدن .
از اونجایی که این افراد قدرت های فرا انسانی دارن ، فرا خوندنشون به دنیا غیر ممکن بوده و برای همین هم هست که Grail براشون Class به وجود اورده(منظور همون Class در بازی های RPG هست) . به طور کلی 7 Class هست : Saber ، Caster , Berserker , Archer , Lancer , Rider , Assassin . وجود این Class ها باعث شده که هم این روح ها بتونن به این دنیا بیان و هم باعث شده که هویت واقعیشون مخفی بمونه . برای همین هم هست که Master ها و Servant ها تا جایی که بشه هویت Servant رو نمیگن و فقط طبق اسم Class خطابش میکنن .
این سیستم البته بسیار پیچیده تر از چیزایی هست که گفتم و من وارد موضوعاتی مثل سلاح های مخصوص Servant و یا قابلیت های خاصش نشدم . پایه ی اصلی سیستم Grail War در ابتدای بازی بارها توضیح داده میشه و در منوی بازی هم میشه درباره ی تک تک Servant ها و هویت و قابلیت هاشون مطالعه کرد و در کل از این نظر وقتی شخص وارد بازی بشه به خوبی متوجه داستان و سیستم بازی میشه .

در نهایت نوبت میرسه به لینک های دانلود . همونطور که در ابتدا گفتم ، بازی دو نسخه مختلف داره ، برای همین سعی کنید از لینک های زیر که خودم تست کردم دانلود کنید . تورنتش هم با وجود قدیمی بودن سید بالا داره و بعیده حالا حالاها از دور خارج شه :
دانلود تورنت بازی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دانلود پچ انگلیسی و مخلفات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگر از جای دیگه ای دانلود کردید بازی رو ، یکی از راه های ساده برای چک کردن نسخه ی بازی ، نگاه به آیکوناشه . چک کنید که حتما طبق عکس زیر باشن آیکون ها :

این پست بر اساس تجربه ی شخصی و همچنین لینک زیر هست و جمع آوری اطلاعات و ترجمه و نوشتن کاملا کار خودم بودن و مخصوص سایت فرام انیمه و انجمن های پی سی ورلد نوشتم . کپی برداری با ذکر نویسنده و این دو منبع بلامانعه .