PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یک سوال حقوقی در مورد گرفتن شاهد

ان مرد تنهای شبم
17-03-2015, 22:02
سلام. فکر می کنم قریب به اکثر فیلم کارادایی رو دیده باشید. راستش این برای من همیشه سوال بوده که اگر یک نفر از رو پول داری و یا داشتن رفیق زیاد 4 نفر به پول بخره و خودش رو عمدا زخمی کنه و بیاد بگه اقای X این اسیب رو بهش رسونده و با اون شاهد ها از اون اقای X مظلوم شکایت کنه حالا مسئله اینجاست که ایا این X مظلوم چه بلایی سرش میاد؟ ایا حقیقتا این درسته که پلیس و یا قاضی با استناد به اینکه طرف 4 تا شاهد داره بیاد اقای X رو تو بازداشتگاه بندازه؟؟ واقعا دوست دارم تو این مورد از جنبه اموزندگی بحث کنیم و ممنون میشم مدیر این تاپیک رو حذف نکنه. چون واقعا برام سواله. خودتون هم می دونید که گرگ تو جامعه زیاده. یا مثلا فرض کنید یک نفر بیاد ماشین خودش رو عمدا اسیب جدی برسونه و حالا چون دوست و رفیق زیاد داره بیاد یک اقای X رو تور کنه و با شاهدها بگه اون اقای X ماشین رو اسیب رسونده و حالا درخواست خسارت داره از اقای X . و این در شرایطی است که اون اقای X سالم روحش از هیچی خبر نداره و چون کس و کار نداره باید بیاد الکی الکی خسارت بده و به ساز اون ادم نامرد برقصه. ممنون میشم در این زمینه بحث کنید. این اقای X باید چی کار کنه؟

sayanermia
18-03-2015, 10:10
مساله اول اینه شما برای بررسی مساله حقوقی و کیفری که در یک کشور دیگه رخ میده باید اول قانون کیفری و ایین دادرسی اون کشور رو مطالعه کنید تا ببینید ایا در قوانین انجا همچین مساله ای چطور تعریف شده!
به طور مسال در اکثر مسائل حقوقی و کیفری ایران به حضور حداقل 2 شاهد مرد و معادل آن 4 شاهد زن ( که سن قانونی داشته باشند ) نیاز است! اما نه در هر موضوع و موردی!
اگر کار به شاهد آوردن بکشه بله کسی که پول زیادی داره شاهد میخره و میاره در دادگاه. حالا این وظیفه قاضی و بازپرس پرونده است که طوری شاهد ها رو به چالش بکشه که ببینه آیا شاهدان راست میگن یا نه... کارهایی قبیل پرس و جو از خود شاهد در زمان وقوع حادثه ، پرس و جو از اطرافیان و خانواده هر شاهد در زمان وقوع حادثه... همینطور خوانده باید برای رد این مدعی شاهد بیاره و اثبات کنه اصلا در زمان وقوع حادثه اونجا نبوده و باز به همین ترتیب...
به همین شل و ماستی هم نیست که طرف فقط 4 تا شاهد بیاره بگه فلانی این بلا سرم اورده قاضی هم حکم بده

من خیلی از فیلم هارو نگاه کردم و بهتون بگم بیشتر از 90% فیلم ها که درش موارد دادگاهی و قانونی وجود داره اصلا قواعد حقوقی و ایین دادرسی درش رعایت نمیشه و فقط بخاطر جذابیت فیلم میان کل روند حقوقی رو عوض میکنند تا بیننده گیج و خسته نشه!