PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : معرفي- آموزش و شناخت سخت افزار"راهنمای خرید سخت افزار" (این تاپیک آپدیت میشود)

سعید مشکی
23-04-2005, 11:56
دوستان خوب سلام
متاسفانه در بازار کامپیوتر فعلی ، بعلت نبود اطلاعات سخت افزاری هم فروشنده و هم خریدار ، در اکثر مواقع اجناس با کارایی کم و نقاط ضعف بسیار و فقط بخاطر تبلیغات خوب و قوی ، طرفداران و خریداران زیادی پیدا میکنه که در اکثر مواقع باعث کندی سرعت سیستم ، خرابیهای سریع ویندوز، ایرادات نرم افزاری و سخت افزاری و ایجاد اشکال میشود و همینطور پول و وقت و سرمایه خریدار رو که بخاطر پیدا کردن یک سخت افزار مناسب ، مدتها در مغازه ها و بازارهای مختلف سرگردان میمونه رو به هدر میده.

از این رو بر آن شدم تا به کمک دوستان آشنا به اطلاعات سخت افزاری و کلیه دوستان عزیزی که دلشون برای این خیل عظیم علاقمندان به کامپیوتر و هموطنان گرامی میسوزه ، سخت افزار های برتر و مناسب تر رو با ذکر دلیل علمی (نه دلایل سلیقه ای) به دوستان معرفی کنیم تا انشاء الله علاوه بر اینکه باعث هدر نرفتن اموال دوستان و همینطور آشنا شدن اونها با این اطلاعات بشیم کمک کنیم تا از خروج ارز از مملکت قشنگمون و سرریز شدن اون به جیب یک عده آدم سود جو و همینطور این چینیهای آشغال فروش جلو گیری کنیم.

فقط خواهش میکنم هر کی دلش برای این مردم خوب و این کشور قشنگمون میسوزه من و دوستان دیگه رو کمک کنه و پشتمون رو خالی نذاره .

البته من خودم علم زیادی ندارم اما بعنوان کسی که تو این کار کمی تجربه داره سعی میکنم تجربیاتمو در اختیارتون بذارم.

پس هر کی مرد میدونه یاعلی .
دست علی نگدارتون .
منتظر اولین مرد میدان هستم.
موفق باشید.

سعید مشکی
25-04-2005, 12:23
خوب براي شروع يك مادر بورد فوق العاده سريع و مورد اطمينان رو بهتون معرفي ميكنم كه البته CPU AMD رو ساپورت ميكنه.
MAIN Epox ep-9nda3
مشخصات اين مادر بورد به شرح زير ميباشد.
CPU Socket
Support Socket-939 based AMD Athlon-64/ Athlon-64 FX up to 4000+ with 2.0GT/s Hyper Transport

Chipset
nForce 3 Ultra

Memory
4x 184-pin DDR SDRAM DIMM sockets
Supports single- / doublesided 2.5v DDR-266/333/400 DIMMs in 64/128/256/512 MB Modules
Dual Channel Architecture

Expansion Slots
Five PCI connectors compliant with PCI version 2.2
One 1.5 volts AGP- 8x/4x connector compliant with AGP version 3.0

Onboard PCI/IDE
Two IDE ports (up to 4 IDE devices) with UDMA-33, ATA-66/100/133 support from embedded IDE controller.

I/O
Onboard Winbond W83627THF LPC bus I/O controller
Legacy peripheral interface for PS/2 keyboard & mouse, FDD, Parallel, Two Serial, Game and IrDA (version 1.0 compliant)
1394A: Two ports (400 Mbps)
Smartfan™ function for noise / temperature control of CPU cooler automatically based upon temperature

USB
Eight USB connectors compliant with USB2.0 from embedded USB controller (4 connectors at rear panel)

S-ATA
two S-ATA ports from nForce 3 up to 150MBps bandwidth
two S-ATA ports from Marvell 88SR3020 up to 150MBps bandwidth with RAID 0,1 0+1, JBOD support

Integrated Audio
Selectable 2, 6 or 8-CH audio from onboard Realtek ALC850 AC'97 version 2.3 compliant CODEC width 18-bit ADC and 16-bit DAC resolution
Support AUX-in, CD-in, S/PDIF-in and S/PDIF-out
Rear Panel audio jacks configuration:
For 2-channel mode; stereo Line-out (Lime), stereo Line-In (Light blue) and Mic-In (Pink)
For 6-channel mode; Front stereo-out (Lime), Rear stereo-out (Light blue), Center and Sub-woofer (Pink)
For 8-channel mode; stereo Line-In (Light blue), Mic-In (Pink), Front Stereo-out (Lime), Rear stereo-out (Black), Center and Sub-woofer (Orange) and Side stereo-out (Gray)
Support Front panel audio for Mic-In and stereo Line-Out only. (Front panel Line-out electrically shared with rear panel Line-out).
Support Auto Jack Sensing for fool-proof audio device installation
Coaxial S/PDIF-out available on rear panel

