PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : طرز پخت جوجه کباب

غول مرحله اخر
10-11-2014, 13:11
با سلام

کسی میتونه نحوه درست کردن جوجه کباب(در منزل یا زمانی که بیرون پیکنیک) رو بگه؟
:n26:

مثلا مخلفاتش چی باشه که خوشمزه باشه؟

نحوه خرد کردن جوجه و به سیخ کشیدنش؟

نحوه آتش کردن منقل زغالی؟

چیکار کننیم جوجه ها نسوزن؟؟؟( ما هر وقت درست میکنیم مخصوصا استخوانی هاش میسوزه!!!)

اگه میشه از تجربیاتتون بگید...

sayanermia
10-11-2014, 13:26
ما یه مدت با دوستانمون زیاد می رفتیم کوه و بساط جوجه همیشه داشتیم !
مسئولش هم من بودم همیشه !
من سینه مرغ تهیه میکردم تیکه تیکه میکردم می ریختم تو یه ظرف بزرگ ، توش به اندازه یک سوم ظرف ماست می ریختم ، پیاز خورده شده ، کمی روغن زیتون ، مقدار کمی گرد غوره ، فلفل سیاه و نمک و خیلی کم زردچوبه و صد البته زعفران!! میذاشتم یک روز می موند تو یخچال! ( البته در حد چهار ساعت هم کافیه )
بعدش که جوجه هارو سیخ میکشیدم و کباب می کردیم هم بسیار خوشمزه میشد هم عین پنبه نرم و البته ابدار...

مادرم همیشه میگه ابلیمو زدن به جوجه باعث میشه جوجه موقع کباب شدن سفت بشه و البته تجربه کردم دیدم بله درسته! ( سلیقه ای هست خیلی ها سفت دوست دارند خیلی ها نرم )

برای زغال و آتش هم ما منقل نداشتیم چون کوه و پیک نیک میرفتیم همیشه خودمون با سنگ و خورده چوب بساط منقل بپا میگردیم و من یا بچه ها همیشه مقداری بنزین همراه داشتیم! الکل هم جواب میده! ولی اتشزنه اصلا استفاده نکنید که فقط پول حروم کردنه! بهترین کار هم اینه ابتدا مقداری چوب تهیه کنید بریزید تو منقل یا کوره ای که درست کردید ، روش کمی بنزین یا الکل بریزید بذارید بسوزه در همون عین زغال هارو اضافه کنید!
روش بدون چوبش هم اینه که زغال هارو پهن کنید تو منقل ، بنزین یا الکل خالی کنید روشون و اتیش بزنید بذارید بسوزه بعد حسابی باد بزنید تا زغال ها گل بندازه و گر بگیره! اون وقت جوجه کباب کنید حالشو ببرید!!

گشنم ششششد:n30:

غول مرحله اخر
10-11-2014, 13:39
ما یه مدت با دوستانمون زیاد می رفتیم کوه و بساط جوجه همیشه داشتیم !
مسئولش هم من بودم همیشه !
من سینه مرغ تهیه میکردم تیکه تیکه میکردم می ریختم تو یه ظرف بزرگ ، توش به اندازه یک سوم ظرف ماست می ریختم ، پیاز خورده شده ، کمی روغن زیتون ، مقدار کمی گرد غوره ، فلفل سیاه و نمک و خیلی کم زردچوبه و صد البته زعفران!! میذاشتم یک روز می موند تو یخچال! ( البته در حد چهار ساعت هم کافیه )
بعدش که جوجه هارو سیخ میکشیدم و کباب می کردیم هم بسیار خوشمزه میشد هم عین پنبه نرم و البته ابدار...

مادرم همیشه میگه ابلیمو زدن به جوجه باعث میشه جوجه موقع کباب شدن سفت بشه و البته تجربه کردم دیدم بله درسته! ( سلیقه ای هست خیلی ها سفت دوست دارند خیلی ها نرم )

....

ممنون. شما به چه صورت تیکه تیکه میکنید؟ کوچیک؟ بزرگ یا...
بنظرتون چرا ما درست میکنیم بعضی از قسمت هاش میسوزه؟ آیا شعله آتش زیاده ؟یا سیخ ها رو به موقع برنمیگردونیم ؟
راستی بنزین یا الکل بو نمیده؟

stealer
10-11-2014, 13:48
ممنون. شما به چه صورت تیکه تیکه میکنید؟ کوچیک؟ بزرگ یا...
بنظرتون چرا ما درست میکنیم بعضی از قسمت هاش میسوزه؟ آیا شعله آتش زیاده ؟یا سیخ ها رو به موقع برنمیگردونیم ؟
راستی بنزین یا الکل بو نمیده؟
به نظرم بنزین و الکل و .. زیاد مناسب نیست و من که شخصا به بو خیلی حساسم:دی
توی خونه که به شعله گاز دسترسی داریم مثلا دو تا ذغال رو میذارم روی شعله وقتی یکم شعله گرفت میذارمش بین بقیه ذغال ها و با پنکه یا باد بزن بقیه ذغال هارو هم روشن میکنم:دی
اینجوری دیگه از بوی بد بنزین و .. هم راحت میشی
یک پیشنهاد هم اینکه واسه پخت جوجه و مخصوصا کباب از گاز های شعله ای استفاده نشه و ذغال خیلی خیلی بهتره
هم زود تر اماده میشه و هم اصطلاحا مغز پخت تر میشه

sayanermia
10-11-2014, 15:22
والا ما تعدادمون 6-7 نفر میشد هیچکس حتی نمیگفت ذره ای بو الکل یا بنزین گرفته!! :n02: راه های روشن کردن زغال زیاده!! مثل راه های رسیدن به خدا :n02:
در مورد سوخته شدن بعضی قسمت ها هم بله همش بستگی به خودتون داره ! ببینید مثلا یه گوشه منقل زغال هاش زیاده و تلمبار شده رو هم پس در نتیجه حرارت به یه قسمت گوشت نزدیکتره! پس اون قسمت زوددتر پخته میشه و زودترم می سوزه! اول اینکه زغال ها باید یکنواخت روی منقل ریخته بشه و سطحشون یکدست باشه
مورد بعدی پراکندگی آتش هستش!! ممکنه زغال ها یک دست ریخته شده باشه ولی یه گوشه منقل ممکنه اصلا زغالش نگرفته باشه و اصلا حرارت خوبی نده یا برعکس! یک قسمت خیلی بیشتر از جاهای دیگه گرفته و همین باعث میشه بعضی جوجه ها بسوزند! باید مرتب بهش رسید و جوجه هارو با دقت کباب کرد! نه اینکه بچینید رو منقل فقط باد بزنید و بعد از یه مدت مشخص زیر و رو کنید!

تیکه های جوجه رو هم بزرگ نمی گرفتیم! کوچیک کوچیک می بریدیم که هم بیشتر توی سیخ جا بگیره هم سریعتر و یک دست تر کباب بشند!

ملا نصرالدین
10-11-2014, 15:42
با سلام

کسی میتونه نحوه درست کردن جوجه کباب(در منزل یا زمانی که بیرون پیکنیک) رو بگه؟
:n26:

مثلا مخلفاتش چی باشه که خوشمزه باشه؟

نحوه خرد کردن جوجه و به سیخ کشیدنش؟

نحوه آتش کردن منقل زغالی؟

چیکار کننیم جوجه ها نسوزن؟؟؟( ما هر وقت درست میکنیم مخصوصا استخوانی هاش میسوزه!!!)

اگه میشه از تجربیاتتون بگید...

من برای درست کردن جوجه کباب داخلش نمک-فلفل سیاه-نصف فلفل دلمه ای خرد کرده-پیاز-ابلیمو تازه-زعفران زیاد میریزم
خیلی خوش عطر و خوشمزه میشه

برای کباب کردنش هم از الکل و زغال استفاده میکنیم
ولی رمز پختنش اینه که اولا حسابی همه ی زغال ها باید سرخ بشوند.سطح روش هم باید هم ارتفاع باشه.یعنی یه جوری نشه که یه سمت زغال ها بالا باشند بچسبه به جوجه ها یه سمت پایین که اصلا نپزه
بعد هم اصلا باد نمیزنیم.میذاریم یواش یواش با حرارت ملایم بپزه.تند تند هم می چرخونیم
هم حسابی مغز پخت میشه.هم خاک زغال به جوجه نمیچسبه

Atghia
10-11-2014, 16:47
یک راه حل هم برای افراد تنبلی نظیر من اینه که جدیدا ((البته نه خیلی جدید منظورم در مقایسه با چندسال قبل هست)) جوجه کباب رو بصورت کاملا آماده ((هم قطعات با اندازه مساوی هستند و هم زعفران و مخلفات مختلف به اندازه بهش زده شده البته فله ای ها منظورم نیست بلکه بسته بندی با تاریخ انقضا و معتبر...)) الان میفروشن و بسیار هم کارراه انداز هست:n09:

lakhid
10-11-2014, 17:18
به نظرم ذغال لیمو طعم رو خیلی بهتر میکنه!

Amir-Rainman
10-11-2014, 18:46
من معمولا چند تا تیکه ذغال رو میزارم رو از این گازای پیک نیکی وقتی قرمز شد میندازم تو منقل پیش بقیه ذغالا رو باد میزنم تا آماده بشه ( البته برا زمانیه که از وقت ناهاز نگذشته باشه :n02: ) در غیراینصورت با بنزین آماده میکنیم !!!

روش تهیه گوشت هم که دوستان گفتن، پیاز رو بهتره خلالی خورد کنین ! گوشت رو هم من خودم کوچیک میزارم ، هم نمیسوزه هم زود درست میشه ( معمولا همه منتظر اولین سیخن :n02:)

یه سسی هم هست خوشمزه تر ( چرب و چیلی تر ) میکنه کبابُ ؛ کره رو بزارین تو یه ظرف تا آب بشه بعد با کمی آب لیمو و نمک و فلفل قاطیش کنین، وقتی کباب رو منقل بود و کمی طلایی شد این سس ُ رویه کباب بریزین ( مواظب باشین رو ذغال نریزه، وگرنه یکم صداهای استرس انگیز بوجود میاد :n02: ) کباب پخته شد یه نصف نون بربری رو بزارین دور سیخ ُ گوشتا رو بکشین بیرون، نون رو بزارین رو گوشت و بقیه رو کباب کنین، کلا کار کباب تموم شد، اون نون بربری و دو تا دونه کباب رو بردارین تنهایی بخورین :n10: اصن حال کباب به همین نون بربری آخرشه :n09:

نوش جان :n16: