PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نسل ها و مردم این سرزمین ...

banii
06-03-2015, 17:18
به اجبار زیاد بحث سیاسی راه نمیندازیم که در تاپیک تخته نشه ... فقط میخوایم در مورد نسل های ایرانی چند دهه ی اخیر حرف بزنیم ... روحیات و خلقیات متفاوت و بعضا" مشابهشون ... شرایط متفاوت زندگی و درس خوندن و کار و تفریحات متفاوتشون و ...

و یک کش مکش کلیشه ای که نسل سوخته بالاخره دهه 60ـی ها بودند یا 70ـی ها ؟! یا اصلا هیچکدوم 50 ـی ها ؟!

من خودم متولد 72 ام و خود من نظرم اینه که متولدین 70 ، 71 و 72 و برخی از 73ـی ها نسل سوخته ی واقعی اند ... اصن یه حال و هوای خاصی داره این نسل ...

دهه شصتی ها اینجوری که من متوجه شدم نسل پر شور و سخت کوشی اند ...

و نسل پس از 73 هم که اغلبشون لوس و ننر و سست عنصر و راحت طلب اند به نظر من ...

دهه 80 هم احتمالا بدتر از اینا میشن ...

در مورد اینکه کدام نسل سوخته اند البته من گاهی به این فکر میکنم که با بدتر شدن هر روزه شرایط زندگی ها و دنیا اعم از آلودگی هوا و محیط زیست ، کم آبی ، افت کیفیت مواد غذایی ، شیوع بیشتر بیماری ها نسبت به گذشته و ... پس در نتیجه نسل ها هم هرچه به جلوتر بریم سوخته تر میشن یعنی 90 از 80 سوخته تر ، 80 از 70 ، 70 از 60 و ...

لطفا اگه این تاپیک جای مناسبش این انجمن نیست انتقال داده بشه به انجمن علوم انسانی !

ممنون...

banii
06-03-2015, 17:26
یکی از بهترین تحلیل های جامعه شناختی ایران رو مطالعه میکردم بخشی از اون رو حیفم اومد با شما به اشتراک نذارم

نسل جوان پیر شده و داغان شده و سرخوردۀمتولدین دهۀ 60 ؛ که با انبوهی آمار جمعیتی از سویی و شور و نشاط جوانی از جانب دیگر پتانسیل اصلی وقایع دوازده سالۀ بین 76 تا 88 بودند؛ که چه به جهت بی عرضگی و عدم صداقت اصلاح طلبان چپ و چه به جهت سرکوب های وحشیانۀ تمام امال و آرزوهای خود را باختند؛ و اینک در یک سرگشتگی و هویت گم کردگی و پراکندگی آزار دهنده ای هستند و با نزدیک شدن و گذشتن از سن سی سالگی کاملاً منفعل شده و حاضر به هیچ اقدامی چه بنفع و چه بضرر جامعه نیستند. این نسل سوخته که آخرین نسل نیمه ایدئولوژیک ایران بودند و هستند؛ دیگر نه حاضر و نه قادر به خلق صحنه های تأثیر گذار هستند. درسمت مقابل اما متولدین دهۀ 70 هستند که اینان نیز در جهت مخالف نسل پیش از خود - و با عبرت از زندگی باختگی آنان - نه تنها غیر سیاسی هستند. بلکه در خیلی از موارد ضد سیاست هم هستند. و هشیارانه بدنبال حداکثر کردن لذت های شخصی و گروهی با مانور در ساختارهای حاکم روانند. لذا لاجرم است که دو نسل جوان و نوجوان متولدین بعد از انقلاب دیگر حاضر به مهره شدن برای این و آن نیستند و همه سیاست را چه در نقش مخالف و چه در نقش موافق سه طلاقه کرده اند. و چنین است که صحنۀ سیاست مُدُن در حال حاضر ایران در سکولارترین دوران خودش در بعد از انقلاب بسر می برد.

Atghia
06-03-2015, 17:41
عزیزجان خیلی واضحه که!
دهه 60 ایی ها به بدبختیشون معروفند!
پیک چمعیت
انفجار جمعیت حدواسط سالهای 60 تا 65
به افتضاحی این بازه زمانی مگه چیزی هست؟
کسایی که بدون فکر به هیچ چیزی جز پرورش سرباز! گفتند بچه بیارید!
اونوقت این بچه های بدبخت
سر همه چیز گیر کردن!
انفجار جمعیت ایران! همینا میخواستن برن درس بخونن همینا رفتن کنکور بدن (کارشناسی ارشد دکتر) همه جا انفجار جمعیت بود
همینا به حد کار رسیدن کار قحطی شد!

اینقدر دلم پره که واقعا این سوال خنده داره بنظرم که دهه 70 یا 80 رو بخواید بگید سوخته!
کسایی که جای خالی توی دانشگاه براشون هست و فرش قرمز پهن شده چی میدونن که بقیه چی کشیدن؟
....

یه کاریکاتور یادمه سره مردن دهه 60 ها عزرائیل رو نشون میداد که با یک صف طولانی دهه 60 ای مواجه بوده
میگفته بابا صفه نمیبینید مگه؟! فکر کنید! یعنی سرجای قبر هم برای این نسل مفلوک صفه اقا صف

از لحاظ اعتقادی گیر کردن بین نسل پدر مادرهاشون و نسل متحول جدید!
از 67 به بعد کاملا مشخصه فازشون جداست!
طرز فکر ایده الها باورها و....
این دهه 60 هایی بیچاره هم موندن چه کنن؟!
بیشترین امار مجردها مربوط به همین نسل هست
حتی دهه 70 ها جلو زدن!
اینجور ادمهای سرگشته ای هستیم ما

banii
06-03-2015, 17:51
اتقیا ی نازنین قبول دارم حرفای شما رو ...

من خودم هم دهه 60ـی ها رو از 70ـی ها خیلی بیشتر دوسشون دارم ... یه نسل درد کشیده و زخم خورده اند ... مث بعضی از 70ـی ها سوسول و تیتیش مامانی نیستند ...

دوستان دهه 60ی ای که داشتم این مساله رو بهم ثابت کردند...

درود به شرف این جوونای دهه 60ی که دیگه دارند پیر میشند که همینا بودند که دو جریان مهم کشور رو در 78 و 88 به راه انداختند ...
اما این نسل بچه سوسول و گوشی به دست دهه 70 بعید به نظر میرسه همچین بخارهایی ازشون در بیاد !!

در مورد مساله ی پذیرش دانشگاهها هم کاملا حرف شما متین و به جا ...

اما مدافعین دهه ی 70 هم گاهی استدلال های منطقی ای ارائه میدن ...

مثلا" زمان ما همه امتحانای سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی و... نهایی شد و یه دیپلم پیزوری گرفتنش پیچیده شده بود یه چند سالی ....
یه مدتی ذهنامون درگیر این بود که کنکور برای ما برداشته میشه یا معدل شرط میشه و واقعا نمیدونستیم چی میشه؟!

از طرفی نسل دهه 60 کودکی هاشون یه حال و هوای صمیمی و شاعرانه و نوستالوژیک داشت ... اون کوچه ها و بعضا" کوچه باغای باصفا و دختر و پسرهایی که دور هم بازی های مفرح و انرژیک میکردند ...
اما من در مورد متولدین 70 تا 73 فکر میکنم اینها تنهایی و انزوای غریبی از کودکی داشتند ...
من بعنوان یه پسر هم اینو میگم که دخترای دهه 60ی خیلی با معرفت تر و خانوم تر و مهربون تر اند و از این جهت پسرای دهه ی 60ی اوضاشون بهتر بوده که با اینها روبرو بودند ...
اما دخترای دهه 70 یه جوری اند ... بعضیاشون که به غایت لوس و ننر و مشمئز کننده و حال به هم زن و رو اعصاب اند ...
البته خدا رو شکر من یه دو سالیه دیگه سعی میکنم به هیچ دختری نزدیک نشم ...

البته نمیدونم درسته نظرم یا نه !

SADEGH 7
06-03-2015, 18:03
از 67 به بعد کاملا مشخصه فازشون جداست!
با این جمله مخالفم.
67 تازه جنگ تموم شد. یعنی تازه بدبختی شروع شد. قشر مرفه بی درد رو نمی دونم. ولی ما که قشر متوسطیم زندگی برامون زیاد راحت نبود.
من دهه شصتی بعد از 67م. یادمه تو کلاسمون خیلی میز ها 4 نفره بود.(کنکور سخت واسه ما هم سخت بود.) بنزین ارزون مال متولدین قبل از 67 بود. نه بعدش.
اول جوونیمون که می خواستیم زندگیمون رو بسازیم یهو کل دنیا تحریممون کردن. مجبور شدیم روال زندگی رو کلا عوض کنیم که بتونیم زندگی کنیم.
آدمی نیستم بخوام روضه بخونم. ولی اینکه بگین 67 به بعد چیزی تغییر کرد، کاملا باهاش مخالفم.

neon_91
06-03-2015, 18:59
خب دوستان به نظرم اینکه بگیم کدوم نسل سوخته است درست نیست.هر نسلی مشکلات خاص خودشو داره ولی اگه بخوایم در مورد نسل سوخته حرف بزنیم من دهه 60 رو بیشتر سوخته می دونم با این وجود خیلی از دهه 70 رو می بینم که اونام می نالند.به نظر من اون چیزی که تغییر کرده یه سری آزادی هایی بوده که قبلا نبوده و الان عادی تر شده و در این زمینه دهه 70 ها بهترتد چون هم پدر مادرشون از نظر درک و فهم بالا رفته و ذهنیت خانواده ها عوض شده و هم خودشون به واسطه وسایل ارتباطی مثل فیس بوک و ماهواره و گسترش دانشگاه ها تو این زمینه موفق تر هستند.ولی اینام یه سری مشکلات خاص خودشونو دارند چون الان بدترین زمان از نظر کار و گرانی رابطه بازی و پارتی بازی نسل حاضر است و واقعیتش بزرگترین چالش برای نسل حاضر پیشرفت در زندگی هست که به تلاش خیلی بیشتر نیاز است تازه اونم با راحت طلبی که جوونای امروز دارند خیلی سخته و از اون مهمتر انگیزه ای برای تلاش کردن هم نیست وقتی پارتی حرف اول رو میزنه این شاید بزرگترین معضلی باشه که دهه 70 باهاش در آینده دست و پنجه نرم می کنه.در آخر وقتی زیر این اسمون زندگی می کنی وضعیت برای همه تقریبا یکسانه.

pcforlife
06-03-2015, 19:28
سلام
من خودم متولد دهه شصت هستم، ولی به نظرم اسم دهه شصت رو نمیشه نسل سوخته گذاشت.
به نظر من به نسلی میشه نسل سوخته گفت که اتفاقات نامتعارف و بدشانسی هایی که زمانه میتونه به نسلی منتقل کنه، برای اون نسل رخ داده باشه و اون اتفاقات بیش از حد باشه. و فکر کنم متولدین اواخر دهه 40 تا اواخر دهه 50 جز این گروهن.
.
- تغییر نظام درست در آغاز کودکی این نسل مذکور رخ داد که از شرایط اقتصادی تا شرایط اجتماعی و فرهنگی زمان رو تحت تاثیر خوش قرار داد. (رخ دادن اتفاقی بزرگ که شاید هر نیم قرن نیم قرن رخ بده)
- افرادی موجود در این نسل مجبور بودند که به خواست زمانه مجبور بودند مثل زمان و افراد زمان خودشون (پدران و اطرافیان) فکر کنند. (نابود شدن خلاقیت در افکار)
- در آغاز نوجوانی و جوانی به واسطه جنگ 8 ساله، مجبور بودند تلخی روبه رو شدن با مرگ رو تجربه کنند (شاید اعضای خانواده و شاید اقوام و اطرافیان) و با طولانی شدن جنگ حتی حیات و زندگی خود این افراد هم تحت تاثیر قرار گرفت. (نابود شدن احساسات و حتی عمر این افراد در آغاز نوجوانی و جوانی)
- دختران این نسل تحت تاثیر مستقیم اتفاقات رخ دادن برای پسران این نسل، بودند و شاید هنوز هم هستند./
- تغییرات نظام آموزشی که در وهله اول با رخ دادن انقلاب فرهنگی، دانشجویان متولد اواخر دهه 30 و اوایل دهه 40 رو درگیر کرد و تغییر کتب و نظام آموزشی برای متولدین دهه 50 در مدراس رو شامل شد.
- شرایط اقتصادی حین جنگ و بعد از جنگ هم باعث شد نسل 50 شاهد شرایط بد اقتصادی در زمان جنگ باشه و بعد هم در اوج جوانی تعمیر و تحمل کننده این شرایط بد اقتصادی باشه.
- بسیاری از افراد این نسل که حکم سرباز و نیرو های بسیجی جنگ و جبهه بودند، به دلیل سادگی و سن و سال کم شون بعد از جنگ، هیچ حق و حقوقی از زحماتشون رو نتونستند دریافت کنن.
- و با رسیدن دهه سوم و چهارم زندگیشون جوان هایی رو در مملکت خودشون میدیدند که حداقل بیشتر از اونها طعم کودکی و و نوجوانی و جوانی رو چشیدند.
.
.
متولید دهه 60 و اوایل دهه 70، شاید مشکلات زیادی رو زمانه براشون فراهم کرده باشه، ولی جوری هم نبوده که نتونسته باشن جوانی کنن یا دوران کودکی نامطلوبی رو طی کرده باشن!
بعله، نسل ما ها الان داره به خاطر جمعیت بالاش که از صدقه سری اتفاقات جنگ بود، به دلیل شرایط اقتصادی بد که به کار و ازدواج بچه های دهه 60 تاثیر گذاشته، به دلیل شرایط فرهنگی که ماها نمیدونیم متعلق به چه قشری هستیم، همه و همه از بدشانسی های دهه 60 بوده، ولی باور کنید من وقتی اتفاقات رخ داده برای یک دهه قبل تر خودم رو میبینم، خدا رو شکر میکنم که متولد دهه 60 هستم!
.
پ.ن: نظر من برای نظرسنجی دهه 50 هست، ولی مرورگر کروم:n21: عاملی شد که رای دهه 60 بره بالا!!:n02: (برم هرچه سریع تر فایرفاکس بنصبم!!:V30:

stabesh
06-03-2015, 21:00
سلام
چرا میگید ما نسل سوخته ایم ما نسلی هستیم که در کودکیمون اصالت فرهنگ ایرانی دیدیم خیابونا ساختمونا وسایل ماشینای قدیمو دیدیم زمان نوجوانیمون زمان گذار بود به عصر تکنولوژی و جوانیمونو در دهکده جهانی داریم سپری میکنیم ما نسل جالبی هستیم و اتفاقا چون تعدادمون زیاده حرفمون برو داره باید دست به دست هم بدیمو و آینده رو بسازیم با معیارهای خودمون نباید بذاریم مشکلات جلومونو بگیره یا بهمون چیزیو تلقین یا تحمیل کنند
برای کودکان امروز متاسفم چون از بچگی هیچی نمیفهمند همش سرشون تو تبلت و تلفن و تلویزیونه به نظرم اینا وقتی بزرگ بشن نمیدونن تو دنیا چه خبره همشون غرق دنیای مجازی میشن اون وقت ماکه دیگه به میانسالی رسیدیم هر کاری دلمون بخواد میکنیم خخخخ

Reza31001
06-03-2015, 21:51
وقتی صحبت از نسل سوخته میشه قطعا نظرم روی دهه شصتی هاست
اینها افرادی هستن که شاید بدزمانی متولد شدن
کلا به نظرم کسی که جنگ رو ببینه آدم بدشانسی هست چون هیچ خوبی ای در زمان جنگ و البته چند سالی بعد اون نمیتونم متصور بشم (در قیاس با بزرگی مشکلاتی که به وجود میاد)
در کنار این موضوع بحث انفجار جمعیت، کنکور و بیکاری که بخشیش در خاطرات بچگی خود منم هست برای این نسل وجود داشته

در مورد دهه پنجاهی ها که نظر خاصی ندارم چون اطلاعاتی ندارم
اما در مورد دهه هفتادی ها و دهه هشتادی ها با توجه به اینکه خودم هفتادی هستم و یه برادری هشتادی دارم نمیدونم چطوری میشه که ماها نسل سوخته باشیم!
به خصوص هفتادی ها
نسل هفتادی ها نسلی هستن که از یه طرف بچگیشون هنوز در دورانی گذشت که تو کوچه ها میشد فوتبالی زد و گرگم به هوایی بازی کرد از اون طرف نفوذ تدریجی کنسولهای بازی و کامپیوتر و حالا هم موبایلهای رنگارنگ که دست همه هست
البته برای ما ها شاید موضوعاتی مثل ازدواج پیچیده تر از دهه شصتی ها شده باشه ولی بازم من اصلا دوست ندارم که 7-8 سالی زودتر به دنیا میومدم!

supermax15
06-03-2015, 22:15
فعلا از دهه 70 بدبخت تر نیس اصلا معلوم نیس چه کاری قراره گیرشون بیاد و کلا اینده نا معلومی دارن بیشتر
در کل کشور در نابسامانی و بحران بزرگی هست ک چوبشو دارن جوان ها و نوجوانان میخورن

BestDev
06-03-2015, 23:25
نسل 60 : به دنيا اومديم انقلاب و هرج و مرج تازه داشت تموم ميشد كه درگير جنگ شديم. نسل بادبادك ، خوابيدن پشت بام ، آتاري، پاسور و ويديو قاچاقي، شطرنج و ارگ (كيبورد ) حرام ! نوار كاست ،‌ ساندويچ 5 تومني ! ارزوني . آموزش نظامي ، ميدون تير ، دويدن روي خار هاي بيابان با پاي برهنه! ولي تا فهميديم كي هستيم به غول كنكور و سربازي خورديم. نسل مظلوم...

ولي نوستالژي هاي جالبي داريم. گذشته و پيشينه تاريخي مشترك داريم كه بقيه نسلها ندارن ما نسلي بوديم كه گذر و تغيير اساسي در فرهنگ و تكنولوژي رو تجربه كرديم و هممون دوران بچگي زيبا و خاطره انگيز رو تجربه كرديم (علارقم محدوديتها و سختي ها)
هنوز مزه ساندويچهاي كالباس با اون نون ساندويچي كه ديگه گير نمياد كه زنگ تفريح ميخريديم با دوستان شريكي ميخورديم يادمه. ساندويچ 5 تومن نوشابه 2 تومنو 5 زار !

مداد نوكي (اتود) از نسل ما شروع شد چقدر دوست داشتني و نوظهور بود. با اون پاكنه تهش و اون سوزنه ...
سر كلاس هنر با مركب و قلم ني چه كارا كه نميكرديم
كلاسهاي دو شيفتي. يك هفته ظهرا بوديم يك هفته صبحا كه هميشه دير ميرسيديم سر صف صبحگاهي و تو هواي سرد زمستون شيلنگ ميزدن كف دستامون...
وقتي ظهرا بوديم هر روز ساعت 9 صبح شبكه 2 برنامه كودك ميزاشت و آخرش هميشه يه فيلم كمدي هم پخش ميكردن كه من عاشقش بودم بعدش هم برنامه خانواده كه ازش متنفر بودم (هنوزم هستم)...

هر سال تحصيلي منتظر دو چيز خيلي مهم بوديم : دهه فجر و عيد نوروز. دهه فجر مديرا و ناظما خوش اخلاق ميشدن كتك نميزدن همه شهر چراغوني ميشد كلاسامون پر ميشد از شرشره و چيزهاي تزييني. ميزديم ميرقصيديم كسي كاري نداشت. قلك پلاستيكي به شكل نارنجك ميدادن از 12 بهمن تا 22 بهمن با پول خورد پرش ميكرديم و روز 22 بهمن با كلي هيجان قلكهاي پر پول (نارنجكها) رو محكم ميزديم به پرچم آمريكا... برنامه چاقو لاغر هم پخش ميشد...
عيد هم منتظر بوديم عيدي بگيريم بريم خريد. معمولا پولها براي خريد ترقه يا بازي آتاري هزينه ميشد و روز 13 بدترين روز زندگيمون بود چون تعطيلات تموم شده و يه پيك نوروزي حل نشده رو دستمون مونده بود...

