PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سحری و افطاری

باغبون
26-06-2014, 14:27
سلام دوستان
میخواستم اگر امکان داره برای سحری و افطاری ماه رمضون غذا پیشنهاد بدین با دستور پختش؟:n16:اگرم دوست داشتین عکس از غذایی که درس کردین با تزیینش بذارین تا بقیه هم استفاده کنن

Mr.Pooya
26-06-2014, 20:40
برای افطار فسنجون :n02: دستور پختش هم بلد نیستم ولی مواد اولیه شو تقریبا می دونم :n02: گردو ٬ مرغ ٬ رب انار ٬ و سایر دوستان :n02: آشپزم شدم رفت :n02:

ولی جدای از شوخی فسنجون من خیلی دوست دارم مخصوصا وقتی گرسنه بشی خیلی بیشتر می چسبه. البته آش و حلیم که به عنوان پیش غذا عالیه.

ملا نصرالدین
28-06-2014, 00:12
به نظر من ادم چون توی فصل گرما هستیم و در طول روز تشنگی بیشتر از گرسنگی اذیت میکنه بهتره اولویت برای افطار درست کردن شربت و تهیه میوه های مختلف باشه

برای غذای شام و افطار هم چون همونطور که گفتم نوشیدنی در اولویت هست پس بیشتر حجم معده با اب پر میشه.برای اون یه ذره که مونده هم باید یه غذاهایی که خیلی دوست داریم رو بخوریم.
همینطوری در طول ماه رمضان حجم معده کم میشه.ادم هم که همش از تشنگی هلاکه.دیگه یه غذای بی خود ادم بخوره خیلی سخت میگذره :n28:

B.Russell
28-06-2014, 00:29
روزه گرفتن و نیاشامیدن آب و غذا برای 17 ساعت طول روز جز ضرر رساندن به کلیه و کبد و مغز و عروقتون هیچ ارمغانی نداره.

اگر سلامتی خودتون رو دوست دارین، از طرفی با توجه به باورهای شخصی حتما میخواهید نوعی از روزه بگیرین، سعی کنید گوشت رو در این یک ماه حذف کنین و این یک ماه رو گیاهخواری کنین.

:n16:

باغبون
28-06-2014, 21:34
خیلی ممنونم از دوستان، اما بیشتر مد نظرم این بود که غذا پیشنهاد بدین تا کسایی که علاقمند به روزه گیری هستند و معتقدند به روزه گرفتن بتونن برای سحری یا افطاری درست کنن،اگر دوستان پیشنهادی برای غذا دارن خوشحال میشم دستور پخت بگذارند:n16:

!SaMiRa!
29-06-2014, 09:14
خورشت لوبیا سبز همراه با پلو : ( برای سحری )

لوبيا سبز - گوشت خورشتي یا گوشت چرخ کرده - پياز - رب - آبليمو ( دیگه مقدار نگفتم چون بستگی به تعداد نفرات داره )

طرز تهيه:
پياز را خرد كرده در روغن تفت ميدهيم تاطلائي رنگ شود سپس گوشت را اضافه نموده و دوباره تفت مي دهيم ، سپس رب ، فلفل، ادويه را اضافه كرد تفت داده بعد كمي آب ريخته زير آن را كم ميكنيم تا گوشت خوب پخته شود بعد از پختن گوشت ها لوبيا را كه از قبل در روغن تفت داده ايم با نمك، آبليمو اضافه ميكنيم یک ربع الی سی دقیقه بعد غذا آماده است.

لوبیا سبز فیبر زیاد داره و آب درونش در طول روز کم کم آزاد میشه .:n01:

نیم ساعت قبل از افطار هم فرنی درست کنید ولی زیاد شیرینش نکنید .

فرنی :
شير نيم ليتر - آرد برنج 2 قاشق سوپخوري - شكر 2 قاشق سوپخوري - گلاب 2 قاشق سوپخوري

آرد برنج را در شير حل مي كنيم و شكر و گلاب را اضافه مي نمائيم و مايه را روي حرارت ملايم قرار
مي دهيم و مرتب بهم مي زنيم تا جوش آمده و كمي غليظ شود، سپس در ظرف كشيده و وقتي سرد شد نوش جان کنید .

ما رو هم دعا کنید :n26:

Shima.Shahrokhi
29-06-2014, 13:01
سلام دوستان من اولین پستم در این انجمن و هنوز بلد نیستم خیلی چیزا رو اینجا:n02:این غذا رو بارها و بارها در طول سال واسه خانواده ام درست کردم و استاد شدم واسه خودم:n02:

اسنک هلندی مواد لازم برای ۴ نفر :
سینه مرغ بی استخوان =۲۰۰ گرم ( برش خورده به صورت نواری باریک )
سیب زمینی =۲ عدد متوسط ( آب پز و رنده شده )
پیاز =۱ عدد متوسط
نان تست =۱۶ ورق
گوجه فرنگی =۲ عدد متوسط ( برش حلقه ای خورده )
پنیر گودا =۸ ورق
سیر =۲ حبه ( رنده شده )
پنیر پیتزا =به مقدار لازم ( رنده شده )
نمک، فلفل، زردچوبه =به مقدار لازم
کره =به مقدار لازم

طرز تهیه اسنک هلندی:
در تابه ای مقداری روغن گرم کنید، پیاز را ریز خرد کنید و داخل روغن تفت دهید تا سبک شود.
برش های مرغ را همراه با نمک و فلفل و زردچوبه اضافه کنید و حرارت را کمی بالا ببرید. مواد را مدام هم بزنید و ۷-۱۰ دقیقه در همین وضعیت تفت دهید . بعد از این مدت حرارت را خاموش کنید و بگذارید مواد قدری خنک شوند.
در کاسه ای سیب زمینی رنده شده، پنیر رنده شده، سیر رنده شده و کمی نمک و فلفل را با هم مخلوط کنید . سپس مرغ را به این مخلوط اضافه کنید و مواد را به آرامی هم بزنید.
طبق روشی که قبلا گفته شد، سطح خارجی نان ها را با مقداری کره نرم شده پوشش دهید، مقداری از این مخلوط روی ۸ ورق از نان های تست بمالید، دو برش از گوجه فرنگی و یک ورق پنیر گودا روی مواد بگذارید، ۸ ورق دیگر از نان های تست را روی نان های آماده قرار دهید و اسنک ها را کمی فشار دهید تا کاملا منسجم شوند و بعد آنها را به مدت ۳-۶ دقیقه در دستگاه ساندویچ ساز قرار دهید تا برشته شوند.
این اسنک معمولا با سس کچاپ سرو میشه.
پ.ن: مقدار هر دو نوع پنیر کاملا سلیقه ای است و شما میتوانید مقادیر فوق را به دلخواه کم یا زیاد کنید. به عنوان جایگزین پینر گودا (در صورتی که در دسترس ندارید) می توانید از پنیر تست ورقه ای استفاده کنید.
برای طعم دار شدن مرغ، بهتر است چند دقیقه قبل از طبخ، مرغ را با کمی آبلیمو و زعفران مزه دار کنید.

Thor God
29-06-2014, 15:54
روزه گرفتن و نیاشامیدن آب و غذا برای 17 ساعت طول روز جز ضرر رساندن به کلیه و کبد و مغز و عروقتون هیچ ارمغانی نداره.

اگر سلامتی خودتون رو دوست دارین، از طرفی با توجه به باورهای شخصی حتما میخواهید نوعی از روزه بگیرین، سعی کنید گوشت رو در این یک ماه حذف کنین و این یک ماه رو گیاهخواری کنین.

:n16:

ببینید همون قدر که مقاله برای ضرر های روزه هست همون قدر هم برای فوایدش هست:n26:.کسی نمیتونه به طور قطعی بگه ضرر داره یا فایده داره.
به هر حال بهتره هر شخص خودش تحقیق کنه و سَبُک سنگین کنه که روزه بگیره یا نگیریه.

:n11:

B.Russell
29-06-2014, 17:12
ببینید همون قدر که مقاله برای ضرر های روزه هست همون قدر هم برای فوایدش هست:n26:.کسی نمیتونه به طور قطعی بگه ضرر داره یا فایده داره.
به هر حال بهتره هر شخص خودش تحقیق کنه و سَبُک سنگین کنه که روزه بگیره یا نگیریه.

بله درسته، ولی من که هنوز یک خط مطلب علمی درباره فایده 17 ساعت تشنگی در گرمای تابستان برای کلیه و کبد و مغز و... پیدا نکردم.

البته یکسری مطالب برای تاثیر کم خوری و یا نخوردن در حدود 8 ساعت که برای بدن مفید باشه پیدا میشه که اونا هم عموما برای زمانی هست که این ماه تو زمستان میفتاد و نخوردن و نیاشامیدن یک استراحت برای بدن بود.

اما از یک حدی بگذره مخصوصا آب نخوردن هیچ نتیجه ای جز ضرر نداره و حتی یک پزشک رو اگر پزشک باشه نخواهید یافت که به سالم ترین انسان توصیه کنه در گرمای تابستان به فاصله 17 ساعت آب ننوشه !!!!!!!!!!!!
اما بازم حرف شما متین، همانطور که انسان ها در قمه زدن و سایر خودآزاری ها آزادند، در این گونه سبک زندگی هم آزادند. :n18:

laxer
29-06-2014, 17:20
دوستان عزیز این توصیه رو جدی بگیرید.
حتما" در سحر و افطار در خوردن آب زیاده روی کنید.
در مدت روز هم سعی کنید زیاد عرق نکنید.

در اواخر روز اگر دیدید دیگه طاقت ندارید به بدن فشار نیارید و روزه رو بشکنید , مطمئنن در نزد خدا جون آدمی خیلی با ارزش تر از یک روز روزه است.

کاهش آب بدن در رمضان سال پیش جان تعدادی از هموطنانمون رو گرفت. ( شایعه نیست خودم در بخش اورژانس بودم و دیدم)

Atghia
29-06-2014, 19:25
دوستان اینجا جای بحث عقیدتی نیست! فقط در راستای سحری و افطاری که مشخصا شامل توصیه های غذایی میشه با توجه به مکان تاپیک صحبت بشه!

Atghia
29-06-2014, 19:46
برای شروع در وعده افطار :
یک لیوان آب جوش ولرم+یک عدد خرما
و یا آب ولرم+ یک قاشق غذاخوری عسل

در ادامه افطار:
غذاهای لطیفی که هضم انها سریعتر باشد مثل:
سوپ گندم
ارده با شیره انگور
پنیر و گردو
عسل و کره حیوانی
دو تا سه قاشق غذاخوری از آب گوشت بخار پز
فرنی
تخم مرغ عسلی

غذاهای ممنوعه در افطار:
کوکو
حلیم با گوشت
اب و شربت های خنک
هندوانه
لبنیات به غیر از پنیر
و هر غذای سنگین دیگر

برای وعده بین افطار تا سحر:

اکنون وقت خوردن میوه های آبدار و شربت است موارد زیر بیشتر توصیه میشود:

برای گرم مزاج ها:
شربت ابلیمو
شربت خاک شیر و تخم شربتی
شربت البالو
میوه هایی مثل :هندوانه، خربزه،زرد الو و گیلاس

برای سرد مزاج ها:
همه موارد بالا جز هندوانه

در شربت ها باید عسل بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد مثلا در شربت ابلیموی شیرین و شربت سرکه انگبین

برای وعده سحر:

در ابتدای وعده سحر یکی از شربت های ذکر شده در بالا توصیه میشود

سپس یک وعده غذای سنگین و دیرهضم مثل:

کوبیده ابگوشت
تمامی خورشت ها با گوشت گوسفندی

حلیم با گوشت
و تقریبا همان غذاهایی که در وعده ناهار معمولا میخورید

توجه شود که حتما سالادی از ترکیب(خیار-گوجه-کاهو-هویج و...)در کنار وعده سحر باشد.

منبع:

tebebartar.blogfa

========================================

دوستان لطفا غذاها رو صرفا معرفی کنید! دستور طبخ غذا نیاز به تاپیک جدا داره (در صورتی که تاپیکش از قبل موجود نباشه)
ممنون:n16:

bijandarbari
29-06-2014, 19:59
به نظر من بهترین چیز هندوانه و خربزه و طالبی هستش.

این میوه ها آب زیادی داره و تشنگی رو برطرف می کنن و در ضمن خنک هستن.

*Batman*
30-06-2014, 00:04
سلام
برای سحری من انواع کباب و گوشت آب پز رو اصلا توصیه نمیکنم. کافیه اینا رو میل کنید و دو ساعت بعد به طرز فجیعی دچار تشنگی میشید.
برای سحر به همراه غذا از سبزی و سالاد (که در پست بالا اشاره شد) استفاده بشه و اگر نبود به جاش هندوانه و خربزه.
هنگام سحر مصرف چای رو توصیه میکنید؟

ALI . R
30-06-2014, 00:45
سلام
برای سحری من انواع کباب و گوشت آب پز رو اصلا توصیه نمیکنم. کافیه اینا رو میل کنید و دو ساعت بعد به طرز فجیعی دچار تشنگی میشید.
برای سحر به همراه غذا از سبزی و سالاد (که در پست بالا اشاره شد) استفاده بشه و اگر نبود به جاش هندوانه و خربزه.
سلام . بله کباب و گوشت و چنین غذاهای سنگین باعث تشنگی میشه ! من خودم تجربه داشتم.
یه نکته دیگه با توجه به اینکه ماه رمضان در ایام تابستان هست بهتره زیاد از غداهای سنگین استفاده نکنیم تا بدن زیاد احساس گرما نکنه و دمای متعادل داشته باشه !
چای هم به نظرم خوبه برای سحری. من خودم هم مصرف میکنم.

یه نکته ای بود الان داشتم مطالعه میکردم: "در هنگام سحری از نوشیدن چای خودداری شود زیرا دفع آب بدن را زیاد می‌کند و موجب تشنگی می‌شود"!

به نظرم هم راست هم میگه. الان تازه سحری صرف کردیم. آخرش هم یه لیوان چای کمرنگ. الان یکم احساس تشنگی میکنم!
سعی میکنم از این به بعد از نوشیدن چای جلوگیری کنم !

Lady parisa
30-06-2014, 13:40
مصرف غذاهای متنوع به عنوان نخستین بخش راهنمایی های رژیمی می باشد. این نكته در ماه مبارك رمضان نیز صحت دارد. یك فرد برای اینكه سالم باشد، باید از تمام گروههای اصلی موادغذایی كه شامل نان و غلات، شیر و فرآورده های شیری، گوشت وحبوبات و سبزیجات و میوه است، استفاده كند. در طول ماه مبارك رمضان سرعت متابولیسم در شخص روزه دار پایین می آید و چربی بدن و چربی رژیم غذایی به طور مؤثر مصرف می شوند. مصرف غذای دریافتی در ماه مبارك رمضان كمتر از روزهای عادی دیگر می باشد و همین امر منجر می شود كه سلامتی شخص برقرار شود. دریافت میوه به خصوص بعد از غذا اكیداً توصیه می شود. رژیم غذایی متعادل كلسترول خون را بهبود می بخشد و اسید معده را كاهش می دهد و از بروز یبوست و سایر مشكلات گوارشی جلوگیری می كند و باعث می شود كه فرد فعال بوده و زندگی سالمی داشته باشد.

به طور نمونه یك رژیم غذایی كلی در زیر آورده شده است.

افطار:

خرما3 عدد
آب میوه1 واحد ( یك دوم لیوان )
سوپ سبزیجات به همراه مقداری رشته فرنگی1 لیوان

نیاز فوری بدن در هنگام افطار، بدست آوردن منبع انرژی آسان و قابل دسترس گلوكز برای هر سلول زنده ، بویژه مغز و سلول های عصبی می باشد. خرما و آب میوه منابع خوب قندی می باشند. مقدار خرما و آب میوه ارائه شده در بالا، برای رساندن سطح گلوكز خون از مقدار پایین به حد طبیعی كافی می باشد. سوپ و آب میوه به بر قراری تعادل آب و مواد معدنی بدن كمك می كنند. رژیم غذایی نامتعادل و دریافت بیش از اندازه شربت ها و شیرینی ها به همراه شكرافزودنی برای سلامتی مضر شناخته شده اند.

شام:

باید از تمام گروه های غذایی به شكل زیر استفاده شود:

گروه گوشت و حبوبات: جوجه، گوشت گاو، گوشت بره، گوشت بز، ماهی 1 تا 2 واحد ( هر واحد: 1 تكه یا 30 گرم گوشت ).

نخود سبز، نخودچی، عدس، و سایر حبوبات1 واحد ( نصف لیوان ) .

گوشت و حبوبات منبع خوب پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها می باشند. علاوه بر اینها، حبوبات منبع خوبی برای فیبر رژیمی می باشند.

گروه نان و غلات: نان با آرد گندم كامل 2واحد ( هر واحد: 30 گرم ) یا برنج پخته 1 لیوان یا تركیبی از این دو. این گروه منبع خوبی برای تامین كربوهیدرات های پیچیده ( كه منبع خوب انرژی و فیبر رژیمی هستند )، پروتئین و مواد معدنی می باشند.

گروه شیر:

شیر یا ماست یا پنیر محلی 1 لیوان. افرادی كه نمی توانند شیر را تحمل كنند باید از محصولات تخمیر شده ای مثل ماست استفاده كنند. شیر و فراورده های شیری منابع خوب پروتئین و كلسیم، كه برای برقراری بافتهای بدن و فعالیت های فیزیولوژیكی ضروری می باشند، هستند.

گروه سبزیجات:

سالاد مخلوط سبزیجات ( كاهو، هویج، جعفری، خیار،بروكلی ، گل كلم یا سایر سبزیجات در صورت تمایل ) 1 لیوان .2 قاشق روغن زیتون یا هر نوع چربی غیر اشباع و 2 قاشق سركه اضافه كنید. چربی های غیر اشباع، اسیدهای چرب ضروری و كتو اسید ها را برای بدن فراهم می كنند.

یك دوم لیوان سبزیجات پخته مانند كلم، اسفناج، بادمجان،. سبزیجات منبع خوب فیبر رژیمی، ویتامینA، كاروتن، لیكوپن و سایرفیتو كمیكال ها( آنتی اكسیدان )، می باشند. اینها در جلوگیری از سرطان، بیماریهای قلب و عروق و بسیاری از مشكلات دیگر مفید می باشند.

گروه میوه ها:

1تا 2 واحد از مركبات یا سایر میوه ها. میوه ها را به عنوان آخرین ماده غذایی در شام یا بلافاصله بعد از شام مصرف كنید، زیرا میوه ها باعث تسهیل در گوارش شده و از بسیاری از مشكلات معد ی روده ای جلوگیری می كنند.

میوه ها و مخلوط آجیل ممكن است به عنوان میان وعده بعد از شام یا قبل از خواب مصرف شوند.

سحر:

وعده غذایی سبكی را در سحر مصرف نمائید. غلات بدست آمده از جو یا گندم كامل یا نان گندم كامل 1 تا 2 واحد به همراه 1فنجان شیر. 2 تا 3 قاشق چایخوری از روغن زیتون یا هر چربی غیر اشباعpufa یاmufa به سالاد یا غلات اضافه نمائید. 1 تا 2 واحد میوه به عنوان آخرین ماده غذایی دریافت نمائید.

برای اهداف كاربردی و تخمین موادمغذی یك نمونه از رژیم غذایی با جزئیات آن، در زیر آورده شده است.

افطار:

3 عدد خرما- یك دوم لیوان آب پرتقال- 1 لیوان سوپ سبزیجات یا 2 عدد بیسكوئیت سبوس دار.

شام:

1 لیوان سالاد سبزیجات با دو قاشق چایخوری سركه، 60 گرم گوشت جوجه، یك دوم لیوان بامیه( پخته ). 120 گرم نخودپخته، 3 قاشق غذاخوری روغن كه در تهیه غذا می تواند مصرف شود. 2 كف دست نان گندم كامل، 1 لیوان برنج پخته، سه چهارم لیوان ماست، 1 عدد پرتقال، یك دوم لیوان انگور، 30 گرم مخلوط آجیل بدون نمك.

* منظور از كف دست در واحد نان ، بدون محاسبه انگشتان دست می باشد.

سحر:

2 كف دست نان گندم كامل، 1 لیوان شیر، یك چهارم لیوان سالاد سبزیجات به اضافه 2 قاشق چایخوری روغن ذرت و 2 قاشق چایخوری سركه، 1 عدد سیب پوست كنده، 2 قاشق چایخوری شكر به همراه قهوه یا چای.

مقدار انرژی و موادمغذی موجود در رژیم بالا به شرح زیر می باشد.

2136 كیلو كالری انرژِی
70 گرم پروتئین
286 گرم كربوهیدرات
87 گرم چربی
34 گرم فیبر
1013 میلی گرم كلسیم
3252 میلی گرم سدیم
2963 میلی كرم پتاسیم
3/13 میلی گرم آهن
10 میلی گرم روی

در این رژیم 35% انرژی موردنیاز از چربی تأمین می شود. وقتی كه مقدار مواد مغذی موجود در این رژیم با مقدارRDA( مقدار توصیه شده در روز ) آنها مقایسه می شود، این رژیم غذایی برای بالغین ( به جز زنان باردار و شیرده ) پروتئین، كلسیم، سدیم ، پتاسیم و ویتامین های B12, B6, B3, B2, B1 , K , A، فولات و ویتامینC را به طور 100% یا بیشتر از مقدارRDA فراهم می كند.

برای زنان باردار و شیرده استفاده از این رژیم به تنهایی نمی تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد و ممكن است نیاز به مكمل برخی موادمعدنی و ویتامین ها از قبیل آهن و ویتامینD و مصرف انرژی بیشتر از طریق نان یا برنج داشته باشند.

توصیه های دیگر :

1- به مقدار كافی بین افطار تا وقت خواب آب بنوشید تا از كم آبی بدن جلوگیری شود.

2- به مقدار كافی سبزیجات در هر وعده غذائی مصرف نمائید و میوه را در آخر وعده غذائی خود دریافت نمائید.

3- از مصرف زیاد موادغذایی شیرین بپرهیزید.

4- از مصرف غذاهای تند اجتناب نمائید.

5- از مصرف نوشیدنی های كافئین دار مانند كوكا، قهوه، چای اجتناب نمائید. كافئین ادرارآور است. 3 تا 5 روز قبل از ماه مبارك رمضان به تدریج دریافت اینگونه نوشیدنی ها را كاهش دهید. كاهش ناگهانی كافئین موجب سردرد و عدم تعادل می شود.

6- فراموش نكنید دندان های خود را بعد از افطار و قبل از خواب مسواك نمائید.

دریافت یك رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامتی و برخورداری از فوائد ماه مبارك رمضان، ضروری می باشد.

"تبیان"

پ.ن: دوستان سلام.طاعات مورد قبول حق،همونطور که از اسم تاپیک معلومه درباره تغذیه در ماه مبارک رمضونه
به درستی یا نادرستی روزه ربطی نداره،:n01:
التماس دعا

SAMCRO
30-06-2014, 16:50
اصلا گوشت توی سحر خوب نیست ...
اینم افطار من : ۳ نخ سیگار + دنت شکلات .. + چند نخ دیگه سیگار ... نیم ساعت بعد هم یه اب معدنی :دي
البته پیشنهاد نمی کنم به کسی اینارو ... چون خیلی بده ...
یه چند سالی می شه همین رویه رو دارم ...

!SaMiRa!
30-06-2014, 18:51
سلام

برای کسانی که چایی خور هستند مثل خودم و امکان ترکشم نیست :n02: بهتره خیلی کم رنگ باشه همراه کمی آبلیمو .

ALI . R
01-07-2014, 03:23
سلام دوستان.
ویژه نامه تعذیه برتر در رمضان که سایت تبیان آماده کرده میتونید استفاده کنید.:n01:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

موفق باشید:n12:

باغبون
05-07-2014, 22:33
با تشکر از همه دوستان عزیزم، ظاهرا من منظورم رو درست بیان نکردم، میدونید بیشتر هدفم این بود که دستور پخت غذا بگذارید مثلا غذاهای سنتی منطقه خودتون که برای افطار و سحر درس میکنید تا بقیه دوستان هم استفاده کننند و بتونند برای سحری یا افطاری درست کنند:n16:

Atghia
06-07-2014, 13:12
با تشکر از همه دوستان عزیزم، ظاهرا من منظورم رو درست بیان نکردم، میدونید بیشتر هدفم این بود که دستور پخت غذا بگذارید مثلا غذاهای سنتی منطقه خودتون که برای افطار و سحر درس میکنید تا بقیه دوستان هم استفاده کننند و بتونند برای سحری یا افطاری درست کنند:n16:

دوستان لطفا غذاها رو صرفا معرفی کنید! دستور طبخ غذا نیاز به تاپیک جدا داره (در صورتی که تاپیکش از قبل موجود نباشه)
ممنون:n16:

:n17::n06:

Atghia
09-07-2014, 10:26
این غذا در ماه رمضان شما را سیر نگه می دارد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ما در این گزارش غذایی را به شما معرفی می کنیم که به علت دیر هضم بودن آن و همچنین تأمین آنتی اکسیدان و آب بدن می تواند غذایی مفید در طول ماه مبارک رمضان باشد.

میترا زراتی متخصص تغذیه گفت: با توجه به اینکه وعده افطار دیر صرف می شود، مصرف افطار همراه با شام مفصل مشکل آفرین است. وی در ادامه گفت: توصیه می شود فاصله ۳۵ دقیقه ای بین صرف افطار تا شام باشد به شرط اینکه افطار یا شام سبک صرف شود. زراتی در ادامه تصریح کرد: بهترین توصیه این است که یک افطار ساده همراه با شیر ولرم باشد و در وعده شام حتما از کربوهیدرات هایی مانند نان یا برنج استفاده شود.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی همچنین اظهار داشت: بهترین کربوهیدرات هایی که می توان توصیه کرد چه در وعده افطار و چه در وعده سحر ماکارونی است.

وی در ادامه افزود: به علت دیر هضم بودن نشاسته موجود در ماکارونی این غذا روزه داران را زمان بیشتری سیر نگه می دارد به ویژه اگر همراه با سبزیجاتی مانند قارچ، فلفل دلمه، نخود فرنگی که آب مورد نیاز بدن و آنتی اکسیدان های بدن را می توانند تأمین کنند، استفاده شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

Shima.Shahrokhi
12-07-2014, 16:28
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آش شله قلمكار یکی از غذاهای ویژه ما مشهدیاست:n02:

نکات تغذیه ای غذا:
آش شله قلمکار علاوه بر حبوبات حاوی گوشت نیز است، به همین دلیل از لحاظ پروتئینی، غذای مناسبی است و برای کودکان در حال رشد و افراد کم خون و ضعیف غذای خوبی می‌باشد . این مقدار آش در مجموع دارای 2600 کالری انرژی است .

ALI . R
06-07-2015, 04:03
سلام. دوستان میتونن از مطالب این تاپیک استفاده کنن برای تغذیه مناسب سحر و افطار در ماه مبارک رمضان.
التماس دعا ... :n12: