PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روزه (کلیه اخبار و مباحث مرتبط با روزه داری)

remigolian
06-09-2007, 20:35
مقاله تمرين در ماه مبارك رمضان براي ورزشكاران قدرتي
اين مقاله براي ورزشكاراني كه مي خواهند در اين ماه روزه بگيرند و تمرين كنند نوشته شده است
تمرين كردن در ماه هاي غير از اين ماه به علت تنوع وقت غذايي و ريكاوري شدن بدن قبل و بعد از تمرين مي توان گفت كه هر سيستم تمريني با شرايط بدني فرد و هدف او مي شه اجرا كرد .....

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

SRT_71
19-09-2007, 00:42
سلام
يه سوال دارم؟؟؟؟

وقتي كسي مي خواد روزشو باز كنه با چي باز كنه بهتره؟
و براي افطار چي ميل كنه؟
و همچنين سحري؟
چه نوع غذايي بايد خورد

ممنون

pillx
19-09-2007, 00:47
سلام رکسانا خانوم
رسیدن بخیر
بهتره با چای - آب جوش - شیر داغ - و خرما روزه اش رو افطار بکنه بعد هم غذای مورد نیازش رو تقسیم بکنه مثلا وقت افطار کمی غذا بخوره تا اونجا که گرسنگیش بر طرف بشه
بعد از چند دقیقه وقفه غذا خوردنش رو ادامه بده
تا هم به معده فشار نیاد
و زیادی نخوره و باعث چاق شدن بیش از حد نشه
...
این ها رو توی تلویزیون شنیدم
اساتید بهتر میتونند راهنمایی کنند

Mohammad Hosseyn
19-09-2007, 13:09
سلام
يه سوال دارم؟؟؟؟

وقتي كسي مي خواد روزشو باز كنه با چي باز كنه بهتره؟
و براي افطار چي ميل كنه؟
و همچنين سحري؟
چه نوع غذايي بايد خورد

ممنون
خوردن غذا های سبک در اول افطار خیلی عالی ...
مایعات هم خوبه ( چای یا شیر ) ... خرما و یکم شیرنی و ... . اما حتما وعده ی شام رو از افطار جدا کنید .. اگه این کار رو نکنید ضربه ی شدیدی به معده ی خودتون زدید .

در مورد سحری ... بهتره قبل از خوردن غذا در سحری آب بخورید نه بعدش ... سحری هم بهتره یه وعده ی شبیه به ناهار باشه ... از چند غذا ی متنوع هم استفاده نشه ... اگه در روز انرژی زیادی نیاز دارد بهتره کمی هم از شیرنی استفاده کنید ...
برای دانش آموزان و دانشجویان هم خوبه که از موارد فسفر دار و کلسیم دار استفاده کنن ... پنیر و سبزی و گردو هر دو توصیه می شه ...
با شتکر .

emsi
24-09-2007, 21:04
من قبل از افطار آب یخ میخورم. نمیدونم چرا میگن ضرر داره. آخه من تا آب یخ نخورم از تشنگی نمیتونم غذا بخورم

Marichka
24-09-2007, 22:35
من قبل از افطار آب یخ میخورم. نمیدونم چرا میگن ضرر داره. آخه من تا آب یخ نخورم از تشنگی نمیتونم غذا بخورم

سلام

جدا از اثرات بعدي كه روي گوارش ناقص غذاها مي تونه داشته باشه در وهله ي اول باعث يه جور اسپاسم (گرفتگي عضلات) معده و دستگاه گوارش ميشه كه در نتيجه ي اون معده درد و ورم معده ممكنه ايجاد بشه.

و در مراحل بعدي عدم گوارش كامل غذا رو در اثر چنين عارضه اي به وجود ممكنه بياره.

موفق باشيد

SuB
06-10-2007, 12:46
بهتره سحری پختنی بخوریم یا حاضری؟

h2006
27-10-2007, 11:28
بهتره که چای . پنیر . و... بخوریم. در ضمن در هنگام افطار از آب یخ استفاده نکنیم چون شاید موجب دل درد بشه!!!

babelirani
23-08-2009, 09:06
کتاب : راهنمای روزه داری سالم

نویسنده : احسان کوثری نیا، زهرا اخوان صفایی

حجم : 456 کیلوبایت

دانلود »

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

B3HZ@D
28-02-2013, 14:04
درود
میخواستم بدونم روزه گرفتن چه ضررهایی برای بدن و سلامتی انسان داره ؟!

master0
28-02-2013, 15:04
درود

سلام ، دوست عزیز به نظر من بیشتر درمورد فواید اون میشه گفت تا ضرر هاش :)

تا اونجا که میدونم برای افرادی که مشکل معده و مشکلات خاص دارن می تونه گاهی مضر باشه که تشخیصش هم باید به عهده یه دکتر وارد گذاشت ..

raana
28-02-2013, 15:52
سلام دوستان....

برای افرادی که سالم باشن مشکلی پیش نمیاد....
و اتفاقا برای بعضی از بیماری ها روزه گرفتن مفید هم هست...به طور مثال:کسانی که چربی خون بالای دارن با روزه گرفتن می تو نن چربی
نامطلوب خون رو تنظیم کنن....یا برخی از افرادی که دیابت دارن تحت نظر پزشک می تونن روزه بگیرن و به این طریق میزان قند خون رو
تنظیم کنن(البته افرادی که نیاز به دریافت انسولین دارن از این قاعده مستثنا هستن)

ولی درکنار این قضایا خیلی از افراد هم به خاظر بیماری که دارن روزه گرفتن براشون مثل سم میمونه....مثل:بیماری های کلیوی-
بیماری های دستگاه گوارشی-قلبی عروقی-فشارخون بالا و.....
و همین طور برخی افراد به علت ضعف عمومی بدن که باعث میشه فشار یا قند خون پایین بیاد هم نباید روزه بگیرن....

A M ! N
28-02-2013, 16:21
سلام ، امیدوارم تاپیک بــه موضوعات خارج از چارچوب کشیده نشه مث گذشته.

من مدتی خوودم روزه میگرفتم و علائم پایین به طور کاملن آشکــار
در بدن خودم ظاهر شد.. دیگه ازون موقع به بعد هم هیچوقت اینکار رو انجام ندادم.. دلیلی هم برای اینکار نمیبینم. نکته ای کــــه برام
جالبه در مورد کارشناسان تغذیه ی ایرانی ، اینه که این عزیزان در فصول عادی به شکل سختگیرانه و متعصبانه ای مردم رو بــــه خوردن
دعوت میکنند و میگن اگه نخورید فلان مرض رو میگیرید ، صبحونه باید بخورید ناهار باید بخورید شام باید بخورید و الی اخر.

اما وقتی یک هفته مونده به ماه روزه داری، همین عزیزان نظرشون کاملن برمیگرده و میان باز به طور متعصبانه ای از فوایــــد روزه داری
میگن و شدیدن ملت رو به این کار دعوت میکنند...

نیازی به توضیح نیست که نظر بی ثبات این افراد هیچوقت برای من پذیرفتنی نیست و ترجیح میدم هرموقع بدنم نیاز به غذا داشت برم
سراغ قابلمه ی غذا ، تا اینکه صبر کنم تا روده کوچیکم روده بزرگم رو بخوره و انرژی بدنم تحلیل بره

پروفسور ویلیام جارویس استاد بازنشته دانشکده پزشکی لوما لیندا(امریکا) ،متخصص سلامت عمومی و مدافع حقوق مصرف کنندگان در امریکا است.تخصص های او شامل بهداشت آب، سلامت عمومی، پیشگیری و واکسیناسون و تکنولوژی غذا است.

روزه شامل دست کشیدن داوطلبانه از خوردن آب و غذا یا فقط غذا برای مدت مشخص است. برخی پزشکان برای توجیه و تراشیدن فواید علمی برای آن، از روزه به عنوان پاکسازی بدن و یا درمان هر درد! یاد میکنند. از آن جمله می توان به هربرت شلتون نویسنده کتاب fit for life اشاره کرد که در سال 1981 منتشر شد و پر از اطلاعات علمی اشتباه بود.

برخلاف ادعاهای طرفداران، روزه بدن را پاکسازی نمی کند و باعث استراحت کبد نمی شود. ولی البته باعث انباشت سم در بدن و امراض کبد می شود! چون با فشار بر کلیه باعث انباشت ترشحات سمی مانند اوره می شود.

طرفداران روزه می گویند به دلیل روزه بسیاری از سموم از بدن خارج می شود. اما باید بدانید در مقابل شما در معرض هپاتیت ، اختلالات کلیه ، بیماری های خون ، بیماری های قلبی ، ورم مفاصل بیماری های اعصاب و روان یا حتی سرطان — بسته بر شرایط ارثی و یا نقاط ضعف ساختاری بدن شما – قرار می گیرید.

تغییرات شیمیایی در خون در طول روزه میتواند تاثیرات خطرناکی بر سیستم بدن داشته باشد. از جمله احتمال مسمومیت‌های استامینوفنی که همراه با برخی داروها رخ میدهد. برهم خوردن تعادل گرمایی بدن، تشنگی مفرط، ضعف و نقصان مواد غذایی مورد نیاز بافت‌های بدن از جمله جنبه‌های منفی روزه‌گرفتن است. ایجاد حالات عصبی همراه با سردرد، بیخوابی و خستگی مفرط از دیگر عوارض روزه‌ داری است.

هنگامی که بدن با کمبود انرژی مواجه می‌شود بدن طی فرآیندی به نام کاتابولیسم شروع به شکستن ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های پروتئنی و تبدیل آن به انرژی می‌کند. این کاتابولیسم(در حالت روزه) در واقع نوعی «خود خوری» محسوب می‌شود که با تولید اوره و آمونیاک (به عنوان مواد فرعی) منجر به افزایش اسیدیته خون می‌شود. نتیجهٔ اسیدی شدن خون ضعف، خستگی شدید، کج‌خلقی، افسردگی، کاهش میل جنسی و احساس کسالت است.

روزه علاوه بر سمی کردن خون با مواد اسیدی، مانع از دفع کامل آنها از بدن نیز میشود. روزه باعث از دست رفتن سریع آب، پتاسیم و سدیم میشود. کاهش آب بدن منجر به کاهش حجم خون و در نتیجه کاهش فشار خون خواهد شد که به سرگیجه، احساس ضعف و یا غش منتهی میشود. کمبود شدید پتاسیم منجر به بهم خوردن ریتم ضربان قلبی میشود. این افت تپش قلب حتی ممکن است در مواردی به مرگ بینجامد. کسانی که روزه می‌گیرند ممکن است همچنین به کم‌خونی، ضعف ایمنی بدن، آسیب‌های کلیوی یا کبدی مبتلا گردند. همچنین آسیب‌های معده-روده‌ای یا نارسایی‌های گوارشی میتواند تا چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد. روزه خصوصاً برای کودکان خطرناک است. از دست رفتن آب بیش از حد باعث کاهش سطح هوشیاری و یبوست و سنگ کلیه نیز می شود.

Saeed Dz
28-02-2013, 16:32
بر خلاف نظرات اکثر دوستان به نظر من روزه گرفتن حتی برای افراد عادی هم مضر هستش و با امین عزیز موافقم کاملن. متاسفانه پزشکی به یک تجارت تبدیل شده و صحبت های متناقضی در این باره مطرح میشه البته نا گفته نماند که نظرات مخالف امکان بروز ندارن و کل جامعه ی پزشکی مطمئنن منظور من و امین نبوده.

با ترش کردن تاپیک مخالفم به شخصه و به نظرم اگر در فضایی آرام دنبال بشه میتونه بحث بسیار مفیدی باشه.

A M ! N
28-02-2013, 17:01
تاپیک در حالت عادی با این روال تـرش نمیشه ( آزار که نداریم :دی ) ولی طبق تجربه ای که دارم از گذشتـــه یه احتمالاتی دادم.
به هر جهت.. اگه تاپیک به صورت منظم و علمی و بدور از تعصب ( تعصب در هیچ جهتی ) دنبال بشــــه هیچ مشکلی نیست..

چرا گفتم احتمال این هست کــه تاپیک ترش بشه ؟ در گذشته بحثهای این چنینی زیاد بوده و در آخر وقتی به تاپیک نگاه میکردی
همه چیز داخل تاپیک دیده میشد به جز صحبت علمی.. امیدوارم این تاپیک از اون حالت مصون بمونه. چون ما هم اینجا یه سری
مسئولیتها بر گردنمون هست

از دوستان میخوام که در این گونه مباحث هوای ما رو هم داشته باشن

مرسی.

hp722
28-02-2013, 17:10
من که همیشه روزه رو میگیرم بر اساس وظیفه ی دینی که دارم ولی کلا حس میکنم کم خوردن باعث سلامتی میشه چون خودم به شخصه رژیم گرفتم و این حرف برام صدق میکرد ولی خب ضعف های بدنی و پایین اومدن فشار رو نمیشه کتمان کرد

Saeed Dz
28-02-2013, 17:45
در این پست برخی حقایق در این باره مطرح شده و پیشنهاد می کنم مطالعه کنید. سعی کردم به عقاید هیچکس توهین نشه و در آخر نتیجه گیری با شماست.

روزه و مرگ سلولهای مغز
زمانی که بدنی گرسنه میماند، ابتدا از پلی ساکاریدی به نام گلیکوژن که در کبد وجود دارد استفاده میکند اما میزان گلیکوژن در کبد آنقدر نیست که پاسخگوی چند ساعت گرسنگی باشد پس بدن شروع به استفاده از چربیها میکند و چربیهای ذخیره شده را به نوعی کتون (cetone) تبدیل میکند و بوی بدی که از دهان روزه دار می آید هم به خاطر همین کتون هست.
بیشتر سلولهای بدن این کتون را بعنوان ماده مغذی به کار میبرند به غیر از مغز، مغز فقط از گلوکز برای تهیه انرژی جهت فعالیتهای خود بهره میبرد.
نکته ی تاسف باری که در اینجا وجود دارد دختر بچه ای 9 ساله هست یا حتی بیشتر که به دلیل اینکه اصطلاحن به سن تکلیف میرسد مجبور است که این عمل رو انجام بده و این در حالی هست که این دختر در سن رشد قرار داره ... .

روزه و دستگاه گوارش انسان
دستگاه گوارش انسان دارای هورمونهای بخصوصی است که به شکل سیستم پیچیده و بسیار دقیقی دستورات لازمه را برای کل بدن صادر میکنه. وقتی فردی گرسنه میماند، بدن خود را به حالتی میبرد که به کشوری در معرض قحطی می ماند یعنی به همه سلولهای بدن دستور میرسد که کمتر مصرف کنند، میزان انتقال مواد مغذی به سلولها هم کاهش مییابد و این یعنی متابولیسم بدن کند میگردد.
حالا تصور کنید که معده فردی با خوردن سحری پر شود، دستور هورمونها بر متابولیسم چه خواهد بود؟ و بعد این بدن 16 ساعت گرسنگی بکشد و سپس به یکباره سر افطار در معرض مقدار زیادی غذا قرار بگیرد. میتوان گفت متابولیسم بدن فلج خواهد شد ... .
بهترین نوع غذا خوردن این است که به مقدار کم و به فواصل کم خورده شود.

یکی از کارهای قسمتی از این هورمونها، تنظیم میزان ترشح اسید معده و همچنین باز و بسته کردن دروازه خروجی معده است. حال ما هماهنگی این هورمون ها را به هم ریختیم و متابولیسم بدن را دچار مشکل کردیم، چه اتفاقی می افتد؟ میزان ترشح اسید معده از کنترل خارج میشود، مخاط دوازدهه حساس میگردد و دروازه خروجی معده گاهی محتویات اسیدی را به داخل دوازدهه میریزد و نتیجه ی این عمل استفراغهای خونی هست که در اواسط ماه رمضان بیشتر شاهد اون هستیم.

روزه و دیابت
انسولین میزان قند خون را تنظیم میکند. اگر قند زیاد باشد، انسولین به داخل خون ترشح شده و میزان مصرف قند توسط سلولها را افزایش میدهد و از طرف دیگر به کبد دستور میدهد که قند را گرفته و به چربی تبدیل سازد. تغریبن برعکس همین مسائل در هنگام گرسنگی پدید می آید.
برخی از لوزالمعده ها به شکلی در ساختن انسولین تنبلند (به علت ژنتیکی یا ...) و ناقص، میزان انسولین بدن را تامین میکنند (این را هم در نظر داشته باشید که پیدا کردن screening چنین انسانهایی borderliners در جامعه هزینه غیر عملی دارد) اما در برخورد با این فراز و نشیب های ناگهانی در ماه رمضان به ورشکستگی خواهند رسید و دچار مشکل خواهند شد.
از عوارض دیابت می توان به کوری، از دست دادن کلیه ها، التیام نیافتن زخمها و ... اشاره کرد و هزینه ی یک بیمار دیابتی برای جامعه بسیار بالاست.

روزه و کیسه صفرا
صفرا ماده ایست که برای هضم غذا از طرف کبد تولید و در کیسه ای به همین نام ذخیره میگردد. وقتی که یکباره غذای چربی میخوریم، برای این کیسه دستور صادر می شود که محتویات خود را در داخل دوازدهه خالی کند. البته بیشتر اوقات صفرا در درون کیسه می ماند و ته نشین شده و تشکیل سنگهای ریز و درشتی را میدهد.حال فرد روزه داری را در نظر بگیرید که غذای چربی را بعداز مدتی که روزه دار بوده میخورد. این سنگها راه میافتند و چون اغلب از ضخامت مجراها بزرگترند گیر می کنند.
درد سنگ صفرا (کولیت) یکی از وحشتناکترین دردهای روی جهان است که فرد از روی درد خود را از زمین به سقف و از این دیوار تا به آن دیوار میزند.

روزه و پانکراتیت حاد
بدن برای هضم پروتئینها از آنزیمهایی بسیار قوی استفاده می کند. این آنزیمها به شکلی است که در خارج از دوازدهه بی اثرند اما زمانی که با صفرا مخلوط شدند، صفرا چون چاشنی عمل کرده و به آنان قدرت می بخشد. عمومن مجرای این آنزیمهای لوزالمعده با صفرا جداگانه بوده اما هنگام نزدیک شدن به دوازدهه بهم ارتباط مییابند. این ورودی بسیار ظریف و کوچک است.
حالا تصور بفرمائید که مخاط دوازدهه ملتهب باشد یا اینکه سنگی که از کیسه صفرا براه افتاده و اتفاقن سر دو راهی ایندو مجرا گیر کند. این آنزیم قوی در جایی خارج از دوازدهه (دوازدهه دارای روکش مخاطی خاصی است که آن آنزیم بدان بی اثر است) به چاشنی خود میرسد و حدستان درست است بدن شروع به هضم کردن خود میکند!!
علیرغم پیشرفت طب هنوز هم شانس مرگ برای پانکراتیت حاد بسیار بالاست. از علل پانکراتیت حاد یکی fasting و دیگری مصرف بالای الکل است که عمدن در کتب پزشکی ایران، از مهمترین مورد چشم پوشی میگردد ولی به مورد دوم شدیدن اشاره می شود.

خوشحال میشم اگر بر این متن نقد دارید با دلیل بفرمایید تا استفاده کنیم.

Eblis 2011
28-02-2013, 19:45
درباره [پیشنهاد می کنم مطالعه کنید]
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به نظرم پرداختن این این موضوعات که چه گزینه ای درسته تنش زاست، بهترین کار پاسخ به سوال بهزاد عزیز هستش.

ببخشید این متن رو کی گفته ؟ از فرمایشات کیه ؟
منبعش کجاس ؟

Saeed Dz
28-02-2013, 19:55
ببخشید این متن رو کی گفته ؟ از فرمایشات کیه ؟
منبعش کجاس ؟
مطلبی که از توضیحات کافی باشه و دلیل پشتش باشه نیاز به منبع نداره. شما یا هرکس دیگه میتونه دلایل رو بررسی کنه و در صورت غلط بودن با دلیل بگه کدوم مورد غلط هستش.
البته بذارید یک راه خیلی راحت جلوتون بذارم، میتونید چند نفری با دوستان میزان این بیماریها و افزایش و یا کاهششون رو در ماه رمضان با دیگر ماه ها مقایسه کنید. گرچه نتیجه از قبل مشخصه اما در صورت تمایل به چنین تحقیقی من هم در کنار شما خواهم بود و هر کمکی ازم بر بیاد دریغ نمیکنم. :)

Eblis 2011
28-02-2013, 19:58
مطلبی که از توضیحات کافی باشه و دلیل پشتش باشه نیاز به منبع نداره. شما یا هرکس دیگه میتونه دلایل رو بررسی کنه و در صورت غلط بودن با دلیل بگه کدوم مورد غلط هستش.
البته بذارید یک راه خیلی راحت جلوتون بذارم، میتونید چند نفری با دوستان میزان این بیماریها و افزایش و یا کاهششون رو در ماه رمضان با دیگر ماه ها مقایسه کنید. گرچه نتیجه از قبل مشخصه اما در صورت تمایل به چنین تحقیقی من هم در کنار شما خواهم بود و هر کمکی ازم بر بیاد دریغ نمیکنم. :)

از شما که کاربر فعال انجمن موضوعات علمی هستید بعیده این حرف. باید الگو باشین اما متاسفانه ...

من یاد گرفتم تو این انجمن حرفی رو از روی منبع بزنم. واقعا درستشم همینه . وگرنه حرفی که معلوم نیست از کجا اومده که نشد جواب .....

فلان دکتر گفته که نشد منبع . منبع باید معتبر باشه و ثابت شده باشه .

Alireza SM
28-02-2013, 20:07
دوستان عزیز مطالبی که در مورد کاتابولیسم در تاپیک مطرح شده، جزء مباحث بنیادی در پزشکی هستن که در درس بیوشیمی ارائه میشن. میتونین کتاب بیوشیمی هارپر رو مطالعه کنین تا در موردش اطلاعات کافی کسب کنین.

Mr_100_dolari
28-02-2013, 20:19
قبلا یه مستندی در مورد مضرات روزه دیده بودم و خارج از اینکه تا اسم فواید روزه میادش مردم یاد این می افتن که تازه دستگاه گوارش یک ماه استراحت میکنه و نمیدونم همون طوری که بدن به خواب نیاز داره دستگاه گوارش هم به استراحت نیاز داره و ... می افتن (که بیشتر به خاطر تبلیغات غلط تی وی از زبان نه یه کارشناس پزشکی بلکه مذهبی هستش )

شما فقط یه کم در مورد اینکه وقتی تشنه بشید و آب نخورید (حالا به هر دلیلی) تحقیق کن متوجه مضراتش میشید .

hp722
28-02-2013, 20:26
ما خیلی کارها رو میکنیم که میدونیم چقدر برای سلامتی ما بده.سیگار میکشیم.قلیون میکشیم.مواد غذایی چرب استفاده میکنیم و خیلی چیزهای دیگه و همه ی این کارها رو انجام میدیم حالا به روزه رسید چون سخته و حالا خدام یچیز از ما خواسته هزار و یک دلیل میاریم تا خودمون رو توجیه کنیم تا نگیریم

این نظر شخصیه منه و شخص یا اشخاص بخصوصی رو هدف قرار نگرفته ام

hamed29
28-02-2013, 20:30
یه تفاوتی بین پزشکی جدید و طب سنتی وجود داره ؛ طب جدید بیشتر تأکید بر درمان داره. درمان در طب سنتی بر اساس طبیعت بدن صورت میگرفت،مثل در نظر گرفتن مزاج در درمان. از این گذشته این دو دارای یک وجه تمایز خاص هستند؛ طب سنتی به تأثیر نفس (روح و روان) بر جسم نیز توجه داشت و این نکته باعث تأکید بر روش هایی خاص مثل پرهیز میشد. // ضمنا کسانی که بحث رو از دید دین دنبال میکنن فراموش نکنند که برای شراب هم فوایدی هست ولی ضررش بیشتره. // با توجه به این دو نکته میشه گفت روزه روشی رو دنبال میکنه که سلامتی و آرامش روحی، سلامتی جسم رو تأمین کنه. یعنی سلامتی جسم و روان رو با این روش به هم گره زده.// بررسی آثار روزه از دید طب حکیمانه خالی از لطف نیست

M E S S I
28-02-2013, 20:37
دکتر الکسيس کارل در کتاب انسان موجود ناشناخته مي نويسد:

با روزه داري قند خون در کبد مي ريزد و چربي هايي که در زير پوست ذخيره شده اند و پروتئين هاي عضلات و غدد و سلول هاي کبدي آزاد مي شوند و به مصرف تغذيه مي رسند

دکتر کارل مي گويد: لزوم روزه داري در تمام اديان تأکيد شده است . در روزه ابتدا گرسنگي و گاهي نوعي تحريک عصبي و بعد ضعفي احساس مي شود ، ولي درعين حال ، کيفيات پوشيده اي که اهميت زيادي دارند ، به فعاليت مي افتند و بالاخره تمام اعضاء مواد خاص خود را براي نگه داري و تعادل محيط داخلي و قلب قرباني مي کنند و به اين ترتيب روزه تمام بافت هاي بدني را مي شويد و آن ها را تازه مي کند

دکتر ژان فروموزان روش معالجه با روزه را شست و شوي اعضاي بدن تعبير مي کند که در آغاز روزه داري، زبان باردار است ، عرق بدن زياد است ، دهان بدبو است و گاه آب از بيني راه مي افتد ، که همه اين ها علامت شروع شست وشوي کامل بدن است. پس از سه چهار روز بو برطرف مي شود . اسيد اوريک ادرار کاهش مي يابد و شخص احساس سبکي و خوشي خارق العاده اي مي کند . در اين حال اعضا هم استراحتي کافي دارند.

دکتر تومانيانس راجع به فوايد روزه داري مي نويسد:

فايده بزرگ کم خوردن و پرهيز نمودن از غذاها در يک مدت کوتاه آن است که چون معده در طول مدت يازده ماه مرتب پر از غذا بوده در مدت يک ماه روزه داري مواد غذايي خود را دفع مي کند و همين طور کبد که براي حل و هضم غذا مجهور است دائماً صفراي خود را مصرف کند، در مدت سي روز ترشحات صفراوي را صرف حل کردن باقي مانده غذاي جمع شده خواهد کرد. دستگاه هاضمه در نتيجه کم خوردن غذا، اندکي فراغت را حاصل نموده و رفع خستگي مي نمايد .

روزه يعني کم خوردن و کم آشاميدن در مدت معيني از سال و اين بهترين راه معالجه وحفظ تندرستي است، که طب قديم و جديد را از اين حيث متوجه خود ساخته. مخصوصاً امراضي را که بر دستگاه هاضمه، به خصوص کليه و کبد عارض مي شود و به توسط دارو نمي توان آن ها را علاج نمود، روزه به خوبي معالجه مي نمايد. چنانچه بهترين دارو براي برطرف ساختن سوء هاضمه نيز روزه گرفتن است.

دکتر گونل پا فرانسوي مي گويد: چهار پنجم بيماري ها از تخمير غذا در روده ها ناشي مي شود که همه با روزه اصلاح مي گردد.

دکتر آلکسي سوفورين در کتاب خود مي نويسد:

جسم به هنگام روزه به جاي غذا از مواد باقي مانده در بدن استفاده کرده و آن ها را مصرف مي نمايد و بدين وسيله مواد کثيف و عفوني اي که در جسم هست و ريشه و خميره بيماري ها از آن ها است. از بين مي رود. روزه سبب بهبودي همه بيماري ها است. بنابراين شايسته است که جسم خود را به وسيله روزه، نظيف و پاکيزه کنيد.

دکتر کاريو امريکايي مي نويسد: هر شخص بيمار بايد در سال مدتي از غذا پرهيز کند . زيرا مادامي که غذا به تن مي رسد ميکروب ها در حال رشدند ، ولي هنگامي که از غذا پرهيز مي کند ، ميکروب ها رو به ضعف مي روند. وي هم چنين مي افزايد: روزه اي که اسلام واجب کرده ،‌ بزرگ ترين ضامن سلامتي تن مي باشد.

فیثاغورث و بقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می كردند و ابن سینا هم فصلی از كتاب قانون را به مداوا با روزه اختصاص داده است.

روزه‌ و بهداشت‌ فردی‌
روزه‌ از نظر بهداشت‌ جسم‌ و سلامت‌ بدن‌ دارای‌ فواید فراوانی‌ است. این‌ عمل‌ در سلامت‌ معده‌ و پاکسازی‌ آن‌ از انواع‌ غذاها که‌ موجب‌ بیماری‌ هستند اثرات‌ فوق‌العاده‌ دارد.
پیامبر اسلام (ص) فرمود: معده‌ مرکز و خانه‌ هر دردی‌ است‌ و پرهیز از غذاهای‌ نامناسب‌ و زیادخوری، اساس‌ و راس‌ هر داروی‌ شفابخش‌ است. همچنین‌ ایشان‌ فرموده‌اند:روزه‌ بگیرید تا سالم‌ بمانید.
برای‌ بهداشت‌ و تندرستی، باید غذا کمتر مصرف‌ شود و هنوز اشتها تمام‌ نشده، دست‌ از غذاخوردن‌ کشید. به‌ تجربه‌ ثابت‌ شده‌ است، افرادی‌ که‌ کم‌ می‌ خورند از کسانی‌ که‌ همیشه‌ سیر می‌ خورند سالم‌ ترند.
یکی‌ از دانشمندان‌ روم‌ می ‌گوید: اولین‌ بیماری‌ مربوط‌ به‌ پرخوری‌ بود و نخستین‌ درمان‌ نیز روزه‌ گرفتن‌ است. یک‌ پزشک‌ مصری‌ نیز در 3600 سال‌ قبل‌ به‌ طنز گفته‌ است: انسان‌ پرخور با یک‌ چهارم‌ غذایی‌ که‌ می‌خورد زنده‌ می ‌ماند و با سه‌ چهارم‌ دیگر آن‌ پزشکان‌ امرار معاش‌ می ‌کنند! به‌ بیانی‌ اغلب‌ این‌ پرخورها هستند که‌ با بیماری‌های‌ خود کیسه‌ اطبا را پر می‌ کنند.
روزه‌ درمانی‌ در مورد اکثر بیماری‌های‌ حاد و مزمن‌ تجویز می شود؛ از جمله : فشارخون‌ زیاد ، تصلب‌ شرایین‌، گرفتگی‌ مجاری‌ خون‌ و لنف‌، آسم‌ ، آنژین‌ قلبی‌، سرطان‌ خون‌، بیماری‌های‌ عصبی‌، چاقی‌، نقرس‌، ورم‌ مفاصل‌، انواع‌ روماتیسم‌، بیماری‌ های کبدی‌، ورم‌ کیسه‌ صفرا، بیماری‌های‌ معده‌ و روده‌، یبوست‌ مزمن‌، ورم‌ لوزهِ مزمن، زکام‌های‌ حلق‌ و بینی‌، ناراحتی‌های‌ کلیه‌ و مثانه‌، بیماری‌های‌ زنان‌، بیماری‌های‌ مزمن‌ پوستی‌، اختلالات‌ عصبی‌ ( افسردگی ، میگرن ، وسواس ).

فوايد روزه داري در سلامت بدن
روزه فوايد جسمي و روحي فراواني براي انسان دربر دارد و روزه داري، شفا بخش جسم و همچنين توان بخش، جان انسان است.
تحقيقات ثابت مي كند روزه داري درست كه با كاهش 20 تا 30 درصد مصرف غذا همراه است، نتايجي چون كم شدن چربي هاي ذخيره، كم شدن ميزان چربي خون و كلسترول و نيز فعال شدن سيستم ايمني بدن را به دنبال دارد.
به گفته پزشكان، در مدت روزه داري، دستگاه گوارش براي چندين ساعت خالي مي ماند و در واقع اين دستگاه و ساير دستگاه هايي كه به گونه اي در هضم و جذب مواد غذايي دخالت دارد استراحت كرده و پس از روزه داري به شيوه بهتري اعمال خود را انجام خواهند داد.
روزه در حقيقت باعث استراحت معده مي شود و در حالت روزه، اسيد معده بجاي غذا به وسيله صفرا، خنثي مي شود و زخم ايجاد نمي شود.
به همين دليل افراد روزه دار بايد بدانند كه پرخوري خود موجب زيان هاي چشم گيري براي دستگاه هاضمه مي شود.
پيروي از يك برنامه غذايي صحيح در ايام ماه مبارك رمضان از اهميت ويژه اي برخوردار است تا هم بتوان عادات غذايي غلط را اصلاح كرد و هم از بركات معنوي اين ماه بهره برد.
روزه داري نقش موثري در بهبود بيماري هاي مختلف دارد، در بيشتر بيماري هايي كه عادات غلط غذايي، چاقي و افزايش وزن درايجاد آن دخالت دارد روزه داري مفيد است.
از ديدگاه كارشناسان پزشكي، روزه داري براي مبتلايان به چربي خون، بسيار مفيد است و ميزان چربي هاي نامطلوب موجود در خون را تنظيم مي كند و موجب افزايش ميزان چربي هاي مفيد خون مي شود.

آثار جسمى روزه
دربان مخصوص منصور دوانیقى گوید:
روزى حضرت صادق‏علیه السلام در مجلس خلیفه حاضر بود یک طبیب هندى نیز کتابى طبى در دست داشت و مشغول مطالعه بود که در این بین به حضرت گفت: از این کتاب براى شما بخوانم حضرت فرمود: نه زیرا آنچه از قواعد طبى در نزد من است بهتر است از چیزى که تو دارى، سپس فرمود، من دستور پیامبر اسلام را به کار مى‏بندم که فرمود:
المعدة بیت الداء و الحمیة هى الدواء«( سفینة البحار، ج2، ص 18)
معده مرکز بیماریهاست و امساک بالاترین دواها مى ‏باشد.
در اسلام دو روش خاص وجود دارد که به اصطلاح پزشکى یکى را پیشگیرى و دیگرى را درمان مى‏ توان نام نهاد که در بخش اول (پیشگیرى) یک برنامه شبانه روزى ارائه شده که انسان تا گرسنه نشده مشغول غذا خوردن نشود و قبل از سیر شدن کامل نیز از غذا خوردن دست بکشد. با روزه ى یک ماهه رمضان، مواد اضافى و چربیهاى ذخیره شده‏ ى بدن به مصرف سوخت و ساز آن مى‏رسد و در طى همین مدت خانه تکانى کاملى از بدن انسان به عمل مى‏آید و معده و روده دوران استراحت لازم را پشت سر مى‏گذارد و موجب مى‏شود تا نظافت کامل در تمام بدن و دستگاهها و سلولهاى بدن تحقق یابد زیرا غذاهاى مختلفى که انسان خورده همه ى آنها جذب بدن نمى ‏شود بلکه قسمتى از آنها به صورت رسوبات مضر در قسمتهاى مختلف باقى خواهد ماند و بدن همانند ماشین یا دستگاه صنعتى که انواع روغن و گریس به آن چسبیده و آن را آلوده کرده باشد، همین مواد اضافى است که گاهى تولید عفونتهاى گوناگون کرده و سبب بیماریها میشود، و روزه موجب شستشوى این رسوبات مى‏ گردد و روزه دار به وسیله‏ ى روزه مواد اضافى را نابود و ریشه بیماریها را قطع کرده تمام بدن را واکسیناسیون مى ‏کند.
دکتر کارلوى آمریکایى مى ‏نویسد: هر شخص بیمار باید هر سال مدتى از غذا پرهیز کند زیرا مادامى که غذا به شما مى ‏رسد میکروبها در حال رشد است ولى هنگامى که از غذا پرهیز مى‏ کنید میکروبها روز به روز به ضعف مى ‏رود. سپس مى‏ افزاید: روزه‏اى که اسلام واجب کرده بزرگترین ضامن سلامتى مى ‏باشد.

/////

در سالنامه فرانسوی الماناورمو که در سال 1963 چاپ شد، مقاله مفصلی در رابطه با مزایای روز‌ه‌داری ذکر شده است
پرفسور نیکتینین ندانسته و بی خبر از این که چهارده قرن پیش اسلام روزه داری را کلید رمز سلامتی معرفی کرده است (صوموا تصحوا: روزه بگیرید تا تندرست باشید)، با چهارده قرن تأخیر در آزمایش‌های خود به این نتیجه رسیده است.

طبق ان چه که در این مقاله بیان شده است، چربی های بدن یا از طریق اغدیه وارد بدن می شوند یا توسط خود بدن از مولکول های ساده ای که دارای کربن و هیدروژن لازم برای تشکیل مولکول های چربی ساز است، ساخته می‌شوند همچون ترکیبات اتیلنی، آستیلنی و یا قندهای ساده و...

در آزمایشگاه های سم شناسی و پزشکی قانونی وقتی خواسته باشند که تمام مواد آلیه اعضا و یا احشاء انسان و یا حیوان مورد آزمایش را به کمک مواد شیمیایی سوزانده و از بین ببرند تمام ترکیبات آلیه نسوج و اعضا به سهولت متلاشی و از بین می رود مگر چربی ها.

چربی ها که دور عضوی را می‌گیرند به مرور کهنه و سخت تر شده و به سهولت از بین نمی روند.

اما برنامه سالیانه روزه داری تنها روشی است که طول مدت یک ماه تدریجاً این چربی های اضافه را از بین برده و مانع کهنه شده و همه ساله اضافه شدن لایه های جدید بر آن می شود.

البته روزه داری اگر با اصول صحیح تغذیه همراه نباشه میتونه صدمه زننده باشه مخصوصا تو فصل گرم سال

یادمون نره روزه داری اگر چه برای افراد سالم واجبه ولی برای کسانی که به هر شکل برای سلامتشون مضره حرام شده
پس اونقدر هم نباید به اصل اسلام بدبین بود:»

Eblis 2011
28-02-2013, 20:40
درود

این نظر شخصی منه : لطفا جبهه نگیرید .

سوال در نهایت زیرکی طرح شده :

برای سنجش چیزی باید دید چه فوایدی داره ، چه مضراتی داره بعد اگه ضرراش بر فایدش سنگینی کرد یعنی اون چیز بده ...... اما طراح سوال فقط میخواد با بولد کردن ضررهای روزه اونو بدجلوه بده ........ برای سنجش هر چیز و اینکه آیا باید اون کارو انجام داد یا نه باید هم خوبی ها و هم بدی ها رو مشخص کرد ..... اگر بدی بر خوبیها چربید یعنی باید دوری کرد .....

نظر شخصی من اینه که طراح سوال با نیت قبلی و هدف خاصی این سوالو طرح کرده .

Mr_100_dolari
28-02-2013, 20:46
خوب فکر میکنم دوستمون این سوال رو از لحاظ علمی پرسیده باشن !! ولی بلا نسبت این جمع از اونجایی که در اکثر موارد توی کشور ما مذهب نه تنها با علم بلکه با هر چیز دیگه ای قاطی شده اگر کسی از لحاظ علمی بگه این مضرات رو داره برای عده ای غیر قابل قبول هستش

حالا از اون جایی که دوستمون سوالش رو خیلی کلی پرسیدن شاید این طوری هم جواب بدیم بد نباشه و برای عده ای هم قابل قبول تر باشه :

بله روزه یک سری مضرات داره مثل هر چیز و یا کاره دیگه ای که مضررات مخصوص به خودش رو داره ولی شما علاوه بر فواید جسمی فوایدی که از لحاظ دینی و اخروی مثل رفتن به بهشت و نفس شما که حکم صلوات رو در این ماه داره و خوابیدنتون عبادت هستش و ... (که این موارد و خیلی موارد مشابه دیگه رو هر ساله کارشناسان علمی مذهبی توی تی وی خودمون بهش اشاره میکنن ) رو هم در کنار مضراتش در نظر بگیر بعدش تصمیم بگیر چی کار کنی !!

hp722
28-02-2013, 20:53
وقتی بین 10تا کاربر فقط 2 الی 3 نفر از روزه دفاع کنن و بقیه علیه اش جبهه بگیرن دیگه حرفی نمیشه زد

چرا با نیت قبلی به سوال پاسخ میدید؟چرا اعتقادات کسی رو به سُخره می گیرید؟والا بنده وقتی به سوال پاسخ دادم به اعتقادات هیچ احدی تجاوز نکردم ولی متاسفانه بعضی دوستان در کمال نامردی با تعنه صحبت میکنند که این درست نیست

بنظر بنده هرکس اعتقادات خودش رو داره نباید از خطوط قرمز همدیگه رد بشیم.امیدوارم این تایپیک به بی راهه کشیده نشه که منجر به بسته شدنش بشه

B3HZ@D
این نظر شخصی منه : لطفا جبهه نگیرید .

سوال در نهایت زیرکی طرح شده :

برای سنجش چیزی باید دید چه فوایدی داره ، چه مضراتی داره بعد اگه ضرراش بر فایدش سنگینی کرد یعنی اون چیز بده ...... اما طراح سوال فقط میخواد با بولد کردن ضررهای روزه اونو بدجلوه بده ........ برای سنجش هر چیز و اینکه آیا باید اون کارو انجام داد یا نه باید هم خوبی ها و هم بدی ها رو مشخص کرد ..... اگر بدی بر خوبیها چربید یعنی باید دوری کرد .....

نظر شخصی من اینه که طراح سوال با نیت قبلی و هدف خاصی این سوالو طرح کرده .

دوست عزیز .
در مورد فواید روزه انواع و اقسام صحبت ها شده و توی هر سایتی میتونی یک سری مطالب کپی شده از این طرف و اون طرف رو مطالعه کنی .
همه هم بدون منبع .

من هم با توجه به این که فقط روی قسمت خوب قضیه (راست و دروغش رو خبر ندارم) مانور داده شده میخواستم که اطلاعاتم رو در مورد ضررهای اون کامل کنم.
در ضمن به شما توصیه میکنم در ماه رمضان به بیمارستان های مختلف رجوع کنین و افرادی رو که به دلیل روزه گرفتن دچار انواع و اقسام مشکلات جسمی شدن رو بررسی کنین.

raana
فواید

پژوهش نشان می‌دهد محدودکردن کالری بصورت روز در میان مزایایی برای سلامتی دارد. مزایایی شامل کاهش ریسک سرطان، بیماریهای قلبی، دیابت، مقاومت انسولین، اختلالهای سیستم ایمنی، و به طور کلی کند کردن روند پیری، و یک ارتباط احتمالی با افزایش مدت زندگی.

مضرات:

گلوکز منبع اصلی تامین انرژی بدن است و برای سلامت مغز حیاتی است. هنگامی که بدن بیش از ۴ تا ۸ ساعت از دریافت گلوکز منع شود بدن به جای گلوکز از کبد ماده گلیکوژن که حالت ذخیره‌ای گلوکز است را استفاده می‌کند. در این وضعیت بدن بخشی از پروتین خود را نیز برای جبران کمبود سوخت مصرف می‌کند. این حالت تا حداکثر ۱۲ ساعت می‌تواند ادامه داشته باشد. پس از آن بدن از گلیکوژن موجود در عضلات استفاده می‌کند و تا چند روز از این منبع به دوام خود ادامه می‌دهد...

که بعد از نهایت 12 الی 15 ساعت با استفاده از مواد غذایی بدن دوباره میتونه هم پروتئین از دست رفته رو تامین کنه و هم گلوکز رو...
و تو این مدت هم هیچ وقت بدن شروع نمیکنه به در اصطلاح خود خوری(تحلیل ماهیچه) این اتفاق بعد از یک یا دو روز میوفته اونم
در صورتی که تغذیه ای در کار نباشه.....
اگه اینجوری باشه که من الان نباید زنده باشم...تو ماه رمضون هم روزه میگیرم هم ورزش میکنم...الان 3 سال هست که این کار رو تا الانم
هیچ مشکلی برام پیش نیومده..چون تغذیه رو به صورت صحیح انجام دادم....

باعث خشکی دهان، تشنگی مفرط، سردرد، خستگی، سرگیجه، کاهش ادرار و غلیظتر شدن آن، ضعف ماهیچه، کاهش انعطاف پذیری پوست، گودی چشم، کاهش عرق، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون، هذیان گویی، کاهش سطح هوشیاری، یبوست و سنگ کلیه می شود.
سردرد (محتملا نشی‌ از کم شدن مایعات و کافئن بدن)، کم شدن آب بدن، و کم خوابی‌ (ناشی‌ از اختصاص ساعات طولانی به عبادت) برخی‌ از عوارض منفی‌ روزه در ماه رمضان هستند که البته تاثیراتی گذرا می‌‌باشند. بر اساس یک بررسی جامع، تحقیقات محققان نشان می‌دهد روزه باعث تغییرات قابل توجهی در سوخت و ساز بدن می‌شود، اما آنها تعداد کمی از مشکلات سلامتی ناشی از روزه را یافته‌اند. این مطالعات حاکی از افزایش تحریک پذیری و بروز سردرد با بیخوابی و رخوت در موارد عدیده‌ای است. همچنین اختلال در تعادل مایعات در بدن از عوارض روزه‌است اما به گفتهٔ آنان، این اختلال هیچگونه اثرات زیانبخش ثابت شده‌ای بر بدن ندارد.

مشکل کم آبی بدن هم بازم برمیگرده به اینکه تغذیه صحیحی رو دنبال کنین....اگر از میوه و سبزی استفاده بشه این مشکل به
حداقل میرسه....

تو پست صفحه اول هم گفتم ..برای کسی که سالمه روز مشکلی پیش نمیاره....
ولی کسانی که بیماریه خاصی دارن یا توان روزه گرفتن ندارن ...روزه براشون مثل سم عمل میکنه....

منبع قسمت های نقل شده :ویکی پدیا

hp722
28-02-2013, 20:58
در ضمن به شما توصیه میکنم در ماه رمضان به بیمارستان های مختلف رجوع کنین و افرادی رو که به دلیل روزه گرفتن دچار انواع و اقسام مشکلات جسمی شدن رو بررسی کنین.

این افرادی که شما می فرمایید به حتم مشکلات جسمی یا بیماری داشتن و با این حال روزه گرفتن که نباید بگیرن.روزه برای افرادی که بیمار هستن اصلا حرامه ولی برای کسانی که از سلامت بدنی برخوردارن هیچ مشکلی نداره

Eblis 2011
28-02-2013, 21:00
دوست عزیز .
در مورد فواید روزه انواع و اقسام صحبت ها شده و توی هر سایتی میتونی یک سری مطالب کپی شده از این طرف و اون طرف رو مطالعه کنی .
همه هم بدون منبع .

من هم با توجه به این که فقط روی قسمت خوب قضیه (راست و دروغش رو خبر ندارم) مانور داده شده میخواستم که اطلاعاتم رو در مورد ضررهای اون کامل کنم.

بله دوست گرامی . این برمیگرده به اصرار طرف یا ناآگاهی از بیماری ، که اصرار به روزه گرفتن داره . من ابتدای صحبت هام عرض کردم جز مواردی که دکتر منع کرده . چند سالی که ماه رمضان تو فصل گرم تابستون افتاده و فشار گرما باعث افت فشار و گرما زدگی میشه .... شما که این همه به بیمارستان مراجعه میکنید میتونید دلیل بیماری روزه داران رو جویا شید ......

هرکس بسته به شرایط جسمی و بدنی که داره و تا حدی که تحمل داره میتونه روزه بگیره ....

پ ن : ببخشید محمد جان پستت رو ندیدم .

B3HZ@D
28-02-2013, 21:11
که بعد از نهایت 12 الی 15 ساعت با استفاده از مواد غذایی بدن دوباره میتونه هم پروتئین از دست رفته رو تامین کنه و هم گلوکز رو...

در پزشکی همیشه گفته شده که بهترین نوع غذاخوردن اینه که به مقدار کم و در فواصل کم خورده بشه
وقتی بعد از یک مدت زمان طولانی مثل 12 تا 15 ساعت بدن گرسنه بمونه و به یکباره حجم عظیمی از مواد غذایی (افطار) وارد بدن بشه کلی به بدن ضرر میرسونه

این افرادی که شما می فرمایید به حتم مشکلات جسمی یا بیماری داشتن و با این حال روزه گرفتن که نباید بگیرن.روزه برای افرادی که بیمار هستن اصلا حرامه ولی برای کسانی که از سلامت بدنی برخوردارن هیچ مشکلی نداره

اتفاقا این افراد مشکل خاصی نداشتن .
یکی از اقوام بنده به دلیل همین روزه داری حالش خراب شد و به بیمارستان رسوندمش که در اونجا به وفور نمونه های مشابه رو دیدم .
استفراغ های خونی ...

A M ! N
28-02-2013, 21:57
دوستان من... واقعن جای تاسف داره... یه بار دیگه نگاه به پست اول کنیــد ببینید سوال چی پرسیدن..
دوستمون میگه مضرات روزه چیه.. جای اینکه تیکه بندازین به صورت علمــی بگین مضراتش چیه.. تمام!
اگه هم میبینید اطلاعاتی در این زمینه ندارین ، بهتره تاپیک رو شلوغ نکنید.. کسی میخواد در مورد فواید
صحبت کنه ، بره یه تاپیک بزنه "فواید روزه" اونجا با خیال راحت در مورد فوایدش بگید.. بحثی نیست.

موضوع تاپیک مشخصه.. مگه شما وقتی توی امتحانهای دبیرستان بهتون میگن مضرات فلان چیز رو نام
ببرید ، شما اینطوری جواب میدین :

" ببین استاد جون ، شما نمیفهمی ، این چیزی که شما میگی کلی فواید داره. اصلن شما میخوای یه
دسیسه راه بندازی! "

اینجاست که استادتون یک خط میکشه روی جوابتون.

دوستمون گفته مضرات چیه.. یه سوال ساده ! میدون جنگ که نیست.. !

یادتونه اول بحث چی گفتم؟

به هر جهت.. اگه تاپیک به صورت منظم و علمی و بدور از تعصب ( تعصب در هیچ جهتی ) دنبال بشــــه هیچ مشکلی نیست..

چرا گفتم احتمال این هست کــه تاپیک ترش بشه ؟ در گذشته بحثهای این چنینی زیاد بوده و در آخر وقتی به تاپیک نگاه میکردی
همه چیز داخل تاپیک دیده میشد به جز صحبت علمی.. امیدوارم این تاپیک از اون حالت مصون بمونه. چون ما هم اینجا یه سری
مسئولیتها بر گردنمون هست

از دوستان میخوام که در این گونه مباحث هوای ما رو هم داشته باشن

مرسی.

بحثهای نامرتبط ازین به بعد پاک میشن

آرامش خودتون رو حفظ کنید. + ادامه

raana
28-02-2013, 22:03
در پزشکی همیشه گفته شده که بهترین نوع غذاخوردن اینه که به مقدار کم و در فواصل کم خورده بشه
وقتی بعد از یک مدت زمان طولانی مثل 12 تا 15 ساعت بدن گرسنه بمونه و به یکباره حجم عظیمی از مواد غذایی (افطار) وارد بدن بشه کلی به بدن ضرر میرسونه

یکی از اقوام بنده به دلیل همین روزه داری حالش خراب شد و به بیمارستان رسوندمش که در اونجا به وفور نمونه های مشابه رو دیدم .
استفراغ های خونی ...

دوست عزیز من گفتم املاح از دست رفته میتونه با تغذیه صحیح به بدن برگرده.....تغذیه صحیح ... من به هیچ وجه اینو تایید نکردم
که یک دفعه حجم عظیمی از مواد غذایی وارد بدن بشه......چون در این صورت باعث به هم خورد متابولیسم بدن میشه....

استفراغ خونی نشونه ی سابقه ی بیماری گوارشی هست....بله اگر کسی بیماری گوارشی هر چند خفیف داشته باشه
و روزه بگیره مطمئنا این وضعیت براش پیش میاد....

Eblis 2011
28-02-2013, 22:04
دوستان من... واقعن جای تاسف داره... یه بار دیگه نگاه به پست اول کنیــد ببینید سوال چی پرسیدن..
دوستمون میگه مضرات روزه چیه.. جای اینکه تیکه بندازین به صورت علمــی بگین مضراتش چیه.. تمام!
اگه هم میبینید اطلاعاتی در این زمینه ندارین ، بهتره تاپیک رو شلوغ نکنید.. کسی میخواد در مورد فواید
صحبت کنه ، بره یه تاپیک بزنه "فواید روزه" اونجا با خیال راحت در مورد فوایدش بگید.. بحثی نیست.

موضوع تاپیک مشخصه.. مگه شما وقتی توی امتحانهای دبیرستان بهتون میگن مضرات فلان چیز رو نام

" ببین استاد جون ، شما نمیفهمی ، این چیزی که شما میگی کلی فواید داره. اصلن شما میخوای یه
دسیسه راه بندازی! "

یادتونه اول بحث چی گفتم؟

امین جان چرا شلوغش میکنی ؟ بحث داره خیلی منطقی پیش میره . چون به مذاق شما خوش نیومده تایپک بیراهه رفته ؟
جای تاسف داره . اگه الان نظرات همه این بود که روزه مضره و بدرد نمیخوره تایپک رو روال بود و همه چی آروم بود .

خیلیا اومدن هم از مضرات صحبت کردن هم از فوایدش ..... بقیه دیگه میمونه قضاوت که برعهده طراح سوال .... شما که به عنوان قاضی نشستی و داری قضاوت میکنی باید عادل باشی . هم نظرات موافق نظر خودت و هم نظرات مخالف نظر خودت رو باید بشنوی .

چون شما مخالی بقیه هم باید مخالف باشن ؟
چون شما میگی روزه مضره بقیه هم باید اینو بگن تا تایپک رو روال باشه ؟

امیدوارم پستم حذف نشه .

A M ! N
28-02-2013, 22:10
دوست خوب.. Eblis 2011 این نشون میده شما هیچ توجهی به حرفها نداری و هرطور که خودتون دوست داری برداشت میکنی ، یه بار دیگه میگم حرفمو با دقت بخون:

دوستمون در مورد مضرات روزه سوال پرسیدن ، بنابراین در این تاپیک فقط باید در مورد مضرات و اون هم با پشتوانه ی علمی بحث بشه..

بحثهای دیگه در این تاپیک جایی ندارند. من هیچ تعصبی ندارم.. اگر اینجا تاپیک فواید روزه داری بود ، و کسی در مورد مضراتش حرف میزد ، بدون شک باهاش برخورد
میکردم.. میتونید امتحان کنید.

دیگه جایی برای بحث نمیبینم.:n01:

Saeed Dz
28-02-2013, 22:13
از شما که کاربر فعال انجمن موضوعات علمی هستید بعیده این حرف. باید الگو باشین اما متاسفانه ...

من یاد گرفتم تو این انجمن حرفی رو از روی منبع بزنم. واقعا درستشم همینه . وگرنه حرفی که معلوم نیست از کجا اومده که نشد جواب .....
فلان دکتر گفته که نشد منبع . منبع باید معتبر باشه و ثابت شده باشه .
مغلطه توسل به عواطف ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ↓
این مغالطه هنگامی رخ می دهد که برای واداشتن کسی به قبول یک نتیجه، به جای شواهد به عواطف او توسل شود. کسی که مرتکب این مغالطه می شود امیدوار است که شنونده اش باوری را بر پایه احساساتی بپذیرد که با آن باور همراه می شود. احساساتی مانند خشم، عداوت، ترس، افسوس، معصیت یا هر چیز دیگر. توسل به عواطف می تواند کاملا صریح باشد مثلن شعار حامیان یکی از نامزدهای انتخاباتی در یک کشور این بود "در دلتان می دانید که حق با اوست" اما اغلب توسل به عواطف این قدر صریح نیست. ممکن است مانند تبلیغات و سخنرانی های پر شور و شر سیاسی، به بیانی بلاغی باشد که آکنده از مضامین عاطفی باشد. منطقیون قرون وسطی این مغالطه را "توسل به توده" نام نهاده بودند زیرا یکی از آشکارترین نمونه آن "عوام فریبی" های مرسوم خطیبان است. همچنین این مغالطه می تواند به شکل تصویری باشد که دارای بار عاطفی قوی است.

ببینید من یه توضیحی بدم در مورد منبع و مطلب و این موضوعات. منبع باید جایی ارائه بشه که شما استناد میکنی یا با توجه به چیزی یک تحلیل ارائه میکنی (یعنی دقیقن کاری که خبرگذاری ها میکنن) اونهم به خاطر اینکه متغییرها و شرایط و ... معلوم بشه و این درحالیکه اون مطلب که قرار دادم نکته ی مبهمی نداشت و به خودی خود یک منبع بود با توضیحات کامل. ضمن اینکه من گفتم هر کسی! میتونه درستیش رو بررسی کنه و یک راه هم برای کسانی قرار دادم که حتی به مسائل تئوری اعتقادی ندارن.
دوستمون علیرضا هم منبعی ارائه کردن.

دوستان عزیز مطالبی که در مورد کاتابولیسم در تاپیک مطرح شده، جزء مباحث بنیادی در پزشکی هستن که در درس بیوشیمی ارائه میشن. میتونین کتاب بیوشیمی هارپر رو مطالعه کنین تا در موردش اطلاعات کافی کسب کنین.

ما خیلی کارها رو میکنیم که میدونیم چقدر برای سلامتی ما بده.سیگار میکشیم.قلیون میکشیم.مواد غذایی چرب استفاده میکنیم و خیلی چیزهای دیگه و همه ی این کارها رو انجام میدیم حالا به روزه رسید چون سخته و حالا خدام یچیز از ما خواسته هزار و یک دلیل میاریم تا خودمون رو توجیه کنیم تا نگیریم

این نظر شخصیه منه و شخص یا اشخاص بخصوصی رو هدف قرار نگرفته ام
+

استدلال شما بر اينه كه هر شخصي با هر ميزان سواد درباره هر چيزي ميتونه اظهار نظر كنه در صورتي دليل داشته باشه.... يعني مثلا يه راننده كاميون با سوم ابتايي ميتونه اگه دليل درست داشت درباره جراحي غده هيپوفيز اظهار نظر كنه و مقاله بده !!!!!!!!!

مغلطه تکذیب گوینده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ↓
در این مغالطه شخص به جای این که به محتوای سخن بپردازد، به تکذیب و تخطئه گوینده و خاستگاه آن می ‌پردازد. منشا این مغالطه این تصور نادرست است که امکان ندارد یک عقیده صحیح و مستدل از سوی کسی که دارای موقعیت مناسب علمی و اجتماعی و... نیست، ارائه شود.

مثال: سیگار برای سلامتی زیانی ندارد؛ همین پزشکانی که این کتاب را درباره زیان ‌های دخانیات نوشته، خود سیگار می‌ کشد.

Eblis 2011
28-02-2013, 22:16

استفراغ های خونی ...

دوست عزیز شما که همه چیز رو میدونی . هدفت از طرح سوال چی میتونه باشه ؟
شما معتقدی که روزه مضره و روحرفتم هستی با دلیل و مدرک ( افراد بیمار بیمارستان ) .... دیگه چیزی نمیمونه واسه گفتن .

از مضرات روزه گرفتن خبر داری و سوال پرسیدی که مضراتش چیه ؟
نمیدونم والا . الله اعلم . با توجه به پست های شما در مورد دین و اسلام و این حرفا جسارتا باید عرض کردم هدفی جز بولد کردن مضرات روزه نداشتی .

مغلطه توسل به عواطف ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

این مغالطه هنگامی رخ می دهد که برای واداشتن کسی به قبول یک نتیجه، به جای شواهد به عواطف او توسل شود. کسی که مرتکب این مغالطه می شود امیدوار است که شنونده اش باوری را بر پایه احساساتی بپذیرد که با آن باور همراه می شود. احساساتی مانند خشم، عداوت، ترس، افسوس، معصیت یا هر چیز دیگر. توسل به عواطف می تواند کاملا صریح باشد مثلن شعار حامیان یکی از نامزدهای انتخاباتی در یک کشور این بود "در دلتان می دانید که حق با اوست" اما اغلب توسل به عواطف این قدر صریح نیست. ممکن است مانند تبلیغات و سخنرانی های پر شور و شر سیاسی، به بیانی بلاغی باشد که آکنده از مضامین عاطفی باشد. منطقیون قرون وسطی این مغالطه را "توسل به توده" نام نهاده بودند زیرا یکی از آشکارترین نمونه آن "عوام فریبی" های مرسوم خطیبان است. همچنین این مغالطه می تواند به شکل تصویری باشد که دارای بار عاطفی قوی است.

ببینید من یه توضیحی بدم در مورد منبع و مطلب و این موضوعات. منبع باید جایی ارائه بشه که شما استناد میکنی یا با توجه به چیزی یک تحلیل ارائه میکنی (یعنی دقیقن کاری که خبرگذاری ها میکنن) اونهم به خاطر اینکه متغییرها و شرایط و ... معلوم بشه و این درحالیکه اون مطلب که قرار دادم نکته ی مبهمی نداشت و به خودی خود یک منبع بود با توضیحات کامل. ضمن اینکه من گفتم هر کسی! میتونه درستیش رو بررسی کنه و یک راه هم برای کسانی قرار دادم که حتی به مسائل تئوری اعتقادی ندارن.
دوستمون علیرضا هم منبعی ارائه کردن.

تحمیل نکن نظرتو به کسی . از شما مدرک خواستم از ارائه دادنش عاجز بودی و یه دلیل بچه گونه آوردی . پس شما مغلطه کردی نه بنده .

دوست خوب.. Eblis 2011 این نشون میده شما هیچ توجهی به حرفها نداری و هرطور که خودتون دوست داری برداشت میکنی ، یه بار دیگه میگم حرفمو با دقت بخون:

دوستمون در مورد مضرات روزه سوال پرسیدن ، بنابراین در این تاپیک فقط باید در مورد مضرات و اون هم با پشتوانه ی علمی بحث بشه..

بحثهای دیگه در این تاپیک جایی ندارند. من هیچ تعصبی ندارم.. اگر اینجا تاپیک فواید روزه داری بود ، و کسی در مورد مضراتش حرف میزد ، بدون شک باهاش برخورد

امین جان . این سوال دقیقا برمیگرده به اعتقادات طرف . که با نیت قبلی داره اعتقادات من و دیگران رو زیر سوال میبره .

متاسفم برای عدالت افراد این انجمن . با تهدید و جبر سعی در سکوت میکنین و تهدید به اخطار .

این آخرین پست بنده در این تایپک بود . یا علی .

hp722
28-02-2013, 22:17

دسیسه راه بندازی! "

یادتونه اول بحث چی گفتم؟

میدونی برادر والا ما آرامشون رو حفظ کردیم و بنده خیلی آروم پیش رفتم ولی دوستانی که مخالف عرایض بنده و بعضی دوستان بودن علیه ما جبهه گرفتن

من گفتم به شخصه روزه خوبه ولی خب ضعف های عضلانی و پایین بودن فشار رو هم داره و بقیه هم نظراتشون رو گفتن ولی دوستانی که مخالف هستن با لحن بد و توهین آمیزی جواب میدن

شما به عنوان ناظر هر دوطرف قضیه رو ببین

B3HZ@D
28-02-2013, 22:21
دوست عزیز من گفتم املاح از دست رفته میتونه با تغذیه صحیح به بدن برگرده.....تغذیه صحیح ... من به هیچ وجه اینو تایید نکردم
که یک دفعه حجم عظیمی از مواد غذایی وارد بدن بشه......چون در این صورت باعث به هم خورد متابولیسم بدن میشه....

استفراغ خونی نشونه ی سابقه ی بیماری گوارشی هست....بله اگر کسی بیماری گوارشی هر چند خفیف داشته باشه
و روزه بگیره مطمئنا این وضعیت براش پیش میاد....

خوب دوست عزیز اگه توجه کنین این روند در روزه داری به هیچ وجه صحصح محسوب نمیشه .
بدن شما بعد از مدت طولانی گرسنگی کشیدن , در زمان افطار با ورود حجم عظیمی از مواد غذایی به معده شما بدن دچار شوک میشه.
شما نگاه کنید در زمان افطار به دلیل گرسنگی بیش از حدی که بوجود اومده شخص روزه دار تا میتونه معده خودش رو با انواع و اقسام مواد غذایی پر میکنه .
مواد غذایی که به سرعت و پشت سر هم وارد معده میشن و معده هم باید این حجم انبوه رو آماده بهره برداری کنه!

حالا شما این روش تغذیه رو با روش پزشکی که توصیه میکنه به مقدار کم و در فواصل کم خورده بشه مقایسه کنین و ببینید کدام یکی از نظر علمی و عملی صحیحتره !

در مورد اون مورد استفراغ خونی هم بگم که هیچ مشکل گوارشی وجود نداشته .
با پزشک هم که مطرح کردیم و گفت که این موارد در ماه رمضان زیاد دیده میشه .

raana
28-02-2013, 22:22
امین جان ما هم خیلی منطقی جواب دوستمون رو تو صفحه ی اول دادیم.....گفتین برای کسی بیماری خاصی داری مضره...
و همین طور اگر ضعف عمومی داشته باشه...در غیر این صورت روزه مشکلی ایجاد نمی کنه....

بهتره این تاپیک بسته بشه........چون هیچ کس نمی تونه طرف مقابل رو مجبور به پذیرش حرفش بکنه..البته قرارام نیست این اتفاق بیفته...

بحث کلا داره به حاشیه کشیده میشه....

hp722
28-02-2013, 22:23
مغلطه تکذیب گوینده ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ↓
در این مغالطه شخص به جای این که به محتوای سخن بپردازد، به تکذیب و تخطئه گوینده و خاستگاه آن می ‌پردازد. منشا این مغالطه این تصور نادرست است که امکان ندارد یک عقیده صحیح و مستدل از سوی کسی که دارای موقعیت مناسب علمی و اجتماعی و... نیست، ارائه شود.

مثال: سیگار برای سلامتی زیانی ندارد؛ همین پزشکانی که این کتاب را درباره زیان ‌های دخانیات نوشته، خود سیگار می‌ کشد.

چرا به شما برمیخوره نظرات دیگران؟هرکسی نظری داره و آزاده.نه من نظرم رو به شما تحمیل میکنم نه شما باید اینکارو بکنی و از نظرات من ناراحت بشی

ولی خداییش اینجام نه برو تو خلوت خودت از خودت بپرس الان من مغلطه کردم یا شما

A M ! N
28-02-2013, 22:45
تاپیک رو بستم.. خیلی خیلی سعی کردم که تاپیک به راه خودش ادامه بده در جهت صحیح.
که نشد... بازم بزارید به حساب کم کاری من... شماها همه بحثتون منطقی بود ، این حرف
هم :

امین جان . این سوال دقیقا برمیگرده به اعتقادات طرف . که با نیت قبلی داره اعتقادات من و دیگران رو زیر سوال میبره .

متاسفم برای عدالت افراد این انجمن . با تهدید و جبر سعی در سکوت میکنین و تهدید به اخطار .

کاملن منطقیه در جواب این پست:

خلاصه اینکه ببخشید که کمکاری کردم و تاپیک بسته شد.. ولی برای کسانی که میگن مدیریت انصاف نداره این رو میگم :

یه تاپیک بزنید باعنوان " فواید روزه " و تا دلتون میخواد به صورت علمی فواید روزه رو اونجا مطرح کنید.. ببینم کی میاد یه پست
بده بگه "مضرات روزه" و من باهاش برخورد نکنم.. گرچه در همین تاپیک خیلی حوصله کردم و پستهایی که فواید رو گفته بودن
رو باهاشون برخورد نکردم تا نگن مدیریت بی انصافه یا متعصب و فلان..

گرچه گفتن......

چه میشه کرد..

wichidika
13-07-2013, 11:08
یک کارشناس گیاهان دارویی:

شربت "گیاه راوند" رفع کننده عطش و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن در ماه مبارک رمضان

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
یک کارشناس گیاهان دارویی ،گفت: شربت "گیاه راوند" نوشیدنی است که علاوه بر رفع عطش، قدرت ایستایی بدن را در طی روز، افزایش داده و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت و سم زدایی می‌کند.

احمد دانایی کارشناس گیاهان دارویی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه سمنان، با اشاره به مصادف شدن ماه مبارک رمضان با یکی از گرم‌ترین ماههای سال که در آن تعریق بدن به شدت بیشتر می‌شود، افزود: استفاده از نوشیدنی‌هایی که عطش را رفع و قدرت و توان بدن را افزایش می دهد در این ماه ضرورت دارد.

وی شربت گیاهی راوند را یک شربت مفید برای ایام روزه داری عنوان کرد و گفت: این شربت از عصاره چندین گیاه نظیر عصاره چای سبز، عصاره دارچین، برگ به لیمو و... تشکیل شده و به علت دارا بودن اسید گلورونیک، سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

دانایی همچنین گفت: شربت راوند به دلیل دارا بودن نوعی آنتی بیوتیک قوی باعث می شود که مواد زائد و سموم بدن دفع شود.

این کارشناس طب سنتی با بیان اینکه یکی از بیماری‌های شایع در ماه رمضان که از کمبود آب و املاح معدنی در بدن ایجاد می‌شود تنبلی روده است، افزود: شربت راوند به دلیل دارا بودن اسید گلورونیک، املاح معدنی، اسید سیتریک، ویتامین‌های گروه B ,و... در درمان این بیماری و جلوگیری از ابتلا به آن نقش مهمی را ایفا می کند.

وی ادامه داد: از آنجا که طعم شربت راوند ترش مزه است، افراد بنا بر ذائقه خود می‌توانند آن را باعسل طبیعی شیرین کنند.

دانایی خاطرنشان کرد: در روزهای عادی بهترین زمان مصرف این شربت قبل از صبحانه و عصرها است اما برای افراد روزه دار 30 دقیقه بعد از صرف افطار و در مرحله دوم بعد از وعده سحر زمان مناسبی برای نوشیدن این شربت گیاهی است.

وی اظهار کرد: مقدار مصرف معمول این شربت در هر وعده یک استکان معمولی است.

این کارشناس طب سنتی با اشاره به دیگر فوائد گیاه راوند افزود: جلوگیری از ریزش موها، چین و چروک پوست و سخت شدن رگها، مفاصل و عضلات از دیگر فوائد این گیاه دارویی است.

انتهای پیام

sajjad1973
14-07-2013, 09:36
سلام

فقط یکی بگه چکار کنیم تشنمون نشه - من دارم میمیرم از تشنگی

Iloveu-ALL
14-07-2013, 11:29
سلام

موقع سحری خوردن، ترشی، شوری، چای یا قهوه نباید بخوری.

mehdig20
14-07-2013, 12:40
سلام

سحری میوه جات و سبزیجات زیاد مصرف کن,شیرینیجات مثل زولبیا بامیه نخور,غذاهای پر ادویه و شور نخور!
خیلیا میگن چایی واسه جلوگیری از تشنگی خوبه,ولی شاید این دوستمون درست میگه و نباید خورد!
ولی من که خودم هرروز حتما ی استکان میخورم!

tApAtAĺK

A M ! N
14-07-2013, 12:53
سلام

سلام..

جدیدن انگار میشه آب هم مصرف کرد !

فتوای جدید آیت الله بیات توی گوگل سرچ کنید

Amateِur
14-07-2013, 14:27
موقع سحری خوردن، ترشی، شوری، چای یا قهوه نباید بخوری.

پس نگو این همه سال یه لیوان چای جای چند لیوان آب تشنگی آدم رو رفع میکرده اشتباه میکرده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

رفیق دیگه اینو همه میدونن چای بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگیه. آدم آب گوشت می خوره هی باید بعدش آب بخوره ولی باز تشنه میشه اما همین که چای رو می نوشی دیگه تشنگی رفع میشه.
خوده من تنها نوشیدنیه سحرم چایی هست و اگر تشنم باشه آب می خورم.

بهتره در کنار غذا سالاد کاهو میل شود و کلا کاهو،خیار و کلم برای تشنگی بسیار عالی هستند و در طول روز آب مورد نیاز بدن رو تامین میکنند.
البته همه ی اینها در کنار چای

Iloveu-ALL
14-07-2013, 14:48
پس نگو این همه سال یه لیوان چای جای چند لیوان آب تشنگی آدم رو رفع میکرده اشتباه میکرده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

رفیق دیگه اینو همه میدونن چای بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگیه. آدم آب گوشت می خوره هی باید بعدش آب بخوره ولی باز تشنه میشه اما همین که چای رو می نوشی دیگه تشنگی رفع میشه.
خوده من تنها نوشیدنیه سحرم چایی هست و اگر تشنم باشه آب می خورم.

بهتره در کنار غذا سالاد کاهو میل شود و کلا کاهو،خیار و کلم برای تشنگی بسیار عالی هستند و در طول روز آب مورد نیاز بدن رو تامین میکنند.
البته همه ی اینها در کنار چای

یه باور غلته!! من اینو از خودم در نیاوردم میتونی تو گوگل سرچ کنی یا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Amir Hossein
14-07-2013, 15:48
قطعا چایی و آب لیمو تشنگی رو رفع میکنه

من یه بار صحری چایی نخوردم...تو طول روز تشنگی خیلی اذیتم کرد
در صورتی که هروقت چایی میخورم هیچ مشکلی ندارم...
دیگه اینو خودمون حس کردیم که میگیم :31:

a6543210
14-07-2013, 18:23
بهترین مورد خوردن هندونه است که واقعا تاثیر گذاره رو کمتر تشنه شدن آدم. همچنین چای با لیمو:n10:

Amateِur
14-07-2013, 21:00
قطعا چایی و آب لیمو تشنگی رو رفع میکنه

من یه بار صحری چایی نخوردم...تو طول روز تشنگی خیلی اذیتم کرد
در صورتی که هروقت چایی میخورم هیچ مشکلی ندارم...
دیگه اینو خودمون حس کردیم که میگیم :31:

دقيقا موافقم
يه عمره با چايي سير آب ميشيم حالا كشف كردن چايي نه تنها تشنگي رو رفع نميكنه بلكه باعث تشنگي هم ميشه!! :دی

با هندوانه هم كاملا موافقم. خيلي خوبه

فردارو بگو بايد برم سمنان وسط كوير :n03::n02:

Iloveu-ALL
14-07-2013, 21:53
امروز توی تلویزون دیدم گفت چای پررنگ باعث تشنگی میشه ولی چای کم رنگ توی رفع تشنگی کمک می کنه.
شربت خاک شیر برای رفع تشنگی خیلی موثره. موقع افطار کردن هم میشه خورد.

Amateِur
14-07-2013, 22:44
امروز توی تلویزون دیدم گفت چای پررنگ باعث تشنگی میشه ولی چای کم رنگ توی رفع تشنگی کمک می کنه.
شربت خاک شیر برای رفع تشنگی خیلی موثره. موقع افطار کردن هم میشه خورد.

اره شايد چاي پررنگ، ولي باز نه باعث تشنگي. شايد مثلا به خوبي تشنگي رو رفع نكنه همين، نه اين كه باعث تشنگي بشه.
خاك شير كه صد البته. ولي تو كمتر خونه اي يافت ميشه.

Iloveu-ALL
14-07-2013, 22:54
اره شايد چاي پررنگ، ولي باز نه باعث تشنگي. شايد مثلا به خوبي تشنگي رو رفع نكنه همين، نه اين كه باعث تشنگي بشه.
خاك شير كه صد البته. ولي تو كمتر خونه اي يافت ميشه.

نه گفتش چای پررنگ باعث تشنگی میشه!!

wichidika
16-07-2013, 11:46
نوشیدن آب یخ منجر به مشکلات گوارشی در روزه‌داران می‌شود

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مدیر گروه دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره با اینکه خوردن آب یخ در ماه رمضان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، گفت: مصرف آب یخ منجر به اختلال در هضم و مشکلات گوارشی در روزه داران می شود.

دکتر سید احمد ثاقبی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: روزه‌داری در تمام ابعاد وجود انسان نقش دارد، بحث تغذیه جسمی در روزه داری نخوردن نیست بلکه صحیح خوردن و تغییر زمان خوردن است. اغلب افراد در طول سال برنامه غذایی نادرستی دارند.

وی افزود: از دیدگاه طب سنتی دو وعده غذایی صبح و اول شب داریم و ظهر بدن نیاز زیادی به غذا ندارد، در ماه مبارک رمضان نیز در همین دو وعده غذا مصرف می‌شود. هم اکنون در کشورهای اروپایی به این دو وعده غذایی رسیده‌اند ولی در کشورمان رعایت نمی‌شود طرح افطار تلفیقی از صبحانه و شام است، سحر نیز تقریبا مانند وعده نهاری است.

ثاقبی تصریح کرد: خوردن آب یخ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، در ماه مبارک نیز این امر باید رعایت شود، چرا که مصرف آب یخ منجر به اختلال در هضم و مشکلات گوارشی می شود. هنگام افطار، اول باید دست و صورت را شست تا عطش کمتر شده و بعد کم کم آب نوشید.

مدیرگروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: نوشیدن زیاد آب و سریع خوردن دو ضرر دارد، وقتی آب به میزان زیاد و به یکباره خورده شود این امر موجب می شود تا آب در بدن پخش نشده و در لابه لای سلول‌ها جای نگیرد و به سرعت نیز از طریق ادرار دفع شود. همچنین سلول‌ها از مواد زاید شسته نمی‌شود و این مواد در آنها باقی می ماند.

وی با بیان اینکه آب باید در فواصل افطار و سحر مصرف شود، عنوان کرد: تنها مصرف آب کافی نیست و باید نوشیدنی‌هایی که بیشتر در بدن باقی می ماند مصرف شود. این نوشیدنی‌ها بسته به مزاج افراد متفاوت است به عنوان مثال فردی که طبع سرد و تری دارد باید چای زنجبیل مصرف کند.

ثاقبی افزود: میوه‌ها نیز باید در فاصله افطار و سحر خورده شود. چای جایگزین نامناسبی برای آب است؛ به این دلیل که چای هم دفع ادرار را افزایش می دهد و هم مرکز تشنگی در مغز را تنبل می‌کند در نتیجه فرد آب را از طریق ادرار از دست داده ولی احساس تشنگی نمی‌کند و این امر موجب تشنه ماندن سلول‌ها می شود.

انتهای پیام

Saeed Dz
16-07-2013, 13:06
توصیه من در اینباره اینکه روزه نگیرید به علت تاثیرات مخربی که بر بدن داره و اگر گرفتید اولن بدونید که همون خوردن سحری (برعکس چیزی که بعضی پزشکان خود فروخته میگن) برای بدن بسیار مضر بوده و دومن نخورنش هم مضر هست چون بدن شما قرار تا زمان اذان یک نوع خود زنی رو تحمل کنه. توضیحاتی کاملی اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دادم که میتونید مطالعه کنید.

در مورد افطاری هم باید بگم نکته ای که از همه ی اینها مهمتر هست اینکه پرخوری نکنید!

Iloveu-ALL
16-07-2013, 16:48
توصیه من در اینباره اینکه روزه نگیرید به علت تاثیرات مخربی که بر بدن داره و اگر گرفتید اولن بدونید که همون خوردن سحری (برعکس چیزی که بعضی پزشکان خود فروخته میگن) برای بدن بسیار مضر بوده و دومن نخورنش هم مضر هست چون بدن شما قرار تا زمان اذان یک نوع خود زنی رو تحمل کنه. توضیحاتی کاملی اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دادم که میتونید مطالعه کنید.

در مورد افطاری هم باید بگم نکته ای که از همه ی اینها مهمتر هست اینکه پرخوری نکنید!

مسلمون ها روزه رو برای مفید بودنش نمی گیرن که بخوان برای مضر بودنش روزه نگیرن!

VAHID
16-07-2013, 19:16
روزه را با چای کمرنگ و عسل باز کنید/ خرما اشتها را کنترل می‌کند
برخی هنگام افطار به یکباره انواع مواد غذایی از آش گرفته تا انواع نوشیدنی و غذاها را به معده خالی خود تحمیل می‌کنند. این کار علاوه بر فشار بر دستگاه گوارش، سردرد، سرگیجه و تهوع ایجاد می‌کند.

فارس نیوز: سید هدایت حسینی، معاون پژوهشی انستیتو تحقیقات تغذیه وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: در وعده افطار دستگاه گوارش بعد از چند ساعت طولانی که در حال استراحت بوده، دوباره باید فعال شود. در نتیجه افطاری باید به گونه‌ای باشد که به دستگاه گوارش فشاری نیاید.این متخصص تغذیه، چای شیرین کمرنگ که ترجیحاً با عسل شیرین شده باشد و در عین حال خیلی هم داغ نباشد را مناسبت‌ترین نوشیدنی برای باز کردن افطار دانست و افزود: بهتر است 10 دقیقه قبل از افطار چای را ریخته تا هنگام خوردن کمی خنک شده باشد. البته یک لیوان شیر نسبتاً گرم هم برای باز کردن افطار و پذیرش دستگاه گوارش برای غذا بسیار مناسب است.این متخصص تغذیه خرما را جزو مواد غذایی برشمرد که به دلیل داشتن قند ساده سبب کنترل اشتها می‌شود و افزود: خرما سرشار از ویتامین و منابع معدنی برای بدن است ولی در عین حال نباید در خوردن آن افراط شود چرا که هر یک گرم قند ساده در خرما معادل 4 کیلو کالری انرژی است.معاون پژوهشی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای وزارت بهداشت بر این نکته تأکید کرد که در صورت خوردن غذای سنگین و حجیم در وعده افطار ممکن است با سردرد، سرگیجه و تهوع مواجه شویم.حسینی گفت: چای، نان و پنیر، گردو، سبزی و خرما بهترین افطاری محسوب می‌شود و حتی آش و سوپ را نیز باید به همراه غذای اصلی با فاصله یک تا دو ساعت پس از افطار میل کرد.وی همچنین به آنهایی که از عارضه یبوست در ایام روزه‌داری رنج می‌برند توصیه کرد: پس از افطار حدود نیم ساعت ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را انجام دهند تا روده امکان حرکت و دفع مواد را به سمت خارج بدن داشته باشد.

raana
17-07-2013, 09:27
دوستان خواهشا بحث رو به حاشیه نکشید و وارد بحث های مذهبی نشید...

در این باره قبلا در تاپیک ......
مضـــــرات ر و ز ه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به طور کامل بحث شد و نتیجه ای هم در بر نداشت........

wichidika
18-07-2013, 22:47
با مصرف خرما در کنار کربوهیدرات در طول روزه‌داری دچار افت قند نمی‌شوید

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D9%88%D9%84-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C)
مصرف خرما در ماه مبارک رمضان به دلیل ارزش غذایی آن توصیه شده است چرا که این میوه، قند خون کاهش یافته در دوران روزه‌داری را جبران می‌کند و به علت دارا بودن فیبر و خاصیت ملین بودن آن، سیستم گوارشی را که به دلیل روزه داری بی تحرک شده است را به تحرک وا می‌دارد.

به گزارش «سرویس» سلامت ایسنا، علی زهتاب کارشناس تغذیه اظهار داشت: درخت خرما یا نخل از گیاهان بسیار قدیمی و مقدس است که نامش در قرآن مجید 42 بار تکرار شده است و مسلمانان آن را از میوه‌های بهشتی می دانند.

وی ادامه داد: این میوه سرشار از انواع ویتامین از جمله E-C-B-A است که تقریباً در هر 100 گرم خرما 14‌ میلی‌گرم ویتامین C موجود است. همچنین دارای فلزات معدنی مثل فسفر، کلسیم، آهن، ید و منیزیم است که هر کدام از این مواد در سلامتی انسان نقش بسزایی دارد.

زهتاب با بیان این که خرما به خاطر داشتن منیزم ضد سرطان است، تصریح کرد: استفاده از این میوه در ماه مبارک رمضان به دلیل ارزش غذایی آن توصیه شده است چرا که این میوه، قند کاهش یافته در دوران روزه داری را جبران می‌کند و به علت دارا بودن فیبر و خاصیت ملین بودن آن، سیستم گوارشی را که به دلیل روزه داری بی تحرک شده است را به تحرک وا می دارد.

وی گفت: مصرف خرما در کنار کربوهیدرات و محصولات آردی موجب می شود، در طول روزه داری، کربوهیدرات به آرامی در بدن آزاد شده و انرژی لازم برای فعالیت روزانه بدن تامین و بدن یکباره دچار افت قند نشود.

زهتاب ادامه داد: در ماه مبارک رمضان، رژیم پرفیبر بسیار مناسب‌تر و سالم‌تر از رژیم غذایی کم‌فیبر است که با توجه به این مهم ، کارشناسان صنایع غذایی طلوع سلامتی پس از انجام تحقیقات و بررسی های لازم اقدام به طراحی محصول شیرینی خرمایی کرده‌اند که با دارا بودن پتانسیل‌های لازم نیاز تغذیه‌ای مصرف کنندگان را در زمان روزه داری را فراهم می‌کند.

وی گفت: بر همین اساس، بهترین رژیم غذایی در ماه مبارک رمضان، رژیمی است که حاوی مایعات و قندهای ساده و قابل جذب سریع باشد چرا که در زمان افطار قند خون در پایین‌ترین حد خود قرار دارد که می‌تواند یکی از علل سردردهای نزدیک افطار باشد و‌ با داشتن رژیم غذایی حاوی خرما می‌توان از ضعف پیش از افطار جلوگیری کرد.

مدیرعامل شرکت طلوع سلامتی ادامه داد: همچنین به منظور حفظ ارزش تغذیه‌ای شیرینی‌های خرمایی، مواد طبیعی در این محصول به کار رفته و در آن از هیچ گونه مواد نگهدارنده‌ای استفاده نشده، تا با در نظر گرفتن نیاز روزانه هر فرد به غذای سالم و حفظ مواد طبیعی موجود در آن، این محصول بتواند سهم بزرگی در جلب رضایت و سلامت مصرف کنندگان ایفا کند.

لازم به ذکر است، کارشناسان تغذیه توصیه می کنند، وعده افطاری با خرما،‌ آب‌ گرم، ‌چای‌ کمرنگ و شیر‌ شروع شود که با مصرف این مواد، نیاز شدید بدن به مواد قندی به سرعت برطرف شده و بدن آمادگی بهتری برای استفاده از مواد غذایی دیگر را پیدا می‌کند.

انتهای پیام

wichidika
18-05-2014, 22:28
بروز 12 بیماری در نتیجه نخوردن صبحانه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : یک کارشناس طب اسلامی گفت: نخوردن صبحانه و سحری برای روزه گرفتن، باعث ایجاد 12 بیماری در انسان می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن ضیایی در ویژه‌برنامه طب‌المعصومین(ع) که با موضوع «چربی خون و چاقی» در صحن جمهوری اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه خوردن سحری در روایات معصومین(ع) تأکید شده است، اظهار داشت: نخوردن سحری موجب افزایش چربی‌های مضر خون می‌شود.

وی با استناد به حدیثی از حضرت علی(ع) که «هر که خوراکش زیاد باشد، سلامتی‌اش کم باشد و بار زندگی بر دوش او سنگین شود»، خاطرنشان کرد: پرخوری و کم تحرکی حداقل 9 بیماری را برای انسان ایجاد می‌کند.

این کارشناس طب اسلامی، ازدیاد چربی بدن، فشار خون، اضافه وزن، بیماری‌های قلبی، دردهای مفصلی و نارسایی ریوی را برخی از بیماری‌های ناشی از پرخوری و کم‌تحرکی عنوان کرد.

ضیایی با بیان اینکه هر یک کیلو اضافه وزن معادل 10 کیلو فشار بر مفصل زانو می‌آورد، ابراز داشت: استفاده از قندهای شیمیایی، آبمیوه‌های صنعتی، نوشابه، سرخ‌کردنی‌ها، میوه موز، شیرینی‌های خامه‌ای، بستنی‌های صنعتی، نسکافه، خوردن خامه، سر شیر، جگر سیاه و کله پاچه در صبح موجب افزایش چربی و قند خون می‌شود.

این محقق و پژوهشگر طب سنتی با بیان اینکه پرخوری و بدخوری باعث چرب شدن کبد انسان می‌شود، ابراز کرد: استفاده از سُس علاوه بر اضافه وزن و افزایش چربی مضر خون، باعث چرب شدن کبد نیز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه چربی‌های اضافی جدار شکم باعث ایجاد دردهای قوس کمر می‌شود، ابراز داشت: مصرف زیاد برنج سفید و ماکارونی برای کسانی که چربی خون، قند خون و یبوست شدید دارند، مضر است.

این کارشناس طب اسلامی، افزایش چربی خون، نارسایی مخچه، کاهش حافظه و خشونت‌‌های بی‌جا را از برخی اثرات استفاده از مسکرات و مواد الکلی عنوان کرد.

وی توصیه کرد: بیماران از خوددرمانی و استفاده از داروهای بدون تجویز پزشک خودداری کنند، چراکه اگر داروهای شیمیایی درست استفاده نشود، عوارض سوئی برای بدن به دنبال خواهد داشت.

ضیایی درباره درمان چربی خون نیز اظهار داشت: خوردن روزانه یک عدد سیب درختی شیرین در ناشتا، باعث کاهش چربی خون و اضافه وزن می‌شود.

وی، خوردن هفت عدد آلو بخارا یک ساعت قبل از شام را توصیه کرد و افزود: خوردن آن باعث تنظیم غلظت خون و کاهش چربی خون شده و از یبوست شدید و لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.

این کارشناس طب اسلامی تصریح کرد: خوردن آبلیموی ترش تازه در مخلوط یک لیوان آب، باعث کاهش چربی خون، شادابی پوست و ایجاد عطش کاذب در انسان شده و برای فصل‌های بهار و تابستان بسیار مناسب است.

ضیایی عنوان کرد: خوردن یک عدد انار صبح جمعه به صورت ناشتا، باعث کاهش غلظت و چربی خون شده و در شفافیت پوست نیز مؤثر است.

این مدرس طب اسلامی گفت: 15 درصد از دانش‌آموزان و دانشجویان از اضافه وزن رنج می‌برند و طب اسلامی خوردن عرق زنیان و عرق زیره را برای کسانی که اضافه وزن دارند، توصیه می‌کند.

وی با بیان اینکه کرفس و ساقه آن بسیار مفید است، بیان کرد: کرفس جایگزینی برای آسپرین است و باعث کاهش قند خون، فشار خون و چربی اضافی بدن می‌شود.

wichidika
19-06-2014, 11:07
برای مقابله با عفونت‌ها روزه بگیرید

پزشکان در یک مطالعه جدید دریافتند روزه‌داری حتی به مدت دو الی چهار روز توانایی بدن را برای مقابله با بیماری‌ها و عفونت‌ها افزایش می‌دهد.

به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد روزه گرفتن علاوه بر مزایای معنوی که دارد برای سلامت جسم و حتی مقابله با بیماری‌ها مفید است. روزه‌داری برای مدت طولانی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در سنین سالخوردگی می‌شود.

متخصصان سلامت دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافتند چند روز روزه‌داری به بدن کمک می‌کند تا انرژی خود را حفظ کرده و سلول‌های ایمنی ضعیف را نابود کند.

آنها همچنین دریافتند افرادی که قصد شیمی‌درمانی دارند، در صورتی که 72 ساعت قبل از آغاز شیمی‌درمانی روزه بگیرند، به حفظ گلبول‌های سفید بدن خود کمک می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از تِک تایمز، روزه گرفتن در واقع شمار گلبول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد اما به محض شروع به خوردن غذا، بدن دوباره شروع به جایگزین کردن گلبول‌های سفید می‌کند و این فرآیند به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌انجامد.

«والتر لونگو»، کارشناس این مطالعه می‌گوید:‌ ما متوجه تاثیری شدیم که احتمالا باعث کاهش مصرف انرژی در زمان گرسنگی می‌شود که این مسئله باعث می‌شود سلول‌های بنیادی نه تنها بتوانند سلول‌های ایمنی تولید کرده و ضعف سیستم ایمنی ناشی از شیمی درمانی را معکوس کنند بلکه سبب جوان‌سازی دوباره سیستم ایمنی در بدن سالخوردگان می‌شود. نتایج این مطالعه در نشریه Cell Stem Cell منتشر شده است.

انتهای پیام

wichidika
01-07-2014, 18:21
بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان

به گفته یک متخصص تغذیه، بهترین زمان برای ورزش کردن در ماه رمضان یک و نیم ساعت پس از افطار و خوردن غذاست زیرا اگر زودتر شروع به ورزش کنند همزمان خون رسانی به عضلات و دستگاه گوارش می تواند به قلب فشار وارد کرده و فرد را دچار مشکلاتی کند.
به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر سعید حسینی متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برای اینکه پس از چند ساعت گرسنگی و تشنگی معده آمادگی پذیرش غذا را داشته باشد، به روزه داران توصیه می‌کنم برای افطار نخست از یک نوشیدنی ولرم استفاده کنند چرا که نوشیدنی‌های سرد معده را منقبض کرده و فرد را دچار مشکلات فراوانی می‌نماید.
وی افزود: روزه داران در وعده افطار همانند صبحانه، از چای، شیر یا آب ولرم و همچنین پنیر و سبزی و یا کمی سوپ گرم استفاده کنند و یک و نیم تا 2 ساعت پس از آن شام سبک میل نمایند. همچنین حتماً چند گروه از مواد غذایی شامل غلات، لبنیات، سبزیجات و میوه های تازه و گوشت‌ها را در وعده‌های غذایی خود بگنجانند.
دکتر حسینی ماه رمضان را فرصت مناسبی برای کاهش وزن در افرادی با وزن بالا دانست و گفت: فرد روزه دار اگر دارای وزن بالایی است باید توجه داشته باشد که سهم بیشتری از پروتئین و چربی را در وعده افطار استفاده کند چرا که سیری طولانی‌تری خواهد داشت و کربوهیدرات‌ها را به وعده سحر موکول نماید.
وی افزود: این افراد با روزه گرفتن می‌توانند عادت غذایی خود را اصلاح کرده و از ظاهر مناسب‌تری نیز برخوردار شوند.
دکتر حسینی استرس را یکی از عوامل پرخوری دانست و افزود: برخی اوقات فرد دچار استرس شده و اقدام به پرخوری می‌کند ماه رمضان و روزه گرفتن می‌تواند تأثیر مثبتی روی این افراد داشته باشد.
این متخصص تغذیه در ادامه تصریح کرد: افراد لاغر و بی اشتها و همچنین جوانان و نوجوانانی که برای نخستین بار روزه می‌گیرند نیز برای اینکه انرژی بیشتری دریافت کنند کربوهیدرات‌ها را به وعده افطار موکول کنند زیرا هضم و جذب آن‌ها به سرعت انجام می‌گیرد و آن‌ها زودتر احساس گرسنگی کرده و وقت بیشتری برای خوردن وعده‌های غذایی تا سحر خواهند داشت.
دکتر حسینی در مورد کسانی که از گرسنگی روزه داری رنج می‌برند اظهار داشت: این افراد چربی و پروتئین رژیم غذایی خود را به وعده سحر موکول کرده و از سبزیجات و میوه های بیشتری استفاده نمایند چرا که با خوردن سبزی و میوه احساس سیری بیشتری کرده و گرسنگی در آن‌ها کاهش می‌یابد.
وی نوشیدن قهوه، چای پر رنگ و نوشابه‌های گازدار را برای روزه داران بسیار مضر دانست و گفت: مصرف تنقلات شیرین مانند زولبیا و بامیه به دلیل انرژی بالا و چربی فراوان موجب ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود. روزه داران از مصرف بیش از اندازه آن‌ها پرهیز کنند.
دکتر حسینی مصرف دوغ را به روزه داران توصیه کرد و افزود: تعرق زیاد در این ماه گرم، موجب می‌شود روزه داران املاح زیادی را از دست دهند مصرف دوغ در وعده شام و سحر موجب جبران کمبود املاح خواهد شد.
این متخصص تغذیه در خصوص ورزش افراد روزه دار نیز توصیه کرد: بهترین ساعت برای ورزش کردن یک و نیم ساعت پس از خوردن غذا است به دلیل آنکه اگر زودتر از این زمان شروع به ورزش کنند همزمان خون رسانی به عضلات و دستگاه گوارش می تواند به قلب فشار وارد کرده و فرد را دچار مشکلاتی نماید.
دکتر حسینی در خصوص افراد دیابتی که روزه می‌گیرند گفت: در ایران آمار افراد دیابتی بسیار بالاست و تنها بیمارانی می‌توانند روزه بگیرند که قند خون خود را خوب کنترل کرده باشند. در صورتی که قند خون فرد دیابتی بیش از 160 باشد در روزه داری دچار مشکل خواهد شد.
وی تصریح کرد: اگر فرد دیابتی وعده‌ی غذای خود را خودسرانه قطع نماید ولی دارو استفاده کرده باشد بعید است که بتواند روزه بگیرد چرا که داروها باعث افت قند شده و بیمار را دچار مشکلات فراوانی خواهند کرد.
دکتر حسینی با بیان اینکه" افراد دیابتی باید برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند " افزود: دیابتی‌ها باید با مشورت پزشک خود، زمان مصرف داروها را تغییر داده و با مشورت کارشناس تغذیه برنامه غذایی مناسبی را تنظیم و دریافت کنند.
وی عرق سرد، بی حالی بیش از اندازه و تاری دید را از عوارض افت قند خون عنوان کرد و گفت: روزه دار ممکن است با ادامه این علائم به کما رود، از این رو باید با بروز اولیه این علائم، بلافاصله از آب قند و یا چند عدد خرما و حبه قند استفاده نماید.
دکتر حسینی در پایان به تمامی بیماران از جمله افرادی که به زخم معده یا سنگ کلیه دچارند، توصیه کرد برای روزه گرفتن حتما با پزشک خود مشورت کنند.
انتهای پیام

wichidika
03-07-2014, 13:46
رفع تشنگی در ماه رمضان با نوشیدنی های سنتی تهران-ایرنا-نوشیدنی های سنتی مانند شربت آبلیمو، خاکشیر، تخم شربتی،کاسنی ،سکنجبین و بید مشک می تواند به کاهش تشنگی و عطش در ماه مبارک رمضان کمک کند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] تشنگی و عطش زمانی بروز می کند که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آب باشد،اگر در مرحله عطش و تشنگی بدن، کمبود آب جبران نشود،احساس ضعف، خستگی و سردرد ایجاد می شود.

کارشناس تحقیقات میکروبیولوژی موادغذایی انستیتو تغذیه ایران در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا برای رفع تشنگی در ماه مبارک رمضان توصیه کرد:درکنار نوشیدن آب در فاصله های بین افطار تا سحر می توان از نوشیدنی های سنتی، چای کمرنگ و آب میوه های متفاوت استفاده کرد.

دکتر نسرین حاج سید جوادی ادامه داد:چای نوشیدنی است که به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان و ضد سرطان برای بدن مفید است، اما هیچ گاه جایگزین مناسبی برای آب نیست.

وی ادامه داد:چای به دلیل مدر بودن باعث می شود مقدار بیشتری از آب بدن دفع شود.

وی به سایر نوشیدنی ها اشاره کرد و گفت:برخی نوشیدنی ها مثل شربت آبلیمو باعث ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را برطرف می کند اما این به آن معنا نیست که نیاز بدن به آب تامین شده است.

حاج سید جوادی خاصیت خاکشیر را خنک کننده و ضد عطش خواند و افزود:دانه های خاکشیر می توانند آب را درون خود نگه دارند و به تدریج آن را به بدن تحویل دهد در نتیجه نیاز بدن را به مدت طولانی تر نسبت به آب تامین می کند.

وی ادامه داد:تخم شربتی نیز مانند خاکشیر با نگه داشتن آب درون خود باعث می شود، فرد دیرتر احساس تشنگی کند. اما بهتر است آن را بدون شکر یا با شکر کم مصرف کرد.

به گفته وی در بین عرقیات سنتی، تنها کاسنی خاصیت خنک کنندگی بدن را دارد، از این رو پیشنهاد می شود نوشیدنی هایی مانند خاکشیر را با کمی کاسنی و گلاب مخلوط و سپس استفاده کرد. همچنین اضافه کردن سکنجبین به خاکشیر نیز می تواند به رفع عطش کمک کند.

کارشناس تحقیقات میکروبیولوژی موادغذایی انستیتو تغذیه ایران به مصرف میوه هنگام سحر، اشاره کرد و گفت:میوه و سبزی علاوه بر مقاومت بیشتر در مقابل تشنگی، به دلیل داشتن فیبر سرعت حرکت مواد غذایی را کاهش می دهد و باعث می شود احساس گرسنگی نیز دیرتر فعال شود .

حاج سید جوادی اضافه کرد:میوه و سبزی در وعده سحری باعث رفع مشکل یبوست نیز می شود . سبزی ها نیز مانند کاهو، خیار، کرفس و سبزی خوردن چون آب را در خود نگه می دارند باعث استمرار و تداوم آبرسانی به بدن می شوند.

به گفته وی مصرف سالاد کاهو به خصوص در وعده سحر توصیه می شود. مصرف بادمجان، فلفل و ادویه در وعده سحر موجب تشنگی در طول روز می‎شود.

حاج سید جوادی افزود:زمانی که آب خنک همراه با یخ مصرف می شود چون دمای بدن را برای مدت کوتاهی پایین می آورد، احساس لذت بخش تری دارد ولی این موضوع ربطی به نیاز سلول های بدن به آب ندارد.

وی توصیه کرد:هنگام افطار باید از نوشیدن آب یخ به طور ناگهانی پرهیز کرد. در وعده افطار نیز از نوشیدنی های ولرم مانند شیر همراه با مواد دارای قند طبیعی مانند خرما، عسل یا انگور شیرین استفاده شود چرا که این مواد شیرین علاوه بر تنظیم قند خون بدن خاصیت سم زدایی نیز دارند.

به گفته حاج سید جوادی بهترین زمان برای تامین آب بدن در فاصله بین افطار و شام یا هنگام خواب است. دم کرده برگ خشک نعناع و یا مخلوط آن با عسل بین افطار تا سحر موجب رفع تشنگی خواهد شد.

وی افزود:دم کرده لیمو عمانی با گل گاو زبان و نبات نیز می تواند علاوه بر رفع تشنگی، باعث آرامش و خواب مناسب در شب شود.

حاج سید جوادی اظهار کرد: خیس کردن تمبر هندی و صاف کردن آن و سپس مخلوط آن با عسل و تهیه به صورت شربت، نوشیدنی مفیدی برای رفع یبوست در ماه رمضان محسوب می شود و همچنین از مخلوط زردآلوی تازه همراه عسل نیز به عنوان مواد غذایی مناسب جهت رفع عطش و سنگینی معده می توان استفاده کرد.

wichidika
09-07-2014, 18:00
یک روانپزشک تشریح کرد
روزه‌داری از پرخوری عصبی و سیکل معیوب اضطراب جلوگیری می‌کند/ رمضان، درمانگاه‌های روانپزشکی خلوت می‌شود

یک روانپزشک گفت: فشارهای بیرونی مهم‌ترین علت اضطراب هستند. مشکل عمده مبتلایان عدم قدرت تحمل این فشارهاست. چیزی که با نام و یاد خدا و روزه‌داری میسر می‌شود.

علی باغبانیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تأکید بر اینکه مهمترین علت اضطراب استرس و فشارهای بیرونی است اظهار داشت: شدت استرس تعیین کننده نیست و تفسیر و تعبیر آن است که موجب واکنش فرد می‌شود، حوادث مختلف، بیماری‌ها، سفر و جابجایی استرس ایجاد می‌کند و نقش تغییر و تفسیر ما از این واکنش‌های استرس‌زا بسیار تعیین کننده است.وی افزود: احساس نگرانی مبهم و دلواپسی جزء علائم اضطراب هستند و با این احساس نگرانی مبهم فرد فکر می‌کند که مشکلی به زودی برای او به وجود می‌آید.این روانپزشک ادامه داد: اگر انسان تکیه‌گاه مشخصی داشته باشد، زمان استرس آرامش خواهد داشت، حتی حضور یک کودک 3 ساله در کنار انسان هم می‌تواند منجر به آرامش او شود، بنابراین کسانی که به خدا معتقدند و تمام قدرت‌ها را از آن او می‌دانند در مواقع مختلف به او تکیه می‌کنند. مطابق آیات قرآن، یاد و نام خدا موجب آرامش دلها می‌شود.این متخصص بهداشت روان اظهارداشت: مشکل عمده مبتلایان به اضطراب این است که آنها قدرت تحمل شرایط را ندارند و در این مواقع آنها احساس بیقراری می‌کنند، صبر و بردباری اضطراب افراد را به حداقل می‌رساند و موجب می‌شود زود پرخاشگری نشان ندهند، از طرفی کاهش صبر موجب افزایش اضطراب می‌شود.وی افزود: روزه بنا به حکم الهی واجب است و می‌توان آن را تمرینی برای بردباری و صبر دانست، وقتی با مشکلی مواجه می‌شویم آنچه در لحظه اول لاینحل به نظر می‌رسد یک ساعت بعد بهتر و روز بعد ممکن است فراموش شود حتی ممکن است پس از گذشت یک ماه متوجه شویم آن اتفاق به نفع ما بوده است.این روانپزشک گفت: در روزه‌داری برای ساعات مشخصی از خوردن و آشامیدن پرهیز می‌کنیم و این تمرینی است برای بردباری و طاقت‌آوردن، تعبیر ما در روزه‌داری این است که امساک از خوردن و آشامیدن همیشگی نیست و بعد از اذان مغرب می‌توانیم بخوریم و بنوشیم، در اضطراب هم همینطور است کسانی که با روزه‌داری طاقت‌آوردن را تمرین می‌کنند موقع اضطراب می‌دانند که تشویش همیشگی است.وی افزود: تعدادی از مبتلایان وقتی دچار اضطراب می‌شوند پرخوری عصبی پیدا می‌کنند و بعد از خوردن غذای اضافی احساس گناه کرده و دچار اضطراب شدید می‌شوند که برای غلبه بر آن دوباره به پرخوری عصبی روی می‌آورند، ما به این روند سیکل معیوب می‌گوییم اما در ماه مبارک این اتفاق نمی‌افتد و پرخوری عصبی رخ نمی‌دهد از این رو اضطراب فرد کاهش می‌یابد.باغبانیان تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان برای کاهش اضطراب از روش‌های خودآگاه و ناخودآگاه استفاده می‌کنیم که استراحت، خواندن دعا، قرآن خواندن و غیره از آن جمله است.وی ادامه داد: تقویت اراده و اختیار با روزه‌داری میسر می‌شود، همچنین در بحث تعارضات و اینکه افراد بین تصمیم‌گیری در 2 موضوع می‌مانند موجب اضطراب می‌شود چرا که ریشه اصلی ضعف در اراده است، روزه با افزایش قدرت اراده و تصمیم‌گیری به فرد کمک می‌کند در مواردی که تعیین تکلیف لازم است و فرد باید بین 2 راه یکی را انتخاب کند، به راحتی تصمیم گرفته و دچار اضطراب نشود.این متخصص حوزه سلامت روان نوعدوستی و بهبود روابط اجتماعی را یکی دیگر از برکات این ماه عزیز برشمرد و افزود: در این ماه افراد با شرکت در کلاس‌های ختم قرآن و مراسم افطاری به دیدن اعضاء خانواده و اقوام می‌روند بنابراین تحکیم روابط و برقراری ارتباطات اجتماعی از جمله نتایج این ماه است.باغبانیان خاطرنشان کرد: حجم حضور مبتلایان به اختلالات اضطرابی در درمانگاه‌های روانپزشکی در ماه مبارک رمضان کمتر است و این حاکی از آرامش روان ناشی از روزه‌داری است.انتهای پیام/

wichidika
09-07-2014, 18:01

توصیه‌های یک متخصص تغذیه به روزه‌داران
نوشابه و سرخ کردنی در ماه رمضان ممنوع/نان سبوس دار و غذاهای بخارپز بخورید

یک متخصص تغذیه به روزه‌داران توصیه کرد تا در ایام ماه مبارک رمضان از نان‌های سبوس‌دار و غذاهای بخارپز استفاده و از خوردن غذاهای سرخ کردنی و نوشابه‌های گازدار خودداری کنند.

مرتضی صفوی در گفت‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) برای روزه‌داران توصیه‌هایی داشت.وی به کسانی‌که در این ایام با مشکل یبوست روبرو می‌شوند توصیه کرد تا از نان‌های سبوس‌دار استفاده کنند و مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهند.این متخصص تغذیه همچنین در مورد سوءهاضمه در ماه مبارک رمضان گفت: مصرف زیاد غذاهای چرب، سرخ کردنی با ادویه زیاد، تخم مرغ، کلم و نوشابه‌های گاز موجب بروز سوءهاضمه و نفخ می‌شود، به این افراد توصیه می‌شود از غذاهای آب‌پز، بخار پز و نوشیدنی‌های سالم مانند عرق‌های نعنا، بیدمشک و غیره در کنار آب مصرف کنند.وی در مورد افرادی که دچار افت فشار خون در ماه رمضان می‌شوند نیز گفت: این افراد به همراه کسانی که تعریق زیاد و ضعف دارند و انرژی‌شان تحلیل رفته و رنگ پریده هستند، مایعات زیاد مصرف کنند.صفوی بار دیگر در مورد زمان افطار و نحوه صحیح افطار کردن متذکر شد: روزه‌داران افطار سبک داشته باشند و با فاصله نیم تا یک ساعت بعد از افطار سبک، شام بخورند تا غذا یک مرتبه وارد سیستم گوارشی نشود.
انتهای پیام/- S

wichidika
09-07-2014, 18:17
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] کدام بیماران روانی می‌توانند روزه بگیرند/روزه‌داری افسردگی را کاهش می‌دهد
رئیس انستیتو روانپزشکی ایران:

کدام بیماران روانی می‌توانند روزه بگیرند/روزه‌داری افسردگی را کاهش می‌دهد

رئیس انستیتو روانپزشکی ایران گفت: تحقیقات علمی و موارد درمانگاهی نشان داده است که روزه داری در کاهش اضطراب، امید به زندگی و انگیزه مبتلایان به این اختلالات خفیف روانی موثر است.

جعفربوالهری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره بلامانع بودن روزه‌داری برای بیماران روانی که به افسردگی مبتلا هستند اظهار داشت: بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی 2 دسته هستند. بیمارانی که اختلالات خفیف مانند افسردگی، اضطراب و وسواس دارند و بیمارانی که به اختلالات شدید مانند دوقطبی، اسکیزوفرنیا و افسردگی شدید مبتلا هستند.وی افزود: بیماران مبتلا به اختلالات خفیف در صورتی که ناچار به استفاده از دارو در چند نوبت روز نباشند و فشار شدید بابت بی‌خوابی و گرسنگی تحمل نکنند می‌توانند روزه بگیرند.رئیس انستیتو روانپزشکی ایران گفت: اتفاقاً تحقیقات علمی و موارد درمانگاهی نشان داده است که روزه داری در کاهش اضطراب، امید به زندگی و انگیزه مبتلایان به این اختلالات موثر است.وی ادامه داد: طول اثر برخی داروها مانند آلپرازولام حدود 7 ساعت است بنابراین مبتلایان به اضطراب موقع ظهر بی‌تاب هستند و علائم اضطراب را نشان می‌دهند، مصرف کلردیازپوکساید که طول اثر بیش از 24 ساعت دارد نشان می‌دهد که در صورتی که فردی این دارو را مصرف می‌کند می‌تواند با نظر پزشک خود روزه بگیرد. بنابراین توصیه می‌شود مبتلایان با پزشک خود مشورت کنند زیرا تعدد داروهای روانپزشکی موجب می‌شود تا نتوان برای همه توصیه‌ای واحد کرد.این روانپزشک با اشاره به مبتلایان به بیماری‌های شدید روانی و روزه‌داری اظهار داشت: همانطور که اشاره شد، گروه دوم مبتلایان به اختلالات شدید مانند دو قطبی، اسکیزوفرنیا و افسردگی شدید هستند که اختیار فرد را از بین می‌برد.گروهی از مبتلایان به اختلالات اسکیزوفرنیا هستند که علائم آنها کنترل شده و داروهای طولانی اثر را مصرف می‌کنند، این افراد اگر با آرامش و تغذیه مناسب اقدام به روزه‌داری کنند می‌توانند آثار مثبت آن را ببینند.وی افزود: اگر فرد توهم و هذیان دارد روزه‌داری تأثیری منفی بر سلامت جسم و روان او دارد و طبق دستور شرع مقدس اسلام حرام است. همچنین مصرف‌کنندگان داروهای کوتاه مدت با روزه‌داری ممکن است به جسم و روان خود صدمه بزنند. از طرفی افرادی که دچار بی‌خوابی و تحریک‌پذیری هستند نمی‌توانند روزه بگیرند.وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تغییر برخی داروها مانند لیتیوم که در اختلال دوقطبی تجویز می‌شود برای اقدام به روزه‌داری گفت: بیماران دو قطبی که روزه می‌گیرند در طول ماه مبارک رمضان عودهای مکرری دارند و آنهایی نیز که می گویند در طول ماه مبارک مشکلی نداشته‌اند حدود 10 روز پس از ماه مبارک، علائم اختلال را نشان می‌دهند. لیتیوم نیاز به مصرف مقداری نمک و آب دارد از این رو مصرف کنندگان آن قادر به روزه‌داری نخواهند بود.وی افزود: لیتیوم داروی اختصاصی بیماران دو قطبی است که طول مدت اثر آن حدود 7 ساعت است، در حال حاضر لیتیومی که وارد کشور می‌شود با همین طول مدت اثر است و از آنجایی که نتوانسته‌ایم لیتیومی را وارد کنیم که طول مدت اثر آن 12 ساعت باشد روزه‌داری برای مصرف‌کنندگان این دارو مضر است.این متخصص حوزه بهداشت روان خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود آن دسته از مبتلایان به اختلالات روانی که داروهای کوتاه اثر مصرف می‌کنند و علائمی مانند تحریک‌پذیری دارند، با دعا و حضور در مراسم سحر و افطار از فضای معنوی این ماه بهره برده و پس از بهبودی قضای آن را به جا آورند.انتهای پیام/- See more at: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ].yzLuNKHM.dpu f

wichidika
09-07-2014, 18:37
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] روزه‌داری موجب نشاط می‌شود/ تقویت اراده مسلمانان در ماه رمضان

روانشناس بالینی:
روزه‌داری موجب نشاط می‌شود/ تقویت اراده مسلمانان در ماه رمضان

روانشناس بالینی معتقد است روزه‌ گرفتن می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود، البته این مشروط به این است که سازه‌های ذهنی فرد، باورهای عمیقی داشته باشند.

مهرداد کاظم‌زاده‌عطوفی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره اینکه آیا روزه‌داری می‌تواند در کاهش غمگینی و دلسردی ناشی از مسائل روزمره موثر باشد اظهار داشت: عبادات تأثیری نشاط‌آور بر ما دارند و روزه نیز همین اثر را داشته و می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود، البته این مشروط بر این است که سازه‌های ذهنی فرد، باورهای عمیقی داشته باشند.وی افزود: وقتی فرد روزه می‌گیرد، قند خون او پایین می‌آید و به دلیل ضعف‌های ناشی از نخوردن و نیاشامیدن از نظر بدنی سست می‌شود. این مسئله در برخی مواقع فرد را بی‌حوصله می‌کند ولی نکته مهم این است که ما مسلمانان روزه را بر اثر الگوهای باوری و اعتقادی‌ خود می‌گیریم.این متخصص حوزه بهداشت روان با تأکید بر تفاوت قدرت تحمل افراد در ماه مبارک رمضان با ماه‌های دیگر گفت: همه ما پیش از این ماه، به میزان زیادی مایعات می‌نوشیم اما در این ماه 17 ساعت تحمل می‌کنیم. در واقع تمام عواملی که پیش از این ماه، ما را اذیت می‌کردند برای‌مان آسان می‌شود. علت این تفاوت‌ها علاوه بر باور ما درباره کمک خداوند به روزه داران از اراده ما نشات می‌گیرد.وی افزود: وقتی افراد روزه می‌گیرند، آثار بی‌حوصلگی و خستگی را ندارند و این به دلیل همان باورهای عمیق است.این روانشناس بالینی ادامه داد: افزایش «آستانه تحمل» یکی از اتفاقات مثبتی است که در حوزه سلامت روان در این ماه اتفاق می‌افتد، آستانه تحمل انسان در موقعیت‌های مختلف متفاوت است و با اینکه بسیاری معتقد هستند که فشار روانی به واکنش سریع از سوی افراد منجر می شود، اما در این ماه با خودداری از انجام برخی رفتارها نشان می‌دهیم که قادر به خودکنترلی هستیم.وی یادآور شد: همچنین در ماه مبارک رمضان تقویت اراده دیده می‌شود و انسان با چشم‌پوشی از نیازهای زیستی نشان می‌دهد که می‌تواند اراده‌اش را تقویت و از آن در ادامه مسیر زندگی‌اش استفاده کند. این تطابق از باور ما نشأت می‌گیرد بنابراین می‌تواند به داشتن اراده قوی‌تر در انسان کمک کند.دبیر انجمن علمی روانشناسی بالین گفت: ماه مبارک رمضان حوزه‌های مختلف سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و علاوه بر اینکه از منظر پزشکی، روزه‌داری بر سلامت جسمانی تأثیر می‌گذارد، از نظر روانشناختی نیز می‌تواند فواید زیادی برای افراد داشته باشد.وی خاطر نشان کرد: این ماه بسیار مفید است زیرا حضور ذهن از عبادت شروع می‌شود و به سایر رفتارهای دیگر نیز ادامه پیدا می‌کند. علاوه بر بعد الهی حضور ذهن به ویژه در نماز و دعا خواندن اثر روانشناختی نیز خواهد داشت، زیرا توجه و تمرکز بر گفتمان با معبود می‌تواند در زندگی نیز تأثیر گذاشته و فرد را نسبت به گفته‌های دیگران نیز متمرکز کند.انتهای پیام/-

B.Russell
09-07-2014, 18:40
پس کل سال رو روزه بگیرین، هی شادتر و شادتر بشین.
5 سال دیگه به شادترین و با اراده ترین ملت دنیا تبدیل بشیم. :n26:

HORROR
09-07-2014, 18:46
البته در صورت گرفتن بیماری گوارشی مثل زخم معده و سرطان نشاط بیشتری نصیبتون میشه!:n02:

soroosh_cz
10-07-2014, 05:36
البته در صورت گرفتن بیماری گوارشی مثل زخم معده و سرطان نشاط بیشتری نصیبتون میشه!:n02:
من الان مشکل گوارشی دارم، با روزه هم مشکلی ندارم(مشکل گوارشی بخاطر روزه بوجود نیومده، عصبی هست). شاید شما طاقتشو ندارید، تازه دما هم 50 درجه، خوزستان :n09:

smahdis
10-07-2014, 07:34
شرطش رو گفته.

روانشناس بالینی معتقد است روزه‌ گرفتن می‌تواند موجب نشاط روزه‌داران شود، البته این مشروط به این است که سازه‌های ذهنی فرد، باورهای عمیقی داشته باشند.

بعلاوه نماز صبح واجب, فقط و فقط 2 رکعته و هر کس به نیت نماز واجب بیشتر از 2 رکعت بخونه, مثلا نماز 2 رکعتی رو چهار رکعتی بخونه, بدعت به وجود آورده.

به در گفتم دیوار بشنوه.

B.Russell
10-07-2014, 10:04
من الان مشکل گوارشی دارم، با روزه هم مشکلی ندارم(مشکل گوارشی بخاطر روزه بوجود نیومده، عصبی هست). شاید شما طاقتشو ندارید، تازه دما هم 50 درجه، خوزستان :n09:

اکثر سیگاری ها هم کلی مشکل ریوی دارند ولی با سیگار مشکلی ندارند.
تازه معتقد هستن سیگار مشکلات عصبیشون رو هم کم میکنه.

بی جهت نیست که مارکس میگوید : دین افیون ملت هاست.
افیون ذره ذره بدن رو از بین میبره اما انسان کماکان با آن مشکلی ندارد و از ان لذت میبرد، چون گزینه دیگری جز لذت از افیون پیدا نکرده.

شرطش رو گفته.

بعلاوه نماز صبح واجب, فقط و فقط 2 رکعته و هر کس به نیت نماز واجب بیشتر از 2 رکعت بخونه, مثلا نماز 2 رکعتی رو چهار رکعتی بخونه, بدعت به وجود آورده.

به در گفتم دیوار بشنوه.

ولی تا دلش بخواد میتونه نماز مستحبی بخونه.
اینجا هم پیشنهاد شد وقتی روزه واجب و نخوردن و نیاشامیدن و همچنین بعد اعتقادی سبب نشاط میشه، 11 ماه دیگه سال رو هم پیوسته روزه مستحبی بگیره تا تبدیل به شادترین ملت دنیا بشه.

به انسان گفتم، انسان بشنوه.

piishii
10-07-2014, 10:23
تنها چیزی که نصیب ما شده بی حالی خواب آلودگی...
از صبح فکرت رو بکار بگیر شکم خالی هیچی به مغرت نمیرسه نمیتونی هیچ کاری انجام بدی
بازدهی فکری و کاری من در این ماه 75% کاهش پیدا کرده
خوابم که به هم خورده هیچ صبح اصلا حال ندارم بیدار بشم
ساعت 5 6 به بعد دیگه له له میزنم
تازه کار من بیرون نیست خدا به داد اونایی برسه که توی این گرما بیرون لباس تنشونه ! نشاط کجا بوده بخدا ؟!

HORROR
10-07-2014, 15:27
مساله طاقت داشتن یا نداشتن نیست ..که اگر باشه خوب منم هر روز دارم طاقت میارم حرفهایی به این صورت رو میشنوم!:n02: مساله سر چیزی هست که راسل عزیز فرمودن.

Metalhead56
10-07-2014, 16:04
من نمیدونم مسلمونا هی داره اراده شون چپ و راست داره تقویت میشه چرا خیلی از اونها اراده ای برای پیشرفت و مفید بودن برای دنیا ندارن و قسمت اعظمی از جمعیت مسلمانان دنیا در فقر و جهل مطلقن؟و این نشاط که هم دیگه بیداد میکنه در اونها و میبینیم که اینقدر نشاط دارن که عده زیادیشون یا در فکر کشتن همدیگه ن یا کشتن غیر مسلمونها و یا کشتن حیوانات به اسم قربانی کردن. خلاصه این فکر کشتن دائم در ذهنشونه و لابد اینم از نشاط بیش از حده.لابد روزه هم چون موجب اینجور "نشاط" و اینجور "اراده قوی" میشه واجب شده.

bestmovie
10-07-2014, 16:24
پس با این حساب کشورهایی مثل عریستان سعودی شادی تو جامعه باید موج بزنه و مردمش شادترین مردم باشند:n08:

laxer
10-07-2014, 16:46
طرف اسکیزوفرنی شدید داره سر وقت دارو مصرف نکنه یه محله رو میزاره رو سرش. :n15:

wichidika
18-07-2014, 18:36
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] یک متخصص تغذیه تشریح کرد

تاثیر روزه بر شادابی روح و ارتقای قوای جسمانی

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: روزه‌داری علاوه بر اینکه موجب سلامت جسمی بدن می‌شود، روح را شاداب و میزان مقاومت بدن در برابر گرسنگی را افزایش می‌دهد.

کیومرث دانشور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار داشت: ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی است برای اینکه بدن بتواند سموم اضافی را از خود دور کند.
وی تصریح کرد: روزه‌داری علاوه بر اینکه موجب سلامت جسمی بدن می‌شود، روح را شاداب و میزان مقاومت بدن در برابر گرسنگی را افزایش می‌دهد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی رعایت کیفیت غذایی هنگام روزه‌داری را یکی از عوامل موثر در بالارفتن توان جسمی فرد دانست و افزود: استفاده لازم از میوه‌جات و سبزیجات در وعده سحر، میزان نیاز بدن به آب را در طول روز کاهش می‌دهد.
به گفته دانشور، با توجه به فشارهای روحی و جسمی که فرد باید در هنگام روزه‌داری تحمل کند، مصرف غذاهای حاوی نشاسته در وعده سحر الزامی است.
وی با بیان اینکه در زمان روزه‌داری میزان مایعات بدن کاهش می‌یابد، گفت: روزه‌داران باید حداقل از زمان افطار تا سحر هشت لیوان آب مصرف کنند.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی توصیه کرد که افراد باید از خوردن غذاهای دارای کربوهیدرات پیچیده در موقع افطار خودداری کنند و از غذاهای ساده هم‌چون شله‌زرد، آش و سوپ استفاده کنند.
وی بیان داشت: رعایت برنامه غذایی مناسب که شامل تمام گروه‌های غذایی باشد در وعده سحری الزامی است و افراد نباید به هر علتی هر کدام از این گروه‌ها را در وعده‌های غذایی خود حذف کنند.
دانشور با اشاره به چربی‌های تجمع یافته انرژی‌زا در بدن، یادآور شد: روزه‌داری فرصت خوبی است که بدن بتواند مقداری از این چربی‌های اضافی را دفع کند.
وی خاطرنشان کرد: نوع انتخاب غذا و میزان مصرف آن نیز می‌تواند روزه‌داری همراه با سلامت جسمی را برای فرد به همراه داشته باشد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه بعضی افراد به دلایل مختلف وعده سحر خود را حذف می‌کنند، خاطرنشان کرد: حذف این وعده غذایی بسیار مهم، موجب ضعف بسیار شدید، سردرد و کاهش تمرکز در طول روزه‌داری می‌شود.
انتهای پیام/2700/و30/پ3003

P.x
18-07-2014, 19:23
از عوارضش هم بگید بد نیست

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

zahra95
19-07-2014, 02:34
از عوارضش هم بگید بد نیست

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
برای ادامای بیمار و افرادی که روزه براشون مضره و ممکن به سلامتیشون صدمه بزنه که روزه گرفتن حرامه.
ادامای سالم هم فکر کنم عمده مشکلشون اول ضعف و بیحالی ساعتای اخر , عصبی شدن بر اثر گرسنگی و سردرد مخصوصا تو تابستون.
عصبی شدن رو فرد باید خودش کنترل کنه که میشه یه تمرین به حساب اورد چون عصبانیت همیشه هست علتاش متفاوته.
مورد اول رو نمیشه کاری کرد وواقعا هم سخته مخصوصا واسه ادمایی که کارهای خاصی دارن.
سر دردهم که ناشی از کم ابی بدن هست که فکر کنم با تغذیه مناسب ونوشیدن آب کافی در بعضی موارد قابل کنترل باشه.

Arash4484
19-07-2014, 03:37
برای تجمیع مباحث، تاپیک های اخیر مرتبط با روزه و روزه داری تلفیق شد،
و اخبار جدید و تاپیکهای دیگر در این رابطه به مرور به این تاپیک افزوده خواهد شد.

با توجه به اینکه در بررسی پزشکی روزه، ممکن است بحث مضرات روزه پیش کشیده شود، و سپس این بحث خود سمت و سوی دینی پیدا کند و این امر مخالف قوانین انجمن میباشد، پس تاپیک بصورت بسته شده باقی میمونه..

ممنون از همراهی شما.

wichidika
22-07-2014, 21:30
آیا روزه داری به سلامت قلب کمک می کند؟

سید جواد علوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه سلامت اظهار داشت: هرگز نباید با آب یخ افطار کرد برخی از روزه داران به سبب تحمل تشنگی در طول روز در ابتدای افطار به آب یخ یا شربت‌های سرد رو می آورند که قطعاً برای سلامتی آنان خطرناک است سلامت قلب
به گفته وی بهترین غذا پس از باز کردن افطار با خرما و آب جوش یا آب جوشیده گرم، مصرف کمی نان سبوس دار تازه با پنیر و سبزی خوردن است. آن هم به مقدار کم و نباید در مصرف آن زیاده روی شود چراکه این ترکیب غذایی بسیار اشتها آور است.
قبل از غذا و بعد از آن حتماً کمی نمک مزه مزه کنند
این کارشناس طب سنتی عنوان کرد: در خوردن افطاری شتاب نکنند تا زمانی که تمامی دستگاه‌های خفته بدن بیدار و سرحال شوند آن گاه است که غذا گوارای بدن انسان می‌شود، بهتر است پس از باز کردن افطار مدت کوتاهی را تا صرف غذای شام صبر کنند. سلامت قلب
علوی افزود: شام بعد از افطار باید کم مصرف شود در غیر این صورت شکم که در اثر گرسنگی حریص شده به صاحب خود مرتب دستور می دهد که بیشتر غذا مصرف کند تا آن جا که در اثر پرخوری شخص روزه دار کسل، خسته و شکم متورم و احساس خواب بر وی غلبه می‌کند و این نوع غذا خوردن بعد از باز کردن افطار بسیاری از فوائد روزه را نابود می‌کند.
وی ادامه داد: آنان که ناراحتی قلبی دارند یا می‌خواهند از آن پیشگیری به عمل آورند بهترین کار آن است که روزه بگیرند و پرخوری نکنند و به خصوص پس از افطار مراقب باشند و پرخوری نکنند. تند و سریع غذا را نبلعند که این کار باعث نقصان در هضم می‌شود. غذا را آرام و با طمأنینه خوب بجوند سپس ببلعند. سلامت قلب
این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: از خوردن آب و مایعات دیگر وسط غذا اجتناب کنند به خصوص اگر این مایعات زیاد سرد باشد و مرتب در بین غذا مصرف شود باعث ایجاد نقصان در هضم و نفخ زیاد و پرخوری می‌شود و این هم حرکت ناشایستی است که بسیاری از فوائد روزه را نابود می‌کند.