يه مدت عكس برگردون مد شده بود و يا حروف عكس برگردون با چه ذوقي ميخريديم و با حروف الفبا جمله چاپ ميكرديم هيچوقت هم درست چاپ نميشد. يه بوي خاصي هم داشتن...

5 شنبه ها آتاري كرايه ميكرديم مياورديم خونه تا صبح هواپيما و دزدو پليس و ماشين باري ميكرديم. يادمه مادرم ميگفت اين هواپيماهه اينقدر روي شيشه تلويريون كش ميخوره رنگ تلويزيون ميره بسه ديگه جمش كن :n02:

روز شنبه آتاري رو با دسته هاي شكسته ! جمع ميكرديم ميبرديم تحويل ميداديم يارو شاكي ميشد ميگفت ديگه بهت كرايه نميدم...
اينقدر نوستالژي و قصه داريم كه تمومي ندارن...

بعد كه وقت ازدواجمون شد تحريمها شدت گرفت تورم بالا رفت . خيليامون علارقم سن بالا موفق به تشكيل زندگي نشديم...

نسل سوخته ايم و خيلي سختي كشيديم و هنوزم ميكشيم ولي بازم من دوست ندارم جاي نسلهاي بعد باشم!
چند نفرتون با خوندن چيزهايي كه نوشتم باهاش همزاد پنداري كردين ؟ خاطرات كودكي زنده شد؟ :n02:

banii
07-03-2015, 01:16
@BestDev ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

دوست عزیز ، با خوندن نوشته ات احساسات ام برانگیخت ... :n28:

از استاتوس های فیسبوکی/وایبری و.. بود یا خودتون نوشتید ؟! :n03:

عمیقا حس غریبی دارم به این نوستالوژی دهه شصتی جوونای کشورم و با اینکه 72 ئی هستم اما همزاد پنداری غریبی باهاتون دارم...

خارج از بحث تاپیک : نوستالوژی دهه هشتاد زنده گی من (سالهای نوجوونی ام) آهنگای شادمهره... نمیدونم شادمهر عزیز متولد چه سالیه اما شخصیت و کرکترش یه نمادی از جوونای دهه شصتیه برای من... به نوعی صدای نسل بعد انقلابه... امشب توی مود این آهنگم و حس غریبی دارم ... گفتم شاید برو و بچ خاطره ای چیزی داشته باشند دور هم گوش بدیم ... :n03:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Ezel
07-03-2015, 01:31
عاقا من یه چیزی بگم برای اهل یقین :

اصلا از اسم دهه شصتی ها پیداست روزگار کدوم انگشتش رو بهشون نشون داده ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

باز ایمان نمی آورید ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

banii
07-03-2015, 01:52
عاقا من یه چیزی بگم برای اهل یقین :

اصلا از اسم دهه شصتی ها پیداست روزگار کدوم انگشتش رو بهشون نشون داده ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

باز ایمان نمی آورید ؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اونکه انگشت خوبیه سروش جان... ناشکری نکن... مثلا انگشت F رو نشون میداد خوب بود ؟! :biggrin:

BestDev
07-03-2015, 10:07
@BestDev ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

دوست عزیز ، با خوندن نوشته ات احساسات ام برانگیخت ... :n28:

از استاتوس های فیسبوکی/وایبری و.. بود یا خودتون نوشتید ؟! :n03:

نه همشو خودم نوشتم خيلياشو خودم تجربه كردم بضياشو ديدم...

يه چيز جالب ديگه اينكه دهه 60 ها زياد فيسبوك باز نيستن. نسل ما با رومهاي ياهو مسنجر اينترنتو ميشناخت و اتفاقا من جز اولين دسته از افرادي بودم كه توي فيسبوك رجيستر كردم. اون موقع اصلا كسي نميدونست فيسبوك چيه هيتلر هم نشده بود ولي الان چند سالي ميشه كه ديگه سر نزدم بهش...

دويدن روي سنگهاي نوك تيز و خار رو خودم توي آموزش نظامي تجربه كردم. يه مدت 1 هفته در سال تحصيلي همه رو با لباس و كوله پشت سربازي ميبردن ميدون تير. (بيابونهاي اطراف شهر) اونجا با انواع اسلحه از نزديك كار ميكرديم و آشنا ميشديم. يادمه اولين روز ما رو جلوي يك كوه رديف كردن بعد گفتن پشت كنيد به ما (به سمت كوه) و چشماتونو ببندين بعد شروع ميكردن به تير اندازي از فاصله نزديك باور كنين ما كه تا اون موقع صداي تفنگ رو توي فيلمها شنيده بوديم يا حداكثر صداي ترقه تجربه كرده بوديم جوري از كوه بالا ميرفتيم كه خودمونم باورمون نميشد اگه كسي كم مياورد و توقف ميكرد ميومدن كنار گوشش تير ميزدن :n02: اگر كسي شيطنت ميكرد باهاش شوخي نداشتن يادمه توي ميدون تير تفنگ ترسناك ژ-3 ميدادن دستمون ميگفتن به سيبل شليك كنين. بعد از هر شليك 2 متر پرت ميشديم عقب تا چند ثانيه از صداي وحشتناكش گوشامون سوت ميكشيد و چشامون سياهي ميرفت. هيچ تيري هم به هدف نميخورد. يادمه يه بار وقتي براي شمارش امتياز به سمت سيبلها دويديم ديدم هيچي نزدم قبل از اينكه مامور شمارش بياد با خودكار بيك چندتا سوراخ روي سيبل درست كردم (قبلا از برادرم اين ترفندو شنيده بودم) ديدم اندازش دقيقا شبيه تير واقعيه روز اول متوجه نشدن منم كلي حال كردم روز بعد چندتا از دوستان هم ديده بودن تقليد كردن و يهو همه تير انداز حرفه اي شديم شك كردن و قصيه لو رفت. اول يه كتك مفصل خورديم بعد گفتن به مدت 3 روز با پاي برهنه تا اون تپه بدويد و برگرديد (3 كيلومتر بود!)
شبا خسته و كوفته ميومديم بخوابيم جا نبود روي كف كانتينر ميخوابيديم كوله پشتي هم زير سرمون تا چشمامون ميومد گرم بشه ميريختن توي كانتينر با تير مشقي تير ميزدن كه بيدار شين صبح شده. همه حول ميكردن كوله پشتيا جابجا ميشد وسيله ها گم ميشد اصلا يه وضعيتي بود. ولي يادمه روز آخر خيلي راحت تفنگ كلاش و ژ-3 رو باز ميكرديم و ميبستيم! هنوزم از اين تفنگ ميترسم به قدري قوي بود كه وقتي ميرفتيم نزديك سيبل ميديدم تيرهامون به جاي سيبل خورده به تير آهنهاي پايه سيبلها و مثل كره سوراخشون كرده مات و مبهوت همو نگاه ميكرديم! فرمانده ميگفت از اين تفنگ هيچوقت براي شكار استفاده نكنين چون اينقدر قويه كه شكار رو متلاشي ميكنه و چيزي ازش نميمونه! يه لوله ديگه داشت كه مخصوص شكار بود ميبستن روش قدرت و لگدش كم ميشد!
جنگ چند سالي بود تموم شده بود ممكن بود دوباره شروع شه واسه همين آموزش نظامي خيلي سختگيرانه و مرتب اجرا ميشد

