PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تنظیمات حرفه‌ای با دوربین های کامپکت برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر

senaps
16-10-2013, 15:38
اقا من یه دوربین بیشتر ندارم اونم دیجیتاله اونوقت همچین دوربینهایی تنظیمات تخصصیش رو چطور باید انجام داد؟:n13:

این دوربین شما، مثل این می‌مونه که یه پاور شات رو گذاشته باشن رو اپچر مود و قابل تغییر نباشه! :).....
یعنی شما میزان نور رو بهش میدی، این خودش اف‌نامبر( دیاف) و سرعت شاتر رو تنظیم میکنه...

حالا، روی در لنز بنده یه عدد نوشته شده :
3.2-6.5
28mm Wide-angle lens

اینا یعنی چی؟ یعنی دوریبن یه لنز 28 میلی‌متری روش داره... و چون قابلیت زوم داره، یعنی نهایتا تا 28 میلیمتر میتونه فوکالش افزایش پیدا بکنه...(برای به دست اوردن حد‌اقل بهتون میگم چیکار باید بکنین!)...

حالا، اولین مرحله‌ی کار اینه که توی تنظیمات ISO‌ رو پیدا کنین... و اون رو از حالت Auto خارج کنین و بذارید روی مد 100! :)...

---- اگر چیزایی که میگم رو ندارین، احتمالا دوربینتون قابلیت intelligent auto داره که باید از این مود درش بیارید که توی تنظیمات هستش... بذارید روی مود program (یا TV یا AV هر کدوم رو که داشت!!)....

همچنین یه EV دارین که با کم کردنش(تا منفی 2 شاید هم 3!) میتونین میزان نور ورودی رو کنترل کنین...

- فلاش روشن باشه توی موقع عکاسی، کل تنظیمات می‌پره(غیر از ISO...) پس سعی کنین حتی‌الامکان از فلاش استفاده نکنین!...

خیلی ها فکر میکنن که زوم کردن، باعث کم شدن کیفیت میشه! :) در صورتی که اینجوری نیست... وقتی شما کاملا زوم رو پایین اورده باشین و به قولی اصلا زوم نکرده باشید، حداقل فوکال لنز مشخص میشه(از رو اگزیف عکس)... معمولا 5 میلیمتر هستش که یعنی دوربین یه لنز 5-25 میلیمتری داره...

حالا، اون اعداد3.2-6.5 که روی لنز بود یعنی اینکه حداکثر بزرگی F نامبرتون، در حالت کاملا زوم اوت! 3.2 و در حداکثر زوم 6.5 هستش...

حالا، اف نامبر کارش چیه؟؟
اف نامبر یعنی اینکه میزان نوری که به لنزتون میرسه... لنز دوربین رو به سمت خودتون بگیرید(از نزدیک) و تا اخر زوم کنین و دوباره انزوم... این کار رو چند بار انجام بدین... تغییری که غیر از حرکت لنز حاصل میشه، باز و بسته شدن یه سوراخ کوچیک تو لنزه!!....
هرچی اون سوراخ بزرگ‌تر باشه، عدد F کوچیکتره.... هرچی کوچیک‌تر باشه اون سوراخ، عدد F بزرگ‌تره.... (بر این اساس، عدد اف‌نامبر 2 یعنی دریچه‌ی بزرگ‌تر از دریچه‌ی اف نامبر 6.5...)

حالا، هرچی اف‌نامبر بزرگ‌تر باشه( یعنی نزدیک تر به 0)، وقتی روی چیزی فوکوس می کنین، پشتش بیشتر بلور میشه...

بنابراین، اگر یه قلم رو عمودی جلو دوربین بگیرید، و روش فوکوس کنین، در اف‌نامبر 2 قلم مشخصه و پشتش تاره و معلوم نیست چیه، ولی در اف‌نامبر 6.5 مثلا، پشتش کم تر تاره و واضح تره...

بنابراین، اگر میخواید از یه گل عکس بگیرید، میخواید مثل عکس‌های دوستان خود گل مشخص باشه و پشتش هرچی هست پاک بشه... این‌کار رو با بالا اوردن F نامبر انجام میدین...( یعنی به 0 نزدیک ترش کنین!)
اگر بخواین از طبیعت عکس بگیرید و همه ی چیزایی که تو دوربینه واضح باشه، باید F نامبر کوچیکتر( دور تر از 0) استفاده کنین...

