PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تکنولوژی های SLI & Cross fire

lacoste
27-08-2006, 14:50
سلام به همه ی دوستان خوبم و کار درست های بزرگراه رایانه:
در مورد تکنولوژی SLI كمپاني Nvidia و Cross fire كمپاني ATi
حرفهای زیادی گفته میشه که از دوستان عزيز میخوام اطلاعاتشونو در مورد تکنولوژی های SLI و Cross fire
در اختیار ما هم قرار بدند.

مثلا اینه چرا چیپ ست هایNvidia سری Nforce4 و Nforce 550 , 570در حالت SLI از سرعت 8X برای هر کارت پشتیبانی میکنند يعني دو تا PCI-E X 8 , ولی چيپ ست هاي سری Nforce 590 از سرعت 16X براي هر كارت پشتيباني ميكنن يعني دو تا PCI-E X 16 ؟(و همين طور چيپ ست هاي توليد شده در كمپاني هاي ديگه)
یا اینکه در حالت SLI تغييراتي در کلاک و مموری اینترفیس کارت ها رخ میده؟ كارايي گرافيكي چه تغييري ميكنه؟ و...
اميدوارم همه ي دوستان خصوصا همكاراي عزيز انجمن كمك كنن تا اين بحث به جاهاي خوبي برسه . باز هم از همه ممنونم .

mehrdad_ati
27-08-2006, 19:53
این 1 بحث خیلی طولانیه اولا برای پرسش اول خوب ابتدا پهنای باند لازم برای pcie-16x موجود نبود و اجبارا 2 کارت باید با سرعت 8x کار میکردند اما حالا این پهنای باند فراهم شده و 2 کارت میتوانندد از 16x استفاده کنند
در مورد sli که از طرف nvidia ارائه شده محدودیت بسیار زیادی وجود داره مثلا شما باید 2 کارت که هر دو از sli پشتیبانی کنند و حتما از 1 مارک باشند رو به وسیله 1 پل ارتباطی که از طرف مادربوردتون پشتیبانی بشه(یعنی اندازش مناسب باشه) به هم وصل کنید و تازه فقط از 1 روش میتونید کارایی کارتها رو افزایش بدید که از سوی همه بازیها و برنامه ها پشتیبانی نمیشه(تقسیم صفحه به 2 قسمت و پردازش هک از قسمتها به وسیله 1 کارت)

اما crossfire که 1 سال بعد از سوی ati عرضه شد اصولی تر ساخته شده مثلا شما لازم نیست هر دو کارت رو از نوع crossfire بگیری و فقط 1 کارت رو لازمه crossfire بگیری و کارت بعدی میتونه هر کارتی از سری x800 به بالا و از هر شرکتی باشه و شما دیگه مشکل پل ارتباطی نداری چون کارتها در بیرون کامپیوتر و از طریق کابل به هم وصل میشند (چه جلب) و برای پردازش هم همه بازیها رو پوشش میده چون 8 روش مختلف برای تقسیم کار بین 2 کارت وجود داره که اگه 1 بازی ار 1 روش پشتیبانی نکنه از روش دیگه میکنه و در کل cross fire بیشتر از sli تاثیر گذاره

پیشنهاد من اینه که از هیچ کدوم از این دو تکنولوژی استفاده نکنی چون برای این 2 تکنولوژِ شما باید 2 برابر پول بدی اما بازده 2 برابر نمیشه

lacoste
28-08-2006, 01:28
ممنون مهرداد جان از راهنمايهاي خوبت.
بچه هاي Nvidia باز نميخوان از كمپاني محبوبشون دفاع كنن؟
زود باشيد ديگه!

mehrdad_ati
28-08-2006, 12:04
دمت گرم بابا اصل ati هستی ولی امضا رو بده قول میدم جعل نکنم

Opteron
28-08-2006, 17:09
این 1 بحث خیلی طولانیه اولا برای پرسش اول خوب ابتدا پهنای باند لازم برای pcie-16x موجود نبود و اجبارا 2 کارت باید با سرعت 8x کار میکردند اما حالا این پهنای باند فراهم شده و 2 کارت میتوانندد از 16x استفاده کنند
در مورد sli که از طرف nvidia ارائه شده محدودیت بسیار زیادی وجود داره مثلا شما باید 2 کارت که هر دو از sli پشتیبانی کنند و حتما از 1 مارک باشند رو به وسیله 1 پل ارتباطی که از طرف مادربوردتون پشتیبانی بشه(یعنی اندازش مناسب باشه) به هم وصل کنید و تازه فقط از 1 روش میتونید کارایی کارتها رو افزایش بدید که از سوی همه بازیها و برنامه ها پشتیبانی نمیشه(تقسیم صفحه به 2 قسمت و پردازش هک از قسمتها به وسیله 1 کارت)

اما crossfire که 1 سال بعد از سوی ati عرضه شد اصولی تر ساخته شده مثلا شما لازم نیست هر دو کارت رو از نوع crossfire بگیری و فقط 1 کارت رو لازمه crossfire بگیری و کارت بعدی میتونه هر کارتی از سری x800 به بالا و از هر شرکتی باشه و شما دیگه مشکل پل ارتباطی نداری چون کارتها در بیرون کامپیوتر و از طریق کابل به هم وصل میشند (چه جلب) و برای پردازش هم همه بازیها رو پوشش میده چون 8 روش مختلف برای تقسیم کار بین 2 کارت وجود داره که اگه 1 بازی ار 1 روش پشتیبانی نکنه از روش دیگه میکنه و در کل cross fire بیشتر از sli تاثیر گذاره

پیشنهاد من اینه که از هیچ کدوم از این دو تکنولوژی استفاده نکنی چون برای این 2 تکنولوژِ شما باید 2 برابر پول بدی اما بازده 2 برابر نمیشه

درسته كه ‍‍‍Cross Fire سيستم ساده تري نسبت به SLI داره و نياز به چيپست مخصوص نداره و بعضي از چيپست هاي پيشرفته مثل Intel 975X هم از اون پشتيباني مي كنند ولي در كل SLI قويتر از ‍‍‍Cross Fire هستش

mehrdad_ati
28-08-2006, 17:26
به به 1 مخالف هم پیدا کردم عزیزم کل دنیا میدونند که crossfire اصولی تر و قویتر از sli ساخته شده این مورد قبلا بارها تست شده و از حرفی که میزنم 200% مطمعن هستم

Opteron
28-08-2006, 17:50
به به 1 مخالف هم پیدا کردم عزیزم کل دنیا میدونند که crossfire اصولی تر و قویتر از sli ساخته شده این مورد قبلا بارها تست شده و از حرفی که میزنم 200% مطمعن هستم
اين بنچ مارك ها رو بيبن . . . حتما" نظرت عوض ميشه ;)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mehrdad_ati
28-08-2006, 18:21
عزیز دلم این اولیه بنچمارک مادربورده بقیه هم بنچمارک چبپ ست هستند

X Ray
28-08-2006, 18:26
فقط nVidia...
در ضمن اول همه بازي ها مي گه : Nvidia...

mehrdad_ati
28-08-2006, 18:31
بله nvidia آخر تبلیغاته!

Opteron
28-08-2006, 19:03
عزیز دلم این اولیه بنچمارک مادربورده بقیه هم بنچمارک چبپ ست هستند
درسته . . . هر5 تاشون بنچ مارك مادربورد هستن ( نه 4 تاشون) ، ميدونيم كه هم SLI و هم Crossfire علاوه بر كارت گرافيك بايد توسط مادربورد هم پشتيباني بشن ؛ حالا اگه يكم دقت كني مي بيني كه مادربورد هاي SLI يه سر و گردن قويتر از مادربورد هاي Crossfire هستن . . . اين نشون ميده كه در كل SLI قويتر از Crossfire هستش

بنچ مارك هاي مخصوص كارت گرافيك رو هم خواهم گذاشت

mehrdad_ati
28-08-2006, 20:02
برای راحتی کار شما خودم چند تا میزارم
همه میدنند که آکوا مارک برای nvidia عددهای بالاتری رو نشون میده اما با این حال...
و...
:biggrin: :biggrin: :biggrin:

lovergod14amorousand
28-08-2006, 20:11
اصلا هم غير واقعي نيست :blink: مومن خدا مهرداد جان نيويدا كجا اي تي آي كجا...اخوي جيفورس ختم گرافيكه...

Opteron
28-08-2006, 20:32
برای راحتی کار شما خودم چند تا میزارم
همه میدنند که آکوا مارک برای nvidia عددهای بالاتری رو نشون میده اما با این حال...
و...
:biggrin: :biggrin: :biggrin:
چرا توي اولين بنچ مارك X1800XT CF فريم ريت بالاتري نسبت به X1900XT CF داره ؟؟؟

mehrdad_ati
28-08-2006, 21:30
بعضی مواقع اینجوری میشه دیگه گیر نده

mehrdad_ati
28-08-2006, 21:33
اصلا هم غير واقعي نيست :blink: مومن خدا مهرداد جان نيويدا كجا اي تي آي كجا...اخوي جيفورس ختم گرافيكه...

این رو فقط برای اطلاع شما میگم ati تو کار گرافیک 22 سال تجربه داره و شرکت هایی همچون ea و ubisoft از کارتهای firegl اون استفاده میکنند اما nvidia تازه 9 ساله اومده تو کار گرافیک و برای اطلاع بیشتر حدود 70 درصد بازار گرافیک در دست ati هست :tongue:

Mohammad Modarresi
28-08-2006, 21:37
خيلي ممنونن از اطلاعات كاملتون

Opteron
28-08-2006, 23:50
پست پايين رو ببينيد . . .

Gabana
29-08-2006, 00:00
بچه هاي Vga ممنون !
خيلي خوب و جامع داريد پيش مي بريد.

موفق باشيد .

Opteron
29-08-2006, 00:16
!!! راند دوم مبارزه !!!

9 تا بنچ مارك جديد . . . البته بايد Geforce 7900GTX SLI رو با Radeon X1900XTX Cross Fire مقايسه كنيد چون X1950XTX قويتره و فعلان شاخ همه كارت گرافيك هاي تك GPU هستش

با مقايسه بنچ مارك ها مي بينيم كه Geforce 7900GTX SLI توي 7 تا تست از Radeon X1900XTX Cross Fire و حتي توي 4 تا تست از Radeon X1950XTX Cross Fire هم قويتره !

حالا اگه نگاهي هم به بنچ مارك هاي قبلي ( مادربورد ) بندازيم ميتونيم نتيجه گيري كلي رو هم بگيريم كه البته به عهده خودتون . . .

Lord_theOne
29-08-2006, 03:29
mehrdad_ati جان اين بنچ ماركي گذاشتيد ماله 3Dmark03 است كه ديگه بدرد نمي خوره بخاطر پشتيباني نكردن تكنولوژيهاي جديد
ولي توي بنچ مارك 3Dmark05 مي بيني كه Nvidia بالاتره

mehrdad_ati
29-08-2006, 05:14
به به سلام به نکته بسیار خوبی اشاره کردی اتفاقا کارتهای nvidia همیشه تو 3dmark2003 بهتر از 3dmark 2005 بودند حالا من به جای گذاشتن بنچمارک 1 مقاله براتون اسکن کردم که برید بخونید و بفهمید من از اون کسایی نیستم که تعصبی 1 چیزی میگن

صفخه اول ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
صفحه دوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

امیدواذم قانع بشید

Lord_theOne
29-08-2006, 06:08
ممنون از بابت مقاله
منم تعصبي نيستم ولي توي بعضي از بازيها ATI جلوتره توي بعضيهاشم Nvidia ولي بيشتر تستهايي كه ديدم Nvidia بيشتر اول بوده كاري به جدبدترينهاشو ندارم در كل تمام مدلهاشو در نظر گرفتم
اين كه ATI فلان سيتمو داره مطمئنن Nvidia هم مثلشو داره ولي با يك اسم ديگه
مثلا مادربردهاي گيگا برنامه Easy Tune دارند MSI معادلش CoreCenter دارد ولي بايد در عمل ديد كه كدامشون بهتر است
يا گيگا C.I.A دارد MSI هم Core cell
دوتاشون گرافيكهاي خوبي هستند واينهم مثله AMD و Intel سليقه اي شده بيشتر

ASUS POWER
29-08-2006, 09:18
فقط nVidia...
در ضمن اول همه بازي ها مي گه : Nvidia...

My PC Details

Main : ASUS - A8N32 Sli Deluxe
CPU : AMD - Athlon 64 Bit X2 Dual Core 4200
VGA : XFX - 7800 Gt - 512 ddr3
RAM : Crucial - DDR - Dual Channel 2GB - 2x1GB
HDD : Maxtor - SATA 2 - 320 GB + 16mb buffer - 3.0GB/s
Power: AcBel - 500W - 24PIN

سلام آقا بهنام . اگه مي شه بهم بگيد اولا سيستمتونو چند خريدي ؟؟؟؟؟
ثانيا اين گرافيك خفنزجگ رو از كجا گير اورديد ؟ در ضمن قيمتشو هم بهم بگيد .

شرمنده كه پستم ربطي به مطلب نداشت ولي براي اين كه ربطش بدم :

فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI فقط ATI

Opteron
29-08-2006, 19:43
به به سلام به نکته بسیار خوبی اشاره کردی اتفاقا کارتهای nvidia همیشه تو 3dmark2003 بهتر از 3dmark 2005 بودند حالا من به جای گذاشتن بنچمارک 1 مقاله براتون اسکن کردم که برید بخونید و بفهمید من از اون کسایی نیستم که تعصبی 1 چیزی میگن

صفخه اول ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
صفحه دوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

امیدواذم قانع بشید
مهرداد جان نه كارخونه ATI واسه منه و نه nvidia ، پس تعصب داشتن اصلا معني نداره . . .
همه ما مصرف كننده هستيم و دنبال بهترين محصول متناسب با نياز هامون ميگرديم
من خودم ميدونم كه كارت هاي سري High-End اي تي آي قويتر از nvidia ست ولي اينم ميدونم كه SLI در كل قويتر از Crossfire هستش ;)

lovergod14amorousand
29-08-2006, 19:46
مهرداد جان نه كارخونه ATI واسه منه و نه nvidia ، پس تعصب داشتن اصلا معني نداره . . .
همه ما مصرف كننده هستيم و دنبال بهترين محصول متناسب با نياز هامون ميگرديم
من خودم ميدونم كه كارت هاي سري High-End اي تي آي قويتر از nvidia ست ولي اينم ميدونم كه SLI در كل قويتر از Crossfire هستش ;)
ودر کل جیفورس بهترین کارت گرافیک دنیاست...

mehrdad_ati
29-08-2006, 20:31
باز هم تعصب...

Opteron
30-08-2006, 03:00
باز هم تعصب...
آقا مهرداد آخرش قبول كردي كه SLI از Cross Fire قويتره

mehrdad_ati
30-08-2006, 05:02
نه هنوز قبول نکردم میدونی چرا چون تا جایی که یادمه هر جا که خوندم نوشته بود که crossfire قوی تره و 1 موضوع دیگه sli کارایی کارت رو حدود 20 درصد افزایش میده در حای که cross fire تا مرز 40 درصد هم افزایش کارایی داشته(تا به حال)
اما نمیگم که شما هم اشتباه میگی چون منبع هایی که من دیدم یکی مغز خودمه یقیه هم مجله و ...

Opteron
30-08-2006, 05:30
نه هنوز قبول نکردم میدونی چرا چون تا جایی که یادمه هر جا که خوندم نوشته بود که crossfire قوی تره و 1 موضوع دیگه sli کارایی کارت رو حدود 20 درصد افزایش میده در حای که cross fire تا مرز 40 درصد هم افزایش کارایی داشته(تا به حال)
اما نمیگم که شما هم اشتباه میگی چون منبع هایی که من دیدم یکی مغز خودمه یقیه هم مجله و ...
راستي مهرداد جان شما سري دوم بنچ مارك هاي منو ديدي ديگه درسته ؟ . . . تو 7 تا بنچ مارك از 9 تا ، Geforce 7900GTX SLI از X1900XTX Crossfire قويتره و حتي تو 4 تا شون از X1950XTX Crossfire هم قويتره . . .
اين بنچ مارك ها معتبر هستند و هم كاملا بي طرف !

mehrdad_ati
30-08-2006, 06:16
دیدم دیدم :ohno:

من که گفتم به نظر من cross fire بهتره اما شما میگی نه sli بهتره خوب من هم حرف شما رو رد نمی کنم اما قبولش هم ندارم :laughing: ولی خداییش crossfirex1950 بهتره از 7650gx2 quad sli

Opteron
30-08-2006, 06:36
دیدم دیدم :ohno:

من که گفتم به نظر من cross fire بهتره اما شما میگی نه sli بهتره خوب من هم حرف شما رو رد نمی کنم اما قبولش هم ندارم :laughing: ولی خداییش crossfirex1950 بهتره از 7650gx2 quad sli
اينجوري نميشه اين بحث رو تموم كرد . . . بايد يه جوري بفهميم كه كدومشون قويتر هستند . . .

mehrdad_ati
30-08-2006, 11:52
1 مقاله گیر آوردم دارم میخونمش چند دقیقه دیگه میزارم تو سایت

mehrdad_ati
30-08-2006, 12:08

Opteron
31-08-2006, 01:36
مقالتو خوندم دمت گرم خوب بود . . . خيلي جالبه تو همه سايت ها بنچ مارك ها يه جورن

lacoste
01-09-2006, 00:53
بالاخره كدوم شد؟
البته من نميخواستم دوباره بحث قديمي كه nVIDIA بهتره يا ATi ؟ رو دوباره راه بندازم چون به جايي نميرسه ...فقط خواستم تكنولوژي جديد اين دو شركت در ضمينه استفاده همزمان از دو كارت گرافيك به من و بقيه دوستان معرفي بشه....
قربان همه ي شما!

XFXForce
01-09-2006, 01:08
چیزی که معلومه و توش شکی وجود نداره اینه که CrossFire واقعا بهتر از SLI هست و اینکه من خودم SLI رو بیشتر دوست دارم دلیل نمیشه که حقیقت رو کتمان کنیم.

Opteron
01-09-2006, 01:25
حقيقتش به نظر من جفتشون يكي هستن منتها تو بعضي از بازي ها SLI بهتر جواب ميده تو بعضيا هم Cross . . .
اصلا استفاده از اين تكنولوژي ها و خريدن دو تا كارت اشتباهه و آدم با اين كار پولش رو دور ميريزه چون يك كارت كافيه و هيچ مشكلي ايجاد نميكنه
مثلا اگه شما يه X1950XTX يا 7900GTX داشته باشي مطمئن باش كه جديدترين بازيها رو با بالاترين تنظيمات ميتوني بدونه مشكل اجرا كني اينو دروغ نميگم مطمئن باش ميتوني امتحان كني

XFXForce
01-09-2006, 01:30
بله فرمایشاتتون درست هست و من هم از این تکنولوژی ها استفاده نمی کنم و از نظر من فقط وقتی ارزش استفاده دارن که اونقدر پول داشته باشی که یه 30 ایچ دل یا اپل بگیری و بعد هم دو تا از قویترین کارت گرافیک ها رو بخری.

Opteron
01-09-2006, 01:37
شرمنده Xfx جان من ميخواستم يه نظر سنجي درست كنم ولي نميدونم چطوري ميشه راهنماييم كني ؟

XFXForce
01-09-2006, 01:54
بله خواهش می کنم. دشمنتون شرمنده باشه.
در قسمت موضوع جدید در پایینش نوشته ارسال نظرسنجی ---> بله را انتخاب کنی---> تعداد گزینه ها را انتخاب کنید --> ارسال بحث جدید را بزنید --> موضوعات گزینه ها را انتخاب کنید --> ارسال بحث جدید را بزنید. البته باید قبلش تو کادر نوشته هاتو بنویسی و اگه خواستی مطمئن بشی قبل از ارسال نهایی مشاهده بحث رو بزن.

Opteron
01-09-2006, 02:17
Xfx عزيز خيلي ممنون از اينكه راهنماييم كردي ازت خيلي مچكرم . . . دمت گرم

XFXForce
01-09-2006, 02:19
خواهش می کنم...