LAN
1Gb Ethernet from onboard Cicada CIS8201 Gigabit Ethernet PHY

BIOS
4MB Flash EEPROM with Award Plug&Play BIOS
Support ACPI S3 (Suspend To RAM) mode in ACPI compliant O/S
Support EZ Boot for fast bootable device selection
Support Magic Health for system hardware status report during system boot-up
Award Plug&Play BIOS

Special Features
Onboard Post-Port LED display
Support Asynchronous clocking mode between FSB and AGP/PCI
KBPO (Keyboard Power On)
Wake-On-LAN
Supports USB resume in S3
AGP-Master for protection against improper AGP card insertion

Power BIOS
Support BIOS adjustable CPU multiplier & Core voltage, FSB clock, AGP voltage & clock, DIMM frequency and voltage settings
Support Asynchronous clocking mode between FSB and AGP/PCI

Powerfull utilities for Windows
USDM (Unified System Diagnostic Manager) for system hardware monitoring
Magic Flash for BIOS update without requiring a DOS Flash utility and/or bootable diskettes
Magic Screen for personal bootup screen design

Usefull Software Bundle
Symantec Ghost
Norton Personal Firewall
Trend PC-Cillin

Form Factor
305mm x 245mm x 40mm, ATX Size

من نزديك به 3 سال ميشه كه با انواع مادر بوردهاي ايپاكس(Epox) كار ميكنم و اونها رو در رده بهترينهاي موجود در بازار ايران ميدونم. متاسفانه بعلت مديريت ضعيف نمايندگي و تبليغات ضعيف تر در ميان مردم عادي و فروشندگان معمولي زياد شناخته شده به حساب نمياد ولي در بين كاربرهاي حرفه اي سخت افزار و فروشندگان معتبر بازار ايران محصولي بسيار مورد اعتماد و معروف به حساب مياد . البته اين مادر بورد علاوه بر امكانات معرفي شده فوق بصورت استاندارد روي برد يك عيب ياب ديجيتالي اتوماتيك نيز دارد كه در زمان خرابي سيستم از طريق شماره هاي بخصوصي اين خرابي را به كاربر اعلام ميدارد بطور مثال در زمان روشن نشدن سيستم اين عيب ياب عدد مثلا 12 را نشان ميدهد كه با مراجعه به دفترچه مادر بورد شما متوجه خواهيد شد كه عيب شماره 12 مربوط به كارت گرافيك ُ كارت صدا ويا مثلا قرار نگرفتن كامل مودم شما در پي سي آي مربوطه ويا ...ميباشد.

و در آخر بگم كه اين مادر بورد فقط توصيه من نيست بلكه خود شركت AMD هم اون رو بعنوان يكي از مادر بوردهاي برتر كه با CPUهاي 64 بيتي غوغا ميكنه معرفي كرده . فقط كافيه كه يك سري به سايتش بزنيد . ضرر نميكنيد.
موفق باشيد.

Navid
25-04-2005, 16:55
آقا دستت درد نكنه . واقعا اطلاعات خوبي در باره يه سخت افزار داري
من چند تا از پست هاتو خوندم و لذت بردم !
در ضمن من امكانات اين مادربورد هم خوندم . به نظر كه چيزه خوبي مياد ولي اگه قيمتشم مي گفتي خيلي بهتر مي شد ! در ضمن من يه پيشنهاد دارم : هر از چند وقتي به كمك همديگه يه ليست سيستم پيشنهادي با قيمت درست كنيم !
در ضمن اين كارم ادامه بده ! :D

سعید مشکی
25-04-2005, 17:31
نويد جان سلام
خيلي از لطفتون متشكرم. خوشحال ميشم بتونم خدمتي بكنم.
خيلي دوست داشتم كه بتونم قيمت اون رو هم در زير مشخصات بدم اما متاسفانه اين برخلاف قوانين انجمن است . ضمنا ممكن است خداي نكرده اين برداشت بوجود بياد كه مثلا من فروشنده اون هستم و دارم تبليغ ميكنم واين برخلاف نيت واقعي من است.
اگر اجازه بديد براي شما پيغام شخصي ميگذارم . در قسمت مشاهده پغام خصوصي قيمت رو دريافت كنيد.
موفق باشيد.

