PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چه چیزی در زندگی ارزشمندتر می دانید؟

alittlequestion11
01-04-2014, 12:31
سلام

ما در طول عمرمان کارهای زیادی انجام می دهیم.

خانواده تشکیل می دهیم برای داشتن تکیه گاه عاطفی / تولد فرزند و ...
کار می کنیم، با هدف هایی مثل به دست آوردن پول / مقام / شهرت / خدمت به جامعه و انسان ها یا ...
به کسانی که شاید نامشان را هم ندانیم و شاید مجددا آنها را نبینیم، کمک می کنیم تا وجدانی راحت داشته باشیم / از شاد کردن دیگران لذت ببریم یا ...
به حیواناتی که احتمالا هیچ سودی برای ما ندارند، کمک می کنیم
شاید همه ی انسان ها را به چشم افرادی مشابه خودمان با تمام غم ها و دردهایشان، نیاز هایشان به محبت و دوست داشتن و دوست داشته شدن ببینیم و اینگونه احساس تنهایی درونی خود را تسکین ببخشیم
شاید اعتقادات مذهبی داشته باشیم و مثلا سر وقت نماز بخوانیم و خیلی دقیق احکام آنرا اجرا کنیم
مطالعه می کنیم
در مورد موضوعی فکر می کنیم تا حقیقی را بدانیم
و ...

خیلی از این کارها کاملا اعتباری هستند و فقط به خاطر موقیعتی که در آن هستیم (فرهنگی و ...) ارزشمند شناخته می شوند
خیلی از این کارها مقطعی هستند و اگر آنها را انجام بدهیم، مثلا برای یک سال راحت هستیم و بعد از یک سال اثر برجسته ای از آنها (چه از لحاظ مادی چه روانی و معنوی) نیست
خیلی هایشان را انجام می دهیم تا در نهایت خودمان از آنها سود ببریم
و ...

وقتی به کارنامه ی زندگی خود نگاهی می اندازید، به خاطر کدام کار خودتان احساس بهتری دارید؟
به عبارتی چه کاری را در زندگیتان ارزشمندتر می دانید؟

A.M.D.D.E.V.I.L
01-04-2014, 12:45
عمرم رو در همین حالتی که گذروندم بهترین حالت ممکن و تنها حالت بود و خیلی هم خوش حالم . اون 2 ساعت بعدی رو هم میرفتم کمی موسیقی گوش میدادم و خاطراتمو مرور میکردم . یه وصیت نامه می نوشتم و بعد وقتی 2 3 دقیقه مانده به مرگم میرفتم میخوابیدم. (همش با افراد خانوادم)

کدام کار را در عمرم با ارزش تر از دیگر اعمالم میدانم؟
موسیقی را . با رفتن به عمق موسیقی خیلی چیز ها در مورد خودم ، در مورد زندگی افراد از گذشته های دوووور تا امروز ، در مورد زندگی آموختم . ذهنم فعال تر شد . تونستم خودم رو در قالبش بیان کنم و همیشه آرامش داشته باشم .

کاری که در زندگی ارزشمند تر میشمارم ، کنجکاوی هست ، این که تا نفس دارم دنبال یاد گیری چیز های جدید باشم . توی هر زمینه ای میخواد باشه باشه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-04-2014, 16:18
سلام
ميدونین موضوعی که مطرح کردین چقدر مهم هست ؟

ارزشها

تمام کارهائی که در زندگی روزمره انجام میدیم یا انجام نمیدیم همه و همه برگرفته از ارزشهای ما هست .
ارزشها مسیر ما رو در زندگی روزمره مشخص میکنه که کجا بریم کجا نریم , چی بخوریم چی نخوریم , چی ببینیم چی نبینیم , چی بگیم چی نگیم , چی بپوشیم چی نپوشیم , چی بخریم چی نخریم و غیره .
یکی خودش رو میفروشه برای یک موبایل یا کمی پول یا حتی یک وعده شام
یکی موبایلش رو میفروشه و پولش رو بی منت و مقابل هدیه میده به یک نیازمند
یکی بچه ی شیرخواره رو میکشه و شکمش رو خالی میکنه و با مواد مخدر پر میکنه برای رسیدن به مبلغی پول
یکی جان خودش رو فدا میکنه برای نجات کودکی که بچه ی خودش هم نیست .
یکی ناخودآگاه مورچه ای رو زیر پا له میکنه , به خاطرش چند روز گریه میکنه و چه بسا دق کنه یا خودکشی کنه .

یکی هم دهها زن و کودک بی گناه رو میشکه لذت میبره و شب هم تخت میخوابه .
همه ی این تفاوتها به خاطر تفاوت در ارزشها هست .
هر انسانی برای خودش لیستی داره که ارزشهاش رو به ترتیب اولویت در اون جای داده
هیچ انسانی نیست که بدون “ارزشها” باشه
یکی پول اولویتِ اول هست براش
یکی شهرت
یکی رضایت پدر و مادرش
یکی رضایتِ معبود
یکی رضایت همسر
یکی آینده ی فرزند
و غیره
سوال مهم اینه چرا ارزشهای انسانها با هم تفاوت داره ؟
شکی نیست که جهان بینی و ایدئولوژیِ هر شخص نقش کلیدی داره در ترتیب و دسته بندیِ ارزشها برای او .
ریشه ی اختلاف مردم با هم در تعیین خوب و بد و خیر و شر و قضاوتها و داوریها همه از ارزشهای اونها سرچشمه میگیره و از اختلاف در بینش اونها نسبت به دنیا ( دنیا رو چی میدونند ) .
ریشه ی همه ی اینها هم از علم و دانش هست . از اطلاعاتی که به مغز میرسه از راهِ حواس چندگانه و تجزیه و تحلیل اون اطلاعات توسط مغز .
نتیجه این تجزیه و تحلیل و استنتاج هم میشه عقیده ی شخص
اصرار و پافشاری بر عقیده اش هم میشه ایمانش .
اینها سرچشمه های جواب سوال شماست .

Masoud-2014
02-04-2014, 21:20
انسان خوبی بودن ...
دیگران از شما راضی باشن ...
گناه کمی داشتن یا اصلا نداشتن ...
نام نیک به جا گذاشتن ...
نفع داشتن به جای ضرر رساندن...
ساده و بی الایش بودن ...
رضای خدا

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-04-2014, 10:45
سلام . برایِ انسانِ مومن , اولویتِ اولِ اول رضای معبود هست و هیچ چیزی رو بالاتر و اولی تر و مهمتر از اون قرار نمیده .

PLAΨMID
04-04-2014, 14:15
برای من ، کامل بودن خودم مهمه . اینکه از پتانسیل و توانایی خودم به طور کامل استفاده کرده باشم یا لاقل نزدیک به کامل استفاده کرده باشم و هیچ جوری مدیون خودم نباشم . . .
به نظر من هر کسی در بهترین شرایط خودش خلق شده و باید نقش و جایگاه خودش رو توی هستی پیدا کنه . اینجوری هیچ کس با حسرت از این دنیا نمیره . . .

Mr_100_dolari
04-04-2014, 15:13
ارزش ها برای هر فرد متفاوت هستش و تا وقتی که طبق اصول و ارزش ها و هدف ها و ... زندگی نکنیم از آرامش به دور هستیم و خیلی ها متاسفانه اصلا ارزش های خودشون رو نمیدونند چی هستش برای همین دائم در حالت عذاب روحی و روانی و حتی جسمی هستند با اینکه شاید در ظاهرم همه چیزی داشته باشند .

برای من یکی از مهمترین ارزش ها و اصول زندگیم آرامش هستش و برای رسیدن به این هدف سعی میکنم هر جایی که هستم و هر کاری که میکنم خودم رو از حاشیه ها و بحث ها و حرف ها و فکر های پوچ و بی خود (از نظر خودم) دور کنم خدا رو همیشه در نظر بگیرم و به خاطر داشته هام شاکر یاشم و با نداشته ها کنار بیام و مهمترین چیز هم برام اینکه نه به گذشته فکر کنم نه زیاد در آینده غرق بشم و تمام سعیم بر اینکه از زمان حال با کوچکترین چیز هایی که از نظر خیلی کسای دیگه اصلا دیده نمیشه (جزئی) دل خوش باشم و لذت ببرم و به مردم و هم نوع آزار نرسونم اگرم کمکی از دستم بر بیاد برای کسی انجام بدم . (هر چند جزئی)

COD MW3
06-04-2014, 10:42
سلامتی بعد پول

باغبون
15-04-2014, 22:14
همیشه از اینکه سعی کردم عیبهام رو برطرف کنم و نقاط مثبتم رو تقویت کنم خوشحالم. خوشحالم از اینکه خودمو پیدا کردم.

anita.blue
16-04-2014, 16:35
سخته بخوام حرف دلمو بنویسم.فقط همینو بگم اول خدا دوم وطن...
ایران واسه من خط قرمزه.سربلندی و عزتش ارزش منه

بانو . ./
23-04-2014, 19:41
.

هرکسی یک نظری داره اما برای من با ارزشمندترین مساله در زندگی داشتن اصول و چارچوپ خاص در زندگی هست که همیشه بر اساس اون اسلوبی که تعریف کردم برای خودم رفتار کنم
به نظرم ابتدایی ترین و اساسی ترین مساله برای هر شخص داشتن اصول و چارچوب هست این زندگی رو ارزشمند میکنه .

.

frnsh
24-04-2014, 12:00
به نظر من مهمترین و ارزشمندترین چیز توی زندگی خود اصیل و ذاتی هرکدوم از ماست.
وقتایی که بیشتر به درون خودمون فرو میریم و میفهمیم که چی هستیم و از زندگیمون چی میخوایم و چه کارایی میتونیم بکنیم، اونوقتی که هدف زندگیمون معلوم میشه و میدونیم که برای چی باید تلاش کنیم. و یه آرامش عمیقی هم تا وقتی که به خودمون نزدیکیم بهمون میده. مهم نیست به کسای دیگه خیلی نزدیک هم بشیم، اما میدونیم که چی میخوام و چی هستیم و شخصیت قوی و ثابتی بهمون میده.
یه مقدار عمیق شد :n02: اما در هر حال منظورمو گرفتین فکر کنم