PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اسپری محو شونده (vanishing spray ) چیست ؟

XENON24
15-06-2014, 11:17
تاریخچه اسپری محو شونده فوتبال
در سال ۱۹۸۰ یک داور انگلیسی به نام Neil Midgely و سِر بابی چارلتون ستاره فوتبال انگلیس در دهه های ۵۰ ، ۶۰ و ۷۰ تحت عنوان یک شرکت ، یک نمونه از این اسپری ( vanishing spary ) رو به فیفا ارائه دادن که از طرف فیفا رد شد . در سال ۲۰۰۲ یک نمونه موفق از اسپری محو شونده از طرف یک فرد آرژانتینی ارائه شد که در برخی میادین فوتبال استفاده میشد . اما به طور رسمی و گسترده در سال ۲۰۱۴ و در جام جهانی برزیل که الان در حال برگزاری هست داره از اسپری محو شونده استفاده میشه . اولین بار در تاریخ جام جهانی در بازی برزیل و کرواسی افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۴ و توسط داور ژاپنی یویچی نیشیمورا از اسپری محو شونده استفاده شد .

اسپری محو شونده قانون یا اختیار داور ؟استفاده از اسپری محو شونده از طرف داور یک قانون در اساسنامه فیفا و فوتبال نیست و داور اختیار تام داره که از اسپری محو شونده استفاده بکنه یا نه .

کاربرد اسپری محو شوندهقطعا دیدید که وقتی ضربه ایستگاهی اتفاق میفته داور فاصله ۹ متر و ۱۵ سانت رو مشخص میکنه و با بدبدختی و هزار و یک روش متبهرانه ، دیواره دفاعی رو سرجاشون قرار میده که این دیواره دفاعی در اقدامی حلزون وار گاماس گاماس فاصله رو از ۹ متر به ۶ متر می رسونن که جا داشت واقعا مسئولین رسیدگی کنن که کردن .
از طرفی محل قرار گیری توپ که همون محل رخداد خطا بود هم مسئله ساز شده بود . قبلا داور با دست نقطه ضربه ایستگاهی رو نشون میداد که بازیکن صاحب ضربه توپ رو ۴ متر جلو تر میذاشت و الهی به امید تو .
واسه اینکه جلوی این مشکلات رو بگیرن اسپری محو شونده در فوتبال جا باز کرد و الانم که داره استفاده میشه .

لازم به ذکره که این اسپری بعد از حدود ۱ دقیقه از زمین محو میشه . این اسپری در یک محفظه چرمی که به کمر داور بسته میشه قرار میگیره و از نوع اسپری های پخش کننده مایع در هواست ( Aerosol Spray ) . متاسفانه هر چی گشتم و تحقیق کردم نتونستم محتویات داخل اسپری محو شونده رو پیدا کنم اما به احتمال خیلی زیاد یه ترکیباتی شبیه به الکل یا بنزین که بعد از مدتی می پرن باید توش استفاده شده باشه . من از شیمی خیلی سر در نمیارم اگه دوستان کسی در این رابطه اطلاعات داره حتما و حتما بگه .

OSEN
15-06-2014, 12:05
ممنون بابت مطلب...

خیلی کار خوبی کردن که این اسپری رو آوردن تو فوتبال. سر هر ضربه آزادی کلی مسخره بازی باید میدیدیم...داور بازی رو نیگر میداشت، تذکر میداد و... .

اینجوری عالی شده.