PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : راهنمایی برای هارد اکسترنال

mohsen190
31-10-2013, 23:17
سلام
سیستم من هارد بسیار کم 160 گیگابایت رو داره.برای همین همش باید اطلاعات رو تو دی وی دی رایت کنم که عذاب آوره
حالا به نظر شما چیکار کنم؟
دو تا هارد بگیرم؟دو تا اکسترنال؟یا یه اینترنال و یه اکسترنال؟برای اینکه از قابلیت میرورینگ استفاده کنم میگم دوتا...در این صورت هزینه چقدر میشه؟
اگه هزینه خیلی زیاد میشه شما توصیه میکنید از چه نوع و چه مارک و چه حجمی از هارد دیسک خریداری کنم که قیمتش هم مناسب باشه البته؟

از همه اینا گذشته هارد اکسترنال آداپتوردار بگیرم با لپ تاپی؟

اگه کامل جواب بدید دعاتون میکنم

راستی مادربوردم sata3 رو پشتیبانی میکنه

vissoto
01-11-2013, 00:21
به نظر شخصی بنده اگر یک هارد اینترنال seagate یا wdبگیرید (با ظرفیت 1 یا 2 ترابایت) بسیار بهتر از درگیر شدن با مسایل هارد اکسترنال و raid است!

ata.royalfalcon
01-11-2013, 00:43
سلام
سیستم من هارد بسیار کم 160 گیگابایت رو داره.برای همین همش باید اطلاعات رو تو دی وی دی رایت کنم که عذاب آوره
حالا به نظر شما چیکار کنم؟
دو تا هارد بگیرم؟دو تا اکسترنال؟یا یه اینترنال و یه اکسترنال؟برای اینکه از قابلیت میرورینگ استفاده کنم میگم دوتا...در این صورت هزینه چقدر میشه؟
اگه هزینه خیلی زیاد میشه شما توصیه میکنید از چه نوع و چه مارک و چه حجمی از هارد دیسک خریداری کنم که قیمتش هم مناسب باشه البته؟

اگه کامل جواب بدید دعاتون میکنم

راستی مادربوردم sata3 رو پشتیبانی میکنه

سلام .

اگر منظور شما از میرورینگ ، Raid1 باشه که باید دو هارد اینترنال بخرید (ضمن اینکه مادربرد هم باید این قابلیت را ساپورت کنه یا اینکه یک کارت raid بخرید) . اگر غیر از این باشه و مثلاً میخواهید بکاپهای هارد اول را روی هارد دوم ذخیره کنید میتونید یک هارد اینترنال برای سیستم (که پرحجم باشه تا دچار کمبود فضا نشید) و یک هارد اکسترنال برای بکاپ بخرید که بطور منظم (مثلاً هفتگی) بکاپها را روی هارد اکسترنال ذخیره کنید (این هم باید پرحجم باشه تا زود پر نشه) . هزینه اینکار هم بستگی به نوع و مدل و حجم هارد داره . مثلاً WD Black یکترابایتی در حدود 440 و دوترابایتی آن در حدود 600 هزارتومن هست . اگر این بودجه را ندارید میتوید Seagate از سری 7200.14 بخرید که یکترابایتی آن در حدود 200 و دوترابایتی آن 310 هزار تومن هست .

گزینه های دیگری که میتونید در لیست خرید قرار بدید WD Blue یا WD Green هست که مدل آخر بیشتر مناسب برای آرشیو دیتاست .