Thor God
07-03-2015, 11:49
درود.
دوستان واقعا مهمه که کدوم نسل سوخته هست یا کدوم نسل سوخته نیست ؟ افتخار محسوب میشه ؟ یا میخواید شکست یک دهه رو با نشون دادن بد بودن وضع مملکت و سایر عوامل خارجی توجیه کنید ؟
بهتره نیست این حرف ها رو کنار بزاریم و آینده نگر باشیم و برای آیندمون برنامه ریزی کنیم ؟
خیلی دیدم از این بحث ها شده اما هنوز هم دیر نشده. برنامه ریزی رو از همین امروز شروع کنید.
کنکور هم اصلا چیز مهمی نیست. فکرتون رو با مدرک خراب نکنید.:n16:

موفق باشید

BestDev
07-03-2015, 14:21
کنکور هم اصلا چیز مهمی نیست. فکرتون رو با مدرک خراب نکنید.:n16:

موفق باشید

الان شايد ديگه قبولي راحت شده و چيز مهمي نيست ولي واسه ما بود گرچه من بعد از 5 دوره بالاخره بعد از سربازي غول كنكور رو شكست دادم و 4 سال بعد در رشته مورد علاقم فارق التحصيل شدم ولي حالا كه فكر ميكنم ميبينم همه دهه 60 ها آدمهاي سختكوشن و همه چيز رو به سختي بدست آوردن و قدر چيزهايي كه بدست آوردن ميدونن

همين پيرمرده دكتر نميدونم چي كه هر سال قبل از كنكور سر كلش پيدا ميشه توي تلويزيون در مورد كنكور صحبت ميكنه هم واسه ما و كلا نسل هاي بعد از انقلاب يه نوستالژيه واسه خودش ! از اولين باري كه ديدمش تا حالا هيچ تغييري نكرده فقط موهاش سفيدتر شده ! فكر كنم با رفتنش كنكور هم به تاريخ بپيونده...

حالا همين نسل سنش به حدي رسيده كه كم كم داره پستهاي مهم مملكت بهش واگذار ميشه و من مطئنم به زودي با روي كار اومدن اين نسل سختي كشيده ، ايران به سمت پيشرفت و آرامش بدون تندروي هاي بي مورد پيش ميره...

B.Russell
07-03-2015, 19:07
تنها نکته متفاوت دهه شصت با سایر دهه ها این هست که شستشوی مغزی اونها از بدو تولد شروع شد، اونم هم به صورت کلامی و هم فیزیکی و ضرب و شتم !!

هنوز یادم نمیرود منبرهایی که ناظم و مدیر از ساعت 7 صبح در حیاط یخ زده زمستانی سر صف ها به خوردمون میدادن و ما هم تکبیر میفرستادیم :

از جلو نظام، خبر دار، الله اکبر، جانم فدای .... !!

نسل های پیشین و پسین دوگانگیشون کمتره، چون شستشوی مغزی با این هجمه رو تحمل نکردن و حداقل بخشی از شناختشون از جهان رو خودشون به دست آوردن و میفهمیدن تقریبا دنبال چی هستن، حتی اگر دنبال یک توهم بودن.

مشکل اکثر دهه شصتی ها این هست که نمیدونن دنبال چی هستن !!!

همچنین ما دهه شصتی ها معمولا علاقه داریم با بدبختی هامون شوخی کنیم، اینم واسه حسن ختام و یک لبخند دهه شصتی:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

A.N.A.P
07-03-2015, 21:41
والا 99% مواردی که دوستان برای دهه 60ـیا ذکر کردن برای من دهه 70ـی صدق میکنه.والسلام :n35:

vahidgame
08-03-2015, 01:45
اگه گزینه هیچ کدام وجود داشت من به اون رای می دادم
من تنها چیزی که از این نسل سوخته دوس دارم یه آهنگ به همین نام بود از کاوه یغمایی که قبلا گوش می دادم :دی

با اینکه من خودم دهه شصتیم و سختی های زیادی کشیدم و چیزای عجیب زیادی رو دیدم ولی با این حال اصلا همچین چیزی رو قبول ندارم
هر نسلی و کلا هر شخصی بالاخره یه سری مشکلات و یه سری مزایا توی راه زندگیش داره و نمیشه مقایسه کرد
به نظر من هیچ چیزی به نام نسل سوخته وجود نداره و هیچ کسی سوخته نیست مگه اینکه خودش بخواد
من دیگه بیشتر از این توی بحثتون شرکت نمی کنم و هر چه قدر می خواید از غم ها و سختی ها و سوختگی ها و ... بگید :دی

Motaharri
08-03-2015, 09:02
به نظر من به نسلی میشه نسل سوخته گفت که اتفاقات نامتعارف و بدشانسی هایی که زمانه میتونه به نسلی منتقل کنه، برای اون نسل رخ داده باشه و اون اتفاقات بیش از حد باشه. و فکر کنم متولدین اواخر دهه 40 تا اواخر دهه 50 جز این گروهن.
.
- تغییر نظام درست در آغاز کودکی این نسل مذکور رخ داد که از شرایط اقتصادی تا شرایط اجتماعی و فرهنگی زمان رو تحت تاثیر خوش قرار داد. (رخ دادن اتفاقی بزرگ که شاید هر نیم قرن نیم قرن رخ بده)
- افرادی موجود در این نسل مجبور بودند که به خواست زمانه مجبور بودند مثل زمان و افراد زمان خودشون (پدران و اطرافیان) فکر کنند. (نابود شدن خلاقیت در افکار)
- در آغاز نوجوانی و جوانی به واسطه جنگ 8 ساله، مجبور بودند تلخی روبه رو شدن با مرگ رو تجربه کنند (شاید اعضای خانواده و شاید اقوام و اطرافیان) و با طولانی شدن جنگ حتی حیات و زندگی خود این افراد هم تحت تاثیر قرار گرفت. (نابود شدن احساسات و حتی عمر این افراد در آغاز نوجوانی و جوانی)
- دختران این نسل تحت تاثیر مستقیم اتفاقات رخ دادن برای پسران این نسل، بودند و شاید هنوز هم هستند./
- تغییرات نظام آموزشی که در وهله اول با رخ دادن انقلاب فرهنگی، دانشجویان متولد اواخر دهه 30 و اوایل دهه 40 رو درگیر کرد و تغییر کتب و نظام آموزشی برای متولدین دهه 50 در مدراس رو شامل شد.
- شرایط اقتصادی حین جنگ و بعد از جنگ هم باعث شد نسل 50 شاهد شرایط بد اقتصادی در زمان جنگ باشه و بعد هم در اوج جوانی تعمیر و تحمل کننده این شرایط بد اقتصادی باشه.
- بسیاری از افراد این نسل که حکم سرباز و نیرو های بسیجی جنگ و جبهه بودند، به دلیل سادگی و سن و سال کم شون بعد از جنگ، هیچ حق و حقوقی از زحماتشون رو نتونستند دریافت کنن.
- و با رسیدن دهه سوم و چهارم زندگیشون جوان هایی رو در مملکت خودشون میدیدند که حداقل بیشتر از اونها طعم کودکی و و نوجوانی و جوانی رو چشیدند.