Navid
25-04-2005, 17:57
خيلي دوست داشتم كه بتونم قيمت اون رو هم در زير مشخصات بدم اما متاسفانه اين برخلاف قوانين انجمن است . ضمنا ممكن است خداي نكرده اين برداشت بوجود بياد كه مثلا من فروشنده اون هستم و دارم تبليغ ميكنم واين برخلاف نيت واقعي من است.

سعید مشکی عزيز اين كار مشكلي نداره ! شما از طرف من قيمت ها رو بزار و بدون كه مشكلي نداره ! تبليغ به اين مي گن كه طرف بگه آدرس مغازه من اينه ... بياين بهتون تخفيف هم مي دم ! ولي شما قيمت بازار رو مي گي !

سعید مشکی
25-04-2005, 18:06
دوستان سلام
من نميدونم براي كامپيوتر هاي خونگي چيزي بهتر از اين هم به درد كسي ميخوره يانه . قضاوت رو به عهده خودتون ميگذارم.

مادر بورد MSI P4N DIAMOND

G:\7100Platinum.jpg

مشخصات

CPU

• Supports Socket 775 for Intel® P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE and Celeron D processors.
• Supports Intel® 05B and 05A processors.
• Supports FSB 1066/800 MHz
• Supports Intel® Hyper-Threading Technology.

The Installation of LGA 775 CPU with MSI CPU Clip & CPU Cooler

Chipset

• NVIDIA® nForce4 SLI Intel Edition Chipset
- HyperTransport link to nVidia MCP04 south bridge
- Supports 2 PCI Express x 16 and 1 PCI Express x 1 interface
- Supports dual channel, DDR2 400/ 533/ 667

• NVIDIA® MCP04 (for nForce4 SLI Intel Edition) Chipset
- Integrate SATA-II controller, four drives
- Dual Fast-ATA 133 IDE controller, for four devices
- IEEE 802.3 nVIDIA MAC for 1000BASE-T

Main Memory

• Supports dual channel DDR2 400/533/667, using four 240-pin/1.8V DDR2 DIMMs.
• Supports a maximum memory size up to 16GB

Slots

• Two PCI Express x16 slot (supports PCI Express Bus specification v1.0a compliant) Normal mode Primary PCI-E slot is compatible with PCI Express x 16
Secondary PCI-E slot is compatible with PCI Express x 1
SLI mode Primary PCI-E slot is compatible with PCI Express x 8
Secondary PCI-E slot is compatible with PCI Express x 8
• One PCI Express x1 slots (support PCI Express Bus specification v1.0a compliant)
• Two 32-bit v2.3 Master PCI bus slots (support 3.3v/5v PCI bus interface)

On-Board IDE

• An IDE controller on the NVIDIA® MCP04(for nForce4 SLI Intel Edition) chipset provides IDE
HDD/CD-ROM with PIO, Bus Master and Ultra DMA133/100/66 operation modes.
- Can connect up to 4 IDE devices
- Supports RAID 0, 1, 0+1, RAID 5 or JBOD mode.

On-Board SATA

• MCP04(for nForce4 SLI Intel Edition) supports 4 SATA II ports (SATA 1 to 4).
- Transfer rate is up to 300 MB/s.
- Supports RAID 0, 1, 0+1, RAID 5 or JBOD mode.

NV RAID
• Supports up to 4 SATA and 4 ATA133 Hard drives
- RAID 0, 1, 0+1, 5 or JBOD is supported
- Supports up to 8 drives for RAID function.

Silicon Image's SATAIIRAID™
• Supports another 2 SATA II ports (SATA 5 & 6).
- Transfer rate is up to 300 MB/s.
- Supports RAID 0 & 1 mode.
- Support External SATA devices by SATA Extend bracket

Audio

• Creative sound Blaster Live 24-bit H/W audio controller CA0106
- 24-bit / 48~96KHz audio quality
- 100db SNR clarity
- Up to 7.1 channel surround sound, Dolby Digital ready
- Supports S/PDIF digital interface
- PCI 2.3 Specification compliant

LAN

• Supports dual LAN jacks
- 1st Supports 10/100/1000 Fast Ethernet by Marvell 88E1111 phy
- 2nd PCI Express LAN supports 10/100/1000 Fast Ethernet by Marvell 88E8053

WLAN & Bluetooth

• 802.11g WLAN + Bluetooth dual net PCI Card

SPECIAL NOTE: The card & antenna are only available in some specific area.