چطوری این دو تا رو کنترل کنین؟؟؟
ISO‌ رو روی 100 قرار بدید، و حالا دگمه‌ی شاتر رو نصفه فشار بدید و نگه دارید.... سه تا مقدار اون پایین عکس ظاهر میشن...:
Iso 100 که سمت چپش یه چراغه که سبز میشه! :)..... بعدش Fنامبر و در نهایت سرعت شاتر...
(ممکنه ترتیبشون فرق بکنه!)...

حالا، هرچی زوم بکنین، عدد F نامبر کوچیکتر میشه( از 0 دور میشه و میره به سمت 9-10-15 و اینا!)...
همچنین هم‌زمان با کوچیک‌تر شدن اف‌نامبر، مدت زمان نورد‌دهی یا سرعت شاتر کمتر میشه...( یعنی میاد روی 1.2 ثانیه یا 1 ثانیه یا 2 ثانیه و 3 ثانیه و اینا...

متاسفانه با اینا فقط میشه بازی کرد البته بسته به امکانات دوربین! :)...

حالا۷ هم مطلب طولانی شد، هم توضیح این مسائل بدون تمرین و عکس قابل فهم!!...
اگر دوست داشتید، از اختیارات مدیریتی خودتون استفاده کنین و این پست رو تاپیک بکنین( یعنی پست خودتون در خصوص انجام تنظیمات حرفه‌ای با دوربین های کامپکت برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر!) و پست بنده رو تاپیک جدید بکنین تا دوستان دیگه هم حرف بزنن و تاپیک رو به حاشیه نبرده باشیم! :) اتفاقا کار تمیزی هم از اب در خواهد اومد، منم فوتوشاپم نصب و دانلود شده و میشینیم با عکس و نتیجه‌ی عکس توضیح میدیم مسائل رو! :)
تازه دوربین شما مود M یا منوال رو هم داره و باید یه عکس از قسمت تنظیماتش بذارید چون به نظرم بتونین در حدود لنزش، دستکاری های خوبی بکنین!!...

vtn54
16-10-2013, 15:38
اقا من یه دوربین بیشتر ندارم اونم دیجیتاله اونوقت همچین دوربینهایی تنظیمات تخصصیش رو چطور باید انجام داد؟:n13:
دفترچه هم راستش گم کردم نداره :n03:
همش یه تنظیم نور هستش که بلدم در موردش:n02:بقیه چیزای تخصصی که دوستان میگن رو این مدل دوربین ها هم قابل انجام هست؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اکثر دوربینهای P&S رده بالا امکان تنظیمات دستی را به کاربر می‌دهند (هر چند نه به پیچیدگی دوربینهای DSLR) در عکسی که گذاشته‌اید به نظر می‌رسددوربین شما تنظیمات مربوط به Creative Mode یا PASM را دارد که می‌توانید کنترل کامل حین عکسبرداری را به شما بدهد.تنظیمات White Balance را هم که تقریبا تمامی دوربینها دارند. فقط می‌ماند تنظیمات مربوط به فوکوس که فکر می‌کنم دوربین شما فاقد آنها باشد (که البته شاید زیاد هم به درد شما نخورد).در ضمن شما می‌توانید دفترچه راهنمای آن را از سایت پشتیبانی سونی دانلود کنید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا اگر تنظیم خاصی مد نظرتان هست بگویید تا دوستان راهنمایی کنند.

Atghia
16-10-2013, 17:11
سلام دوستان
این تاپیک رو با اجازه مسئولین بخش عکاسی ایجاد میکنم تا در اون در مورد تنظیماتی که به ما کمک خواهند کرد تا بتونیم با دوربین های کامپکت عکسهای با کیفیت مطلوب تری بگیریم ،صحبت بشه:n01:
امیدوارم با اطلاعات مفیدتون در جهت هرچه پربارتر شدن تاپیک همراهی کنید:n16:

Atghia
16-10-2013, 17:13
برای شروع من یک دوربین سونی دارم که متاسفانه دفترچه اطلاعاتش رو گم کردم و همیشه برام سوال بود آیا میتونم تنظیمات دستی خاصی روش انجام بدم تا کیفیت عکسهایی که میگیرم افزایش پیدا کنه؟
این هم از عکس دوربین من

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Переклад не
16-10-2013, 23:41
برای اطلاع بیشتر میتونید تو یوتوب سرچ کنید.کلمات کلیدی اینچنینی:
better setting for filming

mahpesar
16-10-2013, 23:52
اولین نکته که به نظرم مهمه اینکه که پی ببرید

تنظیمات دوربین دستی یا اتومات ؟

و در ادامه اگر تنظیمات دستی هم وجود داره تا چه اندازه و در چه قسمتهایی...؟

این رو که کشف کردی نیمی از راه رو رفتید

بعد مثلا میتونید تست های دوربینتون رو تو نت ببینید در ایزوهای مختلف نویز و اینطور چیزاش چطور
بعد توانایی هاش تا اندازه ای پی میبرید

دوستان در تاپیک دیگر هم توضیح دادن که نوع لنز و پردازنده دوربین و کلا امکانات دوربین هم مهمه
و در ادامه شما برای استفاده ازاین قابلیتهای مختلف - باید اصول تنظیم دیاف و شاتر با یکدیگر و نسبت به لنز
رو کاملا بدونید و هماهنگی با ایزو و فلش اگه نیاز بود - یعنی مهارت های عکاسی هم
برای بکار بردن درست از توانایی های دوربین اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
می تونید یک آموزش درباره کادر بندی ببینید برای مثال اینطور آموزشهای اصول ابتدایی خیلی کمک کننده هست
اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مشخصات دوربین شما در سایت dp با کلیک بر روی زبانه دوم مشخصات رو نمایش میده

اگه اسم مدل دوربین + specs رو در گوگل جستجو کنید اطلاعات مشابهی از جزئیات دوربین
از سایتهای دیگر هم بدست میارد

موفق باشید:n01:

Переклад не
16-10-2013, 23:59
اینجاهم یه آموزشی قبلا تو انجمن قرار دادم .بدک نیست .مشکل متداول دوربین مورد نظر رو کاملا برطرف میکنه:
آموزش: راز ضبط فیلمهای باکیفیت و بدون نویز در شرایط نوری ضعیف توسط دوربین Canon EOS 600D ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ursamajor
17-10-2013, 00:46
اف نامبر یعنی اینکه میزان نوری که به لنزتون میرسه... لنز دوربین رو به سمت خودتون بگیرید(از نزدیک) و تا اخر زوم کنین و دوباره انزوم... این کار رو چند بار انجام بدین... تغییری که غیر از حرکت لنز حاصل میشه، باز و بسته شدن یه سوراخ کوچیک تو لنزه!!....
هرچی اون سوراخ بزرگ‌تر باشه، عدد F کوچیکتره.... هرچی کوچیک‌تر باشه اون سوراخ، عدد F بزرگ‌تره.... (بر این اساس، عدد اف‌نامبر 2 یعنی دریچه‌ی بزرگ‌تر از دریچه‌ی اف نامبر 6.5...)

حالا، هرچی اف‌نامبر بزرگ‌تر باشه( یعنی نزدیک تر به 0)، وقتی روی چیزی فوکوس می کنین، پشتش بیشتر بلور میشه...

بنابراین، اگر میخواید از یه گل عکس بگیرید، میخواید مثل عکس‌های دوستان خود گل مشخص باشه و پشتش هرچی هست پاک بشه... این‌کار رو با بالا اوردن F نامبر انجام میدین...( یعنی به 0 نزدیک ترش کنین!)
اگر بخواین از طبیعت عکس بگیرید و همه ی چیزایی که تو دوربینه واضح باشه، باید F نامبر کوچیکتر( دور تر از 0) استفاده کنین...

یک نکته رو لازم دیدم ذکر کنم. شما در ارائه مطلبتون یک اشتباه لفظی دارید.

