PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : iPhone 5C | تاپيك بررسي و بحث مسائل مربوط به آيفون فایو سی

Iloveu-ALL
10-09-2013, 22:27
Apple iPhone 5C

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

General
2G Network: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
CDMA
3G Network: HSDPA
4G Network: LTE
SIM: Nano-SIM
Announced: 2013, September
Status: Coming soon. Exp. release 2013, September

Body
(Dimensions: 124.4 x 59.2 x 9 mm (4.90 x 2.33 x 0.35 in
(Weight: 132 g (4.66 oz

Display
Type: LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors
(Size: 640 x 1136 pixels, 4.0 inches (~326 ppi pixel density
Multitouch: Yes

Sound
Alert types: Vibration, proprietary ringtones
Loudspeaker: Yes
3.5mm jack: Yes

Memory
Card slot: No
Internal: 16/32 GB, 1 GB RAM

Data
GPRS: Yes
EDGE: Yes
Speed: EV-DO Rev. A, up to 3.1 Mbps, HSPA+, LTE
WLAN: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot
Bluetooth: Yes, v4.0 with A2DP
USB: Yes, v2.0

Camera
Primary: 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash
Features: Simultaneous HD video and image recording, touch focus, geo-tagging, face detection, panorama, HDR
Video: Yes, 1080p@30fps, video stabilization
Secondary: Yes, 1.2 MP, 720p@30fps, face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular

Features
Chipset: Apple A6
CPU: Dual-core 1.3 GHz
(GPU: PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics
Sensors: Accelerometer, gyro, proximity, compass
Messaging: iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
(Browser: HTML (Safari
Radio: No
GPS: Yes, with A-GPS support and GLONASS
Java: No
Colors: White, Blue, Green, Yellow, Pink

Active noise cancellation with dedicated mic -
AirDrop file sharing -
Siri natural language commands and dictation -
iCloud cloud service -
Twitter and Facebook integration -
TV-out -
Maps -
iBooks PDF reader -
Audio/video player/editor -
Organizer -
Document viewer -
Image viewer/editor -
Voice memo/dial/command -
Predictive text input -

Battery
Non-removable Li-Ion battery
(Stand-by: Up to 250 h (2G) / Up to 250 h (3G
(Talk time: (2G) / Up to 10 h (3G
Music play: Up to 40 h

h!tman
10-09-2013, 22:59
با توجه به استور اپل
قیمت این تلفن میان رده (!)
549دلار برای 16گیگ و 649 دلار برای 32 گیگ

بردیا
10-09-2013, 23:20
این قیمت گذاری آبروریزی بودش
فقط و فقط صرفا برای افزایش حاشیه سود شرکت ازین تلفن صورت میگرفت.
اگه قرار نبود این تلفن عرضه بشه،اونوقت اپل باید آیفون 5 رو با همین سخت افزار با بدنه آلومینیومی میداد 549 دلار
ولی الان با بدنه پلاستیکی که مشخصا ارزونتره، همراه با سخت افزار 5 داره میده 549 دلار که سود شرکت رو نسبت به حالت مشابه عرضه 5 آلومینیومی خیلی بیشتر افزایش میده.حالا به نظرتون خرید یه آیفون 5 کارکرده تمیز بهتره یا خرید یه 5c پلاستیکی؟

saeed_cpu_full
10-09-2013, 23:24
اپل به جای اینکه سنت قبلی خودش رو ادامه بده ( کم کردن قیمت آیفون قبلی ، بعد از معرفی یک آیفون جدید ) ، اومد یه مدل دیگه معرفی کرد که بهبود هایی نسبت به iPhone 5 داشته و البته جنسش هم از پلاستیکه ...
اگر اپل قیمت این اسمارت فون رو پایین تر انتخاب میکرد ، ممکن بود فروش 5S تحت الشعاع قرار بگیره.
قاب هایی که براش معرفی کرد ( با ایده ی ترکیب دو رنگ ) میتونست طراحی خیلی خیلی بهتری داشته باشه ...
در کل از این حرکتش خوشم نیومد

بردیا
10-09-2013, 23:29
اپل به جای اینکه سنت قبلی خودش رو ادامه بده ( کم کردن قیمت آیفون قبلی ، بعد از معرفی یک آیفون جدید ) ، اومد یه مدل دیگه معرفی کرد که بهبود هایی نسبت به iPhone 5 داشته و البته جنسش هم از پلاستیکه ...
اگر اپل قیمت این اسمارت فون رو پایین تر انتخاب میکرد ، ممکن بود فروش 5S تحت الشعاع قرار بگیره.
قاب هایی که براش معرفی کرد ( با ایده ی ترکیب دو رنگ ) میتونست طراحی خیلی خیلی بهتری داشته باشه ...

فلسفه معرفی 5c از اول این بود که بازار اندروید رو کم بکنه ولی با این قیمت بعید میدونم حتی بتونه به اندازه انگشتای یه دست سهم بازار اندروید رو بگیره
توی قراردادی که هیچی ولی به نظرت توی آنلاک،کسی که 550 دلار داره بده واسه 5c نمیتونه 100 دلار دیگه بزاره روش 5s بخره؟((ایرانو در نظر نگیر))
تازه توی بیشتر کشورایی که اپل هم شعبه داره،فایننسای مخصوص چندماهه ارائه میدن که بدون بهره گوشی رو میتونی ظرف 6ماه هزینشو بدی بدون قرارداد
من نه استراتژیست هستم نه بازاریاب که بگم خیلی حالیمه ولی این از نظر من طرفدار،جالب نبودش.
واکنش بازار سهام هم منفی بوده و 11 دلار تا الان کم شده از سهام اپل،هرچند این قضیه تو معرفی 4s و 5 هم اتفاق افتاده بود

saeed_cpu_full
10-09-2013, 23:38
فلسفه معرفی 5c از اول این بود که بازار اندروید رو کم بکنه ولی با این قیمت بعید میدونم حتی بتونه به اندازه انگشتای یه دست سهم بازار اندروید رو بگیره
توی قراردادی که هیچی ولی به نظرت توی آنلاک،کسی که 550 دلار داره بده واسه 5c نمیتونه 100 دلار دیگه بزاره روش 5s بخره؟((ایرانو در نظر نگیر))
تازه توی بیشتر کشورایی که اپل هم شعبه داره،فایننسای مخصوص چندماهه ارائه میدن که بدون بهره گوشی رو میتونی ظرف 6ماه هزینشو بدی بدون قرارداد
من نه استراتژیست هستم نه بازاریاب که بگم خیلی حالیمه ولی این از نظر من طرفدار،جالب نبودش.
واکنش بازار سهام هم منفی بوده و 11 دلار تا الان کم شده از سهام اپل،هرچند این قضیه تو معرفی 4s و 5 هم اتفاق افتاده بود

اینکه اپل بخواد قیمت یه گوشی رو بیاره پایین تا سهم اندروید در میان رده ها رو کم بکنه در واقع گور خودش رو کنده !! به خصوص اینکه شیوه ی سودبردن اپل و گوگل با هم خیلی فرق میکنه ( مراجعه بشه به تحلیل سایت ها برای قیمت عجیب Nexus7 )
ممکنه به خاطر تنوع رنگ و حساسیت روی سیستم عامل افرادی باشن که سراغش برن ولی در کل منم با کم کردن قیمت iPhone 5 بیشتر موافق بودم

بردیا
10-09-2013, 23:54
اینکه اپل بخواد قیمت یه گوشی رو بیاره پایین تا سهم اندروید در میان رده ها رو کم بکنه در واقع گور خودش رو کنده !! به خصوص اینکه شیوه ی سودبردن اپل و گوگل با هم خیلی فرق میکنه ( مراجعه بشه به تحلیل سایت ها برای قیمت عجیب Nexus7 )
ممکنه به خاطر تنوع رنگ و حساسیت روی سیستم عامل افرادی باشن که سراغش برن ولی در کل منم با کم کردن قیمت iPhone 5 بیشتر موافق بودم

کم کردن قیمت نه اینکه بخواد مثلا بیاد اینو 300 دلار یا 350 بده چون اینجوری به قول تو گورش کنده میشد، ولی به نظرم وقتی میتونست 5 اصلی رو 549 دلار بده،5 پلاستیکی رو 449 دلار هم میتونست بده و منطقی هم بود و اونقدر هم از حاشیه سودش کم نمیشد با توجه به اینکه هم از بدنه زده بودش هم به خاطر بالا رفتن بیشتر تقاضا برای گوشیش،سفارش قطعاتش در حجم بزرگتری میبود و اونوقت با سفارش بیشتر،قیمت محصول هم پایینتر حساب میشد براش یه درصدی.

به هر حال باید دید این گوشی جدید چطوری جواب میده ولی خب نظر شخصی من،اینه که اختلاف 100 دلاری بین این 2تا گوشی،خرید 5C رو حماقت جلوه میده.

MMM52
11-09-2013, 00:46
آخه این چ کاری بود برای گرفتن نبض بازار؟!

نمیشد فقط فایو اس معرفی بشه...

خب با این قیمت طرف میره خود فایو رو میگیره با بدنه آلومینیومی نه بده پلاستیک آشغال...!!!

Iloveu-ALL
11-09-2013, 00:58
کم کردن قیمت نه اینکه بخواد مثلا بیاد اینو 300 دلار یا 350 بده چون اینجوری به قول تو گورش کنده میشد، ولی به نظرم وقتی میتونست 5 اصلی رو 549 دلار بده،5 پلاستیکی رو 449 دلار هم میتونست بده و منطقی هم بود و اونقدر هم از حاشیه سودش کم نمیشد با توجه به اینکه هم از بدنه زده بودش هم به خاطر بالا رفتن بیشتر تقاضا برای گوشیش،سفارش قطعاتش در حجم بزرگتری میبود و اونوقت با سفارش بیشتر،قیمت محصول هم پایینتر حساب میشد براش یه درصدی.

به هر حال باید دید این گوشی جدید چطوری جواب میده ولی خب نظر شخصی من،اینه که اختلاف 100 دلاری بین این 2تا گوشی،خرید 5C رو حماقت جلوه میده.

فکر کنم اپل هم همین رو میخواست که با عرضه کردن این گوشی فروش 5S رو بیشتر کنه

Stream
11-09-2013, 01:37

این چیزی که به عنوان فلسفه معرفی 5C قبل از عرضه گفته می شد (محصول ارزان قیمت و برای گرفتن بازار اندروید و بازار چین و هند و ...) خبر اشتباهی بود. کاملا مشخصه 5C محصول ارزون قیمت و برای رقابت با محصولای ارزون قیمت نیست. آنالیز وال استریت ژورنال و بلومبرگ درباره این قضیه اشتباه بود.

کلا فکر می کنم مسئله ای که وجود داشت این بود که اپل سهم زیادی از گوشی های قدیمیش رو می فروخت و سعی در این داشت که حداقل گوشی های ارزون قیمت ترش یک استایل متفاوت باشن تا تنها فاکتور تاثیر گذار بین گوشی های 199 و 99 دلاریش، صرفا تفاوت های ساختاری نباشه و در ظاهر هم متفاوت باشه تا بتونه پتانسیل جذب کاربرهای بیشتری رو به کل اکوسیستم داشته باشه. بحث سودآوری هم فکر نمی کنم تفاوت محسوسی باشه به خصوص که طراحی دوباره این محصولات و شیوه های جدید ساخت و ... هم روال پرهزینه ای هست و پلاستیکش هم یک رویه نازک هست روی بنده فلزی (که آنتن هم هست) که دلیل اصلیش رنگ پذیری بوده و اونقدرها در هزینه ساخت تفاوتی ایجاد نمی کنه.

واکنش بازار سهام همیشه منفی است چون انتظار معجزه از اپل دارن. از نظر سهم بازار هم اپل این مدت خیلی خوب کار کرده و الان نسبتش با اندروید حدود 52-40 است (در آمریکا) که هیچ وقت در سه ماهه قبل از فروش عرضه آیفون جدید این مقدار نبوده. استراتژی های جدید بازاریابی اپل داره خیلی خوب پاسخ می ده.

kamy_R
11-09-2013, 15:20
آقا قیمتش که 99 دلار اعلام شد
با این قیمت خیلی عالیه
این قیمت هایی که شماها میگید داستانش چیه؟

.:PAR3A:.
11-09-2013, 15:49
۹۹ دلار با ۲ سال قرارداده. با قرارداد بخواین حساب کنین خود ۵اس ۱۹۹ دلاره.

Ali_Best
13-09-2013, 11:20
ببین نارنجی چی نوشته!!

اپل در مراسم سه شنبه در کنار دو تلفن 5S و 5C کاورهای خوش رنگی هم معرفی کرد تا هر کس نسبت به ذوق و سلیقه خود تلفن هوشمندش را نمایی بدهد.

اما کاور آیفون 5C با آن ظاهر شبیه دمپاییِ سوراخ دارش، بعضی نکته بینان دنیای فناوری را سر ذوق آورده و حسابی باعث انبساط خاطر اهالی وب شده؛ عکس زیر را نگاه کنید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
همین کلمه non که از نوشته پشت iPhone بیرون مانده دست مایه طنازان شده و آن را به چه چیزها که ربط نداده اند.

اما سوای از شوخی فکر می کنید اپلی که مدعی دقت در جزئی ترین نکات طراحی ست چطور از این نکته غافل شده؟ با این کاور سوراخ دار اسم دستگاه از iPhone به non تغییر می کند.

ولی واقعا خیلیا تو فلسفه تولید فایو سی موندن :|
خدا بیامرزتش استیو جابزو :n27:

Pami
13-09-2013, 18:44
5C یه محصول حاشیه ای هست تا فروش 5 اس رو بالا ببره ، مطمئناً با سیاست های اپل در تضاد هست ، دو محصول از یک خانواده اون هم با مشخصات سخت افزاری مدل قبلی
دلیل دیگه اش هم از طرفی رقابت با موتو ایکس که قابلیت های سفارشی سازی بالایی داره بود ولی یه رقابت از نوع بچگانه با قاب های سوراخ دار ! اپل میگه شما این اختیار رو دارید که از هزارها رنگ ترکیب دلخواه رو بدست بیارید ولی درنظر بگیرید که کسی که 5 سی میخره رنگ بدنه ثابت هست و در نهایت 5 ترکیب رنگ میتونه درست کنه اون هم به چه وضعی !!
مایکروسافت که یه مدت رقبا رو مسخره میکرد الان واقعا حق داره یه تیزر یا عکس تخریبی برای 5 سی درست کنه !

Stream
13-09-2013, 19:31
اما کاور آیفون 5C با آن ظاهر شبیه دمپاییِ سوراخ دارش، بعضی نکته بینان دنیای فناوری را سر ذوق آورده و حسابی باعث انبساط خاطر اهالی وب شده؛ عکس زیر را نگاه کنید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ولی واقعا خیلیا تو فلسفه تولید فایو سی موندن :|
خدا بیامرزتش استیو جابزو :n27:

فلسفه تولید 5C که واضحه و کسی توش نمونده (ایجاد اختلاف کامل بین محصول 99 و 199 دلاری + پتانسیل پوشش سلیقه های مختلف به خصوص نوجوانان و قشر iPod دوست). دوستانی هم که این روال رو تقلید از نوکیا می دونن حرفشون خیلی منصفانه نیست چون آیپاد های رنگی مدت ها زودتر از نوکیا وجود داشتن و دیزاین/معرفی و حتی بازاریابی و تبلیغات آیفون 5C دقیقا مشابه آیپاد های اپل هست. در نگاه اول این گوشی ها آیپاد به نظر می رسن. سال هاست همه میگن وقتش رسیده اپل سیم کارت روی آیپاد هاش بگذاره، و این همون گوشی است.

این سوتی (یا نمی دونم بهش چی بگم) و قضیه non و این نوشته ها پشت دستگاه چیزی است که از اپل انتظار نداشتم. باید دید موقع استفاده و مثلا از فاصله 1-2 متری چقدر واضح هست که البته به ترکیب رنگ هم بستگی داره. به هر حال اپل کیس های بد قبلا هم داشته (مثل بامپرهای آیفون 4) و فکر نمی کنم تاثیری در فروش نهایی خود آیفون ها داشته باشه چون در هر صورت در اپل استورها یا فروشگاه های دیگه همیشه بیشتر از 50 گزینه کیس از سایر تولید کننده ها همیشه هست.

5C یه محصول حاشیه ای هست تا فروش 5 اس رو بالا ببره ، مطمئناً با سیاست های اپل در تضاد هست ، دو محصول از یک خانواده اون هم با مشخصات سخت افزاری مدل قبلی
دلیل دیگه اش هم از طرفی رقابت با موتو ایکس که قابلیت های سفارشی سازی بالایی داره بود ولی یه رقابت از نوع بچگانه با قاب های سوراخ دار ! اپل میگه شما این اختیار رو دارید که از هزارها رنگ ترکیب دلخواه رو بدست بیارید ولی درنظر بگیرید که کسی که 5 سی میخره رنگ بدنه ثابت هست و در نهایت 5 ترکیب رنگ میتونه درست کنه اون هم به چه وضعی !!
مایکروسافت که یه مدت رقبا رو مسخره میکرد الان واقعا حق داره یه تیزر یا عکس تخریبی برای 5 سی درست کنه !

فکر نکنم اپل گفته باشه از هزارها رنگ ترکیب دلخواه رو در بیارید چون کلا 30 ترکیب مختلف وجود داره (5 رنگ آیفون / 6 رنگ کیس) که با خرید چند کیس میشه چند ترکیب داشت ولی خب این که رنگ دستگاه شما ثابت است در همه چیز وجود داره (به قول سایت Verge که می گفت شما وارد Ikea هم که میشید 1000 گزینه میز و تخت و ... هست ولی فقط یکیش رو میشه خرید!).

یادمون باشه تنها برندی که تونسته محصولات رنگی رو در مقیاس بالا بفروشه آیپاد های اپل بودند. آمارهایی که مثلا از فروش دوربین های صورتی و ... هست معمولا بیشتر از 95 درصد رنگ های سفید/نقره ای/سیاه رو انتخاب می کنن و 5 درصد رنگی. فکر می کنم آماری که یکی از اپراتورهای انگلیس از فروش لومیا های نوکیا هم داده بود بیشتر از 85 درصد رنگ های سفید/سیاه رو انتخاب کرده بودن و درصد افرادی که گوشی های رنگی رو می خریدن کم بودن. اپل دقیقا مثل آیپاد هاش اصلا آیفون 5C مشکی نداره که نشون میده قصد داره همون سیاست فروش محصولات رنگی رو ادامه بده.

فکر می کنم هدف اپل این باشه که آیفون 5C اولین خانواده گوشی تمام رنگی در مقیاس بالا در بین مردم باشه چون فروش بقیه چیزهای رنگی رنگی در قیاس با آیفون بسیار پایینه.

Pami
13-09-2013, 21:05
فکر نکنم اپل گفته باشه از هزارها رنگ ترکیب دلخواه رو در بیارید چون کلا 30 ترکیب مختلف وجود داره (5 رنگ آیفون / 6 رنگ کیس) که با خرید چند کیس میشه چند ترکیب داشت ولی خب این که رنگ دستگاه شما ثابت است در همه چیز وجود داره (به قول سایت Verge که می گفت شما وارد Ikea هم که میشید 1000 گزینه میز و تخت و ... هست ولی فقط یکیش رو میشه خرید!).

یادمون باشه تنها برندی که تونسته محصولات رنگی رو در مقیاس بالا بفروشه آیپاد های اپل بودند. آمارهایی که مثلا از فروش دوربین های صورتی و ... هست معمولا بیشتر از 95 درصد رنگ های سفید/نقره ای/سیاه رو انتخاب می کنن و 5 درصد رنگی. فکر می کنم آماری که یکی از اپراتورهای انگلیس از فروش لومیا های نوکیا هم داده بود بیشتر از 85 درصد رنگ های سفید/سیاه رو انتخاب کرده بودن و درصد افرادی که گوشی های رنگی رو می خریدن کم بودن. اپل دقیقا مثل آیپاد هاش اصلا آیفون 5C مشکی نداره که نشون میده قصد داره همون سیاست فروش محصولات رنگی رو ادامه بده.

فکر می کنم هدف اپل این باشه که آیفون 5C اولین خانواده گوشی تمام رنگی در مقیاس بالا در بین مردم باشه چون فروش بقیه چیزهای رنگی رنگی در قیاس با آیفون بسیار پایینه.

فکر کنم شیلر گفت این حرف رو بازم تاییدش نمیکنم ولی در کل بحث ایده ای هست که پیاده شده ، اگه این کاورها رونمایی نمی شد جنبه خنده دار نداشت دیگه
اپل زمان جابز آیپاد رنگی فروخت ولی براش همچین کاوری طراحی نکرد که مضحکه بشه ! کارها اصولی تر بود ، اپل اگه میخواست برای گوشی قابلیت ایجاد ترکیب رنگ درست کنه میتونست اون کاور رو جور بهتری در بیاره
بحثی دیگه ای که هست کلاهیه که اپل سر مشتری ها میخواد بزاره ، بدنه تراش خورده با الماس با پلاستیک رنگی جایگزین شده و با همون سخت افزار راهی بازار میشه تازه فرق چندانی هم در قیمت نداره ، در کنار این اینترفیس رنگ و وارنگ و به نظر من نه چندان حرفه ای ios7 هم اضافه کنیم چیز قشنگی نیست بیشتر شبیه پراید بزک کرده هست ! اینجاست که خیلی ها که میخوان طعم اپل رو بچشن ولی اینطور گوشی نداشته باشن مجبور به خرید 5اس میشن ، مسلما فروش 5 سی نصف 5 اس هم نخواهد بود

Stream
13-09-2013, 22:25
فکر کنم شیلر گفت این حرف رو بازم تاییدش نمیکنم ولی در کل بحث ایده ای هست که پیاده شده ، اگه این کاورها رونمایی نمی شد جنبه خنده دار نداشت دیگه
اپل زمان جابز آیپاد رنگی فروخت ولی براش همچین کاوری طراحی نکرد که مضحکه بشه ! کارها اصولی تر بود ، اپل اگه میخواست برای گوشی قابلیت ایجاد ترکیب رنگ درست کنه میتونست اون کاور رو جور بهتری در بیاره
بحثی دیگه ای که هست کلاهیه که اپل سر مشتری ها میخواد بزاره ، بدنه تراش خورده با الماس با پلاستیک رنگی جایگزین شده و با همون سخت افزار راهی بازار میشه تازه فرق چندانی هم در قیمت نداره ، در کنار این اینترفیس رنگ و وارنگ و به نظر من نه چندان حرفه ای ios7 هم اضافه کنیم چیز قشنگی نیست بیشتر شبیه پراید بزک کرده هست ! اینجاست که خیلی ها که میخوان طعم اپل رو بچشن ولی اینطور گوشی نداشته باشن مجبور به خرید 5اس میشن ، مسلما فروش 5 سی نصف 5 اس هم نخواهد بود

درباره آمار فروش باید صبر کرد چون حتی مطرح ترین آنالیست های صنعت هم پیش بینی مطلقی نکردن درباره میزان فروش. چیزی مسلم نیست. صحبت های شما درباره iOS 7 و آیپاد رنگی هم نظر شخصی شماست و خیلی بیانگر وضعیت دید اکثریت در بازار دنیا نیست. درباره کیس هم همونطور که گفتم عامل تاثیرگذاری در فروش محصولات نیست و همیشه بیشتر از 50 نمونه وجود داره که این هم یکی از اونهاست و تاثیری در روال کلی فروش و ارائه محصولات نخواهد داشت.

در هر صورت الان با قیمت قبلی 5 میشه 5S رو خرید و با قیمت سال گذشته 4S میشه 5C رو خرید که برتری های محسوسی داره. فکر نمی کنم کلاهی سر مشتری ها رفته باشه.

Iloveu-ALL
13-09-2013, 22:30
درباره آمار فروش باید صبر کرد چون حتی مطرح ترین آنالیست های صنعت هم پیش بینی مطلقی نکردن درباره میزان فروش. چیزی مسلم نیست. صحبت های شما درباره iOS 7 و آیپاد رنگی هم نظر شخصی شماست و خیلی بیانگر وضعیت دید اکثریت در بازار دنیا نیست. درباره کیس هم همونطور که گفتم عامل تاثیرگذاری در فروش محصولات نیست و همیشه بیشتر از 50 نمونه وجود داره که این هم یکی از اونهاست و تاثیری در روال کلی فروش و ارائه محصولات نخواهد داشت.

در هر صورت الان با قیمت قبلی 5 میشه 5S رو خرید و با قیمت سال گذشته 4S میشه 5C رو خرید که برتری های محسوسی داره. فکر نمی کنم کلاهی سر مشتری ها رفته باشه.

در حالی iPhone 5 هم میتونست با قیمت پارساله 4S فروش بره!! iPhone 5 به نظرم بهتر بود

Ali_Best
13-09-2013, 23:19
حرفی که استریم میزنه به نظر منم بیشتر به واقعیت نزدیکه تره تا اینکه بگیم اپل میخواد با موتو ایکس رقابت کنه
درسته که زمان معرفی این دو محصول (موتو ایکس / فایو سی) تقریبا باهم بوده ولی اصلا ارتباطی با تنوع رنگ مشابه موتو ایکس و یا حتی بحث ارزون قیمتی نداره

تا اینجایی که من متوجه شدم سیاست اپل همیشه این بوده که جدای از اوضاع بازار محصولات خودش رو عرضه میکنه
اگه اپل نگاهی به تولید موتو ایکس داشت و تحت تاثیر اون فایو سی رو می ساخت باید شاهد تغییر ابعاد به روال سامسونگ هم می بودیم
(هرچند که زیاد هم بی تاثیر نیست... تو ساخت آیپد مینی...)

ولی کاور واقعا مشکل داره
اتفاقا پشت معرفی کاور اولین چیزی که به ذهن خود من اومد همون نوشته های پشت گوشی بود
که گفتم فکری برای جاش نکرده. ولی میگفتم شاید کسی توجه نکنه و اهمیت نده اما زود صداشو درآوردن!

در مورد قیمت هم نظر شخصی من اینه که خب آیفون رنگی نبوده حالا باید پول بابت آیفون رنگی بده دیگه خریدار
حتی اگه جنسش ضعیف تر از نسل قبل باشه...
آیفون داره خریداری میشه و نه آیفون ارزان قیمت :)

ravani_13
13-09-2013, 23:22
سلام

دیگه سر اینکه قیمت 5C غیر منصفانه هست و سودجویی اپل به اوج رسیده جای بحثی نمونده

ممکنه بیاین بگین کی گفته و میدونی یه طراحی جدید و خط تولید جدید و ... چقدر هزینه داره

ولی جواب اینه که به اندازه ی سودی که الان میبره نیست ،

جنس بدنه الان یکی از هزینه بر ترین بخش های یه دیوایس هست که هنوز که هنوزه سامسونگ برای حاشیه ی سود طرفش نرفته

برادر من اینقدر در درامد تاثییر داره که حتی در یک متریال مشترک هم ۱ درجه کیفیت بالاتر یا پایین تر در هزینه ی نهایی بسیار بسیار اثر میزاره

مثل خبری که درز کرد و تایید شد که سامسونگ از بین ۷ متریال پلاستیک ، ضعیف ترین رو انتخاب کرده

حالا دیگه خودت حساب جایگزینی بدنه ی الومنیومی با پلاستیک رو برای 5C بکن ، به اضافه نبود هزینه های سنگین تراش

به کمال احترام 5C یه وصله ناجوره برای اپل

Stream
13-09-2013, 23:54
در حالی iPhone 5 هم میتونست با قیمت پارساله 4S فروش بره!! iPhone 5 به نظرم بهتر بود

نمیشه درباره اینکه چی می تونست بشه بحث کنیم. اپل می تونست به همه دنیا آیفون رو ارزون تر از Nexus 4 بده پس حالا که نمیده بگیم داره سر مشتری کلاه می گذاره؟ منطقی نیست.

سلام

دیگه سر اینکه قیمت 5C غیر منصفانه هست و سودجویی اپل به اوج رسیده جای بحثی نمونده

ممکنه بیاین بگین کی گفته و میدونی یه طراحی جدید و خط تولید جدید و ... چقدر هزینه داره

ولی جواب اینه که به اندازه ی سودی که الان میبره نیست ،

جنس بدنه الان یکی از هزینه بر ترین بخش های یه دیوایس هست که هنوز که هنوزه سامسونگ برای حاشیه ی سود طرفش نرفته

برادر من اینقدر در درامد تاثییر داره که حتی در یک متریال مشترک هم ۱ درجه کیفیت بالاتر یا پایین تر در هزینه ی نهایی بسیار بسیار اثر میزاره

مثل خبری که درز کرد و تایید شد که سامسونگ از بین ۷ متریال پلاستیک ، ضعیف ترین رو انتخاب کرده

حالا دیگه خودت حساب جایگزینی بدنه ی الومنیومی با پلاستیک رو برای 5C بکن ، به اضافه نبود هزینه های سنگین تراش

به کمال احترام 5C یه وصله ناجوره برای اپل

شکی نیست این ارزون تر از 5 هست تولیدش و قطعا در تصمیم هم تاثیر داشته (بالاخره هدف اپل بالا نگه داشتن حاشیه سود محصولاتش هست) ولی این متریال اونقدرها هم دوستان قصد دارن نشون بدن داغون و وصله ناجور و ... نیست. هزینه تولید و R&D و خط تولید متفاوت و متریال جدید و ... و مقایسه اش با کم کردن هزینه ها در محاسبه سود دهی هم فقط زمانی ممکنه که مشخص باشه میزان فروش چقدر است. هر چقدر میزان فروش بیشتر باشه سودی که در نهایت برده میشه بیشتره. بدنه فولاد هست (نقش آنتن هم داره) و روکش پلاستیک. صرفا پلاستیک جایگزین آلومینیوم نشده و این پلاستیک هم Unibody است و همون ویدیو های Hands on ای هم که بوده اکثرا رضایت کامل داشتن از بدنه و می گفتن کاملا یک آیفون به حساب میاد با اینکه قطعا مثل بنده آلومینیومی 5S نیست.

سودجویی همه برندها همیشه در اوج است. هر برندی هر محصولی رو در قیمتی می فروشه که به نظرش می تونه بیشترین سود رو با میزان فروشش داشته باشه. یعنی پیشبینی می کنند در هر رده قیمت چه تعداد احتمالا فروش خواهند رفت و با محاسبه مارجین ها نتیجه می گیرن نهایتا قیمت بهینه چقدر است. از کیندل فایر 169 دلاری گرفته تا سرفیس پرو 1200 دلاری تا مک بوک پرو 3000 دلاری. اپل هم اینجا به این نتیجه رسیده که اگه 5C رو ارزون تر می فروخت تعداد آیفون هایی که بیشتر فروخته می شد جبران این قیمت ارزون تر رو نمی کرد و فروش کمتر با قیمت بالاتر در نهایت براش سود ده تر خواهد بود. هر تیم مدیریت هر کمپانی که سعی در ماکسیمم کردن سود شرکتش نداشته باشه مطمئن باشید یک هفته هم سر کار باقی نمی مونه و وقتی یک کمپانی صراحتا اعلام می کنه for-profit هست مثل اپل یا گوگل یا مایکروسافت این رفتار ازشون بسیار طبیعی است و اصلا انتظاری به جز این نمیره.

ravani_13
14-09-2013, 15:43
به طور حتم حرف شما درسته ، یه کمپانی حدف اول و اخر تیم مدیریت سود بالاتر شرکت هست
ولی در زمان استیو جابز ، در زیر لایه ای از احترام ویژه به سلیقه مشتری و کیفیت کاری تک, مخفی بوده همیشه ، ولی الان کاملا مشهود هست توی قضیه ی 5C

ملت منتظر ۲ گزینه برای ایفون رنگی بودن :

۱، نظر اول که بیشتر روش بحث بود ، یه ایفون رنگی ، مید رنج و میان قیمت با کیفیت قابل قبول

۲. ایفون رنگی با کیفیت بالا و قیمت بالا ولی ۱ درجه پایین تر از 5S

اپل نه ایفون ارزان تر رو ارایه کرد و
نه ایفون رنگی که با قیمت بالا معرفی کرد کیفیت بالایی رو داره نسبت به قیمتش

اگه با این اوضاع ۱۰۰ دلار ارزان تر بود کسی حرفی نداشت
و یا اگه با همین قیمت کیفیت کمی بالاتر داشت باز هم کسی حرفی نداشت

*Ali*
14-09-2013, 16:50
سلام دوستان

راستش فلسفه تولید 5C از روز معرفی تا الآن برام حل نشده باقی مونده بود.
امروز بعد از خوندن چند تحلیل و کمی فکر کردن، به یه نتیجه ای رسیدم که دوست دارم اینجا مطرح کنم و حول اون باهاتون بحث داشته باشم.
2 سال پیش وقتی 4S معرفی شد اپل با آیفونهای قدیمی تر خودش همون کاری رو کرد که ازش انتظار می رفت. یعنی محصول جدید رو در صدر نشوند و محصولات قدیمی رو با کاهش قیمت، به ترتیب در ادامه لیست قرار داد. اما امسال با معرفی 5S این روند دوباره تکرار نشد. یعنی یک محصول جدید به عنوان پرچم دار باشه، آیفون 5 هم با قیمت 99$ در وسط لیست قرار بگیره. آیفون 5 به یک محصولی با یک سری ویژگیهای کاملاً متفاوت به نام 5C تبدیل شد.
این که بفهمیم چی باعث شده چنین اتفاقی بیفته کلید حل پرسش "چرا آیفون 5C تولید شد؟" خواهد بود. من دو تا جواب برای این پرسش در نظر می گیرم و در نهایت یکیش رو به عنوان دلیل نزدیک تر به واقعیت معرفی خواهم کرد.
دلایل تولید آیفون 5C دو تا بیشتر نیستند: یا مسئله سودآوری و یا مسئله نیازسنجی کاربرها.
1- سودآوری: فرض اینه که محصول وسطی در لیست سه تایی اپل به سودآوری اون آسیب میزنه. چون این محصول هم بسیار مشابه به پرچم دار جدید هست و هم قیمت کمتری داره. در نتیجه خیلی ها ترجیح میدن به جای هزینه بیشتر برای خرید محصول جدید، به سراغ همین بیان و با پرداخت هزینه کمتر، ظاهری کاملاً مشابه و امکانات نزدیک به پرچم دار رو در اختیار داشته باشند. این اتفاق طبیعتاً حاشیه سود اپل رو کم خواهد کرد.
پس اپل برای جبرانش میاد این محصول رو از بین میبره و یک گزینه کم کیفیت رو به جاش قرار میده. به هدف اینکه حاشیه سود خودش رو تضمین کنه. از این به بعد هر کاربری که دلش هوای آیفون جدید رو بکنه یا باید 199$ هزینه کنه و یا هیچ! دیگه مثل سابق نمیتونه 99$ بده و همون ظاهر و رنگ و لعاب رو با امکانات کمتر داشته باشه.
این فرضیه رو من زیاد قوی نمی دونم. دلیلش هم اینه که ارزش چنین کاری چقدر است؟ یعنی اپل به خاطر صد دلار سود بیشتر یا کمتر حاضر میشه که یک محصول الکی تولید کنه تا مشتریها با نخریدن اون و در عوض خریدن پرچم دار جدید حاشیه سود بالاتری رو برای اپل رقم بزنند؟ این کار به نظر من عاقلانه نیست. اگه زمانی بحث روی مبالغ بیشتر بود میشد چنین چیزی متصور شد. ولی 100$ ارزش متحمل شدن چنین ریسکی رو نداره.
به علاوه اگه قصد اپل این بود که 5C تبدیل به یه محصول کم کیفیت بشه تا همه 5S رو به جای اون انتخاب کنن چه دلیلی داشت که اینقدر برای تبلیغاتش وقت بذاره؟ مثل iPodها معرفیش کنه و حتی صفحه اصلی سایتش رو به اون اختصاص بده؟ می تونست خیلی راحت یه معرفی مختصر و مفید ازش ارائه بده و تو سایتش هم زیاد مانوری روش نداشته باشه. ولی دیدیم که چنین کاری نکرده و بعید به نظر میاد که خواسته باشه 5C رو قربانی سود 5S بکنه.
2- نیازسنجی: یک سری نیاز در بین خریداران وجود داره که آیفونهای فعلی قادر به برآورده کردن اون نیستند. "داشتن یک آیفون با ظاهری جوان پسند، رنگ های متنوع و بدنه ای که نباید همیشه مواظب کثیف شدن و خط افتادنش بود!" این چیزیه که خریداران بهش نیاز دارند. اما آیا واقعاً این ویژگی ها رو میشه "نیاز" واقعی کاربر به حساب آورد یا نه؟ آیا این آیفون یک نیاز واقعی از کاربر برآورده میکنه یا فقط مثل صفحه بزرگتر و رزولوشن بیشتر و دوربین چند مگاپیکسل، فقط یک تمایل از طرف خریداران هست که بقیه شرکتها بهش تن میدن؟ پاسخ یا مثبت است یا منفی. ولی چیزی که الان اهمیت داره اینه که این بیرون خریداری وجود داره که دوست نداره آیفونش بدنه و رنگهایی سنگین و باوقار مثل 5S داشته باشه و در عوض رنگهای جذاب و متنوع و بدنه ای که مثل آلومینیوم یا شیشه نباشه رو ترجیح میده.
پس اپل میاد و در پاسخ به این نیاز 5C رو تولید میکنه. نحوه معرفی هم دقیقاً طوری هست که آیپادها معرفی میشن. حتی جعبه هم مثل اونها طراحی شده. شعار هم بسیار مشابه هست: For the colorful!.
این فرض به نظر من به واقعیت نزدیکتر هست. هم به این دلایلی که گفتم و هم به دلایلی که فرض سودآوری بیشتر رو نقد میکنه. به خصوص اینکه مثل همیشه اپل سودآوری رو اینجا در ذیل اهداف اصلی قرار داده.
خوشحال میشم که حول این صحبت ها بتونیم با هم بحث داشته باشیم.

ravani_13
14-09-2013, 22:50
سلام به دوست عزیز
واقعا از این تحلیل لذت بردم

من ۲ تا بحث دارم دوست دارم نظرت رو بگی در موردش

یعنی اپل به خاطر صد دلار سود بیشتر یا کمتر حاضر میشه که یک محصول الکی تولید کنه

خب بحث اول : ابتدا ۱۰۰ دلار سود خالص بسیار چشم گیر هست ، اگه حاشیه سود بالا رو ۵۰ درصد بدونیم ، ۱۰۰ دلار عدد درشتی هست توی یه محصول ۵۰۰ دلاری
از این بگذریم اشتباه شما دوستان اینجاست که کسی نمیگه این محصول الکی هست ، سخت افزار قوی ایفون ۵ رو یدک میکشه با یه بدنه پلاستیکی مناسب ، پس محصول مطلوب هست ، اما قیمت premium داره گرفته میشه از مشتری برای یه محصول مطلوب
کاربرها به فرمول زیر عادت داشتن :
سخت افزار سال قبل + بهترین کیفیت ساخت رو با یک قیمت همیشگی و ثابت
ولی در حال حاضر :
سخت افزار سال قبل + کیفیت معمولی > اما مبلغ ، همون قیمت همیشگی و ثابت

همون پول رو میدیم ولی مقدار آش کم شده:n05:
.................

بحث دوم

از نظر من قرار نیست یکی از ۲ نظریه بالا فقط یکیشون صحیح باشه
هر ۲ وجود داشته ، هم نیازسنجی و هم فکر کردن به سود بیشتر

بله شاید خیلی از جوان ها گجت رنگی دوست داشته باشن ، مثلا خود من عاشق رنگ زرد خاص نوکیا در سری لومیا هستم
خیلی هم تصمیم خوب و پر انرژی بود ،

اما ۲ سوال جالب

چرا با همون قیمت 5 ؟
چرا جای 4S رو نگرفت ؟

سخن اخر :
اپل هر ۲ نظریه شما رو قطعا مد نظر داشته
با 5C طیف سلیقه های بیشتری رو هدف میگیره و سود بسیار بیشتری هم میکنه ، چرای اون رو توی بخش اول گفتم

۱تیر و ۲ نشون
به قیمت دوری از مشی استیو
به قیمت تعجب و ناراحتی خیلی از علاقه مندان

اتفاقا روند قدیمی یه ویژگی مثبت بود
یک گوشی با کیفیت بالا و بسیار شیک رو میتونستی با سخت افزار OK و با قیمت مناسب بگیری
ولی الان اگه الومنیوم خواستی دیگه نمیشه ، الومنیوم انحصاری شده :n02:

*Ali*
14-09-2013, 23:21
خب بحث اول : ابتدا ۱۰۰ دلار سود خالص بسیار چشم گیر هست ، اگه حاشیه سود بالا رو ۵۰ درصد بدونیم ، ۱۰۰ دلار عدد درشتی هست توی یه محصول ۵۰۰ دلاری
از این بگذریم اشتباه شما دوستان اینجاست که کسی نمیگه این محصول الکی هست ، سخت افزار قوی ایفون ۵ رو یدک میکشه با یه بدنه پلاستیکی مناسب ، پس محصول مطلوب هست ، اما قیمت premium داره گرفته میشه از مشتری برای یه محصول مطلوب
کاربرها به فرمول زیر عادت داشتن :
سخت افزار سال قبل + بهترین کیفیت ساخت رو با یک قیمت همیشگی و ثابت
ولی در حال حاضر :
سخت افزار سال قبل + کیفیت معمولی > اما مبلغ ، همون قیمت همیشگی و ثابت

همون پول رو میدیم ولی مقدار آش کم شده:n05:
من زياد روي مقدار بحث ندارم. اگه هم ١٠٠ دلار رو سود زياد و عدد درشتي حساب كنيم باز هم اون قدري نيست كه ارزش داشته باشه براش اين همه وقت و انرژي صرف بشه.

بحث دوم
بله شاید خیلی از جوان ها گجت رنگی دوست داشته باشن ، مثلا خود من عاشق رنگ زرد خاص نوکیا در سری لومیا هستم
بديهي ترين چيز توي برنامه ريزي اونها دستيابي به سود بيشتر هست. حتي همون نيازسنجي و اهميت فوق العاده به كاربر رو هم قرار نيست براي رضاي خدا انجام بدن. اما اين كه هر شركتي چه راهي رو براي رسيدن به سو بيشتر طي ميكنه و اون راه بر چه مبنايي شكل گرفته، خيلي مهمه.

چرا با همون قیمت 5 ؟
چرا جای 4S رو نگرفت ؟
شايد بشه گفت چون سخت افزار آيفون ٥ هنوز به حدي نرسيده كه توجيه داشته باشه قيمتي در حد 4S براش گذاشت. حتي وقتي بدنه آلومينيومي نداشته باشه.

١ تیر و ۲ نشون
من فكر ميكنم اگه استيو هم به اين نتيجه مي رسيد كه توليد چنين محصولي ميتونه طيف كاربراي آيفونو (كه فرض مي كنيم نياز واقعي براي داشتن چنين محصولي دارن) گسترده تر كنه، هيچ وقت مانع توليد 5C نمي شد.

یک گوشی با کیفیت بالا و بسیار شیک رو میتونستی با سخت افزار OK و با قیمت مناسب بگیری
شايد براي ما كه احساس نيازمون متفاوت از خريداراي آمريكايي و اروپايي هست بدتر شده باشه. بايد ديد اونجا چه پاسخي بهش ميدن.

Stream
15-09-2013, 00:19
بحث دوم

اما ۲ سوال جالب

چرا با همون قیمت 5 ؟
چرا جای 4S رو نگرفت ؟

من ابتدا فکر می کردم اینطوری باشه:

5C با سخت افزار داخلی 4S و ظاهر فعلی، قیمت مجانی با قرارداد
5 ، قیمت 99 دلار
5S ، قیمت 199 دلار

چنین سیستمی توجیه های خوبی داشت، مثلا یک سایز کردن همه آیفون ها و مهاجرت کلی سریع تر به سایز 4 اینچ یا ارائه ارزان قیمت یک گوشی جدید. یک دلیل دیگه رو در یک پادکست چند شب پیش شنیدم که توضیح خیلی خوب و منطقی بود.

اپل وقتی 4S رو عرضه کرد شدیدا مشکل تهیه تعداد کافی آیفون داشت و عامل محدود کننده هم شیشه هایی بود که استفاده می شد. درباره پنل آلومینیومی پشت آیفون 5 تا همین الان هم مشکلات زیادی در تهیه اش بود و حتی چندین بار در طی سال (حتی ماه ها بعد از عرضه) اپل تعداد آیفون 5 کافی نداشت برای رسیدگی به تقاضا. دلیل اصلیش هم احتمالا اینه که پروسه تهیه و تولید این پنل ها هم طولانی است و هم فقط در یک جا در دنیا می تونن انجام بدن که احتمالا ظرفیت تولید و نیروی متخصص محدودی داره و قابل زیاد کردن نیست.

اگه الان 5 و 5S همزمان ارائه می شدن شدیدا مشکل رسیدگی به تقاضا بود شاید تا حدی که در فصل خرید زمستانی اصلا آیفون 5 به اندازه در بازار نبود که به تقاضا رسیدگی کنه (همونطور که دو سال پیش آیفون 4 نبود و اکثر پنل ها برای 4S ها استفاده می شد). این ها ضرر داره برای اپل.

الان اپل سه گوشی داره که هر سه جنس بدنه کاملا متفاوت دارن، دوربین کاملا متفاوت دارن و سخت افزار داخلی کاملا متفاوت دارن. این باعث میشه بشه بطور موازی در جاهای مختلف تعداد بسیار بیشتری تولید کرد و تولید بیشتر یا کمتر هر کدوم نقشی در کم و زیاد شدن مدل دیگه نداره که بسیار می تونه مهم باشه. اینکه در ایام خرید های زمستانی که فروش بسیار بالاست بازار پر از محصولات همه رده ها باشه مسئله بسیار مهمی است.

سخن اخر :
اپل هر ۲ نظریه شما رو قطعا مد نظر داشته
با 5C طیف سلیقه های بیشتری رو هدف میگیره و سود بسیار بیشتری هم میکنه ، چرای اون رو توی بخش اول گفتم

۱تیر و ۲ نشون

دوری از منش استیوی صورت نگرفته، استیو در دوران خودش آیپاد پلاستیکی ساخت، آیفون پلاستیکی ساخت (3G/3GS) و مک بوک پلاستیکی هم ساخت که جنس بدنه اونها قطعا بهتر نبوده نسبت به آیفون فعلی. سیاست های قیمت گذاری هم تفاوت خاصی با دوران استیو نکرده. همیشه هم خیلی از طرفداران از تصمیماتش ناراحت و متعجب می شدن و این چیز جدیدی در تاریخ اپل نیست.

دوستانی که تا یک حرکت نسبتا عجیب از اپل می بینن یا محصولی باب میلشون نیست سریعا میگن اپل در منش استیو دوری گرفته فکر می کنم دلیلش اینه که دوران استیو جابز در اپل رو بخوبی نمی شناسن و همین دو سه سال آخر رو یادشون میاد که سرعت ارائه محصول های جدید زیاد بود. در دورانی که بین 2001 تا 2010 که بیشتر آپدیت محصولات سالانه رو داشتیم اپل از همین کارهای فعلی زیاد کرده و همگی هم تحت مدیریت استیو جابز بوده. اتفاقا عرضه محصولی مثل آیفون 5C رو من یه تصمیم استیو جابزی می دونم، آیپاد ها هم تقریبا در همین دوران از تکاملشون بودن که اپل سراغ ارائه رنگ های مختلف و پوشش قشر وسیع تری از مشتری ها کرد و محصولات پریمیوم ترش رو قوی تر نگه داشت برای حفظ مارجین ها.

اگه به دوران قدیم برگردیم رنگ و روی اتفاق هایی که می افته خیلی آشناست.

ravani_13
15-09-2013, 15:40
اگه الان 5 و 5S همزمان ارائه می شدن شدیدا مشکل رسیدگی به تقاضا بود شاید تا حدی که در فصل خرید زمستانی اصلا آیفون 5 به اندازه در بازار نبود که به تقاضا رسیدگی کنه (همونطور که دو سال پیش آیفون 4 نبود و اکثر پنل ها برای 4S ها استفاده می شد). این ها ضرر داره برای اپل.

الان اپل سه گوشی داره که هر سه جنس بدنه کاملا متفاوت دارن، دوربین کاملا متفاوت دارن و سخت افزار داخلی کاملا متفاوت دارن. این باعث میشه بشه بطور موازی در جاهای مختلف تعداد بسیار بیشتری تولید کرد و تولید بیشتر یا کمتر هر کدوم نقشی در کم و زیاد شدن مدل دیگه نداره که بسیار می تونه مهم باشه

یه سری چیزا هست که باز سوال میشه

* اگه الان بحث رو روی بدنه بذاریم ، خوب حذف ایفون ۵ رو میشه با دلایل شما معقول دونست ولی ایفون 4S که توی انتخاب های ۳ گانه به عنوان گزینه ی سوم مونده هم تولیدش اسون نیست و به قول خودت هر جایی نمیشه بک شیشه ای و زیبای اون رو زد ،
از طرفی اگه ایفون ۵ ، مثل همیشه میومد و گزینه ی وسطی ما میشد ، فکر نمیکنم هزینه ی بدنه ی الومنیومی اون خیلی بیشتر در میومد از بدنه ی الومنیوم /شیشیه ای 4s و تازه میتونست ۹۹ دلار بیشتر هم بگیره

* با توجه به اینکه ما داریم از 4S صحبت میکنیم ، پس من نمیتونم توجیه شما رو قبول کنم ، چون خود 4S هزینه ساخت نسبتا بالایی داره و بدنه ی ایفون ۵ اونقدرها گرون تر از بدنه ی شیشه ای 4S نیست

اینجاست که اون حرف برجسته میشه :
اون ۹۹ دلاری که باید برای کیفیت بالای گزینه ی وسط صرف میشد رو اپل کاملا توی جیب گذاشت و برای گزینه ی وسطی بدنه ای رو انتخاب کرده که حتی شاید از گزینه ی سوم که 4S باشه نیز ارزان تر تمام میشه :n05:

Stream
15-09-2013, 18:05
یه سری چیزا هست که باز سوال میشه

* اگه الان بحث رو روی بدنه بذاریم ، خوب حذف ایفون ۵ رو میشه با دلایل شما معقول دونست ولی ایفون 4S که توی انتخاب های ۳ گانه به عنوان گزینه ی سوم مونده هم تولیدش اسون نیست و به قول خودت هر جایی نمیشه بک شیشه ای و زیبای اون رو زد ،
از طرفی اگه ایفون ۵ ، مثل همیشه میومد و گزینه ی وسطی ما میشد ، فکر نمیکنم هزینه ی بدنه ی الومنیومی اون خیلی بیشتر در میومد از بدنه ی الومنیوم /شیشیه ای 4s و تازه میتونست ۹۹ دلار بیشتر هم بگیره

* با توجه به اینکه ما داریم از 4S صحبت میکنیم ، پس من نمیتونم توجیه شما رو قبول کنم ، چون خود 4S هزینه ساخت نسبتا بالایی داره و بدنه ی ایفون ۵ اونقدرها گرون تر از بدنه ی شیشه ای 4S نیست

اینجاست که اون حرف برجسته میشه :
اون ۹۹ دلاری که باید برای کیفیت بالای گزینه ی وسط صرف میشد رو اپل کاملا توی جیب گذاشت و برای گزینه ی وسطی بدنه ای رو انتخاب کرده که حتی شاید از گزینه ی سوم که 4S باشه نیز ارزان تر تمام میشه :n05:

اصلا بحث قیمت نیست و توجیه من هیچ ربطی به قیمت نداشت (اصلا در پست من کلمه قیمت آورده نشد!)، بحث تولید و رسیدگی به میزان تقاضاست که الان سه نوع بدنه داریم که سه جنس کاملا مختلف دارند و تولید هیچ کدوم مستقیما باعث کم شدن تولید دیگه نمیشه، برعکس گذشته که همیشه دو گوشی با بدنه مشابه داشتیم که با مشکلات تولید همراه بود. این مسئله الان وجود نداره و اپل می تونه مشکل کمبود آیفون در بازار رو حل کنه.

mehdi30nema
21-09-2013, 15:15
دی جی کالا این گوشی رو آورده اونم با قیمت فضایی 2870 ، یعنی خدایی کی حاضره این پولو واسه این گوشی بده ؟

*Ali*
21-09-2013, 16:33
دی جی کالا این گوشی رو آورده اونم با قیمت فضایی 2870 ، یعنی خدایی کی حاضره این پولو واسه این گوشی بده ؟
متأسفانه هميشه جنس هاي نوبرانه اپل قيمت اينچنيني دارن و چيز جديدي نيست.
اگه تعجبتون از قيمت بالا در مقايسه با كيفيت ساختشه، بهتره بريد چند تا بررسي از سايتهاي معروف رو ببينيد. آيفون 5C اصلاً چيز درپيت و ارزون قيمتي نيست.

mehdi30nema
21-09-2013, 20:15
متأسفانه هميشه جنس هاي نوبرانه اپل قيمت اينچنيني دارن و چيز جديدي نيست.
اگه تعجبتون از قيمت بالا در مقايسه با كيفيت ساختشه، بهتره بريد چند تا بررسي از سايتهاي معروف رو ببينيد. آيفون 5C اصلاً چيز درپيت و ارزون قيمتي نيست.

راستش من بیشتر از اینکه از قیمت تعجب کنم از این تعجب کردم که دی جی این گوشی رو برای فروش گذاشته . آخه خیلی عجیبه بعد از کمتر از ده روز از معرفی گوشی ، توی ایران برای فروش گذاشته بشه .

*Ali*
22-09-2013, 14:29
راستش من بیشتر از اینکه از قیمت تعجب کنم از این تعجب کردم که دی جی این گوشی رو برای فروش گذاشته . آخه خیلی عجیبه بعد از کمتر از ده روز از معرفی گوشی ، توی ایران برای فروش گذاشته بشه .
زياد عجيب نيست. اونها هم بالأخره كانال هاي خودشونو دارن و از طريق مسافر يا ترفندهاي ديگه تونستن وارد كنن.

noisymind
17-11-2013, 13:06
دوستان کسی اینجا 5c گرفته؟ کلا کیفیتش چجوریاس؟ مثلا الان یکی دوستان بین 4s و 5c که قیمتشون تقریبا 1760 هست مونده و فقط مشکلش رنگ 5c هست که دو دلش کرده!

hossein.asghari
23-06-2014, 10:00
دوستان سلام . به نظر شما خرید 5c بهتره یا آیپاد تاچ 5 به همراه یک گوشی رده پایین برای برقراری تماس ؟

metalhead_forever
23-06-2014, 10:27
دوستان سلام . به نظر شما خرید 5c بهتره یا آیپاد تاچ 5 به همراه یک گوشی رده پایین برای برقراری تماس ؟
ببینید iiPod قدرتی در حد 4S داره ولی 5C قدرت پردارشش در حد 5 .... پس شک نکن 5C بهتره... ضمنا" 5C دوربین 8 مگاپیکسل داره اما iPod 5 مگاپیکسل (من خودم iPod دارم کیفیت خیلی خوبی نداره دوربین... ولی خوب در حد 5 مگاپیکسل بیشتر نمیشه انتظار داشت)

دوستان کسی اینجا 5c گرفته؟ کلا کیفیتش چجوریاس؟ مثلا الان یکی دوستان بین 4s و 5c که قیمتشون تقریبا 1760 هست مونده و فقط مشکلش رنگ 5c هست که دو دلش کرده!
5C قدرت پردارش بیشتر و صفحه نمایش بزرگتر داره و قطعا" ارزش خرید بالاتری نسبت به 4S داره

m64m64
20-10-2014, 16:49
سلام بچه ها
یه گوشی 5C دارم که یه بار بد خورده زمین اما بعد از اون یک هفته کار کرده ، آپدیت ios 8 رو روش انجام دادم دیگه بالا نیومد
رفتم با recovery و DFU مد روش ios 8 رو بریزم اما نشد ارور 4013 رو بهم میداد
دادمش برای تعمیر یه جا گفت از هاردش!(مگه هارد داره؟)
یه جای دیگه گفتن از بردشه
حالا چیکارش میشه کرد؟

hormozan m
20-10-2014, 21:41
سلام بچه ها
یه گوشی 5C دارم که یه بار بد خورده زمین اما بعد از اون یک هفته کار کرده ، آپدیت ios 8 رو روش انجام دادم دیگه بالا نیومد
رفتم با recovery و DFU مد روش ios 8 رو بریزم اما نشد ارور 4013 رو بهم میداد
دادمش برای تعمیر یه جا گفت از هاردش!(مگه هارد داره؟)
یه جای دیگه گفتن از بردشه
حالا چیکارش میشه کرد؟

سلام ... خیر هارد کجا بود :n02: ببرید مجتمع پایتخت - دفتر انجمن تخصصی آیفون . کارشون خوبه .