USB

• 10 USB ports
- Controlled by MCP04(for nForce4 SLI Intel Edition) chip
- 4 ports in the rear I/O, 6 ports via the external bracket

IEEE1394

• VIA® 6306 chipset
- Supports up to three 1394 ports. (Rear panel x1, front x2)
- Transfer rate is up to 400Mbps

Internal I/O Connectors

- ATX 24-Pin power connector
- 4-pin ATX 12V power connector
- 4-pin GPU power connector
- CPU / System / Power / NB FAN connectors
- 1 x IrDA infrared module header
- 1 x MSI D-Bracket 2 Connector
- CD-in connector
- Front panel audio connector
- Front panel connector
- 2 x IEEE1394 connector support additional 2 ports
- 3 x USB 2.0 connector support additional 6 ports
- 1 x Floppy disk drive connector
- 6 x serial ATA connectors
- 2 x ATA133 HD connectors

Back Panel I/O Ports

- 1 x Parallel port
- 1 x Serial port (COM 1)
- 1 x PS/2 Keyboard
- 1 x PS/2 Mouse
- 1 x Coaxial SPDIF out
- 1 x 6 in 1 Audio jack (S/SPDIF out)
- 1 x IEEE1394 port
- 4 x USB 2.0 ports
- 2 x RJ45 LAN Jacks

BIOS

• The mainboard BIOS provides "Plug & Play" BIOS which detects the peripheral devices and expansion cards of the board automatically.
• The mainboard provides a Desktop Management Interface(DMI) function which records your mainboard specifications

جهت اطلاع اون عده از دوستان که خیلی با اصطلاحات کامپیوتری آشنایی ندارند بعضی از این اصطلاحات رو توضیح میدم.
PORT IEE1394 یا به زبان ساده پورت 1394 پورتی است مشابه USB ولی با سرعت بالاتر که به آن فایر وایر(FIRE WIER)هم گفته میشه.
LAN همات کارت شبکه است که برای ارتباط بین دو یا چند کامپیوتر از اون استفاده میشه.و گیگابایت لن لنهایی هستند که سرعت مبادله اطلاعات آنها تا 1000mbps میتونه باشه.
FSB همان باس سیستم است که در این مادر بورد میتونه تا 1066 رو پشتیبانی کنه.
CHIPSET همان پردازنده اصلی مادر بورد است که ارتباطات بین سخت افزارها از جمله CPU . RAM . HARD و ... رو کنترل میکنه.
PCI Express x16 این یک اسلت جدیده . در کامپیوترهای قدیمی تر از اسلت های AGPبرای اتصال کارت گرافیک استفاده میشد که محدودیتهای خاص خودش رو داشت در تکنولوژی پی سی آی اکسپرس این محدودیتها از بین رفته علاوه بر اینکه قابلیتهای بسیار عالی داره که در این بحث نمیگنجه . انشاءا... در جای مناسب توضیحات اون رو هم خواهم داد.
این مادر بورد میتونه تا 16GB رم رو پشتیبانی کنه که در نوع خودش فوق العاده بحساب میاد.
اجازه بدید مابقی واژه ها رو در معرفی مادر بوردهای دیگه توضیح بدم که خیلی کسالت آور نشه.
موفق باشید.

سعید مشکی
25-04-2005, 18:11
نوید جان سلام.
امیدوارم که دوستان از من خرده نگیرند.
قیمت مادر بورد EPOX EP-9NDA3 باید در حدود 110.000 الی 115.000 تومان بنا بر انصاف فروشنده باشه.
موفق باشید.

MaFia
25-04-2005, 21:48
ممنون سعيد جان بابت معرفي :lol:
ساقي و حميد عزيز هم اگه نظر بدن خوشحال مي شيم :P
راستي ساقي جان اين پيشنهاد نويد هم فكر بدي نيست كه يك سيستم و يا چندين سيستم با قيمت هر چند وقت يك بار معرفي شه :D
مخصوصا الان كه من 2 ماهي هست دارم بررسي مي كنم براي خريد قطعات اين انجمن رو :wink:

mohammad2006
25-04-2005, 21:56
ممنون اقاسعيد كه قيمتشو هم گفتي .
اين جوري بهتره . :)

سعید مشکی
01-05-2005, 11:16
اين هم يك مادر بورد بسيار قدرتمند از اينتل بنام:

Intel® Desktop Board D955XBK

The Intel® Desktop Board D955XBK is optimized to deliver new levels of performance that are essential for needs of the advanced gamer and power-user. Based on the Intel® 955X Express Chipset, this board brings extreme performance to the desktop by combining support for dual-core processing, Intel® EM64T†, Intel® Memory Pipeline Technology, a 1066-MHz system bus, dual-channel DDR2 667 memory, PCI Express* x16 graphics, and native SATA (3.0Gbs) RAID with Native Command Queuing(NCQ). Enhanced connectively is provided via eight hi-speed USB2.0 ports, 1394a and 1394b(up to 800Mbs), and Intel® PRO 10/100/1000 Network Connection.