من نمیدونم چه حجمی میخواهید و اینکه آیا برای جابجایی روزمره اطلاعات میخواهید یا خیر . اگر حجم بالا میخواهید و اگر مقدار دیتاها دائماً در حال زیاد شدن هست که اجباراً باید انواع آداپتوری بخرید چون صرفه اقتصادی بیشتری دارد . ولی اگر خیلی میخواهید جابجا کنید که بهتره انواع پرتابل بخرید . البته انواع آداپتوری را هم میتونید جابجا کنید اما به سادگی انواع پرتابل نخواهد بود و نیاز به دقت بیشتر هست .

mohsen190
01-11-2013, 10:41
فکر کنم مدل seagate از لحاظ قیمت برای من مناسب باشه و از لحاظ جا به جایی هم اصلا برام مهم نیست
بله منظورم raid1 هست که هر چی تو دیسک اول بریزیم داخل دیسک دوم هم به طور خودکار میره مدل مادربوردم:Asrock-h61icafe

یعنی برای raid حتما باید هر دو اینترنال باشه؟
البته من چون این روش هارو به صورت تئوریک بهمون یاد دادن تازه اونم با Vmware اصلا حتی نمیدونم چطور میشه اطلاعات دیسک اول رو داخل دیسک دوم به صورت دستی کپی کرد.اگه در این رابطه در فروم مطلبی وجود داره لینکشو لطف بفرمایید

در رابط با روشی که شما فرمودین که از یک اکسترنال و یک اینترنال استفاده کنم ... یعنی باید به صورت دستی بک آپ بگیرم؟اینطوری خیلی سخت میشه که ... تو مدل های اکسترنال مدل backup plus چطوری کار میکنه؟یعنی هر چند وقت یکبار خودش بک آپ میگیره و داخل دیسک مشخصی میریزه؟اگه اینطوره تو مدل های اینترنال هم چنین ویژگی هست؟

به نظر شخصی بنده اگر یک هارد اینترنال seagate یا wdبگیرید (با ظرفیت 1 یا 2 ترابایت) بسیار بهتر از درگیر شدن با مسایل هارد اکسترنال و raid است!

اگه این کار رو کنم پس اطلاعاتم اگه از دست بره چی کارکنم
:n16:

ata.royalfalcon
01-11-2013, 12:36
بله منظورم raid1 هست که هر چی تو دیسک اول بریزیم داخل دیسک دوم هم به طور خودکار میره مدل مادربوردم:Asrock-h61icafe

من مشخصات مادربرد را بررسی کردم (این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) . ظاهراً این مادربرد از هیچ نوع raid ساپورت نمیکنه . در نتیجه :
1. یا باید مادربرد را عوض کنید .
2. یا اینکه کارت raid بخرید (که فکر نمیکنم قیمتش ارزان باشه) .
3. یا اینکه از raid نرم افزاری استفاده کنید . در اینصورت پیشنهاد میشه ویندوز را روی هارد 160GB (که بصورت basic خواهد بود) نصب کنید و این دو هارد بصورت داینامیک دربیاد . میتونید از نرم افزاز Acronis Disk Director Home برای داینامیک و raid1 کردن این دو هارد استفاده کنید .
4. یا اینکه از روشهای دیگری مثل بکاپ گیری استفاده کنید .

اگه این کار رو کنم پس اطلاعاتم اگه از دست بره چی کارکنم

دقت کنید که raid1 مثل بکاپ گرفتن نیست و جایگزینی برای آن محسوب نمیشه . مثلاً اگر فایلی به اشتباه پاک بشه این فایل در همه هارد دیسکهایی که در آرایه raid1 قرار گرفته اند پاک خواهد شد .

یعنی برای raid حتما باید هر دو اینترنال باشه؟

من تا به حال ندیدم که روی usb بتوان raid سخت افزاری را اجرا کرد (شاید بشه که من اطلاعی ندارم) .

در رابط با روشی که شما فرمودین که از یک اکسترنال و یک اینترنال استفاده کنم ... یعنی باید به صورت دستی بک آپ بگیرم؟اینطوری خیلی سخت میشه که ... تو مدل های اکسترنال مدل backup plus چطوری کار میکنه؟یعنی هر چند وقت یکبار خودش بک آپ میگیره و داخل دیسک مشخصی میریزه؟اگه اینطوره تو مدل های اینترنال هم چنین ویژگی هست؟

این بیشتر به قابلیتهای نرم افزای مربوط میشه . اکثر این برنامه ها آپشنهایی دارند که میتونید از دایرکتوری یا از فایلهایی که خودتان تعیین میکید بکاپ و در هارد اکسترنال یا هرجای دیگری که مورد نظرتان هست بطور منظم بکاپ بگیرد و هر گونه تغییرات در مبدا در مقصد هم اعمال بشه (sync شدن) . مثل نرم افزار Good sync ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) . هاردهای اکسترنال معمولاً برنامه هایی برای بکاپ گیری دارند که پیشنهاد میکنم user manual این برنامه ها را دانلود و بررسی کنید .

