PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل در تهیه ماست؟

Iron
28-10-2013, 13:46
سوال که روشنه و بالطبع تو گوگل بزنی طرز تهیه ماست کلی جواب میاد. اما نمی دونم مشکل کار من کجاست که تا حالا 4 لیتر شیرو هدر دادم.

من دو لیتر شیر رو توی یه ظرف چدنی که لآب چینی داره حسابی حرارت می دم و میزارم سرد بشه. وقتی اونقدر سرد شد که میتونم انگشت کوچیکه رو توش نگه دارم حدود 80 سیسی ماست رو گرم کرده بهش اضافه می کنم و درشو میزارم ولی آببندیش نمی کنم. چون پارچه ضخیم یا پتو برا پیچیدن دورش ندارم، میزارمش تو فر برقی و درجه رو حداقل میزارم.
ولی بعد 5 ساعت که میرم سراغش کاملا شله.
بار اول اینکارا رو بدون هم زدن انجام دادم، و فقط ظرفو یخورده تکون دادم بلکه یخورده قاطی بشه که وقتی خراب شد و ظرفو خالی کردم، دیدم ته گرفته بود بعد دیدم ته ظرف یه مقدار چیزی شبیه ماست جمع شده بود.

بار دوم هم موقع گرم کردن همش زدم که ته نگیره، هم وقتی میخواستم ماستو بریزم با یخورده شیر قاطیش کردم تا خوب رقیق بشه و وقتی هم به ظرف اضافه کردمش یخورده همش زدم که خوب قاطی بشه.
میدونم که دمای فر یه مقدار از 42 درجه بالاتره اما خیلی داغ نیست.
حالا نظر به اینکه میدونم بخاطر محدودیتها نتونستم دقیقا دستور العملی رو که خونده بودم اجرا کنم، میخوام نظر کسانیکه تجربه دارنو بدونم که مشکل کار از کجاست و چطور باید حلش کرد.

آیا ممکنه بخاطر نوع ماست باشه؟ آیا ممکنه که وقتی ماستو اضافه می کردم شیر باندازه کافی خنک نبوده باشه. من خارج از کشور زندگی می کنم و ماستی که استفاده می کنم مزش یخورده با ماستای ایران فرق می کنه. ممکنه علتش نوع ماست باشه؟ ممکنه لازم باشه که مدت بیشتری تو فر بمونه؟ اصلا اگر زیادی تو فر بمونه چی میشه؟
وقتی که از تو فر در میاد و قبل از اینکه بزارمش تو یخچال باید چطوری باشه. نزدیکتر به ماست یا شیر؟

راستی ماستی که استفاده می کنم Probiotic و 0% چربی هست. شیر هم 2% چربی هست
پیشاپیش ممنون از راهنماییتون

HoseinKing
28-10-2013, 14:27
سلام

اصلا بیشتر کارهایی که شما واسه طرز تهیه ماست انجام دادین غلطه /

شما اول یاید 1 کیلو شیر را بجوشانید تا ولرم شود و بعد از آن یک قاشق و نصف ماست بهش اضافه کرده و خوب هم بزنید تا در آن حل شود

و بعد از این شیر (مخلوط با ماست) را در در سطلی ریخته و جای آن را گرم نگه دارید (مثلا با پارچه ای دور آن را بپوشانید) و به مدت سه ساعت نگه دارید

بعد آن را از زیر سرپوش برداشته و ماست آماده شده را داخل یخچال بگذارید.

دقیقا این کار هایی که گفتم رو انجام بدید تا ماست شما بدون هیچ مشکلی آماده بشه.(من خودم این کار هارو انجام دادم و 100% تضمینی میتونم بگم که ماستتون آماده میشه)

Iron
28-10-2013, 15:01
ممنون از توجهتون.
حقیقتش بار اول خواستم بجوشونم سر رفت ریخت رو گازو همه چی و تازه ته گرفت. اینه که این سری نزاشتم کار به اونجاها برسه و وقنی بنظرم رسید داره به اون سمت می ره خاموشش کردم.
جای گرم تو خونم هم همون فره (خونه من کلا یه حمومه با یه اتاق که یه گوشش آشپزخونست:n02:) . نقش اون پتو چیه فقط نمیزاره خنک بشه؟ خوب تو روش من که اصلا تو فره دیگه گرم میمونه.

الان کجای این روشی که من رفتم غلطه که اصلاحش کنم؟
آیا باید میزاشتم خنکتر بشه؟ ولرم منظور دقیقا چقدره؟ اینکه بشه انگشت کوچیکه رو توش نگه داشت کافیه یا معیار چیز دیگست؟
ممکنه این اتفاق بخاطر ماست زیادی باشه؟ یعنی اگه ماست زیاد باشه سفت نشه. یا زیادی گرم بمونه سفت نشه؟
سرپوش باید آببندی کنه یا با توجه به اینکه جاش گرمه یه در معمولی کفایت می کنه؟ همینجوری یه در بزارم روش کفایت می کنه؟
یا توجه به چیزی که گفتین یاید قبل از گزاشتن تو یخچال کاملا تبدیل به ماست شده باشه. درسته؟
ممنون از لطفتون

HoseinKing
28-10-2013, 15:25
آیا باید میزاشتم خنکتر بشه؟ ولرم منظور دقیقا چقدره؟ اینکه بشه انگشت کوچیکه رو توش نگه داشت کافیه یا معیار چیز دیگست؟

ممکنه این اتفاق بخاطر ماست زیادی باشه؟ یعنی اگه ماست زیاد باشه سفت نشه. یا زیادی گرم بمونه سفت نشه؟

سرپوش باید آببندی کنه یا با توجه به اینکه جاش گرمه یه در معمولی کفایت می کنه؟ همینجوری یه در بزارم روش کفایت می کنه؟

یا توجه به چیزی که گفتین یاید قبل از گزاشتن تو یخچال کاملا تبدیل به ماست شده باشه. درسته؟

آره دیگه ولرم یعنی همین قدر که انگشتتون رو داخلش میکنید نسوزه

بله ممکنه و بستگی به این داره که شما چه قدر شیرو قصد دارید تبدیل به ماست بکنید شما اگه میخوایید 1 کیلو شیرو تبدیل به ماست کنید حتما باید ماست رو هم به اندازه یک و نصف (قاشق غذا

خوری) داخل شیر حل کنید.

نه اصلا نیاز به آبندی نیست شما فقط با یه پارچه دور سطل یا هرچیزی که شیرو در اون ریختید بپوشونید(در ضمن داخل فر فکر نکنم جای مناسبی باشه بهتره که در یه محیط باز باشه اینطوری بهتر نتیجه میده)

بله بعد از گذشت 3 یا 4 ساعت اگر تمام کارهارو درست انجام داده باشید(:دی) شیرتون تبدیل به ماست میشه و می تونید اونو در یخچال قرار بدید.

نقش اون پتو چیه فقط نمیزاره خنک بشه؟

پتو نـه، پارچه:دی

خب مسلما به خاطر اینکه گرم بمونه باید این پارچه رو دور تا دور اون قرار بدید/
نه اینکه فقط یه درپوش بزارید.

ملا نصرالدین
29-10-2013, 09:37
اولین مشکل شما اینه که شیررو کم میجوشونید
هرچه بیشتر شیر رو بجوشونید ماستتونسفت تر و غلیظتر میشه
یهظرف بزرگ انتخاب کنید و شیر رو بجوشونید اینجوریدیگه شیرسر نمیره...در ضمن موقع جوشاندن باید مرتب هم بزنید من یادمه مامانم یک ساعت بلکه بیشتر پای گاز می ایستاد هم میزد..

دومین مشکل اینه کهشما وقتی ماست رو به شیر اضافه میکنید توی فر میذارید. شاید دمای فر مناسب نیست.مثلا ممکنه کف ظرف که روی سطح فلزی فر قرار داره داغ تر از وسط ظرف بشه
پیشنهاد میکنم از همون روش پارچه پیچیدن استفاده کنید

سومین مسئله هم اینه که وقتی ماست و شیر رو مخلوط میکنید و پارچه میپیچید به هیچ عنوان تا وقتی که ماست خودش رو ببنده نباید روش رو باز کرد و نباید همش زد