Form Factor ATX (12.00 inches by 9.60 inches [304.80 mm by 243.84 mm])
Processor Support for an Intel® Pentium® Extreme Edition processor in an LGA775 socket with a 800 MHz system bus
Support for an Intel® Pentium® 4 Extreme Edition processor in an LGA775 socket with a 800/1066 MHz system bus
Support for an Intel® Pentium® 4 processor in an LGA775 socket with an 800 MHz system bus

Memory Four 240-pin DDR2 SDRAM DIMM sockets
Support for 667 and 533 MHz DDR2 DIMMs
Support for up to 8 GB of system memory
Support ECC and non-ECC memory

Chipset Intel® 955XE Chipset
I/O Control LPC Bus I/O controller
Audio Intel® High Definition Audio subsystem
Video One PCI Express* x16 bus add-in card connector supporting PCI Express x16 graphics cards
LAN Support Gigabit (10/100/1000 Mbits/sec) LAN subsystem using the Intel® 82573E/82573V/82574V Gigabit Ethernet Controller
Peripheral Interfaces Eight USB 2.0 ports
One serial port
One parallel port
Four Serial ATA interfaces with RAID support
One Parallel ATA IDE interface with UDMA 33, ATA-66/100 support
One diskette drive interface
PS/2* keyboard and mouse ports

Expansion Capabilities Three PCI Conventional* bus add-in card connectors (SMBus routed to PCI Conventional bus connector 2)
One PCI Express x16 bus add-in card connector
One Secondary PCI Express x16/x4 bus add-in card connector
One PCI Express x1 bus add-in card connectors

فكر نميكنم نياز ديگه اي وجود داشته باشه.
وهمينطور فكر نميكنم كسي بتونه از همه قابليتهاي اون در ايران استفاده كنه.
موفق باشيد

سعید مشکی
04-05-2005, 12:24
كارت صدا چيست؟

كارت صدا يكي از عناصر سخت افزاري استفاده شده در كامپيوتر است كه باعث پخش و ضبط صدا( صوت) مي گردد. قبل از مطرح شدن كارت هاي صدا ، كامپيوترهاي شخصي براي پخش صدا ، صرفا" قادر به استفاده از يك بلندگوي داخلي بودند كه از برد اصلي توان خود را مي گرفت . در اواخر سال 1980 استفاده از كارت صدا در كامپيوتر شروع و همزمان با آن تحولات گسترده اي در زمينه كامپيوترهاي چند رسانه اي ايجاد گرديد. در سال 1989 شركت Creative labs كارت صداي خود را با نام Creative Labs soundBlaster Card عرضه نمود. در ادامه شركت هاي متعدد ديگري توليدات خود را در اين زمينه عرضه نمودند.

مباني كارت صدا

يك كارت صدا داراي بخش هاي متفاوت زير است :

· يك پردازنده سيگنال هاي ديجيتال (DSP) كه مسئول انجام اغلب عمليات( محاسبات ) مورد نظر است .

· يك مبدل ديجتيال به آنالوگ (DAC)

· يك مبدل آنالوگ به ديجيتال(ADC) براي صوت ورودي به كامپيوتر

· حافظه ROM يا Flash براي ذخيره سازي داده

· يك اينترفيس دستگاههاي موزيكال ديجيتالي (MIDI) براي اتصال دستگاه هاي موزيك خارجي

· كانكنورهاي لازم براي اتصال به ميكروفن و يا بلندگو

· يك پورت خاص " بازي" براي اتصال Joystick

اغلب كارت هاي صدا كه امروره استفاده مي گردد از نوع PCI بوده و در يكي از اسلات هاي آزاد برد اصلي نصب مي گردند. كارت هاي صداي قديمي عمدتا" از نوع ISA بودند. اكثر كامپيوتر هاي جديد كارت صدا را بصورت يك تراشه و بر روي برد اصلي دارند. در اين نوع كامپيوترها اسلاتي برروي برد اصلي استفاده نشده وبدين ترتيب يك اسلات صرفه جوئي شده است ! Sound Blaster Pro بعنوان يك استاندارد در دنياي كارت هاي صدا مطرح است .

اغلب توليد كنندگان كارت صدا از مجموعه تراشه هاي مشابه استفاده مي نمايند.پس از طراحي تراشه هاي فوق توسط شركت هاي مربوطه توليد كنندگان كارت صدا، امكانات و قابليت هاي دلخواه خود را به آنها اضافه مي نمايند.

كارت صدا را مي توان به يكي از دستگاههاي زير متصل نمود :

· هدفون

· بلندگو (Speaker)

· يك منبع ورودي آنالوگ نظير : ميكروفن راديوضبط صوت و CD player

· يك منبع ورودي ديجيتال نظير CD-Rom

· يك منبع آنالوگ خروجي نظير ظبط صوت

· يك منبع ديجيتال خروجي نظير CD-R

عمليات كارت صدا

يك كارت صدا قادر به انجام چهار عمليات خاص در رابطه با صدا است :

· پخش موزيك هاي از قبل ضبط شده ( از CD فايل هاي صوتي نظير mp3 و يا Wav ) بازي يا DVD

· ضبط صدا با حالات متفاوت

· تركيب نمودن صداها

· پردازش صوت هاي موجود

عمليات دريافت و ارسال صوت (صدا) براي كارت صدا از طريق بخش هاي DAC و ADC انجام مي گيرد. پردازش هاي لازم و مورد نياز بر روي صوت توسط DSP انجام مي گيرد و بدين ترتيب عمليات اضافه اي براي پردازنده اصلي كامپيوتر بوجود نخواهد آمد.

توليد صوت

فرض كنيد، قصد داشته باشيم كه از طريق ميكروفن صداي خود را به كامپيوتر انتقال دهيم . در اين حالت كارت صدا يك فايل صوتي با فرمت wav را ايجاد و داده هاي ارسالي توسط ميكروفن در آن ذخيره گردند. فرآيند فوق شامل مراحل زير است :

1 - كارت صدا از طريق كانكتور ميكروفن سيگنال هاي پيوسته و آنالوگي را دريافت مي دارد.

2 - از طريق نرم افزار مربوطه نوع دستگاه ورودي براي ضبط صدا را مشخص مي نمائيم .

3 - سيگنال آنالوگ ارسالي توسط ميكروفن بلافاصله توسط تراشه مبدل آنالوگ به ديجيتال (ADC) تبديل و يك فايل حاوي صفر و يك توليد مي گردد.

4 - خروجي توليد شده توسط ADC در اختيار تراشه DSP براي انجام پردازش هاي لازم گذاشته مي شود. DSP توسط مجموعه دستوراتي كه در تراشه ديگر است برنامه ريزي براي انجام عمليات خاص مي گردد. يكي از عملياتي كه DSP انجام مي دهد فشرده سازي داده هاي ديجيتال بمنظور ذخيره سازي است .

5 - خروجي DSP با توجه به نوع اتصالات كارت صدا در اختيار گذرگاه داده كامپيوتر قرار مي گيرد.

6 - داده هاي ديجيتال توسط پردازنده اصلي كامپيوتر پردازش و در ادامه براي ذخيره سازي در اختيار كنترل كننده هارد ديسك گذاشته مي شوند. كنترل كننده هارد ديسك اطلاعات را بر روي هارد و بعنوان يك فايل ضبط شده صوتي ذخيره خواهد كرد.

شنيدن صوت

مراحل گوش دادن به صوت به شرح زير مي باشد ( برعكس روش گفته شده در ارتباط باضبط صوت):

1 - داده هاي ديجيتال از هارد ديسك خوانده شده و در اختيار پردازنده اصلي قرار مي گيرند.

2 - پردازنده اصلي داده ها را براي DSP موجود بر روي كارت صدا ارسال مي دارد.

3 - DSP داده هاي ديجيتال را ازحالت فشرده خارج مي نمايد.

4 - داده هاي ديجيتال غيرفشرده شده توسط DSP بلافاصله توسط مبدل ديجيتال به آنالوگ(DAC) پردازش و يك سيگنال آنالوگ ايجاد مي گردد. سيگنال هاي فوق از طريق هدفوق يا بلندگو قابل شنيدن خواهند بود.

برگرفته از سايت srco.ir[/b]

سعید مشکی
04-05-2005, 12:31
كارت كرافيك سه بعدي

co_29_sakht-afzar.jpg
صفحه نمايشگردر كامپيوتر مسئول نمايش اطلاعات است . در زمان مطالعه يك مقاله، صفحه نمايشگر، اطلاعات را دو بعدي ( طول و عرض) نمايش خواهد داد. زمانيكه با استفاده از كامپيوتر يك فيلم را تماشا كرده يا يك بازي كامپيوتري خاص را انجام مي دهيم ، صفحه نمايشگر اطلاعات را در يك پنجره سه بعدي نمايش مي دهد. دنياي سه بعدي كه آن را از پشت كامپيوتر نگاه مي كنيم ، تصويري واقعي از دنيائي است كه در آن زندگي مي كنيم و شايد همين موضوع باعث جذابيت بيش از اندازه دنياي سه بعدي در كامپيوتر باشد.