Seagate Dashboard User Guide ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) .
WD SmartWare Software User Manual ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] y%2FUM%2FENG%2F4779-705057.pdf&ei=Wm1zUp2dJNCGswbK7YDICQ&usg=AFQjCNFoEb1GSgNik9hsBYa_zomnltlqEg&sig2=Uh-DgcDEn_OYLuDjuySSIA&bvm=bv.55819444,d.Yms)

mohsen190
01-11-2013, 13:18
بله میدونم دیسک دوم آینه دیسک اولمه
آیا از disk management خود ویندوز هم میشه برای داینامیک و بیسیک کردن استفاده کرد؟
اصلا نظر شما چیه؟حالا دیگه قصد من و مشخصات سیستمم رو میدونید.فکر نکنم تا حالا فایلی رو به اشتباه حذف کرده باشم.من که خودم بیشتر با raid1 موافقم که باید 2 تا دیسک مثلا 2 ترا بگیرم و از مجموع 4 ترا فقط از 2 ترا استفاده بشه . ولی در این صورت باید 650 تومنی کنار بذارم . سوال اینکه برای raid کردن باید هر دو دیسک خالی باشه حتما؟یعنی نمیشه اول یکی بخرم و دومی رو بعدا؟
چون من که خودم با بک آپ گیری و این جور چیزا و برنامه ریزی برای ساعت ها زیاد موافق نیستم.نمیدونم شاید من خیلی سخت میبینم این کار رو
کلا نظر شما چیه؟شما جای من بودین چی کار میکردید با 500 تومن؟

ata.royalfalcon
01-11-2013, 18:20
بله میدونم دیسک دوم آینه دیسک اولمه
آیا از disk management خود ویندوز هم میشه برای داینامیک و بیسیک کردن استفاده کرد؟
اصلا نظر شما چیه؟حالا دیگه قصد من و مشخصات سیستمم رو میدونید.فکر نکنم تا حالا فایلی رو به اشتباه حذف کرده باشم.من که خودم بیشتر با raid1 موافقم که باید 2 تا دیسک مثلا 2 ترا بگیرم و از مجموع 4 ترا فقط از 2 ترا استفاده بشه . ولی در این صورت باید 650 تومنی کنار بذارم . سوال اینکه برای raid کردن باید هر دو دیسک خالی باشه حتما؟یعنی نمیشه اول یکی بخرم و دومی رو بعدا؟
چون من که خودم با بک آپ گیری و این جور چیزا و برنامه ریزی برای ساعت ها زیاد موافق نیستم.نمیدونم شاید من خیلی سخت میبینم این کار رو
کلا نظر شما چیه؟شما جای من بودین چی کار میکردید با 500 تومن؟

قبل از خرید مادربرد باید امکانات آنرا را دقیق بررسی میکردید . به هر حال با توجه به اینکه موافق بکاپ گیری نیستید و با توجه به عدم ساپورت مادربرد از raid ؛ راه حل دیگری به جزء raid ویندوزی ندارید (شاید راه دیگری باشه که اطلاعی ندارم) .

بله ، میتونید از برنامه disk management ویندوز هم استفاده کنید .

سوال اینکه برای raid کردن باید هر دو دیسک خالی باشه حتما؟یعنی نمیشه اول یکی بخرم و دومی رو بعدا؟

هارد دوم را بعداً میتونید اضافه کنید . کافیست روی هارد اول راست کلیک و سپس روی گزینه Add Mirror کلیک کنید و هارد جدید اضافه شده را به برنامه معرفی کنید . پس از اینکار مدتی در حالت Resynching میماند تا داده ها کپی شوند . اگر هارد اول بصورت داینامیک نباشه (یعنی basic باشه) بطور اتوماتیک به داینامیک کانورت میشه .

مطالعه سایتهای زیر میتونه کمک کننده باشه .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

achilay
01-11-2013, 19:43
منم همين مشكل رو دارم.هاردم 160 گيگه حالا ميخوام يه هارد اينترنال بگيرم فيلم ها رو بريزم تو هارد ايرنترنال يك ترا كه قراره بخرم.مادربردم ساپروت ميكنه؟ گيگابايت مدل P61-S3

يعني مادربردم اجازه اتصال دو هارد رو ميده؟

هدفم اينه كه فيلم هاي روي هارد 160گيگي رو انتقال بدم رو هارد يك ترابايت

ata.royalfalcon
01-11-2013, 20:09
منم همين مشكل رو دارم.هاردم 160 گيگه حالا ميخوام يه هارد اينترنال بگيرم فيلم ها رو بريزم تو هارد ايرنترنال يك ترا كه قراره بخرم.مادربردم ساپروت ميكنه؟ گيگابايت مدل P61-S3يعني مادربردم اجازه اتصال دو هارد رو ميده؟هدفم اينه كه فيلم هاي روي هارد 160گيگي رو انتقال بدم رو هارد يك ترابايتمشخصات مادربرد را بررسی کردم . میتونید دو هارد SATA روی آن نصب کنید و مشکلی نیست .

achilay
01-11-2013, 20:17
مشخصات مادربرد را بررسی کردم . میتونید دو هارد SATA روی آن نصب کنید و مشکلی نیست .
ممنون كه اينقدر سريع پاسخ داديد.

mohsen190
14-11-2013, 23:04
بد جوری موندم از بین این دوتا کدوم رو بخرم
هدفم فقط آرشیو کردن اطلاعاتمه و از نظر جابه جایی هم زیاد برام مهم نیست

فقط هم پول برای خرید یه دونش دارم:n02:

یا

البته بیشتر شاید چون درباره اکسترنال ها اطلاعات ندارم این سوال رو میپرسم و اصلا فرق بین expansion و backup plus چیه؟

ata.royalfalcon
15-11-2013, 00:29
بد جوری موندم از بین این دوتا کدوم رو بخرم
هدفم فقط آرشیو کردن اطلاعاتمه و از نظر جابه جایی هم زیاد برام مهم نیست

فقط هم پول برای خرید یه دونش دارم:n02:

یا

البته بیشتر شاید چون درباره اکسترنال ها اطلاعات ندارم این سوال رو میپرسم و اصلا فرق بین expansion و backup plus چیه؟

مدل اولی (Seagate Constellation ES) که انتخاب کردید بیشتر مناسب برای Data centers و یا NAS و موارد مشابه هست . البته میتونید برای یک سیستم عادی هم استفاده کنید . قیمتش هم مطمئن نیستم که درست باشه چون این مدل ST2000NM0033 با توجه به خصوصیاتها و ویژگیهایی که داره نمیتونه با یک هارد معمولی هم قیمت باشه .

بین مدلهای expansion و Backup plus به جزء شکل ظاهر و نحوه قرار گرقتن روی میز (افقی و عمودی بودن) و امکانات نرم افزاری تفاوتی با هم ندارد .

در کل به هیچ عنوان جابجایی ندارید و همچنین اگر میخواهید آرشیوها بطور دائم در دسترس باشند (سیستم روشن ؛ هارد روشن) بنظر من بهتره که هارد اینترنال بخرید .

mohsen190
15-11-2013, 11:34
هارد اینترنال شما چی پیشنهاد می کنید؟
2 گیگ باشه----sata3 باشه----------کَش و RPM هم هرچی بیشتر باشه بهتر---------قیمتش هم از 300 هزارتومن بیشتر نشه

آیا فرق اکسترنال و اینترنال فقط به قابلیت حمل اونها ختم میشه یا خیر؟

ata.royalfalcon
15-11-2013, 14:51
هارد اینترنال شما چی پیشنهاد می کنید؟
2 گیگ باشه----sata3 باشه----------کَش و RPM هم هرچی بیشتر باشه بهتر---------قیمتش هم از 300 هزارتومن بیشتر نشه

آیا فرق اکسترنال و اینترنال فقط به قابلیت حمل اونها ختم میشه یا خیر؟

1. میتونید Seagate Barracuda 7200.14 بخرید (مدل نامبر ST2000DM001 برای دوترابایت) .
2. مهمترین تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال همین قابلیت جابجایی در هاردهای اکسترنال هست . برای کاربری که به دیتاهای ذخیره شده نیاز دائمی ندارد و میخواد اطلاعات را در جای دیگری نگهداری کند هارد اکسترنال گزینه مناسبی هست ...

mohsen190
15-11-2013, 23:04
پس انتخابم Seagate Barracuda ST2000DM001 هستش البته نباید با مدل ST2000DL003 اشتباه کنم

قیمت این هارد در حال حاظر چنده؟؟؟
شما سایت یا فروشگاه یا جایی رو سراغ دارید که من برای خرید به اونجا مراجعه کنم؟؟؟؟

ata.royalfalcon
15-11-2013, 23:54
پس انتخابم Seagate Barracuda ST2000DM001 هستش البته نباید با مدل ST2000DL003 اشتباه کنم

قیمت این هارد در حال حاظر چنده؟؟؟
شما سایت یا فروشگاه یا جایی رو سراغ دارید که من برای خرید به اونجا مراجعه کنم؟؟؟؟

قیمت حدودی این مدل 300 هزار تومن هست که با توجه به نوع و مدت گارانتی و موارد دیگر متغیره . اگر تهران هستید میتونید برید ولیعصر . مرکز کامپیوتر ایران (پایینتر از میدان ولیعصر) ، بازار رضا (چهار راه ولیعصر) . جاهای دیگری برای خرید هم هست ...

mohsen190
18-11-2013, 12:41
سلام
من مدل بالا رو با قیمت 288 تومان همین الان خریداری کردم
ولی موقع نصب در Disk Management فرق master Boot Record رو با GPT چیه؟یا موقع درست کردن پارتیشن فرق Simple Volum با Primary Partition چیه؟به نظر شما من که قصد آرشیو کردن اطلاعاتم رو دارم باید چیکار کنم؟چند تا پارتیشن بسازم یکی خوبه؟

vissoto
18-11-2013, 12:58
اگر هارد شما بالاتر از 2.2ترابایت ظرفیت داشته باشه باید gpt پارتیشن بندی بشه در غیر این صورت mbr!
تعداد پارتیشنها کاملا اختیاری است ولی به لحاظ امنیتی 1پارتیشن توصیه نمیشه!

mohsen190
18-11-2013, 15:53
به Gpt تبدیل کردم
از چه نظر یه پارتیشن امنیت نداره؟

mohsen190
18-11-2013, 21:55
من همین الان خواستم هاردی که به gpt تبدیل کرم و روی اون یک پارتیشن primary ساختم رو ویندوز نصب کنم اجازه داد چرا؟
باید چیکار کنم حالا؟

ata.royalfalcon
18-11-2013, 22:10
من همین الان خواستم هاردی که به gpt تبدیل کرم و روی اون یک پارتیشن primary ساختم رو ویندوز نصب کنم اجازه داد چرا؟
باید چیکار کنم حالا؟

اجازه داد یا نداد !؟

تا اونجایی که میدونم هاردهایی که بصورت GPTد، Initialized شده باشند برای نصب ویندوز روی آن سیستم باید uefi داشته باشه و این قابلیت در بایوس فعال شده باشه . اگر هارد شما کمتر از 2.19TB توصیه میشه که بصورت MBRد، initialized بشه .

mohsen190
18-11-2013, 22:57
اجازه نداد
الان که من روی اون هارد کلی اطلاعات ریختم چطور میشه به حالت MBR برگردونم؟
اصلا نیازی هست که به حالت MBR برگرده آخه من ویندوز رو روی هارد اولم که 160 گیگ بوده نصب کردم
منظورم اینه که با توجه به اینکه حجم هارد دیسکم بالاست اگه بعدا بخوام حالتش رو عوض کنم دیگه وا ویلاست
لطفا بفرمایید هارد دیسک 2 ترابایتیم رو به نظر شما به MBR تبدیک کنم یا GPT ؟ و اینکه چند تا پارتیشن به نظر شما بسازم؟primary یا اون یکی؟هدفم فقط آرشیو کردنه

ata.royalfalcon
19-11-2013, 08:24
اجازه نداد
الان که من روی اون هارد کلی اطلاعات ریختم چطور میشه به حالت MBR برگردونم؟
اصلا نیازی هست که به حالت MBR برگرده آخه من ویندوز رو روی هارد اولم که 160 گیگ بوده نصب کردم
منظورم اینه که با توجه به اینکه حجم هارد دیسکم بالاست اگه بعدا بخوام حالتش رو عوض کنم دیگه وا ویلاست
لطفا بفرمایید هارد دیسک 2 ترابایتیم رو به نظر شما به MBR تبدیک کنم یا GPT ؟ و اینکه چند تا پارتیشن به نظر شما بسازم؟primary یا اون یکی؟هدفم فقط آرشیو کردنه

با توجه به اينكه قصد نصب win بر روي هارد مورد نظر نداريد و همچنين با توجه به اينكه براي كانورت كردن به mbr كليه پارتيشنها بايد حذف بشه (طبق روش گفته شده در اين سايت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) پيشنهاد ميكنم دستكاري نكنيد .

تا زمانيكه قصد نصب win نداشته باشيد مشكلي با GPT نخواهيد داشت . مگر اينكه بعدها مادربردي بخريد كه قابليت uefi داشته باشه در اينصورت ميتونيد win نصب كنيد (البته ويندوزهاي 64bite) .

و اینکه چند تا پارتیشن به نظر شما بسازم؟

تعداد پارتيشن كاملاً بستگي به سليقه خودتون داره .

primary یا اون یکی؟هدفم فقط آرشیو کردنه

با توجه به اينكه بصورت GPT هارد را initialize كرديد ديگه نيازي نيست كه پارتيشن logical داشته باشيد . چون در حالت GPT ميتونيد تا 128 پارتيشن primary داشته باشيد در صورتيكه در حالت mbr فقط چهار پارتيشن primary ميتونستيد بسازيد .

mohsen190
19-11-2013, 11:30
الان گزینه ای به نام convert to Dynamic Disc وجود داره این گزینه چیه دیگه؟
با توجه به اینکه الان زیاد حجم اطلاعاتم بالا نرفته هر کاری اگه لازمه همین الان باید انجام بدم منظورم اینه که نوع دیسکمو الان باید انتخاب کنم چون میتونم به زور این اطلاعات رو توی هارد 160 گیگی بریزم یه جوری

ata.royalfalcon
19-11-2013, 12:55
الان گزینه ای به نام convert to Dynamic Disc وجود داره این گزینه چیه دیگه؟
با توجه به اینکه الان زیاد حجم اطلاعاتم بالا نرفته هر کاری اگه لازمه همین الان باید انجام بدم منظورم اینه که نوع دیسکمو الان باید انتخاب کنم چون میتونم به زور این اطلاعات رو توی هارد 160 گیگی بریزم یه جوری

طبق آمورشهايي كه در اين سايت (لينك ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) هست بايد كليه پارتيشنها حذف بشه (Delete Volume) كه اطلاعات موجود حذف خواهد شد . سپس روي ديسك مربوطه راست كليك ميكنيد و Convert to MBR Disk را انتخاب كنيد و سپس مجدداً پارتيشن بندي و فرمت كنيد .

Convert to Dynamic Disc هم براي raid نرم افزاري هست كه به كار شما نمياد .