اینهایی که شما اشاره کردین از نظر شما بدشانسی بوده و نامتعارف.
خود این نسل چنین باوری ندارن و برعکس دهه شصت که تاکید دارن نسل سوخته هستن، نسل 40 و 50 اکثرشون نه تنها این تاکید رو ندارن بلکه بزرگترین پشتیان فعلی فعالیت های مختلفی که تو کشور ما انجام میشه همین نسل 40 و 50 هستن و تو خیلی صحنه ها همحضور دارن.

از نظر اونا نه جنگ معنی مرگ میداد و کاری عبث بود نه انقلاب فرهنگی رو مانعی برای پیشرفت میدیدن.
فکر میکنم هر نسلی در مورد مشکلات نسل خودش نظر بده بهتر باشه.

pcforlife
08-03-2015, 10:32
اینهایی که شما اشاره کردین از نظر شما بدشانسی بوده و نامتعارف.
خود این نسل چنین باوری ندارن و برعکس دهه شصت که تاکید دارن نسل سوخته هستن، نسل 40 و 50 اکثرشون نه تنها این تاکید رو ندارن بلکه بزرگترین پشتیان فعلی فعالیت های مختلفی که تو کشور ما انجام میشه همین نسل 40 و 50 هستن و تو خیلی صحنه ها همحضور دارن.

از نظر اونا نه جنگ معنی مرگ میداد و کاری عبث بود نه انقلاب فرهنگی رو مانعی برای پیشرفت میدیدن.
فکر میکنم هر نسلی در مورد مشکلات نسل خودش نظر بده بهتر باشه.
بله دوست عزیز، مواردی که بنده اشاره کردم، نظر منه و ممکنه نظر من اشتباه باشه.
اما شما از کجا میدونید که: "خود این نسل چنین باوری ندارن" ؟
این موضوعی هم که اشاره میکنید هم صرفا نظر شماست.:n16: (بر طبق جمله ابتدایی تون که به من گفتید.)
.
.
دهه 60 یکی از ناخوشایند ترین دوره های ایران حداقل در 100 سال اخیر بوده. چیزی من فکر میکنم به جای عبارن "نسل 60، نسل سوختس"، بایستی گفت، "دهه 60، دهه سوختس".
.
شما میگید از نظر دهه 40 و 50، جنگ معنی مرگ نمیده، تلفات یک میلیونی جنگ ایران و عراق در جنگ، فقط یه عدد بوده؟ تعطیلی دانشگاه ها (از نامشخص بودن وضع دانشجو ها تا شرایط شغلی اساتید و مسئولین دانشگاه ها) مانع پیشرفت سطح علمی کشور نبوده؟
ضمنا دادا، من کجای صحبتم جنگ کشورمون با عراق رو عبث دونستم؟
.
الان شما کشور های جنگ زده مثل عراق، افغانستان و فلسطین رو بیبیند؛ جنگ، نسل های درگیرش رو نابود کرده.
والا من نمیدونم شما متولد چه دهه یا چه سالی هستید، ولی به عنوان دوست کوچیکتر از شما درخواست دارم یه مقدار بزرگتر و عمیق تر فکر کنید.:n16:
یاعلی

Motaharri
08-03-2015, 10:55
بله دوست عزیز، مواردی که بنده اشاره کردم، نظر منه و ممکنه نظر من اشتباه باشه.
اما شما از کجا میدونید که: "خود این نسل چنین باوری ندارن" ؟
این موضوعی هم که اشاره میکنید هم صرفا نظر شماست.:n16: (بر طبق جمله ابتدایی تون که به من گفتید.)
.
.
دهه 60 یکی از ناخوشایند ترین دوره های ایران حداقل 100 سال اخیر بوده. چیزی من فکر میکنم به جای عبارن "نسل 60، نسل سوختس"، بایستی گفت، "دهه 60، دهه سوختس".
.
شما میگید از نظر دهه 40 و 50، جنگ معنی مرگ نمیده، تلفات یک میلیونی جنگ ایران و عراق در جنگ، فقط یه عدد بوده؟ تعطیلی دانشگاه ها (از نامشخص بودن وضع دانشجو ها تا شرایط شغلی اساتید و مسئولین دانشگاه ها) مانع پیشرفت سطح علمی کشور نبوده؟
ضمنا دادا، من کجای صحبتم جنگ کشورمون با عراق رو عبث دونستم؟
.
الان شما کشور های جنگ زده مثل عراق، افغانستان و فلسطین رو بیبیند؛ جنگ، نسل های درگیرش رو نابود کرده.
والا من نمیدونم شما متولد چه دهه یا چه سالی هستید، ولی به عنوان دوست کوچیکتر از شما درخواست دارم یه مقدار بزرگتر و عمیق تر فکر کنید.:n16:
یاعلی

من متولد اواخر دهه شصت هستم.
علت این هم که گفتم این نسل (نسل 40 و 50) خودش رو نسل سوخته نمیبینه، مقدار کم و یا نبودن اعتراض به روند فعلی جامعه ما از سوی اوناست.
این روند اعتراض رو میشه هم از اعتراضات خیابانی و سطح شهر و... متوجه شد و هم از فعالیت های مجازی.
که بیشترین سکوت تو حوزه های مختلف مربوط به این نسل هست و بیشترین صدای اعتراضی برای دهه شصتی ها دیده شده.

معیاری هم برای ارزیابی جز شکستن سکوت نداریم، درسته؟
از نظر من و شما شاید نبود پیشرفت علمی و جنگ و... یک مانع باشه، ولی از نظر اونا نیست و خیلی هاشون زندگی دنیا رو صاحب ارزش چندانی نمیدونن.