اف نامبر یا f-number یا focal ratio, f-ratio, f-stop رابطه معکوس با میزان گشادی دیافراگم دارد. پس وقتی درباره اف نامبر صحبت میکنید دارید درباره عدد اف حرف میزنید. مثلا وقتی گفته میشه "اف نامبر را ببر بالا " یعنی مثلا "از عدد 2 به عدد 2.4 ببریم" که نتیجه میشه تنگ تر شدن دیافراگم. یا وقتی که گفته میشه "دیاف رو بازتر کن" یعنی مثلا "اف نامبر رو از 2 به 1.4 ببریم" که نتیجه میشه گشادتر شدن دیافراگم.

منبع : لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

senaps
17-10-2013, 11:15
بله درسته من این رو همیشه قاطی میکنم، چرا که همیشه حالت کثریش رو در نظر میگیریم و مشخصا 1.2 بزرگ‌تره از 1.22 وم...(یا حداقل من اینجوری فکر میکنم!)...
من سعی میکنم این مورد رو درست کنم! :)...

پس وقتی حرف می‌زنیم میگیم اف‌نامبر رو بزرگ‌کن، داریم عدد رو از 0 دور‌تر میکنیم.... یعن اگر اف‌نامبر کنونی 5 باشه، بزرگ‌تر شدنش میشه 8 و کوچیک تر شدنش میشه 4 درسته؟

Atghia
17-10-2013, 19:53
این دوربین شما، مثل این می‌مونه که یه پاور شات رو گذاشته باشن رو اپچر مود و قابل تغییر نباشه! :).....
یعنی شما میزان نور رو بهش میدی، این خودش اف‌نامبر( دیاف) و سرعت شاتر رو تنظیم میکنه...

حالا، روی در لنز بنده یه عدد نوشته شده :
3.2-6.5
28mm Wide-angle lens

اینا یعنی چی؟ یعنی دوریبن یه لنز 28 میلی‌متری روش داره... و چون قابلیت زوم داره، یعنی نهایتا تا 28 میلیمتر میتونه فوکالش افزایش پیدا بکنه...(برای به دست اوردن حد‌اقل بهتون میگم چیکار باید بکنین!)...

حالا، اولین مرحله‌ی کار اینه که توی تنظیمات ISO‌ رو پیدا کنین... و اون رو از حالت Auto خارج کنین و بذارید روی مد 100! :)...

---- اگر چیزایی که میگم رو ندارین، احتمالا دوربینتون قابلیت intelligent auto داره که باید از این مود درش بیارید که توی تنظیمات هستش... بذارید روی مود program (یا TV یا AV هر کدوم رو که داشت!!)....

همچنین یه EV دارین که با کم کردنش(تا منفی 2 شاید هم 3!) میتونین میزان نور ورودی رو کنترل کنین...

- فلاش روشن باشه توی موقع عکاسی، کل تنظیمات می‌پره(غیر از ISO...) پس سعی کنین حتی‌الامکان از فلاش استفاده نکنین!...

خیلی ها فکر میکنن که زوم کردن، باعث کم شدن کیفیت میشه! :) در صورتی که اینجوری نیست... وقتی شما کاملا زوم رو پایین اورده باشین و به قولی اصلا زوم نکرده باشید، حداقل فوکال لنز مشخص میشه(از رو اگزیف عکس)... معمولا 5 میلیمتر هستش که یعنی دوربین یه لنز 5-25 میلیمتری داره...

حالا، اون اعداد3.2-6.5 که روی لنز بود یعنی اینکه حداکثر بزرگی F نامبرتون، در حالت کاملا زوم اوت! 3.2 و در حداکثر زوم 6.5 هستش...

بنابراین، اگر یه قلم رو عمودی جلو دوربین بگیرید، و روش فوکوس کنین، در اف‌نامبر 2 قلم مشخصه و پشتش تاره و معلوم نیست چیه، ولی در اف‌نامبر 6.5 مثلا، پشتش کم تر تاره و واضح تره...

چطوری این دو تا رو کنترل کنین؟؟؟
ISO‌ رو روی 100 قرار بدید، و حالا دگمه‌ی شاتر رو نصفه فشار بدید و نگه دارید.... سه تا مقدار اون پایین عکس ظاهر میشن...:
Iso 100 که سمت چپش یه چراغه که سبز میشه! :)..... بعدش Fنامبر و در نهایت سرعت شاتر...
(ممکنه ترتیبشون فرق بکنه!)...

حالا، هرچی زوم بکنین، عدد F نامبر کوچیکتر میشه( از 0 دور میشه و میره به سمت 9-10-15 و اینا!)...
همچنین هم‌زمان با کوچیک‌تر شدن اف‌نامبر، مدت زمان نورد‌دهی یا سرعت شاتر کمتر میشه...( یعنی میاد روی 1.2 ثانیه یا 1 ثانیه یا 2 ثانیه و 3 ثانیه و اینا...

متاسفانه با اینا فقط میشه بازی کرد البته بسته به امکانات دوربین! :)...

حالا۷ هم مطلب طولانی شد، هم توضیح این مسائل بدون تمرین و عکس قابل فهم!!...
اگر دوست داشتید، از اختیارات مدیریتی خودتون استفاده کنین و این پست رو تاپیک بکنین( یعنی پست خودتون در خصوص انجام تنظیمات حرفه‌ای با دوربین های کامپکت برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر!) و پست بنده رو تاپیک جدید بکنین تا دوستان دیگه هم حرف بزنن و تاپیک رو به حاشیه نبرده باشیم! :) اتفاقا کار تمیزی هم از اب در خواهد اومد، منم فوتوشاپم نصب و دانلود شده و میشینیم با عکس و نتیجه‌ی عکس توضیح میدیم مسائل رو! :)
تازه دوربین شما مود M یا منوال رو هم داره و باید یه عکس از قسمت تنظیماتش بذارید چون به نظرم بتونین در حدود لنزش، دستکاری های خوبی بکنین!!...

سلام من یک مقدار با توضیحات شما پیش رفتم تا اینجای کار رو اطلاع رسانی کنم :دی
در بخش ایزو من هرچی گشتم جایی پیدا نکردم که بتونم روی 100بزارم و از autoخارج کنم در واقع نداشت!
program که داشت رفتم و مطابق توضیحتون اون بخشی که گفتید رو offکردم:n01:
EVهم نهایتا تا -2 داشت
یه چندتا مثال از نصفه گرفتن شاتر و اعداد ظاهر شده :
از سمت چپ چراغ سبز -8- F 5.5
چراغ سبز-10-F 3.5

عددهای اول در حالت حداکثر زوم برروی سوژه از راه دور بود
عددهای سری دوم در حالت عادی بدون زوم بود!

کلا Fهرکاری کردم از 3.5 کمتر نمیشد:n13:

تشکر از راهنمایی های همه ی دوستان من متاسفانه وقتم زیاد ازاد نیست اما در اولین فرصت تک تک راهنمایی های دوستان عزیز رو مطالعه و تمرین خواهم کرد:n16::n17:
((دفترچه رو هم دانلود کردم از لینکی که دوست عزیزمون گذاشتند :دی دستتون درد نکنه واقعا:n16:چقدر زیاده ولی:n03:خلاصه نداره؟:n09:بی انصاف 500صفحست:n04::n10:))

vtn54
17-10-2013, 22:33
سلام

دوربینهای P&S نسبت به دوربینهای پیشرفته‌تر تفاوتهایی دارند که باید حین کار با آنها مد نظر باشد ولی قبل از اینکه این تفاوتها بحث شود شما باید با اصول اولیه عکاسی به اندازه کافی آشنا شوید.بهترین راه برای این کار مطالعه کتابهای مربوط به عکاسی یا گذراندن کلاسهای آموزشی برای این کار است ولی از آنجا که اکثر ما فرصت کافی برای این کار نداریم استفاده از مقالات آموزشی در سطح اینترنت می‌تواند بسیار مفید باشد.
من پیشنهاد می‌کنم دوستانی که می‌خواهند در امر عکاسی اطلاعات بیشتری به دست بیاورند سری به اینگونه مقالات که به وفور یافت می‌شود بیاندازند. در لینک زیر یک مجموعه نسبتا کامل از آموزش اصول اولیه عکاسی با بیان ساده برای مبتدیان به زبان فارسی پیدا می‌کنید.توصیه می‌کنم همه جلسات را مرور کنید ولی اگر فرصتتان کم است حداقل بخشهای ضروری مربوط به Exposure و تنظیمات دوربین را بخوانید تا بتوانید از قابلیتهای دوربینتان به نحو اجسن استفاده کنید.