كامپيوتر براي نمايش اطلاعات بصورت سه بعدي بر روي يك صفحه نمايشگر تخت از چه ترفندهائي استفاده مي نمايد؟ بازيهاي كامپيوتري به چه صورت طراحي و نوشته مي گردند تا قادر به ايجاد يك فضاي سه بعدي كاملا" ملموس باشند؟ در اين بخش به بررسي ترفندهائي خواهيم پرداخت كه توسط طراحان گرافيك سه بعدي استفاده شده و در ادامه به بررسي پتانسيل ها ي مورد نياز در يك كارت گرافيك پرداخته و نحوه بالفعل نمودن پنانسيل ها ي فوق را آشنا خواهيم شد.

چه چيزي يك تصوير سه بعدي را ايجاد مي نمايد ؟

تصويري كه علاوه بر طول ( درازا ) و عرض ( پهنا ) داراي ارتفاع ( عمق ) باشد ، يك تصوير سه بعدي است .تصويري كه داراي صرفا" طول و عرض باشد يك تصوير دو بعدي خواهد بود. برخي از تصاوير با توجه به اهداف خود بصورت دو بعدي هستند. مثلا" برخي از تصاوير بين المللي كه مي توان آنها را در فردوگاه يا ساير اماكن عمومي مشاهده نمود ( راهنماي رستوران ، راهنماي تلفن و ... ) بگونه اي طراحي شده اند كه با مشاهده آنان بتوان سريعا" اقدامات مربوطه را انجام داد. بدين منظور در آفرينش تصاوير فوق از اشكال ساده و پايه استفاده بعمل مي آيد. تصاوير و گرافيك دو بعدي براي ايجاد ارتباط سر يع و ساده با مخاطب داراي جايگاهي خاص هستند . گرافيك هاي سه بعدي مفاهيم بيشتري را به مخاطب منتقل خواهند كرد و لازم است كه اين نوع تصاوير حامل اطلاعات بيشتري باشند.

به مثلث هاي فوق ، نگاه كنيد .هر مثلث در سمت چپ داراي سه خط ( ضلع ) و سه زاويه است .اين تمام اطلاعاتي است كه توسط يك مثلث قابل بيان است . در سمت راست ، يك هرم مشاهده مي گردد. هرم داراي يك ساختار سه بعدي است كه از چهار مثلت تشكيل مي گردد. هرم پنج خط و شش زاويه را براي بيان يك مفهوم در اختيار دارد. همانگونه كه مشاهده مي شود يك تصوير سه بعدي قادر به بيان مفاهيم و اطلاعات بمراتب بيشتري نسبت به تصاوير دو بعدي است .

گرافيك سه بعدي چيست ؟

براي اغلب كاربران مشاهده يك بازي كامپيوتري متداولترين روش براي مشاهده گرافيك سه بعدي است . بازيهاي كامپيوتري بر اساس تصاويري ايجاد مي گردند كه كامپيوتر در آفرينش آنها نقشي حياتي دارد. تصاوير فوق مي بايست مراحل تدوين زير را سپري نمايند:

· ايجاد يك دنياي مجازي سه بعدي

· مشخص نمودن بخش هائي از دنياي مجازي كه مي بايست بر روي صفحه نمايش داده شوند.

· مشخص نمودن نحوه نمايش هر پيكسل بر روي صفحه تا از اين طريق بتوان يك تصوير واقعي را نمايش داد.

چگونه مي توان يك تصوير را مشابه شكل واقعي آن ايجاد نمود؟

براي آفرينش تصاوير گرافيكي و انطباق آنها با شكل واقعي ، مي بايست پيكسل ها را بر روي يك صفحه دو بعدي مستقر و با انجام عمليات متفاوت ، يك تصور سه بعدي از آنان را خلق تا هر بيننده در برخورد با تصوير خلق شده يك برداشت سه بعدي از تصوير را در ذهن خود ايجاد نمايد. در اين راستا از امكانات متعدد نظير : Shapes ، Surface textures ، Lighting ,Perspective , Depth of field و Anti-aliasing استفاده مي گردد. بررسي هر يك از موارد فوق خارج از حوصله اين بخش بوده و كاربران مي توانند از منابع ذيربط در رابطه با " گرافيك سه بعدي " استفاده نمايند.

كارت گرافيك سه بعدي

در ابتداي مطرح شدن كامپيوترهاي شخصي ، رفتار كارت هاي گرافيك مشابه يك مترجم بود. در چنين مواردي تصاوير ايجاد شده توسط پردازشگر به كمك كارتهاي گرافيك به پالس هاي الكتريكي مورد نياز درايور مانيتور كامپيوتر، تبديل مي گرديدند. با اينكه روش فوق بدرستي كار مي كرد ولي سهم پردازنده براي انجام عمليات (پردازش) بسيار بالا بود . در اين راستا تمام عمليات مربوط به پردازش تصوير توسط پردازنده صورت مي گرفت . وضعيت فوق صرفا" مختص كارت گرافيك نبود و اغلب كارت ها داراي عملكردي مشابه كارت گرافيك با توجه به حوزه عملكرد خود بودند.

پس از مطرح شدن بازيهاي مدرن سه بعدي و نمايش هاي چند رسانه اي ، نياز به يك پردازنده با سرعت بالا احساس گرديد. با قرار گرفتن پردازنده با سرعت بالا در كنار كارت گرافيك ، عمليات پردازش با سهم متفاوت بين پردازنده اصلي سيستم و پردازنده كارت گرافيك تقسيم گرديد.

اولين مرحله در ساخت يك تصوير ديجيتال سه بعدي ، ايجاد دنيائي مملو از اضلاع و زاويه است . دنياي فوق از يك مدل سه بعدي مبتني بر رياضيات به مجموعه اي از الگوها ي دو بعدي به منظور نمايش بر روي نمايشگر ، تبديل مي شدند. تصاوير انتقال يافته در ادامه با افزودن مجموعه امكاناتي نظير : Surface ، بگونه اي تبديل مي گرديدند تا بتوان آنها را بر روي يك مانيتور مشاهده كرد. پردازنده اختصاصي كارت گرافيك مسئوليت عمليات rendering را برعهده مي گرفت ( پردازنده اصلي سيستم درگير قضيه فوق نمي گرديد ) . كارت هاي گرافيك TNT2 و VooDoo3 داراي پردازنده هاي اختصاصي مربوط به خود مي باشند. يكي ديگر از تحولات بسيار مهم در رابطه با كارت ها ي گرافيك سه بعدي كه مسئوليت پردازنده اصلي در عمليات پردازش را كاهش مي داد ، توسط GeForce 256 از شركت Nvida ارائه گرديد. همانگونه كه اشاره شد ، كارت هاي گرافيك قبلي با هدف كاهش حجم عمليات پردازنده اصلي و افزايش سرعت محاسبات پردازش ، پردازنده خود رامكلف به انجام rendering تصوير نموده بودند. در كارت GeForce 256 علاوه بر اين ، امكان انتقال مدل مورد نظر از فضاي سه بعدي محاسباتي به يك فضاي دو بعدي نيز فراهم گرديد. با توجه به اينكه در تبديل فوق از معادلات پيچيده رياضي بهمراه اعداد اعشاري استفاده مي گردد ، با قبول مسئوليت عمليات فوق توسط پردازنده اختصاصي كارت گرافيك ، حجم عمليات مربوط به پردازنده اصلي بطرز چشمگيري كاهش و زمان لازم براي پرداختن به ساير موضوعات مورد علاقه و در عين حال مهم براي پردازنده اصلي فراهم مي گرديد! .

كارت گرافيك Voodoo 5 از شركت 3dfx ، عمليات ديگري را از دوش پردازنده اصلي برداشت . شركت فوق اين تكنولوژي را T-buffer نامگذاري كرد. تكنولوژي فوق فرآيند Rendering را بهبود بخشيده است . در اين تغيير و تحول از بعد Rendering ، پردازنده اصلي سيستم عملا" درگير نخواهد گرديد.

كارت هاي گرافيك طي ساليان اخير نسبت به زمانيكه صرفا" بصورت متن ( 25 سطرو 80 ستون ) و تك رنگ بودند، سريعا" رشده نموده و همچنان اين روند ادامه خواهد يافت . امروزه ميليون ها كاربر از بازيهاي مدرن كامپيوتري و برنامه شبيه ساز گرافيكي به لطف پيشرفت هاي بدست آمده در صنعت كارت هاي گرافيك ، استفاده و از آنها لذت مي برند.ما مي خواهيم بر صفحه نمايشگر خود يك دنياي واقعي از آنچه در هستي است را مشاهده نمائيم ، بدون شك كارت هاي گرافيك در اين راستا داراي نقش انكار ناپذيري خواهند بود.

بر گر فته از سايتSrco.ir

sasan7khat
04-03-2011, 00:28
لطفا یه مادر برد ایسوس با مشخصات زیر بگید قیمت ملاک نیست

8 پرت ساتا 2

AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4600+ (2 CPUs), ~2.4GHz

رم دی دی آر 2 باس 800

کارت گرافیکی آنبورد