PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روانشناسی آواتار

Motaharri
08-02-2015, 11:04
آواتارسازی به نوعی اسطوره سازی است به این معنا که فرد با ساخت آواتار، اسطوره مدنظر از خودش را ساخته و برای دیگران به نمایش می گذارد، اسطوره ای که خودش را در قالب آن ریخته است.

جهان مجازی فضای نو و جدیدی برای شکل دهی به یک زندگی دوم (Second Life) مجازی را در اختیار بشر قرار داده است.
یک فرد می تواند در زندگی دوم مجازی با چهره ی مطلوب و دلخواه خود حضور پیدا کرده و با دیگران به تعامل بپردازد و در واقع مبتنی بر رؤیاهای خویش زندگی کند، اما هیچ یک از مؤلفه های این زندگی واقعیت ندارند.

افراد در حالی از ساعات حضور خود در جهان واقعی کاسته و به زندگی مجازی(Virtual Life) می پردازند که این فضا هیچ گاه رنگ و بوی واقعیت و تجسم مادی را به خود نخواهد گرفت.

بسیاری از کسانی که وارد زندگی دوم(Second Life) می شوند مجازی، غیرواقعی و تصوری بودن فضایی که وارد آن شده اند را فراموش کرده و خیال می کنند زندگی مجازی نیز همانند زندگی در جهان واقعی، واقعیت دارد، همچون فردی که موهومات حاصل از مواد توهم زا را واقعی می پندارد.
بحران زندگی دوم از اینجا آغاز می شود، از اینکه این زندگی به موازات زندگی واقعی، اهمیت پیدا می کند.

(منبع: روزنامه شرق)

همچنین برپایه یکسری تحقیق های انجام شده، افرادی که حس میکنن ظاهر زیبایی ندارن در فضای مجازی اواتارهایی زیبا رو انتخاب میکنن و این قضیه مخصوصا در بین خانم ها شایع تر هست.
در واقع با آواتاری جذاب تر نظرهای بیشتری رو جلب کنن که در واقعیت توانایی جذب دیگران رو به دلیل معمولی بودن ندارن.
و برعکس افرادی که ظاهر جذابی داشتن اکثرا سعی کردن آواتارهایی تقریبا معمولی را انتخاب کنند.

نظر شما در مورد روانشناسی اواتار چیست؟
آیا چهره شما تاثیری در انتخاب اواتار زشت یا زیبا داشته؟
یا بیشتر طرز فکرتون رو میخواهید با آواتارتون نشون بدین؟
خلاصه هرچه در مورد ارتباط شخصیت و اواتارتون حس میکنین رو بگین.

Atghia
08-02-2015, 11:41
این بحث رو ما قدیم در یک گروهی به نام آواتار من داشتیم:n17:
کلا چند دسته هستند افراد هنگام انتخاب اواتار!

یک دسته محدودیت های خودشون رو به نوعی میخوان جبران کنن مثلا مثلا دختری هست مجبوره حجاب کنه! حالا در محیط مجازی دلش میخواد اواتارهاش رو طوری انتخاب کنه با انواع و اقسام مدل موهای فشن و قشنگ و...

یک دسته افرادی رو انتخاب میکنن که دوستشون دارن! مثلا از طرفداران خواننده خاصی هستند یا شیفتگان هنرپیشه خاصی
همینطور هست پیروان مکتب یا طرز فکر خاصی!یا موافقین با طرز فکر یک فرد مسئول! یا ورزشکار معروف

یک دسته از افراد هم مطابق با احوالات خودشون اواتار میگذارن
فرضا من غمگینم؟ یک عکس از شخصی میزارم که غمگینه یا منتظره
فردی خوشحال اواتاری از چهره خندان یک کودک خندان میگذاره

دیگه هم در نهایت با کمترین درصد احتمال یکی میگرده هنرپیشه ای پیدا میکنه که شبیهشه اونو میزاره اواتارش :دی:n09:
معمولا در دنیای مجازی افراد سعی در مخفی کردن ماهیت واقعیشون دارند حالا یکی بیاد شبیه خودش بزاره...خیلی فکر نمیکنم که عمومیت داشته باشه

:n16:

Machid
08-02-2015, 13:36
الان این آواتار پست اول کیه ؟

Ezel
08-02-2015, 14:24
الان این آواتار پست اول کیه ؟

علی مطهری فرزند استاد شهید مطهری

Reza Azimy_RW
08-02-2015, 18:47
بعضیا هم بهشون میگن آواتارت غیر مجازه مجبور میشن یه قسمتیشو فیلتر کنن :دی اینا میرن تو دسته اجباریها :n10:
ولی کلا من با آواتارم از نظر فکری جفت همیم . از نظر ظاهری من بهترم :دی

امید رض
08-02-2015, 19:21
من به دونع اواتارمو انتخواب کردم
طرز فکروتفکرم شبیه این یاروهست نشون میدم
و یه جورایی شبیه ساز هم هستیم ازنوع حرکات شکل وغیره..

بی باک بی بال
09-02-2015, 00:06
اسمشون نمیدونم کسی اسم اورتا منو میدئنه:n03:

ملا نصرالدین
09-02-2015, 08:53
خب احتمال های دیگه ای هم هست

مثلا اواتار قبلی من عکس یه دختر خوشگل بود ولی من اون رو فقط بخاطراینکه برای من یاداور خیلی از خاطرات بود داشتم

این اواتارم هم که معلومه.

Motaharri
09-02-2015, 10:19
یک دسته محدودیت های خودشون رو به نوعی میخوان جبران کنن مثلا مثلا دختری هست مجبوره حجاب کنه! حالا در محیط مجازی دلش میخواد اواتارهاش رو طوری انتخاب کنه با انواع و اقسام مدل موهای فشن و قشنگ و...

من برعکس اینو بیشتر دیدم.
حتی تحقیقی جامع خونده بودم که بسیاری از دخترایی که حجاب رو با اختیار خودشون برگزیدن و بهش اعتقاد هم دارن، در انتخاب آواتارشون دخترهایی رو انتخاب میکنن که مو و چهره اش بیشتر نمایان هست. یا لباس هایی کاملا راحت تنشون هست.
به نظر من این دوگانگی دراعتقادات یک کم عجیبه.

arash59b
09-02-2015, 11:29
دلیل اولیه انتخاب اواتار اینه که تو دنیای واقعی همه ما برای احراز هویت خودمون و دیگران از دو پارامتر استفاده می کنیم. اسم و چهره

پس بنا به عادت و نیاز ، در دنیای مجازی هم همینکار رو ادامه خواهیم داد ولی با یه تفاوت بزرگ. در دنیای واقعی هیچگونه دخل و تصرفی در انتخاب این دو مورد نداشتیم. چه خوشمون بیاد و چه نیاد همیشه این دو ویژگی

بهمون تحمیل شده چهره و ظاهرمون رو ژنتیک انتخاب کرده و اسم مون رو هم معمولا پدر و مادر (بغیر از مواردی که شخص خودش بعدا اسم رو تغییر داده)

ولی الان در دنیای مجازی برای انتخاب این دو مورد دستمون باز شده پس اشخاص سعی می کنند یا اون چیزی که دوست داشتن می بودن و کمالی رو که بهش دست پیدا نکردن رو اینجا بسازن

Ezel
09-02-2015, 12:07
بعضیا هم بهشون میگن آواتارت غیر مجازه مجبور میشن یه قسمتیشو فیلتر کنن :دی اینا میرن تو دسته اجباریها :n10:
ولی کلا من با آواتارم از نظر فکری جفت همیم . از نظر ظاهری من بهترم :دی

اسم اون ملعونو نیاری برادر که کت بسته هممون رو میگیرن میبرن :n19:

B.Russell
11-02-2015, 14:50
حدود سال های 87 تا 88 بود که ما یک سایت خیلی بزرگ و معروف هم اندیشی اجتماعی داشتیم و با توجه به آنکه اونموقع فضای کشور هم باز شده بود و بسیاری از ارتباطات مجازی تو واقعیت هم ادامه داشت، این امکان برات فراهم میشد که تفاوت رفتار مجازی و واقعی انسان ها رو به وضوح حس کنی و ریشه یابی کنی.

هرچند به خاطر مشکلات کشور و افراد و... اون فضا از بین رفت اما مطلبی که الان میخوام بنویسم تجربه شخصی خودم از اونزمان هست و به هیچ وجه به همه تعمیمش نمیدم اما جامعه آماری قابل قبولی براش دارم.

من پسرهای خیلی زیادی رو دیدم که با آواتار دخترهای بسیار زیبا فعالیت میکردن و هدف عمده اونها هم نزدیک شدن به عشق مجازیشون بود چون اون عشق خیالی به پسره محل نمیذاشت !!
هدف عده ای آز آنها هم ترولینگ و سر کار گذاشتن پسرها و دخترها به دلیل مشکلات جنسی که هیچ وقت جامعه ما مجال حل شدن رو بهشون نداده.

دخترهای مذهبی زیادی هم دیدم که با وجودیکه به حجاب و دست ندادن دختر به پسر در واقعیت به شدت پایبند بوند اما در مجازی آواتارهایی با پوشش هایی کاملا به سبک زندگی غربی و صمیمیت هایی بدون خطوط قرمز خاصی که در واقعیت دنبالش بودند را انتخاب میکردند.

تا جایی هم که جامعه آماری من نشون میده هدف اکثر این دسته از دخترها پیدا کردن همسر مناسب بود که بدترین راه ممکن رو هم انتخاب میکردن و شکست های خیلی هاشون رو هم به چشم دیدم.

و....

در مجموع:

به نظر من فضای مجازی یک قفس نسبتا امنی رو برای ما درست میکنه تا با ترس کمتر آنچه رو نتوانستیم در واقعیت ابراز کنیم، اینجا به نمایش بگذاریم.

و آواتارها به طرز عجیبی بیانگر ناخودآگاه ما انسان ها هستند.
از طرفی دقت کنید برای قضاوت صرف دیدن یک آواتار به هیچ وجه کافی نیست.

اما اگر فردی رو هم در مجازی و هم در واقعیت دیدین، و به نکات ریز و درشت رفتاریش هم توجه داشته باشید، با مقایسه رفتارشون تا حدود زیادی علت انتخاب آواتارشون رو متوجه خواهید شد.

arash59b
11-02-2015, 15:22
البته این موارد فقط محدود به کشور ما نیست و در کشورهای دیگه حتی پیشرفته هم وجود داره. البته با شدت و ضعف های متفاوت نسبت به ایران

فیلم های سینمایی چند سال اخیر هم بعضی هاشون بصورت مستقیم یا در لایه های دوم و سوم به این موضوع اشاره دارند و تا اونجایی هم که دیدم تحقیقات زیادی در محیط های روانشناسی شون روی این موارد و کلا

زندگی مجازی انجام میدن

Motaharri
16-02-2015, 12:23
دخترهای مذهبی زیادی هم دیدم که با وجودیکه به حجاب و دست ندادن دختر به پسر در واقعیت به شدت پایبند بوند اما در مجازی آواتارهایی با پوشش هایی کاملا به سبک زندگی غربی و صمیمیت هایی بدون خطوط قرمز خاصی که در واقعیت دنبالش بودند را انتخاب میکردند.

علتش این هست که هرکسی سعی میکنه تفسیر شخصی خودش رو از مذهب ارائه بده.
نمونه حقیقیش خانم ارمیا بود که حجاب داشت اما آواز میخوند و لباس های نامناسب میپوشید!

با این طرز فکر که پوشاندن مو کفایت میکنه، بدون اینکه به این فکر کنه هدف پوشاندن مو صرف یک پارچه انداختن روی سر نیست، هدف امنیت روانی مرد و زن و تحریک نکردن جامعه هست.
اینجا هم میگن اگر هر خانمی با هر پوششی رو به عنوان آواتارمون انتخاب کردیم که معرفی کننده بخشی از احساسات و نگاه ما به دنیا هست، ارتباطی با اینکه خودمون در دنیای واقعی چنین پوشش هایی رو داریم یا نداریم، نداره.
و این یک دهن کجی به ارزش های خودمون محسوب میشه.

befermatooo
16-02-2015, 12:52
البته هر اواتاری رو هم نمیشه روانشناسی کرد و پیشداوری :n02:

Atghia
16-02-2015, 13:11
علتش این هست که هرکسی سعی میکنه تفسیر شخصی خودش رو از مذهب ارائه بده.
نمونه حقیقیش خانم ارمیا بود که حجاب داشت اما آواز میخوند و لباس های نامناسب میپوشید!

با این طرز فکر که پوشاندن مو کفایت میکنه، بدون اینکه به این فکر کنه هدف پوشاندن مو صرف یک پارچه انداختن روی سر نیست، هدف امنیت روانی مرد و زن و تحریک نکردن جامعه هست.
اینجا هم میگن اگر هر خانمی با هر پوششی رو به عنوان آواتارمون انتخاب کردیم که معرفی کننده بخشی از احساسات و نگاه ما به دنیا هست، ارتباطی با اینکه خودمون در دنیای واقعی چنین پوشش هایی رو داریم یا نداریم، نداره.
و این یک دهن کجی به ارزش های خودمون محسوب میشه.

من اصلا متوجه نمیشم که انتخاب یک اواتار فاقد حجاب چرا دهن کجی به ارزشهاست؟
فرضا منه نوعی پوشش خودمو دارم در واقعیت چیزی که شما از اون به عنوان عامله به انحراف نرفتن جامعه یاد میکنید!
خب فرض اینجا بیام عکس فلان بازیگره خارجی رو بزارم ایا قراره کسی به انحراف کشیده بشه؟ایا اون اواتار من هستم؟ اون کسی که قراره تحریک بشه ایا نمیفهمه که این یک چهره مشهوره میتونه اواتاره هزار نفر دیگه هم باشه!
یوقت هست اون اواتار ناجوره یعنی نیمه برهنه و بدتر از اون هست خب این اصلا فرای یک شخصیت محترم هست سوای اینکه فرد باحجاب هست یا بیحجاب
ولی از نظر من یک بازیگر سینما در یک پوشش عادی به هیج عنوان دهن کجی به احدی نیست!
مشکل ما اینجاست به همه چیز با دیده ی افراط نگاه میکنیم