BestDev
08-03-2015, 11:22
يه چيزي كه هميشه واسم جاي سوال داشته اينه كه ، در طول تاريخ هر كشوري درگير جنگ سنگين غير داخلي شده بعد از جنگ به صورت ناگهاني دوچار تحول و جهش تكنولوژيك شده نمونش ژاپن و همه كشورهايي كه درگير جنگ جهاني اول و دوم بودن.
ايران هم حدود هشت سال درگير جنگ طولاني و فرسايشي بود چرا هيچ جهشي توش اتفاق نيفتاد؟
فيلماي مستند مربوط به جنگهاي جهاني اول و دوم رو ديديد؟ چرا ما از اين فيلمها نداريم؟ چرا فقط فيلمهاي روايت فتح مونده كه اونم فيلم مستند فني نيست فقط از جنبه معنوي و فلسفي به جنگ نگاه ميكنه. يعني جنگ ايران همين چيزايي بوده كه ما توي اين نوع فيلمها ميبينيم؟ يعني همه ميرفتن جنگ كه شهيد شن؟ هيچ ديد فني به مقوله جنگ وجود نداره؟ شايد به همين دليل ما بعد از جنگ هيچ جهش تكنولوژيكي نداشتيم. اصلا شايد جنگمون اونقدر جنگ نبوده كه زير فشار شديدش مجبور به جهش شيم !
ما حداكثد 10 سال بعد از جنگ بايد به يه ابرقدرت مستقل تبديل ميشديم كه تحريمها واسمون تبديل به جك بشه ولي نشديم. فكر نميكنيد همين تفكرات دهه 40 و 50 باعث اين اتفاقات شده؟

Motaharri
08-03-2015, 11:35
يه چيزي كه هميشه واسم جاي سوال داشته اينه كه ، در طول تاريخ هر كشوري درگير جنگ سنگين غير داخلي شده بعد از جنگ به صورت ناگهاني دوچار تحول و جهش تكنولوژيك شده نمونش ژاپن و همه كشورهايي كه درگير جنگ جهاني اول و دوم بودن.
ايران هم حدود هشت سال درگير جنگ طولاني و فرسايشي بود چرا هيچ جهشي توش اتفاق نيفتاد؟
فيلماي مستند مربوط به جنگهاي جهاني اول و دوم رو ديديد؟ چرا ما از اين فيلمها نداريم؟ چرا فقط فيلمهاي روايت فتح مونده كه اونم فيلم مستند فني نيست فقط از جنبه معنوي و فلسفي به جنگ نگاه ميكنه. يعني جنگ ايران همين چيزايي بوده كه ما توي اين نوع فيلمها ميبينيم؟ يعني همه ميرفتن جنگ كه شهيد شن؟ هيچ ديد فني به مقوله جنگ وجود نداره؟ شايد به همين دليل ما بعد از جنگ هيچ جهش تكنولوژيكي نداشتيم. اصلا شايد جنگمون اونقدر جنگ نبوده كه زير فشار شديدش مجبور به جهش شيم !
ما حداكثد 10 سال بعد از جنگ بايد به يه ابرقدرت مستقل تبديل ميشديم كه تحريمها واسمون تبديل به جك بشه ولي نشديم. فكر نميكنيد همين تفكرات دهه 40 و 50 باعث اين اتفاقات شده؟

چرا تا حدودی تفکرات دهه 40 و 50 باعثش شده.
و ادعای من رو هم ثابت میکنه که این نسل باور نداره نسل سوخته ای هست و تو بیشتر بخشای کشور از فرهنگ و سیاست و...حضور داره.
اما دهه شصت باور داره سوخته، پس یا ترجیح داده از کشور مهاجرت کنه یا در داخل کشور فعالینی نکنه.
وگرنه میتونست نسل پیشرو باشه.

نسل سوخته نمیتونه نسل همه کاره یک کشور باشه، برای همین با صحبت های دوستمون مخالفت کردم.

BestDev
08-03-2015, 11:57
چرا تا حدودی تفکرات دهه 40 و 50 باعثش شده.
و ادعای من رو هم ثابت میکنه که این نسل باور نداره نسل سوخته ای هست و تو بیشتر بخشای کشور از فرهنگ و سیاست و...حضور داره.
اما دهه شصت باور داره سوخته، پس یا ترجیح داده از کشور مهاجرت کنه یا در داخل کشور فعالینی نکنه.
وگرنه میتونست نسل پیشرو باشه.

نسل سوخته نمیتونه نسل همه کاره یک کشور باشه، برای همین با صحبت های دوستمون مخالفت کردم.

ببينيد دهه شصتي ها خودشونو نسل سوخته ميدونن ولي به هيچ وجه نسل ضعيفي نيستن اين دو مقوله رو يكي ندونين !
اتفاقا اين نسل به خاطر سختي هايي كه كشيده پر از انرژيه ولي فرصت و اجازه آزاد سازيش داده نشده
الان اين نسل سنش بين 25 تا 35 ساله. كدوم پست مهم دولتي و حكومتي الان دست اين نسله كه بتونه تفكرات و انرژي خودشو به جامعه تزريق كنه؟ واسه همين ميگم تا 10 سال آينده كه اين نسل پررنگتر شه ايران دچار جهش بزرگ ميشه شك نكنين...

banii
08-03-2015, 12:39
اگه گزینه هیچ کدام وجود داشت من به اون رای می دادم
من تنها چیزی که از این نسل سوخته دوس دارم یه آهنگ به همین نام بود از کاوه یغمایی که قبلا گوش می دادم :دی

با اینکه من خودم دهه شصتیم و سختی های زیادی کشیدم و چیزای عجیب زیادی رو دیدم ولی با این حال اصلا همچین چیزی رو قبول ندارم
هر نسلی و کلا هر شخصی بالاخره یه سری مشکلات و یه سری مزایا توی راه زندگیش داره و نمیشه مقایسه کرد
به نظر من هیچ چیزی به نام نسل سوخته وجود نداره و هیچ کسی سوخته نیست مگه اینکه خودش بخواد
من دیگه بیشتر از این توی بحثتون شرکت نمی کنم و هر چه قدر می خواید از غم ها و سختی ها و سوختگی ها و ... بگید :دی

مرفه بی درد شومایی ؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Mr_100_dolari
08-03-2015, 13:48
الان اين نسل سنش بين 25 تا 35 ساله. كدوم پست مهم دولتي و حكومتي الان دست اين نسله كه بتونه تفكرات و انرژي خودشو به جامعه تزريق كنه؟ واسه همين ميگم تا 10 سال آينده كه اين نسل پررنگتر شه ايران دچار جهش بزرگ ميشه شك نكنين...

دوست عزیز خیلی ساده به قضیه نگاه نکنید ... چه الان چه ده و یا بیست سال اینده آقا زاده های همون نسل های قبلی که شما ذکر کردی با همون طرز دید و عقیده و یا در بهترین حالت ممکن با ادای کمی طرز فکر روشن فکرانه و نوین برای عوام فریبی بیشتر جامعه رو در دست میگیرن ... زیاد خودتون رو به خوش بینی نزنید ... جهش بزرگ که هیچ حتی کوچکترین جهش چه از لحاظ فکری و ... که خلاف شکل کلی عقاید همون افراد باشه در نطفه خفه میشه ... وگرنه سال ها پیش هم تفکرات متفاوت و جدید وجود داشت ...

BestDev
08-03-2015, 15:27
دوست عزیز خیلی ساده به قضیه نگاه نکنید ... چه الان چه ده و یا بیست سال اینده آقا زاده های همون نسل های قبلی که شما ذکر کردی با همون طرز دید و عقیده و یا در بهترین حالت ممکن با ادای کمی طرز فکر روشن فکرانه و نوین برای عوام فریبی بیشتر جامعه رو در دست میگیرن ... زیاد خودتون رو به خوش بینی نزنید ... جهش بزرگ که هیچ حتی کوچکترین جهش چه از لحاظ فکری و ... که خلاف شکل کلی عقاید همون افراد باشه در نطفه خفه میشه ... وگرنه سال ها پیش هم تفکرات متفاوت و جدید وجود داشت ...

البته من گفتم اگر به اين نسل اجازه داده بشه. يعني با پيشفرض اينكه اين اجازه داده بشه حتما اين جهش اتفاق ميفته اگر نه مسلما هيچ تغييري ايجاد نخواهد شد. ولي حتي اگر اجازه داده نشه فضاي جامعه خود به خود ولي با سرعت كمتر به اون سمت پيش ميره...

SpiralOut
08-03-2015, 17:31
همیشه فکر میکردم ما دهه شصتیا نسل سوخته هستیم ولی وقتی نگاه میندازم به دهه هشتادیا و عشق و حالشون با ساسی مانکن و جاستین بیبر مطمئن میشم همه بدبختیا که ما کشیدیم اونقدرا بد نبوده :n20:

Atghia
08-03-2015, 17:43
دهه 50 ها سختی زیاد کشیدند ولی میدونید نکته چیه؟ هدف داشتن! درسته سخت بوده ولی به یک امیدی بودند...بنابراین کمتر شاکی هستند تا دهه 60 ها

موضوع اینه که دهه 60 ها مرز بین دو نسل از طرز فکرهای گوناگون هستند!

(حالا لطفا دهه 70 ها نرن بالای منبر که اره ماهم عین دهه 60 هستیم من روی صحبتم اکثریت هست دقیقا اکثریت دهه 70 ها زمین تا آسمون فرق دارن با 60ها بلاخره ما هم توی جامعه هستیم برخورد داریم میبینیم و بعضا از تعجب به فکر میریم!)

نسل سوخته تعریفش چیه؟
عده ای انسان که نه کودکی داشتند نه جوانی درست حسابی داشتند و نه آینده دارند!
افراد نسل 40 ،50 یا 70 حداقلش یه بچگی داشتند!! تکلیفشون معلوم بوده که دنبال چی هستن نه عین ما:n29:

m007007
08-03-2015, 20:49
اونایی که دقیقا خود 70 به دنیا اومدن درسته خیلی از مشکلات 60 ها رو نداشتن ولی خیلی از لوس بازیا و راحت طلبی 72-3 به این ور رو هم نداشتن.یه چیزی مابین این دو.بدترین اتفاقی که برای خود 70 افتاد این بود که وسط دانشگاه اقتصاد ایران نابود شد.به نظرم 60 ها با ثبات دلاری خوبی میتونستد راحت با درسشون برند خارج و موقعیت خوبی داشتند.بنزین هم که ارزون در اختیار داشتن میتونستند تا میخوان دور دور کنن.الان من 50 لیتر بنزین خریدم دارم پول جمع میکنم ماشین بخرم واسش!شرح حال نسل الانه که چقدر قیمت ها تفاوت کرده...

றД ĵ ĭ Đ
09-03-2015, 10:50
این چه بحث مسخره ای هست

حالا شما نسل سوخته . که چی ؟ شما اصلا خود ذغال

vahidgame
09-03-2015, 12:51
مرفه بی درد شومایی ؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
توی پست قبلی گفتم فقط همون پست رو میدم ولی دیگه مجبورم کردی باز دوباره بیام :دی

خیلی خلاصه میگم
الان مثلا منی که متولد 69 ام و یعنی دهه شصتی محسوب میشم چه فرقی مثلا با متولدین 70 و 71 و 72 و ... دارم؟
باید بیام بگم که وای من دهه شصتیم که نسل سوخته ست و باید برنده نخل طلایی بشم؟ :دی

یه بحث اینه کلا این نسل سوخته زیاد معیار خاصی نداره
یعنی فرضا اگه در مورد سرگمی بخوایم حساب کنیم کسانی که حتی 10-20 سال فاصله دارن چه فرقی با هم دارن؟ هر کسی نسبت به زمان خودش یه سری سرگرمی ها داره و مسلما سال به سال تکنولوژی پیشرفت می کنه و مثلا ما بچگی مون سگا و آتاری و ... بازی می کردیم الان بچه ها پی اس 4 بازی می کنن حالا چه امتیازی اونا دارن؟ کسی که از دو سالگی موبایل دستش می گیره و مثلا 5 سالگی با پی اس 4 بازی می کنه در آینده حتما پروفسور میشه؟ من خودم از کودکیم همیشه به خوبی یاد می کنم و هر تفریح بد و خوبی که داشتم رو از نظر خودم بهترین در نظر می گیرم
این در مورد همه نسل ها صدق می کنه و اصلا بحث نسل یعنی چی؟
اگه فرضا بیام با چند قرن پیش مقایسه کنیم میشه گفت الان از یه لحاظ هایی حتی عصر طلایی هستیم!
بحث سیاسی و مسائل کشوری رو کاری ندارم و توی فروم هم جاش نیست و از نظر کلی منظورمه که روز به روز داره تکنولوژی و علم پیشرفت می کنه و چیزایی رو ما الان در اختیار داریم که شاید قبلا تصورش رو هم نمی کردیم
حالا مثلا من دهه شصتی باشم چه دهه هفتادی باشم یه برچسب الکی نسل سوخته به خودم بزنم که آخرش همون طور که گفتم یه نخل طلایی بگیرم :دی

یه بحث هم اینه که یه چیزی توی این جامعه زیاد وجود داره به نام رقابت توی بدتر بودن زندگی نسبت به هم!
چیزی که من خیلی بدم میاد و متاسفانه دورو برم هر چه قدر از این آدما باشن همش باهاشون بحث دارم
یعنی اون شخص هر چه قدر پول یا هر چیز دیگه ای داشته باشه همیشه می خواد یه جوری ناله کنه و نشون بده که از فرد مقابلش بدبختره و اینو پیش خودش یه ارزش و هنر حساب می کنه!
حالا نمیگم همه اینجورین ولی درصد نسبتا بالایی به این صورتن و این نسل سوخته هم دقیقا مربوط به همینه...

Atghia
09-03-2015, 20:30
این چه بحث مسخره ای هست

حالا شما نسل سوخته . که چی ؟ شما اصلا خود ذغال

اگر بحث مسخرست چرا دنبال میکنید؟ میتونید مطالعه و بازدید نفرمایید :n16:

றД ĵ ĭ Đ
09-03-2015, 20:44
اگر بحث مسخرست چرا دنبال میکنید؟ میتونید مطالعه و بازدید نفرمایید :n16:

من دنبال نکردم نظرم رو گفتم