PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یک سوال اقتصادی

gooogh
23-10-2013, 21:17
با سلام
یک سوال مبتدیانه داشتم ولی چون اقتصاد نمی دونم به بزرگواری خودتون ببخشید.
یک کاری هست که مثلا در آمریکا دستمزد های زیر رو برای کارکنان آنجا دارد:
- برای تازه کار ها 500 دلار
- برای کلاس کاری متوسط 1000 دلار
- برای افراد حرفه ای 1500 دلار
حالا فرض کنید که من یک فرد با کلاس کاری متوسط باشم و این کار رو برای اون شرکت آمریکایی انجام بدم و دستمزد انجام این کار در ایران 1 میلیون تومان باشه .
حالا اگه من دستمزدم رو طبق دستمزد بازار کار آمریکا درخواست کنم که 1000 دلار است با توجه به قیمت دلار در بازار ایران که 3000 تومان است 3 میلیون تومان می شود و این یعنی 3 برابر دستمزد انجام اون کار در ایران.

حالا می خوام بدونم روال کار به چه صورت است چون شرکت مورد نظر اون محصول رو داره در آمریکا می فروشه آیا درسته که من دستمزدم رو بر طبق دستمزد ایران بگیرم .
سوال دومم این است که آیا شرکت مورد نظر اون 1000 دلار رو اگه به حساب انجام دهنده کار در آمریکا بریزه و یا به حساب من واریز کنه دقیقا 1000 دلار از دست می ده یا نه اگه بخواد به حساب من بریزه مبلغ بیشتری رو ازدست می ده با توجه به تبدیل ارز.
یعنی اون شرکت قراره 1000 دلار از دست بده آیا تفاوتی می کنه که اون رو به من بده یا به یه آمریکایی.

(همونطور که می دونید خیلی از شرکت ها برای اینکه هزینه کمتری داشته باشند سفارش کار رو به شرکت های مثلا چینی میدن که در سوالم نمی خوام این شرایط رو در نظر بگیرید)

Mohammad Hosseyn
23-10-2013, 22:56
با سلام
یک سوال مبتدیانه داشتم ولی چون اقتصاد نمی دونم به بزرگواری خودتون ببخشید.
یک کاری هست که مثلا در آمریکا دستمزد های زیر رو برای کارکنان آنجا دارد:
- برای تازه کار ها 500 دلار
- برای کلاس کاری متوسط 1000 دلار
- برای افراد حرفه ای 1500 دلار
حالا فرض کنید که من یک فرد با کلاس کاری متوسط باشم و این کار رو برای اون شرکت آمریکایی انجام بدم و دستمزد انجام این کار در ایران 1 میلیون تومان باشه .
حالا اگه من دستمزدم رو طبق دستمزد بازار کار آمریکا درخواست کنم که 1000 دلار است با توجه به قیمت دلار در بازار ایران که 3000 تومان است 3 میلیون تومان می شود و این یعنی 3 برابر دستمزد انجام اون کار در ایران.

حالا می خوام بدونم روال کار به چه صورت است چون شرکت مورد نظر اون محصول رو داره در آمریکا می فروشه آیا درسته که من دستمزدم رو بر طبق دستمزد ایران بگیرم .
سوال دومم این است که آیا شرکت مورد نظر اون 1000 دلار رو اگه به حساب انجام دهنده کار در آمریکا بریزه و یا به حساب من واریز کنه دقیقا 1000 دلار از دست می ده یا نه اگه بخواد به حساب من بریزه مبلغ بیشتری رو ازدست می ده با توجه به تبدیل ارز.
یعنی اون شرکت قراره 1000 دلار از دست بده آیا تفاوتی می کنه که اون رو به من بده یا به یه آمریکایی.

(همونطور که می دونید خیلی از شرکت ها برای اینکه هزینه کمتری داشته باشند سفارش کار رو به شرکت های مثلا چینی میدن که در سوالم نمی خوام این شرایط رو در نظر بگیرید)

سلام ...
این سوال برام خیلی آشنا هست ! انگار عینا به این سوال در فروم دیگری (دانشجویان دانشگاه مازندران) پاسخ دادم ! شاید شما بوده باشی ، نمیدونم ...

شرکت امریکائی کاری به نرخ ارز کشوری که کارگرش تبعه اونجاست نداره (اگر بخواد دستمزد رو به دلار بده) . بنابراین هیچ فرقی نمیکنه پول رو به کی بده ! برای اون 1000 دلار امریکا در ازای کار پرداخت شده ! برای کارگر هست که 1000 دلاری که میگیره اگه به ریال تبدیل بشه دستمزد بالاتری نسبت به داخل دریافت کرده .

مهاجرت نیروی کار به خارج و یا انتقال سرمایه به کشورهایی با نیروی کار ارزان هم بخاطر همین مسائله ... در هر صورت شرکت ها قیمت فروش محصولاتشون و نرخ دستمزدی که در بازار برقرار هست رو در نظر میگیرن و دستمزد میدن. کاری به نرخ ارز ندارن ...

SNOW PATROL
23-10-2013, 22:58
دوست عزیز شرکت مورد نظر کار نداره که نرخ برابری ریال به دلار چقدر میباشد و اصولا تبدیل ارز را انجام نخواهد
1000 دلار به حساب ارزی یا .... شما واریز و خودتون باید تبدیل کنید
این که دستمزد اون کار در ایران چقدر هست مهم نیست و اون شرکت بر اساس سیاست های حقوقی و قوانین خودش حقوق شما رو پرداخت خواهد کرد