Motaharri
16-02-2015, 14:45
من اصلا متوجه نمیشم که انتخاب یک اواتار فاقد حجاب چرا دهن کجی به ارزشهاست؟
فرضا منه نوعی پوشش خودمو دارم در واقعیت چیزی که شما از اون به عنوان عامله به انحراف نرفتن جامعه یاد میکنید!
خب فرض اینجا بیام عکس فلان بازیگره خارجی رو بزارم ایا قراره کسی به انحراف کشیده بشه؟ایا اون اواتار من هستم؟ اون کسی که قراره تحریک بشه ایا نمیفهمه که این یک چهره مشهوره میتونه اواتاره هزار نفر دیگه هم باشه!
یوقت هست اون اواتار ناجوره یعنی نیمه برهنه و بدتر از اون هست خب این اصلا فرای یک شخصیت محترم هست سوای اینکه فرد باحجاب هست یا بیحجاب
ولی از نظر من یک بازیگر سینما در یک پوشش عادی به هیج عنوان دهن کجی به احدی نیست!
مشکل ما اینجاست به همه چیز با دیده ی افراط نگاه میکنیم

آواتار بیانگر احساسات یک فرد هست یا نه؟
دلیلی پشت انتخاب آواتار هست یا نه؟

وقتی خانمی که در واقعیت چادر یا مقنعه داره و بهش عقیده هم داره، میاد تو فضای مجازی آواتارهایی میذاره که باد لای موها پیچیده و چهره یک نفر آرایش شده به نمایش گذاشته شده و... یعنی این اتفاقات رو دوست داره ولی در واقعیت به خاطر محدودیت های حجاب طرفش نمیره و این یعنی دهن کجی به باور خودش.

در ضمن من این رو در مورد افرادی گفتم که در واقعیت به این چیزا مقید هستن ولی ته دلشون دوست دارن کارای دیگری هم بکنن که فضای مجازی این فرصت رو بهشون میده.
وگرنه اونیکه واقعیت و مجازیش مثل همه، مورد بحث من تو این مورد خاص نیست.
کسی که در واقعیت اعتقادی به حجاب نداره و تو مجازی هم نداره، شامل این تناقض رفتاری که مثال زدم نمیشه.

ALI . R
16-02-2015, 15:02
وقتی خانمی که در واقعیت چادر یا مقنعه داره و بهش عقیده هم داره، میاد تو فضای مجازی آواتارهایی میذاره که باد لای موها پیچیده و چهره یک نفر آرایش شده به نمایش گذاشته شده و... یعنی این اتفاقات رو دوست داره ولی در واقعیت به خاطر محدودیت های حجاب طرفش نمیره و این یعنی دهن کجی به باور خودش.

سلام. دوست عزیز شما بر چه اساسی میگید که این اتفاقات رو دوست داره ؟ آیا همه اینطورین؟ بله اینو قبول دارم که شاید عده ای اینطوری فکر کنن ولی نمیشه گفت همه اینطورین.

در کل به نظر من تو فضای مجازی هم هر کسی خودش میدونه که داره چکار میکنه و اونم برمیگرده به شخصیت خودش مثل دنیای واقعی. و به نظرم بهتره که بیشتر از اینا در این مورد بحث نکنیم...

IR Brand
16-02-2015, 15:18
سلام. دوست عزیز شما بر چه اساسی میگید که این اتفاقات رو دوست داره ؟ آیا همه اینطورین؟ بله اینو قبول دارم که شاید عده ای اینطوری فکر کنن ولی نمیشه گفت همه اینطورین.

در کل به نظر من تو فضای مجازی هم هر کسی خودش میدونه که داره چکار میکنه و اونم برمیگرده به شخصیت خودش مثل دنیای واقعی. و به نظرم بهتره که بیشتر از اینا در این مورد بحث نکنیم...
باهات کاملا موافقم

Motaharri
16-02-2015, 15:20

برای این میگم دوست داره که انتخاب آواتار یک عمل جبری نیست و عمل اختیاریه و عمل اختیاری هم بدون دوست داشتن انجام نمیشه.
ضمنا من نگفتم هرچی ما دوست داریم دیگران باید عمل کنن که شما میگی هر فردی خودش میدونه.
فقط گفتم این یک تناقض رفتاریه، حالا اگر فرضا شما در واقعیت طرفدار پرسپولیسی اینجا آواتار استقلال میذاری و میگی این تناقض نیست نظر شماست.
همانطور که کسی که در واقعیت به حجاب اعتقاد داره اما در مجازی هیچ اعتقادی نداره از نظر من تناقضه.

djbehnam73
16-02-2015, 15:34
خب اواتاره ما رو هم روانشناسی کنید بیبنم :n02:

Ahmad
16-02-2015, 15:40
شما یکبار چنین تاپیک و بحثی رو شروع کردید و تاپیک بسته شد.
الان هم مشخصه که چقدر این بحث شما مورد استقبال قرار گرفته.
و این کار شما عملا دخالتی است که کاربران رو به‌گونه‌ای در منگنه می‌ذاره.
مخصوصا اینجا که بیشتر صحبت شما دخترانی است که آواتارهایی بی‌حجاب دارند.
و اینکه چرا اگر به حجاب اعتقاد دارند اینگونه آواتارهایی می‌ذارن.
این به نظر شما یک تناقضه
به نظر من یک امر عادی است.
این برمی‌گرده به سرشت و توع پوششی که خانمها عملا دوست دارند داشته باشند.
همان پوششی که درمیان خودشون و در مهمانی‌ها و جشن‌ها دارند.
حتی معتقدترینِ آن‌ها
حالا اینجا چرا نباشند وقتی می‌بینند چنین تصویری با چنین پوششی درتضاد با اعتقاداتشان نیست. (نامحرمی نیست که آن‌ها رو ببینه)
حتی ممکنه هیچ ارتباطی با این صحبت‌ها هم نداشته باشه و تنها یک شخصیت است که کاربری از اون خوشش میاد.

بیاین دستکم اینجا (دنیای مجازی) جایی که کمی فقط کمی ایرانی‌ها فکر می‌کنند می‌تونن آزادی داشته باشند،
اینگونه فکر کنید که آن‌ها هر آنچه دوست داشته باشند بتونن بذارن و .... (که البته این هم مجدودیت‌هایی داره)
و کسی هم این اجازه رو به خودش نده که در کارشون دخالت کنه.
دخالتی که متأسفانه از تولدمان آغاز می‌شود و حتی بعد از مرگمان هم ادامه پیدا می‌کند.

Atghia
16-02-2015, 16:58
آواتار بیانگر احساسات یک فرد هست یا نه؟
دلیلی پشت انتخاب آواتار هست یا نه؟

در ضمن من این رو در مورد افرادی گفتم که در واقعیت به این چیزا مقید هستن ولی ته دلشون دوست دارن کارای دیگری هم بکنن که فضای مجازی این فرصت رو بهشون میده.
وگرنه اونیکه واقعیت و مجازیش مثل همه، مورد بحث من تو این مورد خاص نیست.
کسی که در واقعیت اعتقادی به حجاب نداره و تو مجازی هم نداره، شامل این تناقض رفتاری که مثال زدم نمیشه.

اقای مطهری :دی ببینید!
اصلا منظور منو از صحبتهام متوجه نشدید!
علت حجاب چیه؟ البته از دید هرکسی متفاوت! ولی بطور کلی در امان ماندن از گزند اقایون ...ویا به گفته ی شما دور ماندن جامعه از کشیده شدن به تحریکات و....
من دارم میگم کسی که حجاب داره حالا بهردلیلی اومده عکس بازیگر زن گذاشته مرتکب تناقضی نشده! چون اصولا ربطی بهم ندارن
کسی رو به گناه نکشانده است جناب
کسی را به گناه نمی کشاند
پس سببی برای نمایش حجاب ندارد!
مثل پیرزن های فرتوت (( اَلْقَواعِدُ مِنَ اَلنِّساءِ اَللاَّتِي لا يَرْجُونَ نِكاحاً فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ جُناحٌ أَنْ يَضَعْنَ ثِيابَهُنَّ غَيْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزِينَةٍ وَ أَنْ يَسْتَعْفِفْنَ خَيْرٌ لَهُنَ‏؛ (24:60)
زنان كار افتاده كه اميدي به ازدواج ندارند (يعني كسي رغبت در ازدواج با آنها نمي‏كند) باكي بر آنها نيست كه لباس‏هاي رويين خود را نپوشند اما در حالي كه در برابر مردم خودآرايي نكنند و اگر رعايت حجاب كنند، براي آنان بهتر است.))

وقتی سببی برای به گناه انداختن وجود نداره نمایش مجازی عدم حجاب دلیلی بر کج دهنی به قوانین اسلام نیست.

و من الله توفیق

Dr.Hate
16-02-2015, 17:06
این برمی‌گرده به سرشت و توع پوششی که خانمها عملا دوست دارند داشته باشند.

حوصله ندارم تو فضای نسبتا باز اینترنت پست های دگم رو بخونم واقعا کلافه میشم که، اینجا هم ...؟
ولی پست شما جمله به جمله زیباتر میره جلو نتونستم نخونم و چیزی هم نگم :n02:
این کلمه رو واقعا به جا گفتی "سرشت"
روزی هممون برمیگردیم به سرشت و طبیعت انسانیمون ... و این چیزی نیست جز آزادی در انتخاب
FREEDOM OF CHOICE

Gregar
16-02-2015, 22:25
اواتار یه نفر خیلی مرتبط با شخصیت اون فرد نیست . حتی اون جایی که اواتار رو قرار میده هم مهمه . مثلا اواتار یه فرد در یک انجمن علمی با اواتار همون شخص در انجمن اجتماعی یا فیلم و سریال معمولا فرق میکنه .
شاید عکس پروفایل شخصی توی مثلا فیس رو بشه از دید روانشناسانه نگاه کرد . ولی فکر نمیکنم صرفا اواتار یه کاربر در انجمن مثلا p30world نمودی از خود اون شخص باشه .
مثلا الان من در این انجمن اواتارهایی از بازیگر محبوبم ، خواننده محبوبم ، بازی محبوبم ، فیلم یا سریال مورد علاقه ام ، حس اون موقعم و ... تا حالا قرار دادم . حالا این چه ربطی به شخصیت من داره نمیدونم . مگه بیایم لیست چیزهای محبوبم رو نگاه کنید تا بفهمید از نظر شخصیتی چطوری هستم . ولی نه ، فقط از روی اواتار نمیشه اظهار نظر کرد .

هدف شما هم از این تاپیک فکر میکنم همونه که دوستان گفتن .

M . Sayid
16-02-2015, 22:34
مثل پیرزن های فرتوت (( اَلْقَواعِدُ مِنَ اَلنِّساءِ اَللاَّتِي لا يَرْجُونَ نِكاحاً فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ جُناحٌ أَنْ يَضَعْنَ ثِيابَهُنَّ غَيْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزِينَةٍ وَ أَنْ يَسْتَعْفِفْنَ خَيْرٌ لَهُنَ‏؛ (24:60)
زنان كار افتاده كه اميدي به ازدواج ندارند (يعني كسي رغبت در ازدواج با آنها نمي‏كند) باكي بر آنها نيست كه لباس‏هاي رويين خود را نپوشند اما در حالي كه در برابر مردم خودآرايي نكنند و اگر رعايت حجاب كنند، براي آنان بهتر است.))

کودوم پیرزنی حاضره قبول کنه تا این حد پیره : ) :دی ! :دی !

Motaharri
01-09-2015, 13:15
اقای مطهری :دی ببینید!
اصلا منظور منو از صحبتهام متوجه نشدید!
علت حجاب چیه؟ البته از دید هرکسی متفاوت! ولی بطور کلی در امان ماندن از گزند اقایون ...ویا به گفته ی شما دور ماندن جامعه از کشیده شدن به تحریکات و....
من دارم میگم کسی که حجاب داره حالا بهردلیلی اومده عکس بازیگر زن گذاشته مرتکب تناقضی نشده! چون اصولا ربطی بهم ندارن
کسی رو به گناه نکشانده است جناب
کسی را به گناه نمی کشاند
پس سببی برای نمایش حجاب ندارد!

وقتی سببی برای به گناه انداختن وجود نداره نمایش مجازی عدم حجاب دلیلی بر کج دهنی به قوانین اسلام نیست.

و من الله توفیق

ببخشید اگر با تاخیر جواب میدم.

من جایی نگفتم چرا یک خانم آواتاری از بازیگر زن میذاره. صحبت من این بود چرا افرادی که در واقعیت به حجاب اعتقاد دارن، در فضای مجازی به آن اعتقادی ندارند.
مثل بسیاری از بازیگران خانم ایران که در تلویزیون و سینما یک پوشش متعارف دارن اما در صفحات اجتماعی و اینستاگرامشون همانند یک مدل لباس برتن دارند.
سبب گناه افتادن رو چه کسی تشخیص میده؟
بسیاری از تحریکات و به تبع اون آزارهای خیابانی در اثر عکس ها و فیلم های محرک در فضای مجازی بوده است.
مگر اینکه کسی مدعی بشه من در واقعیت به زور حجاب دارم و در مجازی این زور رو نمیپسندم.

مطمئنا کسی که در واقعیت اعتقادی به حجاب نداره در مجازی هم نداره و روی صحبت من هم با این افراد نیست.

Atghia
01-09-2015, 20:15
ببخشید اگر با تاخیر جواب میدم.

من جایی نگفتم چرا یک خانم آواتاری از بازیگر زن میذاره. صحبت من این بود چرا افرادی که در واقعیت به حجاب اعتقاد دارن، در فضای مجازی به آن اعتقادی ندارند.
مثل بسیاری از بازیگران خانم ایران که در تلویزیون و سینما یک پوشش متعارف دارن اما در صفحات اجتماعی و اینستاگرامشون همانند یک مدل لباس برتن دارند.
سبب گناه افتادن رو چه کسی تشخیص میده؟
بسیاری از تحریکات و به تبع اون آزارهای خیابانی در اثر عکس ها و فیلم های محرک در فضای مجازی بوده است.
مگر اینکه کسی مدعی بشه من در واقعیت به زور حجاب دارم و در مجازی این زور رو نمیپسندم.

مطمئنا کسی که در واقعیت اعتقادی به حجاب نداره در مجازی هم نداره و روی صحبت من هم با این افراد نیست.
دوست گرامی بازیگرها اجبار دارند برای رعایت ظاهری حجاب وگرنه که به فیلم و سریال اجازه پخش نمیدن!پس واضح هست وضعیت جای صحبتی نداره واقعا
سبب گناه افتادن به تشخیص خوده شخص هست البته با عقل و شعور و قضاوت درست! وگرنه واضحه که لباس خیلی تنگ یا زیادی کوتاه مناسب تلقی نمیشه این جا افتاده هست و نمیشه یکی بیاد بگه نه از دید من این باعث تحریک کسی نمیشه!میخوام بگم عرف هست قانون نانوشته هست
ادم عادی حد خودش رو میدونه
ولی
کسی هم نمیشه بیاد براش چارچوب تعریف کنه شاید عده ای شاید هم نه قطعا عده ای از اقایون مریض هستند مردی که با یک تنه زدن به موجود مونث ارضا میشه یا امثالش
دیگه نمیشه زنها پتو بپیچن که سبب تحریک نشن! لباس خارج از عرف بله از دید کسی که به حجاب معتقده جایی نداره استفاده ازش اما بزور و براساس خواست ضعیفترین موجودات اجتماع قنداق پیچی شدن نتیجش میشه زده شدن از هرچی حجاب هست!

من شخصا معتقد به حجاب هستم اما در ورطه مجازی عکس بازیگر مورد علاقمم میزارم و هیچ دلیلی برمجبور بودن به رعایت حجاب و بسته بودن جو و خالی کردن عقده و این خزعبلات نداره

ببخشید دیگه ما با ادله علمی و بند و تبصره تعریف نمیکنیم مسله رو
من از دید یک ادم معمولی حاضر در اجتماع صحبت میکنم

asgharpalang
14-09-2015, 08:06
ببخشید من دخات میکنمـ...
این موضوع تناقض اصلا به من ربطی نداره !
ولی شما توجه کنین همین الانشم دارن اینترنت 3D میسازن ینی سعی میکنن زندگی انسان رو وارد دنیای مجازی کنن
به نظر من دست کم تا 1000 سال آینده شخصیت واقعی هر انسانی میشه شخصیت مجازیش و دیگه بدن ها به نوعی بی استفاده میشه
و اون موقع است که رفتار در دنیای محازی معنی پیدا میکنه
اون موقع حجاب در دنیای واقعی اصلا بی معنی میشه چون کسی در دنیای واقعی سیر نمیکنه ...
و اون موقع است که شخصیت مجازی ما میشه خود ما و شخصیت هم که میدونین شامل هزار فاکتور میشه
در اون زمانیم که شخصیت همه بشه مجازی اون موقع اعتقادات بیشتر مشخص میشه و زیر زره بین میره چون تو دنیای واقعی حد اقل 10 نفر اطرافتن ولی اینجا هزاران نفر میبیننت !
بنابر این من با حرف های آقای مطهری کاملا موافقم
شخصیت مجازی خود دیگر ماست / اگه تو دنیای واقعی یه جور باشیمو تو مجازی جور دیگه نشونه ی تناقض رفتاریه !
فرقی نمیکنه به چی اعتقاد داری ! اگه به اون چیز اعتقاد داری همه جا داشته باشش !
--
بازم میگم این بحث به من ربطی نداره دیگه هم نظری نمیدم
از بقیه هم جواب نمیخام
فقط میخاستم نظری داده باشم ...
دیگه هر کسی یه نظری داره / اگه همه نظر یکسانی داشتن که انتخاباتی وجود نداشت ! حتی چیز ها هم بی معنی میشد !
امیدوارم از دستم ناراحت نشده باشین
با تشکر
موفق باشین .

Motaharri
17-01-2016, 18:24
تصاویر با ما حرف می‌زنند.
کافی است به آنها با دقت نگاه کنیم تا به رمز و رازشان پی ببریم. با کمی دقت می‌فهمید که در شبکه‌های مجازی برای پی بردن به اسرار درونی افراد سرنخ‌هایی وجود دارد. یکی از این سرنخ‌ها عکس پروفایل در شبکه‌های اجتماعی است.

تصاویری که یک فرد خودش را با آنها به دوستان مجازی‌اش معرفی می‌کند از واقعیت درونی او خبر می‌دهد. دکتر پرویز رزاقی، روانشناس و استاد دانشگاه به شما می‌گوید چه رازی پشت تصاویر شخصی افراد نهفته و چطور می‌توانید به ابعاد شخصیتی دوستان مجازی‌تان پی ببرید.

1- خجالتی‌ها کمتر عکس می‌گذارند

این افراد معمولا از عکس واقعی خودشان کمتر استفاده می‌کنند یا تصاویرشان کاملا واضح نیست. علاوه بر این ممکن است ترجیح دهند به جای عکس واقعی خودشان تصاویری از زیبایی‌های طبیعی را داشته باشند. کمروها عکس‌های سنتی را هم می‌پسندند و دوست ندارند در فضای مجازی جلب‌ توجه کنند.

2- مهرطلب‌ها زیاد لایک می‌خواهند

شخصیت مهرطلب در هر شرایطی به دنبال کسب مهر و محبت است و حتی در فضای مجازی هم این میل درونی‌اش را جست‌وجو می‌کند. چنین فردی از هر فرصتی برای جلب محبت دیگران بهره‌مند می‌شود و چه بهتر است که چنین نیازی را از تصاویر واقعی خودش دریافت کند. وقتی عکس پروفایل فرد مهرطلب را لایک می‌کنید به خواسته‌اش می‌رسد.

3- تنوع‌طلب‌ها راضی نمی‌شوند و مدام عکس خود را عوض می کنند

حتما دیده‌اید که بعضی از افراد در شبکه‌های اجتماعی مرتب عکس‌شان را تغییر می‌دهند و هر روز با عکس تازه‌ای ظاهر می‌شوند. شاید یکی از دلایل این موضوع به تنوع‌طلبی فرد مربوط شود. تنوع‌طلب‌ها خیلی زود از یکنواختی خسته می‌شوند و دل‌شان می‌خواهد تصاویرشان را در قالب‌های مختلف به دوستان‌شان نشان دهند.

4- خودشیفته‌ها ژست می‌گیرند

به‌نظر می‌رسد افرادی که برای عکس پروفایل شان لباس‌های شیک و گرانقیمت می‌پوشند، ژست خاص می‌گیرند یا به آتلیه می‌روند در دسته افراد خودشیفته قرار دارند. این افراد از دیدن تصاویر خودشان لذت می‌برند و دل‌شان می‌خواهد چنین تصاویری در معرض دید عموم قرار گیرد بنابراین هر وقت متوجه شدید که یکی از دوستان مجازی شما مشتاق است مدام عکس‌هایی از این سبک را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهد، نسبت به خودشیفته بودن او مشکوک شوید!

5- وسواسی‌ها به دنبال عکس ایده‌آل هستند

این افراد بر اساس ساختار روانی‌شان خواهان جلب‌توجه و درخشش هستند و برای رسیدن به این هدف از همه عوامل استفاده می‌کنند. عکسی که قرار است در صفحه شخصی و پروفایل‌شان قرار گیرد باید از هر نظر بی‌عیب و نقص باشد. از این رو برای انتخاب و عکاسی دقت زیادی به خرج می‌دهند حتی ممکن است برای داشتن عکس بی‌عیب و نقص هزینه زیادی در نظر بگیرند و برای داشتن چنین عکسی وقت می‌گذارند.

6- افسرده‌ها حسی ندارند و بسیار کم پیش می آید که عکسی از خودشان برای آواتار قرار دهند

این افراد عکس خودشان را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش نمی‌گذارند و اگر هم عکسی قرار دهند، کمتر مایل به تغییر آن هستند. افسرده‌ها نسبت به خودشان احساس قشنگی ندارند و از چهره‌شان لذت نمی‌برند. از تغییر، تنوع و تحول گریزان هستند. شاید هم عکس‌هایی را انتخاب کنند که دورنما و پشت زمینه باز دارند و این تصاویر را به جای چهره خودشان قرار دهند. استفاده از تصاویر تیره و تاریک هم در میان افسرده‌ها رایج است.

7- قدرت‌طلب‌ها قیافه می‌گیرند

افراد مغرور و قدرت‌طلب به‌طور معمول عکس‌های‌شان را با ژست و قیافه‌های خاص نمایش می‌دهند و دل‌شان می‌خواهد نماد‌های قدرت بیرونی را در معرض دید عموم قرار دهند. اگر با شغل‌شان به قدرت می‌رسند ممکن است پشت میز مدیریت عکس بگیرند. شاید هم به مکان‌هایی بروند که به آنها افتخار می‌کنند و کنار اتومبیل گران‌قیمت یا ویلای شخصی‌شان بایستند حتی طرز نشستن آنها هم از این ویژگی‌شان حکایت می‌کند. وقتی با غرور روی صندلی لم می‌دهند این پیام را به مخاطب منتقل می‌کنند که «من قدرتمند هستم!»

8- شلخته‌ها بی‌تفاوت هستند

ویژگی افراد شلخته این است که بی‌نظمی در خانه و زندگی‌شان موج می‌زند اما در فضای مجازی از کجا بفهمید که شخصی شلخته است؟ آیا باید صفحه شخصی شلوغ و پر از تصاویر مختلف داشته باشد؟ این‌طور نیست! برخلاف تصور خیلی از ما ویژگی شلخته‌ها در فضای مجازی این است که کمتر به عکس‌های‌شان دست می‌زنند. آنها هیجان‌پذیر نیستند وشاید همان‌طور که نسبت به نامرتب بودن اتاق‌شان بی‌تفاوت هستند، در مورد عکس‌ها هم نظری ندارد و خوب یا بد بودن این عکس‌ها برای‌شان مهم نیست.

hanna0
25-01-2016, 12:00
آواتار من کلی